NORTH STATE Unox srA^r LUCHTVAART HOEST verkoudheid BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. FAMEL GELDERSCHE .ROOKWORST, MET HET VREEMDELINGEN VERKEER IN 1939 SNIJBOONEN EN WITTE BOONEN BRAND IN LOODS ACHTER METAALSMELTERIJ ïtceX'6 Van Thora HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. I H BLENDED UcigarettesU 8 NED. HERV. GEMEENTE f OORLOGSDREIGING BEPERKTE AANTAL BUITENLANDERS BEGRAFENIS GEP. LUIT.-GENE- RAAL L. J. SCHELTEMA VOLKSZANGAVOND IN DILIGENTIA DE ARBITRAGEZAAK RADIO ORIENT „REIGER”-VLUCHT WAS GROOT SUCCES SIROOP Broeiing van jute-zakken de oorzaak COÖRDINATIE VAN INTERNATIO NALE ECONOMISCHE EN SOCIALE VRAAGSTUKKEN NEDERLANDSCHE MIZRACH1E Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 met zijn vluchtelingen men BINNEN LANDSCH TOERISME NAM TOE. door luid applaus werd onderstreept, werd de avond besloten. Een godsdienstonderwijzer benoemd. De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft in zijn gister avond gehouden vergadering tot gods dienstonderwijzer aangesteld om werk zaam te zijn in wijk XV (de wijk van dr. W. J. de Wilde), teneinde cateche tisch onderwijs te geven en huisbezoek te doen, den heer L. van den Hout, alhier. Iedere Jood moet zich T“ tijden één voelen met het Vanavond zijn bemanning en passa giers van de „Reiger” nog doorgereisd naar Rome, vanwaar zij morgenochtend naar Parijs vertrekken. Duitschland België Engeland Frankrijk Ver. St van N.-Amarika Zwitserland Is- Times”: schei- dom. In het beloofde land, waar reeds nu 500.000 Joden wonen, zal het Jood- sche volk voor ondergang behoed blij- ven. Met Godsvertrouwen moet de ar. beid daarginds worden voortgezet Nadat spr. nog over het mizrachis. tisch-Zionistisch werk had uitgeweid, eindigde hij met een krachtig beroep op allen, mede te werken aan den op. bouw van het Joodsche land, als eep Joodsch Nationaal Tehuis m godsdien- stigen zin. De heer Moscovitch zong daarna nog verschillende Oost-Joodsche liederen, Met het zingen van „Hatikwah” werd de goed geslaagde avond besloten. Een lijn naar Zuid-Afrika? Als wij de vlucht in alle opzichten geslaagd noemen, geldt dat in de eerst* plaats voor de bemanning, die zonder eenige stoornis den tocht op vlotte wijze heeft kunnen maken, dank zij de uitmuntende outillage langs de geheel* route, welke het mogelijk zou maken onmiddellijk een regelmatigen lucht dienst naar Zuid-Afrika te openen, in dien de K.L.M. daartoe vergunning zoU krijgen. In de tweede plaats kan de vlucht geslaagd genoemd worden, omdat de besprekingen, welke de vertegenwoor diger der K.L.M., de heer Reyers, in Zuid-Afrika hierover gevoerd heeft, een zoodanig verloop hebben gehad, dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat pogingen van de K.L.M. in deze richting een redelijke kans van slagen zullen hebben. bleven enkele hotels het geheele jaar geopend (hoewel zij in andere jaren na het seizoen werden gesloten) omdat een aantal kamers toch bezet bleef door militairen. Voor alle prijsklassen te zamen be droeg de bedbezetting gerekend over het geheele jaar vooj het normale gastenverblijf en de daarvoor beschik bare bedden 40 pCt. Uit de cijfers blijkt dat de gemiddelde verblijfsduur der buitenlandsche gasten in beide jaren langer was dan die der gasten uit Nederland. Te Scheveningen liep het aantal in exploitatie zijnde hotels in het seizoen (gerekend van 1 Mei t.m. 30 Septem ber) uiteen van 21 (in Mei) tot 33 (in Juni, Juli en Augustus). Het aantal overnachtingen in Sche- veningsche hotels bedroeg 94.642, waar van 36 pCt. van uit het buitenland af komstige gasten (in 1938 50,2 pCt); voor de Haagsche hotels waren deze percentages in dezelfde perioden on derscheidenlijk 31,7 en 37,8. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau publiceert een voorloopig overzicht van de vreemdelingenbeweging in de resi dentie in 1939. Gedurende vrijwel het geheele jaar waren, aldus wordt gezegd, de omstan digheden niet gunstig voor het vreem delingenverkeer. De politieke crisis in het voorjaar en de daarmede verband houdende spanningen hebben ongetwij- feld talrijke reisplannen doen misluk ken. Vaststaat, dat vele Amerikanen, die reeds voor Europa „geboekt” hadden, van hun reis hebben afgezien. De on zekere toestand op politiek gebied heeft voorts het internationaal verkeer in het algemeen doen verminderen, terwijl ten slotte door het uitbreken van den oorlog een min of meer ontijdig einde gekomen is aan het reisseizoen. Werkte derhalve de algemeene toe stand remmend op het vreemdelingen verkeer, toch kan niet gezegd worden, dat over het geheel genomen het bezoek aan de residentie slecht was. Het totaal aantal in de hotels in 1939 afgestapte gasten was lager dan dat over 1938 vastgesteld (105.160 tegenover 107.002). In feite kan in verband met het tevoren opgemerkte worden aange nomen, dat de achteruitgang grooter is geweest. Er viel een sterke afneming van het aantal gasten uit het buitenland te con- stateeren, waartegenover toeneming van het aantal gasten uit Nederland staat, welke toeneming echter niet groot ge noeg is om het verlies aan vreemdelin gen goed te maken. Buitenlanders toonden zich gereserveerd. In sterke tegenstelling daarmede ge ven voor 1939 alle maanden voor de gasten uit het buitenland afkomstig la gere verhoudingscijfers te zien dan voor 1938, derhalve zoowel in het hoogseizoen als in den voor- en natijd. Opvallend groot zijn de verschillen voor de maan den September tot en met December; het verloop dezer cijfers toont wel heel duidelijk, welk een invloed het uitbre ken van den oorlog op het internationale reizigersverkeer heeft gehad. Gerekend over geheel 1939 vermin derde het aantal uit het buitenland af komstige gasten met 22,3 pCt.; al geeft dit percentage de afneming niet in voldoende mate weer, toch kan dit aan vaard worden als uitgangspunt van en kele vergelijkingen. Voor de zes landen, welke te zamen meer dan 80 pCt. van het totaal aan tal uit het buitenland afkomstige per sonen leverden (n.l. 80,5 pCt. in 1938 en 81,8 pCt. in 1939) zijn de verminde ringen hieronder vermeld (de naburige landen in de volgorde van belangrijk heid voor het vreemdelingenverkeer in 1938 en 1939). Vermindering in 1939 ten opzichte van 1938. 15,7 16,2 24,2 16,8 36,2 16,3 De vacature wijlen ds. A. B. te Winkel. In zijn volgende vergadering zal de Algemeene Kerkeraad een nieuwe gros lijst for meeren om te komen tot het samenstellen van een drietal in de va cature ontstaan door het overlijden van ds. A. B. te Winkel en voortdurend door het bedanken van ds. G. Ger- brandy te Leeuwarden. Van de vier naburige landen, welke te zamen steeds een overwegend deel 2/3) van het aantal gasten uit het buitenland hebben geleverd, trekt de afneming van het aantal gasten bi; Engeland vooral de aandacht. Het percentage voor de Vereenigde Staten komt daar echter nog belangrijk boven uit; voor de overige, niet genoemde landen te zamen bedraagt de verminde ring 27,7 pCt. In beide jaren daalde het percentage voor de uit het buitenland afkomstige gasten van de hoogste naar de laagste prijsklasse. In 1938 vormde het aantal buitenlandsche gasten meer dan de helft van het totaal aantal gasten in de hoogste twee prijsklassen, in 1939 was dat nog slechts voor de hoogste klasse het geval. De overnachtingen. Het aantal in exploitatie zijnde ho tels liep, evenals het aantal beschik bare bedden, sterk uiteen. Voor 1939 is hierbij te vermelden, dat door militaire en andere maatre gelen voornamelijk van September af een aantal hotels geheel of gedeeltelijk aan hun bestemming is onttrokken en dat het aantal beschikbare bedden be langrijk verminderde. Daartegenover Kerstactie boekte succes. Voor de gasten uit Nederland geeft 1939 voor het meerendeel der maanden