Het Russische offensief de Mannerheimlinie op p4o. 17493. Woensdag 14 Februari 194u BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND van Duitsch legerbericht Het Finsche legerbericht Tweehonderd Poc’sche Finland De Finnen heroveren stellingen Russische schendingen het oorlogsrecht Fransche legerbenchten Finnen handhaven zich in hun stellingen Russisch legerbericht ers naar eerste blad. BUITENLAND BINNENLAND de RUSLAND. Stunner tome l Welles zal een wel- gast te Londen Een van de vele Russische tanks, welke buitgemaakt zijn door Finnen in het gevecht bij Summa, wordt geïnspecteerd. In De sovjets gebruiken strijdgassen, ontplofbare kogels en bombar- deeren open steden Amerika verschaft leeningen aan Finland en China pit nummer bestaat uit VIJF bladen en bet „Letterkundig Bijblad” Bedrijvigheid van de Fransche artillerie Uitwisseling van krijgsgevangenen Britsche vrijwilligers zullen spoedg dienst mogen nemen HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: Eerste blad, pag t. ZRÜ Eerste blad, pag. 1. OVERZICHT. Eerste blad, pag 2. Eerste blad, pag 2. Eerste blad, pag. 2. Vierde blad, pag. 2. Tweede blad. pag. 2. Vierde blad, pag 2. Vijfde blad. pag. 1. de De Finnen hebben in tegenaanval len alle posities te Summa en Muola- jarvi weten te heroveren. In Taipale hebben de Russen zich evenwel weten te handhaven, meldt Havas uit Hapa- randa. Het Finsche legerbericht van giste ren luidt: Op de landengte van Karelië zijn de vijandelijke aanvallen op 12 Februari met onverminderde hevigheid voortge zet. In het district Summa te Muolaajar- vi, Punnus en Taipale werden de aan vallen afgeslagen en hebben onze troe pen tal van succesvolle tegenaanvallen ondernomen. Honderdduizend Finsche kin deren naar Denemarken? Het Deensche comité tot hulpverlee- ning aan Finland heeft de Deensche bevolking uitgenoodigd zich gereed te houden voor het spoedig opnemen van 100.000 Finsche kinderen. In Ned.-Indië wordt over de geheele linie, zoowel in de Pers als door voor aanstaande figuren, instemming be tuigd met het slagkruiser-plan. De koude heeft in Roemenië 20 slacht offers geëischt. De Britsche minister Eden zou een bezoek brengen aan Ankara. en door Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. B. en W. stellen den Raad voor, weder een adjunct-directeur van de Duin waterleiding te benoemen en bevelen daarvoor aan ir. A. J. Gurck, hoofd- ingenieur-afdeelingschef bij dit bedrijf. Vierde blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V, Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 luitenant, dat op zijn hoede. Finland heeft het roode leger sterke en moedige man nen noodig. ..Krasnaia Zwiesba”, schrijft luitenant Tsjadiof, dat de tegenstand van de Finnen aanzienlijke moeilijkheden ver oorzaakt. Dikwijls moeten de Russische verkenningspatrouilles 4 of 5 dagen in de wouden vertoeven zonder verbin ding met de eigen troepen. Deze pa trouilles hebben veel te lijden van de koude, want zij durven geen vuur te maken, uit vrees door de Finnen te worden gezien. Dikwijls ook worden de Russen verrast door het mitrailleur- vuur van de Finnen, die met hun wa pens in de boomen zijn geklommen. De schrijver van het artikel voegt eraan toe, dat de Russische soldaten niet kun nen gered worden, wanneer zij gewond raken, want het transport van de ge wonden is moeilijk en hindert de troe pen in hun bewegingen. Tenslotte schrijft de de vijand gevaarlijk en is. Voor den strijd in Minstens 23 tanks zijn buiten gevecht gesteld. De gevechten duren voort. Ten Noorden van het Ladogameer werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Twee tanks werden buiten gevecht ge steld. Te Pitkaranta werd het grootste deel van een vijandelijke colonne van 109 voertuigen vernietigd. De activiteit van onze patrouilles was te Aittojoki succesrijk. Te Kuhmo werden vijandelijke aan vallen atgeslagen en verspreide afdee- lingen uiteengedreven. Onze troepen hebben verscheidene versterkte vijan delijke punten bezet. In den sector van Kuupasjarviraate werd een vijandelijke afdeeling, welke probeerde in Westelijke richting over de grens te trekken, een slag toege bracht. Op alle fronten de gebruikelijke activiteit van verkenners. In de lucht: Onze luchtstrijdkracn- ten hebben op 12 Februari deelgeno men aan luchtgevechten en hebben bo vendien verkenningsvluchten gemaakt en vijandelijke colonnes en bases ge bombardeerd. In de oorlogszone ‘leeft de vijand zijn activiteit in de lucr.t geconcentreerd op de frontlinie en de directe buurt daarvan, op de land engte en op het gebied ten Noorden van het Ladogameer. Onze gevechtsvliegtuigen en lucht- doelartillerle hebben, volgens bevestig de berichten, vier vijandelijke vliegtui gen omlaag geschoten, terwijl boven dien een aantal vliegtuigen zou zijn omlaag gehaald, zonder dat daarvan bevestiging werd verkregen. Belgische studenten helpen Finland. De studenten aan de Brusselsche uni- versiteit hebben een comité tot hulp aan Finland opgericht, onder voorzitter schap van den Finschen gezant en den burgemeester van Brussel. Zij willen fondsen bijeenbrengen voor het zenden van een ambulance naar Finland. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Plaatselijke bedrijvigheid van artillerie”. Te Gestel, bij Eindhoven, heeft een man zijn vrouw gedood en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Vierde blad, pag 1. en mijnenwerpers, volkomen mislukt. Infanterie- en artillerievuur aan den Rijn. Den geheelen dag activiteit van de luchtmacht Deensche arbeiders naar Fin land. Bij het bureau tot werving van arbei ders voor Finland hebben zich thans ongeveer 9000 man gemeld. Op het oogenblik heeft men in Finland het meeste behoefte aan macaniciens en ge schoolde arbeiders en binnenkort zullen 400 man naar Finland vertrekken. DIENSTPLICHT IN 008T-P0LEN. De Poolsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel heeft een protest laten hooren in verband met het feit, dat de sovjet-Unie in de door haar bezette streken van Polen de invoering van den dienstplicht voorbereidt. Cajander op. dat alle plaatselijke hulp bronnen verminderen, naar mate de oorlog voortduurt en, aangezien de ar beiders gemobiliseerd zijn aan het front, heeft Finland het buitenland noodig. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Ten Oosten van de Moezel is een aanval van den vijand, welke was voorbereid door het vuur van artillerie „Het vrije Noorden”. In de oprichtingsvergadering van de vereeniging „Het Vrije Noorden”, welke tot doel heeft ’t verantwoordelijkheids gevoel van het Deensche volk als Scan dinavisch volk te versterken, is de vroe gere opperbevelhebber, generaal With, tot voorzitter gekozen. Tegelijkertijd heeft de vereeniging besloten het zen den van vrijwilligers naar Finland te bevorderen, o a. door het dragen van de kosten van de burgeruitrusting Ook wil de vereeniging een fonds stichten tot ondersteuning van hen, die als invali den uit Finland terugkeeren. Bovendien zullen pensioen- en verzekecings-fond- sen worden opgericht. Het bestuur van de vereeniging omvat personen van alle groote politieke groepen. Een Zweedsch vrachtschip, alsmede een Fransche koopvaarder en een Britsche tankboot werden door U- booten tot zinken gebracht. Voorts is een Britsche tankboot in de Noordzee na een explosie gezonken. De Amerikaansche Senaat heeft lee- ningen aan Finland en China goed gekeurd. Geruchten over het zenden van geallieerde troepen. Te New York doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat Engeland en Frankrijk 3 divisies, een Fransche, een Poolsche en een Canadeesche, voorbe reiden, welke naar Finland zouden worden gezonden, wanneer de Russi sche aanvallen succes zouden hebben of Duitschland in Scandinavië tus- schenbeide zou komen, meldt Havas. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Ondanks de voortdurende hevige aanvallen van de Russen zouden de Finnen er in geslaagd zijn hen uit de Mannerheim-linie te verdrijven. De Finsche officieren vertrouwen, dat zij de Russen buiten hun sterke fortenlinie kunnen houden. Een waar nemer, die hier zoojuist is terugge keerd van ’t front van Summa, dat het ergste van de Russische aanvallen te lijden heeft gehad, heeft gisteravond de Finsche verklaring, dat de Russen nergens in dezen sector de linie zijn binnengedrongen, bevestigd. Wel heb ben zij tijdelijke eenige versterkte stel lingen in hun bezit gehad, doch die werden vervolgens door de Finnen her overd. Gevechten van man tegen man. In de streek van Summa is de strijd uiterst hevig geweest. Volgens de Fin nen kunnen de gevechten hier verge leken worden met den strijd aan de Somme en bij Yperen in den wereld oorlog. Groote Russische detachemen ten en een enorme hoeveelheid mate riaal werden bij deze aanvallen ge bruikt. De Finsche weerstand is echter intact gebleven. De Russen hadden de beste troepen van het roode leger in den strijd geworpen. Er werden ware gevechten van man tegen man gele verd, waarbij de Finnen met messen streden. Het optreden der Russische lucht macht was zeer intensief in het gebied van Summa. Men berekent, dat sedert het begin van het offensief, d.w.z. sinds 1 Februari, de