Brand in een PRINSES BEATRIX Belgische mijnschacht Maken de Russen vorderingen Karelië 1940. No. 17488. in WFOMI Donderdag 8 Februari BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND ■f opperbevelhebber De nieuwe Zij zijn genaderd tot de eerste Finsche verdedigingslinie Het Russische leger- bericht Het Finsche legerbericht De Britsche hulp aan Finland Er zouden 25 dooden zijn Vannacht is brand uitgebroken in de mijnschacht „Parents” te Mar- chiennes in Henegouwen. 1 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen BUITENLAND BINNENLAND ITALIË. J! Amerika’s betrekkingen met Rusland Motie tot verbreking met kleine meerderheid verworpen Een recente foto van den nieuwen opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, in zijn werkkamer. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 EERSTE BLAD. 'dr y 1AAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad. pag. 1. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. Eerste blad, pag. 1. Eerste blad, pag. 3. Vijfde blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. verdedigingswerken tot gezant in Bolivia. Onderweg werd re- De luchtaanval op Kajana. Onder de gebouwen, die gisteren te Kajana werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aan tal Russische gevangenen was onderge bracht. Gisteravond stonden nog tien gebouwen in vlammen. De Russen zouden eenige vorderin gen maken in Karelië, waar hun aan vallen voortduren. Voor dc Portugeesche kust werd een Engelsche vrachtboot getorpedeerd. Generaal Weygand brengt een be zoek aan Egypte. Dezer dagen zal een wetsontwerp in gediend worden inzake een vrijwillige leening, welke, indien zij niet slaagt, zal gevolgd worden door een gedwon gen leening tegen een lagere rente. Sven Hedin stelt voorwerpen uit zijn collectie beschikbaar. De 17-jarige Schoonderwal, (Oost-Java), De Amerikaanse he vrij willigers. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravïnhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Minister van den Tempel heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat door een interdepartementale commissie het vraagstuk van de herplaatsing van ge- mobiliseerden in hun burgerlijke be trekking in studie zal worden genomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. RuIJs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 LEVERING VAN OORLOGSMATERIAAL MET INBEGRIP VAN VLIEGTUIGEN. Op de vraag van het conservatieve Lagerhuislid sir Alfred Knox, of Cham berlain „de mogelijkheid wilde overwe gen bommenwerpers en gevechtstoestel- len met bemanningep tot hulpverleening naar Finland in zijn strijd voor de be schaving te zenden” heeft Butler geant woord: „Zooals reeds verklaard is, zijn maatregelen genomen om de Finsche re- geering van oorlogsmateriaal te voor zien, met inbegrip van vliegtuigen Ik verneem, dat in Finland bemannin gen beschikbaar zijn, die bevoegd zijn iedere machine, welke door de Finsche regeering wordt verkregen, te vliegen.” In antwoord op een verdere vraag heeft Butler aan Knox de verzekering gege- \en, dat de regeering de urgentie van deze aangelegenheid ten volle erkent. Twee Zweedsche brandweer- brigades naar Finland. Twee Zweedsche brandweerbrigades met automobielen en geheel moderne uitrusting, zijn van Stockholm naar Fin land vertrokken. De Russische verliezen. Volgens schattingen van Finsche des kundigen hebben de Russen sedert het begin van den oorlog 600 tanks verloren. Het offensief tegen Summa heeft den sovjet-troepen meer dan 5000 man ge kost bij de Finnen sneuvelden onge veer 500 soldaten. Werving van arbeidskrachten in Denemerken. Van de zesduizend vrijwilligers, die zich in Denemerken hadden opgegeven als arbeider voor Finland zijn er 2700 aangenomen. De aanwerving van arbei ders is vertraagd doordat de werf- bureaux het aanbod niet snel genoeg kunnen verwerken. Finland heeft in hoofdzaak metaalbewerkers noodig. Gisteravond vertrokken twintig Deen- sche militaire vrijwilligers naar Fin land. De politie heeft huiszoeking gedaan bij de Russische handelsvertegenwoor- diging te Parijs en vele documenten in beslag genomen. Bij een brand in een Belgische mijn schacht zijn vermoedelijk 25 arbe.ders door gas gestikt. Door het kruien van het ijs in de groote rivieren is schade aan schepen veroorzaakt. Nadat gisteren den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Mannerheim-linie verwoed is gestreden gelooft men, dat de Rus sen een gat in de Finsche frontlinie hebben gemaakt, waardoor zij tot op ongeveer 32 k.m. van Wiborg zijn gekomen. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk, dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Mannerheim-linie diep zullen kun nen binnendringen. Voorloopig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoe veelheid munitie en vele menschen- levens, nog slechts genaderd tot de eerste verdedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd tusschen Fin sche troepen en overblijfselen van de achttiende Russische divisie. De berichten wijzen er op, dat het Russische opperbevel een offensief aan het geheele Oostelijke front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, ter wijl de hoofdaanval op de Manner heim-linie voortduurt. prooi zijn van de Europeesche jagers. In het Noorden wordt een al te leven dige activiteit vermeden en het ver anderen der doelen schijnt wel groo- tendeels te liggen aan het feit, dat de Russische piloten óf dikwijls plaatsen van weinig militair belang op het oog hebben óf door de groote hoogte niet precies hun doelwit kunnen bepalen. Zoo werd b.v. in de omgeving van Ro vaniemi een trein van een hoogte van drieduizend meter beschoten, terwijl deze in de bosschen tot stilstand werd gebracht. De schade, welke in Noord-Finland is aangericht, is niet groot en in vele ge vallen gemakkelijk te herstellen. In een dorp werden echter dertig personen gedood en gewond; waarschijnlijk vorm de dit een der militaire objecten. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. WEER EEN REDDINGBOOT VAN DE „ORAZIO” AANGESPOELD. Een tweede reddingboot van het Ita- liaansche mailschip „Orazio”, dat in de Middellandsche Zee door brand werd verwoest, is niet ver van Alghero, op de kust van Sardinië, aangespoeld. Op het strand, niet ver van de red dingboot, werd het lijk gevonden van een der leden van de bemanning. Het Finsche legerbericht van gister avond luidt Te landop 6 Februari heeft de vijand op dc landengte van Karelië in het district van het Hatjalahti-meer en Summa de aanvallen voortgezet, doch al zijn pogingen zijn mislukt. Ln dc vijandelijke luchtmacht enkele aan vallen gedaan, doch de vijandelijke toestellen bleven boven de wolken en een bombardement van beteekenis vond niet plaats. Italiaansch oorlogsmateriaal naar Finland. Naar de „Journal" meldt, is het Ita- liaansche oorlogsmateriaal, bestemd" voor Finland, dat in Duitschland was tegengehouden en vervolgens naar Ita lië was teruggezonden, via Frankrijk naar Finland gestuurd. het neutrale schip, waarmede hij van Tallinn was vertrokken, door een Duitsch oorlogsschip aangehouden en naar Swindemünde gebracht Twee weken later werd Vereker vrijgelaten. Toen hij in Londen teruggekeerd was, kreeg hij eenigen tijd verlof, zoodat hij nog niet naar Bolivia was vertrokken. Russisch vliegtuig door de Zweden neergehaald. Het comando van het korps Zweed sche vrijwilligers in Finland deelt me de, dat het luchtafweergeschut van het korps een Russisch jachtvliegtuig heeft neergehaald. De gezondheidstoestand in het korps blijft goed en er is geen enkel sterf geval wegens ziekte voorgekomen. Tot dusver heeft het korps in den strijd geen andere verliezen geleden dan dat der vier vliegers, wier dood reeds werd gemeld. Finsche gewonden naar Zweden Het Zweedsche Roode Kruis en de centrale organisatie tot hulpverleening aan Finland hebben den minister van sociale zaken verzocht maatregelen te nemen voor de overbrenging naar Zwe den van in den oorlog in Finland gewon de en invalide geraakte militairen, ten einde hen in Zweedsche ziekenhuizen te verplegen. Het Russische legerbericht van gis teren luidt In den loop van den zevenden Februari heeft zich aan het front niets belangrijks voorgedaan. Het Russische luchtwapen ondernam verkennings vluchten en bombardementsaanvallen. In Londen bieden zich dagelijks vrijwilligers aan. De .Matin’’ verneemt uit Londen, dat zich dagelijks vrijwilligers voor Finland