De strijd Finland buitenland 1940. Woensdag 7 Februari BELANGRIJKSTE NIEUWS plo. 17487. eerste blad. Aankomst Zestien sovjet-divisies zouden de grens overschreden hebben Summa in Karelie door Het Finsche legerberickt vijandelijke vliegtuigen verwoest. Fransche legerberichten De Russen bestoken de Mannerheimlinie Het Russische leger bericht Duitsche legerberichten van den Engelschen afgevaardigde naar de Volkenbondscommissie 'I Eerste blad, pag. X Minstens 25.000 bedden noodig. Vierde blad, pag. 1. Derde blad. pag. 1. Kajani gebombardeerd. Derde blad, pag. L Tweede blad, pao. 3. Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pao. X NOORWEGEN. Derde blad, pag. X Balkanstaten verbeteren hun betrekkingen van tus- de r zas, de tot ver- De activiteit der vijandelijke lucht macht was Maandag in het binnenland betrekkelijk beperkt. De stad Kajam werd gebombardeerd. Twee burgers werden gedood, vijf gewond. Ten Zuid westen van Pori aan de Bothnische golf zijn eenige huizen verwoest. Een burger werd gedood, terwijl acht zijn gewond. Te Abo werden verscheidene personen ernstig gewond. Twee Russi sche vliegtuigen zouden daar neerge haald zijn. leiders van het fonds trachten thans een legale wijze te vinden voor het over maken van gelden aan het Finsche hulpcomité. Deensche kolonel naar Finland. De Deensche kolonel Tretow Loof heeft ontslag uit den dienst genomen. Hij zal in Finland het bevel over de Deensche vrijwilligers op zich nemen. Zijn dochter doet dienst bij de Deensche ambulance.* Het aantal in Finland strij dende Denen bedraagt thans 500. Het neemt voortdurend toe. Deze week zullen 1750 Denen, voor het meerendeel smeden, naar Finland vertrekken om daar het werk van Fin sche arbeiders over te nemen. Recruteeringsbureau in Londen. Voor het eerst is officieel melding ge maakt van de werkwijze van het recru teeringsbureau op de Finsche legatie te Londen. Het bureau heeft aanbiedingen ontvangen van mannen om als chauf feurs of als technici te fungeeren en van doktoren. De vrouwen geven zich op als verpleegsters en chauffeuses. Alle aanbiedingen worden genoteerd en ver moedelijk zullen er thans wel vele wor den aangenomen. Het feit, dat deze or ganisatie uitgaat van de Finsche legatie, wettigt de veronderstelling, dat de En- gelsche regeering haar zwijgende toe stemming heeft gegeven. In Oslo is gisteren een temperatuur geregistreerd van 23 graden onder nul, hetgeen in 65 jaren niet is voorgeko- meiu Een felle brand is vanochtend uit» gebroken in de villa „Osiria” te Was senaar. De Eerste Kamer heeft heden de be groeting van Sociale Zaken voor 1940 behandeld. Bij een grondverschuiving in Spanja zijn 19 personen omgekomen en velen gewond. Als opvolger van den heer C. R. T. baron Krayenhoff is tot voorzitter der A.N.V.V. gekozen mr. dr. L. N. Deckers. Derde blad, pag. 1. De autonomistenleider Roos werd te Nancy als spion gefusilleerd. Eerste blad, pag. X Het hoofdkwartier van het Ameri- kaansche Roode Kruis heeft gisteren van zijn vertegenwoordiger te Helsïhki een telegram ontvangen, waarin deze mededeelt, dat onmiddellijk behoefte bestaat aan minstens 25.000 bedden voor steunverleening aan burgers. Voorts werd in het telegram gezegd, dat de Finsche ziekenhuizen stampvol liggen met gewonde Finnen en Russen. Binnenkort zou de officieele mede» deeling te verwachten zijn, dat de Re geering haar standpunt bepaald heeft ten gunste van drie slagschepen en versterking van Soerabaja. Derde blad, pag. L De noodzakelijkheid van daadwerkelijke hulp. Het officieele orgaan van het Vati- kaan „Osservatore Romano” doet in een hoofdartikel een beroep op het pu bliek om Finland te helpen. Daarin wordt verklaard, dat indien men aan Finland daadwerkelijke hulp gaf in plaats van woorden van hulde, het sovjetleger geheel verslagen zou zijn. Het artikel voegt daaraan toe, dat alle anti-communistische landen inclu sief de Oostzee-staten, de Balkan-lan- den, de Donaulanden en de kleine Azia tische landen voordeel zouden hebben bij een