PODENJ voorkomt schade aan Uw KOSTBAAR VOEDSEL^ Emser- Water GESPANNEN ZENUWEN BRENGEN UW MAAG VAN STREEK! STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. Inleiding GASVERGIFTIGING LIJK UIT DE MAAS OPGEHAALD VERGADERING ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND Doozena 50 en 90 HET TORPEDEEREN VAN DE „ARENDSKERK" SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER VEILING VAN VASTE GOEDEREN GEMEENTERAAD a. b. van mr. W. J. L. van Es over „Volk en Staat” 'RODONT - - -- - - s. VIJFENTWINTIG JAAR EIERVEILING RIJSWIJK. RECLAMES. RECLAMES. Echt oor- d e werd gens liepen schade op. De inzittenden M a a n- Roode Kruis worden uverge- Waar de vorm 5a bestaat, is zicht overheersching. verovering en elk Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij Hoest - Verkoudheid - Griep D e houden Burgerlijke Stand van Leidschendam. BEVALLEN: J. C. v. Bohemen, geb. Jurgens, z. Openbare leeszaal en bibliotheek. Gèdurende de maand Januari werden in de leeszaal 873 bezoeken genoteerd. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg 1361 romans en 412 studieboeken. LEIDSCHENDAM. „Z u s- dezer een om in- Echt Let op dit Handelt* merk Kruis. die Misdrijf niet uitgesloten Woensdagavond is uit de Maas, ter hoogte van het eiland Monsin te Luik, het lijk opgehaald van den Nederland- schen schipper H. Paulus uit Vénlo? die sinds 28 November spoorloos was verdwenen, zoo meldt de „N. R. Crt.”. P. was dien dag in het bezit van een bedrag van verscheidene duizenden guldens en eenige honderden Belgische franc. Op het lijk vond de politie ech ter behalve de identiteitspapieren, alleen maar een som van 49 franc in Belgisch geld. Onteigening. Op de secretarie dezer gemeente ligt van 3 tot en met 23 Februari a.s. ter in zage een afdruk van het Kon. besluit van 17 Januari 1940 no. 14 tot aanwijzing van de perceelen, welke moeten worden ont eigend voor den aanleg van het wegvak Westelijk den Haag—Westelijk Delft van den weg Westelijk den HaagWestelijk DelftSchiedam Vrijzinnig Militair Tehuis gesloten. Het Vrijzinnig Militair Tehuis aan den Haagweg (no. 94) is met ingang van 1 Februari j.l. gesloten. Het geringe bezoek tengevolge van het vertrek van een groot aantal militairen uit deze gemeente was niet evenredig aan de onkosten van het instandhouden van het militair tehuis. De nog aanwezige gelden zullen voorloopig op de Nutsspaarbank blijven staan, om ze zoodra daarvoor weer aanleiding bestaat, voor hetzelfde doel te gebruiken, of met goedvinden van de gevers op andere wijze voor de gemobiliseerden nuttig te beste den. nog het opmerkt, Amusementsavond voor de militairen. Dinsdagavond 6 Februari zal in de can- tine van de barak gelegen achter het vlieg veld voor de militairen een amusements avond worden gehouden. de of in steunen. Vier doodelijke ongevallen van 27 Januari-3 Febraari Tengevolge van den strengen winter is in de afgeloopen week het wegver keer in vele streken van ons land totaal ontwricht. Het autoverkeer heeft het van de weggebruikers vaak gewonnen. De automobilisten konden, zij het met veel moeite, zich dikwijls nog een weg banen door de sneeuw. Voor voetgan gers en fietsers vooral was dit vaak een onmogelijkheid en zij waren'gedwongen gebruik te maken van tram, bus of trein. Zij die het toch waagden met de fiets erop uit te gaan, zullen de uiterste voorzichtigheid hebben moeten betrach ten. Hierin ligt misschien de verklaring van het feit, dat de laatste weken het aantal verkeersongelukken terugloopt. En de stremming in het verkeer en de geboden voorzichtigheid zijn de zaken, die hiertoe geleid hebben. In de week van 27 Januari3 Februari bedroeg het aantal doodelijke verkeers ongelukken 4. ingezetenene, natura de De secretaresse- J. M. eveneens doodelijk voor rat en muis doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimveekost 40 c. per doos Anti-Rev. Propagandaclub „Groen van Prinsterer”. Maandag 5 Februari a.s. zal mr. dr. C. de Heer voor de Ant. Rev. Propaganda club spreken over het onderwerp: „Het A.R. standpunt ten opzichte van de con cerns en de volksnooden”. een ge- de heer J. J uit- be- A an de gevolgen van een verkeers ongeluk overleden De 37-jarige melkbezorger P. Wolters, die op 17 Januari in de Allard Pierson- straat te Rotterdam bij een botsing met een vrachtauto bekneld raakte tus- schen zijn handwagen en een vracht auto. en daarbij ernstige verwondingen opliep, is gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen van de aanrijding bezweken. 