Keel Verzachtend en geneeskrachtig door de °poo' Italië Distributiezorgen in STADSNIEUWS VICKS hoestbonbons DERDE BLAD, PAGINA 3. TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 FEBRUARI 1940. EEN SNEEUWSTORM ONTLASTTE ZICH Voorlichting bij beroepskeuze ONTSPANNING VOOR MILITAIREN De kostwinnersvergoeding MAATSCHAPPIJ. (Van onzen correspondent.) Het Amsterdamsche Boschplan Voor versterking van de vloot Actie Afschaffing van paspoorten tusschen Nederland en België Een record bij den bloed transfusiedienst Fonds voor de economische verdediging Perlot. heer den bin- 6.1 7.2 9.4 9.4 De Leipziger Voorjaars-Messe. Naar ons wordt medegedeeld, zijn voor het bezoek aan de van 3 tot 8 Maart te houden Leipziger Voorjaars- Messe reeds zoovele aanvragen om een visum voor de reis per auto en beschik baarstelling van benzine ingekomen, dat het niet mogelijk is aan verdere verzoe ken gevolg te geven. Daarom wordt herinnerd aan de reis gelegenheid met de speciale treinen en het verdient aanbeveling, hiervan ge bruik te maken. Deze extratreinen ver trekken uit Nederland op Zaterdag 2 Maart. Een half ons koffie en één t pond suiker per maand is een karig rantsoen. Olie, vet, zeep en grutterswaren staan op den lijst. Het resultaat? Hamsteren! I Vertooning door Prins Bernhard bijgewoond. Prins Bernhard heeft gisteravond in hotel Wittebrug de vertooning bijge woond van de instructiefilm van het Vrijwillig Landstormkorps Luchtwacht- en Luchtverdedigingsdienst. De Prins was vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, luitenant-kolo- nel H. J. Phaff. NED. HERV. GEMEENTE. Ds. K. v. d. Pol, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede heeft aangenomen, is voornemens Zon dag 14 April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Wierden, om Zondag avond 21 April d.o.v. in de Groote Kerk te worden bevestigd waarna hij Woens dagavond 24 April in hetzelfde kerk gebouw zijn intrede zal doen. 9 uur: n.m. 10 uur: n.m. 11 uur: n.m. 12 uur: n.m. 1 uur: v.m. 10.1 n 2 uur: v.m. 10.1 3 uur: v.m. 10.1 4 uur: v.m. 11.1 Vanochtend om 9 uur Veertig maal donor. Vandaag is in het Sint Ignatius- ziekenhuis te Breda de zilveren Land- steiner-medaule van den bloedtrans fusiedienst uitgereikt aan zuster Cres- centia (in de wereld mej. Th. M. Brey- inck) als waardeering voor haar vele verdiensten voor den bloedtransfusie dienst. Zuster Crescentia heeft niet min der dan veertig keer haar bloed gegeven voor een patiënt. Dit is het eerste bekende geval in ons land, van iemand, die veertig maal als donor is opgetreden. De ontvangsten van de N.V. West- landsche Stoomtram weg-Maatschappij over de maand September 1939 bedroe gen 44.413,44 en in September 1938 ƒ37.139,13. In September '39 werden 107.718 reizigers vervoerd tegen 91.072 in September '38. (w.g.) DOORMAN, voorzitter onder-afdeeling van Marine-vereeniging. Klachten van gemobiiiseerden. Dezer dagen heeft opnieuw een verga dering van de werknemers vakcentralen plaats gevonden. Een groot aantal klavüten betreffende de toepassing van de mobilisatie-vergoedings-beschikking (kouwinnersvergoeding voor gemobili- see«den) en het z.g. menagegeld voor miktairen was bij de vakcentralen inge komen. Deze klachten betreffen o.m. de volgende punten de toepassing van paragraaf 5 'lid 5 van de mobiUsatie-vergoedingsbeschik- king; het toekennen van kostwinners vergoeding aan mede-kostwinners de 8.