De „Reiger” te Johannesburg NORTH QTATE PUROL Aspirin Pijnlijke kloven STADSNIEUWS W A bayer) na reis Hartelijke ontvangst prachtige TtSfriZA. /uaS: HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. DE RIJN DINER TER EERE VAN HAMBRO Aangeboden door Noorschen gezant VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN GEEN VERBINDING TERSCHELLING- HARLINGEN BEGRAFENIS Mr. R. M. VAN DUSSELDORP maanden dat de brieven Europa soms wel zes weken on der weg blijven. BEVESTIGING Dr. J. SCHONEVELD ■B ISSCHIEN zijn de „Rei- ly_|_ ger”-passagiers weer in Nederland terug als deze brief zijn bestemming bereikt, (Zater dagavond kwamen zij te Am sterdam aan. Red. H. Crt.) want alle landgenoöten, die ons bij aankomst in Johannesbuig met vreugde begroetten, ver heugden zich dubbel, omdat de post, welke de „Reiger” voor hen uit het vaderland meebracht, nauwelijks veertien dagen oud was, terwijl zij sedert eenige eraan gewend zijn, van en naar ■m| i s? Kranige bemanning. De nog Aan totaal Er haarscht waar griap! Dut waabzaamhaid it gaba- dan! Bij da aartta griapuar- tchijntalan direct ASPIRIN naman. Zorg ASPIRIN bij da hand la habban. I W I BLENDED aS CIGARFTTES] bovenrivier van opengegaan. De zaam afgedreven, zoodat des ochtends reeds een breede vaargeul was ontstaan. In den loop van Zondagochtend kwa men de eerste twee schepen weer uit Duitschland te Lobith aan. Zij konden echter, doordat de steigers verdwenen zijn en langs de oevers nog veel ijs ligt, nog niet meeren. Zwembad op drift. Zaterdagmiddag kwamen ijsschotsen tegen het zwembad nabij het Lexkens- veer en vernielden dit voor het grootste gedeelte. Het zwaar gehavende bad dreef tegen een goederenloods en bracht hier een flinke deuk te weeg. Na een half uur heeft het ijs zich opnieuw vastgezet. Niettemin is in deze korte spanne tijds aanzienlijke schade aangericht. Verlofgangers konden niet weg De „Noord-Nederland”, welke Zon- dagochtend om 9 uur van Terschelling was vertrokken, naar Harlingen, aan boord waarvan zich vele verlofgangers bevonden, is plus minus kwart over tien weer in de haven van Terschelling teruggekeerd. In verband met den ijs gang kon de reis niet verder worden voortgezet Het Comité Levensvragen” belegt morgenavond wederom een sa menkomst in het lokaal Kemperstraat 15 Behandeld zal worden het onder werp: „Hoe kunt gij gelooven, gij, die eere van elkander neemt, en de eere. die van God alleen is niet zoekt?” In dr. J. Schoneveld. gekomen van Groningen, mocht de Ned. Herv. ge meente in de residentie, den eersten van haar nieuwe predikanten, die een van de zes opengekomen plaatsen komt bezet ten, begroeten. Dr. Schoneveld werd gisteravond in de Groote Kerk bij de Haagsche ge meente als opvolger van dr. E. J. W. Posthumus Meyes ingeleid door zijn col lega, ds. D. A. v. d. Bosch, eveneens voorganger der Ned. Herv. Gemeente ter plaatse. Ds. v. d. Bosch opende de samen komst met het doen zingen van Ps. 103:1. Na het lezen van de Apostolische Geloofsbelijdenis, las ds. v. d. Bosch 1 Cor. 1:17-31, alsmede de eerste helft van het bevestigingsformulier om vervol gens als tekst voor deze ure te kiezen 2 Cor. 4:7 „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de uitne mendheid der kracht zij van God, en niet uit ons”. In zijn inleidend woord wees de beves tiger er op, dat deze samenkomst de beste illustratie is van zijn tekstwoord In de plaats van een heengeganen voor ganger wordt een nieuwe bevestigd. Spr richtte een woord van dank tot dr. E. J W. Posthumus, die in de Haagsche gemeente een groot man is geweest van er goed afgebracht. Alleen de zand