Mannerheimlinie houdt nog krachtig stand Verklaringen van Chamberlain i DE OORLOG TER ZEE I No. 17489. 1940. Vrijdag 9 Februari BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND H inniger een naar en Samenwerking met Frankrijk dan een bondgenootschap De Fransche leger- berichten De groote verliezen der neutrale scheepvaart Duitsch legerbericht Ontploffing in een dyna miet- en kruitfabriek Fransch schip op een mijn geloopen Verdere hulp Finland onderweg Beslissende strijd zou eerst over verscheidene maanden komen Russisch legerbericht Het Finsche legerbericht PRIJS DER ADVERTENTIE: PRIJS DEZER COURANT: De BUITENLAND EERSTE BLAD. Eerste blad, pap. Et Eerste blad, pap. I« Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. h Eerste blad, pap. 1. Eerste blad, pap. 1< BINNENLAND Derde blad, pap. L Derde blad, pap. 2. Derde blad, pap. 1. Derde blad, pap. 2. IS Volgens „Le Jour”, zijn uit Engelsche bron over het Fransche leger inlichtin- gen verkregen, welke tot nog toe niet in Frankrijk waren verspreid. Frank rijk heeft ongeveer 6millioen man ge mobiliseerd. Deze geweldige effectieven maken voor de schatkist uitgaven noo- dig van ongeveer een milliard franc per dag. Het Balkanpact. slechts De Finnen houden hun strijd om de vryheid met succes vol Chamberlain heeft verder medege deeld, dat thans verdere hulp op weg is naar Finland. Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het Koloniaal Bijblad Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het Duitsche legerbericht luidt„Te Forbach is een eigen beveiligingsafdee- ling in botsing gekomen met een tame lijk sterke groep vijandelijke verken ners. De vijand heeft daarbij verschei dene gevangenen verloren. Het lucht wapen is bij de controle in het grens gebied niet in contact geweest met den vijand. Thans is ingediend het aangekondig- de nieuwe leeningsontwerp. Er zal een semi-gedwongen 4 pCts. leening van 300 millioen gulden worden uitgege ven. Bepaald is, dat de rente van de gedwongen leening, welke volgen zal, indien de vrijwillige leening de beoog de som niet opbrengt, 1 pCt lager zal zijn. De Fransche kamer hield een ge» heime vergadering. Duitsch vliegtuig over hen heen was gevlogen, echter zonder een aanval te ondernemen. Bij een ontploffing in 'n Italiaansche munitiefabriek zijn 5 personen gedood en 2 gewond. Ook in een vuurwerkfa briek bij Los Angeles zijn ontploffin gen voorgekomen. Chamberlain verklaarde, dat verdere hulp aan Finland onderweg is. oor- zware Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De opbrengst van de Landsmiddelen in Ned. Indië heeft over het afgeloopen jaar rond 21 millioen gulden meer be dragen dan in 1938. Tweede blad, pag. 2, Te Rotterdam is een tramwagen in botsing gekomen met een vrachtauto, welke door arbeiders met steenen werd geladen. Drie man werd gedood en één zwaar gewond. Tweede blad, pag. 2. ITALIË. Ten aanzien van de vernieuwing van het Balkanpact zeide de premier, dat dit feit blijk geeft van de vastberadenheid der regeeringen van deze landen alles te doen, wat in haar vermogen ligt om de stabiliteit en veiligheid in Zuidoost- Europa te handhaven. Tenslotte zeide Chamberlain „Wij hebben geen reden onvoldaan te zijn over de openingsfasen van den oorlog en wij zien de toekomst met kalmte, vastberadenheid en ongeschokt vertrou wen tegemoet.” Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. In de in de omgeving van Turijn ge legen dynamiet- en kruitfabriek Vallin Aviglana is een ontploffing ontstaan, 'va ar bij vijf personen gedood en twee gewond werden. De ontploffing werd Veroorzaakt door een weigeren der Machine *cr de automatische vervaar diging va» «atronen. Sovjet-divisie in het Noorden in moeilijkheden? Bovenstaand kaartje geeft den strijd bij de Mannerheimlinie in de Kareli- sche landengte weer. De Finnen hou den stand op een linie van Koivistio. Summa, Kyyrola tot Sakkola. Bon 13 van de Rijksdistributiekaart geeft recht op het koopen