DAM PO STATEN-GENERAAL NEDERLANDSCH-INDIE HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940. VIERDE BLAD. PAGINA 2. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN NEUS EN HOOFD - VERSTOPT? Het winstbelasting-ontwerp De grondhuurcontracten. EERSTE KAMER Rede van den heer von Bönninghausen. De Volksraadspositie-regellna door AANVULLENDE BEGROOTINGEN DE UITVOER VAN NEDERL.-IND1E Geopend te 11.05 uur. ge- Diitributie van vatgroenten be- DE VOLKSRAAD prijs stellen op het in- Verschillende onderwerpen. Herplaatsing van gemobiliseerden. Wenschen van het Verbond van Protestantsch-Christelijke Werkgevers. Gratificaties voor spoorweg personeel Voor suiker, rubber, tin en tinerts belangrijk toegenomen. Wegens den zwaren dienst tijdens de vorstperiode. Terugbetaling ook op een ander, dan het in het boekje vermelde kantoor, mogelijk. De Rijkispostspaarbank en eventueele evacuatie Nederlandsche Pomologische vereeniging. Vergadering van Donderdag 8 Februari. Voorzitter: mr. W. L. baron d e V o s van Steenwijk. ANTWOORD VAN MINISTER VAN DEN TEMPEL Vergadering van Woensdag 7 Februari. (Slot.) Werkverruiming. Wat de werkverruiming in het alge meen betreft, verklaarde de minister de grootste waardeering te hebben voor de leiding van den dienst en dat de klacht over ondeskundige leiding ongegrond is. De brief van ir. van Weezenbeek is door ’s ministers, voorganger ter zijde gelegd. Deze ambtenaar is ontslagen wegens beleediging van een boven hem geplaat ste zijn bekwaamheid liet ook te wen schen over. Indien het eenigszins mogelijk is, zal bevorderd worden, dat de arbeiders, die in kampen zijn ongebracht, eiken Zondag, inplaats van om de veertien dagen, thuis kunnen zijn. In 1939 zijn 12% millioen verloond alleen al bij de ontginning van woeste gronden. Het grootste kwaad bij de bestrijding van de werkloosheid is wel de ongewis heid van de toekomst voor het bedrijfs leven. De steun van alle kringen uit het bedrijfsleven is noodig. Aan de opleiding van kinderverzorg- sters in de kolonietehuizen zullen geen moeilijkheden in den weg worden ge legd. 161.600.000 6.415.500.000 155.400.000. grooting in verband met de storting in het rubberfonds, na het antwoord der Regeering en een korte behandeling in tweeden termijn, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 1939 van be- van Begrooting goedgekeurd. De begrooting werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met aan- teekening, dat de N. S. B. tegen was. De voorzitter deelde mede voor nemens te zijn de Kamer tegen Dins dag a.s. 1 uur weer bijeen te roepen; dan zal waarschijnlijk de begrooting van Binnenlandsche Zaken aan de orde zijn. Om half 2 werd de vergadering geslo ten. Financiën. Tenslotte is bij den Volksraad de ze vende aanvullende begrooting-1939 en de vierde aanvullende begrooting-1940 van het departement van Financiën in gediend, in verband met de oorlogs- winstbelasting. In de memories van toelichting op beide ontwerpen wijst men er op, dat de opbrengst voor beide jaren pro me morie is geraamd, daar een redelijke schatting ondoenlijk bleek. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft, in verband mqt de jongste periode van vorst en sneeuw, in een dienstorder haar waardeering uitge sproken voor de bijzondere opofferin gen, welke een groot deel van het per soneel zich heeft moeten getroosten, ten einde een zoo goed mogelijke dienst uitvoering te bereiken. In verband hiermede is besloten aan hen, wier taak in deze vorstperiode belangrijk verzwaard is geworden, een gratificatie toe te kennen, en wel van twee dagen loon aan hen, die tenminste zeven dagen gewerkt hebben in den rangeerdienst op de goederen-emplace- menten en van een dag loon aan be paalde categorieën van personeel in den buitendienst. Door een interdepartementale com missie zal het vraagstuk van de herplaatsing van gemobiliseerden in hun betrekkingen in studie genomen worden. Verkeer en Waterstaat. BATAVIA, 7 Februari. (Aneta). I Bij den Volksraad is