koker van de betonwerkplaats nabi, het café is geforceerd. Tegen het hek van het café ligt een ijsberg van twee meter hoogte. publiek, datsomé de vliegtuigbéman- ning ziet als „officieren” en man schappen, voelen de vliegtuigbestuur- ders zelf zich en hun bemanning als een eenheid, een kleine gemeenschap, waarin ieder zijn taak heeft, welke van de grootste beteekenis is voor elk der anderen, opdat deze hun taak kun nen verrichten. En hoe wonderlijk ook, het feit be staat, dat na een vlucht als deze ook de passagiers zich in deze gemeenschap voelen opgenomen. En als wij ons doel naderen, voelen wij, behalve vreugde om het feit, dat we er aanstonds zul len zijn, nog een aparte vreugde omdat onze bemanning „het ’m zpo fijn ge lapt heeft”. In de rouwkapel waar de kist, welke onder een zestigtal bloemstukken ge dekt was, stond opgebaard, bracht de organist, C. D. Littooy, treurmuziek ten gehoore, waarna een broer van den ontslapene het woord nam. Spr. nam namens zijn ouden vader, de echtge- noote, kinderen en verdere familie leden afscheid van den diepbetreurden doode, waarna de commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mede namens de Provinciale Staten uitdruk king gaf aan de gevoelens van deel neming. Dit overlijden beteekent een groot verlies voor ZeelaïSd in het alge meen en voor Goes in het bijzonder. Negentien jaar geleden kwam hij naar Zeeland en met groote toewijding ver vulde hij van 19211923 de taak van burgemeester van Westkapelle. In 1923 kreeg van Dusseldorp zitting in de Prov. Staten en werd daarvan lid van het dagelijksch bestuur. Hij heeft een groot aandeel gehad in de werkzaam- SBf., Candidaatsstelling ter vervulling van bestuursvacature Boven de goudmijnen. Te ruim half tien zijn we boven Pretoria, waar we eenige malen laag over heen cirkelen. Vooral het Union Building is duidelijk uit de lucht te zien, maar tevergeefs zoeken we het Voortrekker-monument. Dan naderen we Johannesburg, een groote stad, die zich uitstrekt over vele vierkante mij len, waarvan slechts het centrum dicht bebouwd is op Amerikaansche wijze, namelijk met vierkante huizenblokken en een aantal zeer hooge gebouwen. Aan drie kanten eromheen zien we hooge,. gele zandbergen, de z.g.n. „dumps”, bestaande uit het uit de goudmijnen opgegraven zand, dat voor niets meer bruikbaar is. Deze dumps zien we ook verder op en zijn karakte ristiek voor het mijngebied van den Witwatersrand. Het is enkele minuten voor tienen, als de „Reiger” boven het vlieg veld Rand Airport verschijnt. Da lende zien we, hoe het platte dak van het stationsgebouw en het terras ervoor zwart van de men- schen is, en té tien uur precies, het aangekondigde tijdstip, raken de wielen den grond en rollen we in de richting van het stationsge bouw de oranje-blanje-bleu K.L.M.- vlag trotsch voorop, uit den cock pit. statuur, stem, ijver en werkkracht. Ook hij is een aarden vat, dat thans gebro ken is. Komende tot zijn tekstwoord wees spr. op de groote waarde en den grooten overvloed, die het begrip schat sugge reert en herinnerde in dit verband aan het woord van Luther, dat de ware schat der kerk het Evangelie is. Spr. stelde de groote waarde van dezen schat in het licht om er vervolgens op te wij zen, dat de jacht van vele menschen is naar aardsche en materieele schatten. Sommigen streven naar meer ideeëele schatten van wetenschap en cultuur. Maar het ontvalt ons alles met den dood. Het Evangelie alleen heeft waarde verbinding met de vliegvelden van waar wij zijn vertrokken en waarop wij komen landen, het doen van pei lingen om onze positie te