van 1 k.g. suiker. Canadeesche troepen in En- geland aangekomen. Wederom is een contingent Cana- deezen in Engeland aangekomen en naar zijn kantonnement doorgereisd. Generaal Badoux weer naar Finland. De gepensionneerde Belgische gene raal Badoux, die heeft medegewerkt aan den bouw van de Mannerheim linie, zal binnenkort weer naar Finland vertrekken. Ministerpresident Chamberlain heeft gisteren, in zijn overzicht van den oor logstoestand, in het Lagerhuis medege deeld, dat de Maandag te Parijs gehou den bijeenkomst van den oppersten oor logsraad resultaten heeft gehad, welke zelfs nog waardevoller waren dan te voren het geval is geweest. De oorlogsraad regelt de zaken alsof het de regeering van één land betreft. Dit beteekent niet, dat een van onze re geeringen haar verantwoordelijkheid heeft beperkt, doch alleen, dat er 'n mate van overeenstemming is bereikt, die de beslissenden factor moet vormen voor de overwinning van de geallieerden. Chamberlain verklaarde voorts, dat de band tusschen Frankrijk en Enge land hechter is, dan een nauw bondge nootschap tusschen twee landen met hetzelfde doel en dezelfde gevaren kan bereiken. De band beteekent een diepe, blijvende vriendschap tusschen twee volken. Onze vijand versmaadt geen middel om propaganda te maken tegen deze vriendschap, doch al deze pogingen zijn voorbestemd om te falen. Sovjet-patrouilles vernietigd. De Finnen verklaren aan het Noorde lijke front vele Russische patrouilles te vernietigen. Die patrouilles zijn meest al 100 man sterk. Zij bieden meer tref kans dan de kleine Finsche patrouilles. Soms komen de Russen recht in de Finsche vuurlinie. Uit de bosschen wordt een machinegeweervuur geopend en de Russen worden weggemaaid. Volgens de Finnen vallen de Russen den laatsten tijd zoo voortdurend aan, omdat zij voor het einde van Februari eenigen indruk op Finland willen ma ken. Omstreeks dien tijd kunnen de krijgsverrichtingen namelijk door nieu wen sneeuwval belemmerd worden. De gezondheidstoestand der Finsche soldaten is buitengewoon goed. Ondanks de herhaalde Russische aanvallen houdt de Mannerheim-linie stand. De Finnen spreken tegen, dat de Russen een doorbraak in de front linie zouden hebben geforceerd. Britsche vrijwilligers volgende week naar Finland United Press meldt uit Londen Men verwacht, dat volgende week de eerste groep Britsche vrijwilligers voor Finland zal vertrekken. Zij zullen als particulieren worden beschouwd, of schoon er zich een aantal gepension neerde kapiteins, majoors en andere officieren onder bevinden. dat de gegeven Uit Helsinki meldt Reuter, Russen Woensdag op een oogenblik zich werkelijk een weg ge baand hadden tot in de Mannerheimlinie Er werd hier man tegen man gevoch ten, maar na enkele minuten dreven dt Finnen de Russen weer uit de linie. Het Fransche leger kost per dag een milliard franc Ondanks de groote opoffering van menschen en materiaal door de Russen, houdt de Mannerheimlinie nog steeds krachtig stand. De Rus sische verliezen aan de verschil lende fronten over de laatste twee dagen worden geschat op 3000 tot 4000 man. Te Londen wordt bevestigd, dat het Finsche leger tegenslag ondervindt, doch de Britsche experts betwijfe len, of de Russen in staat zijn, om thans een beslissing op de Manner heimlinie te forceeren. Men is over het algemeen van mee- ning, dat de Finnen de huidige moeilijkheden te boven zullen ko men en dat de werkelijke crisis pas over verscheidene maanden te ver wachten is. Buitenlandsche hulp aan Finland. Uit Stockholm wordt gemeld: Drie ambulance-auto’s, waarvoor de gelden zijn bijeengebracht door leden van de koninklijke automobielclub, zul len vandaag naar Finland vertrekken. De auto’s kunnen elk vier brancards vervoeren. Een predikant in Gothenburg heeft gelden verzameld voor de aanschaffing van vijf ambulaneauto’s en is nu be gonnen met de inschrijving voor een jachtvliegtuig. Binnen enkele dagen heeft hij reeds 240.000 Kronen ont