flAAGSCHE COURANT De oorlog Europa in de residentie Watersnood BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS Dinsdag 6 Februari 1940 f in De wisseling van opperbevelhebber BEGRAFENIS J. SMIT - VIERDE BLAD. I EN EEN CELWAGEN MET KUREN AUTODIEF HAD PECH JOODSCHE DAMES BRIDGECLUB. TWEE JUBILEERENDE RIDDERS N DE MILITAIRE WILLEMSORDE ONTPLOFFINGEN TE LONDEN BIRMINGHAM GEEN PASSAGIERS IN MILITAIREN DIENST OP JAPANSCHE SCHEPEN OOK EEN ONTPLOFFING TE MANCHESTER k n AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH TE SCHEVENINGEN HONGARIJE EN DE BALKAN- CONFERENT1E GEEN DUITSCHE BEMIDDELING IN DEN FINSCH-RUSSISCHEN OORLOG Opdracht tot het bouwen van een schip Unieverdrag inzake bescherming van den industrieelen eigendom DE VERLIEZEN TER ZEE De verstopte rioolputten kunnen het sneeuwwater, nu de dooi zoo hard is ingezet, niet verzwelgen. In straten en op pleinen kan men spreken van een „hoogen waterstand”, welke den voetganger en wielrijder veel ongerief bezorgt. De wielrijder, die den hoek Korte Vijverberg-Toumooiveld passeert, is voor geen kleinigheid vervaard. AANSCHAFFING VAN LUCHTVER. DED1G1NGSGESCHUT IN ZWEDEN Kolonel van Gheel Gildemeester en sergeant Romijn ZWEEDSCHE SYMPATHIEËN VOOR FINLAND KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen. I van Handel, DIEFSTALLEN. In de maand Januari daar en met een afzienbaren tijd Op 1 I i i Een bewoner van den Parkweg deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto, merk Packard, die hij gis teren in, de Anthonie Duyckstraat had geparkeerd. De dader en de auto wer den eenige uren later opgespoord. tno- een perceel werden familie- belang- s i, d 8 s No. 17486. it !t n Incident op een druk kruispunt. Het gebeurde hedenmiddag tegen 12 uur op één der drukste kruispunten in de binnenstad. De rijksveldwachter- chauffeur van een celwagen, met eenige arrestanten op weg van het Kantonge recht naar het Huis van Bewaring, hield plotseling bij het overschakelen zijn ver- snellingshandel los in de hand. Het eigenzinnige ding had juist het meest ongeschikte oogenblik gekozen om zijn bestaan op het ondermaansche af te sluiten. Het oogenblikkelijk gevolg was, dat de wagen niet meer voor- of achteruit kon en dus genoodzaakt was te wachten op assistentie, die voorloopig nog op zich liet wachten. Nu is het een feit, dat celwagens, waar zij ook verschijnen, altijd een ge heimzinnige aantrekkingskracht uitoefe nen op „the man in the streef’. Het spreekt dus vanzelf, dat dit defecte rij dende voorportaal van het Huis van Be waring aldra omringd was met een dichte menschenmenigte. Wilde geruchten deden in de achter ste gelederen (die immers niets konden zien) de ronde. Een moord.een ont- vluchtingspoging.een overval. Toen de eenvoudige waarheid door drong, dacht men er echter niet aan door te loopen. Zulk een buitenkansje liet niemand zich ontgaan en het werd bepaald gezellig, toen een vrouwelijke inzittende van den wagen voor het (ge volgend resultaat. Scheveningsch systtraliede) venstertje verscheen. Zij werd onmiddellijk door de omstanders van wie eenigen haar schenen te kennen, be moedigend toegesproken en zelfs hoor den wij een uitnoodiging tot uitstappen, waarop de juffrouw natuurlijk niet in kon gaan. Toch scheen één der begelei- HET WRAK VAN DE „GRAF SPEK”. BERLIJN. 