'Er heeft zich hier een comité gevormd voor het organiseeren van een tweetal avonden ten bate van Finland, waarschijnlijk te houden op 22 en 23 Februari a.s. in het Gebouw Centraal, met een programma van film, humor <Alex de Haas) en muziek. Duikbootkapitein liet hulp zenden aan de schipbreukelingen Uit het verhaal van den kapitein van het Nederlandsche motorschip „Arends- kerk”, dat op 15 Januari door een Duit- sche duikboot in de Golf van Biscaje is getorpedeerd, zal men zich herinneren, dat de commandant van de duikboot had beloofd een neutraal schip te zullen waarschuwen om hulp te gaan verlee- nen aan de opvarenden, die in de sloe pen op zee rondzwalkten. Het bleek echter, dat de „Fedora”, welke de schipbreukelingen na enkele uren oppikte, hen slechts toevallig had opgemerkt en geen waarschuwing had ontvangen. Thans is echter bekend geworden, dat de duikbootcommandant zijn zee manswoord wel degelijk trouw is ge bleven. De Vereenigde Ned. Scheepvaart maatschappij, eigenares van de „Arendskerk” heeft namelijk bericht ontvangen van de reeders der „Fedora”, dat een ander schip van deze reederij, namelijk de „Butterfly” op 15 Januari is aangehouden door een Duitsche duik boot en van den kapitein daarvan or der had ontvangen, op te stoomen naar de plaats waar circa 10 mijl verder vier reddingbooten van een gezonken schip zich zouden bevinden, meldt de „Msbd.". Toen echter de „Butterfly” ter plaat se arriveerde, was de bemanning van de „Arendskerk” juist door de „Fe dora” aan boord genomen, zoodat men geen hulp meer behoefde te verleenen. Verschillende voorstellen. Het voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende de tewerkstellingen op arbeidsovereenkomst, wordt z.h.s. goedgekeurd. Het voorstel tot ingebruikgeving van een schoollokaal ontlokt breedvoerige be sprekingen. De heer Vink vraagt, of het noodzake- hjk is, dat alle kosten van het Roode Kruis verhaald worden op de exploitatie kosten van de school; z.i. mogen extra kosten voor buitengewoon gebruik wor den afgetrokken. Het gaat niet aan, dat de Gemeente hierdoor 1400 meer zou heer .Wïüemse dat door v tatiekosten uitkeering De gladheid. Tengevolge van de gladheid kwam de 48-jarige v. O., wonende alhier, gister morgen te vallen, juist voor een zich in beweging zettende tram. Niettegenstaande krachtig remmen werd v. O. nog eenige meters door de tram over de rails gescho ven. Hij bleek geen verwondingen te heb ben opgeloopen. Niet voorzichtig genoeg kan men zijn er. dit geldt in het bijzonder voor wiel rijders, bij het passeeren van de tramrails, die door de smeltende sneeuw zeer glib berig zijn Ook gistermiddag kwam een meisje met haar rijwiel over de rails te vallen. Een juist passeerende militaire vrachtauto wist nog tijdig te remmen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen op het politiebureau betref fende: een lederen actetasch met kwitan ties van het Haagsch Conservatorium, zil veren sigarettenkoker, bruina actetasch (inhoudende een overall, leesboek en brood), bruinlederen portemonnaie (inh. eenig geld), zwarte portefeuille met rij bewijs. Opgevangen een bruine hond. lijdt. Nader zet hij in dezen zijn stand punt uiteen. De voorzitter merkt op, dat hij steeds zooveel mogelijk het bijzonder onderwijs zal steunen en dit steeds heeft gedaan, ook bij een vorige gelegenheid, waar over zooveel te doen is geweest, doch de zaken worden wel eens verkeerd voorge steld. De bewijzen zijn er, hoe hij de uitkeering aan de bijzondere scholen heeft verdedigd. Wethouder de Koning zegt, dat B. en W. den bijzonderen scholen steeds heb ben gegeven, eh in de toekomst zullen geven, wat hun toekomt. Verscheidene leden voeren