flAAGSCHE COURANT Vlucht uit Moskou 1 STADSNIEUWS IN- EN UITVALLEN Dinsdag 6 Februari 1340 VIJFDE BLAD. ARBITRAGE RADIO-ORIENT FEUILLETON. GEEN FLATGEBOUW IN HET WILLEMSPARK AAN DE NASSAULAAN 75-JARIG BESTAAN VAN DE ’s-GRAVENHAAGSCHE DIACONESSENINRICHTING De receptie Alle arbiters van waar- visum er in was aange- (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK IX. LWordl iwvoVtfdJ. 9 Uitvoering door de leerlingen van het Instituut Schoevers. NEDERLANDSCH SYMPHONTE- ORKEST OUDERAVOND SCHOOL-B ASSTRAAT X daarvan halen. L FILMCABARET TEN BATE VAN FINLAND VROUWEN WERELD-GEBEDSDAG. Vrijdag 9 Februari a.s., den eersten Vrijdag in de Lijdensweken, zal ook weer hier, evenals over de geheele we reld, de Vrouwen Wereld-Gebedsdag worden gehouden, en wel op drie plaat sen, Lw. in de Duinoordkapel, in het clubgebouw van Speykstraat 153 en in de Baptistengemeente, Zuid Binnensin gel 10. NÓ. 17486. De wekelijksche straatevan- gelisatie wordt deze week gehouden morgenavond om 8 uur op het Konings plein. en pleiters hier ter stede aangekomen Alle arbiters en pleiters in het geschil tusschen de regeering der Levantstaten onder Fransch mandaat en die van Egypte over de kwestie Radio-Orient zijn nu hier ter stede aangekomen. Gisteren hebben wij de aankomst ge meld van den Noorschen arbiter, den heer A. Raestad en van den Deenschen arbiter, den heer Mondrup, die morgen L1 in het Vredespaleis onder presidium van mr W. M. van Lanschot zitting zullen houden. De vertegenwoordiger van de Fransche regeering in dit geschil, de heer Paul Boncour, is zooals gemeld gisteravond aangekomen. Thans zijn ook de vertegenwoordigers van de Egyptische regeering in onze stad aangekomen. Het zijn de heeren Maurice Jacquet, raad adviseur van het departement van Buitenlandsche Zaken te Cairo en Charles Ayoub Bey, advo- caat-generaal bij de Egyptische admi nistratieve rechtsmacht, die in hotel de Oude Doelen hun intrek hebben geno- men, evenals mr. W. M. van Lanschot OPENING NIEUWE GEBOUW GEMEENTE-APOTHEEK De officieele opening van het nieuwe gebouw der Gemeente-apotheek, Zuid- wal 60, zal Zaterdag 10 Februari de* namiddags te 3 uur plaats vinden. I Lisaweta had onbeweeglijk in een fauteuil gezeten. Hij daarentegen had het op zijn stoel niet uijgehouden en afleiding gezocht in een eindelooze wandeling door de kamer. Wel hon derd maal had hij een blik op zijn armbandhorloge geworpen zonder den tijd in zich op te nemen. Nooit had hij geweten, dat een uur zoo lang kon duren als men niets anders had te doen dan wachten. Bij elk geluid van een autoclaxon op straat schrok hij op. Waren zijn achtervolgers hem reeds op het spoor? Kwam daar Ter- schilow om Lisaweta te arresteeren? Was Hixley er niet in geslaagd een visum te bemachtigen? Had men ont dekt, dat de pas vervalscht was? Of had Daisy bemerkt, dat zij haar pas kwijt was en daarvan aangifte ge daan? Het waren martelende minuten en martelende vragen, waarbij Lisaweta intusschen steeds bleeker en moede- loozer scheen te worden. Toen precies zestig minuten later de sleutel in de huisdeur werd gestoken en onmiddellijk daarop Hixley’3 voet stappen op de gang weerklonken, had Robert het bijna uitgeschreeuwd van blijdschap, zoo ondraaglijk was de spanning geworden, waarin hij ver keerde. In flagrante tegenstelling daarmee was de houding van den Engelsch- man, die zoo rustig de kamer binnen stapte, alsof hy van een onbeteekenend wandelingetje terugkeerde. Allright, zei hij, terwijl hij Ro bert den pas overhandigde. Een vluch tige blik overtuigde dezen, dat het Zondag 4 Februari j.l. heeft het Ned. Symphonie-orkest, het voormalige orkest van werklooze musici, ter ge legenheid van zijn een-jarig bestaan in gebouw „De Galerij”, Laan van Meer- dervoort. een concert gegeven. Deze middag was georganiseerd door het Haagsch