HMSSCHl COURANT HET WEER OP ZONDAG Het Britsche parlement De oorlog Europa m LEGER EN MARINE TELEGRAMMEN STADSNIEUWS BUITENLAND Vrijdag 9 Februari 1940 Terugkeer van den winter uit het Noordoosten Hoe de zittingen plaats hebben DE LUCHTBESCHERM1NGS- OEFENING OP 17 DEZER ERNSTIGE TRAMBOTSING OP DE PAUL KRUGERLAAN Kabelballons veiliging voor de be- van de Britsche kust VIJFDE BLAD. Langzame moderniseering PRINS BERNHARD Zware materieele schade NED. PADV1NDSTERSG1LDE ENGELAND. Denkbeeldige branden op vijfen twintig punten HET GEHEELE APPARAAT DER ZELFBESCHERMING INGESCHAKELD VERKLARINGEN VAN DALADIER IN DE FRANSCHE KAMER DE POSITIE VAN GRIEKENLAND DUITSCH VLIEGTUIG BIJ DE BRITSCHE KUST NEERGESTORT SLACHTOFFERS VAN VERKEERS ONGEVALLEN AUTO OP HET IJS IN DE GRACHT VAN DE KONINGSKADE GEREDEN MATER1AAL NAAR SCANDINAVIË KENNISGEVINGEN Hinderwet. In- (Nadruk verboden.) half van heeft enkel MARKT- EN STRAATKOOFL1EDEN- VEREEN1G1NG „ALLER BELANG". No. 17489. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4~ Woonde vergadering bij van den Cen- tralen raad van advies voor O. en O. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden de vergadering van den centralen raad van advies voor de ontwikkeling en ontspanning van militairen bijgewoond. Daarna heeft hij deelgenomen aan een bijeenkomst van een commissie uit den Economischen Raad. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is een motorwagen van lijn 12 op de Paul Krugerlaan, ter hoogte van de Herman Costerstraat, achter op een bij de halte stilstaanden motor- met aan hangwagen van dezelfde lijn gereden. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat van de aanrijdende tram het onderstel van het voorbalcon gron dig werd vernield. Het achterbalcon van den bijwagen van de stilstaande tram werd ingedeukt; alle ruiten wer den vernield. De motorwagen liep aan de achterzijde eveneens ernstige averij Op. Een onbekend gebleven vrouwelijke Passagier kreeg door glasscherven een verwonding aan het hoofd en moest 2ieh onder geneeskundige behandeling stellen. vermoedt, dat de oorzaak van de botsing js geweest, het weigeren van de electrische rem van de aanrijdende tram. Door de deskundigen van de H.T.M. wordt hiernaar een uitgebreid onder zoek ingesteld. Dien dag zullen de schuilkelders voor ’t eerst voor het publiek worden open gesteld. Zij staan dan onder bewaking van de ordediensten en zijn des middags te bezichtigen. Omtrent de plaats, waar de branden zullen uitbreken, verkeert men vol komen in het ongewisse, daar de burge meester, mr. S. J. R. de Monchy, op den dag zelf deze punten zal bepalen, zoodat geen der wijkhoofden weet wat er in zijn wijk gaat gebeuren. Groote gevatheid. Dit spel van vraag en antwoord is een 'ware parlementaire kunst. Som mige leden hebben groote gevatheid >n het bedenken van de puntigste aanvul lende vragen en men herkent een goe den minister vaak aan de behendigheid waarmede hij een antwoord weet te geven (of te ontwijken). De gekste onderwerpen komen r>p die manier aan de orde en niet zelden eindigt het vragenduel in een kwink slag van den minister of (wat vaker voorkomt, van een der leden. Actueele en belangrijke onderwerpen kunnen rp een bijzonder vlugge manier aan de orde worden gesteld door zoogenaamde „private notice” vragen. Dit beteekent, dat een der leiders van de oppositie er den betrokken minister vooraf monde ling van in kennis heeft gesteld, dat hij die