de aan Technisch onderwijs gemobiliseerden Een hou-vast AKKERTJES stevig LEGER EN MARINE STADSNIEUWS 7 Razende Kiespijn EEN BLINDENVRIEND IS HEENGEGAAN Hoe het P.B.N.A. de cursussen organiseert I DERDE BLAD, PAGINA 5. TTAAGACHE COURANT VAN DINSDAG 6 FEBRT’ARI 1940. ■i ii De geringe aanvoer van zeevisch MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Zie verder 3e blad, poö* De heer Paul Boncour hier ter stede aangekomen DE BIJEENKOMSTEN VAN DE VOLKENBONDSCOMITE’S IN HET VREDESPALEIS GENERAAL-MAJOOR H. F. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST. F PRINS BERNHARD OP AFSCHEIDS BEZOEK BIJ GENERAAL REIJNDERS 3 BEGRAFENIS Jhr. ir. M. RAPPARD Onverwachte kans voor de energieken 20 stuks 25 ets Wings Blended Cigarette*, van leeraren Het het in voor De heer Avenol in he€ Vredespaleis. Generaal-majoor b. d. L. J. Scheltema overleden eene domineeren met hem I zou De secretaris-generaal van den Vol kenbond, de heer J. Avenol, heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie den heer Guer rero en aan den heer Lopez Olivan grif fier van dat hof en tevens de localiteiten van het Vredespaeis bezocht, waar de beide comité’s deze week zullen verga deren. de bij- het Museum Hemsterhuis- W. G. ten Telefoon 44960 - Keizersgracht 126-128 AMSTERDAM-C. Prins Bernhard heeft zich gister middag te vijf uur. vergezeld van zijn waarnemend adjudant, luitenant-kolo- nel H. J. Phaff. naar het Algemeen Hoofdkwarüer begeven, om afscheid te nemen van den af getreden opperbe velhebber, generaal I. H. Reijnders. Overgeplaatst naar den Generalen Staf. Bij Kon. besluit is de generaal-majoor H. F. M baron van Voorst tot Voorst, van den staf der cavalerie, eervol ontheven uit zijn functie van commandant der lichte divisie, tevens inspecteur der cavalerie en der wielrijders én is hij in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst naar den generalen staf. Met den sneltrein uit Parijs die 50 minuten vertraging had, is gistermiddag even na half zes de bekende Fransche staatsman en jurist, de heer Paul Bon cour hier ter stede aangekomen. Hij werd afgehaald door zijn zoon, die als handelsattaché aan de Fransche legatie hier ter stede verbonden is. De Fransche gezant was wegens een lichten griep aanval verhinderd den heer Boncour te begroeten. In de auto van den gezant is de heer Boncour naar Hotel des Indes gereden, waar hij zijn intrek heeft genomen. Zooals men weet zal de heer Boncour als gedelegeerde van de Fransche regee- ring deelnemen aan de zittingen van het comité dat morgen in het Vredespaleis bijeenkomt, terwijl hij tevens op dien dag zal pleiten in het arbitrale geschil over de kwestie Radio-Orient Onderwijs, zal een film van Sumatra vertoond worden. Aan de laatste aanwinsten Sumatra-verzameling zal daarna zonder aandacht worden besteed Geen tegemoetkoming van Rijkswege aan den noodlijdenden vischhandel. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer I. H. J. Vos betreffende het uitvaren van te weinig trawlers, den vischprijs en steunverleening aan belanghebbenden bij den vischhandel, hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Sociale Zaken het volgende antwoord Het is juist, dat tengevolge van fac toren, welke verband houden met de tijdsomstandigheden, een gering aantal trawlers ter visscherij uitvaart. Het is den ministers, bekend, dat de invoer van Deensche en Noorsche visch op sommige dagen aan stagnatie onderhevig is. Wat betreft het prijs niveau van het artikel visch. kan in het algemeen worden opgemerkt, dat de vischprijs is gestegen, hetgeen trou wens