Regeeringsmaatregelen tegen de propaganda in België XX «S. BINNENLAND STATEN-GENERAAL .RECHTZAKEN STADSNIEUWS EERSTE BLAD, PAGINA S. TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 FEBRUARI 1940. ZAKEN en BOOTTREINEN HOLLAND-GENUA Actie tegen communisten Vlaamsch- nationalisten BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN De dure benzine Woningvoorraad te klein VEREENTGINGEN UITSPRAKEN EERSTE KAMER ERKOUDHEID^ vóór zich comphcoliet voordoen Gebruik VALDA PASTILLES hel sierk ontiseplische geneesmiddel ECHTE VALDA J EERSTE KAMER DE HEER S. HUISMAN OVERLEDEN TWEEDE KAMER AANRIJDING MET DOODEL1JKEN AFLOOP ONDER NIEUWKOOP dt was (Van onzen specialen verslaggever.) BRUSSEL, Februari. Voorzitter: m r. W. L. baron Vos van Steenwijk. aan- ver- „ONZE VLOOT”. Voor de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot” zal op Donderdagavond a.s. in Excelsior hoofdingenieur G. de Rooy een lezing houden over: „Dé onderzee booten voorheen en thans”. nenlandsche Zaken verwijderde, werd hij eenige malen door den voorzit ter gewaarschuwd, dat hij buiten de orde was. Deze achtte het eveneens onnoodig, dat de spreker uit het voor- loopig verslag citeerde omdat dit aan de Kamer bekend was, en tijdverspil len zou zijn. Arrondissements-rechtbank Vervolg van le blad, pag. 3. Moor vroog noor de HoiionO^Che ooozen dende gemeenten, achtte de heer Brui*- neman den minister te optimistisch ten aanzien van de vordering van laatst genoemde. Deze afgevaardigde zag de verdere ontwikkeling somber in. Toege geven kan worden, dat er meer zelf standigheid voor de gemeenten is en dat het te vér gaand toezicht hier en daar een einde is gekomen. Laat de minister niet buiten zijn bevoegdheid gaan dan alleen als het strikt noot zakelijk is. DE HAEGSKE STUDZJEKLUB PI FR DE FRYSKE TAEL. Bovengenoemde club hield gisteren haar tweede wintervergadering Spreker was de heer S. Barte Wa uit Alkmaar met het onderwerp: „Hollandismen in de Friesche taal". Sprekers betoog was er een voor taalzuivering. De wethouder van Onder- wijs is verhinderd morgen spreekuur 'te houden. VERDACHTE VRIJGESPROKEN. Tegen den 21-jarigen veehouder J, de J aan wiens onvoorzichtigheid op 18 Mei j i een aanrijding tusschen een door hem be stuurde auto en een wielrijdster, die op dén Noordweg onder Nieuwkoop reed zou zijn te wijten geweest, met het noodlottig gevolg, dat zij aan de gevolgen van het bekomen letsel is overleden, had het O M een maand hechtenis gerequireerd De rechtbank sprak verdachte vrij De 34-jarige melkrijder H. H die toen het ongeluk plaats had. in de cabine had gezeten, en op onoordeelkundige wijze het stuur zou hebben vastgegrepen, werd, con form den eisch. vrijgesproken DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. Tegen den 48-jarigen winkelier i J. D uit Leidschendam. die door het omleggen van een buis een aftakking wan de electri- sche leiding had gemaakt naar een achter zijn woning gelegen schuurtje, waardoor hij daar electrisch licht kon krijgen, waar van het verbruik niet op den meter werd aangegeven, had het OM. twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie maanden. i als in de arbeiderscentra, op de markten, bij de fabrieken en de mijnen. De propa gandisten gooien dan terloops in hun gesprek leuzen, welke bijeenkomsten, die land georganiseerd worden, van leiders ontvangen. Volkshuisvesting op het platteland. De heer Bruineman (R.K.) zeide dat de minister een weinig bevredigen de memorie van antwoord heeft ge geven, voornamelijk wat de volkshuis vesting, met name die der groote ge zinnen. betreft. Sedert Juli-Augustus zijn de bouwkosten al met 20 pCt. ge stegen. Het werken met ministerieele circulaires heeft de zaak der volks huisvesting niet overzichtelijker ge maakt. De toestand is er voor de ge meente niet gemakkelijker op gewor den. Het is van belang, dat de twee partijen, Rijk en Gemeenten, dichter to. elkaar komen. De woningtoestan den loopen in de gemeenten zeer uit