NORTH STATE 1 DIE HOEST 9 BH ABDIWOGP BINNENLAND De geldleening nieuwe Ruwe schrale huid k <on handen en gelaat, A schrale lippen, gesprongen M handen genezen snel met TPUROLÏ b„U TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. DFP^F BLAD, PAGINA 2. voor Verslag uitgebracht Schippers in moeilijkheden Het antwoord van den minister van Verlenging rr*cht m van Tweede Kamer kan zich in het algemeen er mee vereenigen DERTIEN SCHEPEN OP EN OVER EEN DIJK GETILD De Surinaamsche begrooting 1940 17.7 graden 15.8 graden 16.7 graden Het ijs in de Maas j vangen. aanbeveling verdient aan deze lee-J.verschuiving sinds het belastingjaar 4recht met één jaar IS morgen over t stelling van belastingen al dan niet zal tnnrrlan troel1 i j*a i IT Zullen voor -Jgen leenjng AKKER'S VeüstMte b«k/Ph‘,“' defensie^*v t0 c bftvoer- Uitvoer ondervindt nadeel van den oorlogstoestand en uit I BLENDED *ZC1GADFTTES^j Vaart sc*9 Rrjn V.arw> L 4 9 DtOStO I ACONITUM andere met 18 1855 op De nieuwe leening. heeft en Het percentage. rei BEERSCHE MAAS *001) MM tjW't r Dijden De looptijd. Eenige leden waren van oordeel, dat vorst is nu alweer tot in de Middel- landsche Zee doorgedrongen en niets wijst er op, dat koning Thialf bij ons j spoedig zal wijken. De toestand van de Maas en Waal bij St. Andries. De Lek geblokkeerd bij Culemborg. Aan het verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk, dat gisteren in de afdeelingen is onderzocht, is het vol gende ontleend Bank, n e n komen, verlaging I aan de iwmonj fIJFHEEKeH ’ederih n L OOPfKERWAARD •LOCO'» -• KJ» V 7 S0WVUI r^rhovtn <ooo den gezien. vakverenigingen gedwoni De inlichtingendienst het druk. Deze winter zal alle records slaan en momenteel wijst, zooals gezegd, niets er op, dat wij binnen korten tijd dt kou voor goed achter den rug hebben Dat konden zij, voor zoover onze lee- kenoogen daartoe in staat waren, zien in de afdeeling „weerdienst” van het K.N.M.I. Daar komen de berichten van de verschillende posten binnen, daar worden alle gegevens nauwkeurig ge rangschikt en in kaart gebracht. Daar ontstaan ook de bekende 1 lauwe weer- kaartjes. Het is werkelijk geen won der, dat dr. W. Bleeker, de leider van Groote ijsschotsen drijven de laatste dagen, sinds het opnieuw invallen van de vorst, in de Maas voor Gennep. De rivier ligt voor de helft dicht. Als ge volg hiervan kon de veerdienst Box meerMaasheyen gisteren niet onder houden worden. Het veer te Gennep functionneerde echter normaal. De Niets, een zijrivier van de Maas, is voor de tweede maal in dezen win ter gaan „zitten”. De landbouwers in de omgeving van Gennep ondervinden van de vorst thans groote nadeelen. doordat de te velde staande rogge, tarwe en klaver veel schade hebben opgeloopen. De aflossing. Eenige leden zouden de bepaling op genomen willen zien, dat de leening de eerste vijf jaren niet kan worden afge lost. Eenige andere leden zouden dezen termijn liefst op 10 jaren gesteld wil len zien. Vele andere leden zouden tegen een zoodanig conversieverbod ernstig be zwaar hebben. Verscheidene leden meenden, dat de rente van de gedwongen leening lager gesteld kan worden dan 3%, nu im mers een ieder het zelf in de hand heeft door inteekening op de vrijwil lige leening te voorkomen, dat hij aan geslagen wordt. Politie. De door verscheidene leden gemaakte opmerkingen aangaande nationaal-so- cialistische, elementen bij de politie, na- tionaal-socialistische propaganda en de oprichting van een „Surinaamsch ar beidsfront” zal de minister onder de aandacht van den gouverneur brengen Defensie. Naar aanleiding van de vraag, betref fende het gebruik van luchtstrijdkrach ten bij de verdediging van de gebieds- deelen in West-Indië, zij medegedeeld, dat van den daarheen gezonden hoofd officier van den generalen staf van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger een rapport terzake nog niet werd ont- tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., 11.50. 12.40.14.20. Alom verkrijgbaar ning. ai moge zij dan worden aangegaan voor dekking van „normale" uitgaven, een korten looptijd te geven 15 jaar'1 achtten zij ook voor deze leening een J juisten termijn. Weliswaar zouden de [Ij efloss'ngeri daardoor worden verhoogd. doch men zou dan tegen lagere rent< De beperking van het bedrag voorkomt te groote spanningen aangedrongen vast t> „2 BOMMEL E RwaaRO'. Wat nu de nieuwe leening zelf be treft, werd allereerst door enkele leden betoogd, dat reeds veel eerder tot de uitgifte had moeten zijn overgegaan reeds een jaar geleden was het bedrag der vlottende schuld veel te hoog. Van verschillende zijden werd er, mede in verband met de te verwachten verdere stijging van den rentevoet, op aangedrongen een hooger bedrag dan f 300.000.000 te leenen. Overigens meenden sommige leden op grond van de statistische gegevens omtrent de vermogensbelasting, dat de Regeering zich vergist heeft in de be rekening van de opbrengst der ver plichte deelneming, voor zoover die be rust op de vermogensaanslagen. Deze opbrengst zal veel hooger zijn dan 150.000.000. OE westelijke MAAS EN WAAL Mi Jsdammtx -- D'jken Het mislukken van de vorige leening. Alvorens nader op den inhoud van het ontwerp in te gaan, wilden ver scheidene leden, eenige opmerkingen maken over het mislukken van de vo rige leening. Zij gaven uiting aan hun ernstige teleurstelling daarover. Een deel dezer leden weet deze mislukking voornamelijk aan gebrek aan medewer king bij de groote particuliere beleg gers. Anderen weerspraken deze opvat ting en gaven als hun oordeel te ken nen, dat slechts één deel van de markt de Regeering in den steek heeft ge laten, n.l. de institutioneele beleggers. Sommige leden stelden de vraag, of de Regeering en de Nederlandsche Bank, die de Regeering bij de uitgifte van leeningen desgevraagd behoort te steunen, wel al het mogelijke hebben gedaan om de vorige leening te doen slagen. In het bijzonder een intensieve propaganda hadden zij gemist. Was ook het contact tusschen de Regeering en de verschillende instanties op de kapi taalmarkt, welke tot het slagen van de leening konden medewerken, wel vol doende? Opfwmr Opjrwn tegenovw de vorige Afnemen van de vorst is nog niet te verwachten. Daar komt nog bij, dat de om standigheden voor het aanhouden van de vorst nu wel buitengewoon gunstig zijn. Dr. Cannegieter wees bijvoorbeeld op ’t dichtvriezen van de Oostzee en het Kattegat, en op de sneeuwbedekking van bijna ge heel Europa. Ontbraken deze fac toren. dan zouden de arctische win den zoowel boven land als boven water warmte opnemen, zoodat zij over ons land minder koud zouden aankomen. Het ijs- en sneeuwdek zorgt er wel voor, dat de grond- temperatuur niet boven het nul punt stijgt. Zoo is de toestand van het oogen- blik. Veel verbetering, of liever afnemen van de vorst, is niet te verwachten. Morr-rij Doos 30-60 ct. Bij Apothon Drogist»», mUNHARDT MK.^ De minister is van meening, dat aan de inschrijvers op de vorige leening de volle billijkheid is betracht. De door hem gevonden oplossing diende om hen, die aan de vorige leening geen deel zouden hebben genomen, indien zij den gang van zaken hadden kunnen voorzien, daar zij dan hun vrijgemaakte gelden liever hadden bewaard voor de semi-gedwongen leening, uit deze im passe te helpen. Dit doel wordt door de voorgedragen regeling volkomen be reikt. Immers, indien zij zich bij de vorige leening onthouden hadden, dan hadden zij de belastingbetalingsfacili- teit evenmin verkregen. Artikel 7 opent Het kaartje geeft een duidelijk overzicht van de twee ijsdammen, welke zich nog in de rivier de Waal bevinden. De ijsdam bij de sluis „St. Andries” bij het Maas- en Waalkanaal, is gedeelte lijk door ijsbrekers vernield, maar dit heeft nog geen verandering in den kri tieken toestand gebracht, die nog steeds zorgen baart voor de dijken en omlig gende plaatsen. De toestand tusschen Deest, Ochten. IJzendoom, en Echteld blijft nog span ne nd, eveneens tusschen Herwaarden en Ophemeri, kredietver- let'hbanken