5 Februari. (Eigen Tel.jl Het bericht, dat Uruguay van Duitsch- land zou hebben geëischt, het wrak van de „Graf Spec” te verwijderen, wordt door bevoegde Duitsche kringen tegengesproken. BOEDAPEST, 6 Februari (Hong. Tel. Ag.) In een blijkbaar geïnspireerd artikel bespreekt de „Pester Lloyd” de besluiten der Balkanconferentie. Het blad zegt, dat Hongarije jegens de Balkan-Entente nooit een onvrimrio- lijke houding heeft aangenomen en al- in de gisteren dende rijksveldwachters het met deze conversatie niet eens te zijn, want het venstertje werd afgesloten met een stuk karton. Het „geval” kwam nu snel tot een oplossing. Een tweede celwagen ver scheen gereden, de portieren klapten open eh met een zoet lijntje loodsten de rijksveldwachters de inzittenden in hun nieuwe vervoermiddel. Voort ging het weer, de nauwe kale cel tegemoet van het „gastvrije” Huis van Bewaring. De defecte wagen bleef eenzaam ach ter, wachtend op het oogenblik waarop hii weggesleept zou worden. LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) het station Euston te Londen hebben zich vanochtend om 11.25 en 11.55 uur 2 ontploffingen voorgedaan. De bommen waren geborgen in pak ketten in 2 postzakken, welke geheel vernield werden. Vier porsonen zijn gewond. De postzakken waren bestemd voor Birmingham, waar morgen 2 Ieren te rechtgesteld zullen worden, die schul dig zijn bevonden aan de ontploffingen te Coventry. Omstreeks het middaguur heeft zich een ontploffing voorgedaan op het hoofdpostkantoor te Birmingham. Hoewel de knal zeer hevig was, werd geringe schade aangericht. BERLIJN, 6 Februari. (Eigen Tel.). Graaf von der Schulenburg, de Duitsche ambassadeur te Moskou, kwam naar Berlijn. Aangezien ook von Blücher, de Duitsche gezant in Helsinki, eenige dagen te Berlijn vertoefde, meende men in internationale perskringen, dat de Führer zijn goede diensten aan Finland en Rusland zou aanbieden. Van be voegde zijde wordt dit echter tegen gesproken. Duitschland ziet geen gelijkheid te bemiddelen, aldus officieele instantie. TOKIO, 6 Februari. (Domei.) De minister van buitenlandsche zaken, Arita. heeft in het hoogerhuis meege deeld, dat de Japansche scheepvaart maatschappijen opdracht hebben ge kregen, passagiers in actieven militairen dienst uit te sluiten van het vervoer op Japansche schepen. De Japansche regeering heeft de Britsche regeering hiervan op de hoog te gesteld. LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) Vol gens een officieele mededeeling zijn door het optreden der Duitsche strijd krachten in de week, die eindigde op 4 Februari, 8 Britsche schepen met een totale tonnage van 25.069 en 6 neu trale schepen met een tonnage van 17.546 tot zinken gebracht le prijs de heeren Rolemans en Gijzen en de heeren Israëls en Polak; wilde drive de dames van Hessen en de Vries Aan de dames Frank en Katz werd on der eenige toepasselijke woorden een beker geschonken. STOCKHOLM, 6 Februari. (Reuter*, In tal van steden worden inschrijvingen opengesteld voor het aanschaffen vaj^ luchtdoelgeschut Zoo heeft de be volking van Malmö de vorige week een bedrag van een millioen kronen bijeen, gebracht In alle lagen der bevolking is sinds eenigen tijd een beweging ont* staan om de nationale verdediging t» versterken. Er worden schietvereeni- gingen opgericht en talrijke studenten hebben zich opgegeven voor het houden van oefeningen met geweren en lichte mitrailleurs. Ook uit de arbeider»» rangen meldt men zich bij de vrijwillig» schietverenigingen aan. uit alles blijkt, dat de wisseling van opper bevelhebber geen enkele politieke beteekenis heeft, noch voor het binnen land noch tegenover het buitenland. Den elfden Februari hopen onze stad- genooten de gep. kolonel F. P. A. van Gheel Gildemeester, secretaris van de A.V.R.O., en de sergeant J. V. Romijn, thans werkzaam bij den Gem. Telefoon dienst, den dag te herdenken, waarop zij 25 jaar geleden voor hun moedig en beleidvol gedrag werden benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde. Bij Kon. besluit van 11 Febr. 1915 werd de toenmalige kapitein van Gheel Gildemeester benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. De heer v. Gheel Gildemeester is in