een. Voor den arbeiderswoningbouw heeft men op het platteland zeker niets van de particuliere bouwnijverheid te verwachten. En dat geldt nog alleen dt huurwoningen. Denkbeelden om trent eigen bouw verschuift men beter naar de toekomst Vergadering op Dinsdag 13 Februari, geopend te 1 uur. De havensteden. De heer In 1 Veld (S.D.A.P.) hoopte, dat het den minister gelukken zal verschillende voornemens te ver wezenlijken, o.a. wat de luchtbescher ming en de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten betreft Hij vestigde de aandacht er op, dat de havensteden, zooals Amsterdam. Rot terdam en Zaandam door den toestand zwaar getroffen zijn, terwijl bijv. Delf zijl een hausseperiode beleeft. Het zou zeer te waardeeren zijn als de gemeentelijke zelfstandigheid weer geheel zou worden hersteld. Wat de luchtbescherming betreft wees de heer In ’t Veld erop, dat het voor het moreel van de bevolking van het hoogste belang is, als zij zich be hoorlijk beschermd weet tegen lucht aanvallen; verzwakt dit moreel dan is dit ook van invloed op de legermacht. Er moet een hooge mate van zelfbe- heersching en gezinsbescherming zijn, doch de overheid moet daarop een zoo danig toezicht uitoefenen, dat deze be scherming en gezinsbeschewming zijn, van de schuilgelegenheden moet een groote eenheid zijn. Er is nog veel ver schil van meening over. Van groot ge wicht is de bescherming binnenshuis, welke met eenvoudige middelen bereikt kan worden over het loopgraven systeem is men 't niet eens. (De vergadering duurt voort.)} loopt? Wil de minister nu nog langer afwachten? Niets is gevaarlijker dan een tekort ineens inhalen, want dan stijgen de bouwprijzen geweldig. De minister ziet dat ook wel in, blij kens een zinsnede in de memorie van antwoord, maar de particuliere bouw nijverheid heeft zich onmiddellijk hierop geworpen en zich verzet tegen steun aan woningbouwvereeniglngen, terzlj deze strikt noodzakelijk zou zijn Met een toeslag van 50 cent op de huren komt men er nu niet meer. De minister gaat in de laatste maanden werken net het argument, dat woning- wet-woningen zijn betrokken door huurders, wier inkomen wel degelijk zou toelaten, dat zij op de vrije markt een woning vinden. Een jaar geleden hechtte hij echter aan dit verschijnsel nog weinig waarde Dt ervaring van den heer Reinalda op het gebied der volkshuisvesting was deze, dat de huren van vele arbeiders woningen verre uitgaan boven het ar- beidersinkomen. Wanneer de kinderen groot zijn geworden en het huis uit zijn gegaan, zullen de oude arbeiders niet naar een krot trekken, omdat zij de waarde van een goede woning hebben leeren beseffen. Hier ligt een probleem dat valt op het terrein der verschui ving, waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Raadgevingen voor den automobilist. De A.N.W.B. geeft enkele raadgevin gen voor den automobilist om het benzine-verbruik te besparen. Belang rijk is o.a. niet te snel te rijden. Van meer beteekenis nog dan de be sparingen, als gevolg van verandering aan den motor zijn die, welke men be reikt door zuinig te rijden, ’n Motor, die bij een wagensnelheid van 60 k.m. per uur één liter benzine per 6J kilometer noodig heeft, zal bij een snelheid van 100 k.m. wellicht één op 5,2 loopen. Met het stijgen van de snelheid neemt het benzineverbruik namelijk sterk toe. Vooral van belang is het echter ook, om regelmatig te rijden; telkens accele reren en telkens remmen doet zelfs bij een zuinigen motor benzineverbruik angstwekkend toenemen. Wie een snel heid van 70 k.m. per uur regelmatig volhoudt, schiet uitstekend op en rijdt redelijk zuinig. De zienswijze der N. S. B De heer de R ij ke (N.S.B.) wees er op dat blijkens de voorloopige versla gen der beide Kamers de minister niet hard genoeg opschiet Dit ligt aan de Kabinetswisseling, zegt de minister doch dan bewijst dit alleen de gebreken van het stelsel. Hoe staat het met de wijziging van de Zondagswet? De op merkingen der nat.