In Finland Vlucht uit Moskou Haagsche Courant van Maandag 12 Februari 1940 De de Finsche van STADSNIEUWS Tien procent bevolking is in oorlogsdienst Gëmeente-apotheek geopend nieuwe den vorm van betaald overwerk wordt gecompenseerd. Toch ligt hier NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering hoofdbestuur. FEUILLETON. opende JjlVordÉ p^rvolyctdl COMITÉ TOT CULTUREEL GEESTE LIJKE ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. algemeene verbetering, De tegenstellin gen van vroeger ik hoop er nog eens een afzonderlijken brief aan te wijden verloren haar scherpte, en alles wees op de komst van een periode van rus tige, gezonde ontwikkeling, toen de Engelsch-Fransch-Duitsche oorlog plot- GENOOTSCHAP NEDERLAND- ENGELAND HAAGSCHE VEREENIGING VOOR VRIJWILLIGE VROUWELUKE HULP. Het bureau van de Haagsche Vrij willige Vrouwelijke Hulp, Kerkplein 3, dat 19 Februari, des morgens te 11 uur wordt geopend, zal Maandags, Woens dags en Vrijdags van 113 en Maan dagsavonds van 89 uur open zijn. SUBSIDIES AAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. In de Gemeentebegrooting voor 1940 is opgenomen een aantal subsidieposten voor instellingen, waaraan ingevolge art. 14 der Armenwet telkens voor niet langer dan een jaar subsidie kan wor den verleend, nadat voor elke subsi- dieering advies van den Armenraad is ingewonnen. Het advies van den Armenraad be treffende deze subsidiën is thans in gekomen en B. en W. stellen nu den Gemeenteraad voor, de subsidies defi nitief vast te stellen. Voor de Studievereeniging voor psychical research zal op Vrijdag avond 16 Februari in de Soefizaal, Ba- zarstraat 20, dr. S. Hofstra, directeur Museum Land- en Volkenkunde te Rot terdam, een lezing houden over: „Het Bovennatuurlijke bij de Mendi in West- Afrika. CHR. GEREF. GEMEENTE VAN ’s-GRAVENHAGE-OOST. De kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van ’s-Gravenhage-Oost heeft in de va cature, voortdurend door het bedanken van ds. D. Biesma te Drogeham, thans een nieuw tweetal geformeerd, bestaan de uit de predikanten ds. I. de Bruyne te Sassenheim en ds. J. P. Geels te Drachten. We mogen hieraan toevoegen dat ds. Geels eerder hier ter stede op het twee tal voorkwam, terwijl ds. de Bruyne zoo juist een beroep aannam naar Deventer, REINIGINGSHARMONIE BRENGT TWEE SERENADES (Nadruk verboden.) ZESDE BLAD, PAGINA 1. Welkom! Een betooverend lachje miste zijn uitwerking niet. Het werd Lisaweta warm om het hart bij dit innemend lachje der Russen, die elk een, door een vriend in huis gebracht, eveneens als vriend begroeten. Bernekamp ik ken den naam van uw familie heel goed, Lisaweta Michaelowna. Overigens heeft een van mijn vriendinnen, Sofia Karégin, mij vaak over u gesproken. Daarom waag ik het dan ook hier te komen, gravin. Ik heb tever geefs naar het adres van Sofia Karé gin gezocht. Zjj woont niet meer hier. Zij is met een Amerikaansche familie naar New York vertrokken. Maar als ik u met het een of ander behulpzaam kan zijn De gravin opende de deur naar een kleine, behaaglijk ingerichte woonka mer. Lage, met kussens bedekte ban ken, bij de muren eenige lage tafeltjes, een paar bloemen. Door de kanten gor dijnen viel het licht van den Parijschen avond. Gaat u zitten, dan drinken wij samen gezellig thee en u vertelt mi) een en ander. Blijf jij ook, Fedor Konstantinowitsch? Het spijt me, gravin. Mijn auto staat buiten. Mijn dagtaak is nog niet afgeloopen. Ik wilde alleen maar Lisa weta Michaelowna bij u afleveren* scheen zij de bezoekster in zich opge nomen te hebben. Goeden dag, Fedor Konstantino witsch. Zij bood hem met een elegant gebaar haar door eenige kostbare rin gen versierde hand voor een kus. Wie breng je me daar mee? Permitteert u, gravin, dat ik u Lisaweta Michaelowna voorstel? De i? litiek opzicht weerspiegelde zich de i seling groote moelijkheden voor den uitvoer begon op te werpen. Daarover- i heen kwam de overval van de Russen. Finland werd zelf oorlogsterrein en nu leeft men hier bij den dag. De loonen i zijn, vertelt mij Vuori, nog niet ver- hoogd sedert eind December, maar in i den vorm van betaald overwerk wordt de stijging van de prijzen althans ge- deeltelijk gecompenseerd. Toch ligt l hier, in het economische, een van Fin- land’s zwaarste problemen. Twee maan- Er zij op gewezen, dat de aa in het Finsch als een o en de o als oe wordt uitgesproken. De naam van de stad Aabo klinkt dus als Oboe. Wethouder Buurman opende Zaterdag j.L de nieuwe Gemeen te- apotheek aan den Zuidwal. Tijdens den rondgang door de nieuwe apotheek. Burgemeester mr. S. J. R. de Monchy (vierde van links) en de directeur der apotheek, de heer Kok (links van den burgemeester) bij een poedervouwmachine. den heeft het land de tanden op elkaar gezet, maar de voorraden slinken, en de zorgen nemen toe. Geen wonder, dat menige Fin zich afvraagt, hoe dit kleine land het op den duur moet hier onderscheiden Er gebeurt niets, bolwerken tegen den groeten buurman, die alles in veelvoud heeft wat de Fin nen tekort komen. Alles: behalve dan het vermogen om te organiseeren en efficient te zijn. Op dat stuk zijn de Finnen de Russen verre de baas ge bleven. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is op de Prinsesse- gracht de 26-jarige mej. R. L. uit de van Lansbergenstraat met haar rijwiel aangereden door een passeerende per sonenauto. Zij klaagde over pijn in het rechterbeen en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar zij ter observatie is opgenomen. Laat mij je handen eens zien, kind. Lisaweta begreep niet, wat haar be minnelijke gastvrouw van plan was, maar deze onderzocht met een ken nersblik den vorm der lenige vingers, de fraaie lijn van de handpalm en den slanken pols. Nu heb ik ’t, zei ze plotseling le vendig, ik heb voor een groote se rie foto’s in een der bekendste vrou wentijdschriften mooie handen noodig. En die van jou zijn bijzonder mooi kind. Ik zoek al een heele poos, maar het juiste heb ik nog steeds niet kun nen vinden. We zullen jouw handen fo- tografeeren. Daar heb je dan voorloo- pig wat werk en eenige verdienste aan dan zullen we wel eens verder zien. Toen Lisaweta een uur later Helena Trubetzkoy verliet, was haar leven voor de naaste toekomst althans eenigszins te overzien. Zij bezat het adres van een Russische emigrante, die haar voor weinig geld wel een ka mer in haar huis zou afstaan. Zjj had een taak: eiken ochtend om tien uur present in het atelier van Helena Tru betzkoy, die haar bovendien nog een klein voorschot had gegeven. Met dat gene, wat haar van Robert Eschberg was overgebleven, zou zjj dus voorloo- pig wel kunnen rondkomen. Maar het geld van Eschberg brandde haar in de handen. Zij moest vooruit zien te komen, zelf verdienen. Zij zou hem el ke shilling, welke hij haar geschonken ’’ad teruggeven. Eerst daarna zou ze mat oprecht verdriet aan hem kunnen denken. De eerstvolgende dagen leerde Lisa weta het bedrijf bij Helena Trubetzkoy kennen: een groot atelier met zes jon-, OUDERAVOND DER SCHOOL A DE LA REIJWEG 212. Eén dezer dagen hield de openbare) school A, aan den de La Reijweg 212, een ouderavond, welke goed bezet was, De heer de Jongh opende als waar nemend hoofd der school wegens ziekt® van den heer Poldervaart den avoncl met een welkomstwoord en sprak de hoop uit voor een spoedig herstel van den heer Poldervaart. Hierna speelde de heer L. Muzerie eenige piano-soli, welke zeer in den smaak vielen. Ver» volgens sprak de