het bezit van vrijwel alle gespen voor krijgsver richtingen in Atjeh, in de jaren 1899 tot 1916. O.a. nam hij in het jaar 1913 deel aan de overmeestering van de laatste bendehoofden in Pedië, dat tevens het slot van het bendewezen in Atjeh betee- kende. Bij dit gevecht gaf sergeant Romijn. na reeds verscheidene malen getoond te hebben een beleidvol en moedig pa- trouille-commandant te zijn, waarvoor hij in 1910 reeds bij Kon. besluit werd begiftigd met de gouden kroon voor eer vol vermelden, blijk van zelfopoffering en doodsverachting. Op het moment, dat een der vijanden van zeer nabij een doodelijk schot zou lossen op zijn commandant, den toenma- ligen kapitein der marechausse v. Gheel Gildemeester, sprong Romijn voor zijn commandant, teneinde hem met zijn lichaam te dekken. Het schot trof geen doel, omdat zij over elkander struikelden en tijdens het vallen de kogel over hen heen ging. Romijn herstelde zich oogenblikkelijk en voor de Atjeher ten tweede male kon vuren of van zijn klewang gebruik ma ken, wist hij hem neer te leggen. Tevens werd het bendehoofd Teungkoe Ma Arif di Lam Goet gevangen genomen. Voor dit feit van zelfopoffering en voor het beleidvol optreden bij patrouillegevech- ten den 26e Dec. 1912 en 21 Juni 1913, werd de heer Romijn bij Kon. besluit van 11 Febr. 1915, gelijk met zijn com mandant dus, benoemd tot ridder in de Militaire Willemsorde 4e klasse. Op Dinsdag 13 Februari zullen de beide jubilarissen in het gebouw van den Bijz. Vrijw. Landstorm aan het Be- zuidenhout 185 worden gehuldigd. Gisteravond heeft de Joodsche Dames Bridgeclub „W. M. L. B.” (Winst Met Liefdadige Bestemming” in hotel „de Twee Steden, weder een bridgeavond gehouden, die vooral in financieel op zicht een uitstekend resultaat heeft op geleverd. In haar openingswoord wees de presidente erop, dat door de felle koude en het slechte weer veel ellende geleden wordt en de minderbedeelden en nooddruftigen meer dan ooit onzen steun noodig hebben. Reeds eenige kee- ren zijn op groote schaal brandstoffen uitgereikt, hetgeen door de betrokkenen zeer gewaardeerd werd. Tot groote vol doening van het zeer talrijke publiek, deelde de presidente nog mede, dat op het gironummer 200598 vele giften wa ren gestort en dat daartoe nog steeds de gelegenheid is opengesteld. Spr. deed daarom een beroep op allen, zoowel op de aanwezigen als niet-aanwezigen, het liefdadige werk der club te steunen. Onder leiding van den heer Samkal- den had daarna de drive plaats met het Petroleum voor land- en tuinbouw doeleinden. De minister van Economische Zaken heeft ontheffing verleend van het be paalde in artikel 9, lid 1, van de Prijsopdrijvings- en Hamstcrwet 1939 ten aanzien van petroleum, te bezigen voor land- en tuinbouwdoeleinden, aan een ieder, die in het bezit is van een aan hem door of vanwege den provin- rialen voedselcommissans van de pro- vincie, waarin hij gevestigd is of zijn domicilie heeft, afgegeven vergunning. gen van goede buurschap te onderhou den met de landen der Entente, vooral met Zuid-Slavië. Hongarije ontkent ook niet, dat de Entente vriendschap pelijke verklaringen aan het adres van Hongarije en Italië heeft afgelegd. De passage van het communiqué der conferentie, waarin gesproken wordt van de handhaving der onaantastbaar heid van het nationale gebied, her innert op gevaarlijke wijze aan den geest, die de vroegere Kleine Entente bezielde. Inzake de verklaring van Gafencu, dat de staten, die geen lid van de Entente zijn, hun vraagstukken door regionale accoorden zouden kunnen regelen, schrijft het blad: Indien Roe menië onder „nationaal gebied” slechts het door Roemeniërs bewoonde gebied verstaat, zou een dergelijk regionaal verdrag inderdaad den vrede dienen. Maar als dat