STADSNIEUWS BINNENLAND B HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. RECEPTIE JAPANSCHEN GEZANT DE 483ste STAATSLOTERIJ Indexcijfers kleinhandelsprijzen Achthonderd zestien million- nairs in ons land Bijeenkomst der Arbeiders Jeugdcentrale De vredesbedevaart te ’s-Hertogenbosch Kinderzertuwen Ziekenfondsen richten een pharma- ceutischen groothandel op Voorkoming van faillissement van gemobiliseerde zakenlieden BEGRAFENIS H. POLAK Jong blijven langer leven Nederlandsche ambulance naar Finland Nieuw verdrag in uitzicht gesteld Dr. Buer’s Pure Lecithine voor geestelijke en lichamelijke fitheid Doozen ad 1.-4.65 (kuurverpak- Japan zegt arbitrage- en conciliatieverdrag op RECLAMES. en Middenstandsraad wendt zich tot den Minister van Justitie. Ziekenhuis ter beschikking achter het front ten Noordwesten van het Ladoga-meer. Hulp aan het Finsche volk. Een te Huizen (N.-H.) gehouden col lecte voor hulp aan het Finsche volk via het Finsche Roode Kruis heeft de be langrijke som opgeleverd van 2336. Gisteravond heeft de mo* torspuit, Rijswijkscheweg, een schoor* steenbrand gebluscht in perceel Schim* mei weg 16. Een bewoner van de 3de v. d. Boschstraat deed bij de politie aan gifte, dat uit zijn auto, welke onbe heerd voor zijn woning stond, een plaid is gestolen. na- vredes- verzon- Neder- i mgr. J. J. SEMEYN f In den ouderdom van 77 jaar is hier ter stede plotseling overleden de heer J. J. Semeyn, die zich met name tal van jaren op christelijk-sociaal terrein heeft bewogen. De overledene is vele jaren bestuurslid geweest van de af* deeling van het Ned. Werkliedenver» bond Patrimonium en heeft vanaf de oprichting ook deel uitgemaakt van het bestuur van de woningbouwvereeniging van Patrimonium. Tot verleden jaar heeft hij het penningmeesterschap be kleed. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om half drie op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen worden teraardebesteld. Teneinde te voorkomen, dat door het op groote schaal ten invoer aangeven van zich reeds hier te lande in douane loodsen en entrepots bevindende of hier alsnog vóór 1 Mei a.s. aan te voeren partijen benzine, benzol, koffie en sui kerhoudende goederen de opbrengst van de in de artikelen 1, 2 en 11 van het wetsontwerp voorgestelde verhoogingen van invoerrecht voor het Lopende jaar voor een belangrijk deel verloren zou gaan, zullen, zooals reeds bij het vorig artikel is vermeld, bij Koninklijk be sluit krachtens artikel 1 der Tarief- machtigingswet 1934 de artikelen 1 tot en met 5 en 11 van het wetsontwerp tegen ongeveer medio Februari 1940 in werking worden gesteld. Bedoeld be sluit zal voorts voorloopig regelingen inhouden met betrekking tot enkele on derwerpen, welke ingevolge genoemde artikelen van het wetsontwerp nader bij algemeene maatregelen van bestuur geregeld dienen te worden. Aangezien bedoelde algemeene maatregelen van bestuur eerst tot stand zullen kunnen komen, nadat het wetsontwerp tot wet is verheven en het tot moeilijkheden aanleiding zou geven, indien de genoem de artikelen in werking zouden treden op een tijdstip waarop de bedoelde al gemeene maatregelen van bestuur nog niet zouden werken, is het noodzakelijk het tijdstip van het inwerkingtreden van genoemde artikelen 1 tot en met 5 en 11, zoomede van de daarmede verband houdende artikelen 6 en 7, te bepalen op een lateren datum dan 1 Mei, immers te doen samenvallen met het tijdstip waarop die algemeene maatregelen van bestuur in werking zullen worden ge steld. In verband met de onzekerheid no pens den duur en de kosten van den tegenwoordigen oorlog kan vooralsnog geen tijdstip worden genoemd, waarop de ontworpen wet, welke voorloopig is bedoeld gedurende de vijftien jaar, ver meld in artikel 6 van het ontwerp voor de Leeningsfondswet 1940, te blijven werken, weder zal kunnen vervallen. De bestrijding van asthma en asthma- tische bronchitis. In de kliniek van