vangen. Gistem zijin 300 Finsche kinderen en 50 Finsche vrouwen in Stockholm aangekomen. Het Finsche stoomschip „Herakles” is uit Buenos Aires naar Helsinki ver trokken met zesduizend ton graan aan boord, welke deel uitmaken van de 50.000 ton, welke de regeering aan Fin land ten geschenke heeft gegeven. Het Russische legerbericht van gis teren meldt, dat de vijandelijkheden gisteren beperkt zijn gebleven tot be drijvigheid van verkenners. Botsingen tusschen vooruitgeschoven infanterie-eenheden, welke zich de laatste dagen hebben voorgedaan op de landengte van Karelië, hebben geleid tot de bezetting door sovjet-troepen van het versterkte gebied van Hotinen, in het district Summa. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingédiend, waarbij een bedrag van 2 millioen gulden wordt aange vraagd voor de bescherming van schat ten van kunst en wetenschap tegen oorlogsgevaren. Leger des Heils-gebouwen door bombardementen ver woest. Het hoofdbureau van het Leger des Heils te Londen heeft zoo juist bericht ontvangen, dat een aantal gebouwen van het Leger des Heils in Finland door bombardementen werden ver woest. Hij wees op den heldhaftigen strijd van het Finsche volk en zeide, dat de Finsche successen de bewondering van de heele wereld wekken. De hulp, die Engeland kan geven kan van werkelijke waarde voor Finland zijn. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt Activiteit van onze patrouilles aan verscheidene deelen van het front. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt„Niets te melden”. In een hoofdartikel antwoordt het Deensche blad „Social Demokraten" op een artikel in de Duitsche „Angriff”, over de toestanden in de scheepvaart. Het blad zegt, dat Denemarken door den oorlog niets verdient, doch slechts in vrede wenscht te leven. „Wat wij vragen en zelfs eischen op de basis van onderteekende verdragen en erkende regelen van het internatio nale recht is economisch en politiek het In den sector tusschen het Ladoga- meer en Suvantojarvi, hebben de sovjet-troepen vijf uit gewapend beton I opgetrokken artillerieforten veroverd. In beide gevallen leed de vijand groote verliezen. De Russische luchtmacht heeft met succes militaire doelwitten gebombar deerd. Ontevredenheid achter de sovjet-linies. Achter de sovjet-linies heerscht onte vredenheid, doch deze ontevredenheid zoo is men van meening. zou niet vol doende kracht hebben en niet diep ge noeg geworteld zijn, om effect te heb ben. Een tegenspraak. In zijn verklaring heeft Chamberlain voorts gezegd, dat de omvang der suc cessen, welke de Duitschers beweren te hebben behaald, niet in verhouding staat tot de feiten. Op 3 Februari werd b.v. door Duitschland beweerd, dat bij de luchtaanvallen, welke dien dag aan de Oostkust waren ondernomen, niet minder dan 9 koopvaardijschepen, be nevens andere schepen, tot zinken wa ren gebracht, en dat de tot zinken ge brachte Britsche schepen alle in con- vooi voeren. De feiten waren volgens Chamberlain, dat bij deze luchtaanval len een Noorsch schip tot zinken was gebracht en geen enkel Britsch koop vaardijschip verloren was gegaan. Chamberlain noemde de tot zinken brenging van het lichtschip ten Oosten van Dudgeon een „weloverwogen bar- baarschen aanval, geen oorlog, doch moord en niets anders”. De verschrikking en afschuw, welke deze aanvallen bij alle fatsoenlijke menschen verwekken, maken ons des te vastberadener om voort te gaan met den strijd. De kwestie van een Duitsche bemiddeling een cen- in moeilijk heden bevindt. Ruim een week lang reeds hebben de na de overwinningen van Suomussalmi en het Kiantameer af geloste Finsche troepen getracht deze divisie ten Noorden van Kuhmo te om singelen. De aankomst van buitenland sche vliegtuigen schijnt een afschrik kende werking op de Russen te hebben gehad, want de laatste dagen hebben zij slechts een paar bombardementen uitgevoerd. Russische reserves schijnen onuitputtelijk. De Russische reserves aan menschen en