nationale gebied ook d« door groote massa’s Hongaren be woonde streken zou bevatten, is het niet de moeite waard er zelfs maar met een woord over te spreken. De inschikkelijkheid van Hongarije en zijn streven, de tegenwoordige moei lijkheden met te vermeerderen, moeten niemand tot de onjuiste onderstelling verleiden, dat Boedapest bereid zon zijn de regeling der vitale vraagstuk ken, voortvloeiende uit het onhoudbar® verdrag van Trianon, tot in het on eindige uit te stellen. STOCKHOLM, 6 Februari. (Reuter). tijd alles gedaan heeft om betrekkin- Prins Willem, een zoon van den koning, heeft in een radio-rede de Zweden aan gespoord Finland financieel met een maandelijksch bedrag te helpen en de uitgewekenen op te nemen. Reeds de blik alleen van een uitgeweken kind, aldus de prins, moet het wereldgeweten wakker schudden. Gisteren zijn in Stockholm groote betoogingen gehouden ter nagedachte nis van den grootsten Finschen dichter in de Zweedsche taal, Runeberg, wiens meesterwerk gewijd is aan den oorlog tegen Rusland van 18081809. In de aula bracht de organist, de heer C. D. Littooy, het Largo Ases Tod van Grieg en Li- tanye van Schubert ten gehoore. Op verzoek van den ontslapene werden aan de groeve geen redevoeringen ge* houden. Onder de bloemstukken, welke de baar dekten, was een krans van de directie der Staatsmijnen. Een lid dankte voor de betoonde stelling. LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) In de sorteerzaal van het postkantoor te Manchester is een bom, welke in een pakje was verborgen, ontploft. Nie mand werd gewond. In de afgeloopen maand Januari werd aan den vischafslag te Scheve- ningen voor een totaalbedrag van 30.092.95 aan versche visch verkocht, aangevoerd door 11 schokkers met 2539.70 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor een bedrag van 27.553.25. Motorloggers en motorkotters kwa men in Januari in het geheel niet aan de markt. Vorig jaar Januari was het totaalbe drag van de te Scheveningen aan den afslag verkochte visch 55.815.90, aan gevoerd door één stoomtreiler ƒ2633.70, door 11 motorloggers met 15.206.05, door 9 motorkotters Het bericht, dat aan generaal Reyn- ders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, eervol ontslag uit den mili tairen dienst is verleend en dat in zijn plaats is benoemd de gep. klit.-generaal Winkelman, heeft begrijpelijk opzien gebaard. Het betreft hier een functie, welke in de huidige omstandigheden van het allergrootste belang is voor ons land en welke een even krachtige als bekwame persoonlijkheid vereischt. Niemand hier te lande, ook in de meest tot oordeelen bevoegde kringen, heeft er ooit aan getwijfeld, dat gene raal Reynders deze eigenschappen in hooge mate bezit, en ook nu is er niemand, die daarover anders denkt. De reden voor zijn ontslag ligt dan ook elders en is op te maken uit de mede deeling, welke tegelijk met het bericht werd verstrekt, n.i. dat „in hoofdzaak verschil van inzicht met de Regeering ten aanzien van vraagstukken van technisch-militairen aard tot de ont slagaanvrage van generaal Reynders (heeft) geleid”. De beteekenis van deze woorden mag men niet onderschatten. Zij geven im mers te kennen, dat er géén verschil van inzicht in het spel is ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Om trent onze strikte neutraliteit, onze zelfstandigheid en onzen wil om onze onafhankelijkheid te handhaven en zoo noodig te verdedigen, zijn Regeering, opperbevel en volk het volmaakt eens. Hierop wordt in perscommentaren van verschillende politieke richting gewezen, en met groote voldoening. Voor zoover wordt herinnerd aan het recente af treden van den chef van den Belgischen generalen staf, wordt elke mogelijkheid van eenig verband hiermee afgewezen. Er