bepalen. Langzamerhand weet ook het groote publiek, welke beteekenis de radio voor de luchtvaart heeft, vooral bij slecht weer, dat wij op onzen heelen tocht nauwelijks hebben ontmoet. Over den boordmechanicien Buitenhuis hebben wij het al even gehad: de man, die eiken dag opnieuw de verantwoor delijkheid op zich neemt, ervoor te zorgen, dat de motoren trouw hun plicht doen, op vliegvelden, waar nau welijks ooit een modern verkeersvlieg tuig komt neerstrijken, waar Douglas- machines onbekend zijn en geen ge traind hulppersoneel aanwezig is, zoo- als op de sedert jaar en dag gevlogen Indië-ropte. Als de passagiers nog aan het zeer vroege ontbijt zitten, staat hij al bij de machine; vereenigen wij ons ‘s middags aan de lunch, dan contro leert hij op het vliegveld het tanken, en als wij bij aankomst in den namid dag in hét hotel van een koel bad ge nieten, is hij nog bezig met het nazien der motoren, Meer dan bet vliegend De Noorsche gezant en mevrouw Bentson, hebben Zaterdagavond in het gebouw van de Noorsche legatie ter eere van Karl Hambro, den voorzit ter van het Noorsche Storting, die ter gelegenheid van de vergadering der Volkenbondscommissie hier ter „lede vertoefde, een diner aangeboden. Tot de gasten behoorden o.m. dr. H. Colijn en dr. Guerrero, president van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Gisterochtend om kwart voor twaalf is de heer Hambro van Schiphol per vliegtuig naar Scandinavië vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door den Noorschen gezant en diens echtgenoote. Daitsche schepen komen weer te Lobith Zondagmiddag om 12 uur vernamen wij uit Lobith en Millingen, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de den Rijn rustig is ijsschollen zijn lang- verzachten ge, eestU met Tube 45 ct. Poot 60 »n 30 et. Bij Apoth. en Drog. Het was een feestelijke morgen op het Rand-vliegveld; het weer was zon nig en niet al te warm, zooals ook in Bulawayo, toen de K.L.M.-machine daar Vrijdagmorgen 19 Januari kort voor zeven uur startte. Bemanning en passagiers hadden de gemakkelijke shorts en sporthemden verwisseld voor weliswaar luchtige, maar toch correcte uniformen en colberts, omdat wij aan stonds bij aankomst in Transvaal mis schien niet officieel, maar daarom niet minder .representatief een stukje Ne derland zouden vertegenwoordigen. Nederland, dat ondanks oorlogsmoei- lijkheden en internationale belemme ringen' de vleugels uitslaat en probeert nieuwe wegen te vinden voor zijn energie en ondernemingslust. Onder ons zien we een kronkelende rivierbedding, met slechts weinig wa ter* erin: het is de Limpopo, de grens van de Unie van Zuid-Afnka, en verder zien wij de vlakten en de koppies van het Transvaalsche landschap. De hoogtemeter in de cabine, die niet ge preciseerd wordt, maar op zeepeil blijft staan, wijst ongeveer 2000 meter, maar het landschap ligt enkele honderden meters beneden ons, op een hoogvlakte immers, wlke zelfs ver boven de 1500 meter boven zeepeil ligt. Van den grond af moeten de letters „Holland” op den ondenkant van romp en vleugels dui delijk te lezen zijn, en op eens weten we allen weer, dat we er trotsch op zijn, hier maar zoo eenvoudigweg bo ven Transvaal te vliegen met een ma chine, waarop „Holland” staat en die in 4£ dag zoo maar even uit Europa is gekomen. En die trots concentreert zich in de eerste plaats op onze bemanning, de vier mannen voor in de cockpit, die deze voor hen onbekende route over een geheel werelddeel hebben afgelegd met dezelfde eenvoudige vanzelfspre kendheid en het schijnbare gemak, waarmee zij van Schiphol naar Texel of de welbekende