De Balkanconferentie DE OORLOG TER ZEE I OPEL TRUCKS Geruchten over een omzwaai van Roemenië tegengesproken van Foto’s de Siegfried- linie Noorsch en Britsch schip als verloren beschouwd Het Duitsche leger bericht De Fransche leger- berichten HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. ENGELAND. De twee ter dood veroordeelde Ieren De pauw pronkt met DUITSCHLAND. Minister Funk Bemanningen In ZUID-SLAVIE. Zie verder le blad, pag. 3 De „Vidar” werd door een vliegtuig aangevallen AMSTERDAM DEN HAAG omgekomen zijn mooie veeren De Bock Har risons istrotschop zijn lekkere schotels. Het begin van de besprekingen over de financiering van den oorlog „Inlichtingen van onmetelijke, practische waarde” Estlandsch militair vliegtuig door Russisch oorlogsschip beschoten Naar het Estlandsche telegraafagent- schap meldt, is gisteren een Estlandsch militair vliegtuig, dat een oefenvlucht maakte, nabij de haven van Reval door in deze haven liggende Russische oor logsschepen beschoten. De beschieting werd na een protest der Estlandsche militaire autoriteiten gestaakt. Het Estlandsche vliegtuig werd niet be schadigd. Zal Engeland Duitschers van de „Asama Maru” vrijlaten? De verliezen van de Duitsche luchtmacht TWEE TSJECHEN TERECHTGESTELD. Canada bouwt duikbootjagers De bewapening der Britsche koopvaardijvloot RECLAMES. RECLAMES. s BRASSERIE (Achterom-ingang Posiage) CAFETERIA-HOTEL (Kamer fl. 1.77 pp.) op t -T van Eenheden van de Britsche hulplucht- strijdkrachten zijn in Frankrijk aan gekomen. Deze eenheden bestaan uit piloten en mecaniciens, die in vredes tijd slechts gewone burgerlijke betrek kingen hadden en die in hun vrijen tijd geoefend werden. De leden hebben reeds veel nuttig werk in Engeland ge daan. met te Britsche hulpluchtstrijdkrach- ten in Frankrijk. Het is uit gummi vervaardigd en be kleedt het geheele lichaam. Het kan als een overall in enkele oogenblikken wor den aangetrokken. Het drijfvermogen wordt verkregen door een voering van kapok, die tegelijk de koude weert. TELEVISIE-APP ARA AT IN MILITAIRE VLIEGTUIGEN United Press meldt uit Londen Deskundigen zijn bezig een televisie- apparaat te ontwerpen, dat in vlieg tuigen gemonteerd kan worden. Lord Chatfield heeft in het Hoogerhuis mee gedeeld. dat reeds een teievisie-appa- raat was ontworpen, waardoor de ka pitein van een oorlogsschip de uitwer king kan zien van zijn granaten. Het toestel, dat perfect werkte, was te groot voor vliegtuigen. Duitschland hield zich zeker vier jaar geleden met een der gelijk idee bezig en er werd druk uit geoefend op de Duitsche geleerden om zoo spoedig mogelijk tot een resultaat te komen. DUITSCHE AMBASSADEUR TE BRUS SEL NAAR BERLIJN. De Duitsche ambassadeur te Brussel, von Bülow-Schwante is naar Berlijn vertrokken, waar hij enkele dagen zal blijven. De zwenking in de Roemeensche poli tiek heeft, volgens United Press, een zeer alarmeerenden indruk in officieele Zuidslavische kringen gemaakt, ter wijl het bericht in diplomatieke kringen „als een bom insloeg”. De beweerde sa menwerking van Roemenië met Duitsch land en Rusland wordt aldus uitgelegd, dat Duitschland er wellicht in zou sla gen, de sovjet-Russische expansie-wen- schen van den Balkan naar Irak en de Perzische Golf te doen keeren. Roemenië zou in principe een over eenkomst gesloten hebben met betrek king tot de garantie van zijn grenzen en slechts op het einde van de Balkan conferentie wachten, om deze overeen komst in werking te doen treden. Er heerscht te Belgrado bezorgdheid over de houding van Engeland, indien Roemenië zijn banden met Londen ver breekt en zich onder de Duitsche be scherming plaatst. Tegenspraak van de Roe- meensche legatie. De Roemeensche legatie te Londen gaf gisteren de volgende verklaring uit: „Op grond van rechtstreeks uit Belgrado ontvangen instructies kunnen wij ten stelligste de berichten ontkennen, als zou Roemenië dreigementen hebben ge- uit, die zouden kunnen leiden tot ver storing van de harmonie ter Balkan-con ferentie. Deze berichten zijn