-soc. fractie daarover zijn niet voldoende in het voorloopig verslag tot haar recht gekomen Zoo is ook gegaan met hun klachten over de onvoldoende inrichting’van de stemhok jes. waardoor het geheim van de stem ming niet voldoende gewaarborgd is Van uit het lokaal mag men niet kunnen zien hoe het potlood zich op het stem biljet beweegt. Bij burgemeestersbenoemingen moe ter. alleen de geschiktheid en Bekwaam heid en niet de politieke gezindheid van den candidaat de beslissende factor zijn Bi. voorbereidingen voor de luchtbe scherming zijn N.S.B.-’ers uitgesloten, zij mogen er geen deel aan hebben. Door de taaie macht der politieke verdeeld heid worden instellingen als de B.V.L en de vrijwillige burgerwachten bedot ven. De heer de Rijke wees vervolgens op een brochure over de Amsterdamscht burgerwacht en betoogde, dat de leiders niet voldoende verantwoording omtrent het financieel beheer afleggen Staat de Regeering het toe, dat er soc.-dem. en R.K. vendels in die burgerwacht worden gevormd? Er wordt een reorganisatie van die burgerwacht ondernomen; laat de mi nister dergelijke politieke schutterijen voorkomen. Dergelijke instellingen zijn eigenlijk symptomen van burgeroorlog. Toen de heer de Rijke zich te ver op dit terrein van de begrooting van Bin- Evacuatie. Ten aanzien van de evacuatie be pleitte de heer Bruineman volledige en meer herhaalde inlichting voor het volwassen publiek dat er bij betrokken is. Hoe beter het is ingelicht, des te minder kans op het ontstaan van pa niek. Dit behoeft niet in te houden dat alles aan de groote klok wordt ge hangen wat met de veiligheid ver band noudt. De taak der provinciale evacuatie-commissies had beter aan de commissarissen der Koningin en de griffiers kunnen zijn opgedragen. Dan zou de voorlichting vlotter en goed- kooper zijn geschied. Gemeentelijke financiën. Sprekend over de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten en de financieele positie der noodlij- Hier ter stede is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer S. Huis man, voorzitter van het district den Haag en omstreken van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders (B.O.V.A.G.). De begrafenis zal hebben ze op geheime door het geheele hun leiders ontvangen. Een nieuwe ver schijning is ook de „marraine rouge een mooie vrouw, die den soldaat in zijn vrije uren komt opzoeken, hem tijen niet ontbindt en hun vertegen woordigers in het parlement naar huis stuurt. Reeds heeft een liberaal Ka merlid een wetsontwerp gedeponeerd, waarin hij de ontbinding der commu nistische partij voorstelt. Men is hier echter niet in oorlog, zooals in Frank rijk en er zijn ook wettelijke bezwa ren. Maar zelfs al waren die er niet, dan nog is men het er hier niet over eens, of men zich op dezen gevaarlij ken wegbeperking van het vrije recht van vereeniging, waarvoor men zoo lang heeft gevochten, moet bege ven. In de socialistische partij heerscht een ware „zuiveringswoede” tegen de communisten, maar kan een wapen, dat zich vandaag tegen de communis ten keert, niet morgen ook in het eigen hart worden gestoken De eerstvol gende weken zullen hierover wellicht interessante debatten in de politieke partijen brengen. Vergadering van heden» middag. In de hedenmiddag gehouden korte bijeenkomst van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Kamer morgenmiddag te 1 uur weer in openbare vergadering zal bij eenkomen ter behandeling van eenige kleine wetsontwerpen. Voorts zal de voorzitter morgen voor stellen, indien dan eindverslag is uit gebracht, aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp betreffende de nieuwe staatsleening, dat hedenmiddag in de afdeelingen wordt onderzocht Tenslotte heeft de voorzitter medege deeld, dat op Dinsdag 20 Februari te 1 uur een aanvang zal worden gemaakt met de openbare behandeling van de Indische begrooting voor 1940. Daarna ging de Kamer in de afdeelin» gen. Frankrijk ontbonden is. Vele publica ties, welke in Frankrijk