«<ote vertraging in de afhandeling van klacnten en grieven inzake de toeken ning van kostwinnersvergoeding ver- g&ding voor ongehuwde alleenwonen den; vergoeding voor bij hun ouders (schoonouders) inwonende vrouwen van gemobiiiseerden het te weinig re kening houden met reeds ingevoerde loonsverhoogingen en (of) duurtetoesla- gen bij de vaststelling van de kostwin nersvergoeding menagegeld voor de zeemachtmenagegeld voor zieke mili tairen. Besloten werd een audiëntie aan te vragen met het departement van Defen ce, ter bespreking van deze klachten. Voorts werd het vraagstuk van de herplaatsing van gedemobiliseerden op hun oude plaatsen in het bedrijfsleven opnieuw besproken. Met belangstelling was kennis genomen, dat de Regeering was overgegaan tot de instelling van een interdepartementale commissie ter bestudeering van dit vraagstuk. Besloten werd met de centrale organi saties van boeren en tuinders en van middenstanders besprekingen aan te vragen ter behandeling van deze belang rijke aangelegenheid. Naturalisatie. Ingediend is een wetsontwerp tot na turalisatie van Krisztina Bagér en 19 anderen, o.m. S. J. Hulisz. te Schiplui den en Katharina Tax, alhier. Verleden week heeft, onder auspi ciën van den sergeant H. M. J. Gott lieb, het Haagsche Cabaret Gezelschap, onder leiding van den heer J. C. v. Das horst, een ontspanningsavond gegeven in de cantine Zonnebloemstraat 70. Medewerking verleende daarbij een militair muziekkorps, onder leiding van den A.V.R.O.-aocordeonnist Jan Meijer. Er werd een welverzorgd cabaret- programma uitgevoerd. Zonder aan de prestaties van de ove rige spelers van dezen avond te kort te doen, moeten wij in het bijzonder melding maken van de medewerking van den goochelaar, den heer de Vries, die een serie verbazingwekkende goo cheltoeren uitvoerde. Het Hawaiien-orkest, onder leiding van den heer Cor v. Maanen gaf blijk van bijzondere vaardigheid in het be spelen van hun instrumenten. De conferencier, de heer Th. v. Reijsen oogstte met zijn liedjes en declamatie veel bijval, terwijl de heer Jan Meijer, als accordeonvirtuoos een geweldig succes had. Tenslotte sloot, met een woord van dank voor het gebodene, een der offi cieren dezen welgeslaagden avond. Voor de militairen gelegerd in het schoolgebouw aan de Rotterdamsche- straat te Scheveningen, geeft het In strumentaal en Vocaal Ensemble, secre tariaat: Rijswijkscheplein 23, een con cert- en cabaret-avond op Vrijdagavond 16 Februari. Voor dezen feestavond hebben belan geloos hun medewerking toegezegd: me vrouw de Ridder Spaan, pianobegelei ding en declamatrice, mevr. Koopman, sopraan, mevr. Riek Bouwens, Holl. ca baretière, de heer Jos. Pijpers, opera zanger, Joop van Daelen, accordeonnist, en pianist, Louis Seton, humorist-con- ferencier, de 8 Radio Manihiki’s Ha waiian Ensemble, onder leiding van Cor van Maanen en Jan van Raay, radio- imitator. Rome, Februari. Indien u tot een Italiaan de vraag zoudt richten, welke gebeurtenis hem in de tweede helft van Januari wel het meest belangrijk schijnt te zijn geweest, dan is het antwoord niet twijfelachtig: de invoering van distributie. Inderdaad heeft de invoering van de rantsoenee- ring voor diverse levensmiddelen in deze dagen een diepen indruk gemaakt op het Italiaansche volk. De in Zuide lijke streken levende mensch heeft over het algemeen ’n gelukkig temperament; hij neent de dingen niet al te tragisch op en blijft gaarne optimist. Wij herin neren ons nog levendig hoe in die da gen van spanning, toen heel Europa den adem inhield, in bange afwachting van den orkaan, die elk oogenblik moest los barsten hoe toen in dit land een groote kalmte en oogenschijnlijke