aanbieden. Men gelooft dat het eerste contingent geheel uitgerust dank zij de openbare inschrijvingen, binnenkort zal vertrekken. Nieuwe Britsche gezant in Finland benoemd. De vroegere raadsheer in de Britsche ambassade te Moskou, die aangewezen was als gezant in Bolivia, Vereker, is thans benoemd tot gezant in Finland. Vereker keerde uit Moskou naar En- Kuster en de 13-jarige beiden uit Lawang zijn vermoedelijk door een bandjir om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot van Kuster werd reeds gevonden. Een reserve-officier der Amerikaan- sche marine heeft zich vandaag inge scheept op het Noorsche passagiers schip „Bergensfjord". Hij verklaarde, de leiding over de proefvluchten met de uit Amerika gezonden vliegtuigen in Finland op zich te gaan nemen. Met de „Bergensfjord” zijn verder vertrokken 50 Amerikaansche en Ca- nadeesche vrijwilligers voor Finland. Ook prins Sigward Bernadotte, de zoon van den Zweedschen kroonprins, die verscheidene maanden in de Vereenig- de Staten geweest is, bevindt zich op het schip. United Press meldt uit Washington: De Finsche legatie heeft medege deeld, dat 2000 Amerikanen hun dien sten aan het Finsehe leger hebben aan geboden. Dagelijks komen nieuwe aan biedingen binnen, welke niet geaccep teerd kunnen worden, omdat 't dienst- nemen in een vreemd leger strafbaar is gesteld. Het departement van justi tie heeft indertijd de vervolging bevo len van twaalf personen, die dienst hadden genomen in het Spaansche geeringsleger. PRINSES BEATRIX LAAT HARTELIJK BEDANKEN VOOR ALLE GELUKWBNSCHEiN OP 31 JANUARI L.L. ONTVANGEN De beroemde ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft een groot aantal ar tikelen uit zijn collectie beschikbaar ge steld voor een veiling, die Zaterdag ten behoeve van Finland wordt gehouden. Daaronder zijn talrijke merkwaardige onderscheidingen en ook een aantal i exemplaren van een boek waarin hij waarschuwt tegen Rusland. richting van Summa heeft de vijand vier aanvallen gedaan, gesteund door tanks. Alle aanvallen werden met I groote verliezen voor den vijand af geslagen. Ook de poging van de Rus sen om bij deze aanvallen de infanterie te vervoeren met gepantserde sleden, zijn mislukt. Twintig vijandelijke tanks werden vernield of buiten ge vecht gesteld. Te Cummusjoki heeft de vijand twee aanvallen gedaan, welke werden afgeslagen. Bovendien is op de landengte de artillerie actief geweest. Aan de Oostgrens, ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Fin sche troepen een bataljon vijandelijke skiloopers vernietigd. De vijand ver loor meer dan 300 dooden en twee tanks werden vernietigd. Ook in de richting van Kuhmo wordt de strijd voortgezet. In de laatste dagen heeft de vijand hier meer dan 1500 dooden verloren. Van de andere punten valt niets te melden. Ter zee niets belangrijks te melden. In de luchtOp 6 Februari heeft de Finsche luchtmacht defensieve vluch ten en verkenningsvluchten gemaakt. Volgens gecontroleerde inlichtingen heeft de vijand zes vliegtuigen en een waarnemingsballon verloren. In de operatiezóne was de activiteit van den vijand zeer beperkt, slechts enkele aanvallen werden gedaan op de Fin-1 geland terug, toen hij benoemd werd sche linies. In het binnenland heeft de Rovaniemi wordt door de sovjet-vliegtuigen gemeden. Na de aankomst van buitenlandsche luchtafweerkrachten te Rovaniemi wordt deze stad, welke tot dusverre menigmaal het doelwit was, thans ge spaard door de Russische vliegtuigen. Hoewel het aantal der Russische vlieg tuigen meestal dat der Finsche te boven gaat, schijnen de eerste toch weinig belang te hechten aan een ont moeting met de Finsche strijdkrachten. De modellen, welke hier worden ge bruikt, kunnen niet de vergelijking doorstaan met de vliegtuigen, wc e i gebruik zijn aan het Westelij ron Waarschijnlijk zouden daar de Russi sche vliegtuigen een gemakkelijkc Omtrent het voorloopige aantal slachtoffers wordt gemeld, dat 25 mijnwerkers den dood hebben ge vonden. Vijf gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Men gelooft, dat het ongeluk daaraan te wijten is, dat brand ontstaan is door het warmloopen van een electrischen motor. Er is geen mijngasontploffing ontstaan. De