en DE OORLOG TER ZEE Redevoeringen van de ministers Stanley Eden ATIEK den Belgisch schip vergaan De verhezen wegen en Engeland’s oorlogs doeleinden van Noor- Zweden besprekingen van onderkoning met Gandhi HA'AGSCHE COURANT VAN MAANU’AG 5 FEBRUARI 194Ü. EERSTE BLAU, PAGINA' 3. BRITSCH-INDIE. Gunstig resultaat verwacht Toespraak van minister Eden CHINA. MEXICO. Een der opvarenden een Nederlander ITALIË. ZWITSERLAND. BALKANSTATEN. JAPAN ONDERWIJS EN KERK NieOwe Russische stoomvaartdienst RUSLAND. VEREENIGDE SKATEN Russische duikhooten in Duitschen dienst? De „Exeter” in reparatie op de Falkland-eilanden HULDIGING VAN PROFESSOR Dr.’j. H. GUNNING Tegenstrijdige opgaven over gezonken tonnage Reeds gingen 40 Noorsche schepen verloren Vijf dooden bij een vliegongeluk de en de het toege- be- spoedig te Moskou zal terugkeeren. FRANSCHE AMBASSADEUR VERLAAT MOSKOU. gealli- neder- Opvarenden van „Fram" gered Medegedeeld wordt, dat 14 leden der bemanning gered zijn van het Zweed- sche schip „Fram”. dat eenige dagen geleden in de Noordzee vernield is door ee.. mijn of een torpedo. Omtrent het lot van den 10 anderen is niets bekend rURKSCHE SOLDATEN OP BOELGAARSCH GEBIED. DUITSCHE AMBASSADEUR UIT MOSKOU VERTROKKEN. De Duitsche ambassadeur graal von der Schulenburg is Zaterdag naai Ber lijn vertrokken. Gemeld wordt, dat hij een van KUSTWACHTSCHEPEN ALS WEERSTATIONS. Twee der modernste schepen van de Amerikaansche kustwacht zullen eer lang uit Norfolk (Virginia) vertrekken, om tusschen Bermuda en de Azoren dienst te doen als weerstations. Door dit van president Roosevelt uitgaande plan moet het Amerikaansche meteoro logisch bureau van berichten voorzien worden, waaraan het sedert het begin van den oorlog als gevolg van de sterk Oeperkte radioberichten van koopvaar dijschepen ontbroken heeft, en die voor den trans-Abantischen vliegdienst on ontbeerlijk zijn Zes Kotters zullen el kander ortt de 14 dagen aflossen. POLITIEKE SPANNING TE TOKIO. Het parlement komt vandaag in een sfeer van uiterste spanning bijeen in verband met het verzoek van het leger, den partijleider Saito uit te sluiten. De kans is echter groot, dat gedurende de eerste twee, drie dagen pogingen in het werk zullen worden gesteld om tot een compromis te komen. Saito’s rede wordt door een parlementscommissie bestu deerd. De ultra-nationalistische kringen sturen reeds geruimen tijd op een mili taire dictatuur aan en geven de verzeke ring, dat wanneer de hoogste macht in handen van het leger is, het Chineesche conflict spoedig tot een overwinning zou zijn gebracht. Uit Londen wordt gemeld, dat Zater dagavond de Belgische kustvaarder „Charles” noodseinen heeft uitgezon den. Gevreesd wordt, dat 6 opvarenden zijn verdronken. De overige 4 zijn in een Engelsche haven aan land gekomen. De Fransche ambassadeur Naggiar is Zaterdagavond met ziekteverlof uit Moskou naar Frankrijk vertrokken. Hi. reist via Odessa en Istanboel. Tijdens zijn afwezigheid zullen de zaken van de ambassade behartigd worden door den gevolmachtigd minis ter Paypart, als zaakgelastigde. teneinde gemakkelijker den zeehandel te kunnen belemmeren. meter van het schip deed zich een ont ploffing voor, waarschijnlijk van een magnetische mijn Men zag geen ander schip of vliegtuig in de buurt, zoodat men vermoedt, dat een magnetische mijn te vroeg ontploft is. In de kerk der Drieëenheid te Oslo is gisteravond een indrukwekkende dienst ter herdenking van de Noorsche zeelieden, die het leven hebben verlo ren, gehouden. De