prof. dr. W. A. Kuenen te Leiden is Zaterdag een be spreking gevoerd, welke tot gevolg heeft gehad, dat de statuten van de Nederlandsche vereeniging tot bestrij ding van asthma en asthmatische bron chitis „Asthbro”, welke tot dusver voornamelijk haar leden in Friesland had, in dien geest zijn gewijzigd, dat deze vereeniging in het vervolg een band zal vormen tusschen alle vereeni- gingen in ons land, die bij de bestrij ding van asthma en asthmatische bron chitis betrokken zijn of de belangen van lijders aan die ziekten behartigen. Deze bespreking werd bijgewoond door den hoofdinspecteur van de volks gezondheid, dr. C. Banning, inspecteur voor de provincies Groningen, Fries land en Drente, dr. P. Muntendam en verschillende bestuursleden van „Asth bro”. Jubileum van het instituut voor doof stommen te Groningen. Het instituut voor doofstommen te Groningen bestaat op 14 April 150 jaar. Dit feit zal op eenvoudige wijze worden gevierd op 21 en 22 Juni a.s. De oud-leerlingen van alle inrichtin gen voor doofstommenonderwijs zijn uitgenoodigd naar Groningen te komen om hulde te brengen aan den stichter van het instituut, prof. dr. H. D. Guyot, en tevens om gezellig samen te zijn. Er zal een tentoonsteling wor den gehouden van werkstukken van leerlingen en oud-leerlingen. Internationaal bureau voor natuurbescherming. Onder praesidium van mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, is te Brussel een vergade ring gehouden van het internationaal bureau voor natuurbescherming. In deze vergadering werd besloten, den zetel van het bureau, welke tot dus ver te Brussel gevestigd was, te ver plaatsen naar Amsterdam. De bestrijding van den Colorado-kever. Bij nota van wijziging wordt op de begroeting 1939 van Economische Za ken ter bestrijding van den Colorado kever een bedrag aangevraagd van 220.000. Vestiging in de residentie. Te Enschede is een conflict ont staan tusschen het aldaar gevestigde ambachts-ziekenfonds „De Voorzorg” en de apothekersorganisatie. De be middelingspogingen hebben geen suc ces opgeleverd. In een ledenvergade ring van dit fonds heeft de voorzitter van den centralen bond van zieken fondsen, het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden, verklaard, dat de onder ling beheerde ziekenfondsen een eigen pharmaceutischen groothandel zouden oprichten, om de ziekenfonds-apothe- ken, welke door den bestaanden groot handel op dit gebied geboycot worden, te bevoorraden. In een door den centralen bond van ziekenfondsen bijeengeroepen vergade ring, welke Zaterdag werd gehouden, en waaraan bestuurders van een groot aantal fondsen deelnamen, is de „coö peratieve pharmaceutische groothan- delsvereeniging Copharma U.A. opge richt. Een directeur en een raad van commissarissen zijn gekozen en binnen enkele dagen zal deze groothandel, welke in de residentie gevestigd is, met de werkzaamheden beginnen. Een vertegenwoordiger van de coöperatie ve groothandelsvereeniging „De Han- delskamer” is in den raad van com missarissen opgenomen, alsook een be stuurslid van den centralen bond van ziekenfondsen. In de statuten is de mogelijkheid geopend, om ook door vertegenwoordigers van andere lande lijke organisaties op ziekenfondsgebied een zetel in den raad van commissa rissen te doen bezetten. Amsterdam heeft de grootste inkomens, de residentie de grootste vermogens Over het belastingjaar 1938-1939 had 95 procent van de aangeslagenen in de inkomstenbelasting een inkomen bene den 5000. Hun inkomens bedroegen 72 procent van het totaal, terwijl zij in ver band met het progressieve tarief slechts 33 procent bijdroegen in het totaal der inkomstenbelasting in hoofdsom. Daar entegen was 0.02 procent der belasting plichtigen aangeslagen voor inkomens van 100.000 en meer (in totaal 341 per sonen). Zij hadden 3 pCt. van het totale inkomen, terwijl zij 22 procent in het totaal dezer belasting bijdroegen. Over hetzelfde jaar was 46 