NORTH CTATE van schatten van kunst en Bescherming wetenschap tegen oorlogsgevaar STADSNIEUWS LEGER EN MARINE Vermijd knagende rugpijn TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. DE PETROLEUM-MOTOR aangevraagd Een bedrag van 2 millioen gulden Passagierslijsten. Extra-brandstoffenbijslag Het nieuwe Leeningontwerp Tsjechische fantast ontmaskerd Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend I M BLENDED tjCICARfTTES|_J ONOPLETTENDE AUTOBESTUURDER MUTATIES IN DE HOOGERE LEGERLEIDING Nederlandsche toeristen naar België Het wetsontwerp heffing van een winstbelasting BRANDJE IN DE ALEXANDER- KAZERNE PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS Vijftig jaar Bendien. Voor En^r.: GOEDHART» HOLS. N.V. DenH«*g fel. 773353 is be- in Het Genootschap voor reclame. Voor het Finsche Roode Kruis. H.K.H. M. mej Bij overleg tusschen den minister en zijn ambtgenoot van Financiën is het voor de geheele bescherming benoodigde bedrag, door de contact commissie aanvankelijk geraamd op ƒ2.700.000, teruggebracht kun nen worden tot de 2.000 000. wel ke de minister thans aanvraagt. MET EEN VOORGEWENDE UITVIN I DING VERSCHILLENDE PER SONEN OPGELICHT Wordt Dinsdag in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. In de vergadering der Tweede Ka mer op Dinsdag 13 Februari te één uur zal bij de regeling van werkzaam heden de voorzitter mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeling, onmiddellijk na de openbare vergade ring in de afdeeling, en te doen on derzoeken het wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk. Bescherming van het aller belangrijkste. In het rapport-Kalf zijn de maatre gelen welke genomen kunnen worden ter bescherming van roerende kunst- MUTATIES RESERVE-PERSONEEL. Bij Kon. besluit: zijn met ingang van 15 Febr. tijdelijk benoemd en aangesteld, bij het reserve- Maatregelen voor een groot deel van blijvend nut. „Pro Finlandia”, comité tot steun aan het Finsche Roode Kruis, (gironum mer 182848 te name van Floris Kirch ner te Bussum) heeft 5000 overge maakt aan het Finsche Roode Kruis. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 8 tot 15 Februari vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). dig zijn. Deze uitgaven dragen t -1 zal binnen vrijwel De te treffen maatregelen zijn voor een groot deel van blijvend nut. be paaldelijk voor zoover zij bestaan in brandbluschinstallaties met watervoor ziening onafhankelijk van waterleidin gen en electrische bedrij/en Er moet dus een zeker bedrag beschikbaar zijn werken en van architectonisch merk waardige gebouwen, uitvoerig beschre ven. De contactcommissie heeft nage gaan, welke van deze maatregelen uit voerbaar zijn, en een weg aangewezen om de kosten daarvan zooveel mogelijk te beperken. Deze beperking kon niet worden gevonden in den aard van de voorzieningen, omdat deze deugdelijk moeten zijn en dit met halve middelen niet kan worden bereikt. Beperking kan alleen worden gezocht in het aan tal der te beschercen objecten. De voorgestelde bescherming bepaalt zich daarom tot de allerbelangrijkste voorwerpen in de rijksmusea, -biblio theken en -archieven, tot dergelijke objecten in een zeer gering aantal niet aan het Rijk toebehoorende verzame lingen en tot 108 gebouwen van groote historische en -kunstwaarde, verspreid over 40 gemeenten. Termijn met nog een week verlengd De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij termen aanwezig heeft gevon den. den termijn, gedurende welken de extra-brandstoffentoeslag wordt ver strekt, met nog een week te verlengen. In de jaarvergadering van het Ge nootschap voor reclame werd het jaarverslag van secretaris en penning meester goedgekeurd. De aftredende voorzitter, jhr. dr. J. C. Mollerus. werd tot eerelid