Begin NU te leeren PAARDRIJDEN STATEN-GENERAAL bij de SPORT „ORANJE-MANEGE" te Scheveningen TWEEDE BLAD, PAGINA 3. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940. EERSTE KAMER DE ELFSTEDENTOCHT ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN LANDELIJKE RUITERS IN MOBILISATIETIJD BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN HET ZWEMSTADION IN KOPENHAGEN BEGROOTING VAN KOLONIËN te SCHAATSENRIJDEN. Propaganda. De ZWEMMEN. WIELRENNEN. FEESTAVOND H.S.VW. BILJARTEN. een BOKSEN. DAMMEN. PAARDEN. door ïoopig voor behoeften en zal Avondvergadering van Dins dag 6 Februari. Geojend te 8.35 uur. Voorzitter: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. heer de Bruyn afwachtend tegen over minister van den Tempel. Bouw voorloopig opgeschort. Het lag in de bedoeling, voor de Euro- (R.K.) zeide sociaal-demo- de de de Te star ten aanzien van het sneeuwruimen. De heer Gelderman heeft gesproken over de sneeuwopruiming. Van weige ring van het werk is geen sprake. Een groot aantal gemeentebesturen had ge vraagd de sneeuw in werkverschaffing tc mogen opruimen of een suppletie uit de gemeentekas te verleenen. De minis ter beschouwde dit echter als vrij werk. Maar er waren toch wel zeer bijzondere omstandigheden, vooral op het platte land, waar gemeenten geheel geïsoleerd welke worden bouwen. Kronen 8 12 ron- ron- Vergadering op Woensdag 7 Februari. Geopend te 11.10 uur. Voorzitter mr. W. L. baron deVos van Steenwijk. te en men zegt, dat ook Boeyen zal moeten op houden. Er wordt verder gesproken van nieuw koppel Schulte—Bruneel. INSTALLATIE H. C. NIJKAMP. Gisteravond is de Eerste Kamer bij eengekomen ter afdoening van eenige wetsontwerpen. In den aanvang daarvan werd tot lid der Kamer beëedigd de heer H. C. Nij- kamp (R.K.) (in plaats van vijlen L. F J. M. baron van Voorst tot Voorst.) pij legde in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna hij door dezen met zijn benoeming werd geluk- gewenscht. H.R.C.—„HOLLANDIA". Daar de trainer van „Hollandia” mor gen moet meewerken aan een uitvoering van O. en O., begint de indoortraining in plaats van om 7 uur om half 7 in de zaal v. Ostadestraat 312. Op den door O. en O. georganiseerden feestavond in de school L. v. Poot, waar van als onderdeel 'n ontmoeting op home trainers tusschen de beste Haagsche ama teurs op het programma stond, wist ons lid G. Aschman de eerste plaats en ons lid J. Habets de derde plaats te bezetten. De kaarten voor hpt jaarfeest op Zondag a.s., zijn bij de bestuursleden te verkrij gen. Een stoom-instructie-cursus. De Friesche bond van landelijke rijver- eenigingen zal in dit laatste gemis trach ten te voorzien, door enkele werkende niet gemobiliseerde leden een stoom-cur- sus te laten volgen voor het geven van instructie. Natuurlijk is daarmede wel iets te bereiken, maar het blijft verre van ideaal, al is het beter dan in het geheel niets. Over het algemeen is het dezen winter stil geweest De streekcommissies, die eigenlijk eerst vorig jaar overal’ gesticht zijn en aan den arbeid zijn getogen, heb ben vrijwel niets van zich doen hooren. Natuurlijk speelt het weer ook een rol in dezen Bij vele vereenigingen is de moed ei wat uit, zoodat het werkelijk een groot vraagteeken is. wat het komend I seizoen ons zal brengen. In .Arena" heeft de Haagsche Sportver- eeniging Voorwaarts Zaterdag jJ. een in alle opzichten geslaagden feestavond ge houden. De zaal was eivol met een enthousiaste menigte, toen de voorzitter zijn openingsrede hield en speciaal wel kom heette het H.V.B.