verspreid door diegenen, welke de vriendschappelijke sfeer, welke duidelijk op de zitting van vandaag heeft geheerscht, wenschen te verbreken.” gehad heeft met zijn Boelgaarschen col lega Kiosseivanof, deze had uitdrukke lijk de verzekeringen herhaald, die hij onlangs gegeven had ten aanzien van de gedragslijn, die zijn land ten aanzien van zijn buren denkt te volgen. Boelgarije zou in geen geval gebruik maken van eventueele moeilijkheden van een of ander land. Nog geen beslissing. Vanmorgen zijn de leden van dt Balkanconferentie om half elf bijeen gekomen. Het is van zelfsprekend, aldus United De bemanningen der gezonken Britsche duikbooten. „Press Association” meldt, dat de vol ledige bemanningen van de Britsche duikbooten „Starfish” en „Undine”, welke de vorige maand bij Helgoland gezonken zijn, zich in Duitsche krijgs gevangenschap bevinden. Het oordeel van de Britsche Labourdelegatie. Voor hun vertrek uit Finland hebben de leden van de delegatie van de Brit sche labourpartij te Helsinki de verte genwoordigers van de pers ontvangen. Een der leden van de delegatie die een bezoek heeft gebracht aan het front ten Noorden van het Ladogameer. heeft hulde gebracht aan de militaire oplei ding van het Finsche leger. Hij merkte op, dat in dezen oorlog geen aanvallen op groote schaal werden ondernomen, doch dat telkens kleine patrouilles op treden en de individueele moed van de Finnen brengt hun vele overwinnin gen. Verder stelde hij vast, dat de Fin nen gebrek hebben aan jachtvliegtui gen om de burgerbevolking te verdedi gen tegen aanvallen van den vijand. En- is en i den te VOOR ELF MILLIOEN PERSONEN ZIJN SCHUILKELDERS BESCHIKBAAR. United Press meldt uit Londen Het publiek stelt wel prijs op schuil plaatsen in zijn tuinen, wanneer het déze... gratis kan krijgen. Wanneer er Voor betaald moet worden, neemt het liever het risico het zonder deze te doen. Dit wordt bewezen door het feit, dat slechts 1000 personen in geheel Engeland geprofiteerd hebben van het aanbod der regeering. om schuilkel ders jn huurkoop te leveren 2.018.000 schuilkelders, welke beschutting bieden voor 11.000.000 personen, werden kos teloos geleverd, maar zij die meer dan een bepaald inkomen genieten, moesten er voor betalen. Zweedsche en Noorsche skiioo- pers nemen dienst in Finland. Als gevolg van een uitnoodiging van den Finschen Olympischen Skikampioen Veli Saarinen, gericht tot de beste Zweedsche en Noorsche skiloopers. heb ben verscheidene hunner besloten dienst te nemen bij een groep Finsche verken ners, de „Witte duivels" geheeten. De Britsche verliezen zijn officieel als 31 opgegeven. Geen enkel Britsch gevechtsvliegtuig is vernietigd. Daar entegen hebben de Duitschers, naar men gelooft. 37 gevechtsvliegtuigen, waaronder 19 van het nieuwste type Messerschmidt 110, verloren. Grieksch optimisme. Dc eerste conferentie van de Balkan entente heeft in de Grieksche pers op timisme verwekt. Men legt den nadruk op het feit, dat de vertegenwoordigers van de vier lan den, wat hun standpunt en vreedzame disposities ten opzichte van Boelgarije betreft, overeenstemmen. De „Nea Hellas” is van oordeel, dat de reeds bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschen Boelgarije en de Balkanentente nog hechter zullen wor den. Het blad schrijft verder: Boel garije zal van de resultaten van de Balkanconferentie op de hoogte gehou den worden, teneinde zijn pogingen tot het handhaven van den vrede op het BalkanschieTeiland daarmede te coör dineren. Sarajoglu zal Kiosseivanof, op zijn terugreis naar Turkije, wederom ont moeten. United Press meldde gisteren uit Belgrado, dat Roemenië van plan was een groote wijziging in zijn bui- tenlandsche politiek te brengen. De Roemeensche minister Gafencu zou bij zijn besprekingen met de andere Balkanministers er op ge wezen heben, dat tenzij de Bal- kan-Entente er toe overgaat, om de Roemeensche grenzen met Honga rije en Boelgarije te garandeeren Roemenië deze garanties van Duitschland zal verkrijgen in ruil voor een volkomen economische