Operakoor, dat regelmatig met dit orkest samenwerkt. De voorzitter van het Haagsche Opera-koor, de heer Brinkman, opende dezen middag en richtte in het bijzon der een woord van welkom tot den wethouder van Sociale Zaken, den heer Buurman, den directeur van de Ge meentelijke vakcursussen, den heer van Wijk, en het gemeenteraadslid, den heer H. Neuteboom met echtgenoote. Spreker sprak zijn voldoening uit voor deze officieele belangstelling. Hierna werd het woord gevoerd door J. Smit van de orkestcommis- sie. Deze memoreerde in zijn toespraak de ontwikkeling van het orkest en in het bijzonder het vele, met liefde en toewijding gedane weik van den diri gent, mr. Harm Smedes. Spreker bood den heer en mevrouw Smedes geschen ken aan. Mr. Smedes bedankte de leden van het orkest voor deze geschenken en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren op dezelfde prettige en kameraad schappelijke wijze met het orkest zal kunnen samenwerken. Wethouder Buurman sprak vervol gens zijn voldoening uit over het werk, door orkest en dirigent in het afgeloo- pen jaar gepresteerd. Als wethouder van Sociale Zak<—i wist spreker maar al te goed, wat het voor werkloozen be- teekent, weer in het maatschappelijk» leven te worden ingeschakeld. Spreker zeide toe. het werk van dit orkest, zoo veel als in zijn vermogen is, te zullen steunen. Het orkest en het ballet onder leiding van mevrouw Xanda Stradowska be sloten dezen middag. Aangegrepen door het tragische lot van Finland, hebben de leerlingen van het Instituut Schoevers gemeend iets te moeten ondernemen om geld bijeen te brengen voor het Finsche Roode Kruis, om zoo te helpen den nood te lenigen van zoo vele onschul dige slachtoffers van den Russischen inval in het vreedzame Noordsche rijk. Een damescomité heeft zich gevormd en in zeer korten tijd werd er een groot aantal kaarten verkocht voor den film-cabaret-avond, welke gisteren in de tooneel- en filmzaal van het Insti tuut werd gegeven. Terecht heeft de heer Schoevers de ijverige jongedames voor alle moeite, van het tooneel af. dank gezegd. De avond zelf mag een groot succes genoemd worden. Het programma was met zorg samengesteld en er werkten prima krachten aan mede, terwijl ver der eenige goede films werden ver toond. Het eerste nummer was een muzikale film, waarna de Finsche con sul de heer A. J. Th. van der Vlugt, de ellende schilderde waarin het Finsche volk is gedompeld. Finland is een be schaafd land en het had zoo graag de zen zomer tijdens de Olympiade ge toond wat het naast sportieve ontwik keling bezit aan cultuur. Maar helaas, het heeft niet mogen zijn en Finland strijdt nu voor zijn vrijheid en voor de beschaving, dus indirect ook voor ons. De heer van der Vlugt wekte dan ook een ieder op, om te geven voor het het goede doel. Als derde nummer werd een aardige dressuur-act vertoond, waarna een jodelaar zijn forsch stemgeluid door de zaal Het schallen. de ^eer M. van NieukerKen, mede na mens het Nederlandsche sanatorium te Davos; jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, advocaat-diaken en voorzitter van het Hervormd weeshuis; res.-gen.- maj. H. de longh, inspecteur van den Vrij willigen Landstorm; kapt. P. dc Zwart namens gen.-maj. jhr. Alting von Geusau, commandant van het tweede Legercorps en waarnemend gouverneur der residentie; mevr. G. A. Wiersma- Kraayeveld, directrice van het Herv. weeshuis; jhr. G. de Graeff; kolonel G. Berghijs, inspecteur der Militaire Ad ministratie; jhr. mr. A. K. C. de Brauw en jhr. mr. dr. E. van Beresteijn. Alle leden van het personeel ont vingen een lepeltje, waarop de vredes duif en het gebouw der inrichting zijn afgebeeld. Des avonds vond een feest plaats voor het personeel. Er werden lantaarn plaatjes vertoond met tekst van Clinge Doornbos, die naderhand ook nog