-bestuurslid, den heer G H. v. d. Moolen sr., die. bij absentie van een afgevaardigde van de afdeeling Bedrijf, de jubileerende vereeniging com plimenteerde en er speciaal de aandacht op vestigde, dat het huidige bestuur vol komen voor zijn moeilijke taak opgewas sen bleek. Ondanks de ongunstige tijds omstandigheden, neemt het aantal leden en donateurs(trices) gestadig toe en is aan de behoefte van een doelmatige wasch- en kleed gelegenheid ten volle voorzien Afgewisseld met eenige zeer aar dige tooneelstukjes, voor dilettanten ver dienstelijk vertolkt onder leiding van mevr Barbier, vermochten oud en jong zich met diverse dansen, waartoe de uit stekende muziek zeer veel heeft bijgedra gen. te amuseeren Een tombola heeft me nigeen met een doelmatigen prijs huis waarts doen gaan: het bal had tot diep in den nacht een aangenaam verloop. Een groote en uiterst krachtige activi teit ontwikkelt de leiding der Kon. Fede ratie op het gebied der propaganda, want zoo moet men toch het O. en O.- werk der federatie voor haar gemobili seerde leden opvatten. In de steden den Haag, Haarlem, Amersfoort en Nijkerk zijn z.g. mobilisatie-centra gevormd, waar regelmatig bijeenkomsten worden gehou den, speciaal belegd voor de gemobili seerde leden der federatie. Er wordt dan een of ander hippisch onderwerp behan deld en de burger-landelijke ruiters ko men daar dan gezellig den vroeger ge smeden bank versterken. Deze bijeenkom sten worden zeer op prijs gesteld en men laat niet gauw verstek gaan. In onze stad bereidt bovendien een aantal gemobili seerde werkende en gewone leden zich voor een der federatie-examens voor. De leiding berust bij een der gediplomeerde leden Dat van zulke bijeenkomsten een groote propagandistische waarde uitgaat, niet alleen naar binnen maar ook naar buiten, behoeft wel niet betoogd te wor den. Van den nood is dus door de fede- ratieleiding wel terdege een deugd ge maakt. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN „SPOORWIJK". De uitslag van de ontmoeting Spoorwijk E K A is als volgt: E K A. boekte een winst van 213: de heer Cranebroek be haalde een winst van 1.56 boven zijn moyenne. Spoorwijk boekte een winst van 1.12; de heer K Bouwman behaalde een winst van 0.43 boven zijn moyenne. Sneeuwruimen. Bij de werkverruiming is men ook wel eens wat te formalistisch, zooals bij de sneeuwopruiming is gebleken. Door eenig dictatoriaal ingrijpen vah de zijde van den minister, zou veel ontevreden heid van het publiek zijn voorkomen, dat niet begrijpt waaarom een werk- looze wel grond mag omspitten en geen sneeuwruimen en straten schoonmaken. Terecht wil de Regeering geen wette lijke regeling voor het weer in betrek king nemen van de gemobiliseerden, maar wel hebben de werkgevers den moreelen plicht hen zooveel mogelijk terug te nemen, ook indien dit met fi- nancieele offers gepaard zou gaan. Wat de sociale maatregelen en plan nen van den minister betreft, pleitte de heer Gelderman er voor, daarbij re kening te houden met de belangen van het bedrijfsleven. Dit maakt in oorlogs tijd een moeilijke periode door, vooral wanneer industrieën voor den export werken. Het is niet onbillijk dat de werkge ver bijdraagt tot de wettelijke werk loosheidsverzekering, dóch het zou ge- wenscht zijn, dat tevoren de maximum- bijdrage van de industrie werd» ge fixeerd, opdat zij wete, waar zij aan toe is. Spoed moet worden gemaakt met de oorlogsongevallenwet. De heer Gelderman drong aan op grondverbetering, waardoor de grondge bruiker in betere conditie komt. Op dit terrein kan nog veel worden gedaan. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De gisteravond te Utrecht gespeelde partij uit de tweede ronde om het kam pioenschap van Nederland, tusschen Jurg en Kalden, eindigde in remise. nieuwe werkgelegenheid verschaffen, indien zoo’n vacantie op de juiste wijze wordt gebruikt. Aan dit vraagstuk moet de Regeering ook haar aandacht schen ken. In internationale arbeidskringen is er over gesproken; de Noorsche regee ring heeft voor de goede besteding van den vrijen tijd een raad in het leven ge roepen, welk voorbeeld hier te lande zou kunnen worden gevolgd. Verkorting van den arbeidsduur zal