NORTH STATE I FORMAMINT AAMBEIEN STADSNIEUWS TTAAGSCTTE COURANT VAN MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 DERDE BEAD, PAGINA 2. DOODELIJKE AANRIJDING DOOI MAAKT VOORLOOPIG EINDE AAN PERIODE VAN STRENGE VORST Jaarvergadering te Utrecht. De microscoop oo genblikken DANSINSTITUUT CONSTANDSE BEGRAFENIS W. N. M. HUART aanzien Dr. Winckel te Stockholm voelt voor men en voor DE DANSSCHOOL Mr. BULLY Pachtbureau voor Zuid-Holland. DR. JOH. WAGENAAR. Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde ZES EN TWINTIGSTE EEUWFEEST VAN HET KEIZERRIJK JAPAN VOLKSZANGAVOND IN DILIGENTIA voorbereidt gemeld, OUD-M1NISTER VAN LIDTH JEUDE NAAR INDIE De sneeuwruiming. Ongeveer 1160 man van den Reini gingsdienst trok er vanochtend op uit om sneeuw te ruimen. De eerste zorg was vooral het schoonmaken der riolen. Met behulp van kolkzuigers werden sneeuw en ijs uit de putten verwijderd. Natuurlijk is men vandaag nog niet zoo ver gevorderd met het werk, dat de loozing van het water op alle plaatsen naar wensch geregeld kan worden. Dat zal nog wel eenigen tijd duren, voor men zoover is. DIRECTEUR LANDSDRUKKERIJ. Aan den directeur der Alg. Lands drukkerij, den heer L. B. Korthuis, is ziekteverlof verleend. laat U het bacterièn-gevaar slechts zien Formamint bestrijdt het op doeltreffende wijze. Neem dus bij keelpijn of drei gend besmettingsgevaar onmid- dellijk Formamint. Benoemd tot lid der Koninklijke Vlaamsche Academie. Dr. Joh. Wagenaar, alhier, is benoemd tot buitenlandsch lid der Koninklijke Vlaamsche Academie voor Wetenschap pen, Letteren en Schoone Kunsten. Tramverkeer gestagneerd. Had de H.T.M. zich werkelijk prach tig in de afgeloopen weken door de moeilijkheden heen geslagen, gister avond liep het mis. Twee déraillemen ten waren oorzaak, dat het tramverkeer op enkele lijnen gedurende langen tijd gestagneerd is geweest. In de Javastraat, hoek Zeestraat ont spoorde omstreeks een uur of 8 een wa gen van lijn 8. Even later in de Herman Costerstraat een wagen van lijn 12. Met man en macht is er gewerkt om de ge volgen van de ontsporingen tot een mi nimum te beperken, doch de werkzaam heden vlotten niet naar wensch, zoodat vele trampassagiers ernstig gedupeerd werden. Door het water functionneerden de wissels niet naar wensch, hetgeen even eens opstoppingen tot gevolg had. Het hoog opspattende water tastte de leidingen onder de motorwagens aan, zoodat tal van malen kortsluitingen op traden. Neen het heeft de H.T.M.wat de trams betreft, gisteravond niet mee gezeten. Vrij normaal reden de bussen: natuur lijk kon het groote aantal passagiers, dat bij de halten stond, wel eens leiden tot kleine vertragingen. Ook vanochtend ging het niet ge smeerd. Enkele wagens, vooral op de lijnen 8, 9 en 10 moesten uitvallen, door het optreden van defecten. Ongeval bij het sleden. Zaterdagavond is de 26-jarige N. Z.» wonende op den Harstenhoekweg bij het sleden op het Seinpostduin gevallen en heeft een hersenschudding gekregen. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Receptie bij den Japanse hen gezant. Ter gelegenheid van den 2600sten jaardag van de troonsbestijging van Keizer Jimmu en van de stichting van het Keizerrijk Japan zal de Japansche gezant, de heer Itaro Ishii, een recep tie houden op Zondag 11 Februari van 47 uur n.m. te zijnen huize. BEGRAFENIS Mr. F. K. BOKMA Op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, werd heden het stoffelijke omhulsel van mr. F. K. Bokma. advo caat en procureur hier ter stede, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m blijk de heeren mr. C. J. de Vries wnd deken van de Orde van Advocatenmr. E. v. d. Kun, auditeur militair plaatsvervanger bij den Krijgs raad te den Bosch mr. A. F. v. Manen A. Beijer te MeppelE. Dunlop W. J. Bik- bergen deurwaarder bij het Gerechtshof F. Maas Geesteranus, hoofdinspecteur Levensverzekering Mij.mr. J. R. Penter- mann te Rotterdammr. E. J. Gelderman te Oegstgeestle luitenant jhr. mr. W. H. den Beer Poortugaeldr. T. B. J. Heine- man te Leiden W. G. F. Hilkesle luite nant mr. J. M. A. VollaersW. Verheg- genG. Knol, directeur firma Basset en Knolmr. M. M. van Velzen, wethouder van Schiedam en directeur der Ned. Ver- eeniging van Distellateurs, zoomede vele dames. De plechtigheden der absoute en be- aarding werden verricht door mgr. dr. Verhoeven, directeur van het R.K. Cen traal bureau voor Onderwijs en Opvoe ding Huisprelaat van Z.H. den Paus. Een schat van bloemstukken dekte de baar. Een familielid dankte voor de be langstelling. Zaterdagavond omstreeks tien uur is op den hoek van de Johan van Olden- bameveltlaan en de Doornstraat de 21-jarige mej. M. K„ wonende op de Laan van Meerdervoort, die per rijwiel was, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 24-jarigen J. M. uit de Jan van Houtstraat. Mej. K., die een schedelbasisfractuur kreeg en den linker arm en het linker been brak, werd door den geneeskundigen dienst in zorgwekkenden toestand overge bracht naar het Roode Kruis zieken huis, alwaar zij in den loop van den nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Drang naar onderwijs in het Nederlandsch. In Indië bestaat het sentiment van Inheemsche zijde om Nederlandsch on derwijs te krijgen. Op de schakelscholen, a.m.s. en mulo- scholen worden vele Nederlandsche leerlingen gevonden daarom ook zou het Nederlandsch daar niet mogen ver dwijnen. Tot slot beschouwt spr. de verbrei ding van de Nederlandsche beschaving in Indië in het algemeen. Ongetwijfeld hebben wij het beste van ons weten en kunnen naar Indië gebracht, doch ons bewind is in één opzicht te kort gescho ten het heeft verzuimd de hooge waar den van de Nederlandsche kunst en wetenschap naar Indië te brengen. Slechts in Batavia is een belangrijke bibliotheek. Er zijn thans gunstige symptomen waar te nemen, doch de regeering blijft daar buiten. Wij ontr OOSTERSCHE EN WESTERSCHE ELEMENTEN IN HET NEDER- LANDSCH-INDISCH ONDERWIJS In de dezer dagen gehouden alge- meene vergadering van het pachtbu reau voor Zuid-Holland. heeft de voor zitter, de heer Huysman, de hoop ge- uit, dat de Regeering besluiten zal, dat in de toekomst alle contracten moeten worden ingezonden bij de pachtbu reau*, daar dan z.i. veel grooter een heid komt in de beoordeeling van de overeenkomsten. Blijkens het verslag van het pacht bureau zijn in 1939 in totaal 2371 pachtovereenkomsten bij het pachtbu reau ingekomen, waarvan er 2089 goed gekeurd werden. Mr. J. A. M. Pott. secretaris van den Ned. Pachtraad. hield een inleiding over het onderwerp „Het rechtskundig be leid der pachtbureau*”. Voordracht van dr. I. J. Brugmans voor het Indisch Genootschap NEDERLANDSCHE BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. De afdeeling den Haag, van den N.B.K.P., houdt ou Woensdagavond 7 Februari een groote openbare vergade ring in „Amicitia”, Westeinde no. 15. Als sprekers zullen optreden de Bondssecretaris, dfe heer Th. E. Lewis uit Utrecht, onderwerp Hoe verbeteren wij onze arbeidsvoorwaarden en het hoofdbestuurslid L. H. Kampman, uit Rotterdam, onderwerp De Vestigings wet. Regen en smeltende sneeuw her schiepen de straten in slooten Een reis van drie maanden. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, zal met het m.s. „Christiaan Huygens” naar Indië vertrekken voor een reis van drie maanden, om zich op de hoogte te stellen van verschillende Indische aangelegenheden. De „Christiaan Huy gens” vertrekt 21 dezer van Genua. Wielrijdster door vr^htauto ge grepen en aan de gevolgen bezweken Lekkages. De ingevallen dooi heeft ook weer vele lekkages veroorzaakt. Wij hebben eens geïnformeerd bij de Duitwaterlei- ding. Hier heeft men tot nog toe in tientallen gevallen assistentie moeten verleenen, doch in tegenstelling met het vorige jaar, was van overstelpende drukte geen sprake. Talrijker waren de dak-lekkages. In menige woning is men uren vanochtend (en ook gisteren) ont haald op een stortbad. In een perceel in de Merkusstraat bijv, werd men vanochtend om 6 uur onaangenaam verrast, door een „bui” van tropische allure in een achterka- binet. In allerijl moest tot ontruiming (en evacuatie) van het betrokken ver trek worden overgegaan. En zoo is hef in meer perceelen het geval geweest. De kraanwagen van de politie heeft gedurende het weekeinde meer dan 50 maal moeten uitrukken en assistentie verleenen in perceelen, waar zich lek kages voor deden. Na een tijd van gedwongen werkloos heid hebben de loodgieters het weer bij zonder druk gekregen. Hun telefoon stond niet stil en alle beschikbare per soneel werd ingeschakeld om zoo vlug mogelijk aan alle aanvragen voor hulp te kunnen voldoen. Zaterdagmiddag is door de gladheid de 51-jarige mevr. M. S. uit de de Per- poncherstraat in de Weimarstraat ge vallen en heeft het rechterbeen gebro ken. De geneeskundige dienst vervoer de haar naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Gistermorgen omstreeks half zeven is de 52-jarige courantenbezorger L. H. K. uit de Cartesiusstraat door de gladheid op den* hoek van de Bazar- straat en de Zeestraat met zijn rijwiel geslipt. Hij klaagde over pijn in het rechterbeen en werd door den genees kundigen dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Het moet Woensdag a.s. weer vol worden Na den zoo succesvollen grooten Volkszangavond in den Dierentuin, krij gen de liefhebbers van het mooie Nederlandsche lied, Woensdagavond a.s. in de Diligentiazaal, weer gelegen heid hun zanglust bot te vieren. Wie de sfeer van een dergelijke Stenz- bijeenkomst kent, zal zich zeker niet door de weersgesteldheid laten weer houden. Trouwens de groote Volkszang- schare heeft haar enthousiasme in dit seizoen, wel op overtuigende wijze doen blijken. In den ruimsten zin van het woord verwarmt de gemeenschapszang. Voor al onder de zoo bezielende leiding van Herman Stenz, die er terecht trotsch op kan zijn het vreedzame leger der Volkszangers steeds weer te zien groeien. Iedere bijeenkomst weer is een krach tige propaganda voor deze cultureele instelling, die Volkszang bedoelt te zijn. Iedere avond verschilt weer van zijn voorgangerhierin schuilt dan ook de groote aantrekkelijkheid. Dat de bijeenkomst Woensdagavond a.s. weer zal klinken als een klok, staat bij voorbaat reeds vast. Mevr. Betzy de Ridder-Spaan zal. als altijd, den zang aan den vleugel begeleiden. Men verzuime niet aanwezig te zijn. De maatschappelijke