on verschilligheid heerschte, hoe in tegen stelling met alle andere landen niemand aan verduisteringsoefeningen of andere zichtbare oorlogsvoorbereidingen deed en allerlei feesten, congressen en reis plannen gewoon voortgang hadden alsof ej geen vuiltje aan de lucht was. Slechts een onbeperkt vertrouwen in de leiding van den Duce of anders een onbegrijpe lijk fatalisme kunnen een verklaring bieden voor deze volstrekte en volmaak te rust, die niet eens kon worden ge schokt door de gedachte aan de „sta len as” en het „stalen verbond” (Patto diacciaio), waarvan men toen toch niet beter wist, dan dat zij Italië tot mili taire hulp aan den spilgenoot verplicht ten. Sindsdien is de dankbaarheid jegens den Duce voor het behoud van den vrede onder het Italiaansche volk zon der twijfel nog grooter dan de vreugde over de vroeger door Mussolini succes vol gevoerde oorlogen, en ondanks alle officieele verklaringen over een gewa pende en steeds vrijblijvende afzijdig heid. hoorde men overal het rotsvaste vertrouwen, dat de Italiaansche leider zijn volk alle verschrikkingen en offers van den oorlog zou weten te besparen Handel en nijverheid bloeiden meer dan ooit, zelfs het voor dit land zoo belang rijke toeristenverkeer is niet tot stil stand gekomen en de buitenlandsche de viezen s*roomen toe. Het is bijna geen wonder, dat het volk zich ondanks alles overgeeft aan een schijnbaar onbe kommerde viering van Carnaval Onder de verrukkelijke Rnme-nsche voorjaars zon wisselen weelderige bal-masque’s nf me‘ Heurige optochten alsof nlnf e|. r’nrfj volkoren fn der itr<(TP-> DE HEER J. H. MEYJES OVERLEDEN Zondag is alhier in 64 jarigen ouder dom overleden de heer J. H. Meyjes, oud-referenaris bij de rekenkamer in Nederlandsch-Indië. De begrafenis zal Donderdag a.s. om 11.30 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. en werd door voorbijgangers naar zijn woning gebracht, alwaar hij zich onder behandeling van zijn huisdokter heeft gesteld. Gisteravond omstreeks elf uur is de 53-jarige mevr. A. J., wonende op het Gagelplein, door de gladheid der straat in de Voorthuizenstraat gevallen. Zij kreeg een verwonding aan de wang, doch kon, na aan den Centralen Post te zijn behandeld, op eigen gelegenheid naar haar woning gaan. Onderhandelingen. Tusschen Nederland en België wor den onderhandelingen gevoerd over de afschaffing van paspoorten. Deze maat regel zou het wederzijdsch contact en het toeristen-verkeer ten goede komen. Telegram van de Indische Marine- vereeniging. Bij de Marine-vereeniging te Helder is het volgende telegram nengekomen uit Soerabaja Druk bezochte vergadering Marine- vereeniging spreekt zich unaniem uit voor versterking vloot met kapitale schepen van minstens 25.000 ton water- verplaatsing. Tot de overige aanwezigen behoorden de opperbevelhebber van Land- en Zee macht, generaal H. G. Winkelman, ge neraal-majoor P. W. Best, commandant Luchtverdediging, en generaal-majoor H. de longh, inspecteur van den Vrijwil- ligen Landstorm. Medewerking van publiek verzocht. Een beroep wordt op de burgerij ge daan, om op de trottoirs een looppad van ongeveer 1 meter sneeuwvrij te houden. Voorts moet zand of asch wor den gestrooid. Men weet, tot een en ander is men volgens art. 19 der A. P. V, verplicht. Uitgegleden en te water geraakt. Gistermiddag is een 59-jarige bewo ner uit de Soetensstraat op de houten beschoeiing van de Nieuwe Binnenha ven aan de dr. Lelykade uitgegleden en te water geraakt. Hij werd door een agent van politie met assistentie van eenige voorbijgangers, met hehulp van een touw op het droge getrokken. De drenkeling, die oogenschijnlijk geen letsel had bekomen, is per auto huiswaarts gekeerd. 