kunnen bijdragen tot vermindering van de werkloosheid. De minister gaat in deze echter niet ver genoeg; hij had het initiatief moeten nemen tot werktijdver korting óók in die bedrijven, waarin de Arbeidswet geldt. De minister beroept zich op de moeilijke internationale om standigheden, maar men kon het stand punt aanvaarden, dat voor het behoud van onze veiligheid en onafhankelijk heid langer gewerkt moet worden en toch doen nagaan in welke bedrijven de arbeidsduur kon worden verkort Kan dc minister mededeelen hoeveel arbei ders in de bedrijven, welke voor de de fensie werken, aanwezig zijn? De minis ter is bereid overbodige over werk ver gunningen tegen te gaan, waaruit blijkt, dat hij in verkorting van den arbeidstijd iets ziet voor de vermindering van de werkloosheid, die het moreel van ons volk schaadt. De heer v. d. Bilt drong vervolgens aan op ratificatie van internationale conventies, o.a. die betreffende den ar beidstijd in de mijnen. Ook in ons land zijn nog 800 a 900 mijnarbeiders zonder werk. De toestand der mijnbedrijven is financieel heel goed, zoodat verkorting van den ar beidstijd met één uur geen bezwaar be hoeft te zijn. De heer v. d. Bilt betreurde de verla ging van het subsidie voor de drankbe- strijdersvereenigingen, zulks uit het oogpunt van de belangen der volksge zondheid; deze vereenigingen voeren een moeilijken strijd. Ruitersport voorloopig tot werkeloosheid gedoemd Door de mobilisatie van enkele honder den leden der Koninklijke Federatie van Landelijke rijvereenigingen en door de vordering van meer dan 700 wedstrijd- paarden is de landelijke ruitersport voor- loopig voor een groot gedeelte tot werke loosheid gedoemd. Hoe de toestand zich precies zal ontwikkelen, is op het oogen- bhk m-g niet met nauwkeurigheid te zeg gen, want het rij- en wedstrijdseizoen vangt pas aan einde Maart begin April Dit neemt met weg, dat de leiders der landelijke ruitersport verre van optimis tisch zijn. Er moet toch bij vrijwel de meeste vereenigingen begonnen worden met drie of vierjarige paarden. Alles moet weer van den grond af opgebouwd wor den! Het ergste is echter, dat een zoo groot aantal der bekendste wedstrijdrui- ters, mannen met routine en ervaring, ont breken, doordat zij onder de wapenen zijn geroepen Ook een aantal instructeurs is niet ter beschikking, zoodat nieuwe leden, zoo die zich al mochten aanmelden, dik wijls geen behoorlijke instructie kunnen ontvangen. De bestrijding van de werk loosheid. De heer H i e m s t r a (S.D.A.P.) sprak over de werkloosheid, waarvan de om vang in ons land, ondanks de mobilisa tie, nog groot is. Hij bepleitte uitvoering van groote openbare werken en scholing en herscholing van hen, die langdurig werkloos zijn geweest. Bij dit laatste krijgt de minister niet voldoende mede werking van het bedrijfsleven. Dat is kortzichtig, want reeds thans moeten maatregelen worden genomen om aan de te verwachten uitbreiding van de werkgelegenheid in de toekomst het hoofd te kunnen bieden. De heer Hiemstra vroeg den heer de Bruyn hoe hij denkt, de werkloozen uit de sfeer der werkverschaffing te kunnen halen; een verandering van het woord is op zichzelf niet voldoende. Het door dezen afgevaardigde aangehaalde voor beeld, dat straks geen arbeiders ge schorst kunnen worden, doch alleen ont slagen, is niet als een voordeel te be schouwen. Bij schorsingen kunnen de vakvereenigingen nog wel iets voor den arbeider bereiken. De minister heeft maatregelen geno men om den nood der werkloozen in de zen tijd zooveel mogelijk te verzachten, dcor o.a. verhooging van den kolentoe slag, verstrekking van meer vet e. d., maatregelen die op zichzelf niet zoo ge wichtig, maar tezamen toch van betee- kenis zijn. Volgens „De Tijd” zou deze minister te nuchter zijn, zou hij de dingen te veel van den stoffelijken kant beschouwen. Dc heer Hiemstra achtte