kan hier slechts sprake zijn van coïncidentie en het aftreden van gene raal Reynders en diens vervanging is een zuiver binnenlandsche aangelegen heid voor ons land, voor het buitenland oorlogvoerend of neutraal van geen enkel belang. De N. R. Ct. hoorde hier punten o.m. gelegen geweest zou zijn op het terrein van den staat van beleg met name zou generaal Reynders er voor gevoeld hebben den staat van be leg over het heele land te doen afkon digen, waardoor een zeer groote macht in handen van den opperbevelhebber zou komen te liggen. Dit verlangen moet echter op bezwaren bij de Regee ring gestuit zijn. Wellicht hield het meeningsverschil omtrent deze aange legenheid verband met een eventueel plan tot wijziging van de wet van 1899 betreffende den staat van oorlog en den staat van beleg, waarmee men zich op het departement van Justitie thans zou bezighouden. Ook schijnt het tus- schen generaal Reynders en sommige andere autoriteiten, zoowel militaire als burgerlijke, zoo nu en dan nog al eens gebotst te hebben. Alles tezamen ge nomen kregen wij den indruk, dat, of schoon het heengaan van den opper bevelhebber voor de buitenwereld on verwacht gekomen moge zijn, binnen den kring van hen, met wie hij ambts halve geregeld te maken had, reeds geruimen tijd vrij ernstige wrijving aan den dag zou zijn getreden.” In andere bladen wordt een soortge lijk commentaar gegeven. In hoeverre het in onderdeden juist is, kunnen wij thans niet beoordeelen. Wellicht zal dit eerlang in de Volksvertegenwoordiging kunnen blijken als men daar inlich tingen vraagt aan de Regeering en deze bereid is, deze te geven. Het is natuur lijk óók mogelijk, dat de Regeering het niet gewenscht zal achten, in bijzonder heden te treden. Wij hopen dit laatste niet, want de grootst mogelijke open baarheid en openhartigheid mits ’s lands belang zich daartegen niet ver zet is in het algemeen de beste me thode om aan ongewenschte geruchten den kop in te drukken en rust en ver trouwen te bevorderen, vertrouwen óók in het buitenland. Voor het oogenblik rust mede op ons de taak, te getuigen van de groote er kentelijkheid van het Nederlandsche volk jegens generaal Reynders, die on der critieke omstandigheden een uiterst belangrijken en verantwoordelijken post heeft bezet en daar goed werk heeft gedaan in ’s lands belang, en die onge twijfeld dien post niet zou hebben ver laten als hij niet de vaste overtuiging had, ook daarmede ’s lands belang on der bepaalde omstandigheden het beste te dienen. Als samenwerking tusschen Regeering en opperbevelhebber niet mogelijk blijkt, is er inderdaad geen andere keuze. In den nieuwen opperbevelhebber mag men, op grond van hetgeen van zijn bekwaamheid en persoonlijkheid bekend is, ten volle vertrouwen stellen. Er is verwondering over uitgespro ken, dat de Regeering haar keuze heeft bepaald op een gepensionneerd officier, met voorbijgaan van de actief-dienendc opper-officieren en de opmerking is ge maakt, dat men heeft willen voor komen, dat door benoeming van één van deze laatsten allerlei mutaties in de hoogere rangen zouden plaats heb ben, welke men thans niet gewenscht acht. Bij de benoeming van den opper bevelhebber komt het echter vooral aan op de keuze van den beste. De Re geering is voor deze keuze verantwoor delijk, een verantwoordelijkheid, welke wel zéér zwaar moet wegen. Wf mogen aannemen, dat de Regeering allereerst heeft uitgezien naar wien zi, in de gegeven omstandigheden den meest aangewezen man voor deze ge wichtige positie moest achten. Voor ons is de hoofdzaak, dat Toetreding voor Nederland Ingediend is een ontwerp van wet- houdende goedkeuring van de toetre ding voor Nederland tot het op 2 Juni 1934 te Londen gesloten herziene Unie verdrag tot bescherming