of die vraag van onmiddellijk belapg wil stellen. Hij krijgt dan aan het einde van het vragenuur daartoe gelegenheid. Dit maakt het mogelijk, dat, wanneer er b.v. ’s morgens iets belangrijks gebeurt, de betrokken mi nister daar 's middags reeds over on dervraagd kan worden. De publieke opinie. Ik heb hierover met opzet uitgewijd, omdat dit vragenuur een belangrijke, niet te onderschatten beteekenis ver vult in de Engelsche democratie. Het stelt het parlement in de gelegenheid in nauw en onmiddellijk contact te blij ven met de vraagstukken van het da- gelijksche leven en wat nog belang- rijker is het noopt de leden van de regeering als het ware van minuut tot minuut verantwoording af te leg gen voor hun daden. Als een vrager niet tevreden is, kan hij aankondigen op de zaak in een debat terug te komen en als het onderwerp daartoe aanlei ding geeft, kan zulk een debat nog op den avond van denzelfden dag worden gehouden. Men stelt aan een democratie, vooral in dezen tijd, den eisch, dat zij vlug zal werken. Dit is een der middelen, waarop dit in Engeland is verzekerd. Het ijzer wordt gesmeed zoolang het heet is. Onderwerpen, welke het pu bliek bezighouden, behoeven niet te blij ven wachten tot ieder ze heeft verge ten en het voortsnellende leven de aan dacht alweer voor andere zaken heeft opgeëischt. Naar wij vernemen, heeft gisteravonc in het Gemeentelijk Schoolmuseum aai de Hemsterhuisstraat een bespreking plaats gehad van de politie-instantie; met de wijkhoofden van den lucht beschermingsdienst, waarbij uitvoerig de oefening is besproken, welke Zater dagmiddag 17 Februari a.s. van 2 uur 30 tot 4 uur 30 zal worden gehouden. den den dat zijn uiterste Hoeveel er in Londen ook veranderd moge zijn, één ding is hetzelfde geble ven, dat is het Lagerhuis. Of het nu oorlog is of vrede, het Britsche parle ment blijft aan zichzelf gelijk en het blijft functionneeren onder alle om standigheden. Weliswaar moet het thans welhaast alle aandacht concentreeren op de verschillende aspecten van de oorlog voering, jnaar dat doet niets af aan het feit, dat het de souvereine macht blijft in het leven van den Engelschen staat Minister Chamberlain zeide het on langs nog zoo treffend (in het debat over het ontslag van minister Hore Be- lisha): „Ik zelf bekleed mijn tegenwoor dige positie alleen bij de gunst van het Lagerhuis en indien te eeniger tijd het Lagerhuis denkt, dat een verandering wenschelijk is, dan zal ik die beslissing evenals mijn geachte vriend. (Hpre Be- lisha) zonder klacht aanvaarden”. Dit is de geest der Engelsche democratie. Ik ben de vorige week weer eens een paar maal .in het Lagerhuis geweest. Wij overloopen de plaats overigens niet, want het historische gebouw heeft één groot gebrek: het is veel te klein. De fractie der Fransche volksunie, welke bestaat uit afgescheiden commu nisten, heeft besloten, dat geen harer leden aan het comité-generaal zal deel nemen, gezien de positie van eenige leden over wier lot nog niet is beslist en ook om niet de verantwoordelijk heid te moeten dragen voor indiscre ties, welke zouden kunnen worden begaan. Grieksche minister ‘“d d.t Grieken- moeilijk buiten den blijven. Duitsche po- De uitvoeringen ten bale van het Finsche Roode Kruis. De uitvoeringen van de afdeeling den Haag van het Nederlandsche Pad- vindstersgilde, welke op 20 en 27 Jan. ten bate van het Finsche Roode Kruis gegeven zijn, hebben na aftrek van on