heer G. v. Seumereri over „Het ontstaan en de ontwikkeling van het spoorwegwezen”, toegelicht mei lichtbeelden. Tijdens de pauze was er gelegenheid voor de ouders om zich met het onder» wijzend personeel te onderhouden over de gedragingen en vorderingen hunneg kinderen. Na de pauze werden enkele verkie zingen gehouden wegens vacatures, welke in de commissie waren ontstaan, waarna de heer van Seumeren ander» maals enkele piano-soli ten beste gaf. Enkele vroolijke films en de jubileum» film der Nederlandsche Spoorwegen hadden veel succes. De heer de Jongh sloot den zeer ge slaagden avond en dankte alle mede» werkers. de van 992 millioen Finsche Mark-, en in 1934 was het tot 1.449 millioen opge- loopen. In den winter van 1932 be reikte de werkloosheid haar diepste punt. Sinsdien ging het gestadig be ter. In alle productietakken kwam schot. Finland kon allengs van werk lozensteun afzien; het land begon te bloeien als zelden tevoren. Ook in po- Winterbal in Hotel Witte Brug Zaterdagavond organiseerde het ge nootschap NederlandEngeland in de zalen van hotel Witte Brug zijn winter- bal. Het leek ons een eenigszins gewaagde onderneming om in den Camavalstijd een „gewoon” bal te organiseeren. Men is immers bijna oververzadigd., Practijk en theorie liepen ook EEN GERINGDE KOET GEVONDEN. Bij het Ververschingskanaal werd door een inwoonster van de residentie een koet gevonden, welke in hopeloo- zen toestand was. Ondanks de zorgen er aan gewijd is de vogel overleden. Aan een der pooten zat een ring waarop stond: Mus. Zool. C. Helsinki 37496. De koet is dus blijkbaar geringd door het vogelstation aldaar en heeft de reis naar hier afgelegd om warmte en voedsel te vinden. De ring zal wor den opgezonden. Ik-zie u toch weer spoedig? vroeg Lisaweta. Zij voelde zich jegens Fedor Stolyn zeer erkentelijk gestemd. Wanneer u in Parijs blijft, zien we elkaar zeker spoedig bij onze ge regelde Russische bijeenkomsten. De gravin zal u daarover wel inlichten. Fedor Stolyn nam afscheid van de beide dames. Nu waren Lisaweta en Helena Tru betzkoy alleen. Na een paar vragen wist Helena Trubetzkoy alles, wat zjj weten wilde. Tja, wat beginnen we nu met je, kind? overlegde ze. Alle betrekkin gen, welke voor ons, Russen, in aan merking komen, zijn al door lotgenoo- ten van u bezet. Heb je een zekere vaardigheid in het een of ander, ste nografie, machineschrjjven? Lisaweta schudde ontkennend het hoofd. Waar zou ze dat alles hebben moeten leeren? In Moskou? Ze was blij, dat ze daar de openbare school nog had kunnen afloopen. Als Alexei haar nog niet het een en ander op het gebied van vreemde talen had ge leerd, zou het er zeker heelemaal droevig met haar hebben uitgezien. Haar talenkennis was evenwel bij lan ge niet voldoende om daarvoor een be trekking als correspondente op een of ander kantoor te kunnen krijgen. 't Is moeiljjk, heel moeilijk Helena Trubetzkoy streek peinzend langs haar voorhoofd. Ach, geef me eens die gebakjes aan, wil je? Lisaweta nam behoedzaam den por- celeinen schotel met petit fours op en overhandigde hem de gravin op haar vlakke hand. Deze keek plotseling ge ïnteresseerd toe, terwijl zjj haastig den schotel overnam* Lachtalarm fs nachts om 12 aar: het hotel in de Finsche hoofdstad stroomt leeg. De gasten en het personeel vinden elkaar in den schailkelder terag „DE WITTE NON” IN SCALA. Van Vrijdag 16 Februari a.s. af zal het „Groot Nederlandsch Volkstooneel” (Artistiek leider Willem Goossens) in Scala het groote succes-stuk „De Witte Non” voor het voetlicht brengen. Na het succes met dit gezelschap met „Het Biechtgeheim”, is thans „De Witte Non” op het repertoire genomen. Dit stuk zal zeer zeker weer duizenden ont roeren, met Roosje Kohier in haar crea tie als „de zuster”, Willem Goossens als kapitein Sevéri en Greta Goossens als „De Witte Non”. De verdere mede spelenden zijn: Alex Hock. Tonny van Otterloo, Ans v. d. Naaten, Dirk Jansa, Lou Poelman e.a. Na een klein half uur komt de verlos sende signaaltoonalles veilig. En onze armelijke optocht zet zich weer in beweging. Tien minuten later is de stilte in het hotel teruggekeerd Sir Walter Citrine en de zijnen heb ben vanmorgen mfinistor-president Ryti gesproken en nadien ontvingen zij de talrijke vooral Engelsche cor respondenten in de hall van mijn hotel. Ik zat mee in den wijden kring en hoorde, hoe sir Walter vertelde van zijn diepen indruk van de eenheid van het Finsche volk; hoe hij in Aabo en Tammerfors de verschrikkelijke ge volgen van den bommenhagel heeft gezien, hoe hij twijfelt aan de effi ciency van de Russische strijdmetho- den; hoe hij terugkeert met het voor nemen om het Engelsche publiek en de Britsche regeering dringend uit te noodigen, de hulp aan Finland uit te breiden; en hoe hij ervan overtuigd is dat die hulp niet zal uitblijven, hulp, waarvan de vorm en de mate vanoch tend door de Engelsche delegatie met de Finsche Regeering besproken is. Het lijdt geen twijfel, dat Finland zich in dezen afschuwelijken oorlog forceert. Het moet dat doen. Maar dui delijk is ook, dat de situatie allengs moeilijker wordt, ook wegens de zorgen van het transport en niet minder we gens nijpend gebrek aan arbeidskrach ten. Ik sprak vanmorgen uitvoerig met den voorzitter van de Finsche sociaal democratische vakcentrale, Eero Vuori, die mij vertelde, hoe ongeveer tien procent van de Finsche bevolking nu oorlogsdienst, aan of achter de fronten verricht De werkloosheid, die hier in 1930 hoog was gestegen, is Tuuut! Tuuuutü Alarm! ge meisjes, die zich met fotografeeren en kunstnjj verheid bezig hielden, vier Russinnen en twee Francaises. Allen traden Lisaweta met een vanzelfspre kende kameraadschappeljjkheid tege moet. De gravin liet zich niet vaak zien. Naar de kleine fotografe Ninette haar toevertrouwde, hield zij zich bjj- na uitsluitend bezig met het zoeken van opdrachten. Zjj rjjdt bjjna den geheelen dag met haar wagentje van het eene modeatelier naar het andere, naar kunsthandels, filmverhuurkanto ren en redacties van dagbladen en tijd schriften. Ze moet buitengewoon flink zijn, die Helena Trubetzkoy. In betrek- keljjk korten tijd heeft zjj die zaak op gebouwd. Maar hoe zjj begonnen is de kleine Ninette duidde met haar keurig gemanicuurde en vuurrood ge lakte nagels ongeveer de grootte van een mug aan zoo klein! Ik weet het maar al te goed, want ik ben er van het begin af bij geweest. Het ge beurde meer dan eens, dat we niet wisten, waar we het geld voor platen en chemicaliën vandaan moesten ha len. Ja, als die Russen er toen niet ge weest waren! Die hebben geholpen,^ zooveel zjj konden; ieder van hen heeft een paar sous bijgedragen. Zoo is het bedrijfskapitaal van dag tot dag gegroeid, Tenslotte zjjn we van het kleine dakkamertje in het Quar tier Latin naar een kamer aan do straat getrokken en zoo is het steeds bergopwaarts gegaan. Nu vormen wij het „Atelier Trubetzkoy”. Wij staan buiten alle concurrentie. De heele we reld kent onze foto’s en publiceert zei Ze stak haar wit gepoederd Gamin» neusje pedant in de lucht, de klein® Ninette* geen hand voor oogen te zien. De auto’s rijden met twee schamele licht streepjes, de tram voert één zwakke groene lamp. Wat kunnen de Russen Gouden echtpaar en jubileerend ambtenaar. De Reinigingsharmonie heeft Zaten dagavond twee serenades gebracht. Te half acht zou voor de woning Newtonstraat 194 een serenade worden gebracht aan het echtpaar W. v. d* SpankHeeren, dat zijn gouden