van den in dustrieelen eigendom en tot twee der aldaar tezelfdertijd gesloten aanver wante overeenkomsten en goedkeuring Van de toepasselijkverklaring van deze regelingen op Suriname en Curasao en van twee dezer regelingen op Neder- landsch-Indië. Ter toelichting schrijven de mi nisters van Economische Zaken, van Buitenlandsche Zaken, van Justitie en van Koloniën o.a. Wat de resultaten der Londensche conferentie betreft, kan met voldoening worden vastgesteld, dat deze bevredi gend kunnen worden genoemd. De Regeering acht het van belang, dat de nieuwe regelingen, van elke waarvan een vertaling bij de memorie van toelichting is gevoegd, ook voor Nederland geldigheid zullen verkrijgen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: ^n overschoen, een roode portemonnaie ritssluiting en inhoud, een lage bruine heerenschoen, een paar zwarte gummi laarzen een autoslinger', een overschoen- tje 3 kinderschoentjes, een autobord, een autoslingtr, een veiligheidsslot met Lips- sleutel SeiT1 C.H.S. No. 707, een blauwe portemonnaie met ritssluiting inh een lot ten hate van Missienaarkring Par. H.H. Hart v. Gorcum en 5-rittenkaart H.T.M 2 vliegthigbouwkunde, een brief ten name van. mei Mensholt, een reclamebord met opschrift „Niagara”, de regenjas, een pad- vindersfluit, een ongemerkt heerenrijwiel, een stéarettenP*jpjé in étui, een matglazen halssnoer, diverse handschoenen, sleutels, ceintuurs en rijwielbelastingmerken Gevonden in taxi’s: een mof-tasch, een bril in bruinlederen étui, een paar bruine heerenhandschoenen, een kartonnen rol. Bij de navolgende ingezetenen: een rijzadel, Jan v. Nassaustraat 14; twee LjPssleutels, v. Kampen, Jonckbloet- plein 8°i een doublé schakelarmbandje, mej. Soestdijkschekade 888; een blauw wollen kinderhandschoen, v. d. Plas, v. \Ve5enbekestraat 35; een bruin wollen kinderhandschoen met gekleurden rand, Bozenstraat 12; een broche „Souvenir Val kenburg., Curacaostraat 2. gev. 20/1; een tabakspOP- Hoeben, Dolderschestraat 51; een da^esfantasieschort, Cohen, Wagen straat j :.,een verm zilveren halsketting met medaillon, Hulst, P. v. d Zandestraat 3; een gouden ring, Hoff, Nieuwediepstraat 85; een vulpenhouder, v. d. Koe len, Waldeck Pyrmontkade 35, na 6 uur; een ring *Pet 4 sleutels, de Zwart, Gabr. Metsustraat 149: een gekleurde kralen haarband, Damen, Spionkopstraat 24; een RoupPa'sJeutel, v. Stralen, Engelenburg straat 222; een parapluie in foudraal, For ster, Retiefstraat 47 j; een ROyai Hunter- heerenrowiel v. <j. Linden, Vaillantlaan 281, geV 30-12- 39; een ring met 2 Lips- sleutels en 3 autocontactsleutels, de Bree- jen, 2e Pieterburgstraat 66: een zwart hondje, "a!c- v- d. Vennestraat 131; een huissleutel, Smit Julianastraat 36 (Loosd een uitschuifbare stalen meetlat, Boksma, fluisteren, „dat een van de wrijvings- Sinj Semeijnsweg 183, na 5 uur; 4 katten, Rossmólder, Caiandplein 19; een Fongers heerennjwiel 3080 3, zwart gelakt, Hoogmoed, Burgersdijkstraat 4; een dame%- armbandhorloge, Sachse, v. Aremberge- laan 159, Voorburg; een groote sleutel No. 33, Broekhuizen, Abrikozenstraat 235; een overschoen, v. d Meer, Goudenregen- straat 238; een hond, Biesta, L. v. Meer- dervoort 785; een linker zwarte hand schoen, Goedbloed, L. v. Eik en Duinen 142; een bruine jongensschoen, Seegers, Nunspeetlaan 52; een Lipssleutel W.S. 21710, Bol, Amberboomstraat 34; een zwarte suède damesceintuur, Das, Kornoel- jestraat 74; een ongemerkt heerenrijwiel, Questroo, Loosduinscheweg 661; een gou den ring met inscriptie G.Y., de Vletter, Celsiusstraat 160; een bril met hoornen montuur, Driessen, Zuiderparklaan 12; een bruin-zwart hondje, Hendriks, Nieuwe Haven 216; een gouden oorbel, Hey, Cle matisstraat la (gev 18-1-40); een porte monnaie met