kosten een batig saldo opgebracht van f 2609. BERLIJN, 9 Februari. (Eigen tclj. Dc Grieksche minister Metaxas, heeft rede gehouden. SERENADE AAN GOUDEN ECHTPAAR. Morgenavond om half acht zal de Reinigingsharmonie een serenade bren gen aan het echtpaar v. d. Spank, in de Newtonstraat 194, in verband met hun gouden huwelijksfeest. Zooals men Weet was deze serenade wegens dienst- omstandigheden uitgesteld. LONDEN, 9 Februari. (Reuter). Van officieele zijde wordt gemeld, dat Britsche gevechtsvliegtuigen even na den middag een Duitsch vliegtuig heb ben aangevallen. Het Duitsche toestel stortte bij de Firth of Forth neer. Gisteravond omstreeks half acht werd op den hoek van de Koning straat en de Hooftskade, de 48-jarige mevr. E. de G. uit de de-Genestetlaan aangereden door een rijwiel, bestuurd door den 47-jarigen J. W. D. van H. uit Rijswijk. De voetgangster kreeg daarbij een hersenschudding en werd door den Geneeskundigen Dienst over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Op den hoek van de van Alkemade- laan en den Wassenaarscheweg is gis teravond de 23-jarige mej. J. B., wo nende te Voorburg, die per rijwiel was. aangereden door een uit Leiden afkom stige personenauto. Mej. B. kreeg een hersenschudding en werd door den Geneeskundigen Dienst vervoerd naar het ziekenhuis Bronovo. United Press meldt uit Londen: Engeland gebruikt de kabelballons, welke tot dusver slechts werden aan gewend voor de beveiliging van groote steden en industrie-centra, thans ook voor de Britsche kust, teneinde te ver hinderen, dat vijandelijke vliegtuigen mijnen uitwerpen op de scheepvaart routes. Men hoopt op deze wijze het mijnengevaar aan de Engelsche kust te verminderen. Lichters en andere kustvaartuigen zijn gecharterd en voorzien van kabel ballons. Al hetgeen bij de uitrusting van de ballons behoort, ook de vracht wagens, vanwaar zij aan land omtyoog gelaten worden, is van het binnenland naar de kustgebieden gebracht en met kranen aan boord van de schepen ge- heschen. Voor de bediening van de kabelballons krijgen de vaartuigen, naast de gewone matrozen, speciale menschen aan boord, die zich oor- De jaarvergadering. Gisteravond heeft de Markt- en Straatkoopliedenvereeniging „Aller Be lang” in het gebouw Walhalla haar jaarvergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. In zijn openings woord schetste de voorzitter, de heer H. Zoutendijk, de moeilijkheden waar onder de markt- en straathandel ge bukt gaan. Met voldoening erkende spr. wat Regeering en gemeentebestuur doen, om de gevolgen, aan die moeilijk heden verbonden, te verzachten. Hierop las de secretaris, de heer H. Vet, het jaarverslag voor, waaruit dui delijk de groei der vereeniging in 1939 bleek. De samenwerking met het col lege van B. en W. en den dienst van het Marktwezen zoomede van Maat schappelijk Hulpbetoon laat niets te wenschen over. Voor de wijze van hulp- verleening in de afgeloopen vorst periode aan de armlastige kooplieden onder de directe leiding van den heer H. Sartorius werd hulde gebracht. De krachtige propaganda voor de markt geniet de sympathie van velen en zal worden voortgezet De overeenkomst, Dc dooi heeft in een groot gedeelte van ons land (hoofdzakelijk de Zuidelijke helft) juist lang genoeg geduurd, om de meeste sneeuw te doen verdwijnen. Het Noordelijk gedeelte van het land behield vriezend weer. Hoe kwam dat? Al den tijd, dat het in het Zuiden en midden van het land