richtsnoer. De assimilatie is onwenschbaar ge bleken. Men neemt veeleer thans de maatschappelijke behoefte tot richt snoer. Dit moet het juiste beleid worden geacht. Nederland is niet van den be ginne af afkeerig geweest zijn cultuur op Indië over te brengen. Prof. Bousquet is echter getroffen door een leemte in het Indische onderwijsstelsel. Hij deed zijn ervaringen op met hotelpersoneel, politie-agenten enz. Die leemte is In- landsche scholen met Maleisch als voer taal en eenvoudig Nederlandsch als leervak ontbraken. Slechts enkele meisjesscholen maken hierop een uit zondering. Er is een sterke behoefte aan eenvoudig onderwijs in de Neder landsche taal. Op de begroeting van 1939 zijn voor het eerst gelden voor dit onderwijs aangevraagd. In 1937 heeft men bovendien interes sante proeven genomen, n.l. met In- landsche muloscholen, waar de lands taal voertaal is. Deze feiten zijn aan Bousquet ont gaan. Hier zijn nieuwe wegen geopend, waarlangs de Nederlandsche cultuur in Indië kan doordringen. Afschaffing van het Nederlandsche onderwijs voor Inheemschen zou, om practische en politieke redenen, ondoor- voerbaar zijn. Het schijnt spr. ondenk baar, dat de regeering het gebruik van Maleisch als verkeerstaal zal bevorde ren. Studie van de Inlandsche talen dient bevorderd te worden, doch het Nederlandsch zij het Latijn van den Archipel. Zaterdag en Sondag hield de Neder landsche maatschappij tot bevordering der tandheelkunde haar jaarvergade ring in het jaarbeursgebouw, te Utrecht, onder voorzitterschap van B. J Brugman, tandarts alhier. In zijn openingsrede memoreerde de voorzit ter. dat een crisiscommissie in het le ven werd geroepen die de belangen der gemobiliseerde tandartsen behar tigt en de overigen voor hun eventueele taak in oorlogstijd voorbereidt. Het jaarverslag van den secretaris maakt melding van den gestadigen groei der maatschappij, die op 31 De cember 1939 ongeveer 1100 leden telde. Uit het verslag bleek, dat in het bij zonder op het gebied der schooltand- verzorging, met medewerking der auto riteiten veel is tot stand gebracht. Door samenwerking met andere orga nisaties in den centralen raad voor so ciale tandheelkunde hoopt de maat schappij in de toekomst dit terrein in tensiever te kunnen bewerken. Voor verbetering van het tandheelkundig on derwijs wordt bij voortduring ge ijverd. Na een inleiding door den heer Jan Visser, tandarts te Amsterdam, sanc- tionneerde de vergadering de besluiten van het hoofdbestuur, waarbij in samenwerking met de vereeniging van laboratoriumhoudende tandtechnici in Nederland, den vakbond voor tandtech nici en den bond van opzichthoudend en technisch personeel, aangesloten bij het N.V.V., een vereeniging voor op leiding in de tandtechniek is gesticht. Deze vereeniging beoogt te voorzien in de vorming van vakbekwame tandtech nici op basis der bepalingen van de Nijverheids- onderwijswet, met subsidie van het Rijk. De ochtendvergadering van Zondag was in hoofdzaak gewijd aan bespre king der maatregelen, in oorlogstijd over een toereikend aantal tandartsen te beschikken, die zich zoodanig heb ben gespecialiseerd, dat zij tezamen met chirurgen de behandeling van kaakverwondingen op zich kunnen ne men. Meer dan in den vorigen oorlog staat n.l. thans ook de burgerbevolking bloot aan het gevaar, door kaakver wondingen te worden getroffen. Onder de auspiciën van het Roode Kruis zijn daarvoor cursussen georganiseerd, die deze week