2.324.000 aangevraagd. B. en W van Amsterdam verzoeken den Raad een bedrag van 2.324.000 beschikbaar te stellen tot het uit voeren van werken, als onderdeden van den aanleg van het bosch, vor mende het werkprogramma 1940. Deze dit jaar en wellicht nog in het begin van 1941 uit te voeren werken omvatten: ontgravings- en ophoogings- werken, oevervoorzieningen, het aan leggen van wegen, draineeringswerken, het maken van duikers en bruggen, het aanleggen van watersporthavens, het maken van hekwerken, de grond bewerking enz. voor de beplanting en bezaaiing, het beplanten, bezaaien en bemesten van terreinen, het leggen en verleggen van kr beis en leidingen, on derhoudswerken, werken tot instand houding van water- en landverbindin gen en onvoorziene werkzaamheden. Begrafenis ir. E. J. van Thiel Onder veel belangstelling heeft gister middag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijke overschot van ir. E. J. van Thiel, hoofdingenieur-onder- commandant der Amsterdamsche brandweer, te Brussel overleden. Aanwezig waren ir. J. M. Beukers na mens de directie der American Petroleum Company, alhierir. A. van Driel en ir. E. M. Neuerburg, voorzitter en secretaris der Rijksbenzine-commissie, waarvan de overledene deel uitmaakte. A. A. Bierlee en A. J. Meyerink, voorzitter en vice- voorzitter van den Ned. Bond tot redding van drenkelingen e.a. Nadat de commandant der Amster damsche brandweer, de heer C. Gordijn, de groote Verdiensten van den over ledene voor de brandweer geschetst had, sprak ir. A. van Driel namens de Rijks- benzinecommissie. Spr. zeide, dat de heer van Thiel een buitengewoon be kwaam lid der commissie was. Van de in 1923 ingestelde commissie, die baan brekend werk heeft verricht, werd de toen nog jeugdige hoofdingenieur der American Petreleum Cy. tot lid be noemd en van de in 1927 gereorgani seerde commissie, die een veel grooter opdracht kreeg, eveneens. Hij was zeker een der belangrijkste leden, die wel 200 vergaderingen, soms geheele dagen durend, heeft bijgewoond. In de com missie heeft hij prachtig werk verricht, hij heeft vele belangrijke proeven geno men, waaraan hij ook veel vrijen tijd heeft gegeven en ook veel redactiewerk verricht. Hij was een man van criti- schen geest en was niet spoedig tevre den. Zeer veel van het werk, door de commissie verricht, is van hem afkom stig. Wij allen, zeide spr., hadden be wondering voor hem en staan met die pen rouw hier bij de baar. Een zwager van den overledene heeft voor de belangstelling dank gezegd. Toenemende belangstelling voor het werk der vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer G. Auning van hier, hield de Ver. tot Bevoraermg der voorlicnting bij Be roepskeuze j.l. Zaterdag te Utrecht haar jaarvergadering. in zijn inieiaend woord wees de voor- jitter op de nog altijd durende terug- hvuoing van ue ovtnneid, waar het ue financieele medewerking betreft bij de sticnting en instandhouding van bu reaux voor beroepskeuze, waarnaast geconstateerd moet women een toene- menoe belangstelling in goede voorlich ting du beroepskeuze. Met belangstel ling naa ae vereeniging kennis geno men van de piannen van den minister van bociaie ^.aKen ten aanzien van ce jeugdregistratie, waarmede beoogd word tiet geven van advies bij beroeps keuze. De jaarvergadering sprak den weusch uit, dat de vereeniging als lid van het Centraal Comité voor