deze critiek on begrijpelijk. Nuchterheid sluit geenszins gevoel, ethischen zin uit. Dat bewijst het verleden van minister van den Tem pel en dat bewijzen ook zijn daden. Een wettelijke vacantieregeling zal ongetwij feld ook aan het gezinsleven ten goede komen. Om de week verlof voor te werk- gestelden in werkkampen in plaats van om de veertien dagen draagt daar ook toe bij; onder minister Romme ging dit niet, onder minister van den Tempel wel. De heer Hiemstra betwijfelde of de subsidies aan de werkloosheidskassen voldoende zullen blijken en hij hoopte, dat de minister tot verhooging ten bate van de laagst betaalde groepen zou wil len overgaan als deze noodzakelijk is. Van de werkverschaffing mag geen misbruik worden gemaakt voor de uit voering van normaal werk. De minister ontkent, dat dit in het algemeen ge beurt, en wijst erop, dat het dikwijls moeilijk is, uit te maken of een bepaald werk een werkverschaffingsobject of normaal werk is. Toch zijn er gevallen, waarin aan uitvoering in normalen ar beid de voorkeur moet worden gegeven; het Werkfonds zou hierbij steun kunnen verleenen. TOMMY FARR CONTRA JOE LOUIS. Tommy Farr zal, aldus meldt United Press, vermoedelijk in Juni opnieuw een gevecht leveren tegen Joe Louis. middelen niet om de sneeuw in gewoon werk te laten opruimen. De heer Hiemstra had den indruk, dat aan het departement te veel naar schablonen wordt gewerkt, dat men daar te conservatief is geweest Er had geen dwang op de werkloozen mogen worden toegepast gelijk wel is bepleit omdat zij doorgaans niet over de kleeding en het schoeisel be schikken, die bestemd zijn tegen de koude. Gebleken is, dat vele werkloozen zich vrijwillig hebben aangemeld. (Zie verder 4e blad, pag. 2.) ling van de begrooting Zaken voor 1940. De heer de Bruyn het optreden van dezen cratischen minister, in verband met de omstandigheden, waaronder het kabi- net-de Geer is opgetreden, met ge mengde gevoelens te hebben gezien, omdat aan het werk van prof. Romme een ontijdig einde werd gemaakt, wiens richtlijnen van de Christelijke wereld beschouwing uitgingen. Welke wereld beschouwing de heer v. d. Tempel aan hangt weet men niet, wel, dat hij de sociaal-democratische maatschappijbe schouwing tot de zijne maakt. De* heer de Zeeuw sprak het vorige jaar, niet-geheel ernstig, over het „menu” van prof. Romme hoe zal hij het program van dr. v. d. Tempel qua- lificeeren De heer de Bruyn hoopte een even gunstig oordeel over het werk van dezen minister te kunnen uitspreken, als deze over den arbeid van minister Aalberse heeft geveld bij de herdenking in den Hoogen Raad van Arbeid. Wel bekroop hem de vrees, dat hun meeningen wel eens uit een zouden kunnen loopen, met name wat den arbeid van de gehuwde vrouw en de taak van de Bedrijfsraden be treft De minister houdt de ontwikke ling van de sociale taak dezer raden tegen. Hij deelt het standpunt van hét N.V.V., dat de uitvoering van de so ciale verzekering niet door de Bedrijfs raden moet geschieden, ook niet van de kinderbijslagverzekering. Het schijnt, dat de minister de uit spraak van de Tweede Kamer wil ne- geeren en aan het amendement-Smeenk geen uitvoering geven. Het hoofdpunt van des ministers pro gram schijnt te zijn, het tot stand- brengen van een wettelijke vacaritie- regeling. Deze schijnt minder moeilijk dan een wettelijke werkloosheidsver zekering. Zal de minister ook deze laatste aanvatten Zij is wellicht nog urgenter dan de vacantieregeling. Wel was de heer de Bruyn het met den minister eens, dat algemeene ver korting van den arbeidsduur niet wen- schelijk is. Doch de minister zou de werktijden in enkele takken van bedrijf kunnen bezien, bijv, bij de Spoorwegen en de Posterijen, waardoor meer men- schen te werk zouden kunnen worden gesteld. Omdat de arbeidsmogelijkheid in ons land beperkt is, moet het werk zoo rechtvaardig mogelijk