voordroeg, zoomede het schimmenspel van mevr. Kraemer Obreen, terwijl het feest werd besloten met een loopend souper. Vrijdag 2 dezer heeft school-B. As straat 3, een ouderavond gegeven. De voorzitter der oudercotnmissi» sprak een openingswoord. De heer Ve- nema, die sedert 11 December als hoofd aan deze school verbonden is, nam hier na het woord en heette alle ouders van harte welkom. Hij hoopte door een goede samenwerking met de ouders en de oudercommissie een prettigen tijd te mogen hebben aan deze school. Hier na gaf de heer Venema het woord aan den spreker van dezen avond, ds. v. d. Heide, die sprak over „Doel en wezen der openbare school”. In de pauze was er gelegenheid voor de ouders om met de dames en heeren van het onderwijzend personeel te spreken. Na de pauze bracht de secretaresse verslag uit over het afgeloopen jaar. De oudercommissie werd hierna met drie nieuwe leden aangevuld, waarna een kasoontróle-commissie werd ge kozen. De Gemeenteraad heeft, overeenkom stig het voorstel van de Raadsberoeps- commissie, gehandhaafd de afwijzen de beslissing van B. en W. op het plan van de N.V, Pasco tot bouw van een flatgebouw in het Willemspark aan de Nassaulaan. schaal echte Russische Sakoeska en een paar warme schotels. Als mevrouw of meneer nog bij zondere wenschen hebben ik ben in de keuken, zei hy en verdween weer. Lisaweta’s gezicht verried een hevi- gen innerlijken tweestrijd. Ik kan toch niet weg begrijpt u me toch, Alexei-Haar stem klonk onvast. Ook voor hem zal Hixley zorgen maakt u toch niet zoo ongerust, smeekte Robert. U begrijpt toch wel, dat geen van ons beiden kich op het oogenblik op straat kan vertoonen. Wij kunnen nu niet meer terug. Daar voor hebben wjj ons al te zeer in ge vaar begeven. Wij moeten er nu door heen. Begrijpt u wel? Maakt u het dus niet moeilijker dan het al is. Ik heb immers ook al mijn krachten noo- dig. Wederom zweeg Lisaweta na déze reprimande. Zij moest zich laten lei den; er bleef haar zooals voorheen niets anders over. Blijven jullie beiden nu voorloo- pig hier. Ik hoop binnen een uur met alles klaar te zijn. Om twee uur vertrekt een vliegtuig naar Koningsbergen. Ik denk, dat jul lie die wel zullen kunnen halen. Na tuurlijk kan je niet zonder bagage rei zen, dat zou te veel opvallen. Ik zal je twee van mijn eigen koffers geven. Die kan je me dan later wel eens te rug sturen. Voorts zal ik dan nog voor vliegkleeding voor miss Bernekamp zorgen; daarmee is dan tevens het vraagstuk van de vermomming opge lost. Hopenlijk valt jullie het wachten niet te lang. Misschien besluit je in tusschen toch nog tot een lunch. Ik zal James wel even instrueeren. Goed, anders heb je toch geen rust, Hixley. Robert schudde zijn za kenvriend hartelijk de hand. Ik dank je voorloopig, Hixley. Je bent een patente kerel! Nonsens, bromde Hixley. Hy scheen niet goed te kunnen hebben, dat men hem voor zijn bereidwilligheid bedankte. - Tot over een uur dan, herhaalde hij nogmaals, terwyl hij vluchtig op zijn horloge keek. En als je dat visum nu eens niet kunt krijgen? Robert vroeg het uitslui tend voor Lisaweta, om een geruststel lend antwoord te hooren. Ik heb tot dusver nog altijd ge kregen, wat ik verlangde, zelfs in Sov- jet-Rusland, zei Hixley. Nauwelijks was hjj vertrokken, of de onvolprezen James, die blijkbaar zijn maatregelen reeds had getroffen, ver ga, ücheea xuct eeo tablet, waarop een mr aanleiding van de Raadszitting. Nog vóór tot de benoemingen werd overgegaan, ging de Raad gistermiddag in geheime vergadering. Toen pers en publiek weer binnen mochten komen, hield de heer de Visser een pleidooi voor de benoeming van ir. Trooster, tot gisteren nog adjunct-directeur van ons G.E.B., tot directeur van dit be drijf, als opvolger van ir. Bakker. De spreker achtte dit blijkbaar noodig om dat no. 2 van de