namen der omgeko men schepelingen uit Oslo werden voor gelezen. De dienst werd door den Koning en de hoogste marine-autoriteiten bijge woond Zweden heeft sedert het uitbreken van den oortog 30 schepen en 200 zee lieden verloren Het Boelgaarsche departement van oorlog deelt mede, dat verscheidene Turksche soldaten per ongeluk op Boel- gaarsch gebied zijn doorgedrongen, waar zij werden gearresteerd. Gezien echter de betrekkingen van goede na buurschap tusschen Boelgarije en Tur kije, zijn de soldaten weer in vrijheid gesteld en met hun wapens uitgeleverd aan de Turksche autoriteiten Koning Boris heeft den premier Kiosseivanof ontvangen, die hem rapport over het ge beurde uitbracht DE SPIONNAGEZAAK. In verband met de spionnagezaak. waarbij de vroegere kolonel 'Fonjallaz betrokken is. verneemt de „Gazette de Lausanne”, dat een vreemdelinge, die den laatsten tijd in hotels te Lausanne had gelogeerd, gearresteerd is. Te Olten zijn een bewoner van Bern en Duitsche dame or.der verdenking spionnage in hechtenis genomen. zooals de Duitschers. te worden afge scheept met sprookjes. De overwinning zal komen, maar als resultaat van vast houdendheid, opoffering en moed. Alles, dat wij bezitten, moet in schaal geworpen worden. Tot slot bétoogde de minister, dat de waarde van den Bntschen export in December het maandelijksche gemid delde van voor den oorlog heeft over schreden Hij merkte op, hoe volkomen deze getallen de leugens der Duitsche propagandisten weerleggen, die de wereld willen wijsmaken, dat wij op ten belegerd eiland wonen en die on zen klanten over de geheele wereld het denkbeeld willen opdringen, dat wij niet in staat zijn hun de goederen te leveren, welke zij noodig hebben. VEREEN IGING VAN CHR. LEERAREN EN LEERARESSEN BIJ NIJVER HEIDSONDERWIJS. Aangemoedigd door het succes in 1038, heeft damescommissie van dc Vereent- ging van Chr Leeraren en Leeraris^en bij het nijverheidsonderwijs ocilolen we der een weekeinde te organheeren. De conferentie zal ditmaal worden gehouden In het gemeenschan*huh Bilthoven van 9 tot en met 11 Februari. ONDERWIJS ONDER STAATS TOEZICHT. De nieuwe opvoedingswet, waarbij hei onderwijs onder staatstoezicht komt, it afgekondigd. Particuliere scholen mo gen blijven bestaan, mits zij zich hou den aan de wet. Het doel van de socia listische opvoeding wordt door de wet omschreven als te zijn het volk harmo nisch te ontwikkelen wat betreft zijn intellectueele en physieke capaciteiten. Alle particuliere scholen, inbegrepen de Katholieke, Duitsche en Amerikaan sche. hebben een half jaar gekregen om zich aan te passen. Met betrekking tot de Duitsche wering, dat tusschen 21 en 31 Januari 143 603 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, raamt men in Britsche niet-officieele kringen, dat tusschen genoemde data 73.027 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht t.w. 16 neutrale schepen met een tonnage van 46 475 ton, 7 Britsche schepen met een ton nage van 18.236 ton en 3 Fransche schepen met eentonnage van 8.316 ton. Voldoening te Parijs Het resultaat van de conferentie te Belgrado is te Parijs met voldoening SCHOTEN OP AMERIKAANSCHE KANONNEERBOOT? Vrijdag zijn op 30 k.m. van Woehoe 7 projectielen afgevuurd op de Ameri kaansche kanonneerboot ..Luzon", waarop zich de ambassadeur der Ver- eenigde Staten in China. Nelson John son, bevond. De projectielen vielen in het water. In Japansche officieele kringen was men niet in staat vast te stellen of de ..Luzon” dan wel een nabijgelegen