samenwerking met dat land. Bovendien zou Gafencu nog hebben laten doorschemeren, dat Roemenië een soort overeenkomst via Berlijn met Moskou tot stand zou kunnen brengen, mogelijkerwijze een Rus- sich-Roemeensch niet-aanvalspact, waarbij Rusland zijn eischen op Bessarabië, tenminste tijdelijk, zou laten vallen. Omtrent het zinken van het Deensche stoomschip „Vidar” wordt nader ge meld, dat het schip Woensdag op de Noordzee tot zinken is gebracht door bommen uit een watervliegtuig. Toen het schip begon te zinken, bega ven de 24 opvarenden zich in de eenige sloep, die onbeschadigd was gebleven De- boot sloeg echter om, waarbij acht schepelingen verdronken. De helft der overgeblevenen begaven zich weer op het schip, dat met hen in de diepte verdween. Acht mannen zijn te Stavanger aangekomen Zij had den zich op een noddvlot weten te red den. ORIGINEELS ENGELSCHE COLBERTCOSTUUMS naar MAAT Thans is het de meest geschikte tijd om een Engelsch voorjaars- costuvm te bestellen. Wij heoben de nieuwe bunchvs in huis en no- teeren nog dezelfde prijzen van een jaar geleden, n.l. fl. 54.,62.— 71.— en 85 1968 L. BAKKER. Bespoke tailoring 314 Laan van Meerderv., T. 33473* De nog in voorraad zijnde Engel- sche Ulsters en Winterjassen wor den tegen zeer lage prijzen uit verkocht. De berichten van Havas en Reuter uit Belgrado over de Balkan-conferentie zijn geheel in tegenspraak met boven staande geruchten. In welingelichte kringen te Belgrado verklaart men. aldus Havas, dat van het begin af de meeningen der delegaties volkomen met elkaar in overeenstem ming waren. Gisteren heeft de Balkan-conferentie de groote lijnen opgesteld van de werk zaamheden, die drie dagen zullen duren. Metaxas, de Grieksche minister van buitenlandsche zaken, heeft in een pers gesprek verklaard: „Het is voor het eerst, dat in een Balkan-conferentie reeds bij het eerste contact zulk een eenstemmigheid tusschen alle deel nemers, aan den dag treedt”. In de bijeenkomst van gisteren heeft ..aradjoglu, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, o.a. verslag uit gebracht over het onderhoud, dat hij Admiraliteitstoezicht op scheeps bouw in Engeland begonnen. De Britsche admiraliteit heeft het be vel uitgevaardigd, dat er geen schepen gebouwd mogen worden, dan met toe stemming van de vlootautoriteiten. Het zelfde geldt voor herstellingen en ver anderingen van schepen in droogdok ken. Een en ander vloeit voort uit de mededeeling welke Chamberlain Woens dag j.l. in het Lagerhuis heeft gedaan, waarin hij zeide, dat de admiraliteit het toezicht op de scheepvaart-aange- Icgenheid overneemt. Nieuw reddingspak voor schipbreukel ingen. De Zweedsche ingenieur graaf Moer- ner heeft een nieuw reddingspak voor schipbreukelingen ontworpen, waarvan reeds een groot aantal is besteld. Naar het Noorsche telegraafagent- schap meldt, neemt men aan, dat het Noorsche stoomschip „Varild”, groot 1500 ton, onderweg van Noorwegen naar Engeland, in de Noordzee is gezonken. Aan boord bevonden zich 15 opvaren den. Van het schip is sedert zijn vertrek op 22 Januari niets meer vernomen. De reederij van het Britsche schip „Polzella” heeft van de admiraliteit de mededeeling ontvangen, dat het schip over tijd is en dat men aanneemt, dat het verloren is. de eerste voltallige zitting van raad van advies der Duitsche Vandaag zal de publicatie vrijgege ven worden van foto’s, welke door de Britsche luchtstrijdkrachten genomen zijn van de Siegfriedlinie en waaruit blijkt, hoe goed men op de hoogte is van den toestand achter de vijandelijke linies. Britsche toestellen hebben ge vlogen langs de geheele lengte van de Siegfriedlinie, soms op een hoogte van slechts honderd meter. De foto's too- nen niet alleen de versterkingen in haar geheel, maar ook de voornaamste bijzonderheden, zooals barakken, spoorwegstations, arsenalen en fabrie ken Alle soorten mogelijke militaire doelen worden nagegaan en uit de lucht gefotografeerd. Het geheel wordt voortdurend bijgehouden. Van week tot week weet het departement