I Russische divisie bij het Ladogameer vernietigd? kruisers Zeven Provinciën De nieuwe Eendragt en Dinsdag 6 Februari BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND I 1940. No. 17486. I Het Finsche legerbericht nog geen Te Helsinki spreekt van Van officieele Finsche zijde wordt bevestiging gegeven De Russische lucht aanvallen Het Russische leger bericht I men twee vernietigde bataljons EERSTE blad. bestaat uit VIJF bladen Dit nummer BUITENLAND te BINNENLAND In Juopio 30 dooden twee Russische aanval heeft zijn kracht verloren I Zoo zullen de nieuwe kruisers Zeven Provinciën en Eendragt eruit zien als zij in de tweede helft van het volgende jaar in de vaart worden gebracht. De schepen zijn in aanbouw bij Wilton-Fijenoord te Schiedam en de R.D.M. te Rotterdam. De tonnage bedraagt 8350 ton. De bewapening zal bestaan uit Washington zal geen haast maken met het embargo tegen Japan Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 tien kanonnen van 15 e.m., twaalf dubbelmitrailleurs van 40 m.m., acht dubbelmitrailleurs van 12.7 m.m en zes torpedolanceerbuizen van 53 c.m. in groepen. De gecontracteerde snelheid is 33 mijl. Tevens zullen de schepen beschikken over een draai- Amerika ziet af van verdere scherpe nota’s Aan Engeland boren catapult en zullen twee vliegtuigen worden meegevoerd. Op den voorgrond ziet men een motortorpedo boot, waarvan een groot aantal in aanbouw is. De teekening werd voor Onze Vloot vervaardigd door den luitenant ter zee A. van Sorge. Aanval op de Mannerheimlinie bij Summa afgeslagen I JÊ - HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVF.RTENTIF.N: PRIJS DEZER COURANT: Eerste blad, pag. 1, Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad. pag. 2. Eerste blad, pag. 3. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. B geworpen op Mantyluoto, Abo, Ekenas, Riihimaki en Hamenlinna. Kleine vijan delijke escadrilles verkenden de kust districten van Lovisa en Sekkijarvi. In Noord-Finland werden bommen gewor pen op Narmes, Kajaani en Kuusamo, terwijl in Lapland Ivalo en Inari wer den gebombardeerd, als gevolg waarvan brand uitbrak in een kerk en een pas torie. In totaal vielen een doode en drie gewonden. De opperste oorlogsraad heeft Parijs vergaderd. Een communiqué werd gepubliceerd over de besprekingen van Gandhi met den onderkoning van Britsch-Indië. Eerste blad, pag. 3. De scheidende opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft zich met een dagorder tot de weermacht gewend. Derde blad, pag. 1, Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. De Russische luchtmacht heeft gis teren haar aanvallen op de burgers voortgezet en in de steden Kotka en Lovisa (Zuid-Finland) bommen laten vallen, die branden hebben veroor zaakt. Een bombardement op IA iborg heeft geringe schade aangericht. Verscheidene burgers zijn gedood bij het bombardement van Pori (Zuid- Finland). In Juopio zijn 30 personen, allen burgers, gedood. Militaire objec ten werden niet getroffen. De divisie is vernietigd nabij Kana- selka ten Oosten van Kitela, dicht bij de Russische grens. De Finnen hebben na een groote omtrekkende beweging de Russen in den rechterflank aangevallen en gedwongen terug te trekken naar het Zuiden op de hoofdmacht. De Finnen hadden het voordeel, dat de Russen slechts van twee wegen gebruik konden maken. De eene loopt van Uomas naar groote overwinning bij Suomussalrrii, d.w.z. er worden geen mededeelinge’ verstrekt, alvorens de laatste resten van de vijahdelijke strijdkrachten ver nietigd zijn. In de eerstvolgende dagen zal het legerbericht geen gewag van eventueel nieuws op dit punt maken. Het staat vrijwel vast, dat, wanneer de militaire autoriteiten der. tijd voor volledige inlichtingen gekomen ach ten, blijken zal, dat de geneele divisie vernietigd is. De Finnen zuiveren langzaam en stelselmatig het terrein. In de afgeloopen veertien dagen heb ben zij kleine afdeelingen geïsoleerd en vernietigd of gevangen genomen. Zij hebben ook het