HAAGSCHE COURANT BINNENLAND Zaterdag 3 Februari 1940. Echte’ winterkost! S ZWANENBERG maakt u)at smaakt STADSNIEUWS HET TEEKEN DES KRUISES IJSDAMMEN MAKEN STRATEN IN BUITENWIJKEN ONBEGAANBAAR SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID NED. HERV. GEMEENTE VIJFDE BLAD. lectuur 4 Sneeuwruiming blijft nog steeds onvoldoende OUD-MINISTER DE WILDE OVER DEN POL1TIEKEN TOESTAND STRAATVERLICHTING VERMINDERD Twintigduizend gulden voor voor militairen Aan de bekomen verwondingen overleden J. SMIT t ONEERLIJKE DIENSTBODE AANGEHOUDEN Becbtzaal-scène uit „Het teeken des Kruises”. Marcus (Tonnie van Otterioo jr.) smeekt Nero (Joh., Boezor) om genade voor Mercia. k De Schouwspelers in Scala KENNISGEVINGEN „LICHT IN LIJDEN” n p Een No. 17484. Dt. K. d. Pol heeft het beroep aangenomen Minister Steenberghe ten departemente terug De minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, heeft heden, na be ëindiging van een kort verlof, zijn werk zaamheden ten departemente hervat Vraagt u den dagelijkschen wegge bruiker, hetzij wielrijder of automobi list, hoe of hij oordeelt over de begaan baarheid der straten in onze stad, sinds enkele weken geleden de eerste sneeuw viel, en hij zal u een aaneenschakeling van klachten doen hooren. Want de toestand is over het alge meen genomen nog treurig. In sommige straten is geveegd (en hoe), doch in plaats van de verzamelde sneeuwmas sa’s direct op te ruimen, werden hoopen Oud gediende van HM. de Koningin overleden. Een te Bennekom zeer geziene figuur, „de oude heer Hus”, gep. jachtopziener van H.M. de Koningin, is aldaar over leden. De begrafenis zal Maandag te Bennekom plaats hebben, waarbij de jagermeester van de Koningin in Gel derland, de heer W. Brantsma, aanwe zig zal zijn. Onze stadgenoot, de heer N. P. Harmans, is benoemd tot onderwijzer aan een der Chr. scholen te Alphen a. d. Rijn. Gistermiddag Is bij 't ont- dooien van ’n waterleidingsbuis in per ceel Surinamestr. 141 brand ontstaan, welke door de motorspuit Laan Copes la met den bluschkwast kon worden gedoofd. Een zestal aanwezigen mr. de De p ol i t i e b r a n d w e er heeft gisteren schoorsteenbranden gcbluscht tn de perceelen van Marumstraat 24 en Weteringkade 20. het Chr. Geref. Jcugdver- lezing houden over; „Heeft het leven nog regen van klachten. Men schijnt niet te willen inzien, dat door den bestaanden toestand honderden in ernstige mate worden gedupeerd. Er is in Nederhorst den Berg een vin dingrijke wielrijder, die naar voorbeeld van de automobilisten, sneeuwkettingen om zijn banden heeft bevestigd. Precies in het midden van den band bracht hij den ketting, die iets korter dan de band is, aan. Het bevestigen vond plaats terwijl de band half slap was. Zat de ketting eenmaal, dan werden de banden flink hard opgepompt, zoodat de scha kels flink tegen den band klemmen. In de practijk blijkt dit hulpmiddel uit stekend te voldoen en graag geven wij dezen tip door aan de vele wielrijders, voor wie slipgevaar zoo groot is. bezuinigingsmaatregel dooi geveerd op een ongewenscht tijdstip Nadat Maandagavond proeven zijn genomen, heeft het G.E.B. besloten met ingang van Dinsdag j.l. speciaal in de buitenwijken de openbare straatver lichting te verminderen. De grocplan- taams worden des avonds om 9 uur reeds gedoofd, de lantaarns met klok jes om 11 uur. Ons lijkt het tijdstip waarop deze be zuinigingsmaatregel wordt doorgevoerd, wel ongelukkig gekozen. Nu de straten in de buitenwijken door de onvoldoende sneeuwruiming reeds bij normale ver lichting moeilijk begaanbaar zijn, is het er bij deze voortijdige verduistering niet beter op geworden. Voetgangers en w ielrijders komen thans toch wel wat te erg in de verdrukking! Naar wij vernemen, heeft ds. K. v.d. Pol