knipsluiting inh. /0.70 en tramkaart H.T.MHartens, Jurr. Kok- straat 105; een wit kralen rozenkrans in étui, de Ruiter, Zeezwaluwstraat 31; een gouden verlovingsring gem. B.W 13-6-’34, Vellekoop, Hoofd der school, Tesselsche- straat 75. tijdens schooluren; een koperen gordijnroede, Tubergen, Statenlaan 30a; een damesparapluie, Ziekenoppasser, Haag- schestraat 15; een blauw-groen geruite damesparapluie, Meij. Harstenhoekweg 127; een verchroomd heerenpolshorloge met lederen bandje, v. d. Sterren, Rotter- damschestraat 23; 3 eenden, een meeuw en een hond en een vogel, Asyl, Nieuwe Ha ven 73 Opgevangen honden: Voor inlichtingen: Asyl. Nieuwe Haven 73. Uit een leegstaand le Lulofdwarsstraat eenige looden buizen ontvreemd. In zijn woning in de Haringstraat werd de 21-jarige los-werkman J. C. Z. aangehouden, verdacht van diefstal van verschillende voorwerpen van vracht auto’s. Op het bouwwerk van de Nieuwe Alexanderkazeme aan de van Alke- madelaan werd gisteren een hoeveel heid lood en koper ontvreemd. zusterschip van de „Amerskerk”. DeVerecnigde Nederlandsche Scheep- vaartmaatschappijen alhier hebben de Nederlandsche scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam opdracht gegeven tot het bouwen van een zusterschip van het daar reeds in aanbouw zijnde motorschip „Amerskerk”. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren mr. G. v. d. Meulen. oud-secretaris-generaal dept, van Waterstaat; mr. J. F. Schönfeld, raadadviseur dept, van Waterstaat; F. W. Braunsthal, hoofdcommies; H. v. Wolfe- ren, commies; J. G. G. Schmittmann, hoofdcommies Algemeene Rekenkamer; mr. J. Draaijer, directeur Rijkswater staat; K. J. B. de Kleermaeker, oud- referendaris dept, van Waterstaat; mr. N. C. Couvée, raadadviseur dept, van Waterstaat; R. H. de Vidal de St. Ger main, hoofdcommies Waterstaat; W. v. d. Hoek, onderwijzer; J. J. v. Drecht, hoofd commies Luchtvaartdienst aan het dept, van Waterstaat; M. J. C. A. v. d. Linden, referendaris dept, van Waterstaat; J. L. Kluit, chef de bureau Staatsmijnen; J. D. Houtzager, chef boekhouding bureau Staatsmijnen en A. J. v. d. Werf, boek houder bureau Staatsmijnen, zoomede vele andere ambtenaren van het dept, van Waterstaat. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen werd heden het stoffelijke om hulsel van den heer J. Smit, oud- referendaris aan het dept, van Water staat, officier in de orde van Oranje- Nassau, ter ruste gelegd. met 2047.65, 6 Schokkers met 228.40, aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor een bedrag van 33.700.10 en aan versche haring voor 2000. Uit deze cijfers blijkt, dat in Januari van dit jaar voor 25.722.95 minder aan visch werd verkocht dan in Ja nuari van het vorig jaar. Dit is wel groot verschil, maar dit is ook te verwachten, gezien het feit, dat op heden nog geen enkele motorlogger aan de treilvisscherij deelneemt, ter wijl vorig jaar door 11 motorloggers reeds 15.000 was besomd en deze schepen mooie besommingen maakten. Dit zelfde geval doet zich ook voor in IJmuiden, waar de verkoop in vergelij king met het vorig jaar tot ongeveer de helft is teruggeloopen. Ook in den haringhandel is het op heden vrij stil. De haring bestemd voor export wordt als regel per boot ver voerd. Daar de meeste onzer rivieren niet bevaarbaar zijn en verschillende schepen, geladen met haring, zijn inge vroren, gaat er in den haringhandel weinig om. Van de haring opgeslagen door de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, zijn in de afgeloopen week eenige kleine par tijen verkocht. Wanneer de dooi doorzet verwacht men in den verkoop van haring wat meer leven en zal de voorraad haring, vangst 1939, binnen wel geruimd zijn. I®®)?.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13