slachtoffers zijn omge komen door verstikking in de vrij komende gassen. De minister van arbeid. Balthazar, heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. De huiszoeking bij de sovjet-handels- I delegatie te Parijs zou erop wijzen, dat I Frankrijk zijn houding ten aanzien van Rusland zal gaan herzien. Er zijn do- cuihenten van de sovjets in beslag genomen en de sovjet-ambassadeur heeft formeel bij de Fransche regeering geprotesteerd. Nog altijd is de houding van Frankrijk en Engeland ten aan- I zien van de sovjet-Unie, die thans de bondgenoot van het Derde Rijk is, niet duidelijk. De Britsche ambassadeur te I Mpskou vertoeft nog steeds in Enge- I land, hoewel aangekondigd was, dat hij I naar de sovjet-Unie zou terugkeeren. De Fransche ambassadeur is dezer dagen uit Moskou vertrokken. Is dit I een aanwijzing voor de definitieve ver breking der diplomatieke betrekkingen? In Washington wprd deze kwestie giste ren in het Huis van afgevaardigden be handeld. Met ’n meerderheid van slechts I 3 stemmen 108 tegen 105 heeft het I Huis een motie verworpen, waarin r voorgesteld werd de post salaris voor den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou op de begrooting te schrappen. Eén der afgevaardigden verklaarde, hierin een aanwijzing te zien, dat een groot aantal afgevaardigden vóór ver breking der diplomatieke betrekkingen met de sovjet-Unie was. John Mccormack, die de verworpen motie had voorgesteld, heeft daarop een andere motie ingediend, waarin wordt voorgesteld, geen der voor het departement van buitenlandsche zaken uitgetrokken fondsen te bestemmen i voor het handhaven van de ambassade te Moskou of voor betaling van salaris sen voor deze ambassade. Ook deze I motie werd door het Huis verworpen. I Een democratisch afgevaardigde had het voorstel van Mccormack bestreden met het argument, dat dit voorstel Rusland geen enkel nadeel zou berokke- nen. Het zou volgens hem wensche- lijker zijn, Rusland tegen te houden, waar het tegengehouden moest worden, n.l. op de landengte van Karelië. Daar, aldus de afgevaardigde, ligt de grens. De Vereenigde Staten moeten kanon nen, torpedobootjagers, duikbooten en vliegtuigen zenden om de Finnen on verwijld en openlijk te helpen. Hoewel de Amerikaansche openbare meening sterk op de hand van Finland is, bestaat er een even sterke stroo- ming om Amerika buiten de Europee sche verwikkelingen te houden. Dit is ook het standpunt van de regeering. Te Washington begint men zich al bezig te houden met de vraag, wat er na den oorlog gebeuren moet. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de autoriteiten van het departement van buitenland sche zaken van meening zijn, dat, ook indien de Vereenigde Staten niet in den oorlog worden betrokken, zij toch aan een vredesconferentie moeten deel nemen, welke eventueel na het be ëindigen van het Europeesche conflict gehouden zal worden. Vooraanstaande autoriteiten, die besloten zijn om de Vereenigde Staten buiten het conflict te houden, zijn echter zeer bezorgd, dat een vredestractaat tot stand zou kunnen komen, dat den vrede niet garandeert. Zoo is minister Cordell Hull bijv, van öieening, dat het handelsverdrag-pro- gramma van de regeering zeer gunstig is en mee zal werken tot het opbouwen van een duurzamen vrede. Met het oog hierop heeft de minister in het departe ment van buitenlandsche zaken een raadgevende commissie ingesteld, die zich met buitenlandsche problemen zal bezig houden en waarvan Sumner Welles het voorzitterschap en Hugh R. Wilson, de vroegere Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, het vice-voor- zitterschap bekleedt. Deze commissie zal trachten om plannen op te stellen voor een economische mobilisatie voor den vrede. De commissie komt twee maal per week bijeen om de mogelijk te nemen maatregelen te bespreken, evenals de politiek, welke na het slui ten van den vrede gevolgd zou kunnen worden. In verband hiermede wordt herinnerd aan een karakterestiek gezegde uit een jongste rede van Huil, n.l.: „Wanneer de oorlog voorbij zal zijn, moeten wij gereed zijn om onze pogingen in dc richting van economischen vooruitgang te verdubbelen". ■a

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1