de vierde aanvul- I lende begrooting-1940 voor het depar- I tement van Verkeer en Waterstaat in gediend. Hierbij is een bedrag van 470.000 aangevraagd voor havens en barggerdienst. In de memorie van toelichting wijst men er op, dat in tijden van oorlog en oorlogsgevaar, alsmede in andere bui tengewone omstandigheden het noodig kan zijn de handelsscheepvaart te ver leggen naar havens, welke in normalen tijd slechts weinig verkeer hebben. De bestaande accomodatie dezer havens zal moeten worden uitgebreid, waar voor het wenschelijk is reeds thans eenige maatregelen te treffen. Dit zou ook een zeer sterke afwijking zijn geweest van het doel van het Werk- loosheidssubsidiefonds, dat ter bestrij ding van de werkloosheid en niet voor het schoonmaken van de straten is in gesteld. Het gaat niet om de vraag of de werkloozen sneeuw moeten ruimen. In vele gemeenten hebben zij dit werk gedaan, maar tegen loon. Dat kostte aan die gemeenten geld, waartegenover het steunbedrag echter wegviel. De Re geering kan niet aan sommige gemeen ten wèl en aan andere niét de onkosten vergoeden. Gelijke monniken, gelijke kappen. Het aantal gemeenten, dat de hulp van het Werkloosheidssubsidie- fonds heeft ingeroepen, is zeer gering geweest. De heer Hiemstra wees vooral op de verbreking van de verbindingen tus- schen sommige gemeenten, welke in gesneeuwd waren. De provincie en niet het Rijk had hier een eerste taak te vervullen. De miryster kwam ertegen op, dat men tendentieus over deze sneeuwruimingstaak heeft geschreven. Men heeft zelfs het defensiebelang er bij gehaald! Wie op soepelheid aandringen, mogen ook eens oog hebben voor de groote moeilijkheden, welke uit toegeven zou den zijn gevolgd voor de fondsen, voor het Rijk, de provinciën, de gemeenten en de werkloozen zelf. De klagers heb ben een onverdienden blaam op den dienst der werkverruiming gelegd. adhaesiebetuigingen, om deze actie na mens een zoo groot mogelijk aantal belanghebbenden en verschillende sportbonden te kunnen voeren. Onderwija Voor het departement van Onderwijs is bij aanvullende begrooting een be drag aangevraagd van 40.000 voor den aankoop van grond en den bouw van een nieuwe Europeesche lagere school te Batavia en 24.500 voor den bouw van een derde Hollandsch-In- landsche school te Semarang. Zooals bekend, kunnen inleggers op de Rijkspostspaarbank slechts op één postkantoor, waar hun boekje inge schreven is, gelden terugbekomen. Daardoor zou het, bij eventueele eva cuatie of onder andere buitengewone omstandigheden, kunnen voorkomen, dat zij niet meer over hun spaargeld zouden kunnen beschikken. Om hierin te voorzien, is thans bij Kon. besluit het Postspaarbankbesluit aangevuld met de bepaling dat, zoodra en zoolang buitengewone omstandighe den ter beoordeeling door den minis ter van Financiën, zulks wenschelijk maken, de minister den directeur kan machtigen, terugbetaling te doen schieden door een ander kantoor. Vandaag is in het jaarbeursrestau rant te Utrecht een vergadering gehou den van de Nederlandsche Pomologi sche vereeniging. Na een kort inlei dend woord van den voorzitter, jhr. G F van Tets van Goidschalxoord, waarin deze de aanwezigen welkom heette en het overlijden memoreerde van ir. R. Mulder te Bennekom, Rijks- tuinbouwconsulent voor koelaangele- genheden en het bewaren van bouwproducten, werden door verschei dene inleiders enkele cultuurvraag- stukken besproken. Vooreerst sprak dr. S. Leefmans te Heemstede over de grondslagen voor de bestrijding van schadelijke vrucht- boöm-insecten hier te lande. Ir. J. D. Gerritsen, Rijkstuinbouwcon- sulent, behandelde vervolgens onder zoekingen op het gebied van de lood glansziekte. Tijdens de behandeling van de motie- Soeroso (N.F.) inzake minimumprijzen voor grondhuurcontracten op korten termijn, deelde de gemachtigde der Re geering de heer Drossaers, mede, dat de commissie-Hardeman binnen zes maan den haar arbeid, ook ten aanzien van deze materie, zal hebben beëindigd. De motie werd eenige