zullen beginnen. HET BEKLAGENSWAARDIGE WEZEN: DE VOETGANGER Sneller dan men toch nog gedacht had, is de dooi ingevallen en merk waardigerwijs we meenen de derde maal in dezen winter weer op een Zondag. Zaterdagmiddag reeds waren er symptomen in den atmosferischen toe stand. welke tot gevolg hadden, dat de temperatuur vrij sterk ging stij gen. Gistermiddag en -avond zette het miezerig regentje, dat in den ochtend viel, door en de Reinigingsdienst kreeg bij de sneeuwruiming een niet te mis kennen hulp, t.w. het hemelwater, dat op sommige oogenblikken neer- stroomde. Zijn er in gewone omstandigheden tallooze mopperaars op een regen-Zon- dag, gisteren zullen er maar weinigen geweest zijn, die door den regen in mineur-stemming zijn gebracht, want het waterballet, waarop men onthaald werd, beteekende voorloopig al thans het einde van een strenge pe riode van vorst en sneeuw, die in bree- den kring ellende teweeg bracht. Neen, over het algemeen werd deze hartgrondige verzuchting geslaakt: „Ge lukkig, het kan niet hard genoeg re genen.” Enkele enthousiaste wintersportbe- oefenaars zullen zich misschien een tikje teleurgesteld hebben gevoeld, door de gewijzigde weersomstandighe den. doch zij zullen het er in hun hart toch roerend over eens zijn, dat de w’inter-geneugten niet opwegen tegen de narigheid. Het dooit, niet zoo’n klein beetje ook en we zijn er blij om. Na tuurlijk aan dezen toestand zijn ook consequenties verbonden, maar we aan vaarden ze met een zekere blijmoedig heid! De Bilt blijft dooi voorspellen; om 12 uur namiddag stond het kwik 4'/2 gr. boven nul. Bal in „Padro”. In de prettige zaal van het feest gebouw „Padro” aan de Jurriaan Kok- straat organiseerde de dansschool Mr. Bully Zaterdagavond een groot bal met attracties. De dansmuziek werd ver zorgd door de „The Boongers”, terwijl als conferencier optrad de heer Harry Nijhuis. Hoewel het niet overmatig vol was, heerschte er toch een gezellige stem ming. Men had bovendien het voordeel ook werkelijk te kunnen dansen, in plaats van voetje voor voetje voor-, achter- en zijwaarts te moeten schuife len, hetgeen bij bals zoo vaak het ge val is. Voor een aangename onderbreking zorgden 2 Indische peuters, die Boomps a daisy en de Lambeth Walk op aller aardigste wijze dansten. Ook voerde de één nog een wals-fantaisie op spit sen uit. De eigenaar van de dansschool, de heer D. Blok, gaf met zijn assistente op geestige wijze een Boomps a daisy in swing ten beste, terwijl tenslotte nog eenige leerlingen o.a. de Beer Bearl- polka en de Palais Glide dansten. Al met al is het een avond geweest, waarop de dansschool met genoegen kan terugzien. Bal in den Dierentuin. dansinstituut zich steeds in Slechte verlichting. En het G.E.B. verleende ook aller minst medewerking, want door het af sluiten der groeplantaams in de bui tenwijken, kon men soms geen hand voor de oogen zien. Wij wezen er reeds Zaterdag op, dat deze bezuinigings maatregel op een allerongelukkigst tijd stip wordt doorgevoerd. Welnu, gister avond al heeft men de nadeelen ervan kunnen ondervinden. Misschien wil de directie op haar besluit terugkomen en de afsluiting der groeplantaams na 9 uur s’avonds, pas dan te doen in gaan, wanneer de conditie der straten weer normaal is. Trouwens de voetgangers hadden het bovendien nog hard te verduren door de auto’s, die het water soms tot aan de gevels der huizen deden opspatten. Menigeen is op deze manier onthaald op een bad, dat