route naar Croydon vliegen. De verantwoordelijke com mandant, Blaak, weinig spraakzaam en bescheiden, maar van een zeldzame plichtsbetrachting, welke pas los komt als hij zijn menschen kent en waar deert en die door zijn bemanning op de handen wordt gedragen; Hulsebos, evenals Blaak gezagvoerder met erva ring van vele tientallen vluchten als commandant op de Indië-lijn, in dit geval als tweede bestuurder mee aan boord om zooveel mogelijk gezagvoer ders de route naar Zuid-Afrika te lee- ren kennen. Daarnaast Siemer, de boordtelegrafist, die ondanks beper kende bepalingen het contact met de wereld heeft moeten onderhouden, de „Reiger”-reizigers in ons land terug. Zaterdagavond te ruim half negen zijn passagiers en bemanning van het K.L.M.-vliegtuig „Reiger” in ons land teruggekeerd. Van Napels af moest evenals dat met de Indië-reizigers der K.L.M. het geval is, de reis per trein gemaakt worden. In de residentie waren o.a. de heer Plesman en eenige afdeelingschefs van K.L.M. aan den trein om bemanning en passagiers te verwelkomen. Ijsbrekers op de Waal in actie Zondagmiddag is het ijs in de Waal te Opijnen door een tweetal ijsbrekers gebroken. Zeer velen, ook ver uit de omgeving, waren gekomen om van den hoogen Waaldijk af dit werk gade te slaan. Te ongeveer kwart voor vier be gonnen de sirenes van de beide ijs brekers te loeien, waarop de schepen omdraaiden en in de richting Zaltbom- mel opstoomden. Eenigen tijd later hoorde men een dof gekraak en kwam er beweging in het ijs. Zware groote ijsschollen botsten tegen de dijk- glooiïng. Men zag, dat een schokker, welke in de rivier lag, door de zware schollen werd meegevoerd om vervol gens, als ware het slechts een blikken doosje, tegen den dijk in elkaar te wor den gedrukt. Ook zag men midden in de ijsschollen een zandschuit drijven, welke met den stroom werd meege voerd. Na ongeveer een uur was het ijs met den stroom weggevoerd en zette het zich naar boven vast. In de omgeving, van de steenfabriek te Heesse, die aan de rivier gelegen is, zijn de oevers volgeloopen. Er heeft zich een ijsdam gevormd waardoor de toegang tot de fabriek versperd is, zoo dat deze geheel geïsoleerd is. Us nog vast tusschen Arnhem en Wageningen Het ijs op den Rijn tusschen Wage- ningen en Heteren zit nog muurvast, evenals van Driel tot Arnhem. Bij het Drielsche veer heeft zich een ijsdam gevormd tot ongeveer twee meter boven de oppervlakte. Door het hooge water zijn de zomerkaden overgeloopen en is het thans één ijsmassa op de uiterwaarden tot den Rijndijk. Een vier tal steenfabrieken is geheel geïsoleerd. De fabriek van de firma Korevaar en Tèrwinat te Driel loopt gevaar, indien het opschuivende ijs zijn weg zoekt over de uiterwaarden langs den ijsdam héén. Op aanraden van den burgemees ter van Heteren. heeft een vijftal ge zinnen. wonende bij deze laatste fa briek hun woning verlaten, met medeneming van het vee. Sinds Zaterdagavond is de dijkwacht ingesteld om mogelijk gevaar ten Oos ten van het Drielsche veer terstond te kunnen rapporteeren. Hartelijk welkom. Toen alle opvarenden waren „inge klaard” en „vrijgegeven” volgden har telijke persoonlijke begroetingen, als mede een uitnoodiging van de Neder- landsche Vereeniging, om bijeen te komen in het bovenrestaurant van het luchthavengebouw. Hier werden de Ne derlanders opnieuw verwelkomd door den consul te Johannesburg, den heer Donker, door den zaakgelastige van de Nederlandsche legatie te Pretoria, mr. E. Star Busmann, door den burge meester van Germiston, binnen wiens gemeente het Rand-vliegveld, dat ge meenschappelijk eigendom is