over de beschik bare valiede arbeiders worden ver deeld. Laat de Regeering haar aan dacht vooral schenken aan de krotop- ruiming daarvoor behoeft men 't nog niet eens te zijn met de „Quo Vadis”- plannen van den heer Sickesz. Dat de werkverschaffing nu werkver ruiming is geworden, moet worden toe gejuicht. Moge de minister er in slagen de werkloozen geheel uit de sfeer van de werkverschaffing te halen. Do heer de Bruyn vroeg of er eenige grond is voor de beschuldiging van den Rijksinspecteur van de werkver schaffing, ir. van Weezenbeek, dat de werkverschaffingswerken niet deskun dig worden geleid. Vervolgens be pleitte hij intensieve bestrijding van de jeugdwerkloosheid op het platteland. Hij vroeg of de Regeering ook voorbe reid is op den toestand, welke na den oorlog zal ontstaan en of zij voldoende op de hoogte is van wat op het terrein der sociale en economische ordening hier te lande bestaat. Met voldoening had de heer de Bruyn gezien, dat een beperkte regeling van het ziekenfonds wezen zal worden voorbereid. ONTGINNINGSOVEREENKOMST MET DE N.V. „MIJNBOUW MAATSCHAPPIJ CELEBES”. Vervolgens was aan de orde het wets ontwerp tot het sluiten van een over eenkomst als bedoeld in art. 5a der In dische Mijnwet met de alhier gevestigde N.V. „Mijnbouw-Maatschappij „Celebes” voor de opsporing en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en man gaan in een terrein, gelegen in de resi- dentieën Celebes en Onderhoorigheden en Manado. De heer V ij 1 b r i e f (S.D.A.P.) wees op het stijgend verzet in de Volksver tegenwoordiging tegen dergelijke con tracten; dat blijkt ook uit de stemmin gen in den Volksraad. Zelfs zij, die ple gen vóór te stemmen, wenschen thans een grooter aandeel van den Staat in de winst. De heer van Poll vroeg dan ook Wijziging van de Indische Mijnwet. De heer Vijlbrief meende, dat de Re geering door haar politiek te dezen aan zien de maatschappijen op een veel te hoog voetstuk plaatst. In elk geval zou geëischt moeten worden, dat de maat schappijen haar zetel in Indië hebben. Dc Regeering zwicht echter voor haar afwijzende houding. Met voorbeelden lichtte de heer Vijlbrief dit toe. Hij vroeg welke toch de machtige invloe den zijn, die bewerken, dat ook de regeeringscommissaris zich vestigt waar de maatschappij wil. Hij hield vervol gens een pleidooi voor Staatsexploitatie. Minister Welter ontkende, dat er een s t ij g e n d verzet tegen wetsont werpen ais deze is. Verezet is er altijd geweest, en steeds uit denzelfden hoek. De Staat moet bij de belegging van zijn gelden zoo weinig mogelijk risico loo pen. Er zal niemand zijn die adviseert gelden van de sociale fondsen te beleg gen in olie-aandeelen. Vooral de mijn bouw is zeer riskant. In sommige geval len is het waar, dat groote winsten wor den gemaakt, doch lang niet in alle. Dezer dagen heeft de minister een stuk Koeten teekenen tot liquidatie van de Mijnbouw Mij. Nieuw-Guinea, die op dit eiland naar goud heeft gezocht. Daarbij zijn millioenen verloren gegaan, Nederlandsch en Engelsch kapitaal. De kwestie van den zetel is meer een Eenümentskwestie; persoonlijk is de mi nister voor de vestiging van den zetel in Indië. Er zijn echter bezwaren tegen Zoodanige vestiging, o.a. omdat Indië te Ver van de geldmarkten afligt. De mi nister herinnerde aan zijn betoog in de Tweede Kamer. Geldbelegging is een kwestie van ver trouwen; er wordt heel veel rekening Behouden met de personen, die in het >stuur van een maatschappij zitten. Het publiek is niet geneigd zijn geld te steken in zaken, waarvan de zetel en de commissarissen 9000 mijlen ver weg zijn. Met deze overweging moet de Re- «eenng rekening houden. Wat de Regee- rmgscommissaris betreft, de Regeering tie ™i0VeT \°.ldoende contróle-instan- les, ook ui Indie, zoodat ook niet daar De Eerste Kamer heeft hedenochtend een aanvang gemaakt met de behande- van