allerminst frlsch was. De bals van het Constandse verheugen een groote populariteit van het dans- minnende publiek. Het bal van gister avond in de groote zaal van den Dieren tuin vormde daarop geen uitzondering. Zeker 1200 personen waren er ver- eenigd en hebben zich den geheelen avond uitstekend vermaakt, zoodat de stemming geen oogenblik te wenschen overliet. De heer Constandse had ge zorgd voor uitstekende dansmuziek. Hij heeft namelijk een uit 14 man bestaand orkest gevormd, dat den naam draagt van „Constandse’s strikt danstempo-or- kest”. Dit orkest is er op gespecialiseerd de dansmuziek in het juiste tempo te spelen, hetgeen in een groote zaal als die van den Dierentuin, waarin honder den dansen van het grootste belang is. De heer Condstandse leidt zelf de repe tities. Hetgeen wij er gisteren van hoorden, wettigt volkomen de verwachting, dat dit orkest zich van een blijvende plaats in de baluitvoeringen van het dansin stituut Constandse zal verzekeren. De grootste attractie was natuurlijk de be roemde trompettist Nat Gonella met zijn band en de croonetto Stella Moya, Beide ontketenden stormen van enthou siasme in de zaal en voor velen was de aandrang om te luisteren zoo machtig, dat zij het dansen vergaten en op den dansvloer bleven staan. Straten stonden blank. Het stroomende hemelwater en de smeltende sneeuw deden de straten in een ommezien blank staan. De bevro ren riolen maakten, dat de afvloeiing der watermassa's langs dezen weg niet mogelijk was. Men heeft op verschillende wijze de afgeloopen weken zijn weg door de re sidentie kunnen nemen: o.a. per ski of op de schaats, maar gisteravond had men heusch geen gek figuur geslagen als men was gaan „spelevaren”. In verschillende straten stond het water van trottoir tot trottoir, tientallen cen timeters hoog. Er waren plekken, die niet te doorwaden waren. Speurend naar een plaats, waar de waterstand het laagst was, kris-kraste men over rijweg en trottoir. Bousquet zal het Nederlandsch houden de Inheemsche bevolking vele dingen, waarvoor zij ontvankelijk is. Bovendien is Indië voor vele Neder landers geestelijk gesproken een kolo nie het staat cultureel ver achter bij Nederland. De Nederlanders trekken dadelijk na beëindiging van hun taak weg daarom moet Indië in cultureel opzicht stijgen. Dr. Mansfelt bepleitte in den Volksraad een „neo-ethiek”. Spr. bepleit „cultureele indianisatie”. On danks de defensie-lasten acht spr. dit geen utopie. Op deze voordracht volgde debat. De Westersche scholen. De kijk van Bousquet is weinig historisch. Er is een tijd geweest (om streeks 1915), dat men getracht heeft de Indische bovenlaag te ver-Neder- landschen. Hiertegen is een reactie van vele zijden ingetreden, ook van In heemsche zijde. Een toenemende be langstelling van die zijde in de eigen cultuur werd na 1915 merkbaar. Spr. toont dit met enkele voorbeelden aan. Desondanks werd het Westersche on derwijs in dien tijd sterk naar voren geschoven. Ook het Hooger onderwijs was Westersch van allure. Het aantal Westersche scholen werd sterk uitge breid. In 1926/27 trad wederom een reactie in. Dr. Meyer Ranneft stelde het vraagstuk van het economisch ren dement in den Volksraad aan de orde. De economische crisis van 1930 ver hinderde scholenuitbreiding en eerst den laatsten tijd heeft men weer reke ning gehouden met het natuurlijk accres. GEEN ONVEILIG STRAND OP 6 FEBRUARI. Nader vernemen wij, dat morgen geen schietoefeningen zullen