procent van de vermogensbelastingplichtigen aangeslagen voor vermogens beneden f 30.000. Tezamen bezaten zij 14 procent van het totale vermogen en droegen 9 procent bij tot de totale opbrengst der vermogensbelasting in hoofdsom. De 816 millionnairs (0.44 procent van het to taal aantal aangeslagenen) bezaten te zamen 14 procent van het totale vermo gen en betaalden 15 procent in het totaal dezer belasting. Het gemiddelde inkomen per aange slagene bedroeg 2150, het gemiddelde vermogen 69.000. Behalve bovengenoemde cijfers voor alle gemeenten tezamen komen in de zoo juist verschenen eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek nog een aantal gegevens voor betreffende de 45 ge meenten boven 20.000 inwoners en de provinciën. De groote verschillen tusschen den welstand der bevolking blijken wel hieruit, dat in Bussum 35 pCt. en in En schedé 57 procent van alle aangeslage nen in de inkomstenbelasting een inko men hadden van 8001400, terwijl in den Helder 0.3 procent en in Bussum 5.3 procent van hen een inkomen had den van 10.000 en hooger. Een vermogen van 16.00030.000 bezaten in de residentie 32 procent en in Kerkrade 60 procent van alle aange slagenen in de vermogensbelasting, ter wijl in den Helder 5.7 procent en in Rheden 26 procent van hen een vermo gen bezaten van 100.000 en hooger. Van de zes gemeenten boven 100.000 inwoners is het bedrag der inkomens in Amsterdam het grootste, daarentegen is het bedrag der vermogens het grootste in onze stad. Van deze groep is in déze gemeente ook het gemiddelde inkomen en vermogen per aangeslagene het hoogst. Hoogere cijfers voor het gemiddelde inkomen worden nog aangetroffen in Bussum (ƒ3476), Hilversum (ƒ2765) en Zeist 2711), voor het gemiddelde ver mogen in Enschedé 126.000). Almelo 110.000) en Rheden 107.000). Van de gemeenten boven 20.000 in woners heeft Kerkrade het laagste cij fer, zoowel voor het gemiddelde inko men 1621) als voor het gemiddelde vermogen (ƒ37.000). Worden alle 1056 gemeenten in het onderzoek betrokken, dan blijken 130 gemeenten nog een lager gemiddeld in komen dan 1500 en 141 gemeenten een lager gemiddeld vermogen dan 30.000 te hebben. Verder blijken 8 gemeenten een hooger gemiddeld inkomen dan 3500 en eveneens 8 gemeenten een hoo ger gemiddeld vermogen dan 150.000 te hebben. BRANDJE. De motorspuit Archimedesstraat heeft Zaterdag met den kleinen straal een begin van brand gebluscht in per ceel Fahrenheitstraat 370, vermoedelijk ontstaan, doordat een vierjarig kind met lucifers had gespeeld, waardoor in een gangkast hangende kleeding vlam had gevat. Geleidelijke stijging. Wat het verloop van de kleinhandels prijzen betreft geven de volgende door het Centraal Bureau voor de statistiek berekende indexcijfers van winkelprij zen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht In de berekening zijn opgenomen de prijzen van aardap pelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruide nierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 9.8 pCt. der prijzen van voedings middelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbud get van 3.9 pCt., waarbij aangenomen is dat 40 pCt. van de gezinsuitgaven be steed wordt aan voeding. Augustus 1939 is 100. Aug. 1939 100; Dec. 1939 108.4; Jan. 1940 108.6; 30 Jan. 109,6; 6 Febr. 109.8. In verband hiermede heeft de Mid denstandsraad gewezen op de wet van 4 September 1914, krachtens welke destijds de rechter aan een gedaagde, van wien betaling eener geldsom werd gevorderd, onder bepaalde omstandig heden uitstel van betaling kon verlee- nen voor een termjjn van zes maan den, welke termijn voor meermalige verlenging vatbaar was. Een gelijksoortige regeling voor ge mobiliseerde zakenlieden, wier gelde lijke moeilijkheden uitsluitend of hoofdzakelijk voortvloeien uit het ge mobiliseerd zijn, zou naar.het oordeel van den raad ook thans alle aanbe veling verdienen. Zij geeft den betrokkene het uitstel, dat