Op Finland naar Haagsche Courant van Dinsdag 6 Februari 1940 weg De ondergang van van en van Dagorder hebber den opperbevel- Land- en Zeemacht .„Nora” BINNENLAND DERDE BLAD, PAGINA 1. Elmpt Een woord afscheid tot de weermacht van het Nederlandsche patrouille bij vergis sing over de Duitsche grens IJ het neerleggen van het opperbevel is het mij een behoefte een kort woord tot de weermacht te richten. In de eerste plaats wil ik hen.gedenken, die bij de uitoefening van hun taak het hoogste offer hebben gebracht. de onafhankelijkheids- gedachte De nauwe banden tusschen België en Nederland De prijzen der voornaamste voedingsmiddelen Het gevaarvolle werk, dat aan hen werd opgedragen, hebben zij zonder aarzelen aanvaard. Zij zijn daarbij gevalleneerbiedig eer ik hun nagedachtenis. Uw taak zal ongetwijfeld nog moeilijken worden. Ik ben er van overtuigd, dat gij daarvoor niet zult terugschrikken, doch u door de moeilijkheden zult heenslaan, omdat ge op de meest ondubbelzinnige wijze hebt ervaren, dat ge de waardeering hebt van ons volk, dat voor zijn veiligheid op u vertrouwt. Uit de onlangs door H.M. de Koningin uitgesproken rede is ge bleken, hoe groot ook bij Hare Majesteit de waardeering is voor hetgeen ge voor het land doet. Hare Majesteit heeft hare rede besloten met de treffende woorden „Ik zal veel aan u denken”. Met dit Koninklijk woord als uitgangspunt neem ik thans afscheid van u en geef u de verzekering, dat ik niet groot vertrouwen uwe daden voor de zaak des vaderlands zal blijven volgen. De generaal, opperlievelhebber van land- en zeemacht, REYNDER3. Historie van een land dat f z-n voor zijn vrijheid heeft zegen aan de russificatie moeten vechten t van Finland. Hij schond den eed van Borgaa en gaf daardoor voedsel aan Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geett den stand aan va.i gisteren Voorts dank ik u alien, die deel uitmaakt van de weermacht of daarvoor werkzaam zijt, voor de wijze, waarop gij voor 's lands veiligheid hebt gewaakt. Gij hebt, naarmate het jaargetijde ongunstiger werd en er dus aan velerlei daarmede verband houdende moeilijkheden het hoofd moest worden geboden, niettemin uw geestkracht weten te be waren, terwijl allerwege opvallende bewijzen konden worden waargenomen van een krachtig zich ontwikkelend saamhoorig- heidsgevoel. Zwaar beschadigd werd vorige week de Groningsche kustvaarder ,,Nora”, na op een mijn te zijn geloopen, op het strand aan de Oostkust van Engeland gezet. Toen het vloed werd, raakte het schip op drift en” dreef tegen een wandelpier aan, waarin een gat van 70 meter werd geslagen. Later strandde de „Nora” opnieuw, waarbij het schip totaal wrak sloeg. Het vaartuig op het strand. o rs p-vt VI. Tsaar Nicolaas II. ■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Duitsch-zijn beschuldigen, dat Finland het Engelsch-Fransche opmarschgebied tegen de sovjet-Unie is. „Wie een hond wil slaan, vindt altijd wel een stok”. De Finnen zijn individualisten, ook in hun buitenlandsche politiek. Nu zij zich ver lost hebben uit eeuwen van Zwêedsche Russische en Duitsche bemoeienis, vra gen zij om niets dan onafhankelijkheid Zij zochten in de achter ons liggende twintig jaar geen nauwe aansluiting waar dan ook. Zij bleven bevreesd voor Rusland's plannen, maar zochten hun heil niet bij het Derde Rijk. Zij zaten op den uitkijk, zoowel naar Scandinavië als naar de Baltische staten en Polen. De afkeer van de Finnen tegen de Russen. Een breed overgangsgebied met mist en zwakke winden vormt de scheiding tus schen het continentale weer en dat der Oceaan-depressie in het Westen. Zonsopgang: 7 Febr. 7.34 uur. Zonsondergang: 7 Febr 4 56 uur. Lantarens aan: 7 Febr. tot 7.04 u. v.m.; 7 Febr. 5.26 u. nam Hoogwater te Scheveningejj. 