te Wierden (O.) het beroep naar do Ned. Herv. Gemeente hier ter stede in de vacature, die ontstond door het emeritaat van ds. S. van Dorp aange nomen. Ds. v. d. Pol, die evenals ds. van Dorp tot den Geref. bond behoort, werd in 1898 geboren en in 1933 candidaat in Noord-Holland om 21 Januari 1934 te Hardinxveld het predikambt te aan vaarden. Hij vertrok vandaar 21 Maart 1937 naar zijn tegenwoordige gemeente. In ds. v. d. Pol ontvangt de Haagsche Herv. Qem. den derden z.g. Bondspre- dikant. Met de komst van dr. W. Bies- haar kreeg de Geref. bond zijn eersten predikant in deze gemeente. Toen hij werd benoemd tot zendingsdirector van den Geref. Zendingsbond werd hij opge volgd door ds. S. van Dorp, die even als zijn voorganger uit Utrecht kwam. Heerlijk-gebonden erwten soep met kluif en worst. Wintersche, pikante jacht schotels. Hartige plats du iour. Zwanenberg levert net U, verzorgd door de beste koks, kant en klaar. Even opwarmen, en de smulpartij kan beginnen! Op 29 Januari j.l. slipte in dc Her man Costerstraat de 67-jarige A. S. op de Beeklaan met zijn fiets. Terwijl hij op den grond lag werd hij aangereden door een personenauto. S. liep een hoofdwonde op en werd door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Na verbon den te zijn, ging hij per taxi huiswaarts. Zijn toestand verergerde echter dusda nig, dat hij opnieuw in het ziekenhuis moest worden opgenomen, alwaar hij eergisteren is overleden. Hier ter stede is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer J. Smit, oud- referendaris departement van Water staat, officier in dc orde van Oranje- Nassau. De teraardebestelling ;al plaats heb ben Dinsdag a.s. te twee uur op de be graafplaats Oud Eik en Duinen. beroepen, welke door de weersgesteld heid niet kunnen worden uitgeoefend. Met smart wordt op een snelleh dooi gewacht. De Bilt laat ten aanzien hiervan een weinig optimistisch geluid hooren. De weerprofeten melden In het Noorden en midden van ons land strenge tot matige, in het Zuiden matige tot lichte vorst. Bond „Pensioenactie-Zeemacht”. Het hoofdbestuur van den Bond „Pen sioenactie-Zeemacht” heeft een adres tot den minister van Defensie gericht, waarin wordt verzocht, de pensioenen van de oud-marine-mannen, evenals voor de vóór 1920 gepensionneerde Indi sche militairen is geschied, gelijk te stellen met die van hen, die thans van de zeemacht worden gepensionneerd. Door de Haagsche politie is te Rot terdam aangehouden een 20-jarig dienstmeisje, dat aldaar in betrekking was als dagdienstbode en haar intrek had genomen bij haar verloofde. Tot voor kort was zij bij een familie in de v Beuningenstraat voor dag en nacht in dienst geweest. Toen ze vertrok bleek, dat ze zich van een collier met hanger ter waarde van 50 had mees ter gemaakt, zoomede van een gladden gouden ring met twee diamantjes, eenige kleedingstukken en een biljet van 10. Haar opvolgster, die haar bij het inpakken hielp, wist zij 2 bankjes van 10 te ontfutselen. De gestolen voorwerpen zijn gevonden en in beslag genomen. Van het geld bleek niets meer over te zijn. Het meisje heeft bekend zich aan diefstal te heb- ben schuldig gemaakt. Zij is naar hier overgebracht en in voorloopige politie- bewaring gesteld. Het orkest, dat aan deze opvoering medewerkte, stond onder de beproef de leiding van Henri Zeldenrust. Voorts werd nog medewerking ver leend door het zangkoor Onder Ons. Zeer fraai waren de tafereelen, wel ke spelen aan het hof van Nero en Marcus Superbus, waarbij de dansen van de Poolsche danseres Irene Getrey groot succes hadden. Met bloemen, twee lauwerkransen en enthousiast applaus werden de regis seur, spelers en speelsters en de diri gent gehuldigd. „Het Teeken des Kruises” heeft meer dan eens in het