hoogere cijfers te zien en wel van April af. (Met uitzondering van Juni, in welke maand in 1938 het Wegencongres is ge houden.) Er is dus duidelijk een inten ser toerisme in eigen land van het Ne- derlandsche publiek waarneembaar, waarbij opvalt, dat terwijl in 1938 de toeneming van het gastenverkeer in De cember slechts gering was, deze in 1939 veel meer beteekende. De Kerstactie van de Haagsche Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer heeft hier kennelijk invloed gehad (in October en November 1939 kwamen on derscheidenlijk 4873 en 4843 gasten uit Nederland in de residentie, in Decem ber 1939 kwamen er rond 800 meer n.l. 5563). Gisteravond omstreeks half tien werd brand ontdekt in een loods van de metaalsmelterij en metaalhandel van de firma L. Broder en Co„ aan de Binckhorstlaan 175. In de loods, welke gelegen is naast de tingieterij, waren behalve blokken tin, vele jutezakken opgeslagen, welke waarschijnlijk door broeiing vlam had den gevat. Het vuur, dat veel rook ontwikkelde, deelde zich mede aan het dak, waarin een groot gat brandde. De brandweer was op het terrein aanwezig met de motorspuiten van den Rijswijkscheweg en de Louise Hen- riëttestraat, doch de laatste behoefde geen dienst te doen. Alvorens met twee stralen water kon worden gegeven, ging eenigen tijd ver loren met het hakken van een bijt in de naast het terrein gelegen sloot. De nablussching van de smeulende zakken vorderde geruimen tijd. Het blus- schingswerk stond onder leiding van inspecteur-brandmeester C. W. P. Ot ten. De schade wordt niet door verze kering gedekt. demaker stond onlangs ook het drietal te Arnhem. Ds. G. v. Veldhuizen, wiens vader, beterschap van Herman Stenz, welke wijlen prof. dr. A. v. Veldhuizen, hoog- leeraar was aan de Rijksuniversiteit te Groningen, werd in 1903 geboren en in 1928 candidaat in Drenthe om 28 Oc tober van dat jaar te Nigtevecht het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1931 naar Hantum en werd 9 Mei 1937 predikant te Kralin- gen. Al deze predikanten behooren even als dr. Schokking tot de confessioneele richting. De besprekingen van het zgn. orga- nisatie-comité hebben gistermiddag tot half zeven geduurd. De heer Pelt deelde ons toen mede, dat dr. Colijn bij den aanvang van de middagzitting de gedelegeerden ge dankt had voor het vertrouwen, dat zi. in hem hebben gesteld door hem tot voorzitter van dit comité te kiezen. Hi; verklaarde al zijn tijd en energie aan dit werk te zullen geven. Na dit ope ningswoord hebben alle gedelegeerden deelgenomen aan een algemeene be spreking, welke heden werd voortge zet. Allen begonnen hun beschouwin gen met uiting te geven aan hun vreugd de, dat dr. Colijn het voorzitterschap van het comité heeft aanvaard. Tenslotte nog een kleine verbetering van hetgeen wij gisteren hebben ge meld. Wij hebben erop gewezen, dat Frankrijk in de ochtendzitting niet vertegenwoordigd was, omdat de heer J. Paul Boncour door een pleidooi in beslag werd genomen. Nu blijkt ons, dat de Fransche regeering door twee gedelegeerden ter conferentie is ver tegenwoordigd. Behalve de heer Paul Boncour is ook de heer P. Arnal, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister door zijn regeering naar het Vredespaleis afge vaardigd. De heer Arnal nu heeft de ochtendbijeenkomst bijgewoond. De „Times” over de Haag, sche conferentie. In een artikel over de Volkenbond: conferentie alhier schrijft de „1 „Men moet een uiteindelijke en de eco- Tot 1 in Se van van de waar de wereld- - d gebracht, moei- weer nuttiger vraag- HAAGSCHE VEREENIGING VOOR VROUWELIJKE VRIJWILLIGE HULP. Het werkcomité van de Haagsche Vereeniging voor Vrouwelijke Vrijwil, lige Hulp deelt ons mede, dat het bureau der vereeniging van Maandag 19 Februari af gevestigd zal zijn; Kerkplein 3. Men hoopt, dat reeds den eersten dag vele vrouwen en meisjes, die niet tot een der aangesloten organisaties be. hooren, zich zullen aanmelden. In Hotel intrek delegeerde REIS TE NAPELS VOLTOOID Onze speciale correspondent aan boord I van de „Reiger” meldt ons d.d. 7 Febr. I uit Napels: Hedenmiddag om half drie precies, I overeenkomstig het op het reisschema I vastgestelde tijdstip, is het K. L. M.