noodig is om na te gaan of en op welke wijze hij zijn bedrijf zal kunnen staande houden. De raad twijfelt er trouwens niet aan, dat het zoo nuttige instituut van de borgstellingsfondsen dan in verre weg de meeste gevallen bereid zal zijn den betrokkene te hulp te komen. Op de Algemeeen Begraafplaats aan de Kerkhoflaan werd heden het stoffe lijke omhulsel van den heer H. Polak, gepens. ass -resident, ter ruste gelegd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren C. Renardel de Ravalette, oud-residentJ. J. van Hels- dingen, oud-gouverneur van Soerakarta J. F. Oudkerk Pool, gepens. ass.-resident; F. v. Houtum, ir. P. Hövig, oud-wnd. direc teur Gouvernementsbedrijven in Ned.- Oost-Indië; L. Th. J. Wolterbeek Muller, gepens. O.-I. hoofdambtenaarC. Schultz, oud-residentF. v. Houtum, H. F. v. Hen gel, pepens. ass.-residentJ. Caspari en J. F. A v. d. Weide, gepens. O.-I. ambtena ren J. Rottier, oud-leeraar Lyceum dr. H. F. Ongkiehong, A. v. Rossum, oud-plan- terC. Poortman, oud-residentJ. G. Hoekman, gepens. onder-directeur van Landbouw in Ned.-Oost-Indië L. v. Ant werpen, oud-schoolhoofd in Ned.-Oost- Indië dr. J. K. van Gelder, oud-hoofd- ingenieur van het Mijnwezt i in Ned.-Oost- Indië W. Doornik, oud-resident en vele dames. In de rouwkapel bracht de organist, de heer Abraham, ten gehoore Adagio uit de Sonate pathétique van Beethoven en Largo van Handel, waarna de heer C. Poortman, oud-resident, namens de vele vrienden van den overledene af scheid nam. Niettegenstaande de zorren, die je gekend hebt, leefde je toch mede met de zorgen, die ook je vrienden ge kend hebben. Zij zullen je blijven ber denken als een goed, medelevend mensch. Onder het spelen van Es ist bestimmt van Mendelssohn werd de kist waarop enkele bloemstukken lagen grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte een familielid voor de betoonde belangstelling. Wordt „De Hooge Vuurjche” herbouwd? Naar het Hbl. verneemt, bestaat er gereede kans, dat het kasteel „De Hooge Vuursche”, dat onlangs grootendeels door brand werd vernield, zal worden herbouwd. De eigenaar, de heer J. A. I. van der Bosch, die tijdens den brand in Amerika vertoefde, is op weg naar ♦ïederland. Het blad verneemt voorts, dat juist énkele dagen vóór den brand de verze kering van het pand was vernieuwd, zulks in verband met het feit, dat een hotelbedrijf in het kasteel werd geves tigd. De polis was zelfs nog niet uitge- feikt, toen de brand uitbrak. Wordt vernummerd Naar men ons mededeelt, zal de 483ste staatsloterij vernummerd wor den. Men heeft hiertoe besloten, om den verkoop van staatsloten te stimu- leeren. Immers velen spelen bij par ticuliere loteryen, wier briefjes num mers dragen, welke correspondeeren met die van de staatsloten. Zoodoende kan het bij particuliere ondernemin gen spelende publiek profiteeren van de door de Staatsloterij in de bladen gepubliceerde trekkingslijsten. Dit nu zal door het vernummeren onmogelijk zijn. Al worden ook in to taal het gebruikelijke aantal loten, te weten 21000 uitgegeven, de nummers dezer loten zullen pas bekend worden, op het oogenblik, dat ze in de circu latie komen. De oorlog heeft ook op het bedrijf der Staatsloterij zijn stempel gedrukt, vandaar, dat men tot dezen maatre gel is gekomen. Er zij hier nog bij opgemerkt, dat het niet de eerste maal is, dat een vernummering plaats vindt. Den laatsten tijd zijn meermalen faillissementen uitgesproken van gemo biliseerde zakenlieden. Hieronder kwa men ook gevallen voor, waarin geble ken is, dat de financiële moeilijkhe den, welke tot het faillissement heb ben geleid, louter het gevolg waren van het feit, dat het hoofd van het bedrijf gemobiliseerd is. De „Tapanoeli” aangekomen. Gisteravond laat is het s.s. „Tapa noeli” van den Rotterdamschen Lloyd van Baltimore te Rotterdam aange komen. Dit schip vaart voor rekening van de JavaNew York Lijn en heeft een lading graan in, bestemd