benoemd. Tot voorzitter koos de vergadering de heer H. G. D. Coppens te Amster dam. voor het jaarlijksch onderhoud hier van. Ditzelfde geldt voor de te bou wen bomvrije bergplaatsen. Voor 1939 is uit den aard van de zaak een memo- riepost voldoende. De te treffen maat regelen krijgen eerst hun volle nut, zoodra eventueel geregelde bewaking van de beschermde gebouwen noodza kelijk wordt. Hiervoor worden met medewerking van de burgerlijke luchtbeschermings diensten groepen van vrijwilligers ge vormd. Voor bijeenkomsten en oefenin gen van de manschappen, eventueele reiskosten der instructeurs, onderhoud van hun uitrustingsstukken enz. moet eveneens op eenige uitgaven worden gerekend. Wanneer alle werken voltooid zullen zijn en de bewakingsgroepen gevormd, zal met een jaarlijksch bedrag van ten hoogste 68.000 volstaan kunnen wor den. Vannacht omstreeks 2 uur is op den hoek van de Laan van N.O.-Indië en de Juliana van Stolberglaan een per sonenauto, door onoplettendheid van den 42-jarigen bestuurder J. W. uit Voorburg, tegen een verkeerspaal op gereden, welke scheef kwam te staan. De auto werd tengevolge van de bot sing grootendeels vernield en werd door den kraanwagen van de politie naar het bureau Louise Henriëttestraat ge sleept. DE ZUIDAFRIKAANSCHE LEGATIE. Wij vernemen, dat in de plaats van den attaché den heer R. J. Montgomery als zoodanig bij de Zuidafnkaansche legatie is benoemd de heer H. L. Tay lor Taswell. De wijziging in het opperbevel zal ge paard gaan met eenige mutaties in de hoogere legerleiding. Zoo is de generaal- majoor H. F M baron van Voorst tot Voorst gelijk reeds werd gemeld overgeplaatst naar den Generalen Staf, met bestemming als sous-chef van den Staf, welke functie thans nog wordt waargenomen door kolonel N. T. Car stens, wiens benoeming te verwachten is als generaal-rr.pjooicommandant van het 3e Legerkorps, zoo meldt de N.R.Crt. De generaal-majoor A. A. van Nijnat- ten, die thans dit Legerkorps aanvoert, gaat met pensioen. Voorts zal de kolbnel L. J. Schmidt, thans territoriaal bevel hebber in Noord-Brabant en comman dant van de Peel-divisie, benoemd wor den tot commandant van de Lichte Divi sie. Als opvolger van kolonel Schmidt is aangewezen de overste H. C. v. d. Bijl, commandant van het le regiment wiel rijders. Opstaan 't nachts, rhaumatische pijnen, «erliai ran energie, gezwollen voeten, blazen onder le oogen, spit, pijn in de boenen. Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Alg vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden noooen «jurglften zien op. die jw gezondheid benadeeien Vermijd kwade kansen Oe ruurglften moeten uit aet gestel verwijderd worden Haal nog heden een flacon Foster’» Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden menschen. die aan dergelijke verschijn, telen leden, getuigen dat hun goede baat *®8Ch FOSTER’S <’aU>GPUN NIEREN PILLEN Dit modern, wetenschappelijk middel is vetw krijgbaar in drie verpakkingen if I.-,f 1.75 en f NEDERLANDSCHE BOND VAN KAPPERSPERSONEEL De afdeeling den Haag van den Ne- derlandschen Bond van Kappersperso- personeel der Icindmcicnt, tot res.“le~luit., - neel heeft dezer dagen een openbare vergadering gehouden in gebouw Ami citia. De bondssecretaris, de heer Ph. E. Lewis uit Utrecht, zette uitvoerig de voor- en nadeelen van de Vesti gingswet uiteen De belangstelling van werkgeverszijde was groot en van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. Het 'beantwoorden van de vragen nam zooveel tijd in beslag, dat het be stuur zich genoodzaakt zag, opnieuw een openbare vergadering uit te schrijven en wel op Woensdag 21 Februari, even eens in het gebouw Amicitia, West- einde Op deze vergadering zal dan het on derwerp „Hoe verbeteren wij onze