worden gehouden op het strand tusschen Sche- veningen en het Wassenaarsche Slag. „Heel neutraal Holland Finland”. Dokter Winckel, die de uitzending van een Hollandsche ambulance naar Finland voorbereidt bevindt zich thans, zooals gemeld, te Stockholm, waar hij geïnterviewd werd door Af tonbladet. Tijdens dit interview ver klaarde dr. Winckel „Heel neutraal Holland voelt voor Finland. Alle neu trale landen moeten Finland helpen, zooveel dit in hun vermogen ligt. Hoe veel tijd het in beslag zal nemen voor dat de Hollandsche ambulance Fin land zal bereiken is nog niet duidelijk. Ik weet er wel iets over maar ik wensch mij daar niet over uit te laten tengevolge van de mogelijkheid van een bombardement van de ambulance.” Voor de economische en staatkundige groep van het Indisch Genootschap heeft dezer dagen dr. I. J. Brugmans, secretaris van het departement van Onderwijs in Indië, een voordracht ge houden over Oostersche en Westersche elementen in het Nederlandsch-Indisch onderwijs. Spr. begon met te wijzen op een beek van prof. G. H. Bousquet, van de universiteit van Algiers. Spr, uit woorden van lof voor dit boek, waarin hij o.a. beschouwingen wijdt over de Nederlandsche koloniale politiek in den Oost. Er wordt vrij scherpe critiek in geuit. Hij zegt o.a.. dat de Nederlander in gebreke is gebleven in Indië zijn beschaving, speciaal zijn taal, te bren gen. Weliswaar wint het Nederlandsch wel terrein, aldus schr.. doch hij wijst er op. hoe het Maleisch zich als ver keerstaal begint te ontwikkelen. Vol gens plaats moeten maken voor Maleisch en Engelsch. Ten aanzien van wetenschap en kunst (bouwwerken b.v.) geldt het zelfde, aldus Bousquet. Over de onderwijspolitiek is Bousquet iets beter te spreken. Hij zegt echter, dat de Nederlanders het onderwijs wil len doen aansluiten bij de autochthone cultuur. Het pretendeert Oostersch te zijn, doch is Westersch van geest in materialistischen zin. Spr. wil deze uitspraak critisch be schouwen. Het is onwaarschijnlijk, dat de Nederlanders anders hebben gehan deld, dan zij beoogden. Men neme in aanmerking, dat het onderwijs als een organisme langzaam is gegroeid. Het is als een groeiende stad met oude en nieuwe wijKen. Bovendien is de samenleving in Indië voortdurend aan verandering onder hevig. Geen statisch Oostersche maat schappij staat naast een dynamische Westersche. De samenleving verkrijgt er dualistische trekken. Ten van het onderwijs is er geen alterna tief Oostersch of Westersch. „Nazorg” voor voogdij-pupillen Regeeringsk inderen. Op 1 Februari 1.1. werd te Utrecht op initiatief van den Centralen Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Phi- lanthropische Inrichtingen een verga dering belegd onder leiding van den voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne met vertegenwoordigers van verschillende voogdijinstellingen en eenige andere personen, die zich op het terrein van kinderzorg bewegen. Be raadslaagd werd wat gedaan kan wor den voor voogdij-pupillen en regee- ringskinderen na hun meerderjarig heid. Op welke wijze kan voorkomen worden, dat zij een verkeerd gebruik maken van hun vrijheid hoe kunnen de zwakken, doch goedwillenden, ge steund worden. Na een inleiding van den heer K. de Bloois, diregteur der Vereeniging „Zoekt het Verlorene” te Rotterdam, volgde een geanimeerde discussie. Besloten werd tot het instellen van een enquête, waarbij aan alle centrale kin- derzorgorganisaties inlichtingen ge vraagd