middelpunt der belangstelling gestaan, zoowel als too- neelspel als als film. Dat de laatste meerdere mogelijkheden biedt dan het tooneel laat geen twijfel en er behoort moed toe om na de grootsche weer gave dezer geschiedenis, welke men op het witte doek zoo dikwijls heeft kunnen bewonderen, weer eens de too- neelmogeljjkheden ervan te beproeven. „De Schouwspelers” zijn er echter uitmuntend in geslaagd de groote lijn te volgen van de geschiedenis, welke zich zooals men zich zal her inneren afspeelt tijdens de Christen vervolgingen onder keizer Nero. Vele bekende gebeurtenissen zooals het brandende Rome en de tragische ge schiedenissen in de arena moeten voor het tooneel noodzakelijkerwijze vervallen, maar toch is door de be werking, zooals die gisteravond bij eerste opvoering in Scala gegeven werd, een uitstekend geheel verkregen, zoowel door het vlotte spel der vele medewerkenden als door décors en costumeering. Een der voornaamste rollen, die van Marcus Superbus, den jongen prefect van Rome, die een groote liefde op vat voor het door Nero met vele an deren gevangen genomen eenvoudige Christenmeisje Mercia, was in uitste kende handen bij Tonny van Otterioo jr., die deze rol met groote overtui ging speelde. Hetzelfde kan gezegd worden van Kerstie van Raalte, die de sfeer rondom de figuur van Mercia van begin tot einde prachtig bewaar de. De regisseur-acteur Johan Boezer vertolkte de rollen van keizer Nero en van den Christenpriester Flavius op meesleepende wijze, wat des te meer bewondering wekt, wanneer men zich de groote tegenstelling dezer beide fi guren indenkt. Het zou te ver voeren alle medespelenden te noemen, waarbij we echter nog een uitzondering maken voor Alex Hock, die een kostelijke vertolking gaf van de figuur van Gla- IJsvorming aan dakgoot. De kraanwagen van de politiebrand- weer heeft gisteren assistentie ver leend in het perceel Surinamestraat 5. Aan de dakgoot bleek een groot stuk ijs te hangen, hetwelk gevaar op leverde voor het op straat passeerende publiek. Het ijs werd verwijderd. De winter in den Dierentuin. De levende have in den Dierentuin maakt het goed in de koude, aldus de directeur, de heer van Bylandt en voor de pinguins, de eenige Poolstreekbewo- ners, is het zelfs een aangename tijd. De temperatuur kan in de verblijven op de verlangde hoogte worden gehou den en al is de voedselvoorziening een probleem geworden, men heeft zeer goede substituten gevonden voor het normale voer. Dit laatste geldt niet voor de vleescheters, onder de dieren, voor welk een overvloed van paardenvleesch beschikbaar is. De koude brengt in zoo verre nog een voordeel, dat de ratten, waarvan de Dierentuin ruim voorzien was, ook hongerig zijn geworden en grage eters zijn geworden van het ver giftigde voedsel, dat hun wordt voorge legd. De jonge dieren worden, nu de ex port en aankoop van andere exempla ren bezwaarlijk mogelijk is. in dc have gehouden. Daarbij voegen zich vele aanwinsten in den vorm van collecties kleinere exotische dieren, voornamelijk vogels, welke aan den Dierentuin wor den afgestaan, omdat de eigenaars niet in staat zijn hun verzamelingen zelf te doen overwinteren. Bovendien krijgt men tal van zwer vende, hongerige vogels, welke door de burgerij zijn opgepikt. Deze week be hoorde er een der zoo zeldzame wilde zwanen toe, die ontredderd werd aan gebracht. Het beest is nu al heel wat opgeknapt en zal weldra zijn vrijheid kunnen hernemen. Of de zwaan er am bitie toe gevoeld, moet echter betwijfeld worden. De tuin is een asyl geworden voor de getroffenen in de dierenwereld, een wijkplaats, die echter voor honderden tè zwakke exemplaren niet meer tijdig be reikt kan worden. Gedwongen werkloosheid der glazenwasschers. Er is een categorie