Van San Francisco naar Curasao CITY GEMENGD NIEUWS Kiespijn NeeZAKKERTJE en geen Waar geen winter herfst Vliegtuig verongelukt NAT GONELLA Nog voortdurend winter weer in Europa Albany door een orkaan geteisterd JTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 FEBRUARI 194Ö. EERSTE BLAD, PAGINA 3. BANKKRACH TE UTRECHT j VEREENIGDE STATEN. Directeur in arrest gesteld Een groot aantal slachtoffers Het schip beschadigd Deensche kleinere CHINA. zijn staande blijkt, geen sprake kunnen ITALIË. Een tekort van raim 4 ton geconstateerd werden gedood 4 zwaar. zijn op staan geen essentieele verschillen van meening omtrent de verplichtingen of de toepassing van de neutraliteit. Het Storting heeft eenstemmig een voorstel aangenomen, waarbij mannen, die vrij zijn van militairen dienst, vrij willig een militaire opleiding kunnen ontvangen. Bij den Mexicaanschen consul Ik ben naar den Mexicaanschen con sul geweest. „Senor Antonio Schmidt, hoe staat het nu met de visa?” Senor Antonio is een vriendelijke man. Heel dik en heel welwillend. Maar ge weet: voor Europeanen is het moeilijk in De Amerikaansche ambassadeur te Londen Kennedy, die thans te Palm- beach (Florida) vertoeft, verklaarde tij dens een interview met United Press, dat volgens zijn meening „in de lente de hel in Europa zou losbreken’’. Ken nedy is van plan den 24sten dezer naar Londen terug te keeren, waar hij hoop te, dat zijn vrouw dan in Mei zou aan komen. In Chili is de bevolking gister avond opgeschrikt door hevige aard schokken. Voor zoover men weet, zijn er geen dooden en is de materieele schade niet noemenswaard. DE „CERONIA” IN EEN DOK OPGENOMEN EGYPTE. De Fransche generaal Weygand is gisteren per vliegtuig uit Cairo naar Beiroet vertrokken. Tijdens zijn drie- daagsch verblijf te Cairo heeft hij de defensieve voorbereidingen geïnspec teerd en met de Britsche en Egyptische militaire chefs besprekingen gevoerd. de fameuze bandleider en trompettist komt van VRIJDAG A.S. als EXTRA- ATTRACTIE in 519 De Amerikaansche ambassadeur te Rome, Phillipps heeft Mn bezoek ge bracht aan minister Ciano, om hem officieel het bezoek van Sumner Wel les aan te kondigen. (Van een specialen correspondent.) Midden-Januari, en de zon schijnt over San Francisco. Midden-Januari, dc avonden en de nachten zijn kil, maai overdag loopen we zonder jas de zeven heuvels van San Francisco op en af, zitten onze krant te lezen onder de pal men, laten onze verliefde blikken gaan over de blauwe Gouden Baai, wandelen door het prachtige park naar het strand van den Stillen Oceaan, of gaan door het verrukkelijke Presidio-Park naar de tentoonstelling van oude kunst, waar óns Melkmeisje van ónzen Ver meer onzen trots wekt en de bewonde ring der inwoners van San Francisco. Een zonnige dag midden in Januari. Over groote gebieden van Amerika razen woedende stormen. In Kansas City ligt een halve meter sneeuw en New York rijdt schaats op de vijvers van Central Park. San Francisco zegt: „Het is koel, je zou ’s avonds eigenlijk een winterjas noodig hebben”, maar zoolang de zon schijnt is het lente. In San Francisco eindigt de zomer op den- zelfden dag, dat de lente begint. Midden-Januari in San Francisco. Vandaag razen legervliegtuigen boven de stad. Want er zijn groote manoeu vres. Vandaag is de bemanning van het Duitscbe stoomschip „Columbus” hier aangekomen om door te varen naar Europa. Ze zeggen, dat, buiten de zee- grens, Canadeesche en Australische oorlogsschepen op de loer liggen om deze vijfhonderd Duitschers te inter- neeren. Vandaag is een man een bank gebouw binnen gewandeld om met een revolver den kassier te bedreigen. Maar de kassier drukte op de alarmschel. De revolverman is de straat opgerend. Op het drukste uur van den middag in de drukste straat van de