aanbeveling door B. en W. (waarop ir. Trooster als no. 1 prijkte) zulke uitnemende anteceden ten meebracht. Daartegenover stelde de heer de Visser, dat de heer Troos ter gedurende ongeveer een kwart eeuw heeft medegewerkt aan den bloei van ons G.E.B. en de voorkeur ver diende nu het erom ging, iemand uit het bedrijf te bevorderen, waardoor ook onder het verdere personeel een opschuiving zou kunnen plaats hebben. Wethouder de Vries had de gemak kelijke taak, zich van A tot Z bij het betoog van den heer de Visser aan te sluiten, en de Raad zette de kroon op het hoofd van ir. Trooster door hem met algemeene stemmen te benoemen. CENTRAAL VREDES BUREAU Verschenen is het jaarverslag van de stichting „Centraal Vredes Bureau”, ge vestigd in het Vredeshuis alhier. Uit de bijgevoegde jaarrekening blijkt, dat het aantal contribuanten van 2241 tot 2318 is gestegen, en dat 190 personen het werk met een vrij willige bijdrage steunden tegen 85 in 1938. In den loop van het jaar werd het bestuur aangenaam verrast met een gift van 1000. De begrooting wijst echter een tekort aan. dat men uit een toeneming der jaarlijksche en vrijwil lige bijdragen hoopt te kunnen dekken. Het bureau verzorgde de uitgave van •en vredeskalender. Daarnaast blijft de vredesgids een noodzakelijke uitgave. De bibliotheek kon met vele werken worden verrijkt. Een film van den heer Schoevers, opgenomen aan de Cöte d’Azur, bracht de noodige afwisseling. Loukie Lohoff, in de Haagsctie cabaretwereld geen on. bekende, bracht eenige aardige liedjes, waarna eew baardig heerschap een ko misch nummer ten beste gaf, waarbij de lachspieren danig in beweging kwa men Lya van Dijk, begeleid door Leo Dallinga, bracht een tweetal liederen op zeer verdienstelijke wijze ten ge- hodre, waarna Jan Roland het pro gramma voor de pauze afsloot met eigen liedjes. Even tevoren had de heer Schoevers nog een opwekkend woord gesproken voor de volgende uit voering op Maandag a.s. en voor de jeugd op Vrijdag a.s. en „en passant" een flink aantal kaarten verkocht. Het programma vermeldde na de pauze het optreden van Manihiki’s Ha- waiianorkest en vertooning van de film „Finland”. Het is een avond geworden, het In stituut Schoevers waardig en wij weten dan ook wel haast zeker, dat het be drag, dat na afloop van deze avonden afgedragen zal kunnen worden aan het Finsche Roode Kruis, niet onbelang rijk zal zijn. vereischte bracht. Hixley! Robert kon nauwelijks spreken. Hy kneep de hand van zyn gastheer bijna fijn van louter dank baarheid. Lisaweta was uit haar stoel gesprongen. Ook zij kon maar niet be grijpen, dat niets haar vertrek uit Rusland meer in den weg stond. Hetgeen daarop volgde, geleek een droom. James kwam met koffers aan gedragen. Een groot pak, dat Hixley had meegebracht, bleek een warmen met kameelhaar gevoerden mantel en 'n daarbij behoorenden vliegkap te be vatten, waarin Lisaweta er geheel an ders uitzag. Hixley’s auto stond nog voor de deur. Hy bracht het tweetal zelf naar het vliegveld. Passagiers, hulpvaardige employé’s, ambtenaren.» Robert's hand beefde licht, toen hjj hun passen overhandigde. Hy zag Li saweta wankelen, maar reeds stond Hixley vlak achter haar. Zij kon een- voudig niet omvallen, zoo zat zij tus schen Robert en Hixley ingeperst. Ik ga niet mee, zei Hixley tot den douane, die hem jjlljkbaar goed kende en hem eerbiedig groette. Ik breng mr. Eschberg en miss Lohr al leen maar naar het vliegtuig. Kan passeeren! De ambtenaar plaatste het controlemerk op Robert's en Lisaweta’s pas. Zij verlieten vrijwel als laatsten het douanekantoor. De groote machine stond reeds start klaar ;»het glanzende metaal fonkelde in de warme middagzon. Good bye! Hixley schudde beiden hartelyk de hand. Als Robert Eschberg later nog eens terug dacht aan deze laatste uren op Russischen bodem, dan