Op weg Finland naar Haagsthe Courant van Zaterdag 3 Februari 1940 ZESDE BLAD, PAGINA 1. STADSNIEUWS DE TOELATING TOT DE EERSTE HUWELIJK IN DE RESIDENTIE KLASSE DER HOOGERE BURGERSCHOLEN Verslag der Toelatingscommissie 1939 JVan onzen specialen verslaggever.) Stockholm, 29 Januari. Huur localiteit le van der Kunstraat 224 IV. Het Nederlandsch. Erkka, Finsch gezant te Stockholm. Voor De opleidingskassen. AANVULLING SLACHTTARIEF N.V. er Een en OPRICHTING CURSUS TOT OPLEI DING IN DE BEHANDELING VAN SPRAAKGEBREKKIGE, ACHTER LIJKE LEERLINGEN. Vliegtuigen naar Abo vol geboekt. De gymnasia Voor de gymnasia (L. v. Meerder- voort 57 en Bilderstraat 11) werden in geschreven 95 Jongens en 70 meisjes. De resultaten van het examen 1939. NIEUW KANTOOR VOOR MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON van elders hadden resp. 14, 8, in totaal 22. Hiervan trokken zich terug of kwa men niet op resp. 24, 15, in totaal 39, d e dat in magazijn in de binnenstad haar por- een be- zich hadden aangemeld, hebben gelegen heid gekregen tot overplaatsing in de 5e klasse eener opleidingsschool. Van deze gelegenheid hebben slechts 3 leer lingen gebruik gemaakt.) Op 1 Sept. 1938 werden 8 opleidings klassen gevormd met 147 jongens en 79 meisjes, samen 226 leerlingen; dit beteekent een daling (met 35 leerlin gen) ten opzichte van den vorigen cur sus, toen 261 leerlingen voor de C- klassen werden ingeschreven. die de 1 gewenscht voor deze behoeve van Bij de discussie over de invoering van het zoogenaamde stilleesstuk voor het vak Nederlandsch (bij het Kon. be sluit van 19 Maart 1938) werd nog eens uitdrukkelijk vastgesteld, dat men in het stilleesstuk en de daarop betrekking hebbende vragen meer een intelligentie- proef heeft te zien dan een onderzoek naar de taalkennis. De uitbreiding der examenstof voor geschiedenis, doordat ook, volgens het nieuwe Kon. besluit over de periode van vóór 1500 kon wor den gevraagd, wordt niet als een ern stige verzwaring van het examen be schouwd. De H. B. S. voor meisjes had haar eigen toelatings-examen; naar aanlei ding van de gewijzigde opgaven voor Nederlandsch merken de leeraressen van de meisjes-H.B.S. het volgende op: le. dat in het opstel het persoonlijke element naar voren kwam, terwijl bij de vorige examens geheugenwerk een belangrijke rol speelde; 2e. dat de vra gen over den tekst een intellectsmaat- schaf gaven; 3e. dat de invul-oefening een goeden maatstaf gaf voor het taal gevoel. Blijkens de mededeelingen der sub commissie «werd met betrekking tot het examenvak Nederlandsch aan den in specteur van het M.O. eenige wenschen kenbaar gemaakt met name wat het stil leesstuk betreft. De commissie meent dat te verkiezen is een „stuk proza’’ met ’n zuivere werkelijkheid, waaraan het reëele denken van de candidaten kan worden getoetst; er moeten daartoe ook enkele abstracties in den tekst voor komen. Wat het opstel betreft, werd de ervaring opgedaan, dat de hiervoor be schikbare tijd te kort was. BENOEMING LID COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. De heer P. de Jong, lid van de com missie tot wering van schoolverzuim in de 4e afdeeling, heeft niet meer de hoe danigheid, waarin hij indertijd werd benoemd, zoodat hij, ingevolge het be paalde in art. 13 van het huishoudelijk reglement voor de commissiën tot we ring van schoolverzuim in deze ge meente, het lidmaatschap van rechts wege heeft verloren. Hij had zitting als vertegenwoordiger van de groep ouders van leerlingen der bijzondere lagere scholen. Ter voorziening in de hierdoor open gevallen plaats bieden B. en W. den Raad de volgende aanbeveling ter be noeming aan 1. E. de Klerk, Vlasak- kerstraat 21 2. J. Hoogbruin, Tomaten straat 193. Elk der aanbevolenen heeft dezelfde hoedanigheid als het lid, in wiens plaats hij zal treden, bij zijn benoeming bezat „Presse-Attaché”. AhaOf ik maar mee wil gaan. Ik