De Duitsche lucht aanvallen van Zaterdag op een mijn geloopen Nederlandsch stoomschip „Laërtes” No. 17485. 1940. Het schip niet gezonken Maandag 5 Februari BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND. over Tegenstrijdige opgaven de verliezen Het Duitsche leger- bericht Nauwer samenwerking tusschen Balkanstaten Een Zwarte Zee-pact zonder Rusland in de maak TURKIJE. Twee dorpen door aard beving verwoest Met halve kracht wordt naar Londen opgestoomd De Britsche lezing De Fransche leger- berichten PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTTEN: Dit nnmmer bestaat uit VIJF bladen <- EERSTE BLAD. weer- BINNENLAND I Kranig optreden der bemanning. af zetten. ge- zes 1919 in Hong- Talrijke schepen getroffen be- De Duitsche verliezen aan vliegers. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad 3.75 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Het opperbevel der Duitsche macht deelt mede: „De dag is kalm verloopen”. seinde kracht De Balkan-Entente heeft het pact van samenwerking met 7 jaren verlengd. Eerste blad, pag. 2. De Ministers Stanley en Eden hielden redevoeringen over den oorlog. Eerste blad, pap. 3. Duitsche vliegtuigen hebben Zaterdag een groot aantal schepen in de Noord zee aangevallen. Tot de schepen, welke werden tot zinken gebracht behoort de Noorsche vrachtvaarder „Tempo”. Eerste blad, pap. 1. Zaterdagavond is het Belgische stoom schip „Charles” voor de Engelsche kust vergaan. Zes opvarenden worden ver mist. Eerste blad, pag. 3. Bij een inbraak in een juwelierszaak te Rotterdam is voor een waarde van meer dan een halve ton gestolen. Tweede blad, pag. 2. het schip, dat zijn reis ver- BUITENLAND De Russen hebben gisteren hun aan vallen in Karelië voortgezet. Een aan tal plaatsen werd gebombardeerd. In Wiborg woeden groote branden. Eerste blad, pag. 2. Een Zweedsch en een Noorsch schip worden vermist. Waarschijnlijk zijn ze op weg van Frankrijk naar Scandina vische havens gezonken. Vijfde blad, pag. 2. Van 1—5 regels f 1 50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Gemeenteraad benoemde heden middag tot directeur van het Gem. Electrüsch Bedrijf (als opvolger van ir. Bakker) den heer M. S. H. Trooster, tot heden adjunct-directeur, no. 1 van de aanbeveling, met algemeene (40) stemmen. Derde blad, pag. 3. Als de „Laertes” behouden blijft dan is dat waarlijk aan niets anders te dan ken dan aan den kapitein en zijn flinke bemanning, die zich niet uit het veld lieten slaan. Om half twaalf raakten ze een mijn, die tegen ruim zes botste en explodeerde. Sloepen strijken, heette het en een ieder zocht zijn plaats. Een ieder behalve een marconist, die zijn morse- sleutel nam en de mare over de zee zond. De „Laërtes” is getroffen, hulp drin gend noodig. Wie is er in de buurt? Het Nederlandsche stoomschip „Laër tes” van de Nederl. Stoomvaartmaat schappij „Oceaan” te Amsterdam is Zaterdagavond omstreeks half twaalf op 4 mijl beoosten het lichtschip „Royal Sovereign” op een mijn geloopen. Het schip is niet gezonken en de bemanning is aan boord gebleven. Onmiddellijk na het uitzenden van berichten over de ramp zette de Noorsche tankboot „Buc caneer” met volle kracht koers naar de „Laërtes” om hulp te verleenen. Niemand der 52 opvarenden is wond. „Door een mijn getroffen. Ruim vol water. Probeeren Londen te berei-. ken", seinde eenige uren na de ramp kapitein C. Koningstein aan zijn ree- derij. De afstand naar Londen bedroeg 134 zeemijl. Het lichtschip „Royal Sovereign” ligt n.l. bij Zuid-Voorland niet ver van Dover. Toen dat telegram was ontvangen NOORWEGEN. Door een aanvaring met een Finsch vaartuig, is het Noorsche stoomschip „Pallas” ter hoogte van Haugesund ge zonken. De bemanning is gered. Aan boord van de „Ceronia”, een tankboot van de Shell, heeft zich in den afgeloopen nacht op de Noordzee een ontploffing voorgedaan. Het schip kan, hoewel beschadigd, de reis vervol gen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vijfde blad, pag. 2. Hr. Ms. „Flores" is uit Ned.