medeburgers, die zich wel bijzonder erg in haar werkzaamheden gehinderd ziet. Wi, bedoelen het gilde der glazenwasschers. In het begin hebben de lappers nog getracht met hun dagelijkschen arbeid voort te gaan. Doch toen het kwik steevast overdag vier graden beneden het nulpunt bleef staan, kon van glazenwasschen begrijpelijk geen sprake meer zijn. Sneeuw en ijzel maakten het op zichzelf al onmogelijk op een ladder te gaan staan. En zoo zijn er nog tal van andere men vormen. Als men daar met fiets of auto in terecht komt, slaagt men er slechts met vereende krachten in, weer vrij te komen. De straten in de bin nenstad zijn rijkelijk van pekel voor zien, met het gevolg: pafferige sneeuw, den w'alkant die het slipgevaar in hooge mate ver- hoogen. En hoe komt het nu, dat de Reini gingsdienst niet kon zorgen voor een vlottere ruiming. Blijkens onze verkre gen inlichtingen nemen ruim duizend man in totaal aan het wegwerken der sneeuw deel. Tachtig auto’s ongeveer zijn gecharterd voor transport. P. Moltmaker. De heer P. Moltmaker, lid der Eerste Kamer, zal, naar wij in de Arbeiders pers lezen, tegen half Maart zijn func tie van voorzitter van de Ned. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel, om gezondheidsredenen neerleggen. I Ds. J. G. van Minnen. Chr. Geref. predikant te Huizen (N.-H.) zal Dinsdag 6 Februari a.s. in de Jeruza- kmkerk voor band een Geruchten over spionnage-affaire tegengesproken Naar aanleiding van loopende ge ruchten als zouden door de Nederland- sche politie in verband met de spion nage-affaire in Nijmegen, waarbij, zooals door ons gemeld, twee burgers zijn gearresteerd, ook 3 tot 5 officie ren en onderofficieren in arrest zijn gesteld, vernemen wij, dat noch bij de politie noch bij defensie van zoodani ge arrestatie iets bekend is. De ge ruchten worden dan ook ten stelligste tegengesproken. en de plaatsen Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werxdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusscher 12 30 en 2 30 uur: een bobslee (gev 28 Januari), een br. damesportemonnaie met ritssluiting inh. ventersplaatje No. 15238 en tramkaart, een Dril met donker montuur, een num merbord GZ-29695. een verchroomd dames- polshorloge met riempje, een kinderpor- temonnaie, inh 1 cent, een kruisje en een, medaille, een distributiekaart, een penning gemerkt A.B.RM. No 223 H S. Den Haag, een bruin lederen portefeuille inh. o.a. Bewijs van Nederlanderschap t.n.v. de Raad, een rijwieltasch inh. brood en ther- mosflesch, een bankbiljet, een bril met nikkel montuur, 2 schepnetten, een knip mes, een nummerbord H-89118, 2 jute zak ken, een autowieldop, diverse handschoe nen, ceintuurs, sleutels en rijwielbelasting- merken. Gevonden in taxi’s: een roode door schijnende trapluie, een gouden armband met granaten. Bij de navolgende ingezetenen: een schaats, Vermeulen, Corn. v. d. Lijnstraat 86; een verm. gouden dames- polshorloge met lederen bandje, Kroes, Nunspeetlaan 5; een bruine ijsmuts, Den- neweg 25b; een duimstok, Larixlaan 46; een bril met licht montuur, Jansen, Kon. Emmakade 147; e*n heerenoverschoen, Va- leriusstraat 108; een witte kat, Ringelberg, v. Galenstraat 22; een autoslinger, Slei- cher Trooststraat 65; een oranjewimpel, Michiel, Pieter Spastraat 1; een br. led. heerenportemonnaie inh. huissleutel en eenige cassabons, A. v. Leeuwen, Harder- wijkstraat 299; een ketting met 3 sleutels (Yale), v. d Linden, Smitstraat 133; een verm doublé collier, v Oudheusden, Joh. Gramstraat 50; een rechter kinderhand- schoen, met br. astrakan, Z. Not, v. Osta- destraat 477; een stoffen kinderpantoffel, gemaakt, die door de vorst ware ijsdam- Lavooy, Zuiderparklaan 4; een paar witte gym. schoenen. Vetter. Gab Metsustraat 4; een