ar beidsvoorwaarden?” door den heer Lewis verder behandeld worden. In de „Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen” is aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken o.a. opgedragen het treffen van maatrege len voor de bescherming van schatten van geschiedenis, kunst en weten schap. De kosten van deze maatregelen, voor zoover het gemeenten betreft, gerang schikt in de tweede en eerste gevaren klasse, komen ten laste van het Rijk Ter voorbereiding van deze maatrege len hebben de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Binnenlandsche Zaken en van Defensie een contactcommissie ingesteld. Hier bij is ervan uitgegaan, dat de uitgaven, benoodigd voor de verwezenlijking van haar voorstellen, zullen worden ge bracht op de begrooting van het depar tement van Onderwijs. Dienovereenkomstig is thans een suppletoire aanvrage tot dekking van deze uitgaven bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. In de toelichting schrijft de minister van Onderwijs, na al hetgeen hierover reeds is tot uiting gekomen zoowel in de beide Kamers der Staten-Generaal als in de pers, het nauwelijks noodig te achten over de noodzakelijkheid en de dringende urgentie der kunstbe- scherming tegen oorlogsgevaren uit te weiden. Liberale staten- en gemeenteraadsleden. In de op Zaterdag 9 Maart a.s. te Utrecht te houden algemeene ledenver gadering van de vereeniging van libe rale leden van provinciale Staten en ge meentebesturen. zal door prof. mr. A. N. Molenaar worden ingeleid het onder werp: ..De taakverdeeling tusschen pro vincie en gemeente” aan de hand van de volgende stellingen: le. de provinciale wetgeving is in haar ontwikkeling achter gebleven. 2e. de grondwet was in dezen geen be letsel. de provinciale wet in beperkte mate wel. 3. het ware wenschelijk geweest, in dien de provincies bij de uitbreiding van de maatschappelijke behoeften en bij de toeneming van het verkeer meer onder werpen binnen haar directe bevoegd heidssfeer hadden getrokken dan het geval is geweest. 4e. het is nog niet te laat de provin cie de plaats te hergeven, die haar in ons staatsbestel toekomt. Adres van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam aan de Tweede Kamer. In verband met het op 13 Januari j.l. ingediende ontwerp van een wet tot heffing van een winstbelasting heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam een adres gezon den aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin zij haar bezwaren uiteenzet tegen verschillende artikelen van dit ontwerp. Allereerst wordt gewezen op art. 4, dat het tijdstip van ingang van de nieuwe belasting regelt. Dit zou ingaan onmiddellijk na afkondiging van de wet Adressante is van meening, dat een dergelijk tijdstip moeilijkheden met zich medebrengt, aangezien de talrijke naamlooze vennootschappen en andere belastbare rechtspersonen, wier boek jaar op of na 31 December is of zal worden afgesloten, in onzekerheid zul len verkeeren omtrent haar verplichtin- gens jegens den fiscus. Voorts wijst adr. op art. 7, dat voor zieningen tegen dubbele belasting be vat, die ontleend zijn aan de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917. Adr. dringt krachtig aan op algeheelen aftrek van de belastbare winst van alle uitdeelingen op aandeelen in an dere vennootschappen, vereenigingen of maatschappijen, welke aan een winstbelasting zijn onderworpen, al thans voor zoover zulk een vrijstelling in overeenkomstige gevallen wordt ver leend door de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917. Adr. denkt hier bij ook aan vennootschappen, die voor al ten doel hebben den kleinen beleg gers gelegenheid te geven, om hun risico even veelzijdig te verdeelen als groote beleggers dit kunnen doen (beleggingsmaatschappijen). In art. 38, aldus het adres, Wordt een termijn van drie maanden gegeven, na het tn werking treden van de wet, om aangifte te doen van het zuivere vermogen van de vereeniging, vennoot schap of maatschappij, alsmede het be drag van de belastbare winst. Adr. acht dezen termijn te kort en beveelt aan dezen te verlengen tot zes maanden. Als laatste punt in het adres wordt art. 39 behandeld, dat den overgang regelt van den ouden naar den nieu wen toestand. Hierin staat, dat het eventueele verlies, dat de beginbalans voor de winstbelasting zal aanwijzen, over de op het overgangstijdstip vol gende drie jaren in mindering zal wor den gebracht van de belastbare som. Adr. acht dezen termijn te kort voor de compensatie van eventueel geleden groote verliezen en beveelt aan dezen termijn te laten vervallen, of indien dit onmogelijk mocht blijken, hem te ver lengen tot ten minste vijf jaren. Plotseling haast. Toen deze zijn reis niet langer kon uitstellen en vertrokken was, kwam er om onnaspeurlijke redenen plotseling schot in het opbouwen. Arnold’s weten schap, dat de beide andere heeren ondeskundig waren zal aan dezen samenloop van omstandigheden wel niet vreemd zijn geweest. Na van der D.’s vertrek sloeg Arnold zijn slag. Hij eischte terstond keuring van den auto met den ingebouwden vergasser, liet gemakshalve tevens op dezen auto (welke van der D. toebehoorde) beslag leggen, stalde hem in een vreemde ga rage, liet zijn als waarborg bij van der D. geplaatsten eigen wagen terug- eischen. en verlangde van de twee partners nakoming van de overeen komst van tweeduizend gulden. Van der D. teruggekeerd in de reseidentie nam met verbazing ken nis van dezen gang van zaken, doch nam zijn maatregelen. Hij liet Arnold weten, dat de demonstratie kon begin nen en kreeg geen antwoord. Daarop vorderde hij zijn auto terug en kreeg te hooren, dat Arnold tot een demon stratie bereid was. Deze werd een jam merlijk fiasco, zoodat Arnold uitvlucht op uitvlucht moest verzinnen en voor gaf dat kleine verbeteringen aan zijn apparaat moesten worden aangebracht. De laatste fase van de zaak diende voor de rechtbank meer speciaal voor haar president. Arnold liet name lijk een schadevergoeding van niet min der dan 205.000 eischen van de beide heeren, omdat zij de auto met het in gebouwde apparaat niet stante pede hadden gekeurd, kreeg daarvoor toe stemming tot beslaglegging, die bij kort geding werd opgeheven. Er volgden drie procedures voor de rechtbank en twee voor het hof, welke Arnold vol gens alle regelen der kunst liet trai- neeren. Een jaar duurde deze onvruchtbare rechtstrijd tot de raadsman van van der D., mr. F. Schaap, een vonnis van de rechtbank wist uit te lokken, dat Ar nold vastnagelde als fantast en hem finaal in het ongelijk stelde. Tegen dien datum was zoowel het ingebouwde ap paraat, als Arnold zelve onvindbaar Zijn als waarborg gegeven auto heeft bij een openbaren verkoop driehonderd gulden opgebracht. De goedgeloovige geldschieters van Arnold wachten nog op de eerste penning renteom maar te zwijgen van terugbetaling van hun voorschotten, heelemaal gezwegen van de beloofde gouden bergen. Vermoedelijk doordat men op een der kamers een aschbak in een papier mand had geledigd, waardoor deze in brand was geraakt, moest de motor- spuit Laan Copes gisteravond om streeks half negen uitrukken naar de nieuwe Alexander-kazerne aan de van- Alkemadelaan. Het vuur, dat zich reeds aan den bureau-inventaris had medegedeeld, kon echter door de mili tairen zelf met brandbluschapparaten worden gebluscht. ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie: bij het wapen der infanterie, de eervol ontslagen res.- le-luit. der inf. A M C. de Boolj, en bij het wapen der artillerie, de eervol ont slagen res.