7 Febr. 's morgens 2 uur; nam. 2.20 uur. Morgen géén schietoefeningen op het strand. links-republikein, professor Stahlberg, met 143 stemmen tegen 50 op den recht- schen Mannerheim tot eersten president van de republiek gekozen. Zoo ontliep Finland, door de Duitsche revolutie van 1918, de kans om onder Duitsche cura- teele te geraken, een in 1918 gesloten Finsch-Duitsch handelsverdrag wees in -die richting, nadat het zich met geweld aan een Russische voogdij had onttrok ken. Maar de sporen van al die woeling en gisting bleven nog lang merkbaar en zichtbaar. van 24 Januari (den dag vóór Svinhuf- vud’s protest-telegram) tot de „Russi sche kameraden” richten, kwam Man nerheim, de ex-officier uit het tsaristi sche leger, met zijn boeren en burgers te staan. En tegen de Russische hulp aan de „rooden” riep Svinhufvud Duit sche hulp voor de „witten” in. Tegen de regeering-Svinhufvud werd een ar- beidersregeering gevormd Haapalai- nen, Tokoi, Manner, Sirola, en Kuusinen. Russische officieren namen het opperbevel over de „rooden” op zich, en 28 Januari wordt in Wiborg door de Russische troepen de oorlog aan Fin land verklaard. Maar Mannerheim be haalt bij Tammerfors een overwinning. De Duitsche hulp tegen de bolsjewiki. In April landen de Duitschers onder von der Goltz in Hangö en marcheeren op naar Helsinki, dat in handen van de „rooden” is. De strijd loopt op zijn einde debolsjewistisch gezinden heb ben hun pleit verloren maar het duurt nog tot 1920, vóór in Dorpat de formeele vrede tot stand komt. Intusschen is in Finland de stemming zéér pro-Duitsch. Geen wonderde Duitschers hadden den Finschen anti-bolsjewisten belang rijke diensten bewezen. Als op 8 Aug. 1918 de Landdag bijeen komt, besluit die om van Finland een Koninkrijk te maken. De beslissing werd met 58 tegen 44 stemmen genomen (men bedenke, dat de Landdag 200 leden telt, maar dat de 92 socialisten wegens deelneming aan de revolutie van hun mandaten verval len waren verklaard). In October 1918 blijkt de pro-Duitsche stemming van de Finnen uit het met 75 tegen 25 stemmen genomen besluit van den Landdag, om de Finsche kroon aan te bieden aan Prins Karl van Hessen (Keizer Wilhelm had voor zijn zoons de kroon van de hand gewezen). Op 4 November 1918 komt het antwoord van prins Karlhij wil het aanbod in beraad houden. Zag hij Duitschland’s ineenstorting nade ren 1 Die volgde nog in dezelfde maand. In December 1918 weigert de prins offi- ciëeel de aanvaarding van de kroon. De geallieerden winnen den oorlog en aan een Duitschen koning kan Finland nu niet meer denken. De Finsche regeering achtte zich gecompromiteerd en trad af. Mannerheim volgde Svinhufvud als regent op. Als dan in Maart 1919 Land- dagverkiezingen worden gehouden, doen ook de socialisten weer mee. Zij hebben nu met de communisten gebroken en in de nieuwe volksvertegenwoordiging, die in meerderheid republikeinsch is, krij gen zij 80 zetels van de 200. Op 17 Juli 1919 komt de republikeinsche grondwet tot stand en 8 dagen later wordt de Eerst in de allerlaatste jaren kreeg de Scandinavische orienteering de over hand, en vandaag aan den dag loopt men in Finland met dien vier-staten- speld, dien ik in een vorigen brief al beschreef, of met de