-Indië te Nieuwediep teruggekeerd. Derde blad, pag. I. Zaterdagavond is de 21-jarige wiel- rijdster, mej. M. K. van de Laan van Meerdervoort. door een vrachtauto ge grepen en aan de bekomen verwondin gen overleden. Derde blad, pag. 2. De opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal I. H. Reynders heeft ontslag verzocht en wordt opgevolgd door den tot generaal bevorderden gep. luit-gen. H. G. Winkelman. Vijfde blad, pag. I. ning gedood. Vijftien overlevenden zijn veilig aan land gebracht. Een visschersvaartuig heeft een red dingboot binnengebracht met alle acht leden der bemanning van het stoom schip „Harley” (440 ton), dat zij bij een aanval door vijandelijke vliegtuigen hadden verlaten. Voorts is een Britsche trawler Zater dagavond in een haven aangekomen na door een Duitsche vliegtuig te zijn aangevallen. De visschersboot was her haalde malen uit machinegeweren be schoten. Bij de nadering van het vijan delijke vliegtuig, had de trawler de machines op volle kracht gebracht en was zig-zag gevlucht. Eenige minuten nadat de aanval was begonnen, kwa men Britsche jachtvliegtuigen de vis schersboot te hulp. Een hevige aardbeving heeft gister avond twee dorpen in het gebied van Erzincan in Anatolië volledig verwoest. Als gevolg hiervan zijn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. ZWEDEN. In het Noorden des lands zijn giste ren drie lichte aardschokken gevoeld. Op vele plaatsen werden de ruiten ver- meld. ENGELAND. Het departement van landbouw, ge steund door verschillende vereenigin- gen, heeft een groote voedselproductie- campagne ontworpen. Op alle mogelijke "'ijzen wordt aandrang uitgeoefend op eigenaars van tuinen om den grond zoo doelmatig mogelijk te gebruiken. Naar schatting zijn er op het oogenblik on geveer 314 milHoen particuliere tuinen in Engeland en Wales, die in het voor jaar xn cultuur zullen zijn gebracht. De 83-jarige mej. J. M. U. aan de Schelpstraat is gistermorgen met ver brande beenen dood in haar woning aangetroffen. Vijfde blad pag. 1 „Lajürtüs”. welkü op een mijn Liep,. Reuter meldt uit Londen De balans van de Duitsche aan vallen op schepen buiten de Engel sche kust, welke Zaterdag onder nomen zijn, toont, dat drie Duit sche Heinkeltoestellen neergehaald zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat een vierde naar huis kon terug- keeren. Minstens zeven Duitsche vliegers zijn gedood. Zes zijn ge vangen genomen. Een neutraal schip is tot zinken gebracht, een Engelsch schip in brand geschoten en gezonken. Negen schepen werden, voor zoover bekend, aangevallen, doch zeven ontkwamen met weinig schade. Elf zeelieden kwamen om, onder wie vier van het neutrale schip. Op de meeste aangevallen schepen vielen gewonden door machinegeweer- vuur. gebracht. De vierde was overleden, ter wijl de trawler lag te wachten om de haven binnen te loopen. De kapitein van den trawler ver klaarde, dat hij getuige was geweest van het gevecht tusschen het Duitsche toestel en Engelsche machines. Het Duitsche toestel was dicht bij zijn schip neergestort en hij was er in ge slaagd de vier man, die rond zwommen, aan boord te nemen. Een Duitsch rubbervlot, groot 1 bij 3 meter, is op de Orkaden aangespoeld. Men gelooft, dat het toebehoord