Beroeps keuze in de gelegenheid zal komen, alle medewerking te verleenen aan het plan van den minister, om zoodoende een goede en verantwoorde voorlichting bij beroepskeuze te helpen bevorderen. Na de behandeling van de gewone onderwerpen op een jaarvergadering aan de orde hield de heer H. van der Vlist te Utrecht een inleiding over de opleidLng tot adviseur bij beroepskeuze. De inlvider zette de noodzakelijkheid van deze opleiding uiteen. Als advi seur bi de Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek gaf de heer van der Vlist vervolgens een beschouwing over het ontstaan en de ontwikkeling van deze stichting. Na sluiting van de jaarvergadering bezochte!? de deelnemers de Neder landsche Stichting voor Psychotech niek, waar zij kennis namen van veel interessante proeven, die bij beroeps keuze *n personeelselectie worden toe gepast en geneesKracniig uoor ae doos Vicks VapoRub ingrediënten INSTRUCTIEFILM VAN LUCHT- WACHT- EN LUCHTVERDEDI GINGSDIENST Cont ingenteeringen. Ingediend zijn zes ontwerpen van wet tot bekrachtiging van Koninklijke be sluiten tot regeling van den invoer van cement, van geïsoleerde electriciteits- geleidingen, van bijtende potasch en kaliloog, van natriumhypochloriet en gecomprimeerd chloorgas, van verpak- kingsglas, met uitzondering van be mand glaswerk en van kousen en sok ken. Karige rantsoenen. Maar nu is over de vastenavondvreug- de en over de onbekommerdheid een donkere schaduw gevallen en de Ita liaansche regeering heeft haar volk nog al onzacht tot een rauwe werkelijkheid geroepen, door de geheele onverwachte invoering van de distributie. Het was meteen raak, want de rantsoenen zijn dermate karig, dat het vooral voor ge zinnen met kleine kinderen een heele toer zal zijn er mede rond te komen De hoeveelheid koffie, waarmede men het gedurende een heele maand moet stel len, bedraagt een half ons. Maar dit is tenslotte een genotmiddel; veel erger is dat men voor een heele maand niet meer krijgt dan één pond suiker. Het is daar om niet goed te begrijpen, hoe de „Tri- buna” van 26 Januari kon schrijven, dat de rantsoeneering der levensmiddelen in Italië volstrekt geen beperking van het verbruik beoogt, maar enkel een betere verdeeling wil waarborgen. Nog tal van ijlere levensmiddelen staan op de no minatie, zooals olie en vetten, zeep en grutterswaren. Vooral huishoudzeep is bijna geheel uit den handel verdwenen. Het hamsteren tiert welig en het is ver wonderlijk, dat de fascistische autoritei ten, die anders heusch wel weten door te tasten, wanneer het belangrijke in breuken tegen de nationale discipline betreft, zich ten opzichte van dit a-so- ciale kwaad zoo lankmoedig betoonen. In elk geval is het Italiaansche volk zich eensklaps met meedoogenlooze dui delijkheid bewust geworden, dat de oor log geen enkel land spaart, en dat het evenmin met zekerheid kan rekenen op een onbeperkt voortduren van den toe stand van vrede, waarin het zich tot dusver dank zij het beleid van zijn re geerders mocht verheugen. Italiaansche pers Dultschland. Men houdt zich uiteraard bezig met de ontwikkeling van de oorlogskansen en met de mogelijke uitwerking voor het Apennijnsche schiereiland en het fascistische imperium. Tot welke con clusie zij hierbij komen Wij zijn ons vel bewust, dat er naar het oordeel van den onbevooroordeelden buiten staander zeer vele en zeer gewichtige redenen zijn aan te voeren, welke het land van den Duce ondanks alle wer kelijke en vermeende teleurstellingen in het verleden naar het kamp der Westelijke mogendheden