malen gewij. zigd, waardoor de eindredactie luidde, dat de Volksraad den gang van zaken betreurt, waardoor nog geen resul taten zijn bereikt ten aanzien van het vraagstuk inzake de vaststelling van minimumprijzen voor grondhuurcon- tracten op korten termijn. Deze motie werd met 42 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen stemden de vertegenwoordigers van de Econo- mische groep, het Binnenlandsch Be stuur en den Regentenbond. haar medewerking heeft verleend. De heer van Bönninghausen kan nu een maal niet spreken zonder de R.K Staatspartij voor het een of ander aan sprakelijk te stellen. De heer de Bruyn hoopte, dat deze afgevaardigde nog eens den weg naar de door hem verla ten Staatspartij zou terugvinden. De heer Gelderman (Lib.) wist dat er principieele bezwaren bestaan tegen sneeuwruimen in werkverschaf fing. Hij wenscht ook geen sneeuw- opruimen als staatstaak, maar meen de toch, dat ter voorziening in tijde lijke moeilijkheden, het formeele niet te zeer op den voorgrond had moeten zijn gesteld en dat er aanleiding had kunnen zijn om de gemeenten tege moet te komen. De heer van Bönninghausen (N.S.B.) waarschuwde den minister er voor, dat het arbeidstempo in Twente niet zal worden versneld, als de ga rantie van een minimumloon voor de wevers is verkregen. De heer de Bruyn schijnt wel de middelen te kennen om het werkloosheidsvraagstuk op te los sen, maar hij acht den prijs te hoog. Het’ gaat niet om de opsomming van een groot aantal wetten en maatrege len, doch om de resultaten daarvan. Sedert 1907 is in Twente niets veran derd en daarvoor is de R.K. Staats partij verantwoordelijk, waarin de heer van Bönninghausen zeide nooit te zul len terugkeeren. Tenslotte zeide hij, dat de arbeiders in Twente trouw zijn gebleven aan de S.D.A.P., maar de leiders dezen in den steek hebben gelaten. De heer de la Bella (S.D.A.P.) herinnerde er aan, dat hij, noch de heer v. d. Bilt gepleit hebben voor arbeids- tijds verkor ting op dit oogenblik voor de bedrijven, waarin nu al 48 uren wordt gewerkt. Hij wenscht slechts, dat dir denkbeeld niet buiten beschouwing zou worden gelaten als middel ter be strijding van de werkloosheid. Het speet hem over eenige concrete vragen aan gaande de stucadoors geen antwoord te hebben ontvangen. Minister van den Tempel had met voldoening het antwoord van den heer de Bruyn vernomen. Voor de sneeuwopruiming had hij geen alge- meene regeling kunnen vinden. Het is niet juist te proclameeren, dat onder alle omstandigheden verkorting van den arbeidsduur leidt tot vermindering van den arbeidstijd. Vacantie-regeling. De minister constateerde, dat zijn voornemen betreffende de invoering van een wettelijke vacantie in ’t alge meen gunstig is ontvangen. De invoe ring daarvan en van de kinderbijslag- regeling zal een zeer matige verzwaring van lasten van het bedrijfsleven bren gen, naar schatting hoogstens 1% pCt. van het loon. Daarop mogen deze goede sociale regelingen niet afstuiten. Met allerlei organisaties is ook de Regeering overtuigd van het nut van een goede besteding van den vrijen tijd, doch hier liggen de zaken geheel anders dan in Noorwegen. Later is hier misschien eenige organisatorische hulp noodig. Bedrijfsraden. Nog altijd is de minister persoonlijk een voorstander van het toekennen van verordenende bevoegdheid aan de be drijfsraden, maar hij heeft goede rede nen om daaraan thans in deze regee- ringsperiode niet te beginnenhet is trouwens ook een kwestie van algemeen regeeringsbeleid. Het is vooral een kwestie van economische politiek. In de richting van een geleidelijke uit breiding van het aantal bedrijfsraden wordt doorgewerkt. Er worden pogingen gedaan tot meer centralisatie van de bedrijfsraden in den landbouw te komen. Men kan de zaak niet forceeren door aan de bedrijfsraden een taak bij de uitvoering van de sociale verzeke ring te geven. Collectieve arbeidscontracten. Het aantal verbindendverklaringen van collectieve arbeidsovereenkomsten is inderdaad