nederlaag van Rusland. Het Zweedsche blad „Socialdemokra- ten” schrijft in een artikel over „hulp aan Finland”, dat jachtvliegtuigen en afweergeschut aan Finland ter beschik king moeten worden gesteld. Het blad voegt hieraan toe Het is de plicht van de geheele wereld en vooral van de Noorsche landen, Finland te helpen bij den wederopbouw van de huizen, gebou wen, enz., welke tijdens de barbaarsche Russische aanvallen zijn gebombardeerd en in brand geschoten. Arbeiders van alle categorieën moeten daartoe raar Finland gaan. Dit zou een menscnlie- vend werk zijn, volkomen vereenigbaar met de meest strikte neutraliteit. Hedenmorgen arriveerde op het station H.S. alhier de Engelsche afgevaardigde, die deel zal nemen aan de besprekingen van de Volkenbondscommissie in het Vredespaleis, Sir Ralph Assheton. Rechts de Engelsche gezant, Sir NeviLa Bland, met Sir Ralph Assheton. Het Zweedsche stoomschip „Virgo” Is bij de Aland-eilanden door Russische vliegtuigen tot zinken gebracht. Een Zweedsch protest te Moskou wordt ver wacht. Eerste blad, pag. I. Vierde blad, pag. L Roemeensche handelsdelegatie naar Boelgarije Het Fransche legerbericnt van gis teravond luidt: „Plaatselijke activiteit van onze pa trouilles in het gebied ten Westen van de Saar”. Het Fransche legerbericht van heden luidt: „Niets te melden”. Besloten is tot instelling van een psychotechnischen dienst bij de weer macht Volgens de „Stockholm Tidningen” wordt het aantal Russische divisies, dat tusschen het Ladogameer in het Zuiden en Petsamo in het hooge Noor den, de grens heeft overschreden, op zestien geschat Vijf dezer divisies ope- reeren tusschen het meer en Aittojoki en slechts dank zij de gesteldheid van ,h 1 terrein, kunnen de veel geringere Finsche strijdkrachten den Russen zege vierend weerstand bieden. De sovjet troepen verschansen zich in een geheel net van loopgraven en zijn voorzien van automatische wapenen. Het Finsche opperbevel heeft mede gedeeld, dat de actie van Russische pa rachutisten tot dusverre verstikt is. Men gelooft echter, dat de Russen nog vele valschermspringers in den strijd zullen brengen, om te trachten achter de Finsche linies schade aan te richten. In den sector tusschen Summa en Hatjalanbenja, hebben de Russen over een afstand van ongeveer 20 k.m. een nieuwe divisie in het vuur gebracht Gedurende de gevechten van de laat ste dagen, hebben meer dan 200 Rus sische vliegtuigen boven de Finsche stellingen gevlogen, zij hebben in het bijzonder het dorpje Summa gebom bardeerd: het is geheel verwoest De sovjet-verliezen in de gevechten bij Summa worden geschat op 4500 man, de Finsche verliezen zijn in verhouding miniem. Men moet groote bewondering voor den Finschen tegenstand hebben, als men in aanmerking neemt, dat de Rus sen in den sector Summa een reus- achtigen druk uitoefenen, aldus het blad. Ofschoon het hoofdkwartier van de achttiende Russsische divisie vernield en de divisie zelf volkomen uiteenge dreven is, zijn nog enkele op zich zelf staande afdeelingen overgebleven, met elk waarvan de Finnen thans afreke nen. De Finsche patrouilles moeten ten koste van alles vermijden, dat over blijfselen der divisie zich naar het Noorden begeven, om zich te voegen bij de andere divisies ongeveer vier welke zich in het uiterste Noorden en Noord-Westen van Finland’s „arm” ten Noorden van het Ladogameer be vinden. De dichtst bijzijnde groote Rus sische strijdmacht schijnt te Loimola, ten Noord-Oosten van Kitela, ,te zijn, doch de Finsche troepen hebben naar men gelooft, ook de verbindingen van deze strijdmacht afgesneden. Volgens het blad „Allehanda” heeft de Finsche luchtmacht ook de Russi sche verbindingen met de voornaamste ravitailleeringsbasis te Petrozavodsk verbroken. Hetzelfde blad schat het eantal Russen, dat te Kitela gedood is, op vijfduizend. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van I5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer, Vanochtend is in het Vredespoleto de eerste bijeenkomst gehouden van het organisatiecomité, waaraan de voorbereiding is opgedragen van de samenstelling en werkwijze van het centrale comité voor de coördinatie van internationale economische en so ciale vraagstukken. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Na een voorbereiding door de artil lerie heeft de vijand op verscheidene plaatsen in de Karelische landengte hevige aanvallen ondernomen, in het bijzonder bij Hatjalahdenjarvi en Summa. Zij werden hierbij door meer dan honderd tanks gesteund. Op een der Finsche stellingen heeft de vijand 5 aanvallen gedaan. Tegen middernacht waren de aanval len overal met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den loop van den dag werden 22 tanks vemietgd. Ten Noord-Oosten van het Ladoga meer werden aanvallen van den vijand afgeslagen, in het bijzonder bij de Pitkaranta-eilandengroep. De vijand heeft hier eenige honder den dooden moeten achterlaten. In het disrict Lieksa en Kuhmo wer den alle vijandelijke aanvallen afge slagen. Gelijke resultaten werden verkregen bij Markajarvi in het district Salla. De Finsche luchtmacht heeft vijan delijke bases op 5 Februari met succes aangevallen en aanzienlijke vernieti ging aangericht onder de vijandelijke troepen. De vijandelijke luchtactie was in den loop van den dag van geen betee- kenis. Er zijn bommen neergekomen op Kajaani en Kaskoe. Volgens be schikbare gegevens zijn twee personen gedood en eenige burgers gewond. In Noord-Finland heeft de vijand vergeefs geprobeerd parachute-afdee- lingen te laten dalen. Het legerbericht van gisteren van het militaire district Leningrad luidf: „Op 6 Februari bedrijvigheid verkenningsafdeelingen. Treffen schen kleine infanterie-detachementen ten Noorden van het Ladogameer. De sovjet-Russische vliegtuigen hebben verkenningsvluchten ondernomen”. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het geheele Wennergren- fonds voor het Finsche hulpcomité Het Zweedsche blad „Allahanda” stelt voor om het geheele Wennergren-fonds, dat 30 millioen kronen bedraagt, onmid dellijk aan Finland te schenken voor den strijd tegen de sovjets. Wennergren, een der leidende indu- strieele figuren van Zweden, schonk ver leden jaar 30 millioen kronen om een fonds te stichten, dat ten doel had om de cultureele banden tusschen de Scan dinavische landen te versterken en zoo doende een beter begrip onder genoem de landen onderling te vestigen. De Fransche verkenningspatrouilles op Duitsch gebied Havas meldt uit Parijs: In het gebied ten Westen van de Saar zijn Fransche verkenningspatrouil les ver in vijandelijk gebied doorgedron gen, waarbij zij belangrijke inlichtingen verkregen. Er vond geen treffen plaats met vijandelijke patrouilles. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt Geen bijzondere gebeurtenissen. FRANKRIJK. Te Nancy is vanochtend de leider van v autonomistische beweging in den El- as’ Roos, die wegens spionnage ter ood veroordeeld was, gefusilleerd. °or Lobstein, die gratie had gekregen, s de doodstraf veranderd in levenslan gen dwangarbeid. Op den onbewaakten overweg te Bergentheim (Ov.) is gistermiddag omstreeks 3 uur, een ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven heb ben gelaten en twee anderen zijn ge wond. BINNENLAND Op vragen van het Tweede Kamerlid van Poll heeft de Regeering geant woord, dat in het belang van den Staat geen inlichtingen gegeven kun nen worden betreffende de reden van het ontslag van generaal Reynders. Vierde blad, pag. L Bij den Volksraad is ingediend een aanvullende begrooting voor het depar tement van Economische Zaken, waar bij o.m. voorzien wordt in een ingrij pende reorganisatie van ’s Lands Plan tentuin te Buitenzorg, waardoor deze opnieuw een belangrijk natuur-weteiw schappelijk centrum zal worden. Derde blad, pag. X BUITENLAND De Russische aanvallen op de Man nerheimlinie worden krachtig voortge- zet Tusschen Petsamo en het Ladoga meer zijn 16 Russische divisies samen getrokken. Eerste blad, pag. L Vierde blad, pag. 1» De verscheping van 1500 tons koffia per maand uit Indië naar ons land, heeft thans geregeld plaats. Per maand worden thans rond 1000 tons Indische thee naar ons land gezonden, hetgeen overeenkomt met de consumptie van het moederland. In de Noordzee zijn een Britsche tankboot en een Estlandsch vrachtschip op mijnen geloopen. Een aantal opva renden wordt vermist Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. X Te Birmingham zijn vanochtend twee lersche terroristen opgehangen. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. X Bij Haarlem is gisteren een personen trein op een ontspoorden goederentrein geloopen. Een treinbestuurder en een reizigster werden licht gewond. De schade is vrij aanzienlijk. Derde blad, pag. L PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Groot aantal troepen en tanks in den strijd geworpen Gisteren hebben de Russen een on gekend aantal troepen en tanks (van deze laatste zouden zij er meer dan 100 in den strijd geworpen hebben), geconcentreerd en daarmede buitenge woon hevige aanvallen op de Manner- heim-ünie ondernomen, meldt United Press uit Helsinki. Men spreekt zelfs van de hevigste, welke sedert het begin van den oorlog op de landengte werden gedaan. Vijfmaal kwamen de Russische troe pen, voorafgegaan door een moordend artillerievuur, dat soms de afmetingen van trommelvuur aannam, op de Fin sche linies aangestormd tusschen Sum ma en het Hatjanlahoen-meer. Hun voornaamste doel was blijkbaar de weg, welke naar Wiborg, de zesde stad van Finland, voert. Honderden kanonnen bulderden, het gedreun was niet van de lucht. De gevechten werden tot bijna mid dernacht voortgezet, doch de Finnen waren in staat, om de aanvallen overal af te slaan, zoo meldt het communiqué. Pit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” Bij den Volksraad is een aanvullende begrooting van oorlog ingediend, waar bij in een belangrijke uitbreiding van de lucht- en kust-verdediging van Indië wordt voorzien. De begrooting van het departement van Oorlog wordt met 9 millioen gulden verhoogd. De vredesstemming, welke op Balkanconferentie heerschte en uitdrukking kwam in de officieele klaringen te Belgrado, wordt door de „Popolo d’ Italia” toegeschreven aan den invloed van Italië, welke een over- heerschende factor op de conferentie is geweest. Italië oefent een kalmee renden invloed uit in Zuidoost-Europa en elke poging, van welke zijde deze moge komen, om in dit gebied een depressie in de atmosfeer te verwek ken, zou Italië gereed vinden om deze met alle middelen te bestrijden. In een beschouwing over de verdere ontwikkeling van den toestand schrijft het nieuwsagentschap Stefani o.a. het volgende De vernieuwing van het pact der Balkan-entente in zijn oorspronkelij- ken tekst, zonder nieuwe verplichtin gen, wordt algemeen gezien als een definitief afstand doen van de gedach te der vorming van een blok van mili tairen aard. De kortelings aan de neu trale landen gerichte oproepen hebben dus geen weerklank gevonden in den boezem der conferentie van de vier Balkanstaten, waar de wil tot vrede en neutraliteit opnieuw is bevestigd. De conferentie heeft aan den anderen kant geen enkele vordering gemaakt hi revlsionnistischen zin. De proble men, welke een beslissend belang heb ben voor de betrekkingen tusschen de Entente en de Donaulanden, blijken te Belgrado te zijn uitgesteld. Dit vormt geen gunstig aspect van den algemee- nen toestand der Donaulanden, omdat het uitstellen van deze problemen geen uitgebreider en harmonieuzer samen werking vergemakkelijkt. Uit andere perscommentaren over de toenaderingspogingen van de Balkan- Entente tot Hongarije en Boelgarije een der voorwaarden voor een verdere vreedzame ontwikkeling in Zuidoost- Europa valt op te maken, dat de Balkanners ten aanzien van Hongarije minder toeschietelijk zijn dan tegen over Boelgarije. Hoewel Boekarest gunstig gestemd is voor een verzoe ning met zijn naburen, is van een de finitief aanbod van territoriale her ziening geen sprake. Ten aanzien van