Ja pansche koopvaarder het doelwit was. Prof, dr G. A van Poelje, directeur- generaal van het Onderwijs, voerde hierna het woord, bij ontstentenis wegens ziekte van minister Bolkestein Ook de heer van Poelje huldigde in zeer hartelijke bewoor dingen den jubilaris, die welhaast een menschenleeftud lang mede heeft gearbeid aan het welzijn van ons volk. De Regeert ng wenscht deze verdien sten te erkennen, vandaar, dat spr. tot zijn groote vreugde in staat was, mede te deelen. dat het H. M de Koningin beeft behaagd, professor Gunning te benoemen U t commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Met een hartelijken gelukwensen die door luid applaus werd onderstreept, bood spr. den tachtigjarige een fraaie uitgave aan van den ter gelegenheid van dit jubileum verzorgden keurbundel uit zijn werken Op zeer bewogen toon dankte de gehul digde voor alle goedheid en vriendelijk heid. die hem was geboden. Zijn dank ging uiteraard allereerst uit naar H M de Koningin voor de hem verleende hooge onderscheiding. „Maar wat ik nu verder nog zou moe ten zeggen. ik weet het heusch niet. zoo zeide hij. En hij voegde oaar aan toe, dat het beste middel, om iemand nederig te maken, is. hem meer lof toe te zwaaien dan hij eigenlijk mag aanvaarden. Even wel de vriendelijkheid eischt. dat men op zoo'n dag wel alles aanvaard en spreker deed dat dan ook met een gevoel van on zegbaar groote erkentelijkheid. Na afloop van deze korte en eenvoudige, maar uitermate hartelijke huldiging maak ten de talrijke aanwezigen gretig gebruiK van de gelegenheid, den sympathieken tachtigjarige de hand te drukken en nog eens persoonlijk geluk te wenschen. Telegram van Prinses Juliana, Tijdens de plechtigheid werd voorlezing gedaan van een telegram van H K H. Prinses Juliana, waarin zij den heer Gun ning hartelijk feliciteerde. Behalve zeer vele familieleden van den jubilaris waren o.a. aanwezig de gezant van de Unie van Zuid-Afrika. Z. Exc. dr. H. D. van Broek huizen, wethouder Walrave Boissevain, A. H Gerhard, Chr. P van Eeghen. dr J. Eykeman, en talrijk* autoriteiten op on derwijsgebied. Incidenten tijdens de rede. Tijdens de redevoering van minister Stanley is het herhaaldeiijk tot inter rupties gekomen van een kleine groep uit het gehoor, «dat uit 3000 personen bestond. Na herhaalde waarschuwingen werden zes personen uit de zaal gezet. Pamfletten met „De oorlog is ijdel” werden tweemaal van het balcon ge worpen. Stanley hield een pauze in zijn rede en verwees onder daverend ge lach naar „misleidende Duitsche pro paganda over een papiertekort in En geland” Toen een man uit de zaal was gezet, zeide Stanley: Hij is de straat opgegaan. Onder een ander systeem zou hij in een concentratiekamp gezet wor den. WEER EEN AANVAL OP DEN YOENNAN-SPOORWEG. Japansche marinevliegtuigen hebben Zaterdag, volgens een Japansch be richt, wederom een aanval gericht op den Yoennan-spoorweg. die de verbin ding vormt tusschen de provincie Yoennan en Fransch Indo-China. De Japansche vliegtuigen lieten bommen vallen op een spoorwegbrug en op de rails, die vernield werden. vernomen. De solidariteit der Balkan- landen is bevestigd ih nauwkeuriger be woordingen dan de grootste optimisten hadden verwacht. De vier staten, heb ben verklaard, eensgezind te zijn om te waken voor het behoud niet alleen van de rechten van een ieder hunner., maar „voor zijn onafhankelijkheid en zijn na tionale gebied” Men wijst ook op de wijze, waarop het slotcommuniqué de gemeenschappelijke positie