stad hebben zes schoten geknald; midden in Market- JAPAN De keizer heeft ter gelegenheid van den 2600sten verjaardag van de stich ting van het Japansche keizerrijk, welke gisteren werd gevierd, amnestie verleend. Het verluidt, dat ongeveer 40.000 gevangenen door dit besluit be gunstigd worden met een vermindering van straf, terwijl 180.000 personen in hun rechten zullen worden hersteld. De keizer heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin hij her innert aan het groote voorbeeld van zijn voorgangers en verwacht, dat zijn onderdanen in een goddelijken geest van zijn keizerlijke voorouders zullen medewerken aan het te boven komen van de moeilijkheden, waarvoor men zich in het huidige tijdgewricht thans geplaatst ziet. In het keizerlijk paleis is gisteroch tend een eenvoudige plechtigheid ge houden. waartoe duizend gasten waren uitgenoodigd. In het geheele land wordt deze natio nale gebeurtenis herdacht. De Chineezen heroveren Sjanling De Chineezen verklaren de kracht van den Japanschen opmarsch in Zuid- Kwangsi te hebben gebroken door de herovering van de strategisch belang rijke stad Sjanling, die door militaire deskundigen wordt beschouwd als toe gangspoort tot Noord-Kwangsi. In een krachtigen tegenaanval, zoo wordt te Tsjoengking verklaard, heb ben de Chineesche troepen de Japan ners uit de stad verdreven, waarbij aan Japansche zijde 2000 dooden en gewonden vielen. De Japanners zijn in Zuidwestelijke richting teruggetrokken. CANADA. Engelsche schepen in aanvaring De vrachtbooten „Moranton" uit New castle groot 6695 ton en „Comedian” uit Liverpool, groot 5122 ton, zijn Zaterdag bij Halifax in aanvaring gekomen. De „Comedian” kreeg een gat in de romp en werd aanvankelijk door de beman ning verlaten. Later ging men echter weer aan boord. Een sleepboot uit Halifax onderneemt thans pogingen om het schip naar de haven te sleepen. Geheele bemanning van de „Sea Rambler” gered. Het Noorsche schip „Mosdale” heeft radiografisch medegedeeld, dat het dertien leden der bemanning van het Britsche vrachtschip „Sea Rambler” heeft gered. Een ander Noorsch schip heeft de twaalf andere opvarenden ge red, zoodat de geheele bemanning ge red is. De „Sea Rambler” had Vrijdag nood seinen uitgezonden ter hoogte van New foundland. Nader kan nog worden medegedeeld, dat de bewindvoerder mr. M. H. de B. aan het einde van zijn rapport in dez® zaak uitgebracht, komt, dat het 435.480,23. Voor niet zeggen, i Weiier de de firma Ebeling rooskleu- het kabi- voorzitter- eilanden vindt een vrachtautodienst plaats over het ijs, maar dit verkeer is niet van gevaar ontbloot. De laatste dagen zijn twee vrachtauto’s in wak ken terecht gekomen en verloren ge gaan. In beide gevallen werden de chauffeurs en de passagiers gered, maar waardevolle vrachten gingen ver loren. Tot tot de conclusie tekort bedraagt verdeeling zal be schikbaar zijn ongeveer 58.000, het geen neerkomt op 11 procent Vijf dooden bij een treinontsporing Een deel van den sneltrein uit Rome is gisteren nabij Pisa uit de rails ge- loopen en gekanteld. Vijf personen werden gedood en 24 gewond, van wie De 10 inzittenden gedood Nabij het dorp Aiello Caledor is in dichten mist een verkeersvliegtuig ver ongelukt. Het toestel stootte tegen een beboschten heuvel en vloog onmiddel lijk in brand. Toen hulp kwam was het toestel reeds geheel vernieldtien ver koolde lijken zijn uit de puinhoopen gehaald. Het toestel is nog niet geïdentificeerd, doch men veronderstelt, dat het een vliegtuig van de Ala Litloria is. grond waarvan 10 arrestaties werden verricht Twee der gearresteerden wa ren buitenlanders. Des middags werden twee arrestanten, onder wie de hoofd redacteur van het communistische blad „Ny Dag”* weer op vrije voeten gesteld. Bij de huiszoekingen