woord, waarop de voorzitter dat hij gaarne het voorstel zou zien aan genomen; hij wil nog nagaan, of de kos ten voor verlichting enz. kunnen worden afgetrokken en zal verder met de wen- schen der heeren rekening houden, waar na het voorstel z.h.s. wordt aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van een verordening op het keuren van waren, tot het aangaan van een overeenkomst voor de storting van straat- en huisvuil, het voorstel tot overdracht van eenige perceeeltjes grond en de wijziging be groeting 1939 worden z.h.s. goedgekeurd. Een voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan de veldwachters en het secretarie-personeel worden z.h.s. goed gekeurd, evenals de bouwrijpmaking van gronden bij het nieuwe Raadhuis, terwijl aan B. en W. machtiging wordt verleend tot plaatsing van een bank in de voor malige gemeente Veur. Onder voorzitterschap van burgemees ter W. Keijzer kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de heeren Blok land en Zuijdwijk. Na de opening met gebed wenschte de voorzitter alle leden en hun gezinnen en allen ingezetenen een zalig en voorspoe dig nieuwjaar toe. Moge het u en de uwen en allen, aldus de voorzitter, goed gaan en moge Gods zegen op aller werk rusten. Gelukkig zijn wij tot heden bui ten den oorlog gebleven, doch de toe stand is verre van rooskleurig. Moge 1940 uitkomst brengen. Door uwen Raad zijn in 1939 veel goede dingen tot stand ge komen, o.m. den bouw van een nieuw Raadhuis, de reconstructie Oostvlietweg en Leidschekade. enz. Zeer binnenkort zal de aanbesteding van de groote zenuw- en geesteszieken-inrichting kun nen worden tegemoet gezien; diverse stra ten zullen worden 'aangelegd, waardoor hopelijk velen werk zullen vinden. Het gemiddelde aantal werkzoekenden bedroeg in 1939 166, de ondersteunden 72 en de in werkverschaffing geplaatsten 60; aan steun werd uitgekeerd een be drag van 35.640; de uitkeering van Maat schappelijk Hulpbetoon zal onder het be- ’drag van 40.000 blijven. Op 1 Januari 1939 bedroeg het aantal inwoners 4656 mannen en 4557 vrouwen, totaal 9213, en op 1 Januari 1940 4694 mannen en 4538 vrouwen, totaal 9232. Meer dan ooit zal in 1940 aller steun en hulp noodig zijn en spr. hoopte, dat onder Gods zegen allen hun medewer king zouden geven. De heer Vink dankte voor de heilwen- schen en wenschte wederkeerig den voor zitter en zijn gezin alle zegen toe. Spr. voegde hieraan toe een bede om Gods zegen voor het college en het ambtena rencorps, van wie in 1940 veel zal wor den gevraagd. Hij geeft de verzekering, dat ieder naar eigen inzicht zal mede werken. Bij de notulen bespreekt de heer Koerts de beweringen enz. in de vorige verga dering van de heeren Kerkhoff en Vink omtrent zijn politieke richting enz. Hij wil hierover gaarne in het openbaar de- batteeren. De voorzitter geeft den heer Koerts in overweging, den heeren de gelegenheid te geven in het openbaar te debatteeren en acht dit het beste, daar de Raadzaal toch geen plaats is hierop verder in te gaan. De heer Vink is gaarne tot debat be reid; hij protesteert tegen de wijze, waarop de heer Koerts thans critiek levert, doch wil nu op deze plaats njet verder hierover spreken; ook de heer Kerkhoff is deze meening toegedaan. Het voorstel tot- vaststelling eener ver ordening op de heffing van een retribu tie voor het bezoeken van een handels- cursus wordt z.h.s. aangenomen. De bouwverordening wordt na enkele opmerkingen van den heer Schrader en toelichting door den voorzitter z.h.s. vastgesteld. Burgerlijke Stand van Voorburg. ONDERTROUWD: E. D. P. Lelyveld en M. C. Kadé. K. C. Ipenburg en H. Vredeling. B. Heering en E. C. Bootz. A. Kelder en I. Gersie., J. Schipper en J. Meerhof. A. P.