Finsche, Zweed- sche, Noorsche en Deensche vlaggetjes aan een kettinkje op jas of blouse. Hand overhand groeit nu het Scandinavische solidariteitsbesef, al nemen de Denen, die van de Russen niets en van de Duit schers alles te vreezen hebben, daarin een andere plaats in dan de Zweden en de Noren, die stellig minder uit com munistenvrees dan uit beduchtheid voor het nieuw-Russische imperialisme aan Finschen kant staan. Zoo heeft Stalin de vier Noorsche mogendheden op een hoop gedreven. Maar dat lag natuurlijk niet in zijn bedoeling (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Tegen den achtergrond van deze korte, maar bloedige onafhankelijk- heidsgeschiedenis zie men de politiek van het vrij geworden Finland. Daar om kwam het mij onvermijdelijk voor, de feiten in klein bestek vast te leggen Zij geven de verklaring voor den afkeer van de Finnen tegen de Russen, voor den communistenhaat van de Finnen, die later ik kom daarop nog wel eens terug leiden zal tot de „Lappobewe- ging" en wat eraan vast zit. Anderzijds verklaren zij ook den angst van de Rus sen voor een aanval van Duitsche zijde via Finland op de sovjet-Unie. Pas op het décor is sedert een maand of vier verschovenNu Duitschland en Rus land van elkaar niets te vreezen heb ben althans voor het oog van de wereld doen, alsof zij allebei gelooven, dat het zoo is nu zeggen de Russen, die jarenlang de Finnen van pro- Ter sprake in de Belgische Kamer. De voorzitter van.de Belgische Kamer van Cauuelaert heeft als spreker op een politieke bijeenkomst gewezen op de nauwe banden tusschen België en Ne derland. ondanks het ontbreken van een bondgenootschap. Hij ontkende, dat de Belgische neutraliteit een beletsel zou vormen voor een verandering van stand punt. indien Nederland door een vreem de mogendheid zou worden overvallen. België heeft in het huidige conflict zijn neutraliteit verkondigd, doch het is niet gebonden als het conflict zich uitbreidt. Dit bewijst echter, dat Bi lg'ë vastbesloten is. te vermijden, dat het in den oorlog wordt betrokken, indien dit niet beslist noodzakelijk is voor zijn eigen veiligheid. In 1899 wekte het door Tsaar Nico laas II aan de Fin nen gedaan on recht zooveel ver ontwaardiging in de wereld, dat een delegatie naar Rus land vertrok om daarvan te getui gen. De leden daar van waren (op de foto van links naar rechts): de Noor Brögger, de Ne derlandsche hoog- professor van der de been Hansen, Franschman Door Duitsche wacht naar overgebracht Gisterochtend is een Nederlandsche militaire patrouille, bestaande uit vijf tien wielrijders, onder commando van een eersten luitenant, bij het grens- kantoor Maalbroek (gem. Maasniel) bij vergissing over de Duitsche grens geraakt. De patrouille werd door een Duit sche wacht aangehouden en is naar Elmpt overgebracht (Van onzen specialen verslaggever.) Stockholm, Januari. J „Wie dicht bij ’t vuur zit, warmt zich ’t best”. Geen wonder, dat de vonken van de Russische revolutie in 1917, eerst van de mensjewistische van Ke renski, toen van de bolsjewistische van Lenin, Trotski en Stalin, over Finland spatten en er heel wat harten deden gloeien voor de nieuwe maatschappe lijke idealen, welke in het nabije Rus land de omwenteling begeleidden. Heel wat! Er zijn geen verhoudingscijfers beschikbaar en zij doen ook niet veel terzake. Noodig is alleen te weten, dat Finland’s sociaal-democraten van die dagen achter de revolutiedenkbeelden aanliepen en dat het in de eerste helft van 1918 er op leek, als zou