van de gemeenten Johannesburg en Ger miston, is gelegen, en door den onder- burgemeester van Johannesburg. De burgemeester van Germiston, met wien wij later nog uitvoeriger ken nis zouden maken, sprak zijn vreugde uit over de komst van een Neder- landsch vliegtuig, juist nu, in oorlogs tijd. Hij zag er een bewijs in van het saamhoorigheidsgevoel tusschen alle democratische landen en heette de Ne derlandsche bezoekers hartelijk wel kom, „met welk doel uw machine hier ook gekomen is”. Nadat gezagvoerder Blaak, man van weinig woorden, voor de hartelijke ont vangst had bedankt, beantwoordde de heer Reyers als vertegenwoordiger der K.L.M. deze vraag. „Deze vlucht moet worden beschouwd als een goodwill- vlucht”, zeide hij, „maar als men ons wil toestaan, regelmatig een dienst op Zuid-Afrika te onderhouden, zullen we maar al te blij zijn, indien we aan een verzoek in dezen geest gevolg zullen kunnen geven”. Te één uur bood de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Johannes burg den mannen en passagiers van de „Reiger” in het Luthje’s Langham-hotel een lunch aan, waarbij o.a aanzaten de legatie-secretaris, mr. E. Star Busmann, jkvr. Röell, van de Nederlandsche lega tie te Pretoria, de Nederlandsche con sul te Johannesburg, de heer Donker, de hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. te Johannesburg, de heer Gnodde, en de vertegenwoordiger der Holland Afrika Lijn te Durban, de heer Mole naar. De heer Star Busmann bracht een dronk uit op H.M. de Koningin, en ver schillende aanzittenden voerden het woord. Tijdens den maaltijd werd een telegram van gelukwensch met de be houden aankomst ontvangen van den directeur der K.L.M., den heer A. Ples man, in antwoord op het telegram, waarin de aankomst van de „Reiger” werd gemeld. Pas in den loop van den namiddag ging het gezelschap uiteen, niet dan na dat verscheidene nieuw aangekomenen reeds banden hadden aangeknoopt met de hier gevestigde Nederlanders, die hun met hun kennis van de plaatse lijke toestanden tal van goede wenken gaven om de veertien dagen, die zij in het nieuwe land zullen doorbrengen, zooveel mogelijk uit te buiten. (Van een specialen berichtgever.) Johannesburg, 19 Januari. dekt wordt en het geeft ons ter dood veroordeelden gratie. Het is een heerlijk voorrecht schatdrager te mogen zijn. Maar de schatdrager is echter een aarden vat, weinig kostbaar en licht breekbaar. Er is voor hem* geen reden tot zelfverhef fing. Hij is breekbaar. Daarom moet de dominé in de groote stad ook neen dur ven zeggen en de gemeente moet dat ook bedenken. Hij is een mensch met tekort komingen en geen engel. Predikanten zijn als Evangeliedienare i aarden vaten en zij moeten ook oppassen met elkan der niet in botsing te komen. Het gaat spreken over: niet over of om den schatdrager, het gaat om God. Hierna las de voorganger het_ tweede gedeelte van het bevestigingsformulier, waarna hij overging tot de bevestiging. Nadat dr. Schoneveld op de vragen van het formulier bevestigend had beant woord, zong de gemeente haren nieuwen voorganger staande toe de zegenbede uit Ps 134; ,;Dat ’s Heeren zegen op U daal” enz. Ds. v. d. Bosch richtte tenslotte een hartelijk woord van welkom tot den nieuwen voorganger, wien hij toebad, dat hij met den vollen zegen des Evan gelies mocht werkzaam zijn, ook in deze gemeente. De plechtigheid werd vervolgens op gebruikelijke wijze gesloten. Zij werd bijgewoond door tal van ambtsbroeders. A.s. Woensdagavond zal dr. Schone veld in hetzelfde kerkgebouw zijn in trede doen. op het vliegveld aanwezig te zijn, on der wie vele vrienden en kennissen van de opvarenden, die staan te pope len om elkaar te begroeten. De ambte lijke instanties trekken zich hiervan echter weinig aan. Ternauwernood was het onzen consul, den heer Donker, toe gestaan. op het platform aanwezig te zijn, toen de „Reiger” landde. Alle an deren worden streng op een afstand gehouden, zelfs de hoofdagent der K.L.M. te Johannesburg, en bemanning en passagiers worden geleid naar de lokalen van douane en immigratie dienst. Voor ons verblijf van veertien dagen moeten vele en uitvoerige documenten worden mgevuld, die daarna stuk voor stuk door een immigratie-ambtenaar op andere documenten worden overge schreven. De ambtenaar is de vriende lijkheid en coulance zelf, maar kan het ook niet helpen, dat hij alleen dertien binnenkomende reizigers moet verwer ken op de uitgebreide manier, welke de voorschriften eischen, en zoo duurt het langer dan drie kwartier, aleer de laatste „Reiger’-opvarende in het vol gende lokaal belandt, waar het douane onderzoek eveneens zeer uitvoerig ge schiedt, wederom met invulling van tal van documenten. Alles bijeen duurt het bijna vijf kwartier alvorens wij klaar zijn. De wachtende landgenoo- ten drukken zich de neuzen plat tegen de ruiten, die het douanelokaal van de wachtkamers scheiden, en de burge meester van Johannesburg, die ter ver welkoming aanwezig was, maar tegen twaalf uur een belangrijke vergadering in de stad moest bijwonen, moest zon der de aangekomenen gesproken te hebben en met achterlating van zijn verontschuldiging onverrichterzake ver trekken. Het een en ander heeft in de Zuidafrikaansche bladen van ver schillende taal en richting aanleiding gegeven tot de critische opmerking, dat een beetje meer soepelheid in het bij zonder in dit geval, wel op zijn plaats zou zijn geweest. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en de Overzee- sche Gewesten heeft in de vacature, welke in zijn midden zal ontstaan door het optreden van den heer D. P. Bot hof te Ede, als directeur der vereeni ging, candidaat gesteld de heeren H. J. J. Jungst, onderwijzer te Aalten, M. voor den mensch die aan zijn zonden ont- Salverda, idem te Leeuwarden en C. Vriend, idem alhier. De afdeelingen kunnen tot 15 Maart de candidatenlijst aanvullen. De jaarlijksche alg. vergadering der vereeniging zal in de Pinksterweek, op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei a.s. onder presidium van den heer P. van Aalten van Arnhem, hier ter stede wor den gehouden. Als referenten zullen optreden de heeren dr. Joh. v. d. Spek, geneesheer-directeur van „Maasoord” te Poortugaal, met het onderwerp: „De verhoogingen psychologisch gezien” en A. van Andel van Utrecht, lid van het hoofdbestuur, die zal „De verhoogingen in de practijk”. Voorts zal de aftredende directeur, de heer A. de Jong Ezn., een afscheids rede houden. Aan het jaarverslag der vereeniging ontleenen we', dat het ledental op 1 Jan. 1939 bedroeg 7852 en op 1 Jan. 1940 7786. Er werden 414 nieuwe leden ingeschreven en 480 afgeschreven. Al leen om het feit, dat zij het o.nderwijs verlaten hebben moesten 147 leden worden afgeschreven. Het aantal afdeelingen bedraagt 85. Aan het georganiseerd overleg nam de vereeniging deel en in tal van licha- me is zij vertegenwoordigd. 1939 Was voor de vereeniging een jaar met veel stagnatie voortvloeiend uit de inter nationale verwikkelingen. De balans der vereeniging sluit met een eindcijfer van 22.204,22. De reke ning 1939 sluit met een eindcijfer van 29.841,20, die van het Ondersteu ningsfonds met ƒ4462,14 en de begroo- ting met ƒ30.931, Aan contributie werd over 1939 totaal ontvangen ƒ27.300. Aankomst te Johannesburg. Zoodra de motoren stilstaan en de cabinedeur opengaat, hooren we luid gejuich, blijkbaar van landgenooten, want we hooren„Hup Holland”, „Leve de K.L.M.”