materiaal schijnen bijna onuitputte lijk, te oordeelen naar de roekeloosheid waarmee zij worden verspild. Finsche militairen schatten, dat de Russen sedert het begin van den oorlog 308 vliegtuigen, 600 tanks, drie kleine logsschepen, een duikboot, 203 kanonnen, 1294 machinegeweren, 552 motorvoertuigen, 1560 paarden en twee versperringsballons verloren hebben. Men neemt aan, dat het gerucht is ontstaan, doordat sommige Russische fank-detachementen er in geslaagd j zijn eenige honderden meters vooruit te komen. Deze detachementen werden nochtans verslagen en nergens konden Russische eenheden infanterie de Fin nen terugdringen. front activiteit van artillerie en pa trouilles. Ter zee Aan de Oostkust van de Finsche golf en aan den Noord-Oost- kust van het Ladogameer hebben de kustbatterijen de operaties te land ge steund. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten en defen sieve vluchten gemaakt. Op verscheidene plaatsen werden vijandelijke afdeelingen gebombar deerd, alsmede concentraties van vrachtauto’s. In het oorlogsgebied kwamen kleine vijandelijke gevechtspatrouilles in actie, zij bestookten de troepen met mitrailleurvuur. De vijand heeft een aantal dorpen gebombardeerd, alsmede de stad Kajani, waar verscheidene branden zijn uitgebroken. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn twee personen gedood door de bombarde menten. Gedurende den dag zijn verscheidene vijandelijke patrouilles gevangen ge nomen, toen zij met parachutes uit vliegtuigen sprongen. De mannen wa ren gekleed in Finsche militaire uni formen. Volgens bevestigde berichten heeft de vijand op 7 Februari vier vliegtui gen verloren. Verder is het wrak ge vonden van een toestel, waarvan eer der was gemeld, dat het vermoedelijk verloren was. Engeland gaat voort met het zenden van hulp aan Finland. Zoo deelde mi nisterpresident Chamberlain gisteren in zijn wekelijksch overzicht van den toestand, in het Lagerhuis mede. De hulpverleening kan van werkelijke waarde zijn, nu de Finnen er nog steeds in slagen de Russische over macht te weerstaan. En de hulp voor Finland wordt eiken dag grooter en komt in alle hoeken der aarde tot uiting. Behalve de Scandinavische lan den, zendt Frankrijk belangrijke hoe veelheden materiaal naar Finland. Het heeft ook den doorvoer over zijn grond, gebied toegestaan van het door Italië aan Finland gezonden materiaal, dat niet meer via Duitschland geëxpedieerd kan worden. Uit Amerika zijn vlieg tuigen en vrijwilligers naar Finland onderweg. In diverse landen, o.a. Italië, bieden zich vrijwilligers in grooten ge tale aan. De houding van de Ameri kanen ten opzichte van den Finschen vrijheidstrijd is aldus, dat hoewel Amerika niet medegesleept wenscht te worden in een Europeeschen oorlog, men toch niet wil toelaten, dat Fin land zou worden verpletterd, door het de redelijke en rechtvaardige hulp, welke Amerika het kan verleenen, te weigeren. Een Britsche Labourdekgatie heeft onlangs een bezoek aan Finland ge bracht. De leider, sir Walter Cetrine, deelde daarover het volgende mede: „Ik heb uit Finland den blijvenden indruk meegenomen van een vastbe raden, intelligent en moedig volk. De intelligentiestandaard onder het volk vormt een van de hoogste, die ik in Europa ontmoet heb. Onwillekeurig komt men onder den indruk van hun vertrouwen. Zij hebben le risico’s, die tegen hen zijn, aanvaard en ofschoon de overmacht tegen hen zeer aanzien lijk is, gelooven zij, dat ze wanneer zij de hulp krijgen, welke zij vol ver trouwen verwachten van andere lan den, zooals het onze met succes weerstand kunnen bieden aan den aan val. De behoefte aan verderen bijstand is zeer groot en hoogst dringend.” De vraag is of de internationale Aulpverleening aan Finland op een zoo danige schaal zal geschieden, dat het zich voor de komende grootere inspan ning gereed zal kunnen maken.De door den Volkenbond gegeven aanbevelin gen aan Finland steun te bieden, dient thans door alle