kostte het hem telkens weer moeite de details volledig voor zijn geest te Eigenlijk wist hij zich die bij zonderheden nooit meer precies te herinneren. Veel was werktuigelyk langs hem heen gegaan, omdat er ten slotte slechts één ding was geweest, dat zijn aandacht volkomen in beslag na®; Hixley’s terugkeer. De salarisregeling voor de leeraren bij ons voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs levert meermalen moeilijkheden bij benoemingen, omdat geschikte krachten zich niet aanmelden of zich terugtrekken, daar zij bij be noeming in salaris achteruit zouden gaan. De Haagsche regeling wijkt af van de Rijk'sregeling, is in sommige opzichten beter, in andere minder gun stig. Vandaar dit voor het peil van ons onderwijs ongewenschte verschijnsel. Vandaar ook het voorstel van B. en W. om hun in gevallen, als hierboven ge noemd, vrijheid te geven om betere voorwaarden aan te bieden, met dien' verstande, dat de nieuwe leeraren na verloop van tijd op hetzelfde salaris peil komen als de oude en voor allen dezelfde maxima gelden. Er werd gewaarschuwd tegen het scheppen van onbillijkheden; er werd gevraagd of men niet liever de ge heele salarisregeling der leeraren zou herzien; er werd ook gevraagd of men niet beter kon wachten tot de Regee ring eventueel zou komen met een wetsontwerp, dat deze aangelegenheid regelt Maar de wethouder van Onder wijs wees dit alles af en de Raad nam het voorstel van B. en W. zonder ver zet aan. Een verstandige beslissing, dunkt ons, want het is voor ons voortgezet onderwijs een belang van de eerste orde, dat men hier de beste leer krachten kan krijgen. Met het voorstel om het Tweede Gymnasium (aan de Bildersstraat) om te zetten in een Lyceum met éénjarigen onderbouw is het niet zóó vlot ver- loopen. Er werden nogal wat bezwaren te gen ingebracht: hooge kosten; concur rentie met de openbare H.B.S. in de omgeving; gemis aan aansluiting (ten gevolge van den één-jarigen onder bouw) met lycea met twééjarigen on derbouw, zoowel dat aan het Stokroos- pleAn als lycea in andere plaatsen, enz. Een niet te miskennen feit is ech ter, dat er algemeen groote vraag is naar lyceumopleiding: een opleiding waarbij de keuze tusschen klassieke en H.B.S.-opleiding niet behoeft te worden gedaan bij het betreden van de school maar eerst na één jaar of (meestal) twee jaren „latijnloos” onderwijs. Die vraag blijkt uit het succes van het Gemeentelijke lyceum aan het Stok roosplein, waar men ruimte tekort H. C. A. VAN BARTHOLD MULLER f Hier ter stede is in den ouderdom van 83 jaar overleden de heer H. C. A. van Barthold Muller, gep. assistent- resident. De teraardebestelling zal morgen ochtend om kwart over elf plaats vin den op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Lisaweta voldeed zwijgend aan het verzoek. Van haar werd slechts ver langd dat zij zich schikte in hetgeen de man, die zoo plotseling in haar leven was gekomen, met haar voor had. Zij voelde zich als in een maal stroom van gebeurtenissen, die niet meer bij te houden waren en waarbij zij zich willoos moest laten leiden. Waar dit alles tenslotte zou eindigen, was niet te overzien en het echt-Rus- sische fatalisme was haar nu eenmaal niet vreemd. Wy zullen die foto’s moeten ver wisselen, constateerde Hixley zakelyk. Hij nam de beide passen en verdween er mee in ’t aangrenzende vertrek. Na een paar minuten was hij alweer terug. In Daisy’s pas prijkte nu Lisaweta’s conterfeitsel. Er is nog een moeilijkheid, Esch berg. Die dame van de foto heeft blond haar en miss Bernekamp is donker. Onder een reismuts of zoo is dat wel te verbergen, antwoordde Robert haastig. Lastiger dunkt het me om onmiddellijk een vergunning, het land te mogen verlaten, van de Sovjet-auto- riteiten te krijgen. Die heeren hebben dat hier aardig voor elkaar. Als je er