de Russen bestoken onophoudelijk Mannerheimlinie Het Nederlandsche vrachtschip „Burgerdijk" getorpedeerd ]4O. 17491. 1940 Lord Tweedsmuir BELANGRIJKSTE NIEUWS overleden buitenland de Scilly Eilanden Ten Zuiden van passagiers en bemanning „Edam” redt Maandag 12 Februari toe, dat Finnen geven verliezen zware lijden Fransch-Hollandsch feestmaal - EERSTE blad. Finsche legerberichten Russisch legerbericht ook zij Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen in Suez bestaat uit ZES bladen BUITENLAND van van van „Een der grootste legers, dat ooit den Oceaan is overgestoken” Pit nom,ner Washington geeft een nadere uitlegging Gouverneur-generaal van Canada De directie van de Holland-Amerika-Lijn deelt mede, dat zij van den kapitein van het stoomschip „Burgerdijk” bericht heeft ontvangen, dat zijn schip Zaterdagmiddag te 6.35 aar 15 mijlen ten Zaiden van Bishop Rock door een Daitschen onderzeeër is aangehouden en daarna getorpe deerd. De directie van de Holland-Amerika-Lijn heeft hiervan mede- deeling gedaan aan het ministerie van Baitenlandsche Zaken hier ter stede. De reden van het torpedeeren van de „Bargerdijk” is niet bekend Nadat men hem aan een banket te Parijs dank had gebracht voor de h moeiingen, welke van Hollandsche zijde hebben plaatsgevonden ten behoeve van de vluchtelingen uil Elzas Lotharingen, bracht onze gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, een dronk uit op het welzijn van Frankrijk. BINNENLAND De reis van Sumner Welles naar Europa afgigL'Ven E i HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Eerste blad, pag. 2. OVERZICHT. Eerste blad, pag. 3. biiisatie-uitgaven. Derde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 2. na- Roosevelt Derde blad, pag. 2. Viborg gebombardeerd. Sedert het offensief op de landeng te begon, hebben de Russen naar schatting niet minder dan 9001 man en meer dan 100 tanks ver loren. De Finsche verliezen moe ten thans ook verscheidene duizen den bedragen. Een aantal Amerikaansche vrijwilli gers bevindt zich in Finland. Een der eerste was William Sullivan uit Bur lington in den staat Vermont. Hij heeft een groote ervaring als vlieger. Bij de kleine groep vrijwilligers waarvan hij deel uitmaakt, bevinden zich onderda nen uitgezonden. Aanvankelijk werd ge meld. dat het schip na een aanvaring op 60 mijl bezuiden Bishop Rock, een der Scilly-eilanden, aan de Z.W. kust van Engeland, zinkende was. Ook Amerikaansche vrijwilligers in Finland. Stockholms Tidningen” bericht, dat Viborg Zaterdag hevig gebombardeerd is. De fraaie historische kerk van de stad is vernield. De vijand wierp tal- Norman zoon De te Amsterdam gespeelde biljart wedstrijd NederlandBelgië is door onze landgenooten met 159 gewonnen. Vierde blad, pag. 3. Een ziekenhuis, gelegen op 80 k.m. achter het front, zal ter beschikking worden gesteld van de Nederlandsche Ambulance, die naar Finland wordt uit gezonden. De Fransche Kamer nam eenstem mig een motie van vertrouwen in Da- ladier aan. Tijdens de Duitsche luchtaanvallen van Zaterdag j.l. werden twee Britsche trawlers tot zinken gebracht. Eerste blad, pag. 2. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V, Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Bij een bank te Utrecht is een tekort van num. 400.000 geconstateerd. De directeur is gearresteerd. Eerste blad, pag. 3. nen van twaalf verschillende landen. Er zijn ook eenige officieren onder hen, doch de opleiding van den troep wordt uitsluitend verzorgd door Fin sche officieren. De groep heeft den naam ,Sisu” aangenomen, een Finsch woord, dat „ontembare energie” betee- kent. De uitrusting en de geest der mannen zijn uitstekend. Onder hen be vinden zich Duitschers, Engelschen, Polen, Scandinaviërs en Balten. Ver scheidene Zweedsche artsen zijn als vrijwilligers in Finland aangekomen. Zij zullen in de landelijke gebieden de gemobiliseerde Finsche artsen vervan gen. Nadere fon van een Op de Karelische landengte uit- --en een infanterie-afdeelin- tot resultaat hadden, dat le vijand werd teruggedreven dedigingswerken, schutskazematten. genomen werden, macht heeft (jementsvluchten t en 18 ver- waaronder acht ge- door onze troepen De Russische h.cht- verkennings- en bombar- ondernomen". Reuters speciale correspondent meldt dat vandaag een der grootste legers, dat ooit den Oceaan is overgestoken, in Suez aangekomen, is. Het