‘ Kalis en E. Timmers. M. J. van Euwen en M. Stuivenberg. GETROUWD: I. Binkhorst en D. C. Bustraan. G. A. M. Wennekers en C. H. de Vet. H. J. A Dietz en G. C. Th. van Dijk. J. Stuffers en A. S. L. de Vries. P. J. Broos en C. G. J. Uyttenhout. BEVALLEN: A. Insje, geb. Niemeijer. G. H. Boel, geb. Wentink, z. E. M. Heijnsius, geb. van der Steur, d. de 8 Daar tot dusverre de staatsvorm 5b. overheerscht, is er geen andere op lossing voor het minderheidsvraagstuk mogelijk. dan door „assimilatie”, lees vernietiging van het eigen wezen der minderheden. onder allerlei fraaie leu zen. precies als voor 2f. worden be dacht. Maar, daar 2a„ b, f. voortduren, is zelfs deze oplossing niet „duurzaam”, ontstaan de groote „botsingen” der im perialistische staten zelf en nieuwe ver scheuring en verminking Tot slot betoogde spr., dat het vraag stuk „volk en staat” ook thans de we reldgeschiedenis beheerscht Op deze inleiding volgde aachtenwisseling, waarbij van der Laan als zijn meening sprak, dat het vraagstuk in theorie langrijker is dan in practijk. Zwitser- Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een ruwharige hond (zwart, bruin) bij Zeeman, Willem III- straat 95; een paar grijze handschoenen bij Hoppenbrouwer, Mecklenburgplain 24; een vulpen bij Boswyk, Sticnting Bloemendaal; een paar zwarte beenpij- pen bij Pauptit, Willem IH-straat 17. De C.J.V. „Bohemen” komt Zon dagavond in vergadering bijeen. De heer van Grieken zal inleiden het onderwerp: „Het einde der dagen”. Na de pauze im provisatie en zang. De K.V. „Samuel” vergadert hedenavond. De heer W. Bouwkus zal inleiden het onderwerp: „Jeruzalems ver woesting en Christus’ wederkomst”. Ver der reciteeren en memoriseeren. De afdeeling B. van „Samuel” komt eveneens hedenavond bijeen. Inleider is C. Zeelenberg, onderwerp: „De intocht van Jezus”. De J.V Philiatheia vergadert Maandagavond. De heer S. A. v. d. Does zal een referaat houden over het onder werp: „Het Heilig Avondmaal”. De J.V. „Hizkia" houdt Maan dagavond een bijeenkomst. De agenda vermeldt: Bijbelbespreking. zang, voor- i T’h'en. De J.V ..O ra et La bora” houdt hedenavond een cursus-vergadering. De heer N Rijnbende zal spreken over het onderwerp: „Noord- en Zuid-Nederland". Onder voorzitterschap van den heer A. H v. d. Akker, hield Donderdagavond de eierveiling „Het Wapen van Veur” haar jaarvergadering in de feestelijk versierde zaal van het veilinggebouw van de firma Al. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de eierveiling had deze vergade ring een feestelijk karakter. Vele leden hadden met hun dames aan de lange ge dekte tafels plaats genomen, toen de voor zitter de bijeenkomst opende met een har telijk welkomstwoord. Spreker gaf een overzicht van de totstandkoming van de vereeniging. In den aanvang, aldus de voorzitter, gebeurde het, dat 50 eieren ter veiling waren, hetgeen in den loop der jaren is opgeloopen tot 60.000. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten over 1939 hebben bedragen f 1767.25 en de uit gaven ƒ1719.98, alzoo een batig saldo van ƒ47.27. Uit het verslag van den secreta ris bleek, dat in 1939 aangevoerd zijn 1.106.753 kippeneieren en 14.396 eenden eieren, resp. minder dan in 1938, 249.826 en 5528. De ontvangsten bedroegen voor kippeneieren ƒ45.996.16, eendeneieren 476.51 en diversen 4358.08, totaal ƒ50.830.75. De middenprijs van kippen eieren bedroeg 4.68 en die van eenden eieren 3,21. De heer Gerritsma bracht het verslag uit van de contróle-commissie, waaruit bleek, dat alles in de beste orde is bevonden. Tot lid van de contróle-commissie werd gekozen de heer Gerritsma. Bij de be stuursverkiezing werden herkozen de hee ren C. Huisman en J. de Ridder. Daarna was aan de orde de huldiging van den heer C. Huisman, die het feit her dacht, dat hij voor 25 jaar op de oprich tingsvergadering werd gekozen als pen ningmeester. welke functie hij nog steeds vervult. Met eenige hartelijke woorden fe liciteerde de voorzitter den heer Huisman en overhandigde den jubilaris een foto in lijst. Ook de heer Gerritsma werd door den voorzitter gefeliciteerd, daar deze een var. de oprichters is en nog steeds in het midden der vereeniging is. Vele gelukwenschen waren, binnengeko men, w.o. van het Gemeentebestuur en de Coöp. Malerij „Nooit Gedacht”. Van de gelegenheid om het bestuur en in het bijzonder den heer Huisman te complimen- teeren werd druk gebruik gemaakt. Het feestelijk gedeelte van den avond werd verzorgd door het duo