. Voordat we echter kunnen uitstappen, klimt een ambte naar de machine binnen, die den com mandant wil spreken. Het is de dokter van den quarantainedienst, die van gezagvoerder Blaak een verklaring wil hebben, dat we allen gezond zijn en dat er aan boord geen besmettelijke ziek ten hebben geheerscht. Pas dan mogen we naar buiten, en er gaat een luid gejuich op als onze kranige bemanning verschijnt. „Leve Blaak, leve Hulse bos”, roept een stem, die blijkt te be- hooren aan een sedert kort hier ge vestigde Nederlandsche dame, die ver leden jaar tot kort voor haar huwelijk als air-hostess in dienst van de K.L.M. was. Er blijken honderden Nederlanders der Ver. van Burgemeesters en Secreta rissen Noord-Zuid-Beveland. dr. C. van den Berg, directeur-generaal Volksge zondheid. W. G. Zantvoort, mr. A. de Jong en C. v. Harderwijk. Voorts gaven nog van hun belangstelling blijk ver tegenwoordigers van de Kerkvoogdij en den Kerkeraad. het Comité voor Bijzon dere Nooden, Comité Economische Spijs- uitdeeling, Oranjecomité. deputaties van de Gemeentesecretarie. Brandweer. Ge meentepolitie. Leger des Heils, Padvin ders en hoofden van scholen, allen te Goes. Spanning te Tiel De Waal voor Tiel heeft gisteren in het centrum van de belangstelling ge staan. Uit alle deelen van het land kwam men naar Tiel. De binnenstad en de straten bij de Waal vertoonden een ongekende drukte. Omstreeks kwart over negen kwam er eensklaps eenige beweging in de rivier, welke evenwel niet ven groote -- ___i ijs dreef rustig kilometers dam vol, Burgemeester van Goes. Onder buitengewoon groote belang stelling werd Zaterdagnamiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke omhulsel van den heer mr. R. M. van Dusseldorp, burgemees ter der gemeente Goes, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m. blijk de heeren jhr. mr. J, W. Quarles van Ufford, commis saris der Koningin in de provincie Zee land, C. A. v. Woelderen, burgemeester van Vlissingen, J. D. Koster, burgemees ter van Heerde, H. P. baron v. d. Borch tot Verwolde van Vorden. burgemeester van de Bilt, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, burgemeester van Krabben- dijke, W. J. Wolderingh v. d. Hoop, bur gemeester van Katwijk, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar, mr. H. N. baron Schimmelpenninck v. d. Oye, burgemeester van Kloetinge, mr. dr. J. v. Walré de Bordes, burgemeester van Middelburg, A. v. d, Poest Clement, bur gemeester van Nisse, M. Fernhout. oud- burgemeester van Middelburg, G. A. Ha- jenius, oud-burgemeester van Goes, A. de Roo, wethouder en loco-burgemeester van Goes, generaal-majoor b.d. A. R. W. Gey van Pittius, adjudant i.b.d. der Koningin, J. C. E. baron van Lynden, hoofd Rijks- gebouwendienst, mr. dr. F. W. Donker Curtius, secretaris-generaal, J. de Waal, luitenant-kolonel b.d., penningmeester en B. W. de Kanter, oud-administrateur van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Voorts waren aanwezig de heeren mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg, mr. F. A. J. Deelen, officier van Justitie te Breda, mr. W. F. E. baron v. d. Feltz, officier van Justitie te Mid delburg, jhr. ir. J. de Ranitz, bestuurslid Ned. Roode Kruis afd. Middelburg, C. Ree dijk, raadslid en A. M. Simons, oud-raads- lid te Goes, kolonel G. Berghuys, inspec teur der Militaire Administratie, J. C. Oeberius Kapteyn te Monster, E, C. Wierts