-le-luit. der artillerie F. G. Cochius; is met ingang van 16 Febr. een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res.-dir. officier van gezondheid 2e kl. I. Jacobsen, van den geneeskundi gen dienst der landmacht; is aan den res.-kapitein H. M. Last, van het le reg. artillerie, en aan de res.-le-luitenants W. F. Dorgelo, van het 17e reg infanterie, en F. H. Teune, van het 7e reg. infanterie, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is aan den res.-kapitein J. O. van Al- kemade, van het 17e reg infanterie, aan den res.-officier van gez. le kl. J. Krui- zinga en aan den res.-officier van gez. 2e kl. A. N. Slotboom, beiden van den geneesk. dienst der landmacht, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst De „Sitoebondo” en „Saparoea” te Rotterdam aangekomen Gisteravond is het s.s. „Sitoebondo” van den Rotterdamschen Lloyd van Java te Rotterdam aangekomen. Het schip heeft een lading stukgoederen aan boord. Ook is gisteravond aangekomen het m.s. „Saparoea” van de Maatschappij Nederland. Dit schip voerde een lading klapperolie aan. bestemd voor diverse Rotterdamsche afnemers. De zoogenaamde mobilisatie- slachtoffers. Het Tweede-Kamerlid van Sleen heeft aan de ministers van Defensie en van Financiën de volgende schrif telijke vragen gesteld: Hebben de ministers overwogen, dat de moeilijke positie, waarin de z.g. mobilisatie-slachtoffers verkeeren, en waarop bij de behandeling van de De- fensie-begrooting in de Tweede Kamer van verschillende zijden de aandacht der Regeering is gevestigd, door de stijging van de kosten van levenson derhoud in ongunstigen zin invloed? Indien de voorgaande vraag in be vestigenden zin moet worden beant woord, heeft die overweging de mi nisters dan gezien het feit, dat de Regeering door toekenning van een duurtetoeslag van 5 pet. op de steun bedragen der werkloozen heeft erkend, dat de prijsstijging der eerste levens behoeften in die mate op de gezinnen met een laag inkomen drukt, dat een voorziening in den nood geboden is tot de conclusie geleid, dat het noodig is ook voor de in de genoemde vraag bedoelde groep, waarvoor in 1933 in verband met de daling van de kosten van levensonderhoud een aanmerke lijke verlaging van de uitkeeringsnor- men is ingevoerd, met spoed een duur- tetoeslagregeling te treffen? Passagiers van de „Dempo”, 7 Februari van Genua naar Batavia vertrokken Mej. G. Aberson, mevr. C. F. Adriaans- Lepoeter, mevr. wed. C. Agerbeek-Lant- zius, mej. E. J. Agerbeek, mej. E. Ager- beek. J. A. Ament. A Anderson, echtg. en k„ A J M. Andrée Wiltens en echtg., mevr. Th. Apcar. mevr. A. A. von As- pern-GrSfin von Oeynhausen, mevr wed. A W den Baars-Kosters W. den Baars, echtg en k., C. Barbosa, M. R. Bartelds, A. W Baur en echtg., mej. J van Beeck Vollenhoven, mevr. M J van den Berg- Blokker. G den Beste, echtg en k„ mevr. M. E. Beuman-Mertens, J. Beyerbergen van Henegouwen. J. Bierdrager en echtg., L. H. J. Bitter, echtg en k„ mevr. 0. M. Blokbergen-Blokbergen, mevr. E. J, de Boer-Haak. mevr W. Bol-Jellema, mr. A Bons, echtg. en k mevr. J. A. J. de Booy-van Ledden Hulsebosch. J Bosma, mej. N. T. Bouma, H. Bouts en echtg., mej E. A. Bouts, mevr. G M. Bouwman- Visker, mevr E. J Braakenburg van Backum-de Menthon Bake. J Braam en echtg., W. van Brakel, echtg. en k„ H. H. Brand, mevr. A .M. Brandenburg-Trum- pie en k., dr J G. Brandon Bravo, echtg. en k., mej. A M Brandon Bravo, G. M. Brinkman, echtg. en k„ ir. M. Ph. Broek- huijsen. echtg en k„ P. A. Bronius en echtg.. dr. W. C. Ch. Th. ter Bruggen. W. de Bruin en echtg., ir. M. J. Chr Büchlj, echtg. en k„ mevr. C. M. Bijl-Anema, P. A. Coors, echtg. en k., mevr. G. Cox-van der Sanden en k„ A. Cramer, echtg. en