zulen worden daarna zal men opnieuw bij elkaar komen om dan een aanvang te maken met „Nazorg” in eenige groote steden. Nadat ten sterfhuize door ds. A. Landstra uit Diepenheim (O.) een rouwdienst was geleid, werd Zaterdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer W. N. M. Huart, adviseur honorair bij het dept, van Defensie, oud-ad- ministrateur bij het voormalig dept, van Marine, aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Van hun belangstelling gaven bij deze plechtigheid op het kerkhof blijk de hee ren luitenant-kolonel b.d. F. W. A. van Iterson, majoor W. Antheunissen, J. M. Witschey hoofdcommies dept, van De fensie mede namens Schout bij nacht Doorman hoofd IVe afd. A dept, van De fensie. K. J, Junius Ingerman oud-direc- teur Cultures in Z.-Afrika. G. W. van Grasstek oud-procuratiehouder Rotter - damsche Bankvereeniging, J. S. v. d. Lans adj. commies dept, van Defensie, E. C. Witschey en vele dames. In de rouwkapel bracht de organist, de heer C. D. Littooy, de Evangelische Gezangen 271 en 22 ten gehoore, waar na ds. H. W. Lovink uit Sexbierum (Fr.), schoonzoon van den ontslapene, het woord nam. De overledene heeft den wensch te kennen gegeven dat bij zijn teraardebestelling geen toespraken zouden worden gehouden, maar mij als een der schoonzonen is het, aldus spr., toegestaan namens kinderen en kleinkinderen een woord van dank uit te spreken. Spr. herdacht zijn schoon vader als ambtenaar. Reeds in 1920 heeft hij afscheid van zijn werkkring genomen. Hij kwam als jong klerk ten depar- temente en heeft zijn gaven van hoofd en hart in dienst van het Rijk gesteld. Evenals in het gezinsleven was hij ook in het ambtelijk leven zeer consciën tieus. Bijna geen dag heeft hij ver zuimd. Hij was een man van de klok die na het volbrengen van zijn arbeid op het bureau nog vaak ’s avonds arbeid mede naar huis nam. Hij had zijn departement lief. Bijna zijn geheele leven heeft de thans ontslapene in den Haag gewoond en hij toonde levendige belangstelling in alles wat de stad van zijn inwonig betrof. Dank bracht spr. allen namens de nabestaanden voor de bloemen en kransen die de baar dek ten en velen hebben daardoor getoond wat voor den heer Huart in hun hart leefde. Met het uitspreken van een gebed, besloot spr. zijn rede. Onder het spelen van Gez. 273 werd de kist grafwaarts gedragen. NadÉfcde aanwezigen daarin bloemen haddW gestrooid, was de plechtigheid geëindigd. Het Comité Levensvragen belegt morgenavond een bijeenkomst in de zaal Kempstraat 15. Behandelt zal worden het onderwerp De oude en de nieuwe Schepping. In den nacht van Zaterdag op Zondag troffen surveilleerende mo toragenten op het Stadhoudersplein slapende op het trottoir ondanks de barre koude aan een 44-jarig varens gezel C. P. genaamd. P verkeerde onder drankinvloed. Hij werd medege nomen naar het bureau Arctomeues- straat, alwaar hij op een Warmer plaats zijn roes mocht uitslapen. Zie verder 3e blad, pag. 3 V| 1 W BLENDED ^ZOGARf TTES|| e de tee’onrsmettenae ’oblewee v«rw«*rtoorln* van aambeien bestaat (evaai^ dat een operatie noodzakelijk wordt. Laat het zoover niet komen, doch behandel de aambeien met Foeter'e Zelf. Zoowel bij Inwendige al» bij uitwendige aambeien verlicht deze zalf de Jeuk en pijn. Duizenden menechen danken hun verlichting aan Foater'a lalt. Foeter t Zalf, «lom verkrijgt, f 1.25 p. gr. done, f 1.- g. tube, 50 o. W. dooe.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10