van luchtvaart welke wijzigingen worden aangebracht in de Duitsche vlootha- vens en op de vliegvelden, welke sche pen in aanbouw zijn, welke aanvullen de versterkingen worden aangelegd en hoe de toestand is van het verkeer op wegen en kanalen. De luchtvaartauto riteiten wijzen er op, dat wanneer de tijd komt om het hoofd te bieden aan een belangrijk vijandelijk offensief, deze inlichtingen van onmetelijke prac tische waarde zullen zijn. geland zal zonder twijfel binnenkort helpen en deze hulp zal materieel zijn. De door de Russische schepen afge vuurde granaten vielen in drie geval len in de straten der stad en bescha digden daar verscheidene huizen. De Estlandsche gezant te Moskou heeft opdracht gekregen bij de sovjet- regeering te protesteeren. In den Rijksbank heeft de rijksminister van economische zaken. Funk, gisteren de kwestie besproken van de financiering van den oorlog en den buitenland- schen handel, welke hij de twee op den voorgrond tredende problemen van de Rijksbank noemde. De minister wees er op, dat het pro bleem der financiering van den oorlog niet zoozeer een geldprobleem was. dan wel een probleem van de goederenver zorging. Het gaat er om, ter dekking van de extra-staatsuitgaven in den oorlog, van het volksinkomen een be langrijk deel te onttrekken aan de ci viele behoeften en aan de reserve-be- leggingen en dit deel te bestemmen voor de productie van goederen, wel ke voor den oorlog onmisbaar zijn. De kunst van de oorlogsfinanciering bestaat daarin, ondanks sterke toene ming der belastingen, de spaarkracht van het volk te behouden. De minister zeideWij weigeren den oorlog met prijs- en loonsverhoogingen, d.w.z. met een openlijke devaluatie, doch ook met een credietverruiming zonder gegaran deerde vermeerdering van de produc tie en zonder verhooging van de pro ductiviteit van het economisch leven, dus door een gemaskerde devaluatie, te financieren.” Ten aanzien van den buitenland- schen handel zeide Funk, dat op het oogenblik in geheel Europa aan grond stoffen de voorkeur wordt gegeven bo ven goud en deviezen, doch dat thans het mooiste devies de Duitsche kwali- teitsarbeid is. De toenadering tusschen Donau- en Balkanlanden. Ten aanzien van Hongarije werd be sloten, te zoeken naar een geschikte op lossing om ieder vraagstuk, dat op een voor het lot van Europa bijzonder tra gisch oogenblik te belangen der Balkan- Donau-landen zou kunnen aantasten, te neutraliseeren. Eén ding staat thans volgens Havas wel vast: De vier ministers der Balkan landen zijn het volkomen eens over de wenschelijkheid van het ondernemen van ernstige pogingen om het zoeken naar meer geschikte formules, welke het mogelijk maken, zoo spoedig mogelijk te komen tot een toenadering tuisichen de Balkan- en Donau-staten. alleen on der voorwaarde, dat deze toenadering niet bepaalde offers oplegt, die de Bai- kan-Entente zou kunnen verzwakken. Ten aanzien van de kwestie of Italië, dat een Balkan-mogendheid is gewor den, in de toekomst al of niet een.ac tieve politiek in dit deel van Europa zal gaan voeren, beperkte men zich gister avond in de kringen der conferentie er toe, op te merken, dat alle politieke steun van buiten of door de leden van de Balkan-Entente gunstig zal worden ontvangen, als deze in de lijn blijkt te zijn van de regionale belangen van den Balkansector. Men verzuimt in dit ver band niet, erop te wijzen, dat reeds thans volledige overeenstemming van inzicht tusschen de te Belgrado verga derde ministers bestaat over het feit, dat de Balkan-Entente niet moet worden tot een Balkan-blok, dat vroeg of laat onder controle komt te staan van deze of gene groote mogendheid, die van de eenheid der Balkanvolken gebruik zou willen maken om haar eigen doelein den te verwezenlijken. Volgens Japansche kringen wordt de schikking van het „Asama Maru”- incident dit weekeinde verwacht. Men verwacht, dat de Engelschen verscheidene van de 21 Duitschers zul len vrijlaten, terwijl Japan het ver voer van personen, die de nationali teit van oorlogvoerende