hoofdkwartier der di visie gevonden en vernietigd. Daarna viel de divisie uiteen, zoodat de deelen gemakkelijk vernield werden. Geruchten over Duitsche bemiddeling in het FinschRussische conflict wor den te Berlijn tegengesproken. Vierde blad. pag. L De beschadigde Britsche mijnenveger „Sphinx” is bij het binnensleepen in een haven gekenterd. Er zijn 5 dooden en 49 vermisten. Bij Maasniel is een Ncderlandsche pa trouille bij vergissing over de Duitsche grens geraakt In Duitschland is een autobus door een trein gegrepen Tien inzittende^ werden gedood. De Russische aanval in het Noord oosten van den Ladoga-sector heeft zijn kracht verloren, meldt United Press uit Helsinki. De aanvallen wor den niet alleen zwakker, maar volgen elkaar ook niet meer zoo regelmatig op. De laatste aanvallen van de Russen in dit geheele gebied moeten werden volgende bijzonderheden over den strijd: uitgelegd als wanhopige pogingen van groepen Russische soldaten, welke op zekere punten 'geïsoleerd zijn om hun eigen linies te bereiken De 18de Russische divisie zou ten Noordoosten van het Ladoga-meer ver nietigd zijn, Van officieele Finsche zijde heeft men echter nog geen bevestiging hiervan gegeven. Volgens United Press bewaart het Finsche oppercommando het stilzwijgen omdat het wil wachten totdat ook de tweede divisie voor Kitela zal zijn ver slagen, zoodat de geheele Oostelijke oever van het Ladogameer zal zijn ge zuiverd van vijandelijke strijdkrachten Hoewel de vernietiging van de 18e divisie te Helsinki dus wordt tegenge sproken, geeft „Berlingske Tidende” de Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel, 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 teitswet v, niet alleen °°k op Finland en Rusland. ^aPansche officieele woordvoerders verklaard, dat Japan het als beleediging zou opvatten. -- j Congres uit over Tulomajarvi naar Kitela. Deze wegen kruisen elkaar bij Kanaselka en de Finnen concentreerden hun vuur op dat punt, waarna heftige infanterieaan- vallen volgden. Toen de Russische ver bindingen eenmaal waren verbroken, begon de achttiende divisie terug te trekken naar het Zuiden, maar deze be- w’eging werd ten zeerste belemmerd door het feit, dat slechts een weg bruik baar was, die voortdurend onder vuur werd gehouden, door de Finsche batte rijen op het eiland Kantrinsaarr. terwijl stormtroepen de Rus n in den flank aanvielen. Het juiste aantal der verlie zen is nog niet bekend, maar de acht tiende divisie kan als verloren worden beschouwd. Toch is daarmee de toestand daar nog niet opgelost, omdat er ten minste nog een divisie voor Kitela ligt D<- positie dezer divisie is echter zeer moeilijk, vooral omdat de bevoorrading langs een weg geschieden moet, die on der het vuur der Finsche kanonnen ligt. Naar verluidt, zou de strijd zich op open terrein hebben afgespeeld. De achttiende divisie behoorde tot het dertiende legercorps. Groote hoeveelhe den materiaal zijn vernietigd of verlo ren gegaan, terwijl duizenden soldaten in de koude moesten achterblijven. Daarmee is de Russische poging om de verbinding tusschen de verschillende troependeelen in Oost-Ladoga tot stand te brengen waardeloos gebleken. Het legerbericht van het militaire district Leningrad luidt: Gisteren be drijvigheid van patrouilles en matig geschutvuur in eenige sectoren ten Noorden van het Ladogameer. Nog steeds botsingen tusschen infanterie- afdeelingen. De sovjet-Russische lucht macht heeft verkenningsvluchten onder nomen. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Te land: Op de Karelische landengte hebben vijandelijke afdeelingen aanval len ondernomen aan het front van Summa, doch zij werden alle afgesla- gèn. De vijand heeft zich hierop ver schanst, doch hij werd later verdreven. Op andere punten van het front alge- meene activiteit der artillerie. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer heb ben de Finsche troepen vijandelijke aanvallen op de eilanden afgéslagen en hun posities gehandhaafd. De Finsche troepen hebben zich van een basis in dezen sector meester gemaakt, waarbij de vijand 500 dooden verloor, alsmede zeven tanks, vier kanonnen en een groote hoeveelheid ander oorlogsbuit, o.a. meer dan 30 auto’s van verschil lende typen. De vijand ondernam aan het front van Aittojoki zwakke aanval len, doch overal werd hij tot zijn vroe gere stellingen teruggeworpen. Aan het front van Kuhmo duren de gevechten voort Aan het front van Salla hebben de Finsche troepen een aanval op Mar- kajarvi afgeslagen. Van de overige dee- len van het front is niets belangrijks te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 4 dezer met succes verken ningsvluchten uitgevoerd en vijande lijke troepen en luchtbases gebombar deerd. Vij»ndelijke luchtaanvallen zijn gemeld op de Valamo-eilanden, het Ladogameer en Koivisto. Officieel zijn negen vijandelijke vliegtuigen neerge haald. van vier andere is dit nog niet bevestigd. Tengevolge van luchtaanval len op het klooster te Valamo zijn bran den uitgebroken. Op andere plaatsen was de activiteit in de lucht geringer. De Volksraad nam in behandeling het wetsontwerp inzake wijziging van een aantal artikelen der Indische Staatsregeling. Reuter meldde gisteren uit Helsinki dat de geheele achttiende Russi sche divisie te Kitela ten Noord- Oosten van het Ladogameer. vernie tigd was. Deze divisie heeft meer dan een week ten Noorden van het Ladogameer gestreden. Tusschen 15 en 20 duizend man zijn gesneuveld, gevangen genomen of van koude en honger omgekomen. Deze overwinning beteekende. vol gens Reuter, de mislukking van de poging der Russen de Mannerheim- linie te omsingelen. Naar de correspondent van de Stockholms Tidningen’’ meldt, worden de berichten volgens welke de 18de Russische divisie bij het Ladogameer volkomen omsingeld en vernietigd zou zijn, uit officieele Finsche bron te Helsinki echter tegengesproken. Men gelooft, dat de geruchten ont staan zijn, doordat bij Kitela twee Russische bataljons verslagen zijn. •S-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", VR°Lniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.—. Franco per post met Mode- zender Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het blad laagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. tegen Het Britsche vrachtschip „Beaver- burn” werd bij de Zuidwestkust van Engeland getorpedeerd. Een ander Britsch schip liep in de Noordzee op een mijn. hebben een zware 1 ee^*tn Amerikaansche wet zou aannemen, waarin em- op goederen naar Japan wordt --zooals deze in een brief bargo af8ekondigd. Van senal°r Pittxnan worden bepleit. Het zwijgen van den Finschen generalen staf. Reuter meldt uit Stockholm: De Finsche generale staf schijnt ten aanzien van de successen bij Kitela de- Kanaselka en de andere van Rusland zelfde tactiek te volgen als bij de Het aanhouden van de Amerikaan sche poststukken door de Britsche contrabande-patrouilles, heeft onlangs aanleiding gegeven tot een nota-wis- seling tusschen Washington en Lon den. Het bezwaar van Amerikaansche zijde werd door Engeland beantwoord met de mededeeling. dat Duitschland profijt trok van de Amerikaansche post, waarvan de aangehaalde post stukken de bewijzen opleverden. Het gevolg was, dat Amerika geen Clip pers meer naar de Bermuda's zond om de Britsche controle te ontloopen. De kwestie scheen verder den doofpot in te gaan, hetgeen bevestigd wordt door een Reuter-bericht uit Washing ton. volgens hetwelk de Amerikaan sche regeering tot het besluit is geko men. om zich zooveel mogelijk te ont houden van het zenden van verdere scherpe nota’s aan Engeland betreffen de neutraliteitskwesties. Het telegram zegt„In de toekomst zullen kwesties, welke opkomen tusschen de beide re- geeringen, naar men verwacht, bijna geheel afgehandeld worden door per soonlijke besprekingen tusschen de ambtenaren in Washington en den Britschen ambassadeur of tusschen Britsche ambtenaren en den Ameri- kaanschen ambassadeur in Londen. De reeks