TER ZEE $la/i/u&crru Varambat I DE OOK loc; I W; lit u De koude in Europa Weer drie neutrale schepen gezonken Duitsch legerbericht Fransche legerberichten ^SLECHT Een tweede contingent Australische troepen in Egypte aangekomen HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. Inz. C. v. d. B te R’dam, ontv. ’n fl. TIP 97f. FRANKRIJK. ZWEDEN. RUSLAND. in ENGELAND. van EGYPTE. Torpedo’s of mijnen de oorzaak CHINA. De Chineesche successen in Kwangsi ontsnapt zou De Poolsche koopvaardijvloot gaat weer varen DUITSCHLAND. VEREENIGDE STATEN. z TZ ’n TIP VAN Duitsch schip1 door eigen bemanning tot zinken gebracht Het Duitsche stoomschip „Wakarna” (3771 ton), dat Zondag uit Rio de Ja neiro was vertrokken, is door de eigen bemanning tot zinken gebracht, toen het schip door den Britschen kruiser „Hawkins” werd aangehouden. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt: „Geen bijzondere gebeurte nissen.” Het Fransche legerbericht van giste ren luidt Niets belangrijks te melden. Het Fransche legerbericht van van ochtend luidt: „Niets te melden”. Duitsche gezant vraagt inlich tingen over de „Asama Maru”. Te voet van Denemarken naar Zweden. Bij een trambotsmg te ueeds 'En geland) zijn 17 menschen gewond, van wie 13 in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Te Parijs zijn 18 personen gear resteerd, die in het dertiende arrondis sement hebben gepoogd een communis tische organisatie op te richten. Zij zijn ter beschikking van de militaire auto riteiten gesteld. Vijf andere personen, die sovjet-pamfletten nebben verspreid zijn ter beschikking .van de justitie ge steld. De politie heeft twee geheime radio zenders opgespoord en in beslag geno men. Zij bleken het eigendom te zijn van een communistische organisatie. Plannen voor een revolutie zijn even eens gevonden. open boot had rondgezwalKt Toen het schip zonk, gingen de mannen in een kleine boot en zetten koers naar land. Zij waren op enkele mijlen van de kust aangekomen, toen zij gezien wer den door een Engelsch vliegtuig dat een mijnenveger naar hen toezond Of schoon zij lijden van de doorgestane emoties en ontbering, is niemand hun ner gewond. levensmiddelen en de hooïdstad loopt groot gevaar. In antwoord op een interpellatie in de Kamer betreffende de Egyptische souvereiniteit, heeft de minister-presi dent gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij uitdrukking gaf aan den geest van nauwe samenwerking tus- schen Groot-Brittannië en Egypte. „Het verheugt mij, zoo zeide hij, te verklaren, dat alle kwesties betreffende ons en de geallieerden steeds opgelost worden In wederzijdsch begrip. Deze overeenstem ming klopt volkomen met het behoud van de rechten van Egypte, evenals met den tekst en den geest van ’t Engelsch- Egyptische verdrag”. Het Zweedsche stoomschip „Orania (1854 ton) is in de Noordzee getorpe deerd en gezonken. Tien leden der be manning zijn door een Britschen tor pedojager gered. Een scheepsboot met de overige opvarenden wordt nog ver mist De leider van de Scandinavische af- deeling van het departement voor eco nomische oorlogvoering. Charles Ham- bro, is gedurende het weekeinde van Londen naar Noorwegen gevlogen in verband met Engelsch-Noorsche han- delsbesprekingen. Zij zijn reeds gedu rende eenigen tijd in een vergevorderd stadium en men hoopt, dat het bezoek van Hambro de sluiting van een over komst zal kunnen bevorderen. United Press meldt uit Berlijn: Mi nister Frick heeft bekend gemaakt dat Fritz Thyssen en zijn vrouw met in gang van 4 Februari de Duitsche na tionaliteit hebben