- I vliegtuig de „Reiger” van zijn speciale I vlucht naar Zuid-Afrika teruggekeerd I en op het vliegveld van Napels Campo- I dichino geland. Alle deelnemers aan de reis, die van I hier vertrokken waren, zijn ook in I Napels teruggekeerd, met uitzondering I van een passagier, die in Zuid-Afrika is gebleven, doch in wiens plascs een 1 andere Nederlander, die passage naar I Holland zocht, is medegekomen. Op twee dagtrajecten heeft de „Rei- I ger” bovendien eenige passagiers mee- I genomen. De tocht is uitmuntend verloopen en alle passagiers waren dan ook op- I gewekt, zoowel over hun verblijf in de I Unie, als over den prachtigen tocht, I waarbij zij in vogelvlucht de wonderen I x an het tot voor kort nog onbekende I Afrika hebben kunnen gadeslaan. Ge- I durende de geheele reis hebben zij ge legenheid gehad belangwekkende bij zonderheden langs de route te be zichtigen. Na aankomst te Bulawayo maakten I zij een tocht door het prachtige berg- I land door Noord-Rhodesia naar het I graf van Cecil Rhodes. Te Nairobi werden zij, evenals op de I uitreis, op een hartelijke wijze verwel komd door de kleine Nederlandsch* I kolonie. Te Khartoum waren zij de I gasten van de Royal Air Force-club, I waar zij verwelkomd werden door een I thans Britsch-genaturaliseerd Neder- I lander, die zelf luitenant-vlieger bij de I Engelsche luchtmacht is en den laatsten I avond te Alexandrië waren wij na een I cocktail-party bij den K. L. M.-ver- tegenwoordiger, den heer van der Zee, vereenigd aan een geanimeerden maal tijd, aangeboden door den commandant van de „Reiger”, gezagvoerder Blaak. Te Napels was o.a. de K.L.M.-gezag- voerder Smirnoff aanwezig, die deze week met de „Pelikaan” naar Indië vertrekt. Te Athene had men een ont moeting met de „Torenvalk”, die onder commando van Evert van Dijk op weg was naar de Oost. De zitting van de arbitrage-rechtbank in het Vredespaleis. Gistermorgen heeft de arbitrage-1 rechtbank in het geschil omtrent de N.V. Radio Orient in het Vredespaleis haar eerste publieke zitting gehouden. Aanwezig waren o.m. de gezant van Egypte, Nicolas Khalil Bey, de gezant van Urugay, de heer Gurmendez, de Belgische gezantschapsraad, baron Ru- zette en de heer G. Paul-Boncour, han- delsattaché aan de Fransche legatie, zoon van den agent van Frankrijk in deze zaak, de heer J. Paul-Boucour. Voor den aanvang van de pleidooien heeft de heer Mr. W. M. van Lanschot, voorzitter van de arbitrale rechtbank, de vertegenwoordigers van partijen welkom geheeten. Hij noemde ons land daarbij een eiland van vrede in Euro pa, waar men de juridische waarheid in vrijheid en veiligheid kan naspeu ren. Hij hoopte, dat Europa spoedig tot den vrede zal terugkeeren. In den middag zijn de pleidooien voortgezet. Van beide zijden zijn vriendelijke woorden gezegd over de Fransch-Egyp- tische vriendschap, waaraan door dit proces geenszins schade wordt gedaan. MONTESSORI-ONDERWUS. Het hoofd van de Eerste Nederland- sche Montessori-school, Laan van Poot 353, tijdelijk ondergebracht in het schoolgebouw Banaanstraat 15A, hield aldaar voor belangstellenden een le zing over de grondslagen van het Mon- tessori-onderwij s. Ter illustratie projecteerde de heer J. Vinkenborg verschillende foto’s uit zijn school, waarop men de groepen aan het werk zag. hun de Engelsche ge- Ralph Assheton, Morgenavond houdt de Jong-Hervormdengroep in Wijk XII der Ned. Herv. Gemeente een vergade ring in Bethel, Thomas Schwencke- straat 30. De heer A. v. d. Horst zal spreken over „Anabaptisme en Menno- nisme”. Mej. M. L. G. Traag, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school