niet groot, doch er is voor uitzicht, dat in de naaste toekomst dit aantal aanzienlijk zal worden uitge breid dit instituut is pas in het begin van zijn ontwikkeling. De minister verdedigde vervolgens zijn beschikking van 27 Dec. 1939 tot niet-verbindendverklaring van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de stucadoors. Dit is geen zaak welke men afmeet op kleine verschillen in de loo- nen. De minister is geadviseerd door een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid. De minister ging op het betoog van den heer von Bönninghausen over mis standen in Twente niet diep in, ömdat hij zijn gegevens niet kon controleeren. Wel constateerde hij, dat de arbeids toestanden niet in orde zijn. De direc- teur-generaal van den Arbeid heeft een onderzoek ingesteld, teneinde een po ging te doen om tot een oplossing te komen. Er zijn sterke wisselingen in de productie. Contact met de werk gevers en de organisaties is verkregen en er bestaat uitzicht op een minimum loon. Het is derhalve niet slechts een registratie van misstanden, welke de democratische regeering beoogt; er wordt wel degelijk een poging tot op heffing van die misstanden gedaan. De gezinnen van gemobiliseerden. Het hoofdbestuur van den Neutralen Bond van personeel in de voedingsbe drijven heeft een brief gericht aan den minister van Defensie, waarin het ver zoekt te willen bepalen, dat aan de ge zinnen van hen, die zich thans onder de wapenen bevinden, of binnen af- zienbaren tijd onder de wapenen zul len komen, evenals aan de werkloo zen, een hoeveelheid extra braad- en bakvet, margarine, vleesch en strekt. DE „OEHOE” VERTROKKEN MET ÉÉN PASSAGIER VOOR EUROPA. BATAVIA, 8 Februari. (Aneta.) De „Oehoe” is heden van Tjililitan naar Europa vertrokken. Één passagier maakt de geheele reis mede, terwijl elf passagiers werden geboekt voor tut- schentrajecten. VRIJSPRAAK GEÉISCHT IN ZEDENZAAK. BATAVIA, 8 Februari. (Aneta.) Met gesloten deuren behandelde de Raad van Justitie gedurende vier dagen de zaak tegen een onder-administrateur van een cultuuronderneming, die schuldigd was van overtreding art. 290, Wetboek van Strafrecht. In verband hiermede bevond klaagde zich reeds drie maanden in preventieve hechtenis. De offcier van Justitie requireerde vrijspraak, waarbij de verdediger zich aansloot onder toevoeging van ontslag van rechtsvervolging. Beklaagde werd aanstonds uit de preventieve hechtenis ontslagen, lef" wijl de Raad van Justitie, bij vervroe ging, uitspraak zal doen op 10 dezer, alsmede extra groenten zal worden ver- De minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat hij daar toe in de gelegenheid gesteld door zijn ambtgenoot van Economische Zaken heeft kunnen goedkeuren dat, voor zoover een gemeente deelneemt aan de distributie van groenten in blik, tevens aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen vatgroenten mogen worden verstrekt. Aangezien de distributie van dit pro duct echter in handen is gelegd van de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale. geeft de minister aan de ge meentebesturen in overweging zich desgewenscht met een verzoek terzake tot genoemde centrale te wenden. Vanmorgen was het woord aan den minister van Sociale Zaken, dr. van den Tempel, ter beantwoording van de over zijn begrooting gemaakte opmerkingen. Hij dankte de Kamer eerst voor de groote welwillendheid jegens hem betoond. Er zijn velerlei onderwerpen ter sprake gebracht. Tot opmerkingen van politieken aard geeft alleen de rede van den heer de Bruyn aanleiding. De minister vond deze iet wat te wrang. Wat hem vooral trof was de zucht naar het zoeken en het toespitsen van tegenstellingen. De heer de Bruyn zocht vooral een tegenstel ling op moreel terrein ten aanzien van des ministers voorganger. De christe lijke geest, welke op sociaal gebied moet gelden en waardoor men zich ge dreven wist, is niet in de minste mate verzwakt. Diens voornemens tegen over de gehuwde vrouw tasten echter de vrije positie