Sociale Het optreden van dr. v. d. Tempel „niet in bijzondere mate verontrustend”. De heer Diepenhorst (A.R.) zei de slechts korte algemeene beschouwin gen te zullen houden. Hij achtte het op treden van dezen socialistischen minis ter niet in bijzondere mate verontrus tend en geen reden aanwezig hem ver trouwen te onthouden. Hij betreurde, dat de minister geen maatregelen wil voorstellen om het euvel van den arbeid van de gehuwde vrouw te beteugelen. Hij betwijfelde of een wettelijke re geling van de vacantie noodig is; beter ware het de vacantie te regelen in de collectieve arbeidscontracten en het verloop daarvan af te wachten. Het lijkt niet wenschelijk om een overheidsin stantie in het leven te roepen voor de besteding van den vrijen tijd voor den arbeider, gelijk de heer v. d. Bilt wil. Terecht zegt de minister ten deze de ontwikkeling van het organisatiewezen te zullen afwachten. Ook was prof. Die penhorst het met hem eens, dat het thans geen tijd is voor een algemeene verkorting van den arbeidsduur. Proe ven daarmede in Frankrijk genomen, vóór den oorlog, zijn op een volslagen fiasco uitgeloopen. Ook de heer v. d. Waerden, partijgenoot van den minister, heeft gezegd, dat het denkbeeld moeilijk economisch te fundeeren is. De minister legt terecht den nadruk op het initia tief van het bedrijfsleven, gelijk ook minister Romme deed. Prof. Diepenhorst herinnerde er voorts aan, dat van sociaal-democratische zijde krachtig op het toekennen van veror denende bevoegdheden aan de Bedrijfs raden placht te worden aangedrongen, ook door het Tweede Kamerlid dr. v. d. Tempel. Thans hoort men er niet veel meer van. Nu heet, dat niets kunstmatigs aan de Bedrijfsraden moet worden opge legd; zij moeten op natuurlijke wijze tot ontwikkeling komen, een ontwikkeling, die onder het ministerie-Colijn is bevor derd. De tegenstelling tusschen het eco nomische en sociale element in de Be drijfsraden is verzacht. De beeldspraak, welke bij de redevoeringen over de Be drijfsraden wordt gebruikt, geeft al een aanwijzing voor de wijze, waarop over deze instellingen wordt gedacht. Minis ter v. d. Tempel sprak in de Tweede Kamer over „couveuse-kindertjes”, mi nister Romme maakte de vergelijking met een broedmachine; als men daar de temperatuur te hoog opvoert, krijgt men geen kuikens, maar hard gekookte eie ren. (V r o o 1 ij k h e i d). Prof. Diepenhorst betoogde tenslotte, dat eerst gezorgd moet worden voor uit bouw van de collectieve arbeidscontrac ten, alvorens aan de Bedrijfsraden ver ordenende bevoegdheid kan worden ge geven. De heer Gelderman (Lib.) sloot zich voorloopig aan bij de hartelijke welkomstwoorden, in het voorloopig verslag, tot dezen minister gericht. Hij hoopte, dat de minister veel voor het Ned. bedrijfsleven en ons volk tot stand zal kunnen brengen. De werkloosheid vereischt nog veel zorg en groote aandacht, vooral in de havencomplexen. Door de mobilisatie heeft zich een verschuiving van de werkloosheid voorgedaan. Weliswaar liep de werkloosheid terug en zou nog of ingesneeuwd waren. Deze bezaten de Wij stellen de inschrijving open voor avond-spoed-cursussen Voor beginners onder leiding van de bekende deskundigen: Lt. Kol. Van Reede. Kolonel Leegstra en Instr. Geerlings. Prijzen NIET verhoogd dus F. 2.— per les. Telef. 