nijdige nota’s, welke in de twee afgeloopen maanden aan Engeland ge zonden zijn, hebben de Amerikaansche openbare meening in verontrustende mate in beroering gebracht, volgens sommige ambtenaren, die geen voor deel konden zien in bitse debatten tus schen de beide landen, welke zij be schouwden als een rechtstreeksche aanmoediging voor Hitler. Uiteraard zou deze gemelde nieuwe politiek er van afhankelijk zijn, dat zich geen ver dere ernstige schendingen van Britsche zijde zullen voordoen van de Ameri kaansche neutrale rechten. De Amerikaansche openbare mee ning wordt op dit oogenblik meer in beslag genomen door de houding te genover Japan, dan door critiek op Engeland. Naar United Press uit Washington bericht, is er in het ge heele land een zeer gunstige stemming waar te nemen ten opzichte van de sancties tegen Japan, welke aan het Congres zijn voorgesteld. De regeering echter maakt geen haast met het in dienen van een embarbo-voorstel. De leden van Huis en Senaat ontvangen steeds meer brieven, waarin wordt aangedrongen op de afkondiging van een embargo op den uitvoer van oor logsmateriaal naar Japan. Zoowel de reacties der democraten als die der republikeinen op deze situatie waren verward en in het bij’onder bestaat verschil van meening of men een daad van de regeering kan verwachten, of dat het initiatief zal uitgaan van de commissie van buitenlandsche zaken. Senator Minton, de leider van de meer derheidspartij in die commissie, heeft evenwel tegenover de pers verklaard ..Er is geen haast bij. Wij zullen den tijd nemen om de situatie nauwkeurig te bestudeeren. Ik zie geen reden, waarom het plan gewijzigd zou moe ten worden, wanneer men de zaak tot in alle détails gaat onderzoeken.” Isolationisten en de groep der be langhebbenden bij den uitvoer van grondstoffen, onder wie ook de ka- tc>enhandelaren, verklaren eveneens, dat zij de gebeurtenissen eerst wen- aehen te onderzoeken. Enkele van hen waaronder senator While, zullen zich eg®n een drastisch embargo op of een 1 s fictie van verscheping van oor- ugsmalerialen naar Japan, verzetten. Intusschen groeit de stemming ten •unste van de door senator Gillette oorgestelde resolutie om de neutrali- 1 «wet van toepassing te verklaren op Japan en China, maar United Press meldt uit Helsinki Voorafgegaan door een zeer zware voorbereiding van de artillerie, de zwaarste van dezen oorlog en soms de afmetingen van een trommelvuur be reikend. hebben de Rassen gisteren weer een aanval gedaan op het midden van de Mannerneimlinie bij Summa, welke aanval echter volledig afgesla gen werd. De hierbij door de Russen geleden verliezen zijn zeer zwaar. Te oordeelen naar de voorbereidingen en de hardnekkigheid van de opvolgende aanvallen, probeeren de Russen ern stig de linies te doorbreken, teneinde een verandering te brengen in het ge brek aan succes, dat zij tot dusverre op de landengte hadden. Dit lijkt ech-1 In Zuid-West Finland werden bommen ter in verband met de groote breedte van de Finsche linies een riskante en kostbare onderneming. Finnen bezetten Sovjet- stellingen. Het Finsche telegraafagentschap meldt uit Helsinki, dat de Finsche I troepen ten Noord-Oosten van Ladoga krachtig versterkte vijandelijke stellin gen hebben bezet. De Russen moesten 200 dooden achterlaten, terwijl 70 man gevangen genomen werden, 25 tanks, 3 kanonnen, tal van machinegeweren en ander oorlogsmateriaal werden buitge maakt Bij de acties op de eilandengroep in het Ladogameer werden 150 Russen gedood. In het district Kuhmo hebben de Finsche troepen in de laatste dagen elf tanks, drie kanonnen en tal van trans porten vernietigd en daarenboven een grqoten oorlogsbuit gemaakt. In het district Salla werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. Hier hebben de Russen 200 dooden achtergelaten. Aan de andere fronten een levendige actie van patrouilles, welke den vijand zware verliezen hebben opgeleverd. fH k'i War*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1