huwe lijksfeest herdacht. Een zoon en een schoonzoon van het echtpaar zjjn werkzaam bjj de gemeentelijke reini» ging en de Reinigingsharmonie achtte het haar plicht, op dezen dag voor een muzikale bijdrage te moeten, zon gen. Om half acht was er een groot aantal belangstellenden saamge- stroomd, maar men moest nog 20 mi nuten wachten alvorens de harmonie onder leiding van zjjn dirigent, de» heer Galok,' verscheen. Het programma werd geopend met Officier van den Dag, gevolgd dooB Lang zullen zjj leven, en verschillende andere populaire melodieën. Na afloop van deze serenade begaf de harmonie zich met een autobus naar den Moerweg, waar voor de wo ning van den heer P. J. Olivier, tech nisch opzichter le klas van de gem. reiniging, eveneens een serenade werd gebracht in verband met het feit, dat hij zjjn zilveren jubileum herdacht. Sir Walter zelf is in pyama, en de Amerikanen vlassen al op een nach telijk interview. Noel Baker gaat op zijn rug op een bank liggen„try to have some sleep”. Wij wachten. De si renes zijn stil geworden. Broederlijk zitten wij bijeen de hoteldirecteur en de liftjongen, sir Walter, een paar Fin sche officieren, kamermeisjes, de por tier, journalisten. Nachtelijke bombar dementen waren tot nu toe zeldzaam in Finland. Dezer dagen kreeg Ulea- borg er een. De stad was overdag in brand gebombardeerd en op den laaienden fakkel stevenden de Russen 's nachts opnieuw af. Maar Helsinki is pikdonker. Ik weet er van, want om een uur of acht ben ik uitgegaan Atelier Helena Trubetzkoy Kunstfoto’s. Tweede étage, alstublieft. Wilt U alleen gaan, of zal ik u vergezellen? Als u zoo vriendelijk zoudt willen Zijn, luitenant Stolyn? Lisaweta was plotseling bang. Hoe veel menschen zouden er niet bij He lena Trubetzkoy komen om haar hulp in te roepen? Stolyn had het immers zelf gezegd. Wat wilde ze hier eigen lijk?. Wat kon zu? Niets, maai dan ook letterlijk nietsHelena Trubetzkoy zou het zelf ook wel niet zoo breed hebben. Stolyn had de deur al geopend. Zi klommen een vrij steile trap op. Het was een typisch ouderwetsch huis, zooals men die in Parjjs meer vindt, donker en eenigszins muffig. Maar daar, waar de trap een bocht maakte, -- - - - viel het oog verrassend op een mooien, dochter van Michael von Bernekamp. ouden Empire spiegel, een paar fraaie kandelabers en dat wekte onverwacht herinneringen op aan betere tijden. De belknop naast de deur op de tweede étage glom, alsof hij pas ge poetst was. Daaronder vermeldde een visitekaartje nogmaals den naam van de bewoonster. Hier is het. Stolyn drukte op de bel. Een jong meisje in een zwart zijden japonnetje, dat gedeeltelijk door een coquet wit schortje werd bedekt, deed open. De gravin thuis, Maria? Jawel, Fedor Konstantinowitsch, komt u maar binnen. Lisaweta kreeg meer en meer het gevoel hier een stukje van den zoo vertrouwden geboortegrond terug te vinden. De kleine kamenier, een Russi sche met melancholieke oogen in een wat boersch gezicht met breede juk beenderen, de wachtkamer met een paar Russische landschappen aan den muur en tenslotte Helena Trubetzkoy zelf! Ietwat geagiteerd en met groote stappen kwam zij uit de een of andere deur. De fladderende, witte jas, welke zij droeg, deed haar toch reeds slank figuur nog grooter schijnen. Haar le vendige oogen waren slechts op Lisa weta gevestigd. Met een enkelen blik Wederom naar den schuil kelder. Het is één uur. Weer begint de op tocht der beschaving en de aftocht der menschelijkheid. Weer verzamelen wij ons allen in den schuilkelder. Som mige vrouwen hebben de breikous meegenomen: af en toe duurt de alarm- haar kort bezoek aan Finland eindigt, toestand uren. Dezen keer loopt het met drie kwartier af. Dan keeren wij terug naar