Russen 13.000 tot 14.000 man hebben verloren. De aanvallen werden gesteund door ruim 1500 tanks. De stad Lahti is gebombardeerd. Minstens drie burgers werden gedood. Ook Heinela is gebombardeerd, zonder dat men kan verklaren waarom, aange zien de stad alleen door geëvacueerden bewoond wordt. Finnen hebben eenige mitrailleurs nesten prijsgegeven. De Finnen hebben bepaalde vooruit geschoven posities in den Summa- Het stadje Borgaa gebombardeerd. Het stadje Borgaa, op 50 KM ten Oos ten van Helsinki, is gisteren hevig ge bombardeerd. Borgaa, dat geen mili tair doel biedt, telt ongeveer 7000 in woners en heeft een aantal geëva cueerden opgenomen. Havas meldt, dat 20 tot 30 Russi sche vliegtuigen aan het bombarde ment deelnamen. Op 20 plaatsen brak brand uit. Tot dusverre weet men nog niet, of er slachtoffers zijn gevallen. De brandweer van Helsinki bestreed I de branden. sector, voor ’t meerendeel mitrailleurs- *ou s,and ‘«naea. Tot dusverre heeft Finland bijna 3j millioen gulden ontvangen. Cajander, de vroegere Finsche pre mier. heeft een rede uitgesproken over de buitenlandsche hulp aan Finland. Tot dusverre, zoo zeide hij, heeft het hulp fonds voor Finland bijna 3) millioen gulden ontvangen, hoofdzakelijk uit Amerika Van dit bedrag is reeds onge veer 2.3 millioen gebruikt. Deze som is verdeeld tusschen ver schillende categorieën slachtoffers, zoo- dat gezegd kan worden, dat 50 pCt. is toegewezen aan de geëvacueerden, 19.5 pCt. aan de gezinnen der reservis ten, 16.10 pCt. aan gezinnen van ge sneuvelde reservisten, 7 pCt. aan slacht offers van luchtaanvallen. Uit Scandi navië zijn groote hoeveelheden kleeren ontvangen. In talrijke gevallen kon de nood verlicht worden. Tenslotte merkte Te Amsterdam zijn zes personen aan gehouden verdacht betrokken te zijn bij oplichterij op groote schaal met fournituren voor militaire kleeding. Ofschoon het reeds twee weken aan den gang zijnde Russische offensief tegen de Mannerheimlinie gisteren met onverminderde kracht is voortgezet bie den de aan zulk een sterken druk bloot staande Finnen nog steeds vastbera den weerstand en hun stellingen zijn intact gebleven. Het 6201 ton metende Duitsche vrachtschip „Wolfsburg” is voor de Braziliaansche kust door de eigen be manning vernietigd om te ontsnappen aan een Britschen kruiser. Het Russische legerbericht van gis teren luidt: Bedrijvigheid van verkenners. In eenige sectoren duurde de hevige acti viteit van infanterie en artillerie voort. Op de Karelische landengte ontwikkelt het optreden der sovjettroepen zich met succes. Groote vijandelijke strijd krachten poogden tegenaanvallen te ondernemen, doch werden met zware verliezen afgeslagen. Als gevolg van de succesrijke acties hebben de sovjettroepen 23 vijandelij ke defensiewerken genomen. De Rus sische luchtmacht maakt verkennings vluchten en bombardeerde vijandelijke troepen en miltaire doelen. daar een divisie Iberische skiloopers en tien bataljons zware tanks van het nieuwe 70 tons model, voorzien van drie kanonnen elk. Bovendien is de Russische luchtmacht ditmaal ver tegenwoordigd met een aantal vlieg tuigen. dat veel grooter is dan dat, hetwelk bij andere offensieven ge bruikt werd. De Finsche gezant te Stockholm, Erkko, heeft in een interview verklaard, dat Finland verwacht binnen 2 maan den in de lucht de meerdere van Rus land te zijn Gemeld wordt, dat 200 Poolsche vliegers, die uit Polen ont snapt zijn, naar Finland onderweg zijn. De meeste hunner hebben reeds Brit sche vliegtuigen van de types Closter- Gladiator en Bristol-Blenheim, waarvan er verscheidene honderden naar Finland worden gezonden, bestuurd. Volgens Britsche bladen, zal de regee- ring weldra toestaan, dat Britsche vrij willigers in het Finsche leger dienst nemen Gegadigden boven de 27 jaar zullen verlof tot vertrekken krijgen: De vrijwilligers zullen betaald en hun ver voer zal geregeld worden door de Fin sche regeerii-g. De „Daily Telegraph” zet uiteen, dat Britsche hulp aan Finland niet als schending van net internationale recht kan worden beschouwd, omdat Rusland in de resolutie van den Volkenbond tot aanvaller is gestempeld. United Press meldt uit Helsinki: De Finsche regeering heeft een nota gericht tot alle buitenlandsche regeerin- gen. waarin zij wijst op de lange lijst van schendingen van volkenrechtelijke conventies en oorlogsregels. die door de Russen begaan zijn. Deze lijst omvat net gebruik van strijdgassen, het terrorisee- ren van burgers in open steden en het misbruiken van gevangenen en burgers als dekking voor de infanterie. De nota verklaart, dat de voