OOK U GRIEP! De Fransche Kamer steunt de regeering eenparig IDE OORLOG TER ZEE VICKS \ANGE SALTS Vangt Uw pijn De rede over en Succes Daladier voor Ook Zaterdag bombar deerden Duitsche vlieg tuigen Britsche schep Fransche legerberichten Noorsche tankboot op een mijn geloopen KINCENtiDIS Duitsche legerberichten van dr. Frank Polen EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. moet zich beschermen tegen Twee trawlers tot zinken gebracht de dag Verlaagde prijs 90 et. Het schip niet gezonken is De Russische verliezen. Zie verder le blad, pag. 3 W VapoRub Een Engelsch oorlogsschip bestookt met luchttorpedo De bladen over de beteekenis van het Kamervotum. Wanneer Ge kouvat, behandel die bij het eerste teeken! Generaal Mannerheim naar de landengte. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht luidt: Plaatselijke activi teit van patrouilles en artillerie. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Een vijandelijke aanval op een onzer posten is afgeslagen. Eenig artillerievuur”. in de lucht, hebben de sovjets waar schijnlijk nog verscheidene tientallen andere vliegtuigen verloren. Twee Russische lichtingen opgeroepen. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap verneemt uit Moskou, dat de lichtin gen 1920 en 1921 in Rusland onder de wapenen worden geroepen. De Zweedsche regeering heeft bij de sovjet-regeering geprotesteerd wegens den aanval van Russische vliegtuigen op het Zweedsche stoomschip Virgo” dat op 5 Februari bij de Aaland-eilan- den tot zinken werd gebracht. Mislukte aanval op Kustvaartuig. Vrijdag heeft een Duitsch vliegtuig zonder succes het kustvaartuig „Boston Trader” (371 ton) gebombardeerd, toen doch teneinde het geluid ervan te over stemmen. Sir Walter Monckton aan het front. De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche troepen aan het Weste lijk front meldt, dat Sir Walter Monck ton, het hoofd van het Britsche censuur bureau, in het algemeen hoofdkwartier van Frankrijk is aangekomen. Geen Britsche luchtaanval op het eiland Sylt Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede Het uit buitenlandsche bron komen de bericht, als zou een Britsche bom menwerper Zaterdag een aanval heb ben ondernomen op het eiland Sylt, en vier bommen hebben uitgeworpen, is volkomen ongegrond. Men vermoedt, dat zij naar Brazilië zijn gevlucht. Vandaar zouden zij wil len trachten om via Italië Duitschland te bereiken. lersche gisteren Verscheidene communisten zijn ge arresteerd in verband met onwettige actie, vooral wegens persdelicten. sche ambassadeur te Moskou, Stein- De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee trawlers, de „Robert Bowen” en de „Fort Royal” Zaterdag door aan vallen van vijandelijke vliegtuigen in de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Vier officieren en achttien onderof ficieren en manschappen zijn om het leven gekomen. De Fransche bladen wijzen op de eensgezindheid van het land, welke tot uiting is gekomen in de stemming van het parlement, na de debatten in ge heime zitting, waarvan niets is uitge lekt. behalve dan dat zij van een hoog gehalte waren en van een hartelijk heid, welke het vertrouwen in de over winning weergeven. Frankrijk is thans inniger vereenigd Duitsche overheid is uitstekend. Niet ak> leen bij de spoorwegen en de posterijen, maar ook bij de politie gebruiken wij Polen. Tenslotte besprak de gouverneur hef Jodenvraagstuk. Polen, zoo zeide hij, was een land, dat wel het rijkst was aan Joden van alle landen in Europa en die het openbare leven grootendeels be» heerschen. Alle maatregelen, welke wij nemei^ geschieden krachtens de verordeningen, Er wordt geen vonnis geveld zonder uit» spraak van het gerecht. Wanneer men beweert, dat ik 13.000 studenten het» laten ombrengen en dat ik duizenden menschen de bosschen heb ingedreven en daar heb laten verhongeren, dan zeg ik daartegenover dat dit alles niet waar is. Ik draag de verantwoording, die da Führer mij gegeven heeft. w IP- --Tvooqdedigst Geïnterneerden van „Graf Spee” en „Tacoma” ontsnapt Volgens het Urugueesche blad „El Pais” zijn verscheidene opvarenden van de „Tacoma” en de „Graf Spee” ondanks de interneeringsmaatregelen, ontsnapt. Sabotage op een Engelsch schip Het Britsche consulaat te Boston heeft een onderzoek ingesteld naar een vermeende sabotage in verband met twee branden, welke op het Britsche vrachtschip „Lindenhall” zijn uitge broken. 84.000 Schepels Canadeesch graan worden thans uit het schip ver wijderd. Het schip had Vrijdag met 300.000 schepels graan naar Engeland moeten vertrekken. Andere schepen, die zich in de nabij heid bevonden van de „Robert Bowen” en de „Fort Royal” hebben den aanval der Duitsche vliegtuigen beantwoord en zijn er in geslaagd de bommen te ont wijken door zig-zag te varen. De aan val heeft ongeveer tien minuten ge duurd, toen de komst van Engelsche jachtvliegtuigen de vijandelijke vlieg tuigen heeft gedwongen een goed heen komen te zoeken in de wolken. dit zich eenige mijlen uit de kust be vond. Na ongeveer 14 bommen bij het schip te hebben uitgeworpen en dit met ma ch inegeweervuur te hebben bestookt, vloog het Duitsche toestel in de rich ting van de Britsche kust. Drie Britsche vliegtuigen hebben het evenwel ver jaagd naar zee. Aan boord van de „Boston Trader” zijn twee personen door mitrailleurvuur licht gewond. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt medegedeeld, dat men na ont vangst van de rapporten thans kan zeggen, dat Vrijdag bij de aanvallen van de Duitsche vliegtuigen geen sche pen zijn gezonken en slechts drie zijn beschadigd. dan ooit. Het geheele land staat ach ter Daladier geschaard, wiens oorlogs- bedrijvigheid zich op de meest doel treffende wijze kan ontwikkelen. De stemming in de Kamer beteekent een krachtig antwoord aan Berlijn en Mos kou. „Le Journal” beschouwt het debat in de Kamer als een eenig feit in de geschiedenis van ’t parlement. Duitsch land wilde door zijn geheimen dienst inlichtingen hebben over de geestes gesteldheid in Frankrijk. De stemming in de Fransche Kamer geeft een dui delijk antwoord. De „Matin” is van meening, dat de geheime zitting een ware zegepraal voor Daladier geweest is. De „Excelsior” schrijft, dat de goed gekeurde motie geen twijfel meer doet bestaan. Ingediend door de leiders van alle groepen, werd zij goedgekeurd door alle leden van de vergadering. De „Epoque” schrijft, dat het parle ment Daladier belast heeft met de zware en groote eer „den oorlog te lei den tot de zegepraal”. Achter hem heeft het parlement zich gegroepeerd, eensgezind en vol vertrouwen. In het orgaan van den socialistischen leider Blum, de „Populaire”, wordt groot belang gehecht aan de stemming. Er wordt op gewezen, dat men terug gekeerd is tot een innige samenwer king tusschen de uitvoerende en de wetgevende macht. Als besluit van de geheime zitting heeft het parlement eenstemmig verklaard, dat alles in het werk gesteld was, teneinde de stoffe lijke en moreele krachten van het land op het peil te brengen van de heldhaf tigheid van het leger. Zweedsch protest te Moskou over tot zinken brengen van de Virgo” Het bestuursapparaat. In het bestuursapparaat bedient het gouvernement zich zooveel mogelijk van de medewerking van Poolsche ambte naren. Alleen de opperste contróle- instanties moeten uiteraard in Duitsche hand blijven. Alle groote gemeenten hebben hun Poolschen burgemeester be houden, die weer rechtstreeks onder een Pool, den zoogenaamden woid staat. De samenwerking tusschen de Polen en de Zaterdagavond half 7 is de geheime zitting van de Fransche Kamer geëin digd. De voorzitter, Herriot, deelde mede, dat tot slot der beraadslagingen over het beleid der regeering, een mo tie was ingediend, ondert-ekend door alle fractieleiders. In Na het aannemen van de motie heeft Herriot een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat niets de na tionale gezindheid kan breken. De rede werd door alle leden van de Ka mer staande toegejuicht. Vrijdag a.s. zal de Kamer het vraag stuk van de censuur behandelen. Duizenden personen zijn gisteravond in Belfast uiteengedreven door de po litie, die met den gummistok charges uitvoerde tegen de deelnemers aan een bijeenkomst naar aanleiding van de terechtstelling van Barnes en Richards te Birmingham. Dertien personen wer» den gearresteerd. Er werden steenen naar de politie-agenten geworpen, Eenigen hunner werden licht gewond, Onder groote belangstelling heeft, zoo- als Zaterdag reeds gemeld is, dr. Frank, de gouverneur-generaal in het thans onder Duitsche bezetting staande Pool sche gebied te Berlijn, voor journalisten een voordracht gehouden. Hij gaf een uiteenzetting van de toestanden in het vroegere Polen. Het gebied van het gouvemement- generaal, aldus dr. Frank, maakt deel uit van de Duitsche souvereiniteit, maar vormt geen bestanddeel van het Duit sche rijk. Het totale gebied omvat op het oogenblik iets meer dan 110.000 vierkante k.m. met ongeveer 14J mil- lioen inwoners. Hiervan zijn ongeveer 12 millioen Polen, voorts ongeveer 2 mil- lioen Joden en ongeveer 500.000 Oekraïners alsmede 60 tot 70 duizend volks-Duitschers. De moeilijkheden, welke in dit gebied heerschen, zijn een gevolg van den oor log, daar komen nog bij speciale gevol gen van de vroegere Poolsche bestuurs- methoden. Polen had een groot geluk, dat de oorlog slechts van betrekkelijk korten duur was. Desondanks waren de toe standen, die wij hier hebben aangetrof fen, buitengewoon deerniswekkend. Wat ons hier bijzonder heeft getroffen, was de achterlijkheid op elk gebied in zaken, welke in andere landen van zelf spreken. Het gebruik van vleesch, vet en boter was beperkt. De gemiddelde bewoner van de Poolsche groote steden had in vredestijd een weekloon van 26 zloty (dertien mark), er kan dus geen sprake van zijn, dat het Duitsche beheer in Polen de levenspositie slechter heeft ge maakt. Het generaal-gouvernement heeft van den Führer opdracht gekre gen aan het Poolsche volk, voor zoover mogelijk, leven en vrijheid, arbeid en an dere bestaansmogelijkheden te garan- deeren. Van den eersten dag af heeft het generaal-gouvernement deze op dracht vervuld. Thans werken weer ruim 380 groote bedrijven met ongeveer 800.000 arbeiders. De productie aan ijzererts bedroeg in 1938 90.00(f ton in 1940 zal zij ruim 300.000 ton bedragen. In 1941 zal deze productie, volgens onze ramingen, een half millioen ton bereiken. Dr. Frank zette vervolgens uiteen, hoe er naar gestrefd zal worden ook op elk gebied de productie te verhoogen. De Poolsche arbeidende bevolking zal de bijzondere bescherming van het gene- raal-gouvemement genieten. In elke fa briek zijn bedrijfsziekenfondsen opge richt, alsmede centrales, die levensmid delen beschikbaar stellen. IERLAND. Een groep leden van het republikeinsche leger heeft een overval gepleegd op een kamp te Het Noorsche tankschip „Gallia” (9968 ton) dat van Mexico op weg was naar Nederland, is gisterochtend vroeg op een mijn geloopen. De schipper van de reddingboot, die ter assistentie was uitgevaren, heeft medegedeeld, dat de mijn een gat had geslagen in het voorschip, waardoor de voorpiek snel water maakte. Het waterdichte schot hield het schip ech ter drijvende. De reddingboot was behulpzaam bij het ankeren van het tankschip dichter onder de kust. Roosevelt over den oorlog in Finland Op de trappen van het Witte Huis te Washington heeft president Roosevelt Zaterdag de leden van het Ameri- kaansche jeugdcongres toegesproken. Zijn woorden werden, zoodra hij „Fin land” noemde, door geestdriftig gejuich onderbroken. De sympathie van Ame rika, aldus de president is voor 98 pro cent met de Finnen. Jaren geleden hoop te ik, dat Rusland zijn moeilijkheden zou te boven komen en dat zijn regee ring tenslotte een vredelievend en popu lair bewind zou worden, dat niet zou ra ken aan de onschendbaarheid van zijn buurstaten. Die hoop is nu of wel voor bij of wordt voor betere tijden bewaard. De sovjet-Unie heeft zich vereenigd met een andere dictatuur en is een naburig land binnengevallen, dat slechts in vrede wenscht te leven als een vrije vooruitstrevende democratie. De Amerikaansche hulpverleening aan Finland is in sommige kringen bestre den als „een poging om Amerika in den imperialistischen oorlog te betrekken. Dat was klinkare onzin. Hier is een kléine republiek in het Noorden van Europa, welke ongetwijfeld haar on schendbaarheid van grondgebied en re geering wenscht te behouden. Niemand met gezond verstand gelooft, dat Fin land eenige voornemens koesterde ten aanzien van de onschendbaarheid en de veiligheid der sovjet-Unie. Amerika wil de Finnen helpen door hun geld te lee- nen of te geven. Dat wij zelf met de sovjets in oorlog zouden geraken, eveneens onzinnig gepraat. Duitsche vliegtuigen hebben voorts Zaterdag een Britsch oorlogsschip in de Noordzee aangevallen. Het oorlogsschip verscheen ten tooneele, toen twee bom menwerpers den trawler „Bamsness 173” aanvielen. De vliegtuigen lieten den trawler terstond ongemoeid en een der bommenwerpers deed een duik vlucht boven het oorlogsschip, dat het vuur op de toestellen opende, waarop zij de vlucht namen. Een opvarende van de „Barnsness” zeide, dat de eene bommenwerper een soort luchttorpedo uitwierp. De „Barnsness” had geen schade op- geloopen, aldus United Press. ENGELAND. Het Belgische s.s. „Flandres” (5827 ton) is vandaag in aanvaring gekomen met een onbekend vaartuig twee mijl buiten de Zuid-Oostkust van Engeland. Alle opvarenden zijn in veiligheid. Aangaande de aanvaring van de „Flandres” is nog het navolgende te vermelden: Het schip liep vol door een groot gat in de midscheeps. Het werd op sleeptouw genomen en nog juist op het nippertje aan den grond gezet. De .Frandres” was op weg van Ant werpen naar Montevideo, met een la ding vischlijm en juist uit de Duims vertrokken, nadat de contrabande- contróle aldaar had plaats gehad. De twee schepen zaten gedurende eenigen tijd in elkaar verward en toen zij met een slingerende beweging van elkander losraakten, werden eenige platen van de .Flandres” verwrongen, terwijl de reddingsloepen aan bakboord en de radioinstallatie werden verwoest. De bemanning van 45 koppen is in haar geheel aan wal gebracht, behalve de kapitein en vier officieren, die aan boord bleven. Niemand werd gewond. De „Flandres" is aan den grond gezet. Neem, indien noodig, een laxeer middel en een warm bad, ga naar bed. Smeer flink Vicks VapoRub op keel en borst en bedek dat met warm flanel. Snuif bij wijze van voorzorgsmaatregel eenige malen per dag een weinig Vicks goed door de neusgaten op. Duitsche cijfers over de Britsche verliezen Van deskundige Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat men ’t Britsche ton- nageverlies niet, zooals van Engelsche zijde gedaan wordt, van de totale ton nage kan aftrekken, doch slechts van de tonnage, welke voor overzeesche transporten in aanmerking komt. Zoo moet o.a. de kustvaart buiten beschou wing worden gelaten. Beschouwt men de Britsche tonnage- verliezen in verband met dat deel der tonnage, dat het moederland voor de noodzakelijke aanvoeren ter beschik king staat, dan komt men zelfs bij de voorzichtigste berekening op een ver lies van minstens zeven procent. Hier bij komen nog een aantal beschadigin gen, 9 welke het uitvallen van schepen voor langen tijd tengevolge hebben. De neutrale scheepvaart komt voor Engelsche transporten steeds minder in aanmerking en ten aanzien van de ge volgen hiervan, wijst men er op, dat voor den oorlog ongeveer een derde van het Britsche en tweederden van het Fransche zeegoederenverkeer voor rekening van buitenlandsche koop vaardijvloten kwamen. Drie zeelieden op Deensch schip gedood. Aan de kust van Portugal heeft eveneens een ongeval plaats gehad aan boord van een Deensch vaartuig. Een sleeptros schoot los en een Deensche stuurman en twee Spaansche matro zen werden daardoor gedood. Een Deensche hofmeester werd gewond. Finland heeft geen bemiddeling gevraagd De Finsche minister van buitenland sche zaken, Tanner, heeft verklaard: „Ten aanzien van eenige berichten, gepucliceerd door de buitenlandsche pers volgens welke een groote mogend heid, n.l. Amerika, zou optreden als bemiddelaarster om vrede tot stand te brengen tusschen Finland en Rus land, verklaar ik, dat de Finsche re geering niemand iets in dien zin heeft gevraagd en dat mij niets van dit ini tiatief bekend is. Het Finsche leger heeft sedert zes weken met succes het land verdedigd tegen veel talrijker strijdkrachten. Tot dusverre hebben wij gestreden met onze eigen troepen en onze eigen hulpbronnen. Thans, nu wij kunnen rekenen op bijstand in wa pens en troepen, komende uit verschil lende richtingen, volgens het besluit van den Volkenbond, is Finland in staat de aanvallen af te slaan. Bijge volg kan men Finland geen vredes voorwaarden dicteeren. Het is moge lijk, dat deze geruchten in omloop zijn gebracht om den bijstand te vermin deren, welke voor ons van buiten zal komen”. De geruchten waren opgedoken na dat bekend was, dat de Amerikaan- deze motie werd volledig ver trouwen uitgesproken in de regeering- Daladier, om den oorlog tot de over winning voort te zetten. Met alge- meene stemmen is onder groot enthou siasme, deze motie aangenomen. Maak een einde aan die lange, bange nachten van Rheumatische pijnen. Neem Vange tot leniging van Uw klacht ten tot het stillen van Uw pijn. Vange is een dubbel krachtige samenstel» ling, die Uw kwaal aanvalt van twee kan» ten tegelijk. Vange Salts bevat alkali, dat de zuren in Uw gestel onschadelijk maakt, maar ook de heilzame minerale zouten, die de opeenhoping van het pijn» verwekkend urinezuur tegengaan. Zoo» doende worden de oorzaken van Uw pij» nen bestreden van twee kanten tegelijk. En dat verklaart dan ook, waarom Vange Salts baat brengt in gevallen waar minder krachtige middelen faalden. Vange wordt uitsluitend verkocht bij apothekers en drogisten. Prijs 85 ets., voldoende voor een flinke kuur. 443 Ballykinlar. Zij overweldigden den schildwacht en maakten zich meester van dertig geweren. Militairen en po» litie stellen een onderzoek in. In een lersche kazerne in Cork zijn verscheidene revolverschoten gelost, Twee sergeants werden ernstig ge» wond. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt: Aan het Westelijk front is kalm verloopen. Het Duitsche luchtwapen heeft on danks het slechte weer zijn verken- ningsactiviteit tegen Groot-Brittannië voortgezet. Een Britsche patrouillevaar tuig werd tot zinken gebracht Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Zooals in extra berichten reeds werd medegedeeld, heeft een Duitsche duik boot, welke van een verren tocht is te ruggekeerd, de tot zinkenbrenging ge meld van schepen met een inhoud van totaal 38.000 ton. Het zijn voor een deel weer convooischepen. Het Duitsche legerbericht van van daag luidt: „Geen gebeurtenissen van beteeke nis”. BELGIE. De bladen wijden lange reportages met foto’s aan de defensielinie van het Albertkanaal, waar talrijk modern materiaal, bediend door geoefende troepen, die een uitstekend moreel hebben, staat opgesteld. Uit de repor» tages komt een optimistische indruk naar voren. 'Loop geen kans, wanneer de griep heerscht. Zorg voor veel frissche lucht en beweging, eet eenvoudig voedsel, drink melk en vruchten sappen om Uw weerstands-vermo- gen te versterken. Fransche propaganda met behulp van luidsprekers Aan het front langs den Rijn vinden in de gewoonlijk zoo rustige sectoren reeds een week lang heftige wederzijd- sche schietpartijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwen vorm van uenuwenoorlog: het gebruik door de Franschen van luidsprekers, die in het Duitsch berichten uitzenden voor de Duitsche soldaten, die in de verdedi gingswerken op den anderen rivieroever op nog geen honderd meter van de Fransche stellingen liggen. Teneinde hun manschappen te beletten, naar de Fransche luidsprekers te luisteren, la ten de Duitsche officieren onmiddellijk met automatische wapens en zelfs ka nonnen het vuur openen, niet zoozeer om de zorgvuldig beschermde en geca moufleerde luidsprekers te vernielen, Ongerustheid in Zweden over groote verliezen aan schepen Het Zweedsche Nieuwsagentschap deelt mede, dat de Zweedsche koop vaardijvloot in dezen oorlog reeds een verlies van vierendertig schepen heeft geleden, met een gezamenlijke tonnen- maat van ongeveer 60.288 ton, hetgeen een twintigste van de totale Zweedsche scheepstonnage is. Deze aankondiging heeft in het ge heele land groote verontrusting teweeg gebracht en in voorname politieke krin gen verklaart men dat het noodzakelijk is, dat de regeering maatregelen over weegt, teneinde de snelle vernietiging van de Zweedsche koopvaardijvloot tegen te gaan. De ,Dagens Nyheter” schrijft: „Indien Duitschland zegt, dat we het Amerikaansche voorbeeld moes ten volgen en alle Zweedsche schepen uit de oorlogszones zouden moeten ha len, kunnen we slechts antwoorden, dat dit onmogelijk is, omdat onze import van dien aard is, dat we absoluut den handel met beide zijden, die in oorlog zijn, moeten voortzetten”. Het is mogelijk dat de minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd zal worden over de maatregelen, welke hij van plan is te nemen om te protesteeren tegen de vernieling van Zweedsche schepen en tot het verkrijgen van ga ranties van de oorlogvoerenden daar tegen. Tijdens de eerste tien weken van den oorlog in Finland hebben de sovjets volgens gecontroleerde cijfers 327 vliegtuigen verloren, alsmede 594 strijdwagens, 206 in goeden staat ver- keerend kanonnen, 552 automobielen, 1560 paarden, twintig tractors, 63 veldkeukens en 28 geblindeerde auto’s Drie schepen en een duikboot zijn door de Finnen tot zinken gebracht en andere schepen zijn beschadigd. Behalve de gecontroleerde verliezen Maarschalk Mannerheim zou het front aan het Ladogameer verlaten hebben om de krijgsverrichtingen op de Karelische landengten te inspectee- ren. De positie van de kerk, Thans de positie van de kerk. Meq beweert, dat ik de kerken heb laten sluiten en dat ik aan de uitoefening van den godsdienst ernstige moeilijkheden in den weg zou hebben gelegd. Ik zóu honderden priesters hebben laten opslui» ten, neerschieten en folteren. In het generaal-gouvernement is niet de ge* ringste afbreuk geschied aan de ambts» uitoefening van de priesters en in alle» kerken worden de godsdienstplechtig» heden gehouden zonder eenige inmen» ging van de overheid. Dan wordt beweerd, dat ik een grootq verdeldingsactie tegen de Poolsche intel» lectueelen zou hebben ondernomen. In heel Polen bevindt zich niet een enkej concentratiekamp. In heel Polen werken de advocaten, leeraren, priesters, art» sen, ingenieurs en de in onzen dienst siaanue beamoten volkomen onafhan» kelijk. Verder verwijt me mij, dat ik de Pool» sche kunstschatten heb vervreemd. Daau kan geen sprake van zijn. Alle kunst* schatten zijn krachtens mijn verorde» ning in veiligheid gebracht. En wat dd gezondheid van de Poolsche bevolking betreft, deze was nooit zoo goed als op het oogenblik. Nergens wordt honger geleden. De armste bevolking in dq groote steden is wekenlang door dq Duitsche autoriteiten verzorgd. Het generaal-gouvernement is door den Führer aangewezen het land der Polefl te zijn. Wij willen, zoo betoogde dr» Frank, tenslotte in het Oostelijke ge» bied, waar zoo lang strijd en twist ge» woed heeft, een vreedzame gemeen» schap vestigen van Duitsche leiding eU van Poolsch leven en ik zou dankbaafl zijn, wanneer de pers ons hierbij hielp» Het ideaal: een vreedzame gemeen schap van Duitsche leiding en van Poolsch leven HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 194$. Bewogen reis van een Britsch schip Het Britsche s.s. „Oregon” (6008 ton) is te Lissabon door een sleepboot binnengebracht met ernstige ketel- schade. Het schip had drie dagen lang hulpeloos rondgedreven, toen een duik boot in zicht kwam. De onderzeeër viel het schip niet aan en verdween weer, den koopvaarder aan zijn lot overlatend. Den volgenden dag kreeg een sleep boot uit Lissabon contact met het schip, dat naar de haven werd ge sleept. De tweede officier en twee man aan boord van de sleepboot werden gedood en nog een ernstig gewond, doordat tijdens het sleepen een der trossen brak. De Duitsche radio had de vorige week medegedeeld, dat de „Oregon” was gezonken, meldt Reuter. DUITSCHLAND. Berlijn en de Amerikaansche stappen United Press meldt uit Berlijn Hitler zou Zaterdag, na een korte af» wezigheid, te Berlijn zijn teruggekeerd. Hij zou direct ingelicht zijn omtrent het bezoek van Sumner Welles en de verklaringen van president Roosevelt en Huil. Naar wordt verondersteld, zoü de Führer reeds met een aantal in tieme adviseurs hebben beraadslaagd. Bij informatie bleek, dat de berich ten omtrent Sumner Welles’ bezoek niettegenstaande ze in de pers niet gepubliceerd werden in wijde finan* hardt, de Russische hoofdstad Vrij dagavond had verlaten. Een woordvoerder van de Ameri kaansche legatie te Tallinn heeft aan United Press verklaard niets te weten omtrent een missie, welke Steinhardt zou zijn opgedragen, om Russische voorstellen aan de Finnen te Helsinki voor te leggen. Hij zeide: „Steinhardt heeft Moskou voor een niet-officieele reis naar Tal linn verlaten”. Hij zal waarschijnlijk via Riga reizen. De woordvoerder kon niet mededeelen of Steinhardt naar Helsinki zou verder reizen. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. PR1H5E5TR.66-TEL 1166*9 GEWEREN UIT EEN KAMP GESTOLEN' BETOOGING TE BELFAST UITEENGEDREVEN. BELGISCH SCHIP IN AANVARING. DE DEFENSIELINIE VAN HET ALBERTKANAAL.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2