van de vrouw aan, het geen ook in christelijke kringen aldus werd gevoeld. Dit netelige onderwerp moet in dezen tijd blijven liggen. Vo rige regeeringen, waarin geen sociaal democraten vertegenwoordigd waren, hebben dit vraagstuk ook niet aange vat. Met het oog op de bestrijding van de jeugdwerkloosheid is een verbod van arbeid voor 14- en 15-jarige meis jes niet urgent te achten. Wel is er aanleiding voor een maatregel van langen duur, maar dan op het gebied van het onderwijs, in de richting van tuin- een betere voorbereiding voor het le ven. De Hooge Raad van Arbeid moet onderzoeken of er in dezen tijd iets voor deze kinderen kan worden ge daan. Wat de vraag betreft of de bedrijfs raden in economische of in sociale richting moeten worden ontwikkeld, bestaat ook in R.K. kringen verschil van meening. Het is niet goed op dit terrein de tegenstellingen te vergroo- ten. Arbeidsduur. De minister kwam vervolgens op de verkorting van den arbeidsduur. Er is een reeks van beletselen om thans over te gaan tot verkorting van den arbeidsduur in bedrijven waar reeds 48 uur wordt gewerkt. De minister herinnerde aan den onzekeren toestand voor het bedrijfsleven, aan de onzekere internationale toestanden. Hij achtte het thans niet den tijd om een initia tief in deze te nemen. De invoering van een wettelijke vacantie men beden ke dit ook zal ook tot zekere ver korting van den arbeidstijd leiden. Door overleg met Defensie is aan vér gaande overwerkvergunningen een ein de gemaakt; telkens wordt nagegaan of door aanstelling van nieuwe arbeids krachten overwerkvergunningen kun nen worden vermeden. Het centraal bureau van de Tuin bouwveilingen zal ten volle in de gele genheid worden gesteld om zijn be zwaren tegen verkorting van den ar beidstijd bij de veilingen te kennen te geven. De minister zeide aandacht te zullen schenken aan de bezwaren, welke voor jeugdige fabrieksmeisjes uit het werk aan den loopenden band voortvloeien. Deze kwestie wordt door de arbeids inspectie bekeken. Uitbreiding van de arbeidsinspectie is vooral een finan- cieele kwestie; de desbetreffende post is reeds verhoogd. Ratificatie thans door Nederland van de arbeidsconventie inzake den vrijen arbeid zal hoegenaamd geen in vloed hebben op de inwerkingtreding van die conventie, want andere landen denken er wel aan, den arbeidsduur te verkorten. TRAGISCH STERFGEVAL. POERWODADI, 8 Februari. (Aneta,). De zendingsleeraar van de Salatiga- zending, de heer H. Paks, is na het uit* spreken van een rede tijdens de jaar vergadering van het comité voor het zendingsziekenhuis „Pitoeloengan”, overleden, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. Sneeuwruimen zou staats taak geworden zijn. Wat het sneeuwruimen betreft, be treurde de minister het, dat de heer Hiemstra dadelijk zoo scherp in zijn uitdrukkingen jegens de handelwijze van het departement is geweest. De minister heeft zich persoonlijk met deze zaken bemoeid. Hij zou gaarne soepel heid hebben betracht, maar dat zou tot onaanvaardbare consequenties hebben geleid. Zijn voorgangers hebben voor soortgelijke beslissingen gestaan. De aandrang tot sneeuwruimen in werk verschaffing is steeds uit denzelfden hoek gekomen. De hengelaars en de Zondagswet Met het oog op de binnenkort aan de orde zijnde behandeling van de Zon dagswet heeft de Algemeene Henge- laarsbond, secretariaat Amalia van Solmsstraat 76, alhier, het plan opge vat de betrokken autoriteiten te wij zen op de wenschelijkheid, dat bij de vaststelling van deze wet rekening wordt gehouden met de rechten en vrijheden van hen. die den Zondag, volgens eigen overtuiging en inzicht, wenschen te besteden voor ontspan ning en sportbeoefening, alsmede op de bezwaren, welke bij een groot deel van het Nederlandsche volk tegen de bepalingen van de tegenwoordige, ver ouderde Zondagswet bestaan. Voor deze actie vraagt de bond BATAVIA, 8 Februari. (Aneta). Bij de opening van de vergadering van den Volksraad van heden, sprak de voorzitter, mr. Jonkman, een korte her denkingsrede uit ter nagedachtenis van het overleden oud-lid van den Volks raad J. Bergmeyer. De gemachtigde der Regeering, de heer Drossaers, directeur van Binnen landsch Bestuur, sloot zich namens de Regeering bij de woorden van den voor zitter, die staande werden aangehoord, aan. Vervolgens werd de aanvullingsbe- dan dat wij ons zouden overgeven aan maatregelen, welke in dictatoriaal ge regeerde landen de werkloosheid schijnbaar opheffen. Die prijs is ons te hoog. Het betoog van den heer van Bönninghausen over de arbeidstoestan den in Twente was niet gebaseerd op feitelijke gegevens. Ten onrechte stel de hij het voor, alsof de R.K. Staats partij sedert 1907 niets heeft bereikt. De heer de Bruyn stelde daartegen over een geheele lijst van sociale maat regelen, waaraan de R.K. Staatspartij De Volksraad .ontving een ontwerp, ordonnantie tot aanvulling en wijziging van de Volksraadspositieregeling-1926 en de gedelegeerdenkiesverordening- 1927. Het voorstel beoogt, om de gedele geerden onder bepaalde voorwaarden in de gelegenheid te stellen om, mei behoud van inkomsten, gedurende ten hoogste vier maanden een reis naar Nederland te maken. Tevens wordt een voorziening ge troffen voor de vervanging van den be trokkene gedurende diens afwezigheid. Het voorstel omvat tevens een ver laging van den aftrek wegens het niet bij wonen van een vergadering van 40 tot 30 per dag. Tenslotte wordt een voorziening voorgesteld om de standplaatstoeslag- regeling voor de gedelegeerden te doen aansluiten bij de regeling van lands dienaren. Als men aan dat verlangen toegaf, zou de onverbiddelijke consequentie zijn, dat sneeuwruimen staatstaak wordt. Indien aan dit verlangen was toegegeven, zouden de kosten voor een belangrijk deel ten laste zijn gekomen van het Werkfonds en het Werkloos- heidssubsidiefonds. Werkloosheidsverzekering. De wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering staat inderdaad op stapel. De minister zeide vervolgens aan het adres van den heer Hiemstra, dat de positie der werkloozenkassen in den laatsten tijd versterkt is. Er is geen enkele grond, sedert enkele maanden, voor de bewering van den heer von Bönninghausen, dat Nederlandsche arbeiders op straffe van inhouding van den steun gedwongen worden in Duitschland te werken. De mobilisatie heeft herhaaldelijk aanlei ding tot bemoeiing van Regeeringszijde met die arbeiders gegeven en er zijn geen klachten van de belanghebbenden vernomen. Het Verbond van Protestantsch- Christelijke Werkgevers in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht in verband met het wetsont werp tot heffing eener winstbelasting. In dit adres wordt voldoening uitge sproken over de intrekking van het ontwerp nationale inkomsten- en winst belasting. Het bestuur van het verbond meent, ondanks verschillende bezwaren, dat het nieuwe ontwerp zich gunstig onderscheidt van het ingetrokken ont werp wat betreft de winst- en vennoot schapsbelasting. Het bestuur meent echter, dat het gewenscht is den totalen last, zoo spoe dig mogelijk terug te brengen tot het bedrag van de tegenwoordige opbrengst der dividend- en tantièmebelasting en daartoe het tarief van art. 9 tot de helft te verminderen. Voorts geeft het bestuur in overwe ging, teneinde dubbele heffing van het zelfde inkomen zooveel mogelijk te be perken, de belasting over den uitge- keerden winst belangrijk lager te stel len dan over den niet-uitgekeerden, be houdens een zekere belastingvrije re serve. Een ernstig bezwaar acht men, dat ’t ontwerp geen stimulans tot reservee- ring inhoudt. Bepleit wordt een matige reserveering onbelast te laten, zoolang deze niet tot uitkeering komt. Het bestuur zet vervolgens een gedif ferentieerd heffingstarief uiteen om aan deze bezwaren tegemoet te komen. BATAVIA, 8 Februari. (Aneta.) Het Centraal Kantoor voor de Statistiek pu bliceert de volgende cijfers betreffende den uitvoer van Nederlandsch-Indië, alles inclusief uitvoerrechten Hevea-rubber