ga mee. De jonkman legt mij uit, dat ik den gezantniet kan spreken. Hij heeft onverwacht haastwerk. Ik leg hem uit, dat ik dezen gang van zaken bepaaldelijk niet be wonder. Terwijl wij elkaar staan uit te leggen, springt de deur open ErkkoHij snelt op den attaché af, geeft hem een brief, ratelt een en ander in het Finsch, keert zich om, en ver dwijnt. Nu heb ik er schoon genoeg van. Ik wissel drie beleefd heidszinnen Gistermiddag is alhier het huwelijk voltrokken tusschen den officier van administratie le klasse bij de Kon. Marine J. J. van Houten en mevr.. H. A. S. Hendrikse. Het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis na de huwelijksvoltrekking. Gemeenteraad voor voorziening in de behoefte aan geld van aan mum, enkel Wat de resultaten van het toela tingsexamen 1939 betreft, vermelden de bijlagen van het verslag talrijke de tails. Een vergelijkend overzicht van de inschrijving, het onderzoek en de plaatsing van 1928 tot en met 1939 is er mede in opgenomen. In 1939 werden ingeschreven voor de H.B. Scholen met 5-j. cursus voor jonges en meisjes 498 jongens en 193 meisjes en 106 candidaten voor de H.B.S. voor meisjes, in totaal 797 can didaten; teruggetrokken of niet opge komen resp. 94, 51, 25, in totaal 170 candidaten. Een toelatingsbewijs van elders hadden resp. 70, 34, 9, in totaal 113 candidaten. Onderzocht moesten worden resp. 334, 108, 72, in totaal 514 candidaten. Toegelaten, na onderzoek, resp. 254, 78, 60, in totaal 392. Toegelaten (na exa men en op bewijs van elders) resp. 324, 112, 69, in totaal 505, van wie voor plaatsing bedankten resp. 19, 7, 6, in totaal 32. Geplaatst resp. 305, 105, 63, in totaal 473 candidaten. gaan. Als ze terugkomt, zie ik iemand, die haar volgt Ik spring opErkko Jawel, hij is het. Ik herken van de foto’s zijn kogelrond gezicht. Hij rookt een pijp. Hij nadertslaat links-af en verdwijnt. De juffrouw komt met excuses „et ögenblikk”, zegt ze. Fin- sche oogenblikken duren soms lang. Ik ga weer zitten. Ik wacht maar weer op Erkko. Nu heb ik hem althans ge zien Hij is er dus, en de juffrouw verzekert, dat hij mij ontvangen zal. Best. Ik kan wachten. Dat doe ik pas 2J uur. Mijn maag rammelt. Tijd om te eten heb ik sedert vanmorgen half negen niet gevonden. Het is nu half acht. Een employé komt binnen en legt twee broodjes plus een sinaasappel op de schrijftafel van de juffrouw. Of schoon die juffrouw even later ver dwijnt en de gelegenheid den dief maakt, blijft mijn maag rammelenen de juffrouw houdt haar broodjes en haar sinaasappel. „Mit Geduld und Spucke, fangt man eine Mucke, mit Geduld und Spei, fangt man deren zwei”, zeggen de Duitschers. Maar Erkko is geen „mug”Hij, tot begin 1939 dagbladdirecteur-eigenaar van de „Helsingin Sanomat” (ik dank aan de juffrouw van de legatie de wetenschap, dat „Sanomat” „tijding” of „nieuws” beteekent) en van begin tot eind 1939 minister van buitenlandsche za ken, is veeleer een zware, ronde, stoere kerelhem „vang” ik niet maar zoo, dat weet ik nu al wel. Maar zie daar komt een jonkman in plusfour, Het is erg druk in de Finsche legatie te Stock holm. Zóó druk, dat een J gesprek met Finland's ge- zant, zelfs na een wachten van uren, niet door blijkt te kunnen gaan i Ook worden in het verslag gegevens verstrekt betreffende de opleidingsklas sen A, B en C. Bij het begin van den cursus 1938 werd, op dringend verzoek, zoo lezen met een sigaar in zijn mond, op mij af. wij *n het verslag een proef genomen met een opleidingsklasse A in Spoor- wijk, omdat daar en in belendende buurten geen opleidingsscholen bestaan. Er meldden zich evenwel slechts 21 leer lingen (10 jongens en 11 meisjes )aan. De klasse werd verbonden aan de la gere school Capadosestraat A en is op 1 September 1939 als B-klasse met 19 >t leerlingen (9 jongens en 10 meisjes) aan 1 dezelfde school verbonden gebleven. (Voor den cursus 1939 meldden zich