is een groote hoe veelheid materiaal in beslag genomen. Omtrent den financieelen steun uit Moskou, zegt een communiqué o.m. De politie heeft inlichtingen ontvan gen, dat de Zweedsche communis tische partij uit sovjet-Rusland groote bedragen aan grtd heeft ontvangen, waarschijnlijk met het doel nadeel te berokkenen. Begin 1934 werd een arbeidersdele- gatie uit Zweden uitgenoodigd tot een bezoek aan Moskou. Twee Zweedsche communisten en een Noor, die tot de delegatie behoorden, werden te Moskou ontvangen door Kuusinen, den tegen- woordigen leider der z.g. Finsche volksregeering. Kuusinen heeft den drie communisten geld aangeboden voor communistische activiteit te Stockholm en voor activiteit van de illegale com munistische partij in Finland. Ieder hunner heeft de tegenwaarde ontvan gen van 7000 kronen. Dit geld werd Zweden binnengesmokkeld. De bij de huiszoekingen in beslag genomen docu menten zijn van belang voor het ge rechtelijk onderzoek en ter verkrijging van een inzicht in de bedoelingen der communisten in Zweden. Het hoofdkwartier tot hulp aan Spaansche vluchtelingen te New York heeft bij Daladier een protest inge diend, nadat men telegrafisch uit Parijs berichten had ontvangen, dat Frank rijk de plannen tot overbrenging van Spaansche vluchtelingen naar Zuid- Amerika* belemmerde. Eveneens werd een voodschap gestuurd aan Roosevelt en Huil, aan Negrin en aan de gedele geerden van de continentale conferen tie voor hulp aan Spaansche vluchte lingen. welke te Mexico-stad bijeen komt. „Namens duizenden Amerikanen, zoo luidt het protest aan Daladier, pro- testeeren wij heftig tegen de onge gronde belemmering van de evacuatie van Spaansche vluchtelingen uit Frankrijk, waardoor het transport van deze refugees naar Zuid-Amerika ten zeerste bemoeilijkt wordt en wij ver zoeken u maatregelen te nemen, waar door hieraan een eind komt.” In de boodschap aan Roosevelt en Huil werd gevraagd hun invloed in dit verband aan te wenden. Mislukte Japansche landings poging in Tsjekiang. Drie Japansche oorlogsschepen heb ben, naar het Chineesche persbureau te Tsjoengking meldt, Vrijdagochtend door middel van tien motorbarkassen met mariniers een landingspoging ondernomen te Ningpo, aan de kust der provincie Tsjekiang, doch deze werd door de Chineezen verijdeld, evenals een later op den dag onder nomen poging. cieele en industrieele kringen bekend zijn. Bijna zonder uitzondering wordt dit bezoek van harte welkom geheeten, ofschoon men zich geen illusies maakt wat betreft de moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen alvorens het Duitsche standpunt met het Britsche en Fransche standpunt tot overeen stemming gebracht zouden worden, al thans zooals de zaken thans staan. Tegelijkertijd zijn velen van mee ning, dat de president van de Veree- nigde Staten het eenige hoofd van een groote mogendheid is, die over vol doende autoriteit bezit om zulk een taak met eenige kans van succes op zich te nemen. ZWEDEN. De gearresteerde communisten Aangezien gebleken was, dat Zweed sche communisten van Russische zijde geld hadden gekregen voor communis tische activiteit te Stockholm, gisteren huiszoekingen gedaan Koudste Februaridag sedert 168 jaar in Zweden In de buitenwijken van Stockholm is de thermometer Zaterdagnacht ge daald tot 34 graden onder nul. Sedert 168 jaar heeft de Zweedsche hoofdstad zulk een kouden Februaridag niet meegemaakt. Schepen in de Oslo-fjord vastgeklemd. United Press meldt uit Oslo: In het pakijs, dat zich in de Oslo- fjord heeft verzameld, zitten 25 schepen vast, waarvan 8 met kolen geladen zijn. Kolenschepen uit het ijs bevrijd. Gisteren zijn ijsbrekers er in geslaagd, vier kolenbooten uit het ijs te bevrijden en de haven van Kopenhagen binnen te brengen. Deze booten hebben teza