ring met 3 sleutels. Pot Jac Ma asstraat 140; 2 geldstukken en een gas penning, A. de Korte. Nieuw Rozenburg straat 914 (Loosduinen); een maandkaart. der N S. traject Den Haag-Delft t.n.v. P. J. Sigon, D Ravestein, Krayenhofstraat 47; loterijbriefje der Ned. Staatsloterij 1/20 aandeel. J. Brandema, gelegen met schip Laakhaven tegenover No. 14, Wal- adres Oude Brugsteeg 7, te Amsterdam; een rijwielbelastingmerk aan veiligheids- spe,d’ p- H. Huytebs, Falckstraat 178, hoek Parallelweg; een kosteloos rijwiel belastingmerk. Alter, Scheldestraat 40; een rijwielbelastingmerk in lederen étui, H. v. zoeien, Jacob v. Campenplein 66; een paar n j u1'?® kinderwanten, N. Remmers, - - Hendrik Zwaardecroonstraat 174; een don- Reeds eerder hebben wij er op gewe- FrrFR0 poLternonnaie inh. postz. étuitje, zen dat het systeem van ruiming niet 7,; “C sehünt te deugen. Hierin Is nog steeds Beeklaan 115; 4 kleuren potlood, Hoek- geen verandering gebracht, ondanks den stra, Kwikstaartlaan 16; een hpige dames- portemonnaie met ritssluiting inh. Yale- sJeutel, tramkaart en geld, Otten, Klimop- straat 226; een verchroomd damespolshor- loge, mej C Rietdijk, Acaciastraat 43; een witte foxterrier, met bruine vlekken op kop en roode halsband (teef), politie bureau te Rijswijk; een paar kinderhand»- schoenen (blauw met rood-wit afgezet), T. Jongbloed. Malakkastraat 33; een vulpen, C. Crans, Thomsonlaan 76, te bevr. na 7 uur; een foxterrier met groen gevloch ten halsband, mevr de Vogel, Waalsdor- perweg 135; 2 geruite kinderdassen, B. Mulder, Jac. Pronkstraat 32; een sleutel ring met gedeelte van een ketting en Yale»- sleutel, Jobse, Hanenburglaan 176; een huissleutel, Hens, Schipperstraat 70; een postduif (Holland 457475/539, Postduiven- Bsyl, Dedelstraat 10; een autonummer plaat HZ-4183 de Groot, Govert Bidloo- straat 65; 5 honden, 3 katten en een meer koet, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. hartelijk applaus van het talrijk publiek beloonde mr.’ de Wilde voor zijn boeiend betoog. --i wisselde met Wilde van gedachten. Na re pliek van den spreker werd de vergade ring op gebruikelijke wijze gesloten. Geslaagde actie van Gereformeerde Jongelingsvereeniging Het bestuur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag, heeft een lande lijke actie op touw gezet om een be drag van twintigduizend gulden bijeen te brengen, teneinde de gemobiliseerde leden aan lectuur te helpen. Deze ac tie is met een prachtigen uitslag be kroond, want op 29 Januari j.l. had den 713 vereenigingen een totaal be drag van 20.002.20 bijeengebracht. Het is de bedoeling, dat elke der be doelde vereenigingen in Nederland zoo veel guldens zou bijeenbrengen, als zij leden telt. Het laat zich dan ook aan zien, dat het gevraagde bedrag aan merkelijk zal worden overschreden. De H. T. M. Alleen op het kantoor van de H.T.M. en dan speciaal op de afdeeling Boek houding heerscht een zekere blijmoe digheid. De reden laat zich niet moei lijk raden, want iederen dag beteekent in vergelijking met den zelfden dag van het vorige jaar een stijging in ontvangsten. Donderdag j.l. was een record-dag. Vervoerd werden ruim 200.000 passagiers. Van Zondag 28 Januari j.l. tot en met Donderdag 1 Februari werd in totaal een bedrag van 88.800 gulden ontvangen, hetgeen bijna 25.000 gulden meer is dan vorig jaar in dezelfde periode. De vier laatste dagen van Januari zijn in totaal 772.800 passagiers ver voerd. Ongelukken door de gladheid. Gistermiddag is op den Kranenburg- weg de 40-jarige mevr. H. P. H. uit de van Egmondstraat met haar rijwiel geslipt en heeft den rechter arm ge broken. De geneeskundige dienst ver voerde haar naar het Roode Kruis ziekenhuis, alwaar zij is opgenomen. Op den hoek van de Prinsestraat en de Molenstraat is gisteravond een 68- jarige bewoner van de Westerbaen- straat, doordat hij onder drankinvloed verkeerde, uitgegleden en gevallen, ten gevolge waarvan hij een verwonding aan het voorhoofd kreeg. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde, alwaar hij ter observatie is opgenomen. Gistermiddag omstreeks half drie is een personenauto, bestuurd door mevr. M. A. C. van de Waalsdorperlaan te Wassenaar op de Koninginnegracht ge slipt, waardoor de wagen deels over kwam te hangen. De kraanwagen van de politie moest er aan te pas komen, om de auto weer in het rechte spoor te brengen. Op ongeveer denzelfden tijd is op het Spui ter hoogte van perceel 3 een autobus van lijn R van de H.T.M., doordat hij moest uitwijken voor een wielrijder, tegen een reclamezuil ge botst, welke werd „medegenomen”. Een rijwiel, dat tegen den zuil was ge plaatst, werd zwaar beschadigd. De reclamezuil werd door den kraanwagen van de politie aan den kant van den weg gedeponeerd. Omstreeks 4 uur namiddag zijn gis teren twee vrachtauto's op het Hob- bemaplein hoek de Heemstraat met elkaar in botsing gekomen, doordat een der bestuurders geen voorrang ver leende. De eene auto werd aan de voorzijde volkomen vernield, terwijl van het andere voertuig een aantal zakken met steenkolen over de straat rolde. De kraanwagen van de politie- brandweer zette het zwaar gehavende voertuig aan den kant van den weg, terwijl het personeel tevens een handje medehielp bij het wegruimen van de kolen. Voor de beide Anti-Rev. Kiesvereeni- gingen Nederland en Oranje Ill-West en idem Valkenbosch heeft mr. J. A. dè" Wilde, oud-minister van Financiën gisteravond gesproken over „De po litieke toestand”. De vergadering werd dóór den heer C. Ketellapper op gebruikelijke wijze, geopend, waarna hij een kort woord van welkom sprak en onmiddellijk-den oud-minister het woord verleende. Mr. de Wilde ving zijn betoog aan met de opmerking, dat het noodig is zich sterk te maken in het beginsel. De geschiedenis toch heeft geleerd, dat na een oorlogsperiode steeds een re- volutionnaire opleving volgt. In ver band daarmede zijn beginselstudie en propaganda dringend noodig. Daarbij moet men thetisch te werk gaan en niet zijn kracht zoeken in het afbreken van het beginsel van den tegenstander. Thans rust op allen de verplichting de Regeering steeds zooveel mogelijk te steunen in haar moeilijke taak. Vooral sommige ministers hebben het zwaar, met name die van Buitenlandsche Za ken, in wiens beleid spr. groot vertrou wen heeft Nederland ligt op een van de gevaarlijkste plekken, midden tus schen de belligerenten. De Engelsche blokkade Duitsche tegenmaatregelen ons voor geweldige moeilijkheden, wel ke de minister van Buitenlandsche Za ken staande op de basis van het Vol kenrecht het hoofd moet bieden. Onze politiek, aldus spr. is zelfstandigheids- politiek. De strijd tusschen de volken gaat om de hegemonie. Daartegenover staan wij neutraal en met voorzichtig heid en beleid moeten we over deze dingen, ook in ons gesprek van eiken dag, spreken. Nadat spr. vervolgens de opvordering van Churchill met klem afgewezen had. behandelde hij de vraagstukken van binnenlandsche politiek. Naast den minister van Buitenlandsche Zaken heeft ongetwijfeld die van Financiën het ook zwaar te verantwoorden. Ge lukkig, aldus spr., is de heer de Geer een man van superieure kwaliteiten. De financieele kwestie. Achter het conflict in het kabinet in 1939 school de financieele kwestie. Spr. is nog altijd aanhanger van de oudere economische theorieën en hij gelooft, dat het anders in de wereld zou zijn ge- loopen, indien de machthebbers zich niet hadden ingelaten met de nieuwe economische theorieën op gebied van de staatsfinanciering. Met