haar betrek' deeineming 8aarhe wot' In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe leening deelt de minister van Financiën o.m. het volgende mede Het verheugt den minister, dat alge meen erkend werd, dat het uitschrij ven van een leening tot een zeer aan zienlijk bedrag onvermijdelijk is, ten einde het hoog opgeloopen bedrag der vlottende schuld te verminderen en dat het in de gegeven omstandigheden noodzakelijk is, aan deze leening een semi-gedwongen karakter te geven. Ook hij was teleurgesteld over het verloop der vorige leening. Hij bezit geen betrouwbare gegevens ter beoor- deeling, welke groep van beleggers daarin relatief het minst heeft deel genomen. De Regeering meent het Geen onbillijkheid inschrijvers op leening. OE SITUATIE VAN DE LEK BQ CULEMBORG Sommige leden betwijfelden in ver band met de weinig vaderlandslievende houding van vele beleggers bij de uit gifte van de vorige leening, of het wel juist gezien is den rentevoet van de thans uit te geven vrijwillige leening wederom op 4 te stellen. Huns in ziens ware het een goede correctie op de houding dezer beleggers, indien de rentevoet dadelijk op 3 werd ge bracht. Andere leden konden zich met het uitgeven van de nieuwe leening tegen 4 geheel vereenigen. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat mede tengevolge van de actie van het Beleggingsfront de> pro vinciën en gemeenten, thans alleen te gen ongunstiger voorwaarden dan waarop het Rijk nu gaat leenen geld kunnen opnemen. Meent de Regeering niet, zoo werd gevraagd, dat het op haar weg ligt te bevorderen, dat ook de lagere publiekrechtelijke lichamen voor hun noodzakelijke uitgaven tegen rede^ lijke voorwaarden kunnen leenen? REDER eeruwe (400t) Immigratie van blanken moeilijk. Wat de door sommige leden ander maal ter spiake gebrachte mogelijkheid van immigratie van blanken aangaat, hiertegenover blijft de minister scep tisch staan Overigens is het voor hem niet duidelijk, dat elke immigratie in Suriname in de eerste plaats moet wor den beschouwd uit het oogpunt van het belang van Suriname zelf en eerst daarna uit dat van het belang van de immigranten. Hij is van meening, dat het eene niet van het andere is te scheiden en dat elke mislukking niet zonder invloed is op de economische ontwikkeling van Suriname. Invloed van den oorlog op den uitvoer. Over den invloed van de oorlogs omstandigheden op den uitvoer van Surinaamsche producten valt tot nu toe het volgende te vermelden. Hoewel de uitvoer van koffie in 1939 niet sterk verminderde, bleek bedoelde invloed daarop niet gunstig. De uit voer van bananen liep terug als gevolg van moeilijkheden met de verscheping naar Nederland. De vraag naar rijst, aardvruchten, black-eye peas (voor de beide laatstgenoemde producten met name voor Curasao en Aruba) en mais is toegenomen, althans stijgende, ech ter drukte de noodzakelijke uitvoerbe- perking ten behoeve van de eigen voed selvoorziening den export van rijst Wat de citrus aangaat bleef de uitvoer tot dusver op peil. i De vooruitzichten van de rijstpro- ductie zijn niet ongunstig, die voor citrus en bananen gunstig, evenals van mais, die van de koffie minder gunstig. Opneming in het luchtverkeer. De minister nam er met voldoening kennis van, dat de opneming van Suri name in het luchtverkeer (met Curacao, later ook met Nederland) algemeen werd toegejuicht en dat ook de plannen tot aanleg van een modern uitgerust vliegveld instemming vonden. Een en ander brengt als eerste uitgave ten laste van Suriname mede een bijdrage van 20.000 gld. in een aan de K. L. M. te verleenen subsidie, blijkens de tegelijk met deze memorie ingediende nota van wijzigingen. De minister heeft reeds naar aanleiding van de kennisneming van een rapport betreffende de ver kenningsvluchten met de „Snip” bij den gouverneur van Suriname de mogelijk heid ter sprake gebracht om op ruimer schaal tot karteering met behulp van een vliegtuig over te gaan. deze afdeeling, ons kon mededeelen dat