Martron, aan de piano begeleid door Paul Engeln, uit de residentie. Het duo Martron viel bij het publiek goed in den smaak. Jubileumconcert Chr. Gem. Zang- vereeniging „Excelsior”. Het programma van het op Woensdag 7 Februari a.s. te geven concert belooft iets bijzonders te worden. Uitgevoerd zal wor den „De Opstandigen" van S. van Neu- kom, „Psalm 103" van E. Mobach en „Psalm 98” van A. Teljeur. Medewerking verleenen bovendien Anny Lukkien, so praan; Lize Houtstra-van Dam, sopraan; Bertha Stotijn, alt; Jan Danckaarts, tenor; Bram v. d. Stap, bas en aan den vleugel Jenny Hulshof. Eveneens wordt medewerking ver leend door het orkest Euterpe”, uit den Haag, terwijl het geheel zal staan on der leiding van den heer A. Teljeur. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen ge durende de morgenuren van 9 tot 12: een moersluitel, een vulpotlood, diverse hand schoenen, een kettinkje met vijf sleutels, een heerenfiets, een vulpen, een reserve wiel van een auto, een bril, een paar souspieds, twee portemonnaies met in- houds, een schaatssleutel, een kolenzak, drie mutsen, een sleutel van een bak fiets, twee schaatsen, een motorjas, een armband, twee sleutels, een heerenpols- horloge. Voorts zes honden. Dinsdagavond wordt in het Gebouw voor Chr. Belangen een film over de zending onder de Indianen op Suriname gedraaid, toegelicht door zen deling Legène. De groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond hield gistermiddag te dezer stede zijn groeps- dag, onder voorzitterschap van dr. J. N. Pattist. Mr. W. J. L. van Es uit Was senaar hield een inleiding over het on derwerp „Volk en Staat”, waarbij hij de volgende stellingen toelichtte. A. Woord-duiding 1. Onder „volk” of „natie” plegen o.a. twee volkomen tegenstrijdige be grippen te worden verstaan a. de groep menschen, door zekere „natuurlijke” banden (afstamming, taal enz.) vereenigd, ongeacht hun ver spreiding over meer dan één staat b. de groep menschen, door een ju- ridischen band (burgerschap van een- zelfden staat) vereenigd, ongeacht hun behooren tot verschillende „volken” sub a. Wij zullen de eerste beteekenis vol gen, waar misverstand vermeden moet worden voor b. „burgerij” bezigen. 2. Onder „Staat” is te verstaan de staatkundige rechtspersoon met vol strekte macht (souvereiniteit) over een bepaald gebied (territoir) en zijn bevolking, te onderscheiden in de „burgerij” (waarvoor hij ook buiten zijn gebied macht behoudt) en „vreem delingen” B. Stellingen 1. In het abstracte is de gunstigste oplossing, dat elk volk in zijn geheel tot een staat behoort en daarvan de burgerij vormt. 2. Deze oplossing is nergens verwe zenlijkt, als gevolg van a. Natuurlijken op- of nedergang van volken b. roofoorlogen van oud heid en nieuwen tijd c. oude opvat tingen over staatkundig erfrecht, enz. d. verspreide „kolonisatie” („Saks^s” in Zevenburgen) e. „diaspora (Zigeu ners en Hebreen) f. „imperialisme”. Onder f. vallen ook de op schijnbaar redelijke gronden gebouwde eischen tot gebiedsuitbreiding van meestal reeds zeer groote staten, zooals „natuur lijke” grenzen ter betere verdediging „noodzakelijke” verbindingen met ande re gebieden of de open zee „economi sche saamhoorigheid” van bijv, erts- en kolenbekkens enz. enz. 3. Aldus doet zich meestal als dub belvorm voor één staat met meer dan één volk één volk verdeeld over meer dan één staat. Meestal is het grootste deel van één volk er wel in geslaagd om „meerder heid” te zijn in „zijn” staat. 4. Daardoor zijn twee soorten van wrijving mogelijk a. de binnenland- sche vanwege 3a b. de buitenland- sche vanwege 3b. 5. Op de mate van wrijving heeft de staatsvorm invloed. a. Nevenbeschikking van overigens zelf besturende volken b. Onderschikking zonder zelfbe stuur van de „minderheden”. 