voor de Ne derlandsche Regeering. voor de nieuwe voorgestelde 15 opcen ten geschat worden op ongeveer 5.5 millioen. Intusschen zullen, daar de suc- cessie-rechten grootendeels eerst onge veer negen maanden na het overlijden worden betaald, aan het dienstjaar 1940 nog slechts geringe baten uit dit middel ten goede komen. In verband met de beoogde voorloo- pige invoering tegen ongeveer medio Februari 1940 van de verhoogde ben zine-, benzol-, koffie- en suiker rechten op den voet van de Tariefmachtigings- wet 1934 is de opbrengst van die ver- hooging voor het jaar 1940 te stellen op 14.000.000. Daar de opcenten op den suiker- accijns en de successierechten met 1 Mei in werking zullen treden, zal hun opbrengst in 1940 blijven beneden het als jaaropbrengst geraamde bedrag. De raming. De raming wordt dientengevolge aldus in 1940 een opbrengst van 14 millioen uit benzine en koffie f 3.6 millioen (2/3 van 5.5 mil lioen) uit de 10 opcenten op den suikeraccijns en eenige bate uit de grootendeels eerst na 9 maanden betaalde successierechten. Tezamen rond 18 millioen. In 1941 en volgende jaren een op brengst van 16 millioen uit ben zine en koffie5.5 millioen uit de 10 opcenten op den suiker accijns en 5.5 millioen uit de 15 opcenten op de successierechten. Tezamen 27 millioen. Ter gelegenheid van het 2600-jarig be staan van het keizerrijk Japan. Ter gelegenheid van het 2600 jarig be staan van het keizerrijk Japan heeft de Japansche gezant Zondagmiddag in het legatie-gebouw alhier een receptie ge houden. Onder de gasten konden de mi nisters van Kieffens, Steenberghe, Wel ter en Gerbrandy worden opgemerkt, alsmede dr. Colijn, de vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland, burgemeester de Monchy, de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer J. G. Guerrero, en de griffier J. Jorstad, vice-admiraal Fürstner, chef van den Marine-staf, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Schaik. de heer N. G. van der Mey, hoofdcommissaris van politie, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. de Zuidafri- kaansche gezant. Z.Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, de Duitsche gezant Z.Exc. graf von Zech Burkersroda en vele an- dere vooraanstaanden. Japansch commentaar. Domei meldt uit Tokio, dat daar van bevoegde zijde nog wordt vernomen, dat de opzegging van het verdrag door Japan niet geschiedt om politieke re denen, doch uitsluitend met het doel, voor 12 Augustus technische wijzigin gen in het verdrag aan te brengen, daar dit anders in den huidigen vorm automatisch voor den duur van vijf jaren zou worden verlengd. Bevoegde waarnemers hopen, dat de besprekingen tusschen Japan en Neder land over het sluiten van een nieuw arbitrageverdrag spoedig tot een vriendschappelijke regeling zullen lei den. Er wordt op gewezen, dat het ar bitrageverdrag los staat van het han- delsverdrag tusschen de beide landen, dat nog steeds geldig is, doch met het oog op de oude traditioneele vriend schap tusschen deb eide landen hopen bedoelde kringen, dat het bestaande arbitrageverdrag herzien en vernieuwd zal worden, teneinde het aan te pas sen aan den nieuwen toestand, ontstaan door het uittreden van Japan uit den Volkenbond en het Haagsche Hof. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat Japan met het oog op de speciale be trekkingen met Nederland te den Haag een vertegenwoordiger accredi teert, die bijna den rang van ambassa deur heeft. De oud-minister van bui- tenlandsche zaken Hirota was gezant te den Haag voor hij als ambassadeur naar Moskou werd overgeplaatst. Wij len Hirosji Saito was eveneens gezant te den Haag voor hij als ambassadeur te Washington werd geplaatst. Rede van minister Albarda. De Arbeidfers Jeugd Centrale hield op Zaterdag en Zondag in Utrecht een z.g. landelijke ontmoetingsbijeenkomst waaraan werd deelgenomen door 1121 jongens en meisjes uit 72 afdeelingen uit alle oorden