verloren. De commandant van de sovjet-vloot in dè Zwarte Zee heeft gisteren op een partijconf eren tie te Moskou verklaard, dat de vloot, gezien den internationalen hoog in de straten. De aanvber vari- toestand, steeds gereed moest zijn voor brandstoffen naar den strijd. Na rapport te hebben uit gebracht van de oefeningen der vloot op de Zwarte Zee en in het bijzonder te heboen gewezen op de .doeltreffend heid van het afvuren van torpedo’s, verklaarde hij, dat de vloot steeds ge reed wa een oproep van de regeering van Stalin te beantwoorden, niet al leen om iederen vijand in de Russische territoriale wateren af te slaan, maar om hem te vernietigen. DEN HAAG De schepen, die de tweede Austra lische troepenmacht vervoeren, zijn voor anker gegaan op het meer Tismah, dat buiten Ismailia aan het Suezkanaal is gelegen. Duitsche vliegtuigen bij de Orka den Twee Duitsche vliegtuigen hebben gisteren langs de Orkaden ten Noorden van Schotland gevlogen. Zij hebben geen bommen uitgeworpen. De toestel len hebben slechts boven een smalle strook van de eilanden gevlogen. De „Daily Sketch” verklaart uit offi- cieele bron te vernemen, dat vrijwel de geheele Poolsche koopvaardijvloot, bij na 90 schepen, uit de Oostzee heeft kunnen ontsnappen en thans met de geallieerde strijdkrachten gaat samen werken. De meeste dezer schepen had den de Poolsche territoriale wateren even voor het uitbreken van den oor log verlaten en een toevlucht gezocht in neutrale havens, vanwaar zij naar geallieerde havens zijn gekomen. nemen aan den terugkeer tot het Bar barendom, welke wij thans meemaken. Wanneer wij vergeten, dat de oorlog een geesel is voor de volken en de vrede de eenige basis van de perma nente orde van de internationale recht vaardigheid, dan zal een catastrofe over de menschheid komen.” Wanneer de rantsoeneering van vleesch op 11 Maart van kracht wordt, zullen de restaurants 40 procent min der vleesch krijgen dau op het oogen- blik. roiEP MOESTEN SÊÈiONTSTEKINC, Reeds 10 slachtoffers van de koude in Hongarije. De nieuwe koudegolf heeft in Hon garije aan 10 menschen het leven ge kost. Op het platteland worden tal van personen vermist, zoodat aangenomen moet worden, dat nog meer menschen in den sneeuwstorm zijn omgekomen. In de Karpathén zijn vijf werklieden onder een lawine bedolven geraakt. Het verkeer ondervindt groote stagna tie. Eke verbinding met de Karpathtn ligt sinds dagen stil. In Boedapest sneeuwt het reeds onafgebroken 24 uur lang. De sneeuw ligt etn halve meter Het Amerikaansche jeugdcongres te Washington heeft aan 52 landen de vol- gende boodschap gestuurd: „Wij zullen niet rusten voordat de verwoesting van onze generatie tot stilstand is gebracht Eveneens werd aangekondigd, dat er op 6 April a.s In het geheele land mas- sa-vredesdemonstraties gehouden zullen worden. Er zullen stembussen geplaatst worden, zwarte met schedel en gekruiste beenderen ten gunste van den oorlog en witte voor de stemmers voor vrede. Sprekers zullen door het geheele land trekken. De boodschap is niet alleen naar de neutrale landen gestuurd doch ook aan alle oorlogvoerenden .behalve Duitschland en Finland, omdat daar geen jeugdorganisaties zijn, welke bij het jeugdcongres zijn aangesloten. Besprekingen te Montevideo .de industriecentra teweeg wil gen wakker roepen. Smith waarschuwt de vakbeweging tégen de activiteit der communistische partij in Engeland. Hij zegt: „Rusland dwingt de Engelse he communisten het monsterachtige en door Hitler zelf geproclameerde stand punt in te nemen, volgens hetwelk En geland Duitschland