6. Het ontstaan dier twee staatsvor men is niet louter toeval. Opvattingen over beperktheid der staatsmacht en hare deelbaarheid (meestal behouden bij ouderwetsche volken) steunden den vorm a de zeer snelle uitbreiding van een oorlogzuchtig volk gaf aanleiding tot het doordringen van b. n.l. de vol strekte staatsmacht, gepaard aan haar rio/e uit het Romeln- sche recht langzamerhand ontwikkelde leer brak zich baan met de Fransche revolutie .,1’Etat un et indivisible’, en wierp met het badwater het kind weg. De nieuwe leer drong in de 19e eeuw in geheel Europa door en liet maar twee -ouderwetsche’ staten over Zwitser land en. in beginsel, ook Gfoot-Brit- tannië al raakte dit als „groote mo gendheid” sterk besmet. 7. tot imperialisme onmogelijk. De vorm 5b. 1S echter juist „uitgevonden” met im perialistisch doel, en, verre van een rem tegen imperialisme te zijn, is hij -e voorwaarde daartoe. Daar tot dusverre de staatsvorm geen andere op- De N.V. Maatschappij Onder ling Belang houdt ter goedkeuring van de balans en winst- en verliesrekening een algemeene vergadering van aandeelhou ders op Donderdag 22 Februari a.s. De afdeeling Rijswijk van de Vereeniging tot Steun houdt op Maandag 12 Februari a.s., des avonds een ledenver gadering. VOORBURG. De collecte op den Roode Kruisavond ten bate van Finland heeft opgebracht een bedrag van 101,37. Op den hoek van de Zwarte- laan en Parkweg kwamen gisteren een militaire auto in botsing met de blauwe tram. Er was alleen materieele schade, terwijl het tramverkeer een half uur vertraging had. IJ s en weder dienende wordt hedenavond op de banen van de ijsclub „Voorburg” een groot gecostumeerd ijs- feest gegeven. De R.K. Middenstandsbond de Hanze, afd. Voorburg houdt a.s. Maandag en cultureelen avond. Mede werking wordt verleend door de Onder wijzers tooneelclub „De Eglantier” uit de Residentie, artistiek leider P. ’t Hart. In de reeks theologische voordrachten spreekt op Vrijdag a.s, pastoor J. W. B. Moller met als onder werp „De ascetische Gebedsvormen”. WASSENAAR. Chr. Militair Tehuis. De Hervormde Jeugdcentrale, bestaan de uit vertegenwoordigers der Herv. jeugdvereenigingen onder leiding van de beide predikanten en den heer G. Mekking, hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een Chr. Militair Tehuis in het pand Schoolstraat 4, dat daartoe reeds in orde wordt gemaakt. Voor het goede doel werd al een flink bedrag ontvangen, maar er is veel meer noodig en de initiatiefnemers doen een beroep op met geld richting te penningmeesteresse, mejuffrouw de Bode, v. Zuylen van Nyeveltstraat 18H, tel. 710388, giro 173095, zal gaarne giften in ontvangst nemen of doen af halen. gaar mddP h T kan ”iet accoorf' g an met de berekemng: hij wijst er op verhuur van lokalen de exploi- aanrmh2fdeLen’ Yaardoor de aan het bijzonder onderwijs Het staat wetenschappelijk vast, dat ner veuze menschen een slechte spijsvertering bezitten. De voortdurende angsten en zor gen matten de zenuwen af en de maag is het eerste slachtoffer van deze stand van zaken.’ Dadelijk na de maaltijden vormt zich een overmaat van zuur, oorzaak van opgeblazenheid en branding in de maag streek. Dit teveel aan zuur tast de maag- vliezen aan en Uw klachten kunnen snel verergeren. 2304 Zoodra dit teveel aan maagzuur geneutra liseerd is Gebismureerd Magnesium zorgt daarvoor binnen 3 minuten wordt de spijsvertering weer normaal, de onge makken verdwijnen en het voedsel wordt op de juiste manier opgenomen. Zoodra ge ook maar de minste last ondervindt na de maaltijden, neem dan een kleine dosis Gebismureerd Magnesium en, bijna onmid dellijk, zult ge verlichting voelen en Uw maag is volkomen in staat Uw volgende maaltijd normaal en goed te verteren. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. in flacons ƒ1.