verboden zijn, worden nu in België gedrukt, voor me nig Fransch communist is België een nieuw Mekka geworden, van waar uit hij zijn land tracht te bewerken. De regeering is dus reeds gedwongen hier tegen op te tréden om diplomatieke in cidenten te vermijden. De Brusselsche „Soir” gaf eenige da gen geleden verslag van een onderzoek naar de communistische propaganda in het Waalsche land. Het is trouwens niet altijd nauwkeurig uit te maken, uit welke bron die propaganda voort komt. Communisme, rexisme, Vlaamsch- nationalisme reiken elkaar soms broe derlijk de hand en het is een gouden tijd voor avonturiers, die men nu in het ééne, dan in het andere kamp aan treft. Onder gesloten enveloppe, welke als afzender een willekeurigen, in de telefoongids gevonden naam vermeldt, werden voor de geallieerden beleedi- gende propagandageschriften in' het le ger verspreid, welke dan nog meestal als opschrift hebben „Faites lire, fsi tes circuler”. Sinds de waakzaamheid van het par ket verscherpt, is inplaats van de schriftelijke propaganda de monde linge propaganda sterk toegenomen, zoowel bij de gemobiliseerden als in Huiszoekingen bij de Vlaamsch- nationalisten. Wat den eisch tot ontbinding der Vlaamsch-nationalistische partij be treft. die zullen we voorloopig nog wel als een politiek agitatiemiddel mogen beschouwen. De regeering heeft welis waar een groot aantal huiszoekingen laten doen bij Vlaamsch-nationalisten. bij den zetel van hun partij in diverse plaatsen, in het „Vlaamsche Huis” te Brussel, maar als is er reeds een enkele spion uit deze kringen voortgekomen, gearresteerd, over de resultaten van dit onderzoek tast men nog in het duister. Men weet, dat het orgaan der Vlaamsch-nationalisten „Volk en Staat” reeds eenige dagen na het „alarm” op grond van de Perswet van 1916 is ver boden. Na een reeds maanden duren de separatistische actie in dit blad, had de „leider” der partij. Staf de Clercq. de militairen er van beschuldigd, een militaire putsch voor te bereiden, waarvoor het alarm als afleidingsma noeuvre diende. In de Kamer hebben de Vlaamsch- nationalisten getracht dit verbod te doen opheffen en er zich op beroepen, dat toch ook andere bladen de militai ren er van beschuldigden de dekens te veel naar zich toe te trekken. De re geering is zeer discreet, wat de mede- deelingen over haar eigen gestes be treft. en in de moeilijke weken, welke achter ons liggen, hebben de meerder heidspartijen daar genoegen mee ge nomen. Vanmiddag heeft de Eerste Kamer een aanvang gemaakt met de behande ling van de begrooting van Binnenland- sche Zaken voor 1940. De heer Reinalda (S.D.A.P.) be sprak de volkshuisvesting en de circu laire van 6 Januari 1940 aan de Ge meenten betreffende, een lage rente (van 2^ pCt) voor de bijdragen aan de Gemeenten voor bouw ter vervan ging van krotten en de circulaire van 17 Januari inzake de woningverbete ring. Hij wees er op, dat na 5 maan den oorlog al gezegd kan worden dat het met de woningvoorziening in ons land mis is. In December j.l. was de woningproductie 73 pCt. lager dan over December 1938. Als dat zoo doorgaat, staan we binnenkort voor een nieu wen woningnood en al de misère daar aan verbonden Een actiever beleid zij den minister aanbevolen; de woning- overschotten verminderen sterk. De poging van den minister om door de premie voor woningverbetering van 240 tot 320 gld. te verhoogen de wo ningvoorziening te verbeteren, is fei telijk mislukt. Er is groote behoefte aan woningen van 41J a 5 gld. huur per week, vooral in de groote en middelgroote steden. Hoe slecht de toe stand daar ook is, deze steekt rog gunstig af tegen dien op het platteland, waar <le woningvoorraad over het al gemeen veel te klein is. Daar ontstaan de bewoonde keten, die niet aan de gewenschte eischen van volkshuisves ting voldoen. Wij kunnen de woningvoorziening niet overiaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten; dat heeft de practijk bewezen. De heer Reinalda was het in 't geheel niet eens met de memorie van antwoord, waarin de minister vasthoudt aan de opvatting, dat de Overheid slechts dan tot wo ningproductie pvergaat, indien de par ticuliere industrie niet in de behoefte voorziet. Niemand wenscht, dat aan deze in dustrie meer belemmeringen in den weg worden gelegd dan de Woningwet bevat, maar zij kan alleen werkzaam blijven, waar een nuttig rendement is te behalen. Een redelijke kans daarop was er al niet bij den bouw van ar beiderswoningen., doch die redelijke kans is er nu heèlemaal niet meer. De kosten der bouwmaterialen voor arbei derswoningen zijn met 55 pCt. geste gen Deze kunnen niet in de huren worden verdisconteerd, althans maar voor een zeer klein gedeelte. Is het dan te verwonderen, dat de boel vast- De versnellingen. Wie de gewoonte heeft, den wagen flink te laten optrekken in de eerste versnelling, dan op 2 over te schake len en weer sterk te accelereeren, om, tenslotte in de prise-directe aangeland, wederom deze methode te volgen, is ’n ware benzineverslinder. Wagens, voorzien van een vrijwlei ot z.g „overdrive", moeten ter wille van de benzine-zuinigheid zooveel mo gelijk van deze nuttige onderdeden ge bruik maken. Men realiseert zich nog veel te wei nig. dat het stationnair draaien van een motor een meetbare hoeveelheid benzine verbruikt. Het is veel econo mischer om den motor af te zetten en opnieuw te starten, als men langer dan een minuut moet wachten. Bij het starten moet men, indien de auto van een handshoke voorzien is, deze zoo min mogelijk uittrekken en zoodra dit ook maar eenigszins kan. weder geheel indrukfcen. Veel carburators zijn van een acce- leratiepompje voorzien. Telkens als men het gaspedaal isftrapt, krijgt de motor een dosis benzine ingèspoten. Wie dit pompje afkoppelt, zal dikwijls een aardige bezuiniging verkrijgen In vele gevallen kan een deskundige hand een carburator zuiniger afstellen, dan menigeen zou vermoeden. Men dient aan dit onderdeel echter niet te knut selen, want ultra-zuinigheid kan kost bare gevolgen hebben (verbranden van uitlaatkleppen bijv.). Nu heeft zij echter de interpellatie van den Vlaamsch-nationalistischen senator van Dieren aanvaard, voor zoover het haar eigen politieke hande lingen en de reorganisatie van het ka binet betreft. Over de militaire maatregelen wenscht zij zich echter niet uit te la ten en het is den Vlaamschen extre misten dus niet gelukt haar uit haar tent te lokken over het gewraakte ar tikel van den heer de Clercq. Heeft men werkelijk compromittee- rende documenten gevonden bij de di verse huiszoekingen, gelijk verteld wordt Weliswaar heeft het Parket opheffing van de immuniteit van het parlementslid de Clercq gevraagd maar het zal niemand verwonderen, dat deze geweigerd werd, omdat het slechts gevraagd werd krachtens de Perswet van 1916 op grond van één artikel en verder voor alles wat nog tijdens het onderzoek zou komen vast te staan. Dat is vrij vaag en men vraagt zich dan ook af, waarom men zich niet op de wet van Juli 1939 beriep, welke de financiering van Belgische bladen met buitenlandsche gelden strafbaar stelt Wilde de regeering liever een openbaar debat vermijden of ontbreken bewij zen Men doet dus goed, eerst de re sultaten van het onderzoek van het parket af te wachten. Dan pas zal ook blijken, in hoeverre de leden van het Vlaamsch nationalistisch verbond zich met den leider solidair verklaren. Ondertusschen gaat de regeering voort met het treffen van maatregelen tegen de nazi-propaganda in het Vlaamsche land en in de kantons van het Oosten met zijn vroegere Duitsche minderheden. Maar ook in het andere kamp vallen dé slagen, gelijk blijkt uit het verbieden van het maandblad „de Flambeau”, het Fransch-talige geestes kind van de liberalen, terwijl de bevol king nog eens nadrukkelijk opmerk zaam werd gemaakt op de in 1939 af- gekondigde wet tegen de spionnage en het oprichten of medewerken aan bu reaux. welke militaire inlichtingen ten