men tienduizend ton kolen aan boord. Morgen hoopt men nog 20 booten uit het ijs te bevrijden en de haven binnen te brengen. Het is echter te vreezen, dat ook deze hoeveelheden onvoldoende zul len blijken te zijn, en voor het eerst in dezen winter heeft men de kolen reserve, welke alleen in noodgevallen gebruikt wordt, moeten aanspreken. Het steenkooltekort in Denemarken. De stad Albany (Georgië) is Zaterdag door een orkaan geteisterd. Hoewel er volgens officieele mededeelingen 23 doo den zijn, vreest men, dat de ramp 50 dooden en 500 gewonden heeft geëischt. Vooral de negerwijk werd getroffen. De daken werden als het ware van de huizen gelicht en tientallen huizen zijn volkomen verwoest. Kerkgebouwen wer den als ziekenhuizen ingericht. Van alle kanten komt hulp. Na den orkaan begon het hevig te re genen, waardoor uitbreiding van de branden, welke waren uitgebroken, werd voorkomen. De schade wordt op ongeveer vijf mil- lioen dollar geraamd. Met bijgaand artikel begint een serie reisbrieven van een specialen correspondent, die midden Januari nog in San Francisco vertoefde, en daarna Mexico, Cuba, Haïti, San Domingo en Curasao zal bezoeken. Over deze reis zal hij in ons blad schrijven, met uitzondering wel licht van Mexico, omdat het voor een Europeaan buitengewoon moeilijk is de vereischte toestem ming te verkrijgen dit land als toerist-journalist door te trekken. Overigens laten wij den schrijver in het bijgaande artikel daarover zelf aan het woord William Dudley Pelley, de leider van de „zilverhemden”, een fascistisch ge oriënteerde organisatie, is Zaterdag te .Washington gearresteerd, eenige mi nuten nadat hij als getuige was ge hoord door de commissie-Dies, welke een onderzoek instelt naar de anti- Amerikaansche activiteit. In zijn getuigenis heeft Pelley ge zegd, dat hij senator Lafolette, den progressist uit den staat Wisconsin, John Lewis, den leider van het Ame rikaansche vakverbond en het demo cratische ITd van het Huis van afge vaardigden, Samuel Dickstein, levens lang gevangen zou willen zetten. Hoewel de officieele reden van zijn arrestatie niet bekend is, werd er aan herinnerd, dat hij in 1935 door de po litie van den staat Noord-Carolina werd gezocht wegens meineed. Rjjksprotector von Neurath heeft nieuwe drastische maatregelen aange- kondigd, welke beoogen de Joden ver der uit het economische leven van het protectoraat uit te schakelen, meldt United Press. Met ingang van 1 April zullen alle Joodsche winkeliers, die textielgoederen en lederwaren verkoo- pen, hun zaken moeten sluiten. Voorts krijgt de protector de bevoegdheid, ook alle andere soorten Joodsche winkels tot sluiting te dwingen. Nieuwe maat regelen worden aangekundigd ter re gistratie van alle Joodsche onderne mingen of van het aandeel, dat Joden ia ondernemingen hebben. street lag de revolverman te zieltogen en een inspecteur van politie was deerlijk gewond. Een gewone dag midden Januari in San Francisco. De bladen berich ten, dat een jonge Nederlander Wies- sing een zoon van een journalist doodgevroren is gevonden in de bergen. Hij was uitgegaan om te skiën. Als Nederlander, die den vader goed kent, wordt je er door geroerd. Zóó ver van huis. Maar in de kranten hier is het een klein berichtje. De avond valt. Op alle heuvels gloeien de lichtjes. Auto’s van zaken- menschen glijden over de roode baai- bruggen naar de voorsteden. De drie duizend bars zitten vol met zwijgend- drinkende mannen. De bioscoopgevels springen lichtend tot leven. Het wordt koel en de dag loopt ten einde. Een doodgewone dag midden Januari in San Francisco. ZUID-AFRIKA. Te Pretoria is 84 jaar oud overleden commandant G. M. J. van Dam. Hij kwam in 1876 met zijn ouders uit Nederland naar Zuid-Afrika. Van Dam werd secretaris van het