bestond uit het Nieuwzeelandsche expeditieleger en Australische troepen en werd verwel komd door minister Anthony Eden. De haven lag vol grijze passagiersschepen, die als transportschepen waren inge richt, en begeleidende Britsche oorlogs schepen. In de haven heerscht groote bedrijvigheid. Onophoudelijk beschieten de Russen de Mannerheimlinie. De Finnen geven toe belangrijke verliezen aan man schappen te hebben geleden. Eerste blad, pag. 1. De Amerikaansche giften voor Finland. Het comité tot hulpverleening aan Finland heeft meer dan een millioen giften van een dollar elk ontvangen. De offervaardigheid van het Ameri kaansche publiek, aldus wordt medege deeld heeft de industrieelen en de ban kiers der Vereenigde Staten er toe aan- gemoedigd eenzelfde som te storten. De president van Uruguay, generaal Alfredo Baldomir, heeft een boodschap aan het parlement gezonden, waarin hij aanbeveelt, honderdduizend peso’s toe te staan voor hulpverleening aan Finland. Verschillende vooraanstaande Indi sche figuren, zoowel uit de Inheemsche als uit de Europeesche wereld, hebben zich uitgesproken over de aan de orde zijnde vlootversterking en hun groote instemming betuigd met den aanbouw van de drie slagkruisers, waardoor In- dië een positieve factor zal worden in de internationale strategische positie. Derde blad, pag. 3. Japan heeft het arbitrage- en con- ciliatieverdrag met ons land opgezegd. Een nieuw verdrag is in uitzicht ge steld. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt Op de landengte van Karelië heeft de vijand in den loop van den dag zijn aanvallen voortgezet. De felste aanval len vonden plaats ten Westen en ten Oosten van Summa en aan de rivier de Taipale. Alle Russische aanvallen wer den afgeslagen. Het schieten der artil lerie was hevig. Vijf vijandelijke tanks werden vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladoga meer werd op den Archipel van Pit- karanta een uit zeventig paarden be staande vijandelijke colonne vernietigd. Te land was de vijandelijke artillerie zeer actief, doch de Russische infan terie heeft geen enkelen aanval onder nomen. Te Aittojoki hebben de Finsche troepen een klein aanvallend detache ment tot de uitgangsstellingen terug gedreven. In den loop van den dag van giste ren hebben de Finsche luchtstrijd krachten verkennings- en verdedigings- vluchten ondernomen en vijandelijke concentraties gebombardeerd. De acti viteit der vijandelijke luchtmacht bleef beperkt tot enkele operaties boven de De „Burgerdijk” is reeds het derde schip, dat de Holland Amerika-lijn se dert het uitbreken van den oorlog ver loor. Zooals bekend gingen de ..Binnen dijk". een zusterschip van de „Burger dijk” en de „Spaarndam" verloren ten gevolge van het loopen op een mijn. Ook is de ..Burgerdijk” het derde schip, dat door Duitsche onderzeebooten tot zinken is gebracht. De beide andere waren de „Sliedrecht” en de „Arends- kerk”. De moed en volharding, welke de Finnen in den strijd om Summa aan den dag leggen, is van dien aard, dat deze strijd, naar men te Helsinki meent, in de geschiedenis geboek staafd zal blijven als het Finsche Ver dun. Het front van Summa is onge veer twaalf k.m. breed en in deze nauwe ruimte hebben de Russen dui zenden mannen en machines geworpen. Wanneer hun mannen weggemaaid zijn en de overlevenden vermoeid ra ken, brengen de Russen nieuwe troe pen in het veld om hen te vervangen. De Russen in dezen sector zijn goed uitgeruste beroepssoldaten. De eenige rust, welke de Finnen krijgen, is een paar uur voor middernacht voor de Russen bij het aanbreken van den dag hun aanvallen hervatten. Dezelfde Finnen weerstaan iederen nieuwen aanvalsgolf der Russen. Aan het Noordoostelijke front van het Ladogameer hebben zich geen ge vechten van belang voorgedaan. De Russen hebben een enkel offensief po gen te ondernemen in de streek van Haittojoki, maar dit offensief misluk te. Bij het Ladogameer hebben de Russische troepen gepoogd eenige de tachementen over het ijs te sturen, maar de aanvallen werden gestuit door de Finnen, die verschansd lagen op de eilandjes, welke overal in het meer liggen. eenige vijandelijke batterijen tot zwij gen gebracht en dertig gevechtswagens vernield. Ten Noord-Oosten van het La dogameer hebben de Finsche troepen den vijand een zwaren nederlaag toe gebracht. Deze verloor achthonderd man. Verder