den oorlog zou heb ben opgelegd. De gebeurtenissen bewij zen, dat de oude tactiek, welke de ver nietiging der vakvereenigingen ten doel heeft, opnieuw wordt toegepast döor de agenten van Moskou, die niet-óffieieele stakingen trachten aan te moedigen en plaatselijke ontevredenheid willen be vorderen.” Namen van Duitsche ge sneuvelden bekend gemaakt. Gisteravond zijn bijzonderheden me degedeeld over 8 Duitschers. die leven loos zijn aangespoeld of waren gestor ven, nadat zij uit neergeschoten vlieg tuigen waren gehaald. Een der man nen was drager van het Ijzeren Kruis Ook zijn de namen oekend gemaakt van vier andere Duitsche vliegers, wier lijken nog niet gevonden zijn. Voorts maakt het Britse ne departe ment van oorlog de namen bekend van 8 officieren, onderofficieren en minde ren. behoorende tot de bemanning van Duitsche duikbooten, die krijgsgevan gen zijn gemaakt. In Berlijn en omgeving heeft men tal van postkantoren moeten sluiten wegens gebrek aan kolen. De opnbare bibliotheek in de Duitsche hoofdstad werd eveneens gesloten. Het ijs op de Oere Sont is thans zóó sterk, dat velen te voet of met sleden van Denemarken naar Zweden gaan Aangezien evenwel het loopen op het ijs op de Deensche territoriale wate ren is verboden, zullen maatregelen hiertegen worden genomen. Gisternacht heeft het op verscheidene plaatsen in Denemarken 25 graden gevroren. Er woedt een krachtige sneeuwstorm uit het Noordoosten. De ijsbrekers in het Skagerrak zijn met het ijs op drift ge raakt, waardoor de kolenaanvoer voor Kopenhagen nog meer wordt vertraagd. mndsche zaker Hij vroeg over het geval der „Asama Maru verstrekte inlichtingen over den Euru- peeschen toestand. Er zijn geen opvarenden van de „Wakama” aan boord van dé „Haw kins” opgenomen. W aar tevens oericht wordt, dat nergens leden van de be manning der „Wakama” aan land ge komen zijn, gelooft men, dat zij in het geheim zijn opgepikt. zijn Holland aan I’t inundeeren Om een mooglijken vijand [te keeren. Liever zouden we hem [als gast En met veel minder last. Een heerlijke BOOTZ' TIP [serveeren, :TÏY« Het Zweedsche schip „Birgitta” heeft 14 opvarenden van het Estlandsche schip Linda”, dat op weg van Blyth naar Gothenburg, is getorpedeerd of op <en mijn geioopen. te Kopervik ;n Noorwegen aan land gebracht Onder de geredden bevond zich een vrouw De tweede machinisj van het Estland- sche schip is aan b> ord van de „Ltnda overleden. De kapitein is zwaar ge wond en de meeste geredden hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Sommigen beweren een torpedo te hebben gezien, even voordat de ont ploffing onder het voordeK zich voor deed. In Berlijn zijn groenten en aard appelen niet meer verkrijgbaar United Press meldt uit Berlijn Opnieuw daalde gisteren het kwik in de thermometers, nadat sneeuwstor men den geheelen Zondag de koude, welke nu al van voor Kerstmis over geheel Duitschland heerscht, nog in tenser hadden gemaakt. Het toenemende gebrek aan steen kolen heeft tot gevolg, dat vele wo ningen en kantoren onverwarmd zijn, terwijl het stijgende aantal influenza- gevallen het personeel van talrijke kantoren ten zeerste heeft verkleind De spoorwegverbinding tusschen Ber lijn en Kopenhagen staat stil, omdat de spoorponten tusschen Warnemünde en Gjedser den dienst hebben gestaakt. Daardoor wordt de aanvoer van boter, eieren, spek en andere producten uit Denemarken zeer belemmerd. De spoorwegen nemen alleen nog passagiers aan, die kunnen bewijzen, dat zij dringende redenen hebben om te reizen. Alle kanalen zijn bevroren en naar verluidt, is