neeft aan een van de Duitsche vliegtuigen, welke na de raids van Zaterdag in zee gestort zijn. Voorts gelooft men, dat de bemanning verdronken is na zich op het vlot te hebben begeven. Op 3 Februari hebben de Duitsche vliegtuigen in het kader van de verkenningsvluchten naar de Brit sche kust Britsche oorlogsbodems en bewapende of in convooi varen de koopvaardijschepen aangevallen. Niettegenstaande het hevige vuur van de luchtdoelartillerie zijn een mijnenveger, vier voorpostensche pen en negen koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Talrijke an dere bewapende koopvaardijsche pen werden, deels ernstig, bescha digd. Alle tot zinken gebrachte koopvaardijschepen werden aange vallen. terwijl zij in convooi voeren. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet van de vlucht naar den vijand teruggekeerd. De Nederlandsche schaatsenrijders Langedijk en Koops hebben deelgeno men aan internationale wedstrijden te Oslo en zullen a.s. Zaterdag en Zondag te Riga uitkomen. Vierde blad, pag 2. Een der Heinkel toestellen, dat in Yorkshire werd neergehaald, kwam terecht naast een boerderij. Een lid der bemanning werd gedood en drie werden gewond, van wie een later in het hospitaal is overleden. De overige inzittenden staken het toestel in brand. Een der leden van de bemanning van een Duitsch vliegtuig, dat bij Whitbey werd omlaag geschoten, wordt in een ziekenhuis verpleegd, waar men hem een voet heeft moeten Zijn toestand is bevredigend. Naar schatting hebben 12 Duitsche vliegtuigen deelgenomen aan de aan vallen op de Britsche kust. De aan vallen werden gedaan over een lengte van 650 k.m., zij waren de felste sedert het begin van den oorlog. Het was een Noorsch schip, dat de sig nalen hoorde en opstoomde naar de plaats, waar de mijn den wand van de „Laertes” had geraakt, meldt de „Crt.”. Ondertusschen waren de sloepen ge streken en het bleek, dat de geheele bemanning ongedeerd was. Maar wat gold verder de eerste gedachte? Het schip! Hoe gaat het met het schip? Wegroeien? Niet zoolang het schip het houdt en toen bleek, dat de „Bucca neer" in aantocht was, nam de kapitein een goed besluit: Hij liet de bemanning terugkeeren op het schip. Ruim zes was getroffen, er liep water in. De peiling op de „Buccaneer” w’ees uit, dat hulp niet ver weg was en als de „Buccaneer” snel liep was er een kans te wagen om het schip te redden. We willen trachten het schip te behouden en halen de booten nog een oogenblik in. De lampen aan boord branden nog heeft de kapitein toen, volgens de eerste mededeeling uit En geland. geseind. En het duurde niet lang of daar kwam de „Buccaneer” in zicht en wat er aan schrik in de beenen was blijven zitten, was toen snel verdwenen. De Noor bleef in de buurt en aan boord van de „Laërtes” zat er geen om werk verlegen, want het gold zoo snel moge lijk de machines op gang te krijgen. Om half twee brak er brand uit op het schip. Er werd toen gevochten op de „Laërtes”, maar wie zichzelf helpt, heeft het geluk aan zijn zij en om twee uur was het vuur gedoofd. Toen slaagde men er ook in de machi nes op gang te krijgen en langzaam stoomde de „Laërtes" op de „Bucca neer” steeds in de nabijheid. Om drie uur het met halve volgde. De „Laërtes”, die in kong is gebouwd, meet 5825 ton en was met regeeringsgoederen en een belang rijke partij Deli-tabak op weg van Ba tavia naar Amsterdam. besloot men de zeesleeper „Zwarte Zee”, welke ter assistentie was uitgevaren, terug te roepen. De machines werkten niet meer. In het eerste telegram, dat onmiddel lijk na de mijnontploffing werd uitgezonden, werd melding gemaakt, dat het schip gestopt lag en niet verdere kon, daar de machines de fect waren. Later werd vernomen, dat de schade hersteld was en het schip halve kracht naar Londen stoomt. Over den omvang van de opgeloopen schade is nog niets bekend. De Duitsche vliegtuigen werden waar genomen langs de kust van Norfolk tot Northumberland. Twee toestellen beschoten aen de kust van Yorkshire een trawler met machinegeweren. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op- In Yorkshire werd een Heinkel-toestel neergehaald. Na van de zee verdreven te zijn, viel het te pletter op een huis ’en geraakte in brand- Vier personen, naar men gelooft inzittenden van het vliegtuig, werden gedood en een werd gewond. De conferentie te Belgrado heeft ge leid tot ’n nauwere samenwerking tus schen Zuid-Slavië, Roemenië. Grieken land en Turkije. Ondanks alle pessi mistische geruchten, welke aan het eind van de vorige week liepen, over onderlinge oneenigheid en politieke koerswijziging, is uit het te Belgrado gepubliceerde communiqué over het resultaat der conferentie gebleken.dat de 4 genoemde staten hun Entente met 7 jaren verlengd hebben en de samen werking willen verdiepen, teneinde het Zuidoosten van Europa er voor te be hoeden in den oorlog meegesleept te worden. Zich eensgezind toonen en on derlinge geschillen vermijden, was een allereerste eisch voor de Balkanners, daar een of andere op de spits gedre ven onderlinge twist gemakkelijk aan derden gelegenheid zou hebben gege ven in te grijpen voor eigen belan gen. De Balkan-Entente heeft dit ge vaar omzeild door bijeen te blijven. Men wijst er te Belgrado op, dat ook Boelgarije zijn aandeel heeft geleverd voor de vreedzame sfeer der conferen tie, door voor den duur van den oorlog af te zien van zijn gebiedsaanspraken in de Dobroedsja. De afdoening van het geschil zou dan geschieden op een eonferentie, welke na den oorlog zal bijeenkomen. Deze houding van JJoel- garjje is als een succes voor de gealli eerden te beschouwen, voor wie Sarad- joglu, de Turksche minister, als be middelaar te Sofia is opgetreden. Sa- radjoglu zou pogen een Turksch-Boel- gaarsche verzoening tot stand te bren gen in dezen zin, dat Turkije en Grie kenland Boelgarije een uitweg naar de Egeïsche Zee toestaan. Op zijn terug reis naar Ankara zal de Turksche mi nister opnieuw te Sofia afstappen om met de Boelgaarsche regeering te con fer eeren. De nadruk, welke in het communi qué van Belgrado gelegd wordt op de gemeenschappelijke belangen der Bal kanstaten, hun veiligheid en goede na buurschap, heeft bij politieke kringen te Boekarest den indruk gewekt, dat het denkbeeld van een Zwarte Zee- pact opnieuw is opgeworpen, doch dit maal zonder Rusland. Een dergelijk Pact zou dan omvatten Turkije, Boel garije en Roemenië en zou een tamelijk goede garantie zijn tegen een door dringing van Rusland op den Balkan. De eerste stap tot een dergelijke pa^tvorming zou zijn een toenadering tusschen Roemenië en Boelgarije en blijkbaar is, gezien de activiteit van Saradjoglu, een dergelijke toenadering goed op weg. Hoewel noch Roemenië, noch Boelgarije, er op gesteld zijn, Rusland tegen zich in het harnas te jagen, zoo gelooft men toch, dat de oorlog in Finland de voornaamste re den is, waarom de Balkan op ’t oogen blik niet veel van Rusland te vree- zen heeft, zoodat het voor de hand ligt, dat men dezen „rustigen” tijd gebruikt om de noodzakelijke voorbereidende toenaderingen te scheppen. Behalve de politieke eensgezindheid, welke de 4 Balkanstaten te Belgrado aan den dag legden, is het uitbreiden van den Balkanhandel een belangrijk resultaat van de conferentie. De eerste stappen, in de richting van een uitbreiding van den regio nalen Balkanhandel zijn reeds geno men. Deze actie zal verder gevoerd wor den op een bijeenkomst in Midden- Februari van het permanente economi sche comité der Entente. Spoedig zal een Boelgaarsche handelsdelegatie on der leiding van den Boelgaarschen minister van handel in Belgrado aan komen. Zes dagen later zal een Zuid- slaviscbe delegatie naar Boelgarije gaan. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht luidt als volgt: In den aanvang van den ochtend keerde zich een levendig gevecht met verkenningen van den vijand tot ons voordeel. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „Niets te melden”. Over de Duitsche luchtaanvallen, welke Zaterdag op schepen in de Noordzee en op de Engelsche kust plaats vonden, deelt het Duitsche opperbevel van de weermacht mede In de baai van Druridge in Northum berland zijn de lijken van drie Duit sche vliegers aangespoeld. Men ge looft, dat het hier leden der beman ning van het Heinkel vliegtuig, dat Zaterdag voor de Tynemonding is neergehaald, betreft. De trawler „Harlech Castle” heeft drie Duitsche vliegers en het lijk van een vierde aan wal gebracht Zij maak ten deel uit van de bemanning van een bommenwerper, welke Zaterdagmorgen had deelgenomen aan den aanval op de Tyne. Een der Duitschers was onge deerd. twee hadden verwondingen in de beenen. Zij moesten op draagbaren aan land en naar een ziekenhuis worden Een Noorsch schip tot zinken gebracht Acht overlevenden van het Noorsche stoomschip „Tempo” uit Oslo zijn in een reddingboot in een Schotsche haven aan de Noordoostkust aan land ge komen. Zij deelden mede, dat hun schip Zaterdagmorgen om negen uur door Duitsche vliegtuigen aangevallen was en tot zinken gebracht. Toen zij zich in de booten begaven werden zij met machinegeweren schoten, De kapitein verklaarde, dat zij de bombardementsvliegtuigen voor Engel sche hadden aangezien en dat zij hevig geschrokken waren toen het vuur met machinegeweren op hen geopend werd. Een bom viel op zijn hut en de be manning probeerde te ontsnappen in twee kleine booten. Daarop lieten de bombardementsvliegtuigen nog meer bommen op het schip vallen waarna het schip binnen vijftien minuten zonk. Het Britsche kolenschip „Yewdale” (823 ton) werd Zaterdag ongeveer 1 mijl uit de Britsche kust door twee Duitsche vliegtuigen met machine geweren beschoten. De kapitein werd gedood, terwijl twee andere opvarenden gewond werden. In hetzelfde gebied werd de stoom trawler „Rose of England” (223 ton) door machinegeweervuur beschadigd, doch niemand werd getroffen. Twee aan de Britsche Oostkust ge- stationneerde reddingbooten zijn uitge varen op zoek naar de bemanning van het stoomschip „Kildare” (3877 ton), dat noodseinen had uitgezonden, met de mededeeling, dat het door vlieg tuigen werd aangevallen en dat de be manning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der beman- Het Nederlandsche stoomschip „Laërtes” is Zaterdagavond bij.de En gelsche kust op een mijn geloopen. Het schip zet de reis naar Londen voort. Eerste blad. pag. 1. HAAGSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. SS0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. 0. Rulja, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J, do Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seten Jr„ There- siastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 NOORSCH SCHIP HA AANVARING GEZOHKEN. VIJF-EN-VEERTIG DOOOEN EH TIENTALLEN GEWONDEN. LICHTE AARDSCHOKKEN IN HET NOORDEN. UITBREIDING VAN DE VOEDSEL PRODUCTIE. OVERZICHT.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1