werden zestig voertuigen en twee gevechtswagens vernietigd. De buit van de Finsche troepen omvat een groote hoeveelheid infanterie-wapenen. Tijdens luchtgevechten op 9 Februari hebben de Finnen met succes Russi sche bases gebombardeerd. Schip wordt als verloren beschouwd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het vrachtschip „Burgerdijk" van de Holland Amerika Lijn noodsei- rijke brandbommen, waardoor ver scheidene branden ontstonden. Groote verwoesting werd aangericht. Twee personen werden gedood en twee ge wond. Ook Hangö werd gebombardeerd, doch hier was de schade betrekkelijk gering. Het kruiende Waal-ijs verplaatst zich stroomafwaarts. De Rijn tusschen Arn hem en Wageningen zit nog vast. Vierde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Een Italiaansch verkeersvliegtuig is tegen een heuvel te pletter gevlogen. De 10 inzittenden werden gedood. Eerste blad, pag. 3. waarbij verscheidene burgers om het leven kwamen. Volgens gecontroleerde inlichtingen heeft de vijand Zaterdag twee vlieg tuigen verloren. In het Finsche legerbericht van Za terdag wordt o.a. gezegd Alle vijande lijke aanvallen in Karelië werden met groote verliezen voor den vijand afge- «lagen. De Finsche artillerie heeft Gisterochtend ontving de Holland Amerikalijn een radio-telegram van de „Edam” van dezelfde reederij, dat dit schip de bemanning en passagiers van de „Burgerdijk” gered heeft en dat allen wel zijn. De „Burgerdijk" wordt als ver loren beschouwd. De „Burgerdijk” vertrok 30 Januari j.l. van New York naar Rotterdam. Het schip meet 6835 bruto reg. ton en werd in 1921 bij C. van der Giessen en Zo nen te Krimpen aan den IJssel gebouwd. Troepen uit Australië en Nieuw-Zee- land zijn te Suez aangekomen. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. F. Het vrachtschip „Burgerdijk” van de HollandAmerika Lijn is bezui den de Scilly Eilanden door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De reden is onbekend. De passagiers en bemanning zijn gered. Eerste blad. pag. 1. In de sectoren van Summa en Taipale was het vuur der Russi sche artillerie buitengewoon hevig. De gebetonneerde versterkingen ondergingen een zeer zwaar gra- naatvuur, doch de weerstand kon niet worden gebroken. Niet ver heeld mag echter worden, dat de schade, welke door de Russische artillerie was aangericht vrij be langrijk is. Vier malen wierpen de Russische troepen in opeenvolgen de golven hun infanterie naar vo ren. Zij werd met ernstige verlie zen teruggeslagen. “’ische ^Hüll.' Volgens H - •- “s den door de c y aanvaard, vrede zijn. Het Russische legerbericht van gisteren luidt „Op 11 Februari bedrij vigheid van verkenners en in eenige sectoren artillerievuur. Nog steeds bot- _i_singen tusschen kleine infanterie-af- frontlinie. Viborg werd gebombardeerd, deelingen ten Noorden van het l.adoga- meer. C, wisseling van artillerievuur treffen tusschen i- gen, welke >s.Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode- ftzonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het Ijlaö laagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren egen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Ingediend is een wetsontwerp houden de heffingen, ten behoeve van het Lee- ningsfonds 1940. Voorgesteld worden: 15 opcenten op de successiebelasting; ver- hooging benzinebelasting met bijna li cent per liter; heffing op koffie: 10 op centen op den suikeraccijns. Deze hef- fingien dienen ter dekking van de mo- Gueel *orden r- rnU?amen ^ake wil Lord Tweedsmuir, de gouverneur- generaal van Canada, die onder den naam John Buchan als schrijver be kendheid had verworven, is gisteren overleden in het neurologisch instituut te Montreal. Hij is 64 jaar oud gewor den. Tot ’t einde kwam, was hij buiten bewustzijn. In de afgeloopen vijf da gen was hij ernstig ziek tengevolge van een hersenschudding, die ontstaan was, doordat hij in het regeeringsgebouw te Ottawa op een gegeven oogenblik het bewustzijn verloor, viel en daarbij een hoofdwonde bekwam. Door middel van bloedtransfusies heeft men nog ge tracht zijn leven te behouden. Sir Lyman Duff, hoofd van het op perste gerechtshof is tijdelijk tot gmi- verneur-generaal van het Dominion benoemd. Verder werd afgekondigd, dat er zeven dagen officieel gerouwd zal worden. Het lijk van Tweedsmuir zal Dinsdag en Woensdag in Ottawa blijven, waar