de Rijn geblok keerd door het pakijs. Tengevolge van deze koudegolf kan men in Berlijn geen aardappelen en groenten meer krijgen. Al deze onaangenaamheden worden nog verscherpt door bet feit, dat men nergens meer jenever of zelfs den Duitschen rooden wijn meer vindt. Hoewel officieel bekend is gemaakt, dat iedere Duitscher recht heeft op 30 gram thee, hebben de winkeliers aar. hun klanten bericht, dat dit niet mogelijk zal zijn, omdat alle voorraden boven tien pond aan het leger moeten worden afgestaan. Duizenden dieren vriezen in de bos- schen dood ondanks de pogingen van de autoriteiten deze dieren te bescher men. In sommige deelen van Duitscn- land is het zelfs onmogelijk de dooder te begraven door den bevroren grond en moet men tijdelijke begraafplaat sen inrichten in kelders of lijkenhuis- jes. of gewond, terwijl zij hun vreedzaam handwerk uitoefenen of wel gedwon gen in de felle Koude uren en dagen door te brengen in de bosschen 'of in ijskoude kelders. De woningen van ge zinnen en hospitalen worden vermeld of onbewoonbaar gemaakt, doordat de ruiten springen, wanneer een bom ont ploft. De daklooze moeders en kinderen worden van het eene onderkomen naar het andere gedreven. Tegelijkertijd brengt deze oorlog, vooral in het hooge Noorden, in dezen buitengewoon strengen winter onuit sprekelijk lijden voor de Russische soldaten, die strijden op onbekend ter rein, ver van hun kantonnementen. Laten wij ook protesteeren tegen den onmenschelijken oorlog ter zee, welke het verlies van schepen veroorzaaKt, welke toebehooren aan vreedzame lan den alsmede schuld draagt aan het veruv-s van menschenlevens. D« vrouwen van alle landen der wereld moeten zich vereenigen om ge meenschappelijk te pogen een middel te vinden om een einde te maken aan dit aangrijpend treurspel van lichame lijk en geestelijk lijden, dat zich voor onze oogen afspeelt. Le Zweedsche vrouwenorganisaties wenden zich tot de individueele vrou wen en in het bijzonder tot de vrou- wen-organisaties en spoort hen aan zich te vereenigen. ieder in haar land om in vloed uit te oefenen op de regeeringen, opdat deze het initiatief nemen, dat zal leiden tot het beëindigen van den oor log en het Finsche volk zal toestaan tot zijn vrij en vreedzaam leven terug te keeren. „Laat ons in actie komen en alle po gingen in het werk stellen om de ver nieling te doen staken en de dreigende katastrofe af te wenden welke het ge heele menschelljke geslacht bedreigt”, aldus eindigt de oproep. Rede minister Günther. De Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, Günther, heeft het woord gevoerd op de vergadering van de vrouwen-organisaties te Stockholm. Hij zeide, dat de vergadering wil pro testeeren tégen de barbaarsche menta liteit, welke het mogelijk maakt, dat de Europeesche politiek een vorm aan neemt van een aanval op een klein vreedzaam land. „Ik zou willen, dat de afschuw over den aanval op het vreedzame Finland, welke de Zweedsche vrouwen bezielt, weerklank vindt bij alle vrouwen in Europa. Ik beschuldig geen enkelen persoon, geen enkel land en geen enkei regime Geheel Europa verscheurt zich zelf en snelt naar den afgrond. Niets zou meer natuurlijk zijn, dan dat alle vrouwen zouden weigeren, deel te JAPANNERS ERKENNEN TERUG TE TREKKEN. Chineesche militaire berichtgevers maken gewag van verdere successen der Chineezen bij hun tegen-offensief in Zuid-Kwangsi. zoo wordt uit Tsjoengking gemeld. In drie dagen tijd zijn meer dan 16.000 Japanners gedood of gewond bij de gevechten in de buurt van Pinyang, op 80 kan. ten Noordoosten