in de Julianastraat te Loos- duinen. De vacature dr. H. Schokking. In zijn gisteravond onder presidium van ds. D. A. v. d. Bosch gehouden vergadering heeft de Algemeene Kerke raad der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede in de vacature ontstaan door het emeritaat van dr. H. Schokking een drietal geformeerd en daarop geplaatst de predikanten ds. A. Dönszelmann te Amersfoort, dr. G. P. Scheers te Alphen a. d. Rijn en ds. G. v. Veldhuizen te Kralingen. Over veertien dagen zal de kerke raad uit dit drietal een beroep uitbren gen. Ds. Dönszelmann die reeds eerder op het drietal hier ter stede stond, o.a. in de vacature van wijlen ds. A. B. te Winkel, is een zoon van den Amster- damschen predikant, ds. A. A. Dönszel mann en werd in 1904 geboren om in 1928 candidaat te worden in Friesland en 28 October van dat jaar zijn ambt te aanvaarden te Almkerk. Vandaar ging hij in 1931 naar Meppel en kwam 2 Augustus 1936 in Amersfoot. Dr. Scheers werd in 1908 geboren en in 1931 candidaat in Noord-Holland om van September 1931 tot September 1932 werkzaam te zijn als hulpprediker te Utrecht. In 1933 werd hij predikant te Kolderveen en deed 18 April 1937 intrede te Alphen a. d. Rijn. Dr. Scheers, die verleden jaar promo- Willem Segboer leider, wegens ziekte van Herman Stenz. Fier en blijmoedig heeft gisteravond het Nederlandsche lied weer geklonken in Diligentia. In het begin was het wat onwennig, want Herman Stenz was er niet. Hij was ziek, deelde de voor zitter van de Nederl. Ver. voor de den Voikszang. mr. D. Fock aan het begin van den avond mede, doch Willem Segboer was zoo welwillend geweest het bestuur tegemoet te ko men en den avond te leiden. Willem Segboer op het podium als leider! Het zal bij de ouderen herinne ringen hebben opgeroepen aan vroeger. Willem Segboer is n.l. een oud-leerling van Arnold Spoel en verving hem ook wel eens bij verhindering en ziekte en hoe dikwijls is er niet genoten van Segboer’s mooie bariton. De heer Segboer memoreerde voor den aanvang het verlies, dat de Ver eeniging had geleden door .het ver scheiden van den oud-vice-voorzitter dr. C. H. Ph. Meyer, die tijdens zijn 20- jarige periode als bestuurslid zooveel voor den volkszang deed. Spr. memo reerde zijn werk voor de wijkavonden en de samenstelling van het tekstboek. Een treffende hulde bracht de heer Segboer den doode met zijn solo UG.5S-O73 „Troost” van Nicolaï. Na het zingen van een couplet van het oude Wilhelmus toonde de heer Segboer, dat hij het leiderschap nog uitstekend verstond. Er is prettig en met enthousiasme gezongen. Blij klon ken „Ons Prinses” en Spoel’s „Nu is een Prinsesje weer in ons land” naar aanleiding van Prinses Beatrix’s verjaardag. Jubelend schalden tegen de wanden „Gelukkig land” en „Wij le ven vrij” Oude liederen, doch die al tijd frisch blijven en mooi, ook al door de vele herinneringen er aan ver bonden. Een Ijsliedje werd vroolijk gezongen door drie zusjes, in het begin wat schuchter, doch met medewerking van den heer Segboer en mevrouw Betsy de RidderSpaan dapper en flink. Er is moed voor noodig om op het podium te komen zingen! De heer Hoops werd uitgenoodigd „Holland’s Vlag” te ko men zingen. Een jeugdiger solist deed het hem even kranig na. Het jubileum van de componiste Rosine de Cocq werd herdacht met het zingen van „Holland”, waarbij het Volkszangkoor zich weer onontbeerlijk betoonde. Na de pauze is er onder groote vroo- lijkheid stevig „gevrijd en bruiloft ge vierd”. „Boerenvrijage” werd beurte lings door de dames en de heeren ten gehoore gebracht. De dames „vrijden” beter. Bij de boerenbruiloft was de schaal zoo ongeveer in evenwicht.Doch wat een pret ging er mee gepaard. Weer riep de heer Segboer solisten op het podium en werden door eenigen van hen verrassend goede prestaties te beluisteren gegeven. Met een heilwensch op de spoedige Groote belangstelling Nadat ds. F. Klein van Scheveningen ten sterfhuize een rouwdienst had ge leid werd gisteren op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijk omhulsel van luitenant-gene- raal b.d. L J. Scheltema, den bekenden vriend der blinden, onder groote be langstelling ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m blijk de heeren prof, dr ir. J. Kraus, oud-minister van Water staat, jhr. ir. G. de Graeff, J. D. Schaap, gepens. generaal-majoor tit., J A. La- dage, inspecteur Lager Onderwijs, H. Loeff, emer. predikant in Ned. O. Indië. generaal-majoor K. E. Oudendijk, luite- nant-generaal b.d. van Hoogstraten, ad judant i.b.d. van H. M. de Koningin, lui- tenant-generaal b.d. jhr. J. H. Röell, ge neraal-majoor b.d. de Bock, jhr. A E H. Röell te Velp, D Q. R. Mulock Hou wer, directeur Stichting Zandbergen te Amersfoort, J. Mazel, oud-kolonel, D H. Peletier, oud-kolonel, J. H. Riedel, be stuurslid Woodbrokersvereeniging, D. W. J. v. Oosterzee, le luitenant F Paulsen. E. Canneman. lid Kerkeraad Remonstr. Gemeente, J. G. A Fontein, G. T. van Dam, oud-directeur Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichting, dr. L. A. Rademaker, mr. Cost Budde, referendaris ter Ge meentesecretarie en mej. J. A. E. Meyer, bestuursleden van den Haagschen Bond Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen, mr. J. H. Meyer van Rossum, oud-resi- dent, jhr. W. A. Ort, oud-directeur Stich ting'Zandbergen, A N. de Lint, mr. T M. J. van Rossem, oud-referendaris Ge meentesecretarie. mr A. A. F. en mr. H. v. Manen, mr. J. M Kan, C. Henny, ir. J. Frijling, dr. K. van Gelder, directeur Gemeentemuseum, W. J. M. Mulier, mr. C. Sijpkens te Heelsum, gepens. gene raal-majoor der Artillerie U. J. W. Rol- danus, mr. H. J. Smidt, referendaris dept. Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. B. P. B. Plantinga, luitenant-kolonel J. v. Rooy, mede namens den Inspecteur van het Wapen der Artillerie, mevr G. Schlamilch, de oud-soldatenmoeder, zoo mede verschillende blinden. Nadat de organist, de heer Abraham, veerde op een dissertatie over dr. Hoe- treurmuziek ten gehoore had gebracht, heeft de gepens. generaal-majoor U J. W. Roldanus er op gewezen, dat de thans overledene nauw verbonden is geweest aan de artillerie-inrichtingen en als kapitein bij de contructie-werk- plaatsen te Delft, zoomede in de hoog ste functie van inspecteur der artille rie bemind en geëerd was. Zijn liefde voor het wapen der ar tillerie bleek nog, nu hij reeds zoovele jaren op non actief was, uit de omstan digheid, dat hij nauwelijks veertien dagen geleden een collectie platen en teekeningen op het artilleriebedrijf be trekking hebbende, voor het Krijgsge- schiedkundig-archief schonk. Namens de directie der artillerie- inrichtingen dankte spr. den overledene voor dit waardevol historisch geschenk en wenschte hem een welverdiende rust toe, na een welbesteed leven. Hierna sprak ds. F. Klein op verzoek der familie een kort woord om met dank vast te stellen, dat om deze baar zich een rij van dankbare menschen had gesteld. De ontslapene werd na zijn ontslag name uit den militairen dienst, der blinden generaal, die voor hen, die zulks behoefden een licht wilde zijn. Hij heeft zijn licht in deze donkere wereld ontstoken aan een dieper en hooger licht en wij danken God, Die hem dit leven schonk. Het licht op deze donkere aarde ont vangen moge voor allen een diepe wer kelijkheid zijn. Nadat een zoon, de heer M. W. Schel tema uit Groningen, griffier der Prov. Staten van Groningen, zijn vader had herdacht en allen dank had gebracht, werd de kist grafwaarts gedragen. Met een kort gebed werd deze plech tigheid besloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal en Biblio theek is met de volgende nieuwe aan winsten verrijkt Hans, D.Ons Koninklijk gezin, 1939, 4e.; Szechenyi, Z.Tusschen