van Zuid Slavië, Roemenië. Griekenland en Tur kije, als leden van de Balkan-Entente in overeenstemming brengt met de onder scheidenlijke omstandigheden van elk afzonderlijk Zoo zijn de door Turkije als ondertekenaar van het accoord van Ankara met Frankrijk en Engeland aan vaarde verplichtingen geheel in over eenstemming met zijn plichten jegens de drie andere staten der Entente. Ook de economische resultaten acht men uiterst bevredigend. Ook Rome voldaan. In Italiaansche politieke kringen is men voldaan over de resultaten van de Balkanconferentie, welke men be schouwt als een treffend gevolg van den voorbereidenden arbeid van de Italiaansche diplomatie. Te Rome zegt men dat Italië slechts streeft naar de handhaving van de neutralitei der Bal- kanlanden en langs dien weg naar het behoud van den vrede in Zuid-Oost- Europa. Men juicht het toe. dat het Bal- kanpact zijn oorspronkelijken vorm zal behouden en niet zal worden tot een Balkan-Donaublok, dat naar de te Rome fieerschende meening de neutraliteit zou hebben benadeeld. De Duitsche en Russische opvatting. United Press meldt uit Berlijn: De verlenging van het Balkanpact voor ze ven jaar en de uitdrukking dat de eco nomische banden niet alleen tusschen de leden der Balkan-Entente onderling, maar ook tusschen de Entente en de na- buurstaten versterkt zullen worden, zijn te Berlijn met algemeenen voldoening begroet De verlenging van het verdrag wordt beschouwd als het beste bewijs dat de leden der Entente besloten zijn hun eigen belangen te bewaken en zich te beschermen tegen de beweerde Fransch-Britsche oorlogsmachinaties. Het handelsplan van Duitschland re kent op het voortbestaan van gezonde economische verhoudingen in Zuidoost- Europa. Het belang van de Balkanmarkt en de reserves aan ruwe grondstoffen is door den oorlog aanzienlijk nomen. Radio Moskou meldt dat de eerden een zware diplomatieke laag hebben geleden in verband met het resultaat der Balkanconferentie omdat het oorspronkelijke plan van Engeland en Frankrijk zou zijn geweest de Bal- kanstaten te wikkelen in een militair avontuur tegen Duitschland. 'i Noorsch schip aan Engelsche kust gestrand. Het Noorsche stoomschip „Jernfjeld’ metende 1368 ton en afkomstig uit Bergen, is voor de kust van Northhum- berland op de kust geloopen wegens averij aan het roer. Achttien opvaren den zijn met een der boten van schip aan land gekomen. sten van morgen, een voorbeeld van de deugden van wijsheid, weloverwogen- heid, solidariteit, eenheid en waak zaamheid, welke onze landen en onze volken verre en vrij zullen houden van de beproevingen van het huidige conflict. De Grieksche minister. Metaxas, zeide: Wij hebben de vaste overtuiging dat dank zij onzen geest van volstrekte solidariteit en onze nauwe samenwer king de vrede in dezen hoek van Europa volledig gehandhaafd zal wor den. De Zuidslavische minister Marko- vitsj, zeide overtuigd te zijn, dat de bijeenkomst van de Balkan-entente. weldadige gevolgen zal hebben voor de ontwikkeling der gebeurtenissen in den Balkan en het Donaubekken. Hij wees op den geest van bereidvaardigheid en harmonieuze samenwerking, die heeft voorgezeten bij haar werkzaamheden. Ieder zal in staat zijn te constateeren. hoe belangrijk dit werk is geweest voor de handhaving van den vrede in onzen sector, evenals voor de samenwerking tusschen alle Balkanstaten. Ministers nit Belgrado vertrokken Kort na het vertrek van den Roe- meenschen minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, zijn de