- of 1.75 (groote voordeelige maat). Voorts in tabletvorm in handige nieuwe verpakking a /0.35 p. doosje. - Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: A. C. J. Wagenaar en S. van den Enden. A. Nederpeld en J. M. van der Laan. GETROUWD: P. Havenaar en C. J. P. Peters. B. B. Schoppert en A. A. M. A. Kramer BEVALLEN: J. Meihuizen geb. Beaart, z. J. Weijs geb. Kollen, d. G. Pronk geb. van Rinsum, d. C. J. M. Mingelen geb. Wolffram, z. J. M. van Hoek geb. Kater, z. C. J. Anson geb. Hendrikse, d. OVERLEDEN: P. Th. C. van Engh, 5 mnd. L. P. van der Spil. wed. van J. M. Neujean, 68 j. G. M. Vierling, wed. van Th. Hermse, 82 j. J. Oud, wed. van J Temme, 83 j. J. M. Th. van Leeu wen, echtg. van A. A. M. van Riel. 48 j. J. J. Klaasen, wed. van W. J. de Bruin, 63 j. M. C. J. van der Valk, wed. van J. Baptist, 84 j. van M. j. Meijer, geb. Kratz, d. A. Batenburg, geb. Starrenburg, d. L. Bauer, geb. Welsing, z. P. J. Bosveld, geb. Jutte, z. W. v. Scheijn- del, geb. Sakkers, d. E. A. M. v. d. Post, geb. Berkemeijer, z. C. M. Karstens, geb. de Jong, z. B. Ver- stelle, geb. Becker, d. OVERLEDEN: S. M. Klok, echtg. van I. C. Mol, 37 j. - G. W. F. A. de Man, echtg. van M. H. J. Stapper, 60 j. J. A. Wennink, echtg. van A. S. Walter, 72 j. Th. A. Davina, 2 mnd. J. Schaefer, wedn. van G. Cohn, 73 j. C. J. Meewisse, echtg. van H. J. M. Borsboom, 55 j. A. van Straaten, echtg. van J. E. Slierendrecht, 75 j. C. J. M. v. d. Maarel, 2 j. land noemde hij een prachtig voor beeld van hoe het in de practijk kan gaan, evenals ons Indië. Naar het oor deel van den voorzitter, den heer Pat tist, had de heer van Es de kwestie wat scherp gesteld. Er zijn uit de Middeleeuwen vele voorbeelden aan te voeren van assimilatie zonder dwang. In zijn ant woord zeide mr. van Es, dat men in Indië getracht heeft het vraagstuk met tact op te lossen, doch dat men daar op moeilijkheden stuit. Voorts betoogde spreker, dat het vraagstuk van de cen tralisatie van de staatsmacht door den verschillenden volkeren hun taal te ontnemen, niet middeleeuwsch is. In dit verband wees hij op Engeland ten aanzien van Ierland en Zuid-Afrika. Het lid van het bestuur, gep. gen.- majoor K. E. Oudendijk, sloot zich bij de woorden van mr. van Es aan, spe ciaal ten aanzien van stelling la. Deze stelling noemde hij de kern van het streven van het verbond. Na deze gedachtenwisseling begaf het gezelschap zich naar het nieuwe verbondsgebouw in de Surinamestraat, waar een thee werd aangeboden. Te Steenbergen en te Weesp Te Steenbergen heeft zich een geval van gasvergiftiging voorgedaan bij een bejaard echtpaar. De gehuwde zoon van het echtpaar J. de Bruin uit de Kleine Kerkstraat te Steenbergen, die naast zijn ouders woont, had Donderdagavond reeds gas geroken en toen hij gistermorgen bij zijn ouders geen gehoor kreeg, vreesde hij een ongeluk. De politie werd ge waarschuwd en deze forceerde de deur. Men vond het echtpaar, dat meer dan vijftig jaar getrouwd is, be wusteloos op bed. In de woning rook het sterk naar gas, dat vermoedelijk uit een lekke buis is ontsnapt. De bewustelooze menschen werden naar een ziekenhuis gebracht, waar de man bij kennis kwam. De vrouw was echter nog niet bijgekomen. Men vreest voor haar leven. Ook te Weesp heeft zich, naar de „N.R.Crt.” meldt, een geval van gas vergiftiging voorgedaan. In het gezin van den heer Bos aan den Utrechtsche- weg, heeft de dochter des huizes des avonds een vreemde lucht in huis waargenomen. Zij besloot, vooral om dat haar moeder hulpbehoevend is, wakker te blijven. Nadat haar ouders zich te bed hadden begeven, heeft de dochter van de achterkamer uit, ieder kwartier geroepen, teneinde zich er van te overtuigen, of haar vader daar op nog reageerde. Toen zij op een ge geven oogenblik geen antwoord kreeg, ging zij naar de voorkamer, en trof daar haar vader in bewusteloozen toe stand aan. De moeder was nog wel eenigszins bij kennis, maar deze had, in verband met haar toestand, op het roepen van de dochter niet kunnen reageeren. Onmiddellijk werden de buren ge waarschuwd en toen is de heer Bos in de woning van zijn gang neergelegd. Na ongeveer een half uur kwam hij weer tot bewustzijn. Gemeentepersoneel heeft in den loop van den dag een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat door een lek in de toevoerbuis van het gas, dit de wo ning van de familie B. ongehinderd kon binnenstroomen. Gedurende de maand Januari 1940 werden ten postkantore al hier op de Rijkspostspaarbankboekjes ingelegd 10.003.99 en terugbetaald 14.317.32. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 3008. Gisteravond werd in het café „Het Wapen van Veur” een bil jartwedstrijd gespeeld tusschen K.D.O. en O. en O. van de hier gelegerde militai ren. Na spannenden strijd won K.D.O. met 41. Dank zij de groote acti- viteit van de leden der transportcolonne, die zich door het barre weer niet lieten afschrikken, heeft de speldjesverkoop ten bate van het Roode Kruis in deze ge meente opgebracht de mooie som van 205.86$. Tengevolge van den gladden weg kwam in de Dr. vanNoort- straat de auto van dr. Perquin van Leid schendam in botsing met een auto van den heer Br. uit Sassenheim. Door den schok kwam de auto van den heer Br. gedeeltelijk op het ijs terecht. Beide wa- L kwamen met den schrik vrij. Onder leiding van den heer P. van Leeuwen houden de Kruis vaarders morgen een ringbijeenkomst. St. Josephgezellen morgen en Dinsdag 6 Februari a.s. ontspanningsbijeenkomsten. De vereeniging terhulp” houdt op Dinsdag 6 vergadering. De K. J. M. V. houdt dag a.s. een sociëteitsavond. LOOSDUINEN. Voor het Finsche Roode De Amerikaansche verkooping, deze week op de stichting „Bloemendaal” gehouden werd, trok veel belangstel ling. De netto opbrengst ƒ227 zal aan het Finsche Roode Kruis worden overge- dragen. Veiling 6 FebrGunning 13 Febr. Een heerenhuis met erf en tuin, aan de □aendelsstraat 49. groot 1 are 37 c.a. Huurprijs 70 per maand. Grondlasten, Straatlasten en Delflands sluisgeld resp. 64.07, 37 en f 2.52 p. j. Notarissen mrs, S. K. D. M. van Lier en J. A C P. van Beek. I Het winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning, met het daarachter gelegen hofje met 4 onbewoonbaar verklaarde woningen en erven, aan de Paulus Pot terstraat 60-62 en 64, 66, 68 en 70, teza men groot 3 a. 31 c.a. II. Het winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf, aan de Paulus Pot terstraat 331-333, groot 1 are. Van no I 6062 is de huurprijs van den winkel 5 p. w.; Ie étage onverhuurd; 2e étage 3 p. w.; huurprijs van het hofje nos 64 ƒ2.50 p. w„ 66 en 68 elk /2.25 p. w., no. 70 onverhuurd. Van no. II. 331333 is de huurprijs van den winkel /4.25 p. w„ bovenhuis ƒ4.50 p. w. Grondlasten no. I ƒ71.07, no. II ƒ32.01: Straatlasten 1940, no. I ƒ33.05, no. II ƒ17.50; Delflands sluisgeld no. I ƒ2.93, no. II 1.45. Notaris W G. Pauwels. I. Het winkelhuis met afzonderlijk bo venhuis en erf aan de Obrechtstraat 13, groot 1 are 9 c.a. II. Het winkelhuis met afzonderlijk bovenhuis, erf en tuin, aan de Malakka- straat 118—120, groot 93 c.a. Huurprijs van perceel I: het winkelhuis f7 p. w.; de smederij ƒ8 p. m.; Ie étage ƒ5 p. w.; 2e étage ƒ15 p. m.: perceel II: beneden'ƒ30 p, m.; boven ƒ30 p. m. Het waterverbruik is voor rekening van den verhuurder. Perceel I: Grondlasten ƒ64.06, Straat lasten 34.40. Delflands sluisgeld 2.49. Perceel II: Grondlasten ƒ45.35. Straat lasten 22.03, Delflands sluisgeld ƒ1.78. Notarissen J. J. de Lange en A. J. Schouw. Het heerenhuis met erf en tuin, aan de Trompstraat 87, groot 2 a. 17 c.a. Belastingen ongeveen 116.40 per jaar. Notaris H. Hartogh Heijs. I. Perceel I: Het erfpachtsrecht. eindi gende met den 31 December 2004 van een oerceel grond, waarvan de eigendom be hoort aan de gemeente ’s-Gravenhage, gelegen aan de Meloenstraat, op den hoek van- en aan de Morelstraat en het daar op staand winkelhuis met bovenwoning, aan de Meloenstraat 21, groot 86 c.a. Perceel 2: Het erfpachtsrecht. eindigen de met den 31 December 2004 van een hnnrfel Rrond waarvan de eigendom be hoort aan de gemeente ’s-Gravenhage van TnnaTnnHdPeMel0ienstraat’ op den hoeli van en aan de Morelstraat. met het daar- aanSdeaMein.nk*e‘huis met bovenwoning, HunrnH °en8traat M’ «r°ot 81 C.a. /50 per mlandor der beide huizen De^fiandl38^" i’3,204: straatlasten f 17.50: be'^nhuizeSm,SgeId 1127 V00r elk der d vr?'™ v“r clk den 3itn«erfpauChtsrecht' eindigende met “rond wa!CembeJr 2005 van een Perceel de PAtnWnu’nrde eipendom behoort aan "n !e s-Gravenhage. met het daar- nd heerenhuis. ann wP viiegenvan- ’(’’n ’n ert^ 1 are 78 c.a. "m-nvU. /7nn nnr ]aa" Dein.'a*'*'”’ runne c‘-aatlasten ƒ21.62. n 1 sluisgeld 1 66 jaa^ ï'r‘pacht8C®n©n bedraagt /2.19 per Notaris mr N. P. C. Arriëns.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6