noodzakelijk is met het oog op de verhoogde productiekosten. In verband hiermede komt het niet onjuist voor, dat de invoer binnen zoodanige perken blijft, dat een ongunstige terugslag op den reeds gereduceerden Neder- landschen aanvoer vermeden wordt. Het is den ministers bekend, dat be langhebbenden bij den vischhandel door gemeentelijke diensten van Maat schappelijk Hulpbetoon zij het bij wijze van hulp op den voet der armen wet, dus niet krachtens de steunrege ling van het departement van Sociale Zaken steun wordt verleend. Naar aanleiding van door de betrok ken organisaties naar voren gebrachte wenschen js meermalen het verleenen van tegemoetkoming overwogen. De Regeering ziet evenwel als resultaat de zer overwegingen geen mogelijkheid om door een tegemoetkoming van Rijks wege, welke niet zou nalaten ten aan zien van verschillende andere, even eens door de huidige omstandigheden getroffen, categorieën neringdoenden onaanvaardbare consequenties mede te brengen, ten deze steunmaatregelen te treffen. Zij meent, dat hier, althans vooralsnog, volstaan moet worden met de hulp van de bestaande gemeentelijke organen Overigens moge er nog op worden gewezen, dat voor de voorzie ning in bijzondere nooden door de Re geering is ingesteld het algemeen steun comité 1939. Aanbesteding. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aanbesteed het bouwen van een brug in Kwintsheul (gem. Wateringen) over de Lange Watering in den pro vincialen weg Loosduinen-Naaldwijk met zijtak naar Honselersdijk. een en ander met bijbehoorende en bijkomen de werken. Laagste inschrijver was F. Bijl te Kethel voor 17.250. Maatregel tegen den smokkelhandel. De minister van Financiën heeft, met uitzondering van enkele straten of we- wegen, het vervoer van alle goederen verboden verklaard in een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in de gemeente Vaals. Wittem, Bocholz, Sfmpelveld. Kerkrade, Eygelshoven, Ubach over Worms, Brunssum. Schink- veld. Jabeek en Bingelrade Dit verbod treedt met ingang van 15 Februari in werking Bij Kon. besluit is aan mr. dr. J. van Drooge eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de recht bank te Dordrecht, met dank is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. Lensvelt, ontvanger der directe belastingen, enz., te den Hel der. J.l. Zondag is hier ter stede overleden in den leeftijd van 82 jaar gep. luite- nant-generaal der Artillerie L. J. Schel tema, ridder in de orde van Oranje Nassau en van den Nederlandschen Leeuw. Luitenant-generaal Scheltema werd op 26 October 1857 te Zwammerdam geboren, alwaar zijn vader predikant was. Hij doorliep de H.B.S. te Leeuwar den en betrad op 1 September 1875 de Kon. Militaire Academie te Breda als cadet bij het wapen der Artillerie. In 1877 benoemd tot 2en luitenant en ge plaatst bij het le regiment Vesting artillerie te Amsterdam, werd hij in 1886. nadat hij inmiddels was bevorderd tot ln luitenant, benoemd tot leeraar bij de Kon. Militaire Academie. In 1893 bevorderd tot kapitein werd hij ge plaatst bij het le regiment Vesting artillerie te Utrecht en in 1895 tot ad judant benoemd van den inspecteur der Artillerie. In 1901 benoemd als lid van de commisie van proefneming volgde in 1903 zijn promotie tot majoor met standplaats te Gorinchem bij het 3e regiment Vestingartillerie. In het vol gend jaar kreeg hij de leiding van de constructiewerkpiaatsen te Delft, twee jaar later kreeg hij de leiding van de IVe afdeeling van het departement van Oorlog in den rang van luitenant-kolo- nel, in 1909 werd hij bevorderd tot