gunste of ten nadeele van een oorlog voerende mogendheid verstrekken. Wat in vredestijd een groot voor recht isknooppunt te zijn van twee culturen, waar de geestesstroomen uit alle richtingen vrij samenvloeien, blijkt thans zijn groote moeilijkheden mee te brengen voor een klein, neu traal land, temidden van drie groote oorlogvoerende mogendheden. GUMMISLANG IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag is in perceel Laan van Meerdervoort 410 een gummigasslang in brand geraakt, welk vuur zich aan de vloerbedekking had medegedeeld. De motorspuit Archimedesstraat moest uitrukken om het brandje te blusschen met den kleinen straal. ne een de partij ia VAN OPLICHTING VRIJGESPROKEN De 40-jarige uitgever B. G. J. V. uit Leiden, die den heer S„ administrateur van de overdekte zweminrichting d. t. p zou hebben bewogen tot afgifte van f 10 voor het plaatsen van eer. door nem uit te geven zaken- en beroepentelefoongid.- welke in den loop van 1939 zou verschij nen, terwijl hij toen reeds zou hebben ge weten, dat de verschijning van dien gids, in verband met een inmiddels in werking getreden wetswijziging, niet meer kon ge schieden, heeft zich wegens oplichting te verantwoorden gehad Het O M had tegen V. terzake twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak verdachte vrij De ontsteking. Van grooten invloed is verder de ont steking. en het is dan ook duidelijk, dat iemand, die op zijn benzine-budget wil bezuinigen, zal beginnen met deze installatie door een deskundige te laten nazien. De kosten daarvan zijn dikwijls zeer gering, de resultaten soms op vallend Ook de benzinepomp verdient dacht een te hooge druk kan spilling beteekenen. Zelfs kleine lek kages, b.v. van aansluitingen in de benzineleidingen, kunnen het verbruik merkbaar beïnvloeden. De bandenspan ning is óók niet zonder betéekenis 10 pCt. overdruk werkt mee tot zuinig rijden. Een slippende frictie veroor zaakt benzineverspilling, krachtsver- lies en onnoodige slijtage. Sleepende remmen, te dikke olie in versnellings bak of differentieel veroorzaken een extra weerstand, die ten koste van extra benzineverbruik moet worden overwonnen. Tenslotte wordt nog de temperatuur van den motor genoemd, is deze te koud, dan wordt het verbruik ook al weer ongunstig beïnvloed. Ministerieele circulaires. De heer Kropman (R.K.) het niet in alle opzichten eens met de critiek op den minister inzake de volkshuisvesting, maar wel drong hij aan op grooten spoed met de krot- opruiming. De circulaire van 6 Ja nuari j.l. dienaangaande heeft te wei nig aandacht gekregen. De renteverla ging tot 2} wordt medegedragen door het Rijk, hetgeen van belang is. Op aanvragen, welke daarop zijn geba seerd. behoort spoediger te worden vol daan. Wat bedoelt de minister met het aantrekkelijker maken van de tweede hypotheekregeling In zijn circulaire van 17 Januari j.l. Onlangs is in Am sterdam aanbesteed de bouw van 0 arbeiderswoningen voor de stichting ..Patrimonium”. Gebleken is, dat deze bouw, ondanks de prijsverhooging van circa 20 pCt, toch op het oogenblik nog „zelfsuppor- ting” is; dit is een merkwaardig ver schijnsel. Laat de minister een soepele toepassing van de circulaire van 6 Ja nuari voor de groote gemeenten en van de tweede hypotheek-regeling ten be hoeve van huur van woningen beneden 400 gld. per jaar bevorderen. Over dreven is de critiek op de z.g. „circu- laire-politiek” der Regeering; laat de minister echter ook wat meer vertrou wen hebben in de gemeentebesturen, bijv, wat het toepassen van overwerk door gemeente-ambtenaren zonder ver goeding betreft wanneer zij dit zelf aanboden. De minister beperke zUn cir culaires tot het strikt noodzakelijke en make niet te veel gebruik van het ver nietigingsrecht ten aanzien van gemeen telijke salarisverordeningen. morgen plaats op de Isr. begraafplaats te Wassenaar. Vertrek van het sterfhuis Francois Valentijnstraat 177 te half 2. B()Nü VAN HAAGSCHE GYMNA SIASTEN. Op 8 October 