sovjet- Rusland een sovjet-Finland naast zich krijgen. Het Finsche grondgebied had van 1809 af een groot-hertogdom onder Rus sisch opperbestuur gevormd. De opeen volgende czaren waren ten aanzien van de Finsche binnenlandsche zelf standigheid, van uiteenloopend inzicht geweest. Alexander I, die in 1809 in Borgaa, voor zich en zijn opvolgers, zwoer op die zelfstandigheid, was in zooverre een man van zijn woord. Maar de laat ste tsaar, Nicolaas II, onder den in vloed (meer nog dan zijn voorganger) van Pobedonostseff en andere Russo- maniakken was gaan knagen aan Fin land’s rechten. En toen hij den berucht geworden Bobrikoff als gouverneur- generaal naar Helsinki stuurde, ging het hek van den dam. De Finnen moes ten begrijpen, dat het uur van hun vrijheidsverlies zou gaan slaan, zoo zij zich niet verzetten tegen de aanslagen, daarop door de „Russificanten” van het slag Pobedonostseff, Bobrikoff, Kuropatkin, Stolypin en anderen, samen met den onzelfstandigen czaar, beraamd en gepleegd. En als dan het Februari-manifest van Nicolaas ver schijnt, waarbij de bevoegdheid van de Finsche standen tot een raadgevende wordt teruggebracht, en alle Finland en Rusland rakende zaken aan de be voegdheid van den Finschen Landdag worden onttrokken, dan komt dat ver zet inderdaad. Dan reizen koeriers heel Finland af om in alle stilte handtee- keningen te verzamelen voor een adres aan den czaar en in korten tijd zijn er 523.931 bij elkaar. Dan stellen geleerden uit alle windstreken een be- Sedert Augustus 1939 met 9.6 pCt. gestegen Volgens de berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek, geven, wat het verloop van de klein- handelpnjzen betreft, de volgende in dexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, broo<^ grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij< ging van 9,6 pCt. der prijzen van voe dingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele ge zinsbudget van 3,8 pCt.. waarbij aange nomen is dat 40 pCt van de gezinsuit gaven besteed wordt aan voeding. Augustus 1939=100. Aug, 1939 100,0, Dec. 1939 108,4. 1» Jan. 1940 108.1 16 Jan. 198,3, 23 Jan. 108.8, 30 Jan. 109,6. zwaarschrift op en in Juni 1899 trek ken de Nederlandsche hoogleeraar professor mr. W. van der Vlugt, de Franschman Trarieux, de Deen Han sen, de Zweed Nordenskjöld, de Ita- liaansche hoogleeraar Brussa en de Noor Brögger, naar Moskou, om Nico laas II te doen blijken van de veront rusting der wereld over het schrome lijk onrecht den Finnen aangedaan. Zij worden niet in audiëntie ontvan gen. De tsaar heeft zijn zegen aan de russificatie van Finland gegeven: de eed van Borgaa is voor eens en voor al geschonden. De Finnen begrijpen het. En in de hoofden van sommigen hunner rijpt de gedachte, dat er maar één oplossing is; de unie met Zweden en de unie met Rusland, zij hebber, het Finsche volk geen duurzaam geluk gebracht. Het eenige, dat baten kan, is de zelfstan digheid! Vlak vóór het uitbarsten van den wereldoorlog van 1914 bekrachtigt czaar Nicolaas een nieuw russificatie- program. Een der eersten, die in de oorlogsjaren naar Siberië wordt ver bannen, is de latere president Per Evind Svinhufvud. Talloozen volgen. Maar ook wijken duizenden vrijwillig uit, naar Duitschland, waar zij, na korte oefening, aan het Oostelijk front gaan strijden tegen hun Russische on derdrukkers. Nog is de kans op zelf standigheid klein en onzeker. Dan begint in Rusland de groote om wenteling. De tsaar wordt verbannen en met de zijnen