k„ S. I. van Creveld echtg. en k„ L. Crott, echtg. en k„ mevr. H. G. van Dam de Boer en k„ A. J. Darwood, P. Dekker, J. C. Diederep en echtg., J. van Dogge naar, echtg. en k, mej. Ch. P. van Dors- sen, mej. S Dorst. G. J Dozy. H. W. Du Perron en echtg., mevr. E. van Dyk- Jangejan en k., mevr. M. van Dijk-de Nooijer, H. B. Eagle, echtg. en k., J. C. van Eek. mevr T. Edelenbosch-Dijkstra, B. van Ee, echtg. en k, ir R Engelberts, echtg. en k., mevr. J. j. Engels-Kruis, J. Ensink. echtg. en k„ (r. A. J Ente, echtg. en k.. mevr. A. A. van Es-Coster en k., mej. J. C. Feitsma. E. B. Feitsma, A. A. I. Fermont jr. en echtg., mr. A. N. Fisher, J. H. Fitz Verploegh. A. A Flu. echtgenoote en kinderen, ir. A. M. Gelinck en echtg., Th. C. Genemans, G. van Gessel, Cho Soon Tioe.' J. J. G. van Gink en echtg., Ch. Gonzales mevr A. J. Goorman-Schipper, mevr. T. Goorman- Materman. W Gottschalk sr., echtg en k„ P. I. Groen, echtg. en k„ J J Gro tenhuis, A. H. Gysberts. mej. M den Haan, J. Hallie, mr. G. H. G. Harloff, echtg. en k. W. P A. Hartman en echtg., mevr. M. Haspers-van der Sterre, mr. J. Ph. van Hasselt, S. Th. Heemstra. J. H. van Helden. F J. Helder, echtg en k„ mevr. N. Hendriks-Verouden. J van den Hengel, P. L. van Herk en echtg., W. H. M. Hertogh. echtg. en k.. W J. P. van den Heuvel, mej. G. D. M Hoedt, M. J. H. Hoencamp. echtg en k.. mevr. A. P. J. Hofmyster-Koch. H. Hogervorst, echtg. en k„ B. G Hogewind. K. L. J. Hondius. echtg en k„ J. Th. Ph van Hooff, echtg. en k„ H. J A Hoogveld en echtg., G. Hoos en echtg., P J. J. van Houts en echtg., I. E. Hündling, echtg. k„ ir. A. C. van Iperen en echtg E. Is raël. W J. Jansen. W Th. H. Jantzen, mevr. E. Jaspers-Amorij. J. A P E. Jo hannes. echtg. en k mr. J. A. Jonker en echtg., jhr. A. T. Just de la Paisières, mej E Kamstra. Kho Sin Kie en echtg-, J C. Klausz en echtg L. WKlerkx W. de Kluijver echtg. en k„ mej. N. E. Kok. C. A Koonings en echtg.. A. Koopman, echtg. en k„ F. de Kroes, en echtg.. A. J Kruis en echtg., mej. J Kruis, mevr. B. Lammerts van Bueren-de Wit en k., F. S. van der Landen en echtg., mevr. P. C. Langeveld-Verkroost, A. Lantzius, echtg. en k mevr. A. Laszlö-van Graft en k„ J. Leander, echtg en k„ mej. L. de Leeuw, T. Y. Liem en echtg.. D. Lim burg. C. R. van der Linde, echtg. en burg. C R. v. d. Linde, echtg. en k., S. v d. Linde. Th. S. v. Linge en echtg.. dr. G W. Locher, mevr. A. M Loekemeyer-Schets eri k„ mevr. Th. K Th. Looyen-Scheurer, R. von Löwis of Menar en echtg., W. Luinge, W. D. Lüschen en echtg., mevr. H. Mansvelt-Beck, eerw broeder Mat- theus, W. R. van der Meer. H. Menne, A. H. A. Meyer, echtg. en k., mevr M. S. Meyer-Herzberg, ir. J. G. von Micha- lofski, echtg. en k., mej. A. Misset A. G. Wvan Moerkerken, echtg en k„ mej. M. M. A. Montigny, mevrouw wed. E. Motta-Meulenhoft J. van Mourik, echtg. en k., mevr. A. Mulder-Mulder en k., mevr. V. Mulle-Brückner en k„ ir. A. J- W. Muyser en echtg., J. van Neuren en echtg., J. F. W Niegeman en echtg.. mevr. J. van de Óever-Kramer, mevr. A. L. Oli- vier-van de Heide ds. J J Oranje echtg. en k., B. Parker, H. G Patoir en echtg., mevr. M P. E. Peters-Theuws en k„ ds. A. F. J. Pieron. echtg. en k„ H. C. Planje, echtg. en k„ H. P Prins, echtg. en k„ H. Pulle en echtg.. H. van der Pijll, echtg. en k„ D. M J- Ras en echtg., A_ Heg- nault en echtg., C. J. de Rooy C R. R°- per-Caldbeck. mevr. Roper-Caldbeck e k„ H. E Rouffaer. K J. A. Rykschroeff. jhr. mr L. H. Sandberg, echtg. en k„ w. Satyn. echtg en k„ mevr. S. J va Schermbeek, mevr. Y. SchoHz-Oocd_ Sjers. echtg en k.. mevr. E. J SJ00^P? A M. H. B. Smeets-Michiels en k„ mei C. Smit. mevr. C. F. Smith. L. Smith.»' Smulders, ir. H. J P Sne R Adi- ir. G. C. Snyders en echtg.. Raden