licht en lucht: vandaag is het helder en zonnig, „Molotofweer!” Vuori dan vertelde mij, hoe na 1935 de werkloosheid snel is gaan dalen. In 1931 liet Finland, tegelijk met Enge land, den gouden standaard los. Daar door werd zoowel de schuldenlast lich ter te dragen als de concurrentiemoge lijkheid op de internationale markten grooter. De handelsbalans, tevoren pas sief, werd actief. In 1931 vertegenwoor digde het uitvoeroverschot al een waar- IX. Onder auspiciën van het comité tot cultureel geestelijke ontspanning voor werkloozen, zal op Donderdagavond 15 Februari a.s. in de groote zaal van den Dierentuin een concert worden ge geven, waaraan belangeloos medewer ken mej. Didi Doorman, celliste mej. Marie Heukeroth, zangeresde heer Henk Weimar, zangerhet Haagsch gemengd koor „Fidelio” onder leiding weer zeer uiteen, want het was er vol, van den heer Alb. de Jager het ballet van mevr. R. Gaillard-Jorissen en het Hofstads Jeugd Orkest onder leiding van mevr. T. Talboom-Smits. Voor de georganiseerden zijn de toe gangsbewijzen verkrijgbaar bij de ver schillende vakbonden, terwijl voor de ongeorganiseerden in de stempelloka len van den Dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon en in de Bilderdijk- straat 31 de kaarten verkrijgbaar zijn. Verzorgingshuizen voor Ouden van Dagen, die gebruik wenschen te maken van dit concert, kunnen telefonisch (395305) inlichtingen krijgen. Uitgevoerd zullen worden werken van J. Massenet, K. M. v. Weber, Ver di, Bellini, Mozart, Strauss, César Franck, J. Brahms enz. Dezer dagen vergaderde voor het eerst in 1940 op het bondsbureau in de residentie het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Vastgesteld werd een gewijzigd sche ma voor de financiering der congres sen van den N.R.K.M., teneinde een meer juiste verdeeling te bewerkstel ligen tusschen de kosten voor plaatse lijke, diocesane en landelijke instantie. Besloten werd tijdig voor elk winterseizoen landelijk een drietal schema’s te doen ontwerpen ten dienste van het winterprogram der plaatselijke R.K. Middenstandsvereenigingen, tel kens over een geestelijk-zedelijk-cultu- reel, een bedrijfseconomisch en een sociaal-politiek ontwerp. Vastgesteld werden concept conclu sies van den N.R.K.M. inzake monopo- liseerende machtsvorming in industrie en handel, weike conclusies zijn geredi geerd in aansluiting aan de stellingen, welke zouden zijn verdedigd door prof, dr. J. E. de Quay op het congres 1939 van den N.R.K.M., dat door den inge treden mobilisatietoestand geen door gang heeft gevonden. Besloten werd aan de aangesloten overweging te geven ten aanzien van de contributieheffing van gemobili seerde leden een lijn te trekken. Dit kan het best geschieden door als regel te stellen, dat elk lid op de nor male wijze zijn contributie betaalt, doch bij gebleken financieele onmacht van geval tot geval te beoordeelen reductie of ontheffing wordt verleend. '(Van onzen specialen verslaggever.) HELSINKI, 2 Februari. De moderne beschaving is een zon derlinge aangelegenheid. Zij heeft duizenden jaren haar best gedaan, om de menschen, eens holbewoners, te jeeren leven in licht en lucht. Zij heeft diepgaande studies gemaakt van de in richtingen van fabrieken, en de so ciale hygiëne behoort tot de belang rijke takken van de medische weten schap. Na ons dit alles te hebben op geleverd, keert dezelfde beschaving bet blaadje omzij dwingt ons om diep onder de aarde te kruipen, om ons te versteken van lucht en licht en ion. om onze moderne fabrieken en kantoren te verwisselen voor holen en spleten, om terug te keeren tot den primitieven staat, waarin wij eens hebben geleefd. De wereld van van daag krioelt van schuilkelders en loop graven, van bomvrije