dooide, bleet ér een groot gebied van hoogen druk en strenge vorst over Noord-Oost-Europa liggen, als een voortdurende bedreiging met terugkeer van den winter in het geheele land. De laatste dagen is de 'vorst over en rondom de Oostzee voortdurend sterker geworden, maar de Oostelijke wind, welke de koude lucht uit Oost-Europa naar het Westen dreef, kon in verband met de heerschende luchtdrukverdee- ling ons land niet bereiken. Een kleine depressie, aanhangsel van de groote ten Zuidwesten van IJsland, hield den aanvoer van warmere lucht uit het Zuidwesten in stand. Gisteren is in dezen toestand plotseling een verandering gekomen. De kleine depressie trok zich terug of loste op. over de Oostzee was de wind naar het Noordoosten gedraaid en in den loop van den voormiddag draaide bij ons de wind eveneens naar het Noordoosten, zoodat bij stij genden barometer de temperatuur in den voormiddag vrij sterk daalde van ongeveer 6 graden tot één graad boven nul, en in den namiddag onder het vriespun.t. Dit verschijnsel kan niet worden misverstaan Het beteekent de uitbreiding van het Oost-Europeesche vorstgebied naar het Zuidwesten, de terugkeer van den winter in ons land. Het is moeilijk te zeggen, waartoe deze weersomslag nog leiden kan. In dezen tijd van het jaar kan het nog tot strenge koude komen, dat heeft de winter van 19281929 ons geleerd. Of het nu nog opnieuw hard zal gaan vriezen is niet zeker. Het kan in elk geval en er is een zekere waarschijnlijkheid, maar wij zijn pas in een overgangsstadium in den weerstoestand, welke maakt, dat wij moeten rekenen op vriezend weer de eerstvolgende dagen. Voorloopig zal het slechts matig vriezen, doch als de Noordoostenwind in kracht toeneemt (hetgeen nog onzeker is) gaat het hard vriezen. Plaatsen te kort. Het is niet alleen te klein om alle ver tegenwoordigers van de wereldpers in Londen te bevatten, het is zelfs te klein om allen zeshonderd leden een plaats aan te bieden. Om die reden, ziet men op de dagen van de groote debatten de Lagerhuisleden reeds vroeg in den mor gen aankomen voor een zitting, die pas om drie uur in den middag begint. Zij gaan dan vast een plaats met hun naam kaartje beleggen. Het is ook een heel gewoon gezicht bij zulke gelegenheden leden in de gangpaden te zien zitten en ik heb zelfs ministers zien plaats ne men op treden die naar den verhoog den zetel van den Speaker (voorzitter) van het Huis leiden. Onder die omstan digheden nemen de buitenlandsche jour nalisten genoegen met een paar banken op de galerij der „distinguished stran gers”. de voorname buitenstaanders. Indrukwekkend schouwspel. Daar, van die galerij bekeken, le vert het Huis steeds ’n boeiend schouw spel op. Recht tegenover ons zit op zijn verheven zetel de Speaker in zijn won derlijke toga en met een grijze pruik op het hoofd. Vlak vóór hem staat een enorme tafel, waaraan de (eveneens be pruikte) ambtenaren van het Huis heb ben plaats genomen. Aan het verste einde van die tafel ontwaart men aan weerszijden een vierkant kistje. Dat is de beroemde „despatch case” en het is aan de leden van de regeering (aan de eene zijde) en aan de leiders van de oppositie (aan den anderen kant), voor behouden aan deze despatch casé het woord te voeren. De gewone leden van het Lagerhuis spreken van hun plaats. voering te houden of een vraag te stellen. Dat is een van de gewoonten, welke uitsterft. De hooge hoed is een sporadisch verschijnsel