van het land. Zater dagavond om acht uur kwamen zij samen in de groote zaal van Tivoli, waar o.a. aanwezig waren eenige ka merleden, o.a. de heeren van Sleen en Suurhoff, de wethouder van onderwijs te Amsterdam, dr. E. Boekman, eeni ge hoofdbestuurders van het N.V.V., de arbeiders sportbond en de Vara, alsmede wethouder H. Ploeg jr., en wethouder mr. H. B. J. Waslander namens het gemeentebestuur van Utrecht en vertegenwoordigers van de vrijzinnig Christelijke jeugdorganisa ties en den centralen jeugd raad. Na de opening van deze bijeenkomst door den voorzitter van de A.J.C., den heer Jan Peters, sprak wethouder Ploeg het gemeentebestuur een namens het gemeentebestuur van Utrecht een hartelijk begroetings woord, waarna hij als voorzitter van de S.D.A.P. te Utrecht het woord tot de jongeren richtte. Onder leiding van den heer Piet Tiggers zong het zang koor „De Wielewaal” eenige liederen en voerde het centraal roode muzikan- tengilde enkele muzieknummers uit. Een aantal A.J.C.ers demonstreerde vervolgens Duitsche en Engelsche volksdansen. Tot slot van den avond werd opgevoerd het leekenspel „De burgers van Calais” van Halbo Kool. De avond werd besloten met een fak keloptocht door de stad, waarbij ge defileerd werd langs het N.V. huis, waar verschillende bestuurders van de Utrechtsche moderne vakbeweging zich hadden opgesteld om den langen stoet gade te slaan. Zondagochtend kwamen alle congres- genooten in het N.V.huis bijeen, waar minister ir. J. W. Albarda sprak over „onze plaats in de volksgemeen schap”. De minister vestigde er de aandacht op, dat een vijftig jaar ge leden van een plaats der arbeiders klasse in de volksgemeenschap niet gesproken kon worden. Van het lot der arbeiders trok niemand zich iets aan en zij waren van het economische en cultureele leven uitgesloten. Spr. releveerde de bewustwording der arbeidersklasse, geleid door groo te voormannen, hetgeen tot resultaat had, dat zij eindelijk een belangrijke plaats gingen innemen in het maat schappelijk en staatkundig leven. Er is nog getracht om hen door de de- fensieverboden terug te dringen, maar eindelijk hebben zij in 1939 de laatste plaats, welke voor hen altijd afgeslo ten was gehouden, bezet. De Socialis tische arbeidersbeweging neemt nu ten volle haar plaats in de volksge meenschap in. In de middagconferentie sprak de voorzitter van de S.D.A.P., de heer Koos Vorrink, over „de komende vre de”. Voorloopige toepassing van de bepalin gen tot instelling of verhooging van invoerrechten In een Zaterdag verschenen buiten gewone Staatscourant is een Koninklijk besluit van 9 Februari j.l. in verband met art. 1 der Tariefmachtigingswet 1934 opgenomen. Het eerste artikel van dit besluit luidt: De bepalingen tot instelling of ver hooging van invoerrechten, vervat in het voorstel van wet tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leening- fonds 1940, worden, met inachtneming van het hierna bepaalde, met ingang van den dag na het aanhangig maken van het voorstel bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorloopig toe gepast als ware het ontwerp reeds tot iwet verheven. In de volgende artikelen wordt den minister van Financiën de bevoegdheid verleend, voorschriften te geven en be palingen vast te stellen, welke voor den duur van de werking voor dat besluit gelden. Volkenbond en het van Internationale waarin tevens van technischen aard in de verdragsmaterie zouden zijn aan te brengen, welke de Japansche regeering noodig acht. Gehoopt wordt, dat die onderhandelingen zullen leiden tot de totstandkoming van een nieuw verdrag vóór het thans opgezegde trac- taat buiten werking zal treden. Telegrammen aan de Koningin en den Paus. De volgende telegrammen zijn, mens de gisteren gehouden bedevaart te ’s-Hertogenbosch, den Naar wij van de zijde der ambulance- commissie van het Nederlandsche Roo de Kruis vernemen, heeft dr. Ch. Winckel uit Helsinki geseind, dat