de staatsbegrafenis zal plaats hebben. Vervolgens zal het in Montreal gecremeerd worden, waarna de asch naar Schotland zal worden vervoerd. President Roosevelt heeft lady Tweedsmuir een telegram van rouwbe klag doen toekomen. Minister Cordell Hull heeft den Canadeeschen premier, Mackenzie King, zijn diepe sympathie betuigd. John Norman Stuart Buchan, de oudste zoon van lord Tweedsmuir, dient op het oogenblik als officier bij de Canadeesche strijdkrachten in En geland. Te Albany (Vereenigde Staten) heeft een orkaan gewoed; er zijn vele slachtoffers. uiteenzettingen te Washing- "bevestigen, dat de jongste stappen Amerika geen pogingen zijn om onmiddellijk stopzetten van de Vijandelijkheden te verkrijgen, maar dat zij gericht zijn op een toekomstige economische regeling in de wereld. Sommige Congresleden zien in de met neutrale staten geopende besprekingen de kiem voor een „bond van neutrale landen”. Tegenstanders van Roosevelt zien in deze voorloopige besprekingen met nog niet nader aangeduide staten j- waaronder sommige Zuid-Ameri- kaansche en ook Nederland en België alweer een mogelijk gevaar voor Amerika om bij bet Europeesche con flict betrokken te worden. Ambtenaren van Hull’s departement ontkennen, dat door Amerika aan vredesplannen wordt gewerkt en zij geven niet veel hoop, dat de reis van Sumner Welles en de besprekingen met de neutralen tot directe vredesvoor stellen door Amerika zouden leiden. Zaterdag gaf minister Huil in een persconferentie te Washington een na dere uiteenzetting van de jongste stappen der Amerikaansche regeering. Huil zeide„De doeleinden zijn de vrede en een gezond economisch leven ih het tijdperk na den oorlog. Sinds eenigen tijd stellen de Vereenigde Staien alles in het werk om de grond denkbeelden van het programma voor een gezonde en stabiele periode in de internationale betrekkingen na den oorlog, levendig te houden. De hoek steenen van deze politiek zijn 1. stopzetting en beperking van de bewapening 2. aanvaarding door alle landen van een gezonde vrijhandelspolitiek. Deze doeleinden moet de wereld Streven, wil er in het tijdvak na den Oorlog een gezond economisch leven zijn en geen autarkie en totalitaire stelsels. Wanneer de vrede komt, zullen er, naar wij hopen, zeer definitieve be grippen en zelfs verplichtingen bestaan inzake de grondbeginselen, welke van vitaal belang zijn voor een wereld in vrede.” De rechtzetting van de bedoelingen in Washington zijn een logisch gevolg van de jongste uitingen der oorlog voerenden, dat zij op het oogenblik geenszins van plan zijn de wapens neer tP leggen. Een vastomlijnd vredesvoorstel zou dus op het oogenblik onmogelijk een kans kunnen maken. Stellig niet bij de wheerden. Men heeft zich te ’’ashington dan ook gehaast volledige verzekeringen te geven aan den am- assadeur van een der geallieerden be lettende het karakter van de missie van Sumner Welles, waarbij bleek, dat re*s van den onderstaatssecretaris h jCen geval de geringste ongerust- of wantrouwen van geallieerde ba h k°n rechtvaardigen. In dit ver- n merken welingelichte waarne- lij?rs Washingt jn op, dat het werke- düel der missie van Sumner tan ia Z°U 2^n een bezoek te brengen lieerde—’ Het standpunt der ge' een reis ’‘«en- Juist «chtingen t. stanrf aanzn in”'nd"n is 1 -'** 4jt kherhaalde malen getracht Roosevelt te interesseeren voor lelingsgebaar door hem con- afgezanten te zenden. Deze ïouden den president geen om zich op den door weg te wel zouden zij krachtig «.iju k/vaiun vul ioS00t)iijken waarnemer Sum- u*t te zenden teneinde ter Ware beweegredenen dezer 3 Duitsche zijde te veri- mten maar 'agen tot zijn besluit om de be«even’ bijgedr; Welles de van Berlijn. Het standpunt der -Jen is inderdaad te goed bekend naar Europa te rechtvaar- is het echter, dat de in to» aanzien van den toe- l tegenstrijdig zijn. 1-^. - het niet onbekend, dat tster u^e ®u*tsche persoonlijkheden aatlleidlno len voorgestelden hebben als zijn her y- Plaatsc staPPen lleeren. Galen" ^sprekingen tusschen de neu- de EuroDeró? slechts ten doel hebben Gneintfe neutraliteit te polsen, aansluit,van ivoren van hun beo: G Verzeheren bij de econo- Ninselen, wcike herhaaldelijk - uiteengezet zijn en welke onderstaatssecretaris even- geheele wereld moeten wanneer er van een na dezen oorlog b.* L’*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1