talrijke instellingen er zeer velt particulieren herhaaldelijk opbellen om de weerberichten te vernemen. De ze inlichtingen worden met de uiterste zorg gegeven.' Gedurende het geheelc jaar 1939 werden 680 inlichtingen verstrekt. Thans na zes weken in 1940, heb ben de weerkundigen van de Bilt reeds 670 maal verteld, wat zij van het weer verwachten. Voegt men daarbij de spe ciale diensten voor de luchtvaart, voor marine en koopvaardij, den storm- waarschuwingsdienst, dan zal het dui delijk zijn, dat het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut, in het hart van het land, inderdaad in het middelpunt van aller belangstel ling is gelegen. Dat zij, die hier dag en nacht wer ken, ons ook geen dooi en een beetje warmte kunnen geven, ligt niet aan hen, want zooals alles betrekkelijk is, is ook het epitheton „keuken” relatief, want er wordt niets „gemaakt”, doch men constateert slechts en deelt de resultaten mee aan ieder, die zich hier voor interesseert. hun de gelegenheid in dezelfde positie te komen, welke zij zouden gehad heb ben, indien zij bij de vorige leening hun achteraf betreurde inschrij ving achterwege hadden gelaten. Ma ken zij van die gelegenheid gebruik, dan krijgen zij een obligatie met stor tingsbewijs, maar zonder belasting- betalingsfaciliteit; hetgeen óók het ge- zij in hadden Februari 30 December 1890 13 Februari 1940 Er wordt aan andere schepen geen toestemming meer gegeven de haven van Weurt binnen te loopen en als gevolg daarvan verkeeren tien groote Rijn-aken, welke voor Lobith liggen, in een zeer moeilijk parket, daar zij geen haven kunnen vinden en wellicht genoodzaakt zullen zijn zoo spoedig mogelijk naar Duitschland terug te keeren, om daar een veilige ligplaats te zoeken. Daar vernomen was, dat er nog meer schepen in aantocht waren, heeft de Rijkswaterstaat maatregelen genomen om de schippers in Duitsch land te waarschuwen, niet de rivier af te komen, daar zij zich aan een groot gevaar blootstellen. Toen de ijsgang in het begin van dit jaar op de Waal optrad, hadden 13 schepen, waaronder er één van 1300 en één'wan 1200, twee van 1100 en negen van kleinere afmetingen, waarvan er een aantal geladen was, toevlucht ge zocht in het z.g. Grintgat bij de steen fabriek in de polders van den heer Burgers, zoo meldt de „N.R.Crt.”. De schepen lagen hier uitstekend bevei ligd tegen het kruiende ijs en de schip pers meenden, dat zij het al bijzonder getroffen hadden. Toen echter Zondag j.l. de Waal be gon te wassen, en de stand hooger was dan in veertien jaar was vóórgeko men, zijn zij in een zeer hachelijke po sitie geraakt, zooals thans gebleken is, nu het water is gevallen Het Grintgat was omdijkt, maar toen het water steeg, kwam dit ver boven den kruin van den dijk te staan. De schepen zijn toen door het snel stroomende water meegevoerd. Nu het water gevallen is, liep de polder weer droog en kwam men tot de onaangename ontdekking, dat alle dertien schepen op en over den dijk terecht zijn gekomen, en dus nu op het land zitten. De schepen, welke nog op den dijk zijn blijven ste ken, Verkeeren vooral in een hache lijke positie en ook het weer te water brengen van de andere, zal groote moeilijkheden met zich brengen, te meer, omdat de schepen kriskras door elkaar liggen. Met behulp van een z.g. slede zal men moeten trachten deze weer in de rivier te krijgen, maar het zal een uiterst kostbaar en moeilijk werk worden, zoodat de schippers wel zwaar gedupeerd zijn. Nu kan men niet eerdet met dit werk beginnen alvorens de rivier weer ijs vrij is. Een der schippers is de laatste week wel bijzonder gedupeerd, want terwijl hij met zijn schip in het Grint gat lag, brak er brand uit aan boord, welke de roef vernielde. Door giften werd hij in staat gesteld de schade te herstellen. Na dit avontuur is de stem ming zeer moedeloos en met zorg ziet men de toekomst tegemoet. De inschrijvers op de vorige leening. Zeer vele leden hadden er bezwaar tegen, dat degenen, die hebben inge schreven