van Nan ning. Reuter meldde gisteren uit Tokio: In berichten van het Japansche veld leger wordt toegegeven, dat de Japan sche troepen zich ten Noorden van Nan ning terugtrekken. Verklaard wordt, dat „deze terugtrekking in overeen stemming met het plan is". kenaars bevindt zich die van mevrouw James Roosevelt, de moeder van den president. Senator Norris tegen Rusland en Japan. Senator George W. Norris uit Ne- braska heeft zich uitgesproken voor een moreel embargo tegen Japan en Rusland, omvattend levensmiddelen, industrieproducten en oorlogsmate riaal. Norris beschreef Japan en Rus. land als barbaarsche landen en zeide dat het volkomen gerechtvaardigd zou zijn het aankoopen van goederen uit die landen of het leveren van Ameri- kaansche goederen aan die landen te staken, zoolang dit geschiedde door in. dividueele burgers of groepen van bur gers. Niemand zou kunnen beweren, dat dit een onvriendelijke handeling zou zijn, aangezien de regeering daar in geen deel heeft. Een militaire correspondent van Reuter schrijft, dat de troepen uit de Dominions op precies dezelfde manier zijn georganiseerd als het Britsche le ger. Zij zijn uitgerust met het zelfde geweer en beschikken over Bren-mi- trailleurs. anti-tankbuksen en mor tieren. Zij zijn in dezelfde leerstellin gen geoefend door stafofficieren, die hun opleiding hebben genoten in het instituut te Camberley (Engeland). Op die wijze zijn vele verschillen, welke in den laatsten oorlog hebben bestaan tusschen de legers uit de Dominions en uit het Vereenigd Koninkrijk, opgehe ven. De fabrieken in Nieuw-Zeeland, Australië en Canada, welke werken voor de vervaardiging van munitie en uitrustingstukken, produceeren precies de zelfde soorten materiaal als de Brit sche fabrieken. In het midden-Oosten bestaat ook een zeer hechten band tusschen de be velvoerders. Het jongste bezoek van generaal Weygand aan dit gebied heeft er veel toe bijgedragen om de ge allieerde legers voor hun gemeenschap pelijk doel te coördineeren.' De kwestie van het embargo tegen Japan Vijftig bekende personen hebben een verzoekschrift geteekend hetwelk naar Roosevelt gezonden wordt, waarin er hij hem opaangedrongen wordt, dat Ja pan zijn gunstige handelspositie za! worden ontnomen en zoodoende een einde zal Komen aan den Amerikaan- schen steun van de Japansche agres sie. Onder de namen »an de ondertee- gewacht vonien. De kruiser .Hawkins” stond onder commandi var schout-bij nacht Hai wood die naar de Zuidamenkaansctü wateren is teruggekeerd nadat nij te „Ajax’na het gevecht met de „Graf Spet”, naar Engeland had gebracht Een Engelsche trawler door Duitsch vliegtuig tot zinken gebracht De uit tien koppen bestaande be manning van aen Engelschen trawler „Theresa Boyie”. groot 224 ton. welke Zaterdagochtend door een Duitschen bommenwerper op 120 mijl van de kust is aangr-vallen en tot zinken ge bracht. ts gisteravond in een naven aan de Noordoostkust van Engeland gekomen, nadat zij ruim Ö0 uur in een DE HEROPBOUW VAN DE WERELD NA DEN OORLOG. „Allen ter wereld, vrienden en vijan den. neutralen en oorlogvoerenden, zijn het er thans over eens, aldus de „Deut sche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz”, „dat de heropbouw van de wereld volgens andere recepten moet geschieden dan tot dusver, wil hij kun nen standhouden. Aan Engelsche zij- dt zóo vervolgt de .Dioic’ wordt niet verneeld. dal m< n vil vasthouden aat m ovginseler. en m. th„<ien waarop hei oude ecoti mische stelsel, dat es sentieel Engelsch is. berustte. Daaren tegen weten de landen, die meer