vermaarde driemanschap bestaande uit Kruger, Joubert en Pretorius en later comman dant van de politie te Johannesburg. Bij het uitbreken van den Zuidafri- kaanschen oorlog ging het politiecorps onder zijn leiding naar het front. In 1900 werd hij gevangen genomen, waar na hij de rest van den oorlog als krijgsgevangene doorbracht te Lady smith. In 1919 heeft hij den politie dienst met den rang van majoor ver laten. Mexico binnen te komen. Mexico is bang voor illegale immigratie. En Mexico scheert alles wat uit Europa komt over één kam. „Senor Antonio, ik garandeer u, dat ik alléén maar als toerist kom: alléén maar als journalist; alléén maar om in Nederlandsche bla- ‘den over Mexico te schrijven; ik wil heusch niet in Mexico blijven. Ik wil naar Cuba, waar de sigaren vandaan komen, en dan naar Haïti, waar alle maal Fransch-sprekende negers wonen, en naar Santo Domingo, waar meer generaals zijn dan soldaten en dan naar Curacao. Alleen maar ate toerist, Senor Antonio. Alleen maar als journalist.” De dikke Antonio Schmidt glimlacht. Hij is heel dik en heel vriendelijk. En wanneer het aan hém lag geloof mij, Senor Olandese, dan kwam de president van Mexico u persoonlijk aan de grens het welkom toeroepen. Wanneer u Amerikaan waart, dan hadt ge niet eens een visum noodig; maar als Euro peaan heusch, ik héb mijn best ge daan en heusch, ik zal vandaag nóg eens naar Mexico schrijvenIk steek al mijn papieren weer bij mij. Mooie gezegelde papieren. Van den regee- ringspersdienst in den Haag. Van den Nederlandschen gezant in Washington. Ik sta op en zeg met een zucht: „Senor Antonio Schmidt, het is vervelend ik wil graag naar Mexico, maar als ik niet naar Mexico kan, ga ik inééns dwars door Amerika naar Florida en dan naar Cuba en dan moet ik uw mooie land missen.” Senor Antonio glimlacht beminnelijk. Hij zegt: „Ik zal mijn best doen”. Ik zeg: „Heel vriendelijk van u, ik dank u zeer, ik hoop, dat het in orde komt.” En dan sta ik weer op straat. En wandel peinzend over Union Square, waar de palmen silhouetten af- teekenen tegen den paarsen avond hemel. Hotels en bioscopen gloeien van licht. Neonreclames glanzen tegen de lucht. De grootste zegt in felblauw „VISIT MEXICO”. Dat is blauwe ironie. Bijna ongepast. Alles is onzeker in dit leven. Ik weet niet of ik Mexico zien zal. 's Nachts droom ik van een vreemd tropisch land, van sombrero’s en van Senor Antonio, dik, glimlachend en raadselachtig Ook in België is de koude teruggekeerd. Sinds twee dagen lijdt ook België weer onder ongewone koude, welke het verkeer te land en te water be lemmert. Er ligt echter bijna nergens meer sneeuw, behalve op sommige plaatsen in de Ardennen. De Belgische vliegtuigen, welke men tijdens de periode der bedekte lucht niet hoorde, verrichten thans weer pa- trouillevluchten, hoewel sedert drie weken geen Duitsche vliegtuigen boven Belgisch grondgebied gevlogen hebben. De tankboot „Ceronia” aan boord waarvan zich op 3 Februari j.l. een ontploffing heeft voorgedaan, is in een dok van Wilton in Schiedam opge nomen Het schip blijkt ter hoogte van de pompkamer in het achterschip be schadigd te zijn. De schade is aanzien lijk en met de herstelling er van zal waarschijnlijk eenige maanden gemoeid zijn. Of de ontploffing veroorzaakt is door een torpedo dan wel door een mijn bewaren de bevoegden het stil zwijgen. De tankboot „Mamura”, evenals de „Ceronia” eigendom van de Kon. Shell, is bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij in een dok geplaatst voor on derzoek. De „Mamura" werd bescha digd door een mijnontploffing. SCANDINAVIË. Het blad „Sjöfartstidende” heeft ten aanzien van dc van rans chii verspreide mcdedeehng. dat ve van meening zou bestaan omtren de neutraliteit tusschen de deP^*mN vnn buitenlandsche