Turksche en Grieksche ministers, Saradjoglu en Me taxas uit Belgrado vertrokken. Deze bei den begaven zich naar Nisj, waar zij de gasten van den Zuidslavischen minister president, Zwetkowitsj. zullen zijn. De besluiten van Belgrado. Onder het opschrift „Balkanstaten sluiten zich nauwer aaneen” publiceert de „Times” een artikel van haar cor respondent te Belgrado, waarin gezegd wordt, dat de Balkanconferentie heeft geleid tot de voltooiing van een soli dariteit, die het kader van de gebruike lijke frazen over neutraliteitspoli tiek ver te buiten gaat. Het woerd neu traliteit, dat tot dusver aldus deze correspondent op zooveel verschil lende manieren is uitgelegd, is thans duidelijker bepaald door de toevoeging „regionale". Het is bovendien aangevulrt door de overtuiging, dat een bedreiging jegens één der Balkanstaten door de an dere wordt beschouwd als een bedrei ging ook voor die andere Volgens de „Daily Telegraph” zou men tusschen de regels van het com muniqué kunnen lezen, dat naar de meening der Balkanstaten hun veiligste kansen liggen in 't gemeenschappelijke streven, een buitenlandsche mogendheid geen voorwendsel voor interventie te geven. Een dergelijk voorwendsel zou gemakkelijk gevonden kunnen worden bij een conflict tusschen de Balkan staten. De zes, die vermist worden, hadden gepoogd de Kust met een vlot te be reiken Men heeft niets van hen ver nomen tot men het verlaten vlot vond, waarna het lijk van een hunner aan spoelde. De andere vier bleven op het voorschip, tot zij door een reddingboot in veiligheid werden gebracht. Zaterdagnacht poogde een redding boot reeds hulp te brengen, doch die poging heeft aan twee inzittenden het leven gekost. Onder de bemanning bevindt zich een Nederlander, namelijk de tweede stuur man Marinüs de Boer, afkomstig uit Hellevoetsluis. Britsche ministers hebben Zaterdag in redevoeringen de oorlogsdoeleinden aangeroerd. Oliver Stanley, die te New Castle zijn eerste rede hield als minis ter van oorlog, heeft daarin als oor logsdoel aangeduid: den oorlog winnen, en een vredesdoel: den vrede blijvend te maken. Hitler, zeide de minister, heeft een verdediger in Hertzog, die in een onlangs gehouden rede de schuld voor al onze zorgen op het verdrag van Versailles legde. Dat verdrag, hoe onvolmaakt ook, werd geïnspireerd door het denkbeeld, de volkeren van andere nationaliteiten te bevrijden van een Duitsche overheersching. Nu wij in de afgeloopen maanden gezien hebben, wat een Duitsche overheersching be- teekent. kan iemand dan beweren, dat wij ongelijk hadden, en dat het denk beeld verachtelijk was? Laten wij het vragen aan de Tsjechen, de Oosten rijkers en de Polen. Laten wij het vra gen aan de kleine neutrale landen, die elk oogenblik een aanval vreezen. Voor ons zelf, zoo vervolgde Stan ley, willen wij niets van Duitschland of van de Duitschers. Wij willen hun vernietiging niet, wij zijn niet afgun stig op hun welvaart, wij willen van hun land geen woestijn maken, zooals zij van een vierde deel van Europa ge maakt hebben, wij wenschen hen te maken tot vreedzame, gelukkige leden van een vreedzaam, gelukkig Europa Maar nooit weer, onder dezen leider of een anderen leider, onder dit bewind of een ander bewind, moet het hun mogelijk zijn de wereld te dompelen in ellende en lijden, zooals zij tweemaal in ons leven gedaan hebben. De menschen praten over een vrede door onderhandelen. Met beide handen dienen wij een vrede aan te grijpen, welke gewaarborgd en blijvend is. Maar welk soort