geven De Duitsche ambassadeur te Tokio. Ott. heeft een bezoek gebracht aan den ■lapanscher. mder-minister .ai builen .andsche zakei Hij vroeg r.li ntr ger en Het Noorsche stoomschip „Nidar holm’groot 3482 ton, is gisteren, vol gens een telegram, dat in Oslo door de reeders is ontvangen, gezonken De bemanning is door een anaer Noorscn schip gered. Het is nog niet bekend of de „N.darholm” op een mijn Is ge- ioopen ol werd getorpedeerd. Het schip was van Amerika onder weg naar Liverpool. om een veilig dan om een vrij handels verkeer. waarom zij hun standpunt niet willen prijsgeven. De eigen volkshuishouding moet zoo- danig harmonisch worden ingericht, dat zij rekening houdt met de behoef- 1 ten van het geheele volk en niet met die van een enkelen kapitalist. Voorts moet ervoor gezorgd, worden, dat er vaste markten ontstaan, welke den af- i zet der eigen overschotten waarborgen tegen den invoer der benoodigde pro ducten. Een np zijn veiligheid bedacht land kan slechts dan tot vrijhandel be sluiten. wanneer de internationale ver- i keerswegen onder alle omstandigheden voor den wettigen handel openstaan. Vooru aarde daartoe zou dan ook de crijheid dtr zeeën zijn Engeland heeft n dezen oorlog getoond dat het van een vrijen handel van gelijkgerechtig- I de volkeren niets wil weten. Wie den I totalen economischen oorlog tot door slaggevend beginsel zijner nationale politiek verheft, verwoest daarmede de grondslagen van een Vrij handelsver keer Daarentegen ts autarkie de na tionale zelfhulp van hen, die zich van hun bestaan en hun nationale onaf hankelijkheid onder geen enkele om standigheid willen laten onderdrukken. De koude in Finland. Uit Helsinki wordt gemeld, dat men sedert 40 jaar niet zulk een koude maand Januari hqeft gekend als thans. De laagste temperatuur, welke in de hoofdstad werd geregistreerd. Is 33 graden onder nul. Ook de maand Fe bruari belooft zeer koud te worden. In den nacht van 10 op 11 Februari daal de de temperatuur tot 30 graden on der nul. Naar de „Daily Telegraph” meldt, heeft de vakvereenigirigsleider Fred Smith verklaard, dat er steeds meer be wijzen zijn voor het bestaan van een geheime propaganda, welke agitatie in bren- en bij de arbeiders grieven wil over de geïnterneerden van de .Graf Spee”. De ministers van marine en van bin- neniandsche zaken zijn vandaag teza men gekomen, teneinde de maatregelen te bespreken inzake de interneering van de duizend opvarenden van de „Graf Spee”. Men neemt aan dat de zeelieden verdeeld zullen worden in groepen van vijftien a twintig man en naar kleine dorpen in de Zuidelijke provincies zullen worden gezonden. Hoe zij daar hun tijd moeten besteden is nog niet bekend; dê geruchten, dat de technici onder hen naar Argentijn- sehe scheepsbases zullen worden ge zonden om daar te werken, worden niet bevestigd In betrouwbare kringen is men van meening, dat de maatrege len geheim zullen blijven, omdat de regeering publiciteit wenscht te ver mijden. De regeering van Uruguay en de Duitsche legatie ontkenden gister avond de geruchten, volgens welke een deel van de bemanning van de „Graf Spee” en de „Tacoma” zijn. Britsche vrouwen dienen Frankrijk. Een aantal vrouwen van den Brit schen territorialen hulpdienst doet thans in Frankrijk dienst. Het juiste aantal is niet bekend maar men ge looft, dat het slechts een gedeelte is van het aantal dat tenslotte overzee dienst doen zal. ROOSEVELT ZOU GEEN DERDEN TERMIJN WENSCHEN. Uit New York wordt gemeld, dat Far ley de minister voor de posterijen, een candidatuur voor het presidentschap heeft