heeft gespot over spr.’s theorie van het huishoud boekje, doch hij moet die toch hand haven. Vervolgens schetste mr. de Wilde den gang van zaken bij de crisis in het kabinet Colijn, waarbij hij bijzonder nadruk legde op de principiëele be zwaren tegen het wetsontwerp 411 en het nu merkwaardig achtte, dat kabi net de Geer dit ontwerp heeft ingetrok ken. Trouwens, ook de financieele politiek van den heer de Geer kan spr. onder schrijven. Het is bijna onverklaarbaar, dat twee Roomsch-Katholieken en twee Sociaal-Democraten in dit kabinet zijn gaan zitten, terwijl de koers niet is gewijzigd. De Regeering heeft den financiëelen toestand blootgelegd en wij weten nu hoe groot de uitgaven zuilen zijn en hoe onzeker de inkomsten. De opbrengst van een oorlogswinst- belasting voor het Leening-fonds zal. naar spr. vreest, gering üjn in verge lijking met 1914—1918, terwijl de winst op den goudvoorraad slechts één maal gemaakt wordt. In tien weken is deze heele schat opgesoupeerd door de mobilisatie, zoo dat wij slechts tijdelijk er door gehol pen zijn. Of de schuld, voor de hand having van onze neutraliteit gemaakt in 15 jaar of langer moet worden afge lost, zal eerst kunnen worden beoor deel na afloop van den oorlog. Als anti-revolutionairen, aldus spr., behoeven wij geen bezwaren te hebben tegen de groote machtiging van de Re geering, inzonderheid van den minister van Economische Zaken. Het kan nu eenmaal niet anders, doch men blijve op zijn hoede tegen brio, den wijn- en vrouwenliefhebber. Staatsabsolutisme. Wij moeten in het oog houden, dat er weer een tijd komt, dat de Staat zich uit het economische leven heeft terug te trekken. Vanwege de stichting „Licht in Lij den”, die een orgaan uitgeeft ten bate van zieken en lijdenden werd gister avond in het wijkgebouw Elim een pro- paganda-samenkomst gehouden, die zich slechts in geringe belangstelling verheu gen mocht, waaraan de weersomstandig heden uiteraard niet vreemd waren. De bijeenkomst werd door den voor zitter. ds. K. Oussoren. em. predikant hier ter stede, op gebruikelijke wijze geopend, waarna hij aan de hand van een door hem uit het boek Job voorge lezen hoofdstuk een welkomstwoord sprak en de geschiedenis van, het orgaan en de stichting releveerde. Korte propaganda-toespraken werden gehouden door de heeren ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loosduinen over: op den levensweg" en door ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant hier ter stede, die sprak over: „De brandende lantaarn", waarin bei den wezen op het schoone doel der stichting en de aanwezigen aanspoorden daaraan hun steun niet te onthouden. De toespraken werden afgewisseld door zang van het koor van den heer W. D. Kaat, hoofd van de Waalsche school alhier en orgelspel van den heer M W. v. d. Laan, organist der Ooster- kerk. Met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 13 werd de bijeenkomst geslo- ten. land ontwapend zou zijn ge weest, waren wij menschelijkerwijs ge sproken reeds in het conflict betrokken geworden. Immers een dergelijk mili tair vacuum zou direct óf de Duitsehers óf de Engeischen over onze grenzen hebben gebracht. Het zou slechts de vraag zijn wia hier het eerste zou zijn geweest Spr bestoot rijn betoog met een krachtige opwekking tot beleving van 1 A.R. beginset t Een Het defenstevraagstuk. Tenslotte besprak mr. de Wilde het defensie-vraagstuk, waarbij hij er op wees, dat de door de ontwapenaars in het verleden ontwikkelde actie oorzaak „Lichtstralen is, dat wij thans voor zulke groote uit gaven staan. Gelukkig zijn er in het verleden man nen geweest, die, zooals oud-minister dr J. J. C. van Dijk, niet hebben stil gezeten. Als ons

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17