vrede zouden wij krij gen door onderhandeling’ Een vrede welke niets zou regelen, welke geen waarborgen zou geven voor het heden en geen veiligheid voor de toekomst, een vrede, welke de geschillen en ge varen onaangeroerd zou laten bestaan Wij zouden geen blijvenden vrede ver krijgen. maar een zorgvollen wapen stilstand. Binnen enkele maanden of jaren zouden wij bemerken, dat wij niet den vrede gewonnen hadden, maar de overwinning opgeofferd. Wij strijden tegen een dapper, mee- doogenloos. vastberaden volk. Er kan geen verwinning zijn zonder tranen Wij. in Engeland, kunnen de waarheid onder oogen zien: wij behoeven niet. De minister van koloniën. Eden, heeft Zaterdagavond gesproken in het Shakespeare memorial theatre te Strat ford-on-Avon. Hij betoogde o.a. het vol gende: Het Britsche Rijk heeft zijn kracht getoond. Onze groote kracht ligt in onze groote vrijheid. Alle voor spellingen van onze vijanden, dat het Britsche Rijk zou uiteenvallen enz., be- teekenen niets. Wij vechten voor de mogelijkheid van een waren vooruit gang in de vrijheid van verstand en geest Van zulk een vooruitgang is het Britsche gemeenebest een levend voor beeld en het Derde Rijk een verzegeld graf. Kort gezegd is het oorlogsdoel: Het recht te verkrijgen voor alle vol ken. groot en klein, hun eigen leven te leven, te denken als zij willen, te be lijden wat zij wenschen. In vrijheid en vrede te werken, het recht om vrij te zijn. NED. VEREENIGING VAN VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING. De Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen met academische opleiding stelt een bedrag van 500 beschikbaar ten einde een Nederlandsche studeerende jonge vrouw, candidate of doctoranda. In de ge legenheid te stellen gedurende het studie jaar 19401941 eenigen tijd in het buiten land wetenschappelijk werkzaam te zijn. Sollicitaties, voorzien van een uiteenzet ting betreffende de udie, cl* Is vooraf gegaan en het doel, beoogd nv de in het buitenland te verrichten erkzaumheden. benevens aanbevelingen, in te zenden voor 1 April a i. bij de secretaresse der vereeniging, mr W. Eldering-Niemcljer, Plompelorengracht 7, Utrecht Volgens te Oslo ontvangen berichten, waarvan het moeilijk is de juistheid na te gaan, zouden de Sovjets Duitschland 14 duikbooten geleend hebben, welke zouden opereeren op de Noordzee, met Duitsche bemanningen en onder Duit sche vlag. Russische marine-officieren zouden zich aan boord bevinden, teneinde op de hoogte te geraken van den duik- bootenoorlog. VERSPREIDE BERICHTEN. Elfhonderd arbeiders uit het kran- tenbedrijf te Santiago (Chili) zijn een staking begonnen, waarbij dertien kranten zijn betrokken. De werkgevers dreigen met ontslag omdat de loon- eischen te hoog zijn en ook omdat de staking onwettig zou zijn, aangezien zij niet van te voren werd aangekon- digd. De voornaamste kranten geven radio-uitze-'dingen voor hun lezers. Te Rio Bamba (Ecuador) is door, wolkbreuken een overstrooming ont staan, waardoor tien gebouwen werden beschadigd. De schade is aanzienlijk. Groote voorraden petroleum zijn ver loren gegaan. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau Zaterdagmiddag vond te Amsterdam een huldiging plaats van prof. dr. J H Gunning Wzn. De Vereeniging tot bevordering van de studie der paedagogiek heeft prof. Gun ning, die dezen zomer zijn Büsten verjaar dag vierde, in huiselijken kring, bereid gevonden een bundel uit zijn werken sa men te stellen, terwijl de heer P. L. van Eek daarbij een uitvoerige bibliographic gaf. Het eerste exemplaar van dezen bun del werd thans aan prof. Gunning aange boden als blijk van hoogachting aan zijn persoon en erkentelijkheid voor alles, wal hij voor t opvoedkundig leven heeft ge daan in een meer dan 40-jarigen arbeid Deze gedachte heeft de voorz. der vereeni ging, prof. R. Casimir, in een uitvoerige rede nader toegelicht. Prof. Gunning wordt geacht om zijn fier* onafhankelijke werkzame persoonlijkheid, zijn warme lief de voor kind en onderwijs. Hij wordt be wonderd om zijn werkkracht en jeugdig vuur Erkentelijk is men hem voor alles, wat hij voor het paedagogisch leven In Nederland heeft gedaan, als hoogleeraar schrijver, redacteur, spreker en bestuur der van organisaties en inrichtingen Spreker verzocht aan prof A van Poelje den directeur-generaai van Ondet wijs, die den verhinderden minister var Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen vertegenwoordigde, prof Gunning het boek te willen overhandigen. De bespreking, welke de onderko ning van Indië, lord Linlithgow, van daag te New Delhi met Gandhi zal hebben, wordt de belangrijkste geacht uit een r^eeks politieke onderhandelin- gen. welke Linlitghow voert en die een poging vormen om een oplossing te vinden voor het constitutioneele ge schil. Mogelijk leiden deze pogingen tot het vestigen van den Dominion-sta tus voor Indië. Na zijn onderhoud met Gandhi zal de onderkoning een ont moeting hebben met den president van den Moslemliga, waarna Gandhi deze president zullen confereeren. Het vestigen van den Dominion-sta tus is het moeilijkste probleem in In dië. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat de Congrespartij er op staat, dat de Dominion-status geves tigd wordt op een andere basis, dan in Britsche Dominions, uit de speciale Indische pro- Duitsch vrachtschip uit Brazi- liaansche haven vertrokken. Het Duitsche vrachtschip „Wolfs burg” is uit een Braziliaansche haven vertrokken met een groote lading spek en vleesch aan boord, benevens 2000 balen katoen. Het schip zal waarschijn lijk trachten de blokkade te breken door langs de Noorsche kust te varen. Nog twaalf andere Duitsche vracht vaarders zijn of worden in Braziliaan sche havens geladen. Geen U-boolen in Noorsche wateren Havas meldt uit Parijs, dat de legatie van Noorwegen gemachtigd is het oe- richt tegcr te spreken, ais zou Duitsch- land duikbooten gestationneerd hebben in dc Noorsche territoriale wateren, Naar Havas uit Buenos Aires meldt, is daar een Britsche medische commis sie teruggekeerd van Port Stanley (Falkland-eilanden), waar zij de Brit sche matrozen behandeld heeft, die bij den slag tegen de „Graf Spee” gewond werden. Uit een relaas van dr. Pennington In de bladen blijkt, dat de kruiser „Exeter” thans te Port Stanley gerepareerd wordt. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn ongeveer 40 Noorsche schepen me tende 127.000 ton verloren gegaan meldt het Noorsche Telegraaf Agentschap. 248 Zeelieden zijn om het leven geko men. Het laatste slachtoffer van den oorlog ter zee is de „Tempo", die Zater dag op de Noordzee gebombardeerd en met machinegeweer bestookt is. Publiek en pers nemen met stijgende veront waardiging kennis van elk nieuw geval van tof zinken brengen. Het Noorsche stoomschip ..Anglo” uil Haugesund is Zaterdag ternauwernood aan den ondergang ontkomen. Op 200 de vorige hoofde van blemen. Er zijn op het oogenblik echter aan wijzingen. dat Gandhi bereid is ver zekeringen te geven, ten opzichte van de Mohammedanen en de minderhe den. Bovendien wenscht hij niet de Britsche oorlogspolitiek in gevaar te brengen. Dit brengt waarnemers er toe te ge- looven, dat de conferentie tusschen den onderkoning en den Indischen lei der den weg zal effen tot een overeen komst. waarbij de politieke partijen hun verschillen zullen vereffenen om aldus in de provincies een normalen regeeringsvorm tot stand te brengen. Dit is de eerste stap in de richting van een volledige Dominon-status, welke waarschijnlijk gereed zal zijn tegen het einde van den Europeeschen oorlog. Het sovjet-Russische vrachtschip „Mayakavosky” is van Manzanillo (Mexico) naar Wladivostok vertrokken, waarmee een nieuwe stoomvaartdienst geopend is. De lading bestaat, naar ver nomen wordt, uit 5000 ton koperstaven, die bestemd zouden zijn voor Duitsch land en over den trans-Siberischen spoorweg vervoerd zouden worden Het vrachtschip „Buena Ventura” is op het oogenblik bezig koper te ontladen dat bestemd is voor het volgende Rus sische schip. De winter van '90 leeft in veler verbeel ding nog voort als een afschrikwekkend voorbeeld, hoe wintersch een Nederland sche winter wel zijn kan. Maar de winter van ‘40 zal ook menigeen heugen, vooral den menschen, die zich in de dagen van kou en sneeuw Rheumatische pijn op de leden hebben gehaald. Duizenden zijn de lijders aan deze rampspoedige kwaai en ieder jaar opnieuw worden de gelede ren aangevuld met nieuwe en nieuwe slachtoffers. Maar ook duizenden heb ben met succes den strijd aangebonden met deze geesel der menschheid: Rheumatische pijnen! Dat zijn de mannen en vrou wen die bijtijds Kruschen Salts namen Dit heilzame middel zuivert Uw bloed van de schadelijke zuren die de pijnen ver wekken. die zich ophoopen in spieren en gewrichten en daar de bron vormen van steeds weer nieuwe vinnige en ondrage lijke aanvallen. Doe toch óók een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts. Laat Kruschen ook U w lever, nieren en inge wanden die aansporende werking geven waardoor ze weer krachtig gaan werken als vroeger en zoodoende frisch en zuiver bloed door Uw aderen doen stroomen Uw lichaam heeft Kruschen's zes minerale zouten hoog en hoog noodig ze zullen U goed doen en U beschermen tegen en ver lossen van de Rheumatische pijnen, die U verhinderen Uw werk te doen en die de oorzaak zijn van Uw slapelooze nachten en alle ellende die daaraan gepaard gaat Vraag Uw apotheker of drogist van daag nog Kruschen Salts. f0 40, /0.75 en /1.60 (extra groot pak) Fabr E Grif fiths Hughes Ltd.. Manchester (Engeland) Opger. 1756 2425 AMERIKAANSCH PROTEST TE TOKIO. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering zich tot Tokio heeft gewend met een protest tegen de Japansche bombardementen op den spoorweg HaiphongYoennanfoe. Het protest heeft betrekking op het Amerikaansche goederenverkeer langs dezen spoorweg en op het ongerief voor Amerikanen, die naar Tsjoengking willen reizen. De Japansche regeering bestudeert thans de démarche. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan den spoorweg slechts uit militaire noodzaak bombardeertDe bombardementen zullen dan ook niet gestaakt worden, zoolang die noodzaak bestaat De militaire autoriteiten doen’ wat zij kunnen, om te voorkomen, dat de belangen van non-combattanten en van derde mogendheden geschaad worden. Gisteren is nabij Apuanamassa (Tos cane) door onbekende oorzaak een ver kenningsvliegtuig neergestort De 5 in zittenden zijn omgekomen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3