aanvaard. Hij zou echter daarin eerst hebben toegestemd, nadat hij van Roosevelt de verzekering had ontvan gen, dat de president zich niet voor een derde ambtsperiode candidaat zou stel len. Te Washington meent men te weten, da. president Roosevelt deze week zal vertrekken voor een zeereis in de üa- raibische Zee en de Golf van Mexico. De minister van oorlog. Woodring, heeft medegedeeld, dat de plannen voor aer. bouw van twee nieuwe luchtbases, n.l. te Anchoraje en FairbanKs, m Alaska, uitgewerkt zijn. Binnen enkele maanden zal men beginnen met de werkzaamheden te Fairbanks, ten be hoeve waarvan op de begroeting voor 1940 een crediet van 4 millioen dollar is uitgetrokKen. Van deze basis uit zullen oefenvluchten in de Poolstreken worden gemaakt. AMERIKA ALS VOORRAADSCHUUR VOOR EUROPA. Herbert Hoover heeft verklaard; „Amerika zal Europa hebben te voe den Misschien binnen een maand, mo- gelijk ook binnen zes maanden of vijf jaar”. Hij voegde eraan toe, dat de Europeesche vraag naar Amerikaan sche voedingsstoffen, tengevolge van den oorlog, de overschotten van de Vereenigde Staten zou opheffen. Het departement voor leger en lucht vaart heeft gisteren bekend gemaakt, dat een nieuwe bommenwerper „24” welke te San Diego (Califomië) bevre digende proefvluchten heeft gemaakt, een uursnelheid van 500 k.m. heeft be haald en een vliegbereik heeft van meer dan 5000 k.m. Deze nieuwe bommenwerper is uït* gerust met vier 18 cylinder motoren van 1200 p.k. Hij kan 4 ton bommen vervoeren. Het vliegtuig is een een dekker met een vleugelbreedte van 33 m Er is plaats voor een bemanning van 6 tot 9 koppen. Vijf en twintig honderd Joodscbe vluchtelingen kunnen in San Domingo een verblijfplaats krijgen volgens Ro senberg, den voorzitter van de Domini- caansche vestigingsvereeniging. Te New York terugkeerende uit San Domingo deed hij mededeeling van het feit, dat generaal Trujillo, de president, 26.000 acres grond ter beschikking van de vereeniging heeft gesteld voor de vestiging van vijf honderd gezinnen, die thans in Nederland, België. Frankrijk en elders verblijven. Het Congres za* deze overeenkomst spoedig ratificeereo- Rosenberg zeide, dat er ongeveer dui' zend dollar per gezin noodig zijn en dat later misschien meer land te verkrijg®11 zou zijn. In scheepvaartkringen te Rio de Ja neiro is men van meening, dat Duitsch land zal trachten groote convooien vrachtschepen door de Engelsche blok kade heen te krijgen. Vijf schepen heb ben gedurende de laatste negen dagen de Braziliaansche havens verlaten met name de „Wolfsburg”, „La Coruna”, „Wakama". ..Königsberg" en „Bahia Blanca’ Men gelooft, dat de aankomst van nog meer vrachtschep-n wordt af- voor het vormen der con- n De haring voelt zich in de zee in zijn element. De lekkerbek bij de Bock Harnssons. VERSPREIDE BERICHTEN. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. TWEE GEHEIME RADIOZENDERS IN BESLAG GENOMEN. DE BETREKKINGEN MET ENGELAND. PA,RAMInT „AN 20 SWKS 055 go t on HANDEL8BESPREKINGEN MET NOORWEGEN. THYSSEN VERLIEST DUITSCHE NATIONALITEIT, VERKLARING VAN DEN COMMAN DANT DER ZWARTE ZEE-VLOOT. AMSTERDAM DE RANT80ENEERING VAN VLEESCH. I OOOÖ- 3 gu>SJE I ajXDH VREDESDEMONSTRATIES VAN DE JEUGD. BRASSERIE (Achterom-ingang Passage] CAFEIERIA-HOTEL (Kamer fl. 1.77 pb) VoorEngr.: uOtüHAKl «HOLS. N.V.DenHug fel. 773353 50 «.TUKS 075 ir GEHEIME PROPAGANDA IN FABRIEKEN. TWEE NIEUWE LUCHTBASES.. EEN SNELLE BOMMENWERPER. JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR SAN DOMINGO.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2