landen bezit ten, zal beperken. Handelsregelingen. Een der eerste doeleinden van de Bal kan-conferentie is een hervatting te ver zekeren van den regionalen handel in den geheelen Balkan, tenminste gelijk staande met den omvang gedurende vre destijd. De landen echter, die het dichtst bij Duitschland gelegen zijn, willen lie ver geen actie ondernemen onder auspi ciën van het pact, welke Duitschland reden tot klachten zou kunnen geven. wensch om zoo op- Italiaansche meening. Stefani geeft een opsomming van de vriendschaps- en andere banden der verschillende Balkan- en Donaulanden op internationaal gebied en knoopt hier aan de conclusie vast: „Men constateert in de Balkan-Entente situaties, die veel eer met elkander in overeenstemming kunnen worden gebracht in een alge- meene vredespolitiek dan voor het ge val van oorlog”. DOOI INGETREDEN. Een .krachtige Zuidenwind hee^ <’s* teren in geheel Zuid-Slavië dooi ver oorzaakt. Men vreest, dat het tot ovar- stroomingen zal komen. Luchtvaartdeskundigen te Londen stellen het aantal Duitsche militaire vliegtuigen, dat sedert het begin van den oorlog door Britsche lucht- ei. vlootstrijdkrachten is neergehaald, op minstens 100, terwijl er waarschijnlijk nog 20 meer zijn vernield. DE ONTPLOFFINGEN BIJ DE ZWITSERSCHE GRENS. Naar aanleiding van de berichten over ontploffingen op Duitsch gebied, welke gisteren aan de Zwitsersche grens waren gehoord, wordt gemeld, dat bij een brandje vier blikken ben zine ontploft zijn, terwijl men verder tusschen Exingen en Degeningen stuk ken rots heeft laten springen om een vrij uitzicht te verkrijgen. United Press meldt uit Praag, dat twee Tsjechische arbeiders van de Skoda-wapenfabrieken in Brünn te rechtgesteld en twee andere tot lang durige gevangenisstraf veroordeeld zijn voor sabotage en hoogverraad. A'le vier waren vroegere leden van de Tsjechische sociaal-democratische par tij. Zij werden er van beschuldigd, wapens uit de fabriek gestolen te heb ben. Press, dat Engeland zooveel mogelijk druk zal uitoefenen om de voorloopige successen, welke Duitschland in zijn economische onderhandelingen Roemenië mocht hebben geboekt, nivelleeren. Naar wordt vernomen zou op de bijeenkomst van gisteren, welke onge veer 3*J uur heeft geduurd uitvoerig gesproken zijn over de voornaamste te behandelen punten. Een dergelijk lang consult op den eersten dag van de Balkanconferenties is iets bijzonders. Er wordt verder op gewezen, dat ondanks de reeds gepu bliceerde berichten in het buitenland als zou er reeds een beslissing door de Entente genomen zijn, dit niet het ge val is. In het kader van het bewapenings- programma, heeft de Canadeesche re geering opdracht gegeven tot den bouw van 45 vaartuigen, bestemd voor de jacht op duikbooten. Deze schepen zul len zijn voorzien van kanonnen en torpedolanceerbuizen. In 1941 zal de bouw dezer eenheden voltooid zijn. Commandant „Ajax” ontvangt hooge onderscheiding. De Engelsche koning heeft op het Buckingham Palace den commandant van de „Ajax” benoemd tot comman deur in de Order of the Bath. Hij heeft vervolgens met den commandant een langdurig onderhoud gehad over het verloop van den slag met de „Graf Spee”. Geen beperkingen in den Britschen uitvoer naar Roe menië. gezaghebbende kringen te Lon den heeft men op vragen over berich ten. dat de Britsche uitvoeren naar Roemenië worden beperkt, verklaard, dat dit onjuist is. Er werd aan toege voegd. dat door vertegenwoordigers der regeeringen van Groot-Brittanniè en Roemenië in vriendschappelijken geest overleg wordt gepleegd over de algemeene handelspositie van Roeme nië en het petroleumvraagstuk. Klaarblijkelijk is het de van Zuid-Slavië en Roemenië den toestand op den Balkan vlottend mogelijk te houden, dat de conferentie gevolgd zal kunnen worden door een reeks van tweezijdige handelsbesprekingen. Van gezaghebben de zijde verneemt Reuter, dat de eerste dezer besprekingen gevoerd zullen wor den tusschen Boelgarije en Zuid-Slavië. Boelgaarsche economische deskundigen zijn aangekomen