kolonel, in 1912 tot generaal-majoor. In 1914 werd hij inspecteur van de Vesting artillerie en directeur voor de aanschaf fing en verstrekking van artillerie- materiaal. Op 1 Augustus 1916 verliet hij den militairen dienst, tot 1918 bleef hij in functie als directeur voor de aanschaf fing en verstrekking van artillerie- materiaal, terwijl hij tenslotte van 1918 tot 1919 nog fungeerde als directeur van het crisis-personeel. CREMATIE MEJ, C. M. A. v. d. BERG. In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen, de crematie plaats gehad van iet stoffelijke overschot van mej. C. M. A. van den Berg, oud-leerares in de Duitsche taal hier ter stede. Alleen eenige oud-collega’s en vriendinnen woonden de plechtigheid bij, waarbij niet gesproken werd. Conferentie van het oecumenisch jeugdcomité. Het oecumenisch jeugdcomité hield 3 en 4 dezer te Arnhem een conferentie over het onderwerp: ..De Christen in oorlogstijd’ De 150 deelnemers waren leden van zeer verschillende jeugd organisaties in ons land. Na de opening door den voorzitter van het O.J.C., ds. K Terpstra. werd de eerste lezing ge houden door prof dr G Sevenster uit Leiden over: Oorlog en Bijbel. Des Zondagsochtends preekte ds. J. Ji Buskes jr.’ over: Matth. 25 31-46. Des middags sprak eerst ds. P. Fagel uit Veere over: Teek en en van het Koninkrijk Gods in dezen tijd; De laatste spreker was ds. F. M. Kooiman uit Zeist, die sprak over Ghristen-zijn in oorlogstijd. Zondagavond werd de conferentie ge sloten door den heer M. Kok. Doe dan twéé dingen Neem *n "AKKERTJE" om rustig «on der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. helpen direct I Van 26 Januari tot en 1 Februari j.l. verstrekte de Vereeni- ging „Tehuis voor Onbehuisden”, de !a Reyweg 522, aan 641 mannen, 15 vrou wen en 50 kinderen gratis onderdak- Aan deze personen, in totaal 796. wer den 2058 gratis maaltijden verstrekt. HET VAKONDERWIJS LN DE SCHOENBRANCHE. In verband met de eischen welke de Vestigingswet-Kleinbedrijf stelt, wordt de aandacht gevestigd op de vakschool voor de schoenbranche in de Crispijn- straat. Zij geeft behalve de gewone jongens- opleiding in het schoenmakersvak ook speciale opleidingscursussen voor schoenherstellers, maatschoenmakers, orthopaedische schoenmakers en schoen- verkoopers. Deze laatste opleiding voor het winkelbedrijf is geheel nieuw. Het ligt in de bedoeling, voor winkel personeel cursussen te organiseeren. opdat het jonge mannelijk personeel en het vrouwelijk personeel een meer des kundige opleiding kan ontvangen. Deze Nederlandeche Maattehappij be staat reeda meer dan 50 jaar. Honderd duizenden poli» houders biedt tij finan- eieele zedigheid en tekerheid zoor de toekomst. Verschaf Uw gezin ook ruik een stevig hou-zast. Vraag randaag nog nadere inlichtingen. E N.V. VERZEKERINGSBANK /ICTORIA Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan werd gisteren het stof felijke omhulsel van den heer jhr. ir. M. Rappard, oud-directeur van den Scheepsbouw van de Kon. Marine ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren F. H. Repelius wnd adj. secretaris Ned. Bank, A. v. d Sluis gepens. schout bij nacht tit. ir. S. Visman directeur Rijkswerf te den Helder, O. Wagenaar oud-expert Scheepvaart Instituut, G. 