Ad pati Ario Soejono. Ra^ /g,'’CSoepianti Ario Soejono Raden Ad^e S Soejono, H. P. B. L Soeters mej L. C. van Son. M. Speksnijder, en k., J. F. M Sporre, echtg en k S. Steenaard-F!orusse en k„ w A- vers en echtg.. mej. M. Stenv M. Stikker-Haas, mEevrTaJugeKnt Jen echtg-. huyzen-Blom. A. E. Tau,e enbroek- W. E. Tausent. mevr M. J-jeKen Zoeter, mej A E. van Temmen, H. stege, G. Thorp^ echtg en k Timmermans. B_ T Tjan e echtg^ Trail en echtg.. F. W. H. meVf. mevr M W Uytenbroek-ter W p Vee. A. N. B. Vasbinder-Bakker en *"v gt en nema, echtg. en k W \a" t“erzeereerW. echtg.. J S Veldman en echW-. A A pater Th C. Verhoeven, m-- Vestdijk. H. H Visser. echtR de Visser en echtg., mev Klaarbergen, mevr. M. M- p der Straaten-Hanssens, J M. C Waller mevr O c- van Welderen baron 'mevr hoff. mej. A C. Weychardt. ter mej A Wolf 1 A man en echtR.. C J Wyng““fdT’ J Wouters-Crame- echtg echtg en k H J I? Young W F /rne tra cchtg len en echtg W 'a'rlvUilin«st een detachement a sterkte de Koloniale Reserve man De kosten oer inspectie. Krachtens de ,Wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen” wordt de minister van Binnenlandsche Zaken voor de uitvoering van deze wet bijge staan door een inspectie. Op overeen komstige wijze wordt de minister van Onderwijs bijgestaan door een inspec tie voor de kunstbescherming. De per soneelskosten van deze inspectie kunnen zeer gering blijven, omdat de inspecteur zijn functie heeft aanvaard buiten be zwaar van 's lands schatkist en de secretaris en de architect, die hem ter zijde staan, bereid zijn gebleken ter wille van de goede zaak genoegen te nemen met een geringe bezoldiging Voor 1939 kan met 1825 worden volstaan. Voor 1940 zal, wanneer het bureau gedurende het geheele jaar functionneert, ten hoogste ƒ7500 noo- een tij- Pinkster-excursie van de Nederlandsche Reisvereeniging. Naar wij vernemen, heeft de Nederl. Reisvereeniging met Pinksteren a.s. een groote generale reis per specialen trein georganiseerd naar de Vlaamsche kunst steden en de Belgische kust, welke vier dagen (1114 Mei) zal duren. Voor deze reis, welke zal worden geleid door het hoofdbestuurslid, den heer A. C. D. IJkman. is Brugge de standplaats. Van deze stad uit zullen verschillende excur sies worden ondernomen, o.a. naar Kort rijk. Yperen. Dixmuiden. en de Belgi sche kustplaatsen. Te Brugge zullen de Nederlandsche bezoekers door het gemeentebestuur in de Gothische zaal ten stadhuize worden ontvangen Gedurende een der avonden zal ter eere van het Nederlandsche be zoek een beiaard-concert worden aange boden, waartoe de stadsbeiaardier in den Halletoren (Belfort) van Brugge, de klokken zal bespelen. Voorts staan nog korte bezoeken aan Gent en Antwerpen op het program. appoeoJ o Per auto naar de Leipziger Messe. Ofschoon het behoudens een enkel uitzonderingsgeval onmogelijk is om per auto naar en in Duitschland te reizen, heeft de Duitsche regeering. naar de K.N.A.C. meldt, voor buiten landers de mogelijkheid geopend om zich per auto langs de kortste route naar de Leipziger Messe te begeven. Voor het aanvragen der toestemming richtte men zich onder opgave van de verschillende gegevens van de auto, waarmede men de reis zal maken, o.m. ook het vermoedelijke benzineverbruik, tot het Leipziger Messamt, Singel 98. Amsterdam C. Dit kantoor zal, na de verkregen toestemming, de voor de reis bestemde benzinebons aan den be zoeker doen toekomen. Allen bezoekers van de Messe wordt een gratis visum verstrekt. Ten overvloede zij er nog op gewe zen, dat volgens opgave van het Duit sche Consulaat-Generaal te Amsterdam speciaal voor hen, die per auto naar de Leipziger Messe reizen, de moge lijkheid is geopend om de grens te overschrijden op de routes Nieuwe SchansLeer (grenskantoor Bunder- Neuland), OldenzaalBentheim (grens kantoor Springbiel) en VaalsAken (grenskantoor Vaalsen Quartier). De Haagsche rechtbank heeft onlangs Aoor een vonnis in het geding tusschen ?en Haagschen auto-importeur en een Psjechischen uitvinder een einde ge maakt aan de practijken van een even listig als fantasierijk man, die met een voorgewende uitvinding ettelijke Neder landers heeft opgelicht, meldt de „Tel.”