geworden. Elke zitting begint met gebed en daarna volgt, tusschen drie en vier uur, het beroemde vragenuur. Hier toont zich het Britsche Parlement op zijn levendigst. Hier kan het snel rea- geeren op de gebeurtenissen van eiken dag. De leden dienen schriftelijk hun vragen in en deze worden genummerd op de agenda afgedrukt. Soms zijn het er bijna honderd op één dag. De Spea ker roept de namen der vragers af en daarna staat het lid op en zegt: „Num mer zooveel”. Het woord is dan aan den minister om zijn antwoord te geven en onmiddellijk daarna volgen zoogenaamde aanvullende vragen, tot de Speaker meent, dat het genoeg >s en de volgende vraag aan de beurt komt. Om half vier gistermiddag is een auto, komende uit de Nassau Dillen burgstraat, door het breken van den stuurstang, op het ijs in de gracht van de Koningskade gereden. De bestuurder wist zich in veiligheid te stellen. De auto, die met de voor wielen door het ijs was gezakt, is door den kraan wagen weer op het droge ge bracht. Dien dag zal het geheele apparaat van de luchtbescherming worden gemobiliseerd. Alle diensten zullen hun posten moeten betrekken. In den loop van den middag zullen over de geheele stad 25 denkbeel dige branden, veroorzaakt door bominslag, uitbreken. Elf hiervan zullen door de blokbrandspuiten worden gebluscht. Van de 14 ove rige branden worden er 11 door de wijkbrandspuiten en drie door de motorspuiten van de politie, de sectorspuiten, gebluscht. spronkelijK voor oen luchtbescher mingsdienst te land hadden opgegeven, maar die nu. voorzien van oliejassen, Zuidwesters en reddingsgordels. naar zee moeten. Een voornaam deel van de uit 30.000 man bestaand? bedienings- manschappen voor kabelballons van Engeland zijn thans werkzaam voor oe kusten. Normaal blijven zij gedurende 48 uur op de lichters en worden dan door anderen af gelost. Dikwijls wordt deze aflossing bemoeilijkt door het slechte weer, vooral nu in den winter. Ten behoeve van de aan de Zuid oostkust van Engeland gestationneer- de vaartuigen voor de kustbescher- ming, is een oude stoomboot beschik baar gesteld. Dit schip brengt den be- dieningsmanschappen regelmatig le vensmiddelen, welke bij stormachtig weer door middel van reddinglijnen van het eene Schip naar het andere moeten worden getransporteerd; bij kalm weer kan deze aanvoer door mo- torbooten geschieden. Bovendien heeft men aan boord van de kabelballon- vaartuigen een levensmiddelenvoor- raad voor tenminste zes dagen en ver der nog rantsoenen voor drie dagen, welke ieder lid der bemanning bij zich draagt. Natuurlijk is het leven aan boord van deze lichters, bij storm, koud en mist, vol gevaren en avontu ren, temeer, omdat deze schepen in alle haast vervaardigde hutten hebben, waarin de bemanning een onderkomen moet zoeken. De lichters hebben draadlooze ver binding met de kust met elkander, zoo dat een eventueel alarm direct kan worden doorgegeven. Bij de voornaamste toegangen voor de scheepvaart naar Engeland treft men in de Noordzee overal deze kabel- ballonvaartuigen aan. PARIJS, 9 Februari (Havas). De Ka mer behandelde verschillende interpel laties over de oorlogvoering en de algemeene politiek. Daladier verklaarde, in antwoord op een vraag van Blum, dat de regeering niet iedere week commissies wil laten bijeenkomen en moties goedkeuren, welke enkele dagen later min of meer worden tegengesproken. De regeering zal geen geruchten in omloop laten