zouden drin gen, maar toch kunnen wij na kennis neming van den inhoud der geheele Italiaansche pers niet anders verkla ren, dan dat 99 pCt. der bladen beslist aan de zijde van Duitschland staat en hiervan sinds het begin van den oor- log niet één oogenblik is afgeweken, gen aan het hoofd en een der beenen De resteerende één percent zijn de or ganen der R.K. pers, welke in dit ge heel Katholieke land van allen invloed en van alle beteekenis zijn gespeend Er zijn slechts drie werkelijke „Katho lieke” dagbladen de „Awenire” te Rome, de „Awenire d’ Italia” te Bo logna en de „Italia” te Milaan, en het moet gezegd worden, dat zij met op- merkelijken moed tegen den stroom in roeien. Aan hun zijde staat ook het blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano”, die zich echter volgens het oordeel van de fascistische bladen, ten onrechte tooit met den naam van een „Romeinschen Opmerker” en zich eigenlijk zou moeten herdoopen in „Osservatore Vaticano”. De „Osserva tore” is temidden van de strak geor ganiseerde fascistische pers de stem van den roepende in de woestij zi; toont den volke de feilen van den Spil genoot, zij wijst schier dagelijks op de toestanden in het bezette Polenzi; verdedigt in haar nummer van 24 Ja nuari de befaamde rede van Churchill en bewijst den volgenden dag, dat Bel gië wel degelijk door een rechtstreek- schen Duitschen inval werd bedreigd zij vormt in één woord in het he- dendaagsche Italië op het gebied der buitenlandsche politiek een latente en vaak ook acute oppositie. Het ont breekt niet aan pogingen van den kant der Italiaansche autoriteiten, om dit soms zeer ongewenschte oppositieblad tegen te werkenarrestatie en beïn vloeding van Italiaansche leden der redactie, telkens zich voordoende „vertragingen” in de bestelling en ver zending van het blad, belemmering van een vroegtijdigen verkoop in de hoofdstad, enz. Maar een werkelijk doeltreffende bestrijding acht men blijkbaar thans niet gewenscht. Deze zou moeten bestaan in een verbod van invoer in het koninkrijk en past dus niet in het kader van de officieele goede betrekkingen tusschen de fascis tische regeering en den Heiligen Stoel. Ook uit deze strubbelingen blijkt echter duidelijk, dat de Italiaansche overheid nog steeds de voorkeur er aan geeft, slechts het goede over Duitsch land te vermelden en het minder goede van de Westelijke democratieën. Deze opvatting ontmoet men niet slechts in de fascistische pers, maar evenzeer in de departementen en regeeringsbu- reaux en vooral in de kringen der partij. Het is dus goed, er mede reke ning te houden. 21 19 15 15 14 n 14 14 12 vroor het nog 7 graden. Het blijft winteren 1 De Bilt blijft strenge tot matige vorst melden met nu en dan sneeuw, vooral in de kuststrook. De gevolgen der gladheid. Gisteravond omstreeks negen uur werd in de Jan van der Heijdenstraat, bij de Deimanstraat, de 40-jarige C. H. G. uit de Zacharias Jansenstraat, die per rijwiel was, aangereden door een uit Rotterdam afkomstige personen auto, vermoedelijk doordat de auto in de sneeuw slipte. G. kreeg verwondin- Geen stagnaties in het verkeer Het onderwerp „sneeuwval” uegint min of meer afgezaagd te worden. Het is als een film, die de zooveelste ver tooning heeft beleefd waarvan pu bliek en critici in alle toonaarden den lof hebben toegezongen of de film heb ben besproken. Er schuilt geen enkel attractief ele ment meer voor ons, stedelingen, in sneeuw. De ongenengten w“gen nie* op tegen de bescheiden genoegens, die de befaamde „witte wade” ons verschaft. De