Boelgarije wil de Balkan-entente blijk baar allereerst „praten”. De Turksche minister Saradjoglu heeft gisteren met koning Boris en minister-president Kiosseiwanof te Sofia geconfereerd. In politieke kringen te Sofia is men van meening. dat Saradjoglu de rol van bemiddelaar speelt tusschen Boel garije en Roemenië en eventueel tus schen Boelgarije en Griekenland. Men acht hem daarvoor uitnemend ge schikt, gezien de goede betrekkingen tusschen Boelgarije en Turkije en ook om het feit, dat Boelgarije geen eischen heeft ten opzichte van Turkije. In goedingejjchte kringen is men van meening, dat Boelgarije geen pro fijt zal trekken van moeilijkheden, waarin eenige Balkanstaat zou kunnen worden verwikkeld, teneinde aan zijn territoriale eischen te voldoen. De rol van bemiddelaar zou inslui ten, dat Saradjoglu ook in staat is toezeggingen aan de Boelgaren te doen. De naaste toekomst zal uitmaken, wel ke houding Roemenië zal aannemen ten aanzien van Hongarije in de kwes- fte van Transsylvanië en ten aanzien van Boelgarije in de kwestie van de ^broedsja, evenals de houding van Griekenland ten opzichte van een Boelgaarschen toegang, naar de Egeï- sche Zee. De betrokken landen zullen contact treden met Boelgarije. Een Roemeensche handelsdelegatie wordt rhorgen te Sofia verwacht. Zweedsch schip door Russische vliegtuigen tot zinken gebracht Officieel wordt te Helsinki medege deeld, dat Russische vliegtuigen het Zweedsche stoomschip „Virgo” groot 657 ton, in de nabijheid v an Mariehamm (Aaland eilanden) gistermiddag tot zin ken hebben gebracht. Voordat de „Virgo” de haven van Abo met bestemming Stockholm verliet was het schip gewaarschuwd. Toen de Russische vliegtuigen het schip bombardeerden slaagde de kapi tein er in om met de leden van de be manning aan land te komen. Nadat de vliegtuigen verdwenen waren, zond de kapitein 3 man aan boord, doch de Rus sen keerden weer terug en begonnen het dek onder vuur te nemen. De drie mannen konden evenwel nog ontsnap pen. Ook een ander schip, waarvan de naam niet bekend is. werd aangevallen en beschadigd doch het kon zijn reis verder voortzetten. De „Virgo” maakte deel uit van een convooi van vijf schepen, alle met be stemming Stockholm. De kapitein van het Zweedsche stoomschip „Wirgo”, dat gisteren in de Oostzee door Russische vliegtuigen tot zinken is gebracht, heeft verklaard, dat de Russen, na bommen op het vaar tuig te hebben uitgeworpen, de beman ning met hun machinegeweren bescho ten. „Dagens Nyheter” schrijft, dat Zweedsche stoomschip „Fenris”, door een duikboot tot zinken is bracht, bijna zeker is aangevallen door een Russischen onderzeeër. Het door Rusland toegezegde onderzoek in deze aangelegenheid is nog niet beëindigd, wellicht, omdat de duikboot sindsdien tot zinken is gebracht, maar ditmaal is het niet moeilijk, het geval op te helderen. Waarom, zoo vraagt het blad, zijn de Russen teruggekomen om de be manning te beschieten Het blad ein digt met een krachtig protest tegen „de barbaarsche methoden van de Rus sische terreur”. Geen Duitsche hulp aan Rusland tegen Finland. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede De Engelsche pers en radio hebben den laatsten tijd herhaaldelijk gemeld, dat Dyitsche officieren en technici in Russischen dienst zouden zijn getreden, dat Duitsche schepen munitie en artille rie voor de Russische troepen naar Pet samo en Moermansk zouden hebben ge bracht, dat een ruil van Duitsche oor logsschepen tegen Russische duikbooten zou zijn geschied, enz. In verband hiermede wordt officieel vastgesteld, dat1. Rusland nooit ge vraagd heeft om ondersteuning van wel ken aard ook tegen Finland. 2. Duitschland nooit militaire onder steuning, van welken aard ook, in het Russisch-Finsche conflict aan Rusland heeft verleend. COURANT HAAGSCHE OVERZICHT. KOUDE-RECORO TE OSLO. het dat ge- Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 AUT0N0MI8TENLEIDER wegens SPIONNAGE TERECHTGESTELD.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1