leden te worden opge volgd, speciaal door de geallieerden. Deze kunnen hopen, dat door de Rus sische pogingen te verijdelen, Duitsch land getroffen zal worden, omdat het verstoken zal blijven van de beloofde Russische hulp. De sovjet-Unie zal bij den langgerekten strijd tegen de Fin nen voor zijn krijgsverrichtingen zelf de grondstoffen noodig hebben, welke ook Duitschland begeert, in het bijzon der petroleum en mangaan. Indien Rusland niet als leverancier van het Derde Rijk kan optreden, verliest het Duitsch-Russische bondgenootschap zijn groote waarde. Finsche bladen wis ten te berichten ,dat Duitschland plan had om in het Finsch-Russische con flict te bemiddelen om een eind te ma ken aan den strijd, voordat een groot offensief in het Westen zou worden ondernomen, de z.g. tweede fase van don oorlog. Tot dusver heeft Berlijn ochter alle geruchten over een Duit- 8cRe bemiddeling in Finland tegenge- 8Woken. Finsche tegenspraak De berichten als zouden de Russen gisteren de Mannerheimlinie hebben doorbroken worden in officieele krin gen te Helsinki met klem ontkend meldt United Press. Reuter meldt uit Helsinki Het is mogelijk, dat zich nog andere Russische divisie aan het trale Noordelijke front Het Fransche stoomschip „Maria Dawn” (2956 ton) is in de Noordzee op een mijn geloopen. De opvarenden werden door een Nederlandsch schip gered. Het Fransche stoomschip „Marie Dawn”, groot 2956 ton, is in de Noord zee op een mijn geloopen en gezonken. De uit 29 koppen bestaande bemanning, meerendeel Singaleezen, werd gered door een Nederlandsch stoomschip, dat de mannen later op een Engelsch schip overzette. Een der schipbreukelingen overleed aan boord van het Nederland- sche schip. De mannen werden in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gebracht, waar een Singalees in het ziekenhuis werd opgenomen. Een der opvarenden vertelde dat voor zij op een mijn waren geloopen een Denemarken eischt een recht vaardige oorlogvoering Het Finsche legerbericht van giste ren luidt: Te land: Op de landengte van Kare lië is de vijand druk blijven uitoefenen op den Summa sector, hoewel op 7 Fe bruari niet zoo hevig als de vorige dagen. Twee keer is de vijand tot den aanval overgegaan, doch beide keeren werd hij afgeslagen. Vier tanks wer den vernield. Naar thans is komen vast te staan, hebben op 6 en 7 Februari verschei dene divisies, gesteund door veel ar tillerie. tanks en vliegtuigen, deelge nomen aan de aanvallen. Naar schat ting heeft de vijand op 6 Februari om streeks duizend man verloren. In het gebied van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een aanval van den vijand, welke werd gesteund door artillerie en tanks, afgeslagen. In den loop van den dag is een afdeeling. welke beschikte over vier tanks, een pantserwagen, enkele stukken zwaar geschut en meer dan zestig auto’s, ver nietigd. In de richting van Kuhmo hebben de Finsche troepen een vijan delijk detachement ter sterkte van on geveer een bataljon, dat poogde over de grens ten Zuiden van Raate te over schrijden, vernietigd. De vijand verloor 250 man en de Finsche troepen maak ten veel infanteriewapens en ander materieel buit. Aan de andere sectoren van het H. M. de Koningin heeft gistermid dag het breken van het ijs aan de Lek bijgewoond en zich daarna op de hoogte gesteld van den toestand van het ijs op de Waal. Vierde blad, pag. L De termijn, gedurende welken de extra-brandstoffentoeslag wordt ver strekt, wordt met nog een week ver lengd. berichten maken geen melding of onder de slachtoffers ook leden van het Leger des Heils zijn. Alle kinderen, die in de weeshuizen van het Leger des Heils in Finland waren opgenomen, zijn veilig per vliegtuig naar Zweden overgebracht. HAAGSCHE COURANT OVERZICHT. VIJF OOOOEN EN 2 GEWONDEN. Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 i ".■■■■■■■■■■■■■■■■■■a DE STRIJD BIJ SUMMA ViPuRl XOfVISTO l -^*Kuol

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1