een ziekenhuis ter beschikking van de Ne derlandsche ambulance zal worden ge steld. Dit ziekenhuis is gelegen op een afstand van circa 80 kilometer achter het front ten Noordwesten van het Ladoga-meer. Het telegram van dr. Winckel bevat tevens verschillende gegevens omtrent het aantal bedden en hetgeen aan per soneel en materieel benoodigd is voor het in werking brengen van de ambu lance. Er wordt verzocht, naast een lei der eenige chirurgen en assistenten, ongeveer een twintigtal verpleegsters uit te zenden. Dr. Winckel is voornemens Woens dagmiddag op Schiphol terug te kee- ren. De Regeeringspersdienst meldt: Tengevolge van de uittreding van Japan uit den Volkenbond en het op houden van de aanraking, welke tevo ren door Japan werd onderhouden met het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, was de opzet van het op 19 April 1933 tusschen Nederland en Japan gesloten arbitrage- en con- ciliatieverdrag, waarin aan het Per manente Hof een functie was toege dacht, niét langer voor volledige toe passing vatbaar. In verband daarmede heeft de Japansche Regeering gebruik gemaakt van de bevoegdheid van elk der partijen, om het verdrag op 12 Augustus a.s. buiten werking te doen treden, door thans, in overeenstem ming met den in het verdrag voorzie- nen opzeggingstermijn, van die bedoe ling kennis te geven aan de Nederland sche Regeering. De Japansche Regee ring heeft bij haar desbetreffende me- dedeeling door bemiddeling van den Japanschen gezant alhier te kennen doen geven, dat zij weldra in onder- handeling hoopt te treden nopens de tot stand koming van een nieuw ver drag, dat rekening houdt met de ver anderde positie waarin Japan zich ten opzichte van den Permanente Hof Justitie bevindt, eenige herzieningen In een schrijven aan den minister van Justitie, heeft de Middenstands raad als zijn meening te kennen ge geven, dat er alle aanleiding bestaat met grooten spoed een wettelijke voor ziening te treffen, welke beoogt te be reiken, dat het nadeel, hetwelk voor velen aan het onder de wapenen ge roepen zijn verbonden is, tot het waar lijk onvermijdelijke wordt beperkt. kunnen veel verdragen; maar dikwijls is hetzelfde kind reeds op 20- of 25-ja- rigen leeftijd een nerveuze mensch Wie goede zenuwen heeft, blijft langer jong Goede zenuwen lecithine-rijke zenuwcellen. Dr. Buer’s Pure Lecithine de geconcentreerde z<nuw-voedings- stof, werkt zenuw-verzorgend, zenuw- kracht ontwikkelend, duurzaam. 449 Voor de zenuw-verzorging tegen nerveuze hoofd-, nerveuze hart-, nerveuze maagpijn, nerveuze onrust en nerveuze slapeloosheid. king) bij Apothekers en Drogisten Aan H.M. de Koningin. Vele duizenden Katholieke landers, met mgr. Diepen en Buckx te ’s-Hertogenbosch in gebed vereenigd, voor het herstel van den wereldvrede en het behoud van den vrede voor ons vaderland, bidden U Gods zegen af over Uwe Majesteit en Haar Regeering, herdenken met groote erkentelijkheid de vredespogingen van Uwe Majesteit en betuigen eerbiedig hun warme gevoelens van trouw en verknochtheid aan Uwe Majesteit en het Koninklijk Huis. Xw.g.deken Meyer, president. Aan Z.H. Pius XII. De Nederlandsche bedevaartgangers, na het houden van een Novene veree nigd te ’s-Hertogenbosch, onder de lei ding van de Vereeniging voor Neder landsche bedevaarten en de Stichting geestelijke bedevaart tot Onze Lieve Vrouw van Lourdes, neergeknield met hunne excellenties mgr. Diepen, bis schep van ’s-Hertogenbosch en mgr. Buckx aan de voeten van Onze Lieve Vrouw van 's-Hertogenbosch, om den wereldvrede te verkrijgen, herinneren zich met groote dankbaarheid de stap pen, die Uwe Heiligheid voor den vrede heeft willen doen. Zij verheugen zich de intenties van Uwe Heiligheid met hunne gebeden te hebben kunnen ondersteunen en be tuigen eerbiedig van hunne gevoelens van kinderlijke gehoorzaamheid. (w.g.) deken Meyer, president.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10