op de VQrige leening, thans over één kam geschoren zullen worden met hen, die dit nalieten. Om zich tegen deelneming in de gedwongen leening te j vrijwaren, zullen de eerstbedoelde I personen immers moeten inteekenen i op de nieuwe vrijwillige leening. Dien tengevolge verliezen zij de faciliteit, welke hun bij de vorige leening was toegekend, dat zij hun stukken kunnen bezigen om daarmee bepaalde belastin gen te voldoen. Dit achtte men niet bil lijk. Er werd dan ook krachtig op aan gedrongen een regeling te treffen, waardoor deze faciliteit voor hen be houden blijft. Men meende, dat zulk een regeling geen groote moeilijkheden behoeft op te leveren. Vele leden waren van oordeel, dat de gebruikelijke provisie van 3/8 in dit geval aanmerkelijk te hoog is. verdere kunnen gedaan te hebben om de vorige leening j toe te kennen provisie sluit te doen slagen. Voor zoover haar be- geldende kend is, kan hetzelfde gezegd worden De laagste temperatuur ooit in de Bilt geregistreerd, kwam voor op 3 Februari 1912. Het kwik daalde toen tot 20. graden Celsius beneaen het nul punt. Het is derhalve ondoenlijk om de koudste dagen gedurende een reeks van jaren vast te stellen. Daartoe zou men -waarnemingen op eenzelfde plaats noodig hebben. De waarnemingen in de Bilt geschieden regelmatig, doch op andere plaatsen is dit niet het geval geweest, zoodat vergelijkingsmateriaal ontbreekt. Zeker is. dat de tempera tuur in Eelde in den nacht van Maan dag op Dinsdag een absoluut record is voor ons land. JHf' Mtaréan •I MAAS EN WAAL unnen leenen Andere leden achtten een looptijd i van 40 jaar. zooals de Regeering voor- stelt, juist. Van verschillende zijde werd er op te leggen, of vrij- De Waal met licht dry lijs overdekt Gistermiddag was de Waal voor Nij megen van 11 m. 96 teruggevallen tot 11 m 91. Nadien evenwel steeg het water weer langzaam. Tegen den avond was de geheele rivier met licht drijfijs overdekt Het af drijvende ijs loopt thans vast op de ijsvlakte op de Waal voor Deest. Deskundigen verwachten, bij voort durende vorst en bij langzame drift van het water, waarbij zich steeds meer ijs vormt dat de Waal tegen Zondag voor Nijmegen weer vast zal zitten. Gistermiddag hebben zes met steen kolen geladen aken, welke uit Lobith naar Nijmegen waren afgezakt, een toe vlucht gezocht in de monding van het jpMaas- en Waalkanaal, 1937/’38 worden rekening gehouden. Een becijfering, welke in verband met het bovenstaande voorzichtig moet ge schieden. geeft tot uitkomst, dat na- tuurlijke personen voor ruim 150 000.000 zullen moeten inschrij ven. mits Ge Uw kind vanavond nog AKKER‘8 Abdijsiroop geeft. Gedu rende den nacht gaat de heilzame werking der kruiden door en maken zij de verkoudheid los, terwijl de i hoeststillende kracht der „codeïne” zorgt, dat Uw kind rustig slaapt en niet wakker blij ft door benauwende hoestprikkeling. De slijm komt los en de hoest verdwijnt, dat is de verrassende dubbele werking van Abdijsiroop, welke uit kruiden-ex- tracten en ..codeïne” bestaat. Zorgt dat U altijd Abdijsiroop in huis hebt. „Een lepel Abdijsiroop aan Uw kind vóór het naar school gaan, werkt als een beschuttend schild”, i Inkomen uit arbeid vermogen. Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat alleen re kening gehouden wordt met iemands vermogen en niet met het uit arbeid verkregen inkomen. Dit achtten vele leden niet juist. Personen met een groot inkomen uit arbeid plegen een belang rijk deel daarvan te beleggen. Deelne ming in de leening zal hun vaak ge makkelijker vallen dan anderen, die meer vermogen, doch minder inkomen bezitten. Men drong er op aan het des betreffende artikel in dezen zin aan te vullen. Tusschen Everdingen en Honswijk heeft zich in de Lek een ijsdam gevormd, welke voor de plaatsen, gelegen tusschen Vreeswijk en Everdingen, gevaar voor de omgeving oplevert; ijsbrekers zullen ook deze ijsprop moeten verwijderen. I Het percentage van de leening. Met de meening van sommige leden, dat het beter geweest