schuilplaatsen en gas-veilige onderkomens. Uit de lucht, als vervoersterrein veroverd door energie van de menschen, dreigt aan alle kanten gevaar. Dezelfde techniek, dezelfde chemie, welke zulke onbere kenbare winsten voor de beschaving opleverden, spannen zich in om dood en verderf uit vliegtuigen te strooien, en de menschen op de aarde worden holbewoners als weleer. Zie het Fin sche volkEen gezond, sportief, een gehard volk. Een volk, dat zijn eigen leven heeft opgebouwd en dat gehecht is aan den vrede als wellicht nauwe lijks een ander. Vandaag verwisselt het zijn moderne gebouwen voor on- dergrondsche holen, want elke minuut kan de sirene loeien, welke aankon- digt. dat de Russen, de „bevrijders” van Finland, in aantocht zijn om hun bommen te gooien op menschen en dingen. Dat alles schoot mij door het hoofd, toen vannacht om 12 uur ineens lucht alarm gegeven werd. Het hotel was al stil geworden; de menschen sliepen na een dag van werk en spanning. Op staan OpstaanEen liftjongen rent de trappen op, slaande op een zwaren gong. ÓpstaanOpstaanDe gasten verschijnen in de gangen meerendeels in pyama, waarover zij haastig een jas hebben aangeschoten. Beneden staat een man van de luchtbescherming, die den weg wijst Wij moeten buitenom, door een zwarten duisteren vriesnacht naar den kelder loopen. „Vaestosuo- jaanIn de schuilplaats zijn hou ten banken aangebracht en wat spaar zaam licht valt over de vale gezichten van de menschen. Naast mij zit Noel Baker, die met sir Walter Citrine aan bet hoofd staat van de Engelsche vak- vereenigingsdelegatie, welke vandaag zoo vol, dat zij, die de goede Haagsche gewoonte,'om eenigen tijd te laat te ko men, volgden, geen plaats meer konden vinden, en zich behelpen moesten met een staanplaats op den dansvloer. Daar was het soms moeilijk te dan sen, men danste „op de plaats rust”. Maar alleen kniesooren zullen het te vol gevonden hebben, aangezien de stem ming recht evenredig met het aantal menschen bleek te zijn. Aan de dansmuziek was bijzonder veel zorg besteed. In de eerste plaats de Moochers; goede wijn behoeft geen krans, welk spreekwoord volkomen op zijn plaats is bij deze band. Als gasten traden op de beroemde En gelsche bandleider. Nat Gonella en zijn niet minder beroemde echtgenoote, de croonette Stella Moya. Zij beiden ble ken bijzonder in den smaak te vallen. Nat Gonella met zijn onvergetelijke en glasheldere trompetsolo’s, Stella Moya met haar expressieve en levendige wijze van zingen. Vermelden wij tenslotte nog dat het genootschap een aantal officieren uit de garnizoens van de residentie en omlig gende plaatsen had uitgenoodigd, aan welke uitnoodiging velen gehoor hadden gegeven. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den hoek van de Laan van Meerder- voort en de Anna Paulownastraat de 64-jarige mevr. J. P. van N. wonende op de Laan van Meerdervoort gevallen door de gladheid van de straat. Zij heeft een heupfractuur gekregen. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Voor het eerst, sinds zij Robert Esch berg was ontvlucht, voelde zij zich niet meer zoo grenzenloos verlaten. Het was een herademing in een taxi door de hel verlichte straten te kun nen rijden. De menschen zagen er hier zoo vroolijk uit. In groepjes zaten zij druk pratend op het terras van kleine en groote café’s. Jonge meisjes passeerden haar lachend aan den arm van haar amants. De lucht scheen doortrokken van een lentegeur, die vrede en zorge loosheid ademde. De auto boog een stille dwarsstraat in. Fedor Stolyn stapte uit en het portier. Zijn we er? Hij wees op een naambord aan den muur van het gebouw: i' ••I I i I i t i i i i t i i i i l 18)

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21