zaken vanNoo weaen en Zweden, verklaard, dat een nauwe samenwerking bestaat tussi u de regeeringen van Noorwegen e den en voor zoover het blad weet, De bladen keuren anti-commu- nistisch optreden goed. De Zaterdag j.l. ondernomen actie tegen de communisten, wordt door de bladen algemeen goedgekeurd. „Svenska Dagbladet”, schrijft: Het is te hopen, dat den talrijken verdwaalden de oogen mogen opengaan en dat zij de partij verlaten. Het blad eischt een voortzet ting van dc actie, „totdat het bolsjewis tische onkruid volkomen is uitgeroeid Ook „Stockholms Tidningen” eischt voortzetting van de actie tegen de com munisten en wenscht voorts dat een eind gemaakt wordt aan het werken van communisten voor buitenlandsche be langen, en dat de communistische amb tenaren worden afgezet. Het blad „Socialdemokraten” zegt, dat de anti communistische actie in het teeken staat van het nationale welzijn en van de mogelijkheid voer een democratie, zich zelf te verdedigen. Het optreden, aldus het blad, is volkomen met de democratie vereenigbaar, en behoedt ons zoowel voor verraad als voor dictatuur. Het geduld van het Zweedsche volk is uitgeput. Dit is een eerste waarschu wing tot de communisten”. Deficit was toch gekomen. Het bovenstaande wil i dat zonder de relatie-von toestand van rig zou zijn geweest. Ook indien de boedel-von Weiler thans honderd procent zou uitkeeren, zou er nog een belangrijk deficit zijn, waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de transactie», welke de heer K. heeft moeten sluiten, om zijn deficit te verbergen, hem ongetwijfeld veel geld hebben gekost. Toen eindelijk de zaak misliep, heeft de heer K. surseance van betaling aan gevraagd, klaarblijkelijk om te trachten door een accoord tot bevrediging van zijn schuldeischers te komen. Van een bevrediging door middel van algeheel® (Nadruk verboden). b,’tallnK zal immers, gelijk uit boven. Zaterdag is in opdracht van den» Utrechtschen officier van justitie in zijn woning aldaar gearresteerd en voorloopig op het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld de heer J. H. K., directeur van de fir* ma de Wed. A. Ebeling en Co., aan de Boothstraat Ondanks de beperkingen op het ge bruik van steenkool heerscht In som mige plaatsen in Denemarken een zoodanig gebrek aan brandstof, dat de autoriteiten buitengewone maatrege len hebben moeten nemen. Het crisiscomité van net heeft Zaterdag onder schap van den minister-president be sloten, een deel der steenkoolvoorra- den van de rijksspoorwegen, welke zijn aangeschaft om het spoorwegverkeer ook onder bijzondere omstandigheden te waarborgen, vrij te geven voor par ticulier gebruik. Tusschen de Eenigen tijd geleden werd bij d® Utrechtsche rechtbank surseance van betaling aangevraagd, welk verzoek werd ingewilligd en op de vergadering van crediteuren op 7 Februari j.l. werd bekrachtigd. Tijdens het onderzoek in deze zaak werden onregelmatigheden geconsta teerd, welke er tenslotte toe leidden, dat de directeur van de betrokken bank op last van de justitie werd ge arresteerd. De ondergang; Het bedrijf van den heer J. H. handelende onder de firma wed. A. Ebeling en Co., is oorspronkelijk uit geoefend door den heer A. Ebeling, later in firmavorm door diens weduwe en anderen en tenslotte door den heer K. alleen. Ofschoon het hoofddoel het commissionnairsbedrijf in effecten was, werden er ook bankiers- en kassiers- zaken gedaan. Dit laatste is de onder» gang der firma geworden. De geringe omvang van het in de zaak geïnvesteerde kapitaal maakte het noodzakelijk bij het geven van eenigszins uitgebreide credieten of het sluiten van prolongaties tegen effecten onderpand tot herbeleening over t® gaan. Bij koersdaling van de waarden, waaruit dit onderpand bestond, be schikte de firma