't Hooft chef bureau Scheepsbouw aan het dept, van Defensie mede namens den minister, J. de Wal gepens. schout bij nacht, A. Müh- lenfeld gud-directeur van het Binnenl. Bestuur in Ned. O:-Indië. L. E. W. v. Albada gepens. generaal majoor, kapitein ir L. Troost directeur van het Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen, gepens. luitenant-kolonel Boele, ir. B. A. v. Nes, J A. v. d. Stadt. ir. G. de Rooy, hoofdingenieur Kon. Marine, H. J. Kohier techn. ambtenaar dept van Defensie. C. W Vogelensang. gepens. le teekenaar dept, van Defensie en vele dames. In de rouwkapel bracht de organist, de heer Abraham, „Ruhet wohl” van Bach en ,.Er ist bestimmt” van Men delssohn ten gehopte, waarna een zwa ger van den ontslapene, gepens. luite nant-generaal der Artillerie, M. ridder van Rappard, het woord nam. De thans ontslapene heeft in weerwil van zijn vooraanstaande carrière, de schit tering van de wereld niet gezocht, doch hij leefde naast zijn arbeid alleen voor zijn gezin. Negen jaar lang is hij directeur van de Scheepsbouw der Kon. Ned. Marine geweest en hij kweet zich in die hoedanigheid met toewijding, stiptheid en onkreukbaarheid van zijn .plicht. Doch boven dit maatschappelijk werk uit, zag spr. den overledene als een trouw echtgenoot en een liefheb bend vader voor zijn kinderen. Met hem is een goed mensch heenge gaan. Dt volgende spreker de heer G. ’t Hooft vertolkte namens den minister van Defensie en de hoofd- en andere ambtenaren van zijn afdeeling, de ge voelens van weemoed over dit ver scheiden. Zijn blindenwerk. Na beëindiging van zijn militaire loopbaan heeft generaal Scheltema zich in het bijzonder aan de blinden gewijd. Contingenteeringen. Ingediend zijn wetsontwerpen hou dende bekrachtiging van Koninklijke besluiten tot regeling van den invoer van waterglas, van kachels, haard kachels, haarden, fornuizen en vee- vocderkooktoestellen. van kantoor- en schrijfboeken en drukwerk, niet anders genoemd, van petten en baretten, van vróuwertbovenkleeding en van sloten jen espagnoletten. cursuswerk onder de gemobiliseerden. de O. en O.-officier luitenant Bogaarts. was daarbij tegenwoordig. Men legt er zich bij de uitvoering op toe, de curssussen in elk der tech nische vakken zooveel mogelijk te doen aanpassen aan de technische oriëntatie of reeds aanwezige scholing van den cursist. Het systeem laat voorts toe, dat in bepaalde gevallen aan een vak speciale aandacht wordt besteed. De andere vakken gaan in zoo’n geval in kalmer tempo. De indi vidueele studie biedt daartoe uiteraard de beste mogelijkheden, omdat het eventueel ingesteld kan worden op de behoeften en verlangens van eiken soldaat afzonderlijk Men mag niet gering denken over de organisatie van een dergelijk systeem, dat eenerzijds de uiterste decentralisatie vergt, anderzijds gecen traliseerd moet worden in leiding, cor respondentie en expeditie. Deze twee eischen op de juiste wijze te coördinee- ren ,was een lastige opgave, maar, op de basis, welke op dit gebied reeds in het P.B.N.A.-instituut bestond, is men erin geslaagd een goed functioneerend apparaat te verkrijgen. De voornaamste elementen, waaruit het geheel is samengesteld, worden gevormd door de cursusgroepen: bouw kunde waterbouwkunde, werktuig bouwkunde, electrotechniek. chemie en bijzondere cursussen, welke elk onder een afzonderlijken leider zijn gesteld. Elke cursusleider heeft dus een eigen technische groep. Bij hem komen alle tot zijn cursus behoorende gecorrigeerde test- en repe- titielessen binnen. Hij blijft dus bij voortduring op de hoogte van de werk zaamheden en vorderingen van den cursist. Dit is weer een typisch voorbeeld van het voordeel van individueel schrif telijk onderricht. Het biedt de gelegen heid tot geregelde controle op en cor rectie van het werk der leerlingen. Het niet kennen der cursisten door den leeraar-cursusleider blijkt in de practijk geen bezwaar