eenmaal in bent, ben je er nog niet uit. Wat dat betreft, is het hier je reinste muizenval. Maar een val, welke met geld te openen is! Laat dat maar aan mij over. Ik heb in de betrokken kringen goede relaties en Engelsche ponden vinden nog steeds aftrek. Hixley daclxt eeü oogblik 13) Met dien pas wil je dus miss Bernekamp over de grens zien te krij gen? - Ja. ~- Maar wat moet... dat familielid ▼an je dan zonder pas beginnen? Daar kan ik mij op het oogenblik “iet mee bezig houden. Bovendien heeft haar vader hier voldoende rela ties. Hy zal er heusch wel in slagen £e“ nieuwen pas voor zijn dochter te Migen. De Russische autoriteiten heb- ben er het grootste belang bij met hem °P goeden voet te blijven. Bijzondere “Moeilijkheden zal dat wel niet opleve ren. je zujt moeten toegeven Hixley, “■t het de eenige manier is om het ge- w®“Schte doel te bereiken. Hixley ging er niet dieper op in. V dacht er niet aan hier veel woor- te verspillen. Wanneer een man J* Eschberg eenmaal tot een besluit as gekomen, dan deed men het beste aar maar niet al te lang over te Praten. 7~ ^an zullen wij dus allereerst een van miss Bernekamp moeten heb- en. Op de foto van deze dame kan zij niet reizen. obert wendde zich tot Lisaweta. Soyjetpas eens even. komt en dat van verschillende bij zondere lycea hier ter stede, zoowel neutrale als confessioneele. Het ligt voor de hand, dat ook het openbact onderwijs aan deze groote vraag toga- moet komt; één (overvuld) openbaar lyceum, geheel in het Westen der stad, kan moeilijk voldoende worden ge noemd. De school aan de Bildersstraat is aanvankelijk bestemd geweest om een lyceum te worden, maar het is er niet van gekomen. Wél werd een „latijn- looze” eerste klasse ingesteld, maar door het ontbreken van een behoor lijken bovenbouw leverde dit experi ment weinig op. Thans werd dan voor gesteld, dit tweede gymnasium, waar voor onvoldoende belangstelling is, for meel om te zetten in een lyceum. Hoo- gere kosten vreezen B. en W. hiervan nieter is integendeel voordeel te ver wachten als men succes heeftde H.B.S. aan de 3e van den Boschstraat, voor welke concurrentie werd gevreesd, zal ondanks het lyceum voldoende leer lingen blijven trekken, meent de wet houder van Onderwijs, die de voor- deelen van het voorstel nog eens uit eenzette tegenover de aangevoerde be zwaren. Waarom er echter een één jarige onderbouw moet komen en niet een tweejarige, zooals men aan het Stok roosplein heeft (en blijkbaar met succes) heeft de wethouder niet geheel duidelijk gemaakt. Uit de schriftelijke toelichting van het voorstel kan men opmaken, dat B. en W. den éénjarigen onderbouw uit onderwijskundig oog punt prefereeren, maar dit is niet nader uitgewerkt. Heeft dan de t w e ejarige onderbouw aan het Stokroosplein minder goed voldaan In dat geval zou men toch ernstig dienen te overwegen, ook bij d i e school het betere systeem in te voeren, dunkt ons. En zoo men er tevreden over is, waarom dan aan de Bildersstraat een éénjarige onderbouw, waardoor zich aanpassingsmoeilijkhe den bij verhuizing of vestiging kunnen voordoen De Raad heeft thans tot den één jarigen onder bouw besloten en men zal dan nu een vergelijking kunnen maken tusschen beide systemen en hun resul taten. Wellicht zal men, als zekerheid is verkregen over den besten lyceum- vorm, later tot uniformiteit kunnen overgaan. Het voorstel van B. en W. is echter niet zonder slag of stoot aangenomen. Tien leden der rechterzijde, n.l. zes R.K. en vier Chr.