ware de rente van d. thans uit te geven vrijwillige leening op 3 pCt. te stellen, kan de minister zich allerminst vereenigen. Men ware daar- mee zeer beslist gebleven beneden den huidigen rentestand en de vrijwillige leening zou het volle aspect gehad heb. ben niet alleen van een gedwongen lee ning, maar zelfs van een heffing. Ook tijdens den wereldoorlog is zulks nooit geschied. Steeds is toen bij de aanvan- kelijke vrijwillige leening gezocht naar een reëel percentage, terwijl slechts bij dr- daarachterstaande gedwongen le©. n g de rente lager gesteld werd. In antwoord op de vraag, of de geering niet van meening is, dat het op haar weg ligt te bevorderen, dat ook de lagere publiekrechtelijke lichamen voor hun noodzakelijke uitgaven tegen rede- lijke voorwaarden kunnen leenen, zij er aan herinnerd, dat der Regeering hier toe geen speciale middelen ter beschik king staan. De looptijd van de leening. Het komt der Regeering voor, dat er geen reden is, de normale kapitaals uitgaven te financieren met een lee ning, welke een looptijd heeft van 15 jaar. De opmerking, dat daardoor wel is waar de aflossingen zouden stijgen, doch dat men dan tegen lagere rente zou kunnen leenen, schijnt weinig klem mend. Indien het al mogelijk ware, door een korteren looptijd een iets la gere rente te bedingen, wat nog zeer onzeker is, dan zou deze bate toch in het niet verzinken bij den zwaarderen last, welken de versnelde aflossing ge durende de eerstvolgende 15 jaren op het budget zou leggen. Met de leden, die toejuichten de me dewerking, welke de Nederlandsche Bank zal verleenen aan die inschrij vers, welke liquiditeitsmoeilijkheden ondervinden, stemt de minister gaarne in. Andere kosten dan de beleenings- rente zullen daaraan niet zijn verbon den. Uiteraard zal ook voor de belee- ningen, als hier bedoeld, het surplus, i.c. slechts 10 steeds aanwezig moe ten zijn. waarin zulks op haar weg lag. Aan gemis van contact tusschen de Regee ring en de verschillende instanties op de kapitaalmarkt, welke tot het slagen van de leening konden medewerken, heeft haars inziens het onbevredigend resultaat der leening niet gelegen. Het is onjuist, dat de minister het bedrag der leening op 300 millioen gesteld heeft, omdat de verdere vlot tende schuld niet voortgekomen is uit normale kapitaalsuitgaven, maar uit mobilisatie-uitgaven. De beperking van het bedrag der leening vond naar motief in ’t streven, te groote spanningen op de kapitaal markt te vermijden en het beleggend publiek het mogelijk te maken, zoo veel doenlijk reeël-vrijwillig, en zonder op groote schaal vreemd geld op te ne men, aan de inschrijving deel te nemen. Aan een goede klasseering der leening komt dit ten goede, evenzeer als aan het staatskrediet, dat niet gediend is met een door sterk aanbod spoedig in tredende koersdaling. De laatste statistische gegevens van de vermogensbelasting hebben betrek king op het belastingjaar 1937/’38. Daaruit kan niet voor elke schaal van de vermogens, bedoeld in artikel 16 van van Koloniën k -• d, "<'ht De minister is bij deze leening de i bankiers, effectencommissionnaii tusschenpersonen niet zal ™orden gemist. De daarvoor --1 aan bij de tarieven. Tegen i van de bepaalde vergoeding van de Nederlandsche Bank, in de mate guichetkantoren van S pCt tot 4 Ct 1 bestaat geen bezwaar. Een nota van wijziging, waarin deze verlaging is on genomen, wordt hiernevens mgedLnd Ten aanzien van het opnemen van een conversieverbod voor 5 of in n sluh de Zlch a.„5bi, d die daartegen ernstig bezwaar hebben Aan de moeilijkheden, waarin hii het intreden van de gedwonge? ning, ondanks de beleen van de Nederlandsche Bank spaarbanken zouden kun enkeJ is inderdaad gedacht. De bijzondere wijze strekking door de boerenlc- maakt het minder gewenscht de verplichting van de wet L ken, al zal uiteraard haar in de vrijwillige leening den gezien. 1 De - haar fondsen in de moeten deelnemen. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Suri naamsche begrooting voor 1940 is het volgende ontleend: Uit de omstandigheid, dat in de me morie van toelichting, in tegenstelling met de beide vorige jaren, geen gewag wordt gemaakt van eenige verbetering in den economischen toestand van Suriname behoeft niet zooals andere leden terecht opmerkten te worden opgemaakt, dat naar het oordeel van den minister elke verbetering in het afgeloopen jaar achterwege is geble ven. Dat dit niet het geval is deed hij trouwens terloops uitkomen in de mededeeling omtrent de afschaffing van de korting op de pensioenen. De door verscheidene leden geuite vrees, dat vestiging op groote schaal van Javanen als zelfstandige landbou wers de inheemsche bevolking zou kun nen schaden, kan de minister niet deelen. Hij onderschrijft de meening van andere leden, dat, naarmate de economische positie van het achterland van Paramaribo door kolonisatie van Javanen wordt versterkt, en voor de Inheemsche bevolking ruimer gelegen heid zal ontstaan om zich in den tus- schenhandel en het transportwezen een bestaan te veroveren. Vervolgens doet de minister eenige mededeelngen om trent de vordering van verschillende irrigatiewerken en inpolderingen. Algemeen erkende men, dat het uitschrijven van een leening tot een zeer aanzienlijk bedrag onver mijdelijk is, teneinde het hoog op geloopen bedrag der vlottende schuld te verminderen. Ook erken de men, dat het noodzakelijk is aan deze leening een semi-gedwon gen karakter te geven, nu bij de uitgifte.van de vorige, geheel vrij willige, leening is gebleken, dat de „stok achter de deur” niet ge mist kan worden. Men kon zich dan ook algemeen in hoofdzaak met het wetsontwerp vereenigen. defensie-uitvoei Ned.-Indië. De minister van de Tweede Kamer gediend strekkende het ontwerp, worden afgeleid, hoevele ging van de ordonnantie personen in een dergelijke schaal zul- verneur-Generaal van len vallen. Bovendien moet met eenige verlenging van het Vergelijking koude jaren. Uiteraard bieden de temperaturen, welke thans in ons land worden gere gistreerd, tal van mogelijkheden tot vergelijking. Dr. C. Braak, directeur van de kli matologische afdeeling van het K.N. M.I., heeft een speciale manier om uit te rekenen hoe streng het nu wel ge vroren heeft. Daartoe neemt hij het gemiddelde van de temperatuur om ze ven uur ’s avonds, de minimumtempe ratuur. waargenomen over de afgeloo pen 24 uur en een tiende gedeelte van het maximum. Het blijkt dan, dat de winter van dit jaar vandaag alle strengste winters van 1849 af, ruim- schootst heeft voorbijgestreefd: Tot 13 Februari 347 graden In 1890 totaal 354 graden Een verschil dus van slechts 7 gra den. dat vandaag is ingehaald Neemt men het gemiddelde tusschen de dage- lijksche maximum- en minimumtempe raturen, dan ontstaat de volgende ver gelijking: 1940 252 graden 1890 258 graden waaruit eveneens blijkt, dat 1940 van daag kouder is dan 1890. Dr. Braak noemde het moeilijK uit te maken, welke dagen nu van 1890 af de koudste zijn geweest. L'it hangt af van eenige bijkomende omstandighe den. Zoo -herinneren zich vele menschen nog den 30en December 1890. Toen vroor het gedurende 24 uur tusschen 12.3 en 15.8 graden, maar daarbij woei een krachtige Noord-Oosten wind. Deze wind jnaakte een verblijf op straat vrijwel onuitstaanbaar. Deze winter is kouder, maar wij hebben minder last van den wind, daarom lijkt het nu en dan minder koud. Ter vergelijking diene nog, dat het instituut in de Bilt voor de jaren 1855. 1890 en 1940 de volgende laagste tempe raturen opteekende: sicumg vau oeiasungen al dan met zal I worden verleend. Er is in dit geval, nu te voren vaststaat tegen welke voor waarden de leening zal worden uitge geven. geen enkele reden de beslissing over het al dan niet vrijstellen aan den minister over te laten. val zou geweest zijn, indien December hun geld bewaard voor de nieuwe leening. De minister is van oordeel, dat ook bij deze leening de medewerking van rs en mogelijke

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10