te ontmoeten. naamd dame, die zich bezig nield en hem vroeg of geen mogelijkheid zou zijn om waarde van de boeken voor blinden speciaa' kinderboeken te doen stijgen door daarin illustraties op te nemen De generaal vond weldra een systeem uit om de plaatjes voor de kinderen voelbaar te maken en oogstte hiermede een dusdanig succes, dat hij allerlei be kende kinderboeken op zijn manier voor blinden illustreerde. De toenmalige directrice van de Prins Alexand^rstich- ting was van oordeel, dat voelbare plaatjes van groot nut konden zijn bij het leesonderwijs en zoo kwam de gene raal er toe ook de reeds gebrailleerde boekjes van Ligthart van voelbare plaatjes te voorzien. Het succes was groot. De inspecteur der Radio-kust-telegra- fie stelde op zekeren dag de vraag aan den generaal, of het niet mogelijk zou zijn om door het maken van voelbare diagrammen de opleiding van blinden tot radio-telegrafist te vergemakkelij ken. Zoo maakte hij 27 bladen met voel bare diagrammen, die een geweldig succes bleken te zijn. Ten behoeve van een blind meisje, dat in opleiding was voor masseuse, bracht hij de spieren van het mensche- lijke lichaam in voelbare teekeningen. die daarop, tengevolge van het gunstig resultaat van het examen steeds voor dergelijke lotgenooten in gebruik ble ven. De artikelen, welke omtrent het werk van den generaal in eenige groote bla den verscheen, hadden zooveel succes, dat velen zich aanboden een deel van zijn werk over te nemen, zoodat hij tenslotte een tiental medewerkers om zich wist te verzamelen, terwijl buiten dien huisbezoeksters aan het werk togen. Tot op hoogen leeftijd besteedde hij een groot deel van zijn dag voor het blindenwerk. Velen zullen den sympa- thieken grijsaard erg missen. De begrafenis van het stoffelijke over schot van generaal Scheltema vindt plaats morgenmiddag te half een op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan. Bezoeken van de heeren Avenol en Pelt. De secretaris-generaal van den Vol kenbond. de heer J. Avenol, heeft van ochtend om 10 uur, vergezeld van den heer A. Pelt, chef van de afdeeling informatiën van den Volkenbond, zijn opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens. Om 11 uur heeft de minister-presi dent. jhr. mr D. J. de Geer, de beidé heeren ontvangen. Daarna hebben zij hun opwachting gemaakt bij den vice- presidetn van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Vanmiddag zouden de heeren Avenol en Pelt bezoeken afleggen bij den mi nister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en bij den minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel Het lag ook in hun bedoeling een bezoek te brengen aan den minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, commissaris der Koningin de provincie Zuid-Holland. Voorts vernemen wij, dat als verte genwoordiger van Australië op de con ferentie, welke morgen in het Vredes paleis begint, is aangewezen de heer MacDougall, die economisch adviseur van den hoogen commissaris van Australië te Londen is. Als vertegenwoordiger van de Belgi sche regeering is aangewezen de heer Bourquin, die voorzitter is geweest van de commissie ad hoe, welke in Decem ber j.l. aan de Assemblee van den Vol kenbond rapport heeft uitgebracht over de samenstelling en werkwijze van het te vormen comité. Eerder zou hier van een gunstige bijkomstigheid gesproken kunnen wor den, omdat nu alle leerlingen van den leeraar gelijk zijnkarakterbotsingen worden vermeden en de eene leeraar niet zijn vak kan doen over dat van zijn collega. Dit stelsel, toegepast op de eischen. gelijk