die ren en gouddelvers, 1939 Gelderen, J. van The recent development of eco nomie foreign policy in the Nether lands East Indies, 1939 Dijk, G. J. vanBoekhouding en belastingeen overzicht van de meest voorkomende raak- en afstootpunten tusschen de boekhouding en de belastingaangifte, in het bijzonder betreffende de inkom sten- en de vermogensbelasting, 1939 Colerus, E. (ps. van E. von Geldern) financiën in landen, Van punt naar vierde demensie meet kunde voor iedereen, ,1939Kellner, D.Redders der menschheiddokto ren als Nobelprijswinnaars, 1939 Wes ter, D. H.Blaartrekkende strijdstof- fen, in het bijzonder mosterdgas. 1939; Loon, H. W. van Het Zeegat uitDe scheepvaart door alle eeuwen. 1939 Gilbert, W. G. en C. Poustochkine Jazzmuziek inleiding tot de volksmu ziek der Noordamerikaansche negers, 1939 Ford, F. M. The march of lite rature from Confucius to modern times; (repr.), 1939. Gisteravond hebben de mizrachisti- sche jeugdgroepen, aangesloten bij de Nederlandsche Mizrachie, in Hotel du Passage een uitstekend geslaagde pro- paganda-bijeenkomst gehouden. De be langstelling was zeer groot, zoodat de I zaal geheel gevuld w?s, De waar-1 nemend voorzitter, de <eer J. Mossel, sprak een openingswoo; fl. De heer Moscovitch, voorzanger bij de Nederlandsche Israëlietische Hoofd- synagoge te Amsterdam^ bracht daar na met veel succes Hebreeuwsche ge zangen en Joodsche liederen ten gehoo re, daarbij op uitnemende wijze ge accompagneerd door den heer S H Englander, directeur van het Amster- damsche Joodsche Koor. De heer E. Dasberg, iid van het hoofdbestuur der Nederlandsche mizra chie, die de plaats verving van rabbijn J. H. Dünner, door ziekte verhinderd te komen, hield vervolgens de propa- ganda-rede. Hij wees er op, dat reeds nu het Joodsche volk voorbereid moest worden op de groote problemen, welke zich na den oorlog zullen voordoen, en dat dan ook rekening moet worden ge houden met de belangrijke Joodsche minderheden. Met optimisme moeten we vervuld zijn om mede te werken aan de grootsche zaak, welke het Joodsche volk te wachten staat. Uit voerig schetst spr. aan de hand der feiten den erbarmelijken toestand, waarin het grootste gedeelte van het Joodsche volk verkeert. In Eretz Israël zal weer een nieuw Joodsch_ centrum worden opgebouwd. —.1 vooral in deze geheele volk. saamhoorig- kracht winnen, ballingschap uit optrekken naar van het ge- -1 Jood ontrukken. idee, dat het Jood- J moet worden weer gepropageerd gaat het Jodendom Pu is het niet meer te be- Joden- Lunch aangeboden door dr. Colijn. Morgenmiddag zal dr. H. Colijn, voorzitter van het Organisatiecomité, dat in het Vredespaleis vergadert, aan de leden van dit comité een noenmaal in Hotel du-Vieux Doelen aanbieden. des .Indes hebben genomen sir. Roger Maskins en A. M. Morgan zoo mede Edward Philan uit Genève, di recteur van het Intern. Arbeids bureau aldaar. oorlog een ineenstorting had Bij de oplossing van dergelijke lijkheden, welke ongetwijfeld zullen rijzen, kon het zelfs zijn, dat de politieke zijde dier stukken aan de zorg der verantwoor de hjke regeenngen zou worden op gelaten, de technische zijde echter zX veel mogelijk aan den Volkenh^T Herhaaldelijk is gebleken, dat de aan vaardmg van VolkenbondsplanX meer door politieke vooroordeel door verschil van meenihg msch. punten verhinderd werd." ding tusschen de politieke nomische organen voorbereiden. r het beste werk, dat de Volkenbond zijn eerste jaren tot stand heeft bracht, behooren de kolonisatie vluchtelingen en het herstel Daardoor zal de Joodsche heid en solidariteit in Van het Galoeth der zal het Joodsche volk het land van de vrijheid loof en van de gedachte. Geen mag zich aan zijn plicht De mizrachistische i sche land opgebouwd verloren. Reeds mogelijk de Joodsche j'eug?” Houden voor bel tradiio“'ele

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10