sneeuwstorm, die zich gisteravond omstreeks zes uur boven onze stad ont lastte, deed ons bijna vergeten, dat wij in Holland leven, üpgezwiept door den feilen wind, die aanvankelijk uit het Zuidwesten kwam, doch later weer naar het Noordoosten liep, stoof de sneeuw door de straten en verblindde wielrij ders en voetgangers. Doch ook de auto mobilist had met weinig zicht te kampen terwijl de trambestuurders groote moei te hadden, om de rijbaan te kunnen overzien. Wel voorkwam de straffe wind dichte opeenhooping in de straten. Stagnaties in het verkeer van belang zijn dan ook niet opgetreden. Direct rukten pekelwagens van de H.T.M. uit, om de rails en wissels vrij te houden, terwijl de Reiniging eveneens op ruime schaal met pekelen begon. De Reiniging Bij dezen dienst begint men zoo langzamerhand met de handen in het haar te zitten. Tienduizenden zijn de laatste weken voor sneeuwruimen uitgegeven, terwijl een ongekende hoe veelheid pekel over de residentieele straten is uitgestrooid. De begrooting van dezen dienst zal wel niet kloppen 1 Behalve de vaste ploeg zijn vanochtend 500 man met de ruiming begonnen. Hopelijk zal de stad toch eens sneeuw vrij komen Het opgroeiend geslacht zal zijn na komelingen tal van sterke verhalen over den winter van ’40 (die over een tijdvak van 100 jaren een record heeft geves tigd) kunnen vertellen. Hierin ligt dan ook de eenige aantrekkelijkheid. Hoe hard het hier ter stede vroor, leert ons het onderstaande staatje 8 uur: n.m. 4.5 gr. C. is 24 gr. F. De visscherij te Umuiden Gisteren is de eerste kleine stoom trawler, een z.g. kustboot, van IJmui- den ter visscherij vertrokken. Wel zijn er kort na het uitbreken van den oor log twee schepen van dezelfde reederij naar de visscherij gegaan, maar deze moesten toen terugkeeren, omdat een deel van de bemanning niet deskun dig was. Thans zijn alle stoomtrawlers, welke na het uitbreken van den oor log aan de visscherij deelnamen, en waarvan er verscheidene met Kerstmis of daarna binnen bleven, weer naar zee gegaan en met de „Condor”, Urn. 72, is nu ook de eerste kustboot vertrok ken. Er gaan ook weer Katwijker log gers naar zee, want de schepen maken den laatsten tijd mooie besommingen. De vorige week maakte een Katwijker logger na een reis van 12 dagen een besomming van 3780, wat zeker een mooie uitkomst genoemd mag worden. Nu de vastentijd is aangebroken, is de vraag naar visch heel groot en aan die vraag kunnen de thans varende schepen lang niet voldoen. Gedurende de week van 2 tot en met 8 Februari verstrekt.- de Vereeniging „Tehuis voor Onbehuis- den”, de la Reyweg 522 alhier aan 688 mannen, 14 vrouwen en 49 kinderen gratis onderdak. Aan deze personen, in totaal 751, werden 2145 maal tijden verstrekt. Ds. H. Siegers, Evange- lisch predikant te Utrecht, zal morgen avond in het wijkgebouw Maarten Lu ther, Zuid-Binnensingel 217, spreken over het onderwerp: „Drie vrouwen, een Efa, en een looden plaat”. De p o 1 i t i e-b randweer heeft gisteren schoorsteenbranden gcbluscht in de perceelen Schenkweg 310 en van- Ostadestraat 211, Donderdag 16 Februari zal in de Wilhelminakerk (Schenkstraat 251) een zendingsavond worden gehou den. Als spreker zal optreden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en als in leider dr. M. M. den Hertog. voor verbetering van de leerlingenschaal. ^ïzer dagen vergaderden te Utrecht 'Stegenwoordigers van den bond van ^derlandsche onderwijzers, het Katho lieke onderwijzers verbond, het Neder- kndsch onderwijzers genootschap, de unie van