55.16.02. Ge kunt dan dezen zomer buiten rijden als vervanging van Buitenlandsche reis. DE VERDEDIGING VAN DE WEST. Nadat zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming een onteigening te Apeldoorn was goedgekeurd, was de begrooting van het departement van Koloniën voor 1940 aan de orde. De heer de Savornin Lohman (C.H.) zeide met genoegen gezien te hebben, dat meer geld is uitgetrokken voor de verdediging van Suriname en Curacao. De toestand was onhoudbaar en vooral wat Aruba betreft, mocht niet den indruk worden gevestigd, dat wij dit eiland, waar Amerikaansche petro- leumbelangen zijn vertegenwoordigd, niet kunnen verdedigen. De geschiedenis met de „Graf Spee” heeft geleerd, dat de Westindische eilanden niet meer ge ïsoleerd liggen. De heer Lohman achtte ook mijnver sperringen en een klein oorlogsschip voor Suriname noodig. Bij de verdedi gingsplannen moge Suriname niet wor den vergeten. Minister Welter zeide, dat er in derdaad reden is om voldoening over de verdediging van de West uit te spreken; tot voor korten tijd liet deze zeer veel te wenschen over. Voor kustbatterijen van een aanmerkelijk kaliber op Cura cao en Aruba zijn 2 millioen aange- vraagd, voor de verdediging van Suri name 100.000 gld. De kosten van een beschermende mijn versperring voor Suriname zouden te hooge lasten op de schatkist leggen. Al leen in uiterste gevallen zal een oor logsschip naar Suriname gedirigeerd kunnen worden. Een majoor van den Indischen generalen staf, die met een opdracht in de West vertoefde, heeft ook den gou verneur van Suriname van advies ge diend. i De begrooting werd z. h. s. goedge keurd. HAAGSCHE DAMCLUB H.A.D.C. De verdere resultaten van de prijzen- wedstrijden van de Haagsche damclub H.A.D.C. luiden als volgt: H. J. Brinkhuis—P. v. Scheers 2—0; J. C P. de Vries—J. Pex 2—0; H. v. TrooijenA. Boxelaar 11; W. Pluimert B. Galjaard 11; J HaazeJ. Ates 1— 1; J Ates—L. v. Westbroek 0—2; J. Sin- gerlingW. F. H. v. Damme afgebr.. De clubavond zal voortaan op Donder dag worden gehouden. Voor de nieuwe lingenwedstrijden, waaraan prijzen ver bonden zijn, kan men zich aan het club lokaal, Spui 205, opgeven. OM DEN „UNITAS”-BEKER. In het clublokaal van de Haagsche damvereeniging „Unitas” werden de wed strijden om den „Unitas"-beker voortge zet met de volgende resultaten: D. v. Leeuwen—C. Eerhardt jr. 0—2; A. ChattelainC. Eerhardt sr. 11; W. Velt- kamp—J. Stam 20; C. W. A. v. d. Eijkel—J de Maar 2—0; P v. Amstel— H. Opdenbrau 20; H. C. M. V. d Henst J. Teeuwisse 2—0; D. v. Leeuwen—H. v Heijningen 1—1; H. Appelboom—A Chattelain 2—0; D. G. AlmoesJ. Teeu wisse 0—2. verdere teruggang kunnen zijn ver wacht, indien de oorlog niet ware uit gebroken, doordat de positie der in dustrie na de crisisjaren sterker was ge worden, maar nog altijd is de werkloos heid een probleem, waarmede vooral de groote steden te kampen hebben. De steunbedragen met emolumenten, kun nen wel eens den prikkel om werk te zoeken verminderen. Aanvaarding voor werk stuit ook wel eens af op ver slechtering van de positie van den ar beider, als hij wederom werkloos zou worden Zoo beslist hier dan een reken som. Herscholing van de werkloozen moet krachtig worden bevorderd. Ernstige valpartij Gisteravond heeft zich tijdens den Zes- daagsche te Antwerpen een ernstige val partij voorgedaan. De Belgische renner Vissers viel; onze landgenoot Boeyen, die vlak achter hem reed, kon niet meer uit wijken. viel over hem heen en kwam op de baan terecht Hierbij liep Boeyen een lichte hersenschudding op. waarvoor de dokter hem volledige rust voorschreef. Scherens geeft op. Gisteravond om 11 uur was de stand als volgt: 1. De NeefHuys; op 1 ronde: 2. SchulteBoeyen; 3. Naeyev. Simaeys; 4. v. d. Broek—Somers; op 2 ronden: 5. van Vlietv. d. Voort; op 5 ronden: 6. R. MaesS. Maes: 7. VisschersHen- drikx; op 7 ronden: 8. Scherens—Bruneel; 9. Braspenningvan Amsterdam; op ronden: 10. SeynaeveMichaux; op ronden: 11. KintVlaemynck; op 13 den: 12. Thyssen—Declercq; op 21 den: 13. CoolsMeerschaert. Rond 11 uur begonnen opnieuw gewel dige jachten, waarbij, zooals boven ge meld, Scherens en Boeyen kwamen vallen. Scherens gaf den strijd op een Regeeringscommissaris behoeft zijn. De minister betoogde voorts, dat Staat aan allerlei heffingen van mijnbouwmaatschappijen ongeveer helft van de winst tot zich trekt. Als de Staat als een goed huisvader wil han delen, mag hij niet te groot risico