komen, welke in ’t leger een volkomen ongerechtvaardigde verwarring zouden kunnen verwekken. Men moet aan de andere zijde van de Maginot-linie weten, dat de pogingen, ondernomen om het moreel des lands te vernietigen, vergeefsch zijn, omdat men den muur van mannen niet kan vernietigen. Daladier deed vervolgens voorlezing van een onlangs bij een huiszoeking in beslag genomen vragenlijst, waarop agenten der Gestapo in Frankrijk ant woord móeten geven. Deze agenten moeten zeggen of Daladier geliefd is bij het volk, hoe het met zijn prestige staat, wie zijn tegenstanders zijn, hoe het vertrouwen van Frankrijk in de Arabische wereld is en welke betee kenis de Fransche politie heeft. Zij moeten de gestelde vragen direct beantwoorden, aldus voegde Daladier hieraan toe. De Kamer ging daarna over In co mité-generaal. De openbare tribunes, evenals de perstribunes, werden voor af ontruimd. De vergadering der Kamer heeft in comité-generaal voortgeduurd tot 12.40 uur. Om half vier vanmiddag zal de bij eenkomst worden hervat. Men ver wacht, dat de vergadering tot laat in den avond zal voortduren en misschien zelfs tot morgen. welke in 1939 met goedvinden van den wethouder voor Sociale Zaken voor de ijsventers der firma C. Jamin is ge troffen, werkt goed De aansluiting bij den Nederl. Bond van Marktkooplieden doet „Aller Belang” actief deelnemen in den strijd ter verkrijging eener wettelijke regeling voor den markt- en straathandel, zoomede verplichte so ciale verzekering voor de kleine zelf standigen. Met zijn benoeming tot lid van den Centralen Levensmiddelen- distributieraad werd de heer Zouten dijk gefeliciteerd. Dit. jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Hier na bracht de heer P. Gilein het finan cieel verslag uit. De inkomsten be dragen aan contributiën bijna 1000 meer dan het vorige jaar. In weerwil van de uitgaven aan reclame voor de markt en andere acties werd nog een winst van 277,75 geboekt. Het bezit der vereeniging steeg tot 778.46. Met dank voor het juiste beheer werd de penningmeester gedechargeerd. De aftredende bestuursleden D. van Leeuwen, L. Blok en P. Gilein werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werden de jaarverslagen van den Ned. Bond van Marktkoop lieden behandeld en na ampele be sprekingen goedgekeurd. Tot vertegen woordigers naar het op 25 dezer te Utrecht te houden landelijk congres werden aangewezen de heeren L. Blok en H. Vet. Oude gewoonten verdwijnen. Sommige oude gewoonten beginnén uit te sterven. Ik herinner mij nog wel de laatste jaren uit het leven van Sir Austen Chamberlain, den broer van den tegenwoordigen eersten minister, toen deze als „oudere staatsman” zijn plaats onder de gewone leden van het Lagerhuis had hernomen. Hij placht altijd onberispelijk in het zwart ge kleed te gaan en den traditioneelen hoogen hoed te dragen, die in vroeger jaren tot de standaard-uitrusting van elk parlementslid behoorde. De ge woonte was, dat men dezen hoed in de vergaderzaal ophield en hem pas afnam als men opstond om een rede- WASHINGTON. 9 Februari. (Reu ter.) Tijdens een gisteren op het Witte Huis gehouden conferentie tus schen Roosevelt en de ministers is be raadslaagd over de wenschehjkheid het overschot van veld- en scheepsgeschut en van munitie te verkoopen aan da Scandinavische landen. waarin hij gezegd land op den duur oorlog zal kunnen d(? ech. litieke kringen zien in oeze ter geenszins de aankondiging wil van Griekenland Duitschland oorlog te verklaren, i.._- - Griekenland integendeel bi|J_ best doet om buiten den cnkel ven. De ^‘^^fcriekenland tus- willen zeggen, aai m schen twee vuren zit. ONTSPANNINGSAVOND IN HET LUTHERSCHE RUSTHUIS LAAN VAN N.O.