niet over voldoend® middelen om geleidelijk en zoo voor- deelig mogelijk de onderliggende po sities te liquideeren. De doorslaggevende facton. Wat de toestand hopeloos heeft ge maakt. zijn met wijlen jhr. G. C. C. von Weiler in de residentie gesloten prolon- gatie-contracten, die in 1929 tot een be drag van niet minder dan 574.000 lie pen. Normale liquidatie van de positie van den heer von W. was den heer K. niet mogelijk. Ook kon de heer von W. niet voor voldoende surplus zorgen. Het schijnt, dat de heer von Weiler na langzamerhand in de jaren 1929 tot 1931 zijn positie tot 307.000 te hebben teruggebracht, door beloften den heer K in den waan heeft gebracht en hem daar jarenlang in heeft gelaten, dat zijn schuld zou worden aangezuiverd, of schoon zijn financieele toestand, zooals na zijn faillissement bleek, allerminst reden gaf aan te nemen, dat er een rede lijke verwachting bestond voor de mo gelijkheid tot aanzuivering. De ineenstorting van de positie-von Weiler had een volkomen deconfiture van de firma wed. A. Ebeling en Co. tengevolge. Zij was in de verste verte niet in staat het op deze positie ge leden verlies te dragen, dat met de niet betaalde rente tot ƒ419.459,68 is opgeloopen, op welk bedrag in minde ring moet worden gebracht een even- tueele uitkeering uit het faillissement, welke echter niet hooger dan ongeveer één procent zal zijn. Een gedeelte van dit verlies kon weliswaar worden be streden door verkoop en bij voort gaande koersdaling weder-inkoop van tot het onderpand-von Weiler behoo- rende stukken, welke transactie de ge legenheid gaf, de hierop gemaakte winst te gebruiken voor de vorming van een reserve voor dubieuze debi teuren. Op deze reserve werd verder bijgeschreven de oploopende rente. In maximum bedroeg deze reserve in 1936 174.198,96, na welk jaar zij door afschrijving weer sterk vermin derd is, zoodat zij op de laatste balans voor slechts ƒ37.715,38 voorkomt. de bedrijven in Denemarken, wélke door de brandstoffenschaarschte het zwaarst getroffen zijn, behoorende tuinderijen. Talrijke kassen moesten door gebrek aan steenkool gesloten worden. Door de vervroegde sluiting van de café’s en vermaakgelegenheden zijn alleen in Kopenhagen al ongeveer 2000 bedienden werkloos geworden. In Aalborg zijn 6000 kinderen voor onbe- paalden tijd met vacantie gestuurd. Zes slachtoffers van de koude in Hongarije. De nieuwe koudegolf in Hongarije, welke met hevige sneeuwstormen ge paard gaat, heeft zes slachtoffers ge- eischt. Eenige menschen zijn op land wegen door sneeuwjachten overvallen en doodgevroren. Op een groot aantal lijnen moest het treinverkeer wederom gestaakt wor den. De sneltrein van Triest bleef bij Szekesfehervar in de sneeuw steken Zeven locomotieven konden hem niet bevrijden. Te Szegedin zijn drie daken onder den sneeuwlast bezweken. Een meisje kwam daarbij om het leven. Bij Belgrado in Zuid-Slavië is het ijs op de Save en Donau weer gaan kruien. Bij de Ijzeren Poort heeft zich een ijsbarrière gevormd, met het ge volg, dat een deel van de stad Donji Milanovac door het Donauwater werd overstroomd In het overstroomings- gebied van de Morawa is het gevaar verminderd. Uit het dal van de Timok in Oost-Servië en uit streken in Mid- den-Kroatië komen berichten over nieuwe overstroomingen, waarbij men- schenlevens verloren zouden zijn ge gaan. VERKLARING VAN KENNEDY. VERSPREIDE BERICHTEN. GENERAAL WEYGAND UIT CAIRO VERTROKKEN. PHILLippg B|J CIANO. DE HERDENKING VAN DE STICHTING VAN HET KEIZERRIJK. DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. LEIDER VAN DE „ZILVERHEMDEN” GEARRESTEERD. JOODSCHE WINKELS IN BOHEMEN MOETEN SLUITEN. COMMANDANT VAN DAM OVERLEDEN DE SAMENWERKING TUSSCHEN NOORWEGEN EN ZWEDEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3