over 1938 320.200.000 k.g. tér waarde van 155.600.000 tegen over in 1939 410.700.000 k.g. ter waarde van ƒ215.700.000. Fabriekssuiker over 1938 1.085.000.000 k.g. ter waarde van ƒ44.400.000 tegen over in 1939 1.376.100.000 k.g. ter waar de van 76.500.000. Thee over 1938 81.800.000 k.g. ter waarde van 56.200.000 tegenover in 1939 83.700.000 k.g. ter waarde van 57.100.000. Copra over 1938 562.400.000 k.g. ter waarde van 38.200.000 tegenover in 1939 537.400.000 k.g. ter waarde van 25.400.000. Palmolie over 1938 220.900.000 k.g. ter waarde van 16.500.000 tegenover in 1939 230.000.000 k.g. ter waarde van 15.600.000. Koffie over 1938 70.100.000 k.g. ter waarde van 13.700.000 tegenover in 1939 67.300.000 k.g. ter waarde van 11.900.000. Harde touwvezels over 1938 90 100.000 k.g. ter waarde van ƒ9.100.000 tegen over in 1939 108 000.000 k.g. ter waarde van 10.500.000. Tin over 1938 7.300.000 k.g. ter waar de van 11.500.000 tegenover in 1939 14.200.000 k.g. ter waarde van ƒ24.100.000. Tinerts over 1938 19.200.000 k.g. ter waarde van 21.200.000 tegenover in 1939 24.200.000 k.g. ter waarde van 28.800.000. Aardolieproducten over 1938 6.067.300.000 k.g. ter waarde van tegenover in k.g. ter waarde De heer von Bönninghausen (N.S.B.) betoogde, dat de strijd van het oogenblik gaat tusschen de socia listische jongeren en de kapitalistische ouderen. Hij had tot zijn genoegen uit de memorie van antwoord gezien, dat de minister werken wil voor het wel zijn van eigen volk, maar zou zijn da den afwachten. Teleurstellend is het, dat nog velen niet op dat eigen welzijn zijn bedacht en dat arbeiders in Al- phen aan den Rijn een uur werken voor ondersteuning aan de Finnen, in plaats van voor de eigen gemeenschap; collectes in Enschede brachten voor de Joden in Finland meer op dan ooit een Kerstgave voor de werkloozen. De heer von Bönninghausen achtte het doelloos om met deze Regeering van gedachten te wisselen over de be strijding van de werkloosheid, omdat de R.K. Staatspartij den meesten in vloed heeft. Deze minister schijnt niet van plan aan de groote tegenstellingen tusschen rijk en arm een einde te ma ken; misstanden in Twentsche fabrie ken schijnt hij te willen laten voortbe staan. Wel gaat de Regeering echter door met haar steun aan den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, welke dienen moet om ook aan gerechtvaardigd ver zet der arbeiders een einde te maken. Zij maakt geen einde aan de te lange reizen per autobus door fabrieksmeis jes, aan het stilstaan van weefgetouwen in Twentsche fabrieken, zoodat in het tweeploegenstelsel moet worden ge werkt, ook niet aan het werken van Nederlandsche arbeiders in Duitsch land. Dat is allemaal de schuld van de R.K. Staatspartij. Toestanden zoo als in 1907 in Twente bestonden ge lijk het vroegere Kamerlid Engels be schreef bestaan nog. Er is nog niets veranderd. De heer von Bönninghau sen hoopte, dat de S.D.AP. zich nog bijtijds Uit de doodende omklemming van de R.K. Staatspartij zal weten los te maken. Om 3.45 uur werd de vergadering verdaagd. Replieken. Daarna werd gerepliceerd. De heer d e B r u y n (R.K.) verklaar de, dat het niet zijn bedoeling is geweest jegens den minister wrang en hem per soonlijk onaangenaam te zijn. Wat de bedrijfsraden betreft, handhaafde hij zijn standpunt, dat men aan deze instel lingen ook een sociale taak moet geven en dat men daarmede niet moet wach ten totdat zij een economische taak hebben ontvangen. Indien er Katholieke of Prot. Chr. vrouwen zijn, die den ar beid van de gehuwde vrouw willen laten voortbestaan, dan zijn dit slechts indi vidueel weinigen, want de organisaties zijn er tegen. De heer de Bruyn critiseerde vervol gens het betoog van den heer van Bönninghausen en wees er op, dat wij nog te zeer ademen van vrije lucht in een vrij land, in een vrije samenleving, ons ■w Dan Dampo Inwrijven en Inademai^ Wonderlijk zooals dit helptj Pot 50 et. Tube 40 ct. Dooi 30 c(

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14