-INDIË. Gisteravond gaf het Haagsche strumentaal en Vocaal Ensemble in het Lutherschë Rusthuis aan de Laan van N.O.-Indië een liefdadigheids-concert. waaraan o.a. hun medewerking ver leenden mevr, de RidderSpaan, decla matie en piano; mevr. Koopman, so praan; den heer Jozini Pijpers, tenor; de 8 Radio Manihiki’s Hawaaiian en semble onder leiding van Cor van Maanen en Jan van Raay, Radio-imi- tator. Alle medewerkenden hadden groot succes. Na afloop daarvan bedankte de di rectrice van het rusthuis den heer Jozini Pijpers, leider van het gezel schap. en alle medewerkenden namens alle inwonenden en sprak den wensch uit op een spoedig weerzien. AANBIEDING VAN EEN PETITION NEMENT DOOR WERKLOOZEN. Een deputatie uit het comité „Een dracht” maakt macht", heeft vanmid dag aan het departement van Sociale Zaken een petitionnement aangeboden, waarin bij den minister o.a. wordt aan gedrongen op verhooging van den steun. Aanwezig was hierbij het Tweede Kamerlid en Gemeenteraadslid, de heer L. de Visser. Toegang tot den minister werd niet verkregen. Het petitionnement werd aan den portier afgegeven. Er waren uitgebreide politiemaatregelen genomen om ordeverstoringen te voorkomen. BENOEMINGEN BEROEPS- PERSONEEL. Bij Kon. besluit: zijn met ingang van 16 Febr. benoemd en aangesteld, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, tot majoor, bij het wapen der infanterie, de kapi teins E. Wolthuis van het 5e reg. inf., P. G. A Fortanier. van het 4e reg. inf., U. C. C. Noordenbos, van het 14e reg. inf., W. L. Bisschoff, van het 9e reg. inf., A. J. R. de Vos, van het 4e reg. inf., J J. M. de Bruijn. van het lie reg. inf., J. J. van Moorsel, van het 8e reg. infen J. Blok- huis, commandant van het bataljon ge- neesk. troepen; bij het wapen der artillerie de kapiteins F. H. H M. ten Bensel van het 4e reg. veldart.. G. P F H. J. Strane van Hees, van het 10e reg motorart., W C. Maas, van het korps rijdende art., A. van der Wiel, van het 8e reg. veldart. en C M A C Stoffels van het 3e rég. veldart.; bij het wapen der militaire luchtvaart, de kapiteins F. Raland en dr J W Wijn, beiden van dat wapen; bij het wanen der marechaussee: de kapitein M Schreuder, van dat wapen; Bij Kor, besluit zijn benoemd bij het re«- -oersoneel der landmacht, tot res - maioor: Bij het wapen der infanterie, de res.- kaniteins mr. dr. J. A van der Stok van het reg -grenadiers. M C. T. van Dijck. van het 22e reg inf.: C p. M De'chrevel. van het lie reg. inf - W E H Janssen, van het i^e reg. inf.: A F. H. Jansen, van het 22e reg inf.: J. Annejg van het 77e reg. inf en J A A M. Geritse. v>-‘ ’7e reg. inf.: Bii het wanen der artillerie, de res.- kanitein mr. C. M J. F. Goseling. van het 5e reg veldart.: B. en W. maken bekend, dat: Aan W. J. A. J. van Zijl is vergunning veneend tot het uitbreiden van de door clectromotoren gedreven handelsdrukkerij in het perceel Pletterijstraat no. 125. Aan M. A. C. van Zijl is vergunning verleend tot het uitbreiden van de door electromotoren gedreven zuivelinrichting met stoomketel in het perceel Spijkermans- straat no. 23. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een nummerplaat HZ-26162. een bruin led. damesportemonnaie met enkele foto’s, een notitieboekje, etn bruin kinderschoen- tje, maat 6, een 1. heerenschoen met rub- berzooL een br led. damesbeursje met ritssluiting, een heerenportemonnaie, inh. belastingmerk, papieren, t.n.v sergeant van Leeuwen en geld, een portemonnaie, inh bankbiljet en klein geld, rood led. damesportemonnaie met ritssluiting, een zilveren potlood, gemerkt W T., een zw. heerenportemonnaie inh. tramkaart H.T. M-, 2 platte sleuteltjes en geld, een herin- neringskruis Wandelsport Vereeniging Quick aan blauw-wit lintje, een ploerten- dooder, een heerenrijwiel merk „Teduel- Jar”, een zwart vulpotlood, een buigijzer, (electriciëns gereedschap), een ijzeren puthaak, diverse handschoenen, ceintuurs, rijwielbelastingmerken en sleutels. Gevonden in een taxi: een blauw lede ren taschje, inh poederdoos, notitieboek jes, portemonnaie met geld, enz. Bij de navolgende ingezetenen: een zw damestaschje, inh. portemon naie. getuigschrift enz., Kamperfoelie- straat 163; een Lipssleutel No. 8570, v. Voorschotenlaan 11; een beige kinder- taschje inh rozenkrans, zakdoek enz diverse handschoenen, Vroom en Drees- mann, Spuistraat; een hooge zijden hoed, Vroom en Dreesmann, Boekhorststraat; een lens van fototoestel Carl Zeiss, Bak ker. Bevelandschestraat 1 (na 8 uur); een kosteloos rijwielbelastingmerk, v. Kam pen, Hildebrandstraat 154; een bl. kin derschoen, Kingma, Hooftskade 71; een Badlington terrier. Schouten, Ananasstraat 26; een donkerbl. dameshandschoen (1.), Kohee, Hilversumschestraat 81; een hee renrijwiel, Overvliet, Kempstraat 281; ge reedschap in wit zeiltje verpakt, Hertog, Kempstraat 61; een ring met 9 sleutels, Sparrenboom, Harderwijkstraat 24: een ring met 7 sleutels, w.o een Lips, Abra ham, Majubastraat 67; een bril met bruin montuur. Besseling, Vaillantlaan 307; een kosteloos rijwielbelastingmerk, Burki, I Honsholredijkstraa^ 162; een verm. gou den damespolshorloge aan zwart bandje, Koolhoven, v Mierisstraat 140; een zak- kam in led. étui. Klok, Haagweg 153 (Loosd.); een zwartgelakt, ongem heeren rijwiel, Verhuist, de la Reyweg 315; een grijze kater, Goverts, Beukplein 4; een vulpen .Akkerman”, Hof, Cyclaamstraat 5, gev 25-1; een verm. gouden ring, ten Wolde. Notenplein 86: een hondenhalsband met penning, Pfundt, Vlierboomplein 1; een heerenrijwiel merk Batavier frame no. H-1586 v Gorkum. Kwartellaan 29: een autodop, Eigershuizen, Bazarstraat 4; een vloerkleedje, Jets, ’s-Gravenzandelaan 128 (2 x bellen); een rechter bruine heeren- handschoen, Manen, Mauvestraat 41 (af halen voor 7 uur); een bruin led. porte monnaie, inh. een brief van Bank van Leening en geld Schutte, den Helder- straat 65; een paar regenpijpen en eeni zweep en een br. led heerenportemon naie met inhoud, Ruychrock, Vijzelstraat 195; een br led damesportemonnaie inh een postzegel van 12| cent en geld, Kom, Fred Hendriklaan 154; een geborduurd lichtblauw zijden kussen, v. Duijvenbode Jurr. Kokstraat 85; een heerenrijwiel. Twilt Westduinweg 40a; een gr halsband met penning 366/’39, Toet, Willem Kui perstraat 108; een bruine gladharige ter- rier (teef), v Wieringen, Stevinstraat 284; 5 honden en een meerkoet, Asyl, Nieuwe Haven 73; een postduif met ring No 5316 x 3 38. Postduivenasyl, Dedel- straat 10. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. maar gelooven. integendeel buiten den Griekenland tu»-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17