1939 bestond de Bond van Haagsche Gymnasiasten 35 jaar. s d °net den er»iit‘8‘;n toestand tv.Van een lustrumviering afge- Anrii ,Ieesll‘lijkheden zullen thans in aaU rttfen. Er zal dan een ,.Voorstelllng worden gegeven in R An j OninkUikt l1 Schouwburg op HA»aiV?ndt dansavond plaats in Hotel Wittehrug Zo() ook h ees^^e reunie worden ge houden. Sinds het tweede „alarm” hebben de regeering en de militaire autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen allen en alles wat de eenheid en vei ligheid van het land in gevaar brengt. Vóór dien tijd bleef het bij een waar schuwing van hooger hand tegen een blad, dat zijn boekje te buiten ging. Maar sinds het tweede alarm heeft het gevaar een concreter vorn) aangeno men. Hebben de „uit de lucht geval len” Duitsche documenten ook gege vens bevat, gelijk sommigen beweren, waaruit blijkt, dat Belgische insiders kwistig zijn met het verstrekken van militaire inlichtingen aan buitenland sche mogendheden Sinds half Ja nuari waait hier een andere wind. Da gelijks kan men lezen van het inbeslag- nemen van bladen, van strooibiljetten, van huiszoekingen bij leden der extre mistische partijen en arrestaties van spionnen. Bij haar optreden tegen de pers ont leent de regeering haar bevoegdheid aan een oude wet van 1916, op grond waarvan opruiend geachte geschriften kunnen worden verboden en tot drie maanden gevangenisstraf kan worden gegeven aan allen, die bij het drukken of -het verspreiden er ken. Dt’ regeering past in afwachting van C- het Hof van C—i" eerst alle - later c- brie treinen in aansluiting op de „Christiaan Huygens”. De NV. Stoomvaart Maatschappij „Nederland” deelt mede, dat in aan sluiting op het m.s. „Christiaan Huy gens”, hetwelk 21 Februari van Genua vertrekt, drie boottreinen zullen rij den, t.w. Trein 1 op 19 Febr. te 12.14 van hier (H.S.), 12.41 van Rotterdam (D.P.), 1 uur 37 nam. van Roosendaal. Trein 2 op 19 Febr. te 3 uur 24 nam. van hier (H.S.), 3 uur 49 nam. van Rotterdam (D.P.), 4 uur 44 nam. van Roosendaal. Trein 3 op 20 Febr. te 12.14 van hier ®4)< 12.41 van Rotterdam (D.P.), 1 uur 37 nam. van Roosendaal. D* route gaat over België en Frank rijk naar Italië. zijn vrije uren komt opzoeken, hem cadeautjes en versnaperingen brengt. Toevallig zijn die geschenken in antl- Fransche of anti- Finsche tractaten ge wikkeld 1 Vrijwillige luchtbescherming onvoldoende. Wat de luchtbescherming betreft, ontbreekt een regeling voor hen, die ir. dienst daarvan kunnen vallen of gewond raken. Ondanks de veie voor bereidende vergaderingen is de gang van zaken met de luchtbescherming nog niet bevredigend. Gebleken is ook. dat ons volk vrijwillig niet gauw m actie komt. Evenals het militaire die nen. moet het civiele dienen beoefend worden. Overweging verdient, de jon gelui, die niet dienstplichtig zijn, onder militaire leiding voor de luchtbescher ming te laten oefenen. In het algemeen moet de leiding der luchtbescherming meer bij militairen dan bij burgers berusten. De indee- ling in gevarenklassen is niet bevre digend: er zijn te weinig gemeenten, die er krachtens bezetting door garni zoenen toch recht op hebben, in de eerste klasse ondergebracht te worden. Dan krijgen zij ook grootere vergoe ding van het Rijk.' WJKSPOSTSPAARBANK. iJn de,n looP der maand Januari n en aan het kantoor der Poste- legd /h1429O5P998?3arbankbrkJ‘‘8 in8e' f1 451990 tQ terugbetuald dan teru h ?*rhalve minder ingelegd S Xw u ta!d ,21629'87 aan- 1211, 1 *tt’eVen boekjes bedroeg Voorstel tot ontbinding van de communistische partij. Er gaan hier nu heel veel stemmen op. welke de regeering verwijten, dat ze het kwaad niet in den wortel aan tast, zoolang ze de extremistische par van medewer- deze wet toe .._n de uitspraak van - - 3 Cassatie en heeft aller- i communistische bladen en ook strooibiljetten verboden. De roode propaganda. De propaganda wordt hC^/ïe sche land vooral communisten hun g natuur-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3