-hist., stemden er tegen, zoodat de aanneming geschiedde met 2910 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van de Raadsberoepscommissie is gehandhaafd de weigering van een bouwvergunning aan de N.V. „Pasco” voor den bouw van een flatgebouw in het Willems park, aan de Nassaulaan. Zulks op grond, dat de Raad niet bevoegd is, anders te beslissen in dit speciale geval. Op de juridische kwestie is de Raad niet ingegaan en evenmin op de vraag of inderdaad een bouw als die, voor vergunning was gevraagd, tot in lengte van dagen moet worden gewei gerd in het Willemspark, dat door den heer van Beusékom typeerend werd genoemd een openluchtmuseum voor ouderwetsche architectuur. Het korte debat liep in hoofdzaak over het gebrek aan samenwerking tusschen de directie van Bouw- en Wo ningtoezicht en B. en W., zooals dat bij deze gelegenheid aan den dag is ge komen. Niet ten onrechte meende men, dat bedoelde directie zich eerst wel eens op de hoogte had mogen stellen van het inzicht van B. en W. alvorens bij de gegadigden de verwachting te wekken, dat voor den bouw van hun flatgebouw wel toestemming zou wor den verleend, in verband waarmee zij tot den aankoop van grond en perceel zijn overgegaan om thans tot de teleur stellende conclusie te komen, dat hun plan niet kan doorgaan. Gelukkig heb ben B. en W. reeds maatregelen ge nomen om zulk een gang van zaken in het vervolg te voorkomen. Men ziet ambtenaren kunnen ook al te vlot zijn De receptie in ,,Bronovo” ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Men ziet op de foto mr. W. J. baron van Lynden en besturend zuster jkvr. M. J. W. van Hogendorp (links). Zooals gemeld vond gisteren in Bro- novo een druk bezochte receptie plaats. Naast de reeds genoemde personen gaven daarbij nog van hunne belang stelling blijk: dr. L. D. Terlaak Poot, ds. G. Bos, ds. A. J. Wormgoor, ds. L. Trouw, ds. Creutzberg, ds. D. A. van den Bosch en dr. W. J. de Wilde, resp. praeses en scriba van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente; ds. H. C. Hogerzeil, directeur van de Hervormde stadszending; dr. G. P. Itterzon en dr. M. M. den Hertog. Vele deputaties van kerkelijke ert medische instellingen of vereenigingen boden haar gelukwenschen aan. Zoo zag men deputaties van de regenten van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, van verschillende kerkeraden van de ’s-Gravenhaagsche Wijkverpleging van Bethes da Sarepta te Haarlem, van de vereeniging „Kinderzorg”, van veie wijkbesturen, van het bestuur van de Duinoordkerk, van de directie van het Juliana-Kinderziekenhuis, van het diaconessenhuis te Utrecht, van het bestuur van de afdeeling den Haag van het Nederlandsche Roode Kruis en van de christelijke wijkvereeniging Rehoboth te Delft. Voorts boden hun gelukwenschen aan de heeren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester der residentie; mr. dr. J. J. Boasson, Gemeentesecretaris al hier; mr. dr. A. A. van Rhijn, secreta- ris-generaal van het departement van Economische £aken; mr. H. van Hae- ringen, voorzitter van het ambtenaren gerecht; dr. W. Moll, Gemeente-archi- varis en secretaris van het kinderzie kenhuis, en mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armenraad. Begrijpelijkerwijs was ook de belang stelling uit medische kringen zeer groot. De res.-dir.-off. van gezondheid der 2de klasse Jacobsen bood namens den commandant van de vesting Holland gelukwenschen aan. Daarnaast merk ten wij op dr. J. A. Putto, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst; dr. C. A. Schoe naker; dr. J. P. de Bie; J. F. Kok, directeur der gemeente-apotheek; dr. L. S. Hannema, geneesheer-directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis; dr. L. Fick, geneesheer-directeur van het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde; een de putatie van het bestuur der inrichting voor ooglijders; dr. J. Lankhorst na mens het college van regenten der Sophia-stichting en generaal-majoor N. A. A. van de Roemer, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der land macht. Voorts de architect van het gebouw, i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17