nemen. Na repliek van den heer V ij 1 b r i e f (S.D.A.P.), die niet overtuigd zeide te zijn en verklaarde, dat zijn fractie ge acht wilde worden te hebben tegen gestemd, en na dupliek van den m i- n is ter, werd het wetsontwerp z.h.s. aangenomen, met de gevraagde aanteekening. Öm 9.35 uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. Drie en negentig rijders bereikten de finish De Elfstedentocht 1940 zal in de his-1 torie ongetwijfeld als één der zwaarste en meest geruchtmakende worden geboek staafd. Nog steeds bevatten de Friesche bladen kolommen nabeschouwingen en in gezonden stukken, waarin de critici voor later een andere, betere regeling beplei ten, vooral bij start en finish, zich wat den wedstrijd betreft over ’t algemeen niet kunnen vereenigen met de toekenning van len, 2en, 3en prijs enz. aan groepen en het evenmin in den haak vinden, dat het officieele Elfstedentocht-ridderkruis ook wordt toegekend aan hen, die wegens den zeer slechten toestand der banen niet verder zijn gekomen dan Wier of Vrouw- buurtstermolen en dus, al of niet gedwon gen, Dokkum „links hebben laten liggen”. Hun prestatie mag dan niet minder zijn dan die van vroegere kruisridders, 10 steden zijn geen 11 Nog steeds heeft het centraal bestuur zich niet tenvolle door de zeer omvang rijke en uiterst lastige administratie kun nen heenworstelen. De vaststelling van de uitslagen wordt bemoeilijkt door twee factoren. Ten eerste zijn door het uitstel len van den tocht tal van oorspronkelijke inschrijvers niet opgekomen, doch daar tegenover verschenen er tot op ’t laatste moment zeer veel nieuwe. In de tweede plaats is het door het noodgedwongen afbreken van den tocht, waarbij Dokkum verder werd uitgescha keld (in totaal kwamen daar slechts een 300 rijders), heel lastig uit te maken, hoe veel deelnemers den tocht geheel hebben uitgereden en hoeveel er met bussen te Leeuwarden zijn aangekomen. Blijkens een voorloopige, misschien nog niet geheel volledige lijst, hebben van de 600 wedstrijdrijders er 93 de finish te Leeuwarden bereikt, van wie 30 buiten de provincie Friesland woonachtig en niet minder dan 12 Leeuwarders. De bekende winnende ploeg met Piet Keijzer uit De Lier als nummer één, arriveerde te 4 uur 36 min., de \yer premiewinnaars te 5.04, de twee winnaars van den 3en prijs te 5.16, de twee van den 4en te 5.27. de drie van den 5en (o.w. P. Boekesteijn te Maas- land) te 5.29, waarop dan volgt de lange I peesche zwemkampioensctiappen, groep van 6en prijs winnaars; de eersten in 1942 te Kopenhagen zouden hunner passeerden te 5.39 de finish en gehouden, een stadion te zoo successievelijk tof 8.25, tot tenslotte dat 3 A 4 millioen Deensche het laatste tweetal pas om 10.40 de kaart moest kosten. Door den oorlog zijn de liet afstempelen prijzen dermate gestegen, dat het zwem- Onder de ruim 3000 Elfstedenrijders stadion op het oogenblik 7 i 8 millioen bevond zich ook een aantal dames, van kronen zou kosten In dit verband heeft wie er slechts éen, n.l. de 24-jarige men besloten den bouw van het stadion Sjoerdje Faber uit Warga, den tocht ge-' VOorloopig op te schorten. heel heeft volbracht. Zij bereikte s avonds om 7 uur het eindpunt. VOETBAL. Waardeering van den heer v. d. Bilt. De heer v. d. Bilt (S.D.A.P.) ver klaarde met vertrouwen dezen minister te hebben zien optreden. Hij meende, op grond van diens vroegere werkzaamhe den, veel van dezen bewindsman te mo gen verwachten. Zijn korte program be wijst, dat het hem ernst is met zijn voor nemen om in den korten, nog restenden tijd, eenige belangrijke wenschen te vervullen. Ook mag. van hem op het ter rein der werkloosheidsbestrijGing iets worden verwacht. De aangekondigde wettelijke vacantie- regeling had de volle instemming van den heer v. d. Bilt. Een wettelijke va cantie schept nieuwe

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7