om te confereeren met Zuidslavische deskundigen. Gisteravond is de tweede conferentie gehouden, die twee uur duurde. EEN CAMPAGNE VOOR GRATIE. United Press meldt uit Dublin Een nieuwe crisis in de Britsch-Ier- sche betrekkingen doemt op, daar over geheel Eire een campagne is ingezet teneinde Groot-Brittannië te dwingen gratie te verleenen aan de twee jeug dige Ieren, Peter Barnes en James Richards, wier executie, welke op 7 Februari was vastgesteld, vooriloopig is opgeschort. Zij werden ter dood ver oordeeld in verband met den bom aanslag te Coventry op 25 Augustus j.l., welke aan de Ira werd toegeschre ven en waarbij vijf personen werden gedood en 50 gewond. Verscheidene lersche organisaties zijn een actie be gonnen door middel van radio-uitzen- dingen, om alle steden in Eire er toe te bewegen massa-meetings te organi- seeren, waarin clementie zal worden gevraagd. Op Roosevelt en de lersch- Amerikaansche leiders is een beroep gedaan om de voorspraak der twee veroordeelden te zijn. Barnes en Richards bevinden zich in de gevangenis van Birmingham, in af wachting van de definitieve vaststel ling van den datum hunner executie. Sinds de kroningsfeesten heeft de politie niet meer zulke uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen als thans, nu moet worden verhinderd, dat de lersche terroristen bij de uit spraak in hooger beroep de gelegenheid zullen te baat nemen, om activiteit te ontplooien. Derhalve heeft men dan ook de wacht in de Petsonville-gevan- genis te Londen verdubbeld. De verde digers der veroordeelden zijn hier tij delijk ondergebracht, zoodat zij de ge bouwen niet behoeven te verlaten. De politie patrouilleert in de omgeving van het gerechtsgebouw en een poli- tie-escorte begeleidt de zittende rech ters op hun weg van en naar hun woning. Reeds een week duurt de actie voor gratie. De Valera heeft o.a. persoonlijk een beroep gedaan op de Britsche re geering. Volgens zijn brief zou Tom Barry, de vroegere republikeinsche leider te Cork, over overtuigend be wijsmateriaal beschikken, dat de ver oordeelden onschuldig zijn. Dit heeft het gemeentebestuur van Cork aanlei ding gegeven in een resolutie de aan dacht er op te vestigen, dat „onder het lersche volk algemeen de opinie heerscht. dat Barnes en Richards niets te maken hebben met de ontploffing te Coventry en dat „de terechtstelling van deze twee mannen de betrekkin gen tusschen de twee landen zal ver bitteren. juist op een tijdstip, waarop wij allen hoopten op een blijvende overeenstemming tusschen Groot-Brit tannië en dit land”. 5 WIELBASES, GESCHIKT VOOR ALLE SOORTEN VER VOER, 1—5 TON. DIRECT LEVERBAAR! 2236 N. V. F. v. d. VALK'S AUTO-MIJ TELEFOON 114820 77190» Het Duitsche legerbericht vandaag luidt: „Geen bijzondere gebeurtenissen". Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Niets te melden. Het Fransche ochtendlegerbericht luidt„Niets te melden.” De Amerikaansche neutra- liteitszóne. De Pan-Amerikaansche neutraliteits- commissie, welke te Rio de Janeiro vergadert, heeft de eindredactie der resolutie betreffende de duikbooten en de aanbevelingen ten aanzien van de behandeling van hulpschepen goedge keurd. Men gaat thans over tot de samen stelling van de neutraliteitswetten der Amerikaansche staten. Binnen een maand zullen de onder- commissies bijeenkomen. De koopvaardijvloot van Groot-Brit tannië wordt geschat op 21.000.000 ton en de helft daarvan is thans bewa pend. Er wordt groote haast gezet aan het bewapenen van de andere helft. De kanonnen worden echter in het achterschip opgesteld, zoodat de sche pen niet als oorlogsschepen kunnen worden beschouwd. De bemanning houdt geregeld schietoefeningen. Ook de eigenaars van trawlers en de schippers overwegen, hoe zij hun on beschermde schepen het best kunnen verdedigen tegen luchtaanvallen. Vis- schers opperen de mogelijkheid, dat hun trawlers zullen worden bewapend, althans een deel er van, zoodat dit de rest van de visschersvloot kan be schermen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2