. De uitvinder, Arnold genaamd, gaf voor een eenvoudige installatie voor het kraken van petroleum te hebben ver vaardigd. Deze zou in vliegtuigen en automotoren kunnen worden ingebouwd en vliegen en autorijden met petro leum een aanmerkelijke besparing binnen het bereik der mogelijkheden brengen. Dat Arnold tenslotte het land heeft moeten verlaten, is te danken aan de toevallige omstandigheid, dat hij zich l ver in onderhandelingen had gewaagc met een Hagenaar, die noch ondeskun- i dig, noch goedgeloovig was. Deze, van der D. genaamd, had als automobiel- importeur groote belangstelling vooi- de uitvinding, doch kende de gewoonte van sommige uitvinders om de plaat te poetsen, wanneer zij met de quintessens van hun uitvinding voor den draad moeten komen. In samenwerking met twee andere heeren, zeide hij Arnold een bedrag van 2000 toe, indien deze in van der D.’s auto een petroleumvergasser zou bou wen, die deze auto naar genoegen zou kunnen voortbewegen. De uitgeslapen Hagenaar nam zelfs een maatregel om zijn auto tegen verdwijning te bescher men, door te stipuleeren, dat Arnolds auto tijdens het inbouwen in van der D.’s garage moest blijven staan. In tegenstelling met voorgaande contrac ten tusschen Arnold en zijn geldschie ters werd deze overeenkomst in het Nederlandsch gesteld. Arnold bespeurde echter al spoedig, dat hij ditmaal een financier had ge vonden, dien hij moeilijk bij den neus zou kunnen nemen. Het gevolg was, dat het in bouwen weinig opschoot Arnold kromde zich in alle bochten om een keuring te >ntgaan, vooral teen hij ge waar werd, dat van der D. zich spoedig voor een zakenreis buitenslands diende te begeven. delijk karakter. Het bureau twee jaar zijn werkzaamheden beëindigd hebben. De materieele uitgaven van het bu reau van de inspectie, voornamelijk bestaande uit huur en localiteiten. reis, en verblijfkosten, bureaubehoeften en teeken- en drukwerk zullen naar schat- ting ƒ8000 a ƒ9000 per jaar bedra ge Voor 1939 kan echter met 1675 worden volstaan. De N.V. Bendien's confectiefabrieken bestaat a.s. Zondag 50 jaar. Het ruim 2000 personen tellende personeel der fabrieken te Almelo en Emmen zal morgen vrij zijn. Alle beschikbare groote zalen in eerstgenoemde pro vinciestad werden gerequireerd, ten einde ieder op aangename wijze dit jubileum mee te doen vieren. Namens het gezamenlijke personeel wordt een door de firma Begeer te Voorschoten ontworpen bronzen ge denkplaat aan de directie aangeboden. De directie, die reeds tal van sociale maatregelen in den loop der jaren in stelde. biedt het personeel een spaar fondsregeling aan, terwijl tevens de radio-installatie, welke ongeveer een jaar geleden in een klein gedeelte der fabrieken bij wijze van proef werd ge ïnstalleerd. door het geheele fabrieken- complex zal worden uitgebreid. Een extra loon-betaling aan het personeel zal er toe bijdragen dezen dag te doen slagen. In opdracht der directie heeft Weru- meus Buning een alleraardigst gedenk boekje geschreven. Prinses Juliana woonde heden de gewone wekelijksche verga dering bij van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Roode Kruis. A A wi- en k„ J J; Visser-van Voogd van p Vorst, mrt- O WepblA West- Rengef^^"^ B win- mei J- van Zuy* en k en ‘tropen van van 68

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10