die door de sectie V van het Alg. Hoofdkwartier, werden gesteld, blijkt aan de verwachtingen te beantwoorden.. Het onderwijs voorziet, gelijk hiervan werd aangetoond, in veelzijdige behoef ten en past zich zeer wel aan bij het sterk gedifferentieerde ontwikkelings niveau der militairen. Van de 6500 ingeschrevenen op de cursussen zijn er 2500 met opleiding H.B.S., M.T.S. en enkelen zelfs met universitaire scholing. Tot de cursisten behooren in de speciale vakken ingenieurs, leeraren en officieren. Over den omvang van het werk ver nemen wij nog de volgende bijzonder heden. Van 400 kantonnementen kwa men aanvragen binnen. Per 6000 cur sisten wordt per maand niet minder dan ca. 100.000 vel correctiewerk ge produceerd. Een 200-tal leeraren is daarvoor noodig. De expeditie der taken en het re- tourwerk vraagt 1500 a 2000 pakket- zendingen. Een tot in details uitgewerkt systeem maakt het mogelijk dit om vangrijke werkplan vlot te dóen func- tionne.eren. Dit is zoodanig opgesteld en wordt zoodanig toegepast, dat, mocht de mobilisatie binnen afzienbaren tijd een einde nemen, de studie als burger kan worden voortgezet. Ingeval het verblijf onder de wapenen lang duurt, kan het studieplan geheel worden vol tooid. Het P.B.N.A. houdt t.a.v. de vele M.T.S.-’ers, die tot de cursisten behoo ren, nuttig contact met de directeuren der Midd. Technische Scholen. Dit vergemakkelijkt den cursist zijn, eventueel reeds aangevangen, examen studie als soldaat voort te zetten. Hij heeft er de gelegenheid toe en kan haar dus benutten. Voor velen, wien in de burgermaat schappij om welke reden dan ook, de mogelijkheid ontbreekt tot verdere ont wikkeling op technisch gebied, is thans een onvoorziene kans geschapen en niet weinigen grijpen haar aan. Voor de energieken kan aldus uit de mobilisatie Iets goeds geboren worden. Dit werk begon in 1920, in welk jaar gen. Scheltema, zooals hij in een door hem zelf in 1933 geschreven boekje „Mijn bemoeienis met blinden” ge- vertelt bezoek kreeg van een die zich met brailleschrift nield en hem vroeg of er de Voordracht ir. W. G. ten Houte de Lange. Morgenavond zal in voor het Onderwijs, straat 2 E. door ir. W. G. Houte de Lange, adjunct-directeur van het Zeiss Planetarium van de Haagsche Courant, een voordracht worden gehou den over het onderwerpOp andere Planeten. In deze voordracht, welke verduide lijkt wordt door een 27-tal schilder stukjes van de hand van den spreker worden de hemelverschijnselen behan deld, die wij van andere planeten af zouden kunnen zien. Voorafgaande aan den rondgang door de afdeeling Sumatra op morgenmid dag te half 3 in het Museum voor het Midden- Voor elk gezin heeft een Familie- Poli. van de VICTORIA de beteekenis, dat een veilige rneer- plaats gevonden i< in de woelige levenszee. weemoed over dit De thans ontslapene heeft talrijke belangrijke opdrachten uitge voerd, zonder zich op den voorgrond te stellen. Onder het spelen van Ases Tod van Grieg, werd de kist, waarop vele bloemstukken waren gelegd, grafwaarts gedragen. Een familielid dankte aan de groeve voor de betoonde belangstel ling. TERAARDEBESTELLING J. K. BONDAM Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen is gistermorgen het stoffelijk over schot van den heer J. K. Bondam, ge- pensionneerd hoofdcommies bij het Al gemeen Rijksarchief, ter aarde besteld Er was veel belangstelling, vooral van de zijde van de instelling, waaraan de overledene zoovele jaren verbonden is geweest. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren mr. R Bijlsma, algemeen Rijks- aichivaris, dr. C. C. D. Ebell, oud-Rijks- archivaris, de Rijksarchivaris dr. P A Meilink, de hoofdcommiezen J. Smit, H. Brouwer, H. Bonder, en C Bloemen. J Bruggeman, oud-hoofdcommies. E. M Kints, H. J. M. Zoetmulder en W Bron J A. Gitz, F W. Beek en C. M. S. van Leeuwen, voorts verscheidene andere be langstellenden. In de aula sprak het eerst mr. R. Bijls ma, algemeen Rijksarchivaris. Spr. her dacht de groote hulpvaardigheid van den overledene. Teekenend was dat de heer Bondam, ook na zijn ontslag zijn dien sten belangeloos heeft aangeboden en dat hij is blijven werken. Het moet een groote voldoening voor hem zijn ge weest, dat hij. in den bezuinigingstijd ontslagen, na een door sprekers voor ganger, prof. Fruin, uitgebracht rapport, waarin zijn werk onontbeerlijk werd ge noemd. weer in dienst werd gesteld. Spr dankte den overledene voor alles, wat hf voor het Rijksarchief had gedaan en tol stand gebracht. Dr. C. C. D. Ebell, oud-Rijksarchivaris de vroegere chef van den heer Bondam gewaagde van de belangrijke plaats, welke de overledene heeft vervuld en het vele,-dat hij voor het Rijksarchief had gedaan. Spr. wees op zijn groote hulp vaardigheid, het vertrouwen dat hu genoot en den geest van vriendschap, welke was ontstaan en die het werK licht maakte. Toen de heer Bondam op wachtgeld werd gesteld, bood hij be langeloos zijn diensten aan, op voor waarde, dat hij bij sprekers afdeeling zou worden geplaatst. Dat zal spr. nooit vergeten. Thans heeft ook hij zijn rust gevonden. Brave vriend, aldus besloot spr., moge deze rust zacht zijn De heer F. W. Beek sprak als vrieno eenige persoonlijke woorden. Hij schet ste den overledene als een voorbeeldig echtgenoot, goed huisvader en goed vriend. De organist, de heer Littooy bracht ten gehoore een Aria van Han del, Litanie van Schubert en een koraal van Bach. Bij de groeve, waaromheen de bloem stukken waren gerangschikt, onder welke zich een krans van het Alg. Rijks archief bevond, dankte een broeder, de heer P. Bondam, voor de belangstelling In het ontwikkelings- en ontspan ningswerk voor de gemobiliseerden neemt het technische onderwijs een belangrijke plaats in. Dit wordt verzorgt, door het Poly technisch Bureau Arnhem (P.B.N.A.). dat daartoe een reeks schriftelijk? cursussen heeft ontworpen. Deze om vatten in hoofdzaak technisch lager en middelbaar onderwijs, met aanver wante vakken als wis-, natuur- en scheikunde. schema, dat bij dit onderwijs wordt gevolgd, is zoo gekozen en op gezet, dat de cursist niet maar „in het wilde weg” studeert, maar methodisch tot een resultaat wordt gevoerd, dat tenslotte resulteeren kan in een exa men en een diploma Op dit laatste komt het aan. De ge mobiliseerde, dit is een der oogmerken van het ontwikkelingswerk, moet zoo veel mogelijk paraat weer ln de bur germaatschappij terugkeeren en dat dit streven door de betrokkenen zelf wordt gewaardeerd, blijkt wel het dui delijkst uit de animo welke er de P.B.N.A.-cursussen bestaat. Het stelsel van schriftelijk onder richt blijkt belangrijke voordeelen te genieten boven mondeling onderwijs, dat eigenlijk onbestaanbaar is in ver band met de verspreiding, tot in klei ne onderdeelen, van de militairen en hun overplaatsingen. De thans gevolgde methode heeft haar waarde reeds bewezen in de af- geloopen maanden en over dezen opz.rt in zijn onderdeelen hebben de direc teuren van het P.B.N.A., de heeren E. J. Rothuizen en F. Wind, ons een dezer dagen in een persconferentie nader in gelicht. De algemeene leider van het 5chiH erend gewonnen1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10