Christelijke onderwijzers en de Vereeniging van hoofden van scholen. In de toezegging van den minister, dat hij voor de volgende begrooting Vraagstuk van de leerlingenschaal en daarmee samenhangende kwesties nog *ens opnieuw onder de oogen zou zien, *erd aanleiding gevonden om zIch Wederom te wenden tot den Raad van Ministers en de Staten-Generaal met het dringend verzoek gelden beschikbaar te Mellen, waardoor nog in den loop van i jsar de noodzakelijke verbetering de leerlingen ehaal tot stand zal kun* Be», komen, KUNST BIJ „DE MUSSCHEN”. „Meester” de Bruin van het club huis voor jongens „De Musschen” schrijft ons: De kunstavonden bij de „Musschen” hebben wel een bijzonder opvoedend karakter. De kunstenaars, die steeds weer bereid zijn hun beste krachten in dienst te stellen van onze jongens, doen daarmede een zeer nuttig werk; Mevr. Fagginger Auer (declamatrice) en de heer Paul Perlot (bariton), be geleid door den heer Admiraal, hebben onzen jongens weer zoo’n onvergete- lijken avond geschonken. De gedichten van Adema van Scheltema, van Eeden en Nahon werden met veel gevoel en begrip gezegd. De jongens luisterden in gespannen aandacht naar de mooie, krachtige stem van den heer uitstekend bijgestaan door den Admiraal. Van geheel anderen aard was de avond, welken mevr. Bertha von Essen met haar leerlinge mej. Batenburg gaf. WESTLANDSCHE STOOMTRAMWEG- Op eenvoudige, bevattelijke wijze werd het ontstaan van de piano en de ont wikkeling van de piano-muziek ver klaard. Deze toelichting werd uitge beeld in de pianomuziek, allereerst door mevr, von Essen, later in samen werking met haar leerlinge. Een leer zame en nuttige avond, onmisbaar voor de jongens, die willen leeren luisteren. Adres van het Verbond van Prot.- Christelijke Werkgevers aan de Tweede Kamer. Het bestuur van het Verbond van Protestantsch-Christelijke Werkgevers in Nederland heeft in een adres aan de Tweede Kamer enkele opmerkingen ge maakt over het wetsontwerp tot instel ling van een fonds voor de economische verdediging en de daarmede samen hangende ontwerpen tot wijziging van de Landbouw-Crisiswet 1933 en intrek king van de wet van 30 September 1938 en tot vaststelling van de begrooting voor bedoeld fonds voor het eerste dienstjaar. Tegen de hoofdgedachte, die in het onderhavige ontwerp tot uiting komt, meent adressant zich niet te mogen ver zetten. Wel vraagt adressant, de door de Regeering beoogde tijdelijkheid van deze voorzieningen met zooveel woor den in de wet vast te leggen, teneinde te voorkomen, dat, na het sluiten van den vrede, wrijving ontstaat over het al of niet liquideeren van het thans in te stellen fonds. Een tweede opmerking is, dat adres sant het ten zeerste op prijs zou stellen, wanneer de Regeering, bij de in het kader van het in te stellen fonds te ne men voorzieningen een zoo innig moge lijk contact met het bedrijfsleven en speciaal met het georganiseerde be drijfsleven, zou willen onderhouden. Aanvaardbaar is de gedragslijn, om voortaan de eerste levensbehoeften zoo veel doenlijk aan een prijsstijging te onttrekken. Adr. dringt er tenslotte op aan. wederom een commissie, gelijk aan de opgeheven crisis-arbitrage-com- missie, evenwel met uitgebreider wer- kingsfeer, in te stellendat zou onge twijfeld in het belang van een goede rechtsbedeeling in Nederland zijn. v»H>r rrrpnn v»n een onh»r’nhart,«» koude- winter zich de grootste ontbermeen moeten getroosten en dagelijks bloedige menschenoffers worden gebracht. w

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 11