slechts 15 leerlingen aan voor de A-klas- se. Deze is op grond van het te geringe met den attaché, en doe als de gezantaantol niet gevormd, de leerlingen, die AANBESTEDING. De Rijksgebouwendienat heeft giste ren aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw te Katwijk. Laagste inschrijver was C. A. IX Schaap alhier, voor ƒ21.670. Verschenen is het verslag over de werkzaamheden der commissie, die in 1939 belast was met het instellen van een onderzoek naar de kennis van hen, voor wie toelating gevraagd wordt tot de eerste klasse der Hoogere Burger scholen hier ter stede. Voorzitter, tevens lid, dezer Toelatingscommissie was dr. W. F. de Groot, directeur der H. B. S. met 5-j. c. Arondskelkweg 1. Aan het verslag gaan eenige mede deelingen vooraf betreffende de vast stelling van het verslag 1938. Gewezen werd op het feit, dat de bij het toela tingsexamen toegekende cijfers veel minder overeenstemming vertoonden met de rapportcijfers op de H. B. S. dan die door de hoofden der lagere school toegekend. Algemeen was men van oordeel, dat dit verschil moet wor den toegeschreven aan te groote dres suur voor het toelatingsexamen, als mede aan een te groote clementie bij de beoordeeling van het schriftelijke en mondeling examen. Wijziging statuten. De N.V. Haagsche Bouwmaatschappij (Habo) heeft tot B. en W. het verzoek gericht te willen bevorderen, dat de Raad zijn, krachtens artikel 23 van de statuten vereischte, goedkeuring hecht aan een wijziging in de statuten der vennootschap. Deze wijziging, bestaande in het ver vangen van ’t jaartal 1941 in artikel 4 der statuten door het jaartal 1951, heeft tot ik draai mij om, en ben weg. Ik heb op Erkko gewacht. Ik heb Erkko ge zien. Ik heb Erkko hooren spreken. Maar ik heb Erkko niet gesproken (Nadruk verboden Auteursrecht voorbehouden.) Jhr. Ir. M. RAPPARD OVERLEDEN Op 70-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden jhr. ir. M. Rappard, oud-di- recteur van den Scheepsbouw der Kon. Ned. Marine, officier in de orde van Oranje-Nassau. Jhr. Rappard was woonachtig in Heemstede. De teraardebestelling van het stof felijke overschot zal geschieden a.s. Maandag om 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats alhier. GEMEENTEPERSl )N EEL. B. en W. hebben benoemd tot schrij ver 2e ld. bij den Gem. Telefoondienst, A. de Groot; tot adjunct-controleur bij het Gem. Bouw- en Woningtoezicht A. M. Kroes tot schrijver 2ekl. bij de Duinwaterleiding, mej. H. J. J. Blom, en tot tyniste bij Gemeentewerken I mej. M. J. Recourt. doel den levensduur der vennoot schap wederom met tien jaren te ver lengen. Aangezien het voortbestaan van de vennootschap in het belang is der Ge meente, geven B. en W. den Raad in overweging die goedkeuring te ver< leenen. C1I ureiBje»,I ceu bewoonster van totaal 165, van wie een toelatingsbewijs Hulshorststraat deed aangifte, een i- temorinaie is gestolen, welke drag van circa 20 bevatte. zoodat onderzocht moesten worden resp. 57, 47, in totaal 104. Toegelaten na onderzoek resp. 52, 37, in totaal 89. Toegelaten (na examen en op bewijs van elders) resp. 66, 45, in totaal 111. Voor plaatsing bedankten resp. 12, 9, in totaal 21. Geplaatst resp, 54, 46, in totaal 90. Het verslag bevat voorts het schrif telijk examenprogramma. toch óók niet *int het ze zjj Voor de wekelijksche uitbetaling van gelden aan door den Gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon ondersteunden, behoorende tot de groep „armlastigen”, zijn sedert vele jaren op drie plaatsen in de Gemeente kantoren gevestigd, n.l. Laan 36, De- Gheynstraat 129 en Doornstraat 1. Sinds 1935 is deze groep met eenige duizenden personen toegenomen. De kantoren geraken daardoor overbelast. De hieraan verbonden bezwaren treden vooral aan het licht, wanneer van de ambtenaren nog extra werk moet wor den gevergd, zooals het uitreiken van brandstoffenbonneri, nieuwe