v.an Coehoorn, oud-commissaris van poli tie te Goes, W. ’t Hooft, hoofd der Herv. school te Goes, E. A. G. J. van Delden, gepens. hoofdambtenaar B B. in Ned. O. Indië, mr. de Witt Wijnen, wethouder van Gouda, dr. S. G. Zwart. F. A. L. Bie- nen, directeur Hotel du Vieux Doelen, mr. P. Kikkert, A. B. Neujean, J. Lodder, hoofdcommies ter secretarie van Goes, majoor dr. de Sauvage Nolting uit Utrecht, dr. A. J. Westerman Holstijn uit Amsterdam, H. Koops, gemeente-ontvan- ger te Goes, A. H. G. Poth, concertmees ter Residentieorkest, ds. P. J. Steinsz en ds. J. de Vries, Ned. Herv. predikanten te Goes, G. N. Neelemans, ontvanger der Registratie en Domeinen, mr. A. Jonker, N. Arkema, en M. L. v. Putto, bestuur- deren Vereeniging van Nederl Gemeen ten. mr. J. A. Vaillant. J Sloo' -’irec- teur Prov. Zeeuwsche Electr. Mij., P. J- van Ommeren te Wassenaar, H. C. Kor tenoever te Gouda, v. Linden v. d. Heu vel te Vlaardingen, A. Mes, voorzitter beteekenis bleek. Het weg, maar liep op enkele beneden Tiel op een dam. boven Tiel hield het echter zoodat precies voor de stad een open stuk van enkele kilometers ontstond. Opnieuw volgde een periode van spanning. Nu eens liep het waterpeil op en dah zakte het weder tot omstreeks kwart voor drie, toen de dam boven Tiel het eensklaps begaf en de ijsmas sa’s met groote snelheid in de richting Tiel dreven. Andermaal verliep alles zónder noemenswaardig geweld. Weer liep de beweging van het ijs dood. Dit maal vormde de ijsdam beneden Tiel een hinderpaal. Tegen vijf uur ’s mid dags zat deze nog steeds vast. Ook bij Ochten hield de dam het op dat oogenblik nog, zoodat zich ten tweeden male voor Tiel een open ge deelte bevond, ditmaal van Ochten tot precies beneden Tiel. De laatste strekt zich zelfs tot over enkele kilometers in de lengte van de rivier uit. In Tiel liep het water sedert gistermiddag geregeld met tien c.m. per uur op, zoodat de toe stand daar nog als zeer ernstig moet worden beschouwd. Om 12 uur Zondagmiddag stond het water, dat dalende is, twintig centime ter onder de Spijksche overlaat, zoodat deze niet meer werkt. Op de scheepswerf van Bodewes te Millingen wordt het water weggepompt. Hier is alle gevaar geweken. Ook de schepen achter de krib bij deze werf zijn buiten gevaar. De ongeveer 200 schepen in de vluchthaven van Lobith zitten nog vast. De mogelijkheid bestaat, dat door het vallen van het water nog eenige schade Zal worden aangericht doch ook hier is geen groot gevaar meer aanwezig. Men verwacht, dat de bovenrivieren thans spoedig geheel ijsvrij zullen zijn en dat de scheepvaart weldra zal kun nen worden hervat. I I, heden van dit college en toonde groote voorliefde voor net beheer der finan ciën der provincie. In 1924 werd hij tot burgemeester van Goes benoemd en spr. ging de belangrijke besluiten, welke onder zijn leiding werden ge nomen, na. De volgende spreker, de heer A. de Roo, wnd. burgemeester van Goes, zeide in een speciale zitting van den Gemeen teraad van Goes juist 2 dagen geleden den overledene te hebben herdacht. Onze burgemeester hield van Goes en Goes van hem. Goes is in rouw en leeft mede met de nagelaten betrek kingen. Nadat mr. H. de Vries uit Vlaar dingen namens de studievrienden van den ontslapene een kort afscheids woord had gesproken, sprak ds. P. J. Steinsz namens Kerkvoogdij en Kerke raad van Goes. Onder het spelen van een Koraal van Bach werd de kist grafwaarts gedragen. Ds. J. de Vries sprak aan de groeve een dankwoord namens de familie en eindigde met het uitspreken van een gebed.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14