vermoord. Svinhufvud keert naar Finland terug. Daar zijn nog Russische troepen, welke het revo- lutieparool overnemen. De Finsche ar beiders doen mee. Zij hebben bij de Landdagverkiezingen van October 1917 de meerderheid verloren (92 van de 200 zetels) maar in de woelingen van die dagen grijpen zij naar andere mid delen om hun wil door te zetten. Als in Rusland op 7 November de bolsjewistische revolutie begint, neemt de Finsche Landdag de hoogste macht in Finland zelf in handen. Op 13 Novem ber, ’s nachts om 12 uur, beginnen de arbeiders de algemeene stalling. Op 4 December verklaart de Landdag Fin land onafhankelijk. Maar de revolutie- golf is niet te keeren. Talrijke autori teiten worden gevangen gezet en ver moord. Wel erkende de sovjet-regee- ring nog in December de onafhanke lijkheid van de Finsche republiek, mar dat geschiedde, zooals volkscom missaris Proschjaw zei, „in het ver trouwen, dat het niet lang zal duren, vóór Finland’s proletariaat den revo- lutionnairen strijd begint en de teu gels van het land zelf in handen neemt”. Het baat niet, dat Svinhufvud op 25 Januari 1918 telegrafisch bij de Russische regeering protesteert tegen de militaire hulp, welke Rusland aan de Finsche en Russische revolutionai ren in Finland zond. De Russische volkscommissaris van oorlog antwoordt op 26 Januari prompt en ondubbelzinnig „De sociale revolu tie in Finland is begonnen. Rusland’s regeering is volgens haar principes ver plicht het proletariaat in Finland te steunen in zijn strijd tegen de Finsche bourgeoisie. De Commissie voor Oor logsdoeleinden heeft de Finsche roode gardisten hulp gezonden en zal dat blij ven doen.” Zoo werd Finland in de eer ste helft van 1918 tooneel van een bloe- digen burgeroorlog. Want tegenover de naar een bolsjewistische revolutie stre vende arbeiders, die zich bij manifest Nederland gekozen in den raad van internationaal Arbeidsbureau In zijn laatste bijeenkomst heeft de raad van beheer van het int. arbcids bureau België en Nederland aangewe zen om resp. het uittredende Italië en het uitgesloten sovjet-Rusland in den raad te vervangen. De eerstvolgende zitting van het I.A.B. zal in de eerste dagen van Juni .te Genève worden gehouden. Barometer alhier v.m. 8 uur 764 m.m.* v.m. 12 uur 765 m.m.; thermometer resp. 4 gr. en 5 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 uur stijgende. Verwachting tot den avond van 7 Febr.; Wind: meest zwak, Oostelijk tot Zuid oostelijk; betrokken tot zwaar- of’half- bewolkte lucht, aanvankelijk met mist; waarschijnlijk in het Zuiden nog een weinig regen, weinig of ge«n neerslag in het Noorden; in het Noorden lichte vorst tot temperatuur on hei vriespunt; matige tot lichte dooi in het Zuiden en midden. In het Oosten en Zuiden houden de stij gingen van den luchtdruk aan Een con tinentaal gebied van hengen luchtdruk van enorme uitgestrek” rt thans het geheele vasteland n„ .vancunavië en het Middellandsche Zeegebied en reikt tot het Iberisch schiereiland. De vorst- lijn loopt nog steeds ten Zuiden van Fries land en Drente en blijft Oortelijk van den Rijn. Het gebied van strenge vorst in het Noordoosten laat het Oostzeegebied juist vrij, doch omvat Denemarken. Langs de kusten van Portugal en in het Westelijk Middellandsche Zeegebied blijft het weer zeer zacht. leeraar mr. W. Vlugt, Norman de Trarieux, de Ita- liaansche hoog leeraar Brussa en de Zweed Nor- denskjöld. De Tsaar weigerde de delegatie te ont vangen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9