betaalkaar ten enz. Door de groote drukte ontstaat dan ernstige stoornis in de afhande ling. Daarbij komt nog, dat de bebouwing der Gemeente zich in een steeds wijde- ren kring heeft uitgebreid. Tot bedoel de groep van ondersteunden behooren veel ouden van dagen, invaliden en vrouwen, die zich van hun vaak ver afgelegen woning naar een der kanto ren moeten begeven. Vooral bij on gunstig weer levert dit voor hen ern stige bezwaren op. Vermeerdering van het aantal kanto ren zou dus in het belang zijn zoowel van den dienst als van de ondersteun den. B. en W. hebben daarom sinds eeni- gen tijd doen uitzien naar geschikte plaatsen voor vestiging van nog enkele kantoren. Kort geleden deed zich de gelegen heid voor een localiteit te huren in het Laakkwartier; in dit stadsdeel wonen vele ondersteunden, zoodat reeds vroe ger, doch tevergeefs, getracht was ruimte voor een kantoor te vinden in een in deze wijk gelegen Gemeentege- bouw. De eigenaar van de localiteit kon zijn aanbieding tot verhuring slechts be perkten tijd gestand doen. Het was B. en W. daardoor niet mogelijk tijdig een beslissing van den Raad te vragen. Aangezien de localiteit voor het be oogde doel gunstig gelegen is en de gevraagde huurprijs h.i. niet te hoog was, hebben B. en W. zich gemachtigd gerekend deze localiteit, 1ste Van-der- Kunstraat no. 224, voor vijf jaren te huren tegen een huurprijs van 125 per jaar. De localiteit zal voor haar nieuwe bestemming geschikt moeten worden gemaakt, waartoe er een aantal voor zieningen moet worden getroffen. De kosten, met inbegrip van bijkomende werkzaamheden, worden op 1600 ge raamd. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren, dat bedoelde huurovereen komst is gesloten en dat de aangegeven voorzieningen worden getroffen. AANGAAN VAN KASGELD- LEENINGEN In zijn vergadering van 16 Novem ber 1939 heeft de Raad besloten, ten einde gedurende het eerste kwartaal van 1940 in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien, één of meer kasgeld- leeningen aan te gaan tot een zoodanig maximum, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 15.000.000 zal te boven gaan. Een overeenkbmstig besluit dient te worden genomen, op grond waarvan B. en W. zoonoodig gedurende het tweede kwartaal van 1940 de noodige kasgel den zullen kunnen opnemen. In verband hiermede stellen zij den te besluiten ter -- - kas- gedurende het tweede kwartaal 1940 één of meer kasgeldleeningen te gaan tot een zoodanig maxi- dat de totale kasschuld op geen tijdstip het bedrag van 15.000.000 zal te boven gaan, zulks op de wijze en tijdstippen, tegen de rente, den looptijd en verdere voorwaar den, door B. en W. te bepalen. Voor leerkrachten van scholen voor buitengewoon lager onderwijs. het eerst in 1909, daarna naar gelang er behoefte aan bestond, en laat stelijk in 1933, werden voor leerkrach ten van de scholen voor buitengewoon lager onderw ijs van gemeentewege, cur sussen gegeven in de behandeling van spraakgebrekkige. achterlijke leerlingen. Deze cursussen hadden ten doel, den leerkrachten van het buitengewoon la* ger onderwijs de noodige theoretische en practische kennis bij te brengen om haar met vrucht het onderwijs in spre ken aan spraakgebrekkige. achterlijke leerlingen te kunnen opdragen. Aanvan kelijk werden de cursussen alleen open gesteld voor leerkrachten, werkzaam bij het openbaar buitengewoon lager onder wijs. Sinds 1923 liet men ook leerkrach ten van het bijzonder buitengewoon la ger onderw ijs toe. Aangezien in de laatste jaren ver schillende oudere leerkrachten, die in dertijd zoo’n eursus hebben gevolgd we gens voorloopige pensionneering. afkeu ring of om andere redenen den dienst hebben verlaten en door jongere zijn vervangen, die deze bijzondere oplei ding niet hebben genoten, achten B en W. het wenschelijk weder tot de oprich ting van een dergelijken cursus over te gaan, teneinde ook deze jongere leer krachten in de gelegenheid te stellen, zich in de behandeling van spraakge brekkige, achterlijke leerlingen te be kwamen. Het ligt in de bedoeling, den duur van den cursus te stellen op 9 maanden en per week 4 uren les te geven. Het totale aantal lesuren zal 150 bedragen. Het onderwijs tel omvatten: phonetiek, de spraakontw ikkeling van het jonge kind en de wijze deze gunstig te beïnvloeden (prophylaxe) en theorie en practijk van de behandeling van spraakgebrekkige kinderen, waarbij vooral rekening zal worden gehouden met het zwakzinnige kind. Tevens zal de noodige aandacht worden besteed aan de beschaafde en hygiënische uitspraak der cursisten. Rekening houdende met de omstan digheid. dat een belangrijk deel van oen lestijd zal moeten worden besteed aan de verbetering van de eigen spraak der cursisten, mag het aantal leerlingen niet te groot zijn. Ten hoogste kunnen 10 leerlingen worden toegelaten. Aangezien het aantal aanvragen om toelating het aantal beschikbare plaat sen belangrijk overtreft, zijn B. en W. voornemens om bij de aanwijzing van de cursisten de verdeeling van de leer krachten van het openbaar en bijzonder buitengewoon lager onderwijs te rege len naar verhouding van de aantallen gegadigden van het openbaar, het R.K. en het Prot.-Christelijk bijzonder onder wijs, die zich voor spraakles hebben aangemeld. B. en W. wenschen mej. P. J. de Graaff, leerares aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs, die in het bezit is van het diploma voor logopae- die en phoniatrie, te belasten met het geven van onderwijs aan dezen cursus tegen een vergoeding van ƒ3 per les uur, terwijl zij voor de aanschaffing van de noodige boeken een bedrag van 71.50 per leerling wenschen beschik- baar te stellen. De uitgaven voor den op te richten cursus zullen plrn. ƒ500 bedragen B. I en W. stellen den Raad 5 oor aldus te besluiten. DE EXTRA VERSTREKKING VAN GOEDKOOPE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET Zooals reeds is bekend gemaakt, is van Regeeringswege goedgekeurd, dat, in verband met de aanhoudende koude, aan door den dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en met Bureau voor Werkloozensteun ondersteunde perso nen, die voor goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking ko men, gedurende drie achtereenvolgende weken, aanvangende met de week van 5 Febr. 1940 (derhalve gedurende het tijdyak 5 tot en met 24 Febr. 1940) bo ven de vastgestelde kwanta per week een extra hoeveelheid dezer producten tegen den geldende prijs kan worden verstrekt. Deze extra hoeveelheid be draagt a. voor alleenwonenden (geen kost gangers) een pakje bak- pond b. voor gezinnen een pakje margarine van pond en een pakje bak- en braadvet van pond. Indien rechthebbenden hiervan ge bruik wenschen te maken, zullen zij reeds aanstaande week bij de invulling der bestelbiljeten met de extra-ver- strekking rekening moeten houden. BENOEMING EN OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL B. en W. bieden den Gemeenteraad de volgende voordrachten aan ter be noeming van een onderwijzer(es) A. aan de openbare school voor uit gebreid lager onderwijs A, Bloemfon- teinstraat 194, alhier: 1, G. van der Ploeg, onderwijzer aan een U.L.O.- school te Middelburg; 2. J. M. Kruiter, onderwijzer aan een U.L.O.-school te Eindhoven; B. aan de openbare school voor bui tengewoon lager onderwijs, Sloepstraat 67, alhier: 1. mej. H. C. Janssen, onder wijzeres bij het buitengewoon lager onderwijs te Zwolle; 2. mej. W. I. M. Vermeulen, kweekelinge met akte bij het openbaar lager onderwijs te Delft. ♦Voorts bieden B. en W. den Ge meenteraad de volgende voordracht ter benoeming van een leeraar bij het Ge meentelijk avondnijverheidsonderwijs voor jongens aan: 1. B. Verwaal, onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, Griftstraat 2, alhier; 2. J. Dam, onderwijzer aan de open bare school voor buitengewoon lager onderwijs Hooftskade 194a, alhier; 3. J. Smits, onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs, Colensostraat 6, alhier. Zij stellen den Raa4 voor mej. E. Ubas, hoofd van de openbare schooi voor buitengewoon lager onderwijs, Bresterstraat 7, te benoemen tot direc trice van de Gemeentelijke avondnij- verheidsschool voor meisjes, Asstraat 3. Aangezien mej. Ubas de eenige solli citante was, die in alle opzichten vol doet aan de eischen, welke men voor het vervullen van deze berekking mag stellen, komt op deze voordracht siechts de naam van één persoon voor. Tenslotte stellen zij den Raad voor J. P. van de Sande, hoofd van de open bare lagere school, Hemsterhuisstraat 154 (school A), ingevolge artikel 36, 7e lid, der Lager-onderwijswet 1920, over te plaatsen naar de soortgelijke schooi Fisherstraat 135 (school B), al hier, en J. N. H. van Rest, onderwijzer aan de openbare lagere school, Ketel- straat 21; P. C. Kramer, onderwijzer aan de openbare lagere school Van- Nijenrodestraat 16, en G. M. D. van Loon, onderwijzer aan de openbare lagere school Van-Merlenstraat 67, over te plaatsen onderscheidenlijk naar de soortgelijke scholen Boylestraat 20, Nachtegaalplein 19a en Abeelstraat 30, alhier. B. en W. stellen den Raad voor, dat deze benoemingen en overplaatsingen zullen ingaan op nader door hen te bepalen dagen. „HAAGSCHE BOUWMAAT SCHAPPIJ” (HABO). Als het erg lang duurt loopt er voor mij iets mis: bij de Zweedsche vlieg tuigmaatschappij heb ik gehoord, dat het toestel richting Abo tot en met Vrijdag vol bezet isMijn eenige kans is: vliegen naar Vasa. En dan? De Fin sche treinen loopen „zoo af en toe vrijwel uitsluitend ’s nachts. „Als u een plaats voor Vasa bespreken wilt moet u er gauw bij zijn.” Jawel: gauw. Hier op de legatie gaat alles gauw, be halve een ontmoeting met den gezant. Ik zit hier nu ruim een uur. Er is niets veranderd. Ik wacht op Erkko. De wanhopige juffrouw heeft een sigaret aangestoken. Ik doe het ook. Maar er is slechts één aschbakje en dat heeft zij. Een heer rent langs ons heen. „Wacht u op den gezant?” „O ja, hij zal wel dadelijk vrij zijn.” De heer ziet, dat ik geen aschbak heb, grist het exemplaar van de juffrouw weg en plant het voor mij. Als hij weg is staat staat de juffrouw op en komt bij mij haar asch aftikken. Daar ik deze regeling strijdig acht met mijn ridder lijke gevoelens breng ik haar de asch bak terug. Zulks breekt het ijs. Met een breeden glimlach zegt ze: „U wacht hier allang. Wat was uw bedoeling? De minister? Ik zal even vragen”. Ze snelt heen, en smakt een deur achter zich dicht, welke vermoedelijk Erkko voor mij verborgen houdt. Nu ben ik alleen. Rrrrrrt! Daar gaat het alarm signaal. Kom aan, laat ik open doen! In verband met de thans vrij alge meen doorgevoerde bestrijding der rundveetuberculose, waarbij o.a. voor geschreven is, dat aan z.g. open tuber culose lijdend vee geslacht moet wor den en wel aan openbare slachthuizen, wordt herhaaldelijk een beknopt sectie- verslag gevraagd. Voorschrift is, dat de behandelende veearts dit verslag niet mag afgeven, zoodat dit alleen kan geschieden door den ambtenaarveearts, die de keuring heeft verricht. Het is en billijk in den vervolge extra-diensten, verricht ten -n derden, betaling te vor deren. B. en W. zouden dit recht wil len vaststellen op f 2.50 per af te geven verslag. Het meest doelmatig zal zijn dit in het Slaehttarief vast te leggen. Voorts komt het B. en W. wensche- lijk voor, dat voor het afgeven van certificaten van oorsprong ten behoeve van slachtproducten, welke den laat- sten tijd ook meermalen gevraagd worden in verband met clearing of an dere rijksvoorschriften, eveneens een recht geheven wordt. Daar deze docu menten minder werkzaamheden van het Slachthuis eischen zou met een bedrag van f 1 per verklaring kunnen worden volstaan. De totale opbrengst van genoemde rechten wordt, aangenomen, dat het aantal aanvragen niet vermindert, op rond f 500 per jaar geraamd. In bovenstaanden geest doen B. W. den Raad een voorstek Ik zit in de wat rommelige hal van de Finsche legatie in Stockholm op een stoel bij een kast vol kranten: stapels trit Aland, Helsinki, Wiborg, Vasa en Abo: ik wacht op Erkko. Aan den Wand hangt links een affiche, een hardlooper, met op den achtergrond een wereldbol, en er onder „Olympi sche Spelen 20 - VII—4 - VIII - 1940 Helsingfors”; rechts een breede Fin sche „ruja”, een staal van handweef- kunst, voCrstellend een van Axel Gal- lén-Kallela’s schilderijen over de mo tieven van de Kalevala. Een telefoon op een schrijftafel rinkelt zonder op houden: „Hallo, Finnska legasjonen!” roept de juffrouw, die het apparaat bedient en vervolgens ratelt zij Finsch of Zweedsch, al naar ’t noodig is. Ik daarentegen doe niets. Ik wacht op Erkko. De deur, welke toegang geeft tot de hal, is van buitenaf niet open te krijgen. Je moet, op de derde étage gekomen, op een knop drukken, en daardoor ontstaat een nijdig-brommend alarmsignaal in de hal, waarop de juf frouw, met een gezicht, dat wan hoop uitdrukt, naar de deur ijlt en die opent. Soms gaat het nijdige sig naal drie of vier keer: de juffrouw te lefoneert of steekt een sigaret aan, en twee dingen tegelijk doen kan ook zij niet Ik voel mij dan geneigd om een „aanbod van goede diensten” te doen, maar onderdruk ijlings mijn edelmoe dige aandriften: ik kan hier tóch geen uitkomst geven. Mijn taak is eenvou dig. Ik wacht op Erkko. En het is een zonderling wachten. Terwijl ik mij in het Finsch probeer te verdiepen, door een exemplaar van „Helsingin Sano mat'’ ter hand te nemen, rennen er al lerlei lieden langs mij heen. Zeer druk ke juffrouwen, die toch nog tijd vinden om in den tegenover mij hangenden spiegel te kijken en een onevenwich tige coiffure te verschikken, heeren, die brieven halen of brengen, loopjon gens met omvangrijke pakken, op een waarvan ik met koeien van letters „vi taminen” zie staan. Zij hebben alle maal vreeselijke haast. Ik niet Ik Wacht op Erkko. „Hallo, finnska legasjonen” r rrrrrtt *- het nijdige alarmsignaal gaat weer. De juffrouw doet wanhopig. Zij grijpt een pakje brieven, legt het weer neer, pakt het nog eens op en legt het nog eens neer. Dat dit tijdverlies is, deert haar blijkbaar niet. Een andere juf frouw rent voorbij, hijgend en blazend. Ze roept iets met het woord „cata strofaal” erin, doet de deur open, pakt een telegram aan, komt terug richt zich tot mij. „Wat wou u ook weer?” „O ja, de gezant”. „O ja”. Ze holt weg en komt niet terug. Ik zink weer in mijn stoel. Ik wacht op Erkko. PRINSES JULIANA VERGADER"! MET HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ H.K.H. Prinses Juliana heeft gisteren de vergadering bijgewoond van het da- gelijksch bestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 in het gebouw van het Fonds voor Bijzondere nooden. en braadvet van Een heer. Hij neemt diep zijn pelsmuts af. Dan laat hij een salvo van Finsche woorden op mij los. Ik zeg in het Noorschwacht u maar even, er zal wel iemand komen. De heer houdt mij voor krankzinnig. Hij loopt mij vooroij met nóg eenige Finsche woorden vermoedelijk mag ik van geluk spreken, 'k niet verste beent door de e 8aaS in, recht tegen de juffrouw nnIFrtiuk Ter in mi-ln stoel en W8cht is hdto tweede uur voorbij in ri» T °P 8r°ote schaal beweging i verkeer’^0 m eren “druk diplomatiek Eaan u»» Mlnstens vijftien employé’s komen minstens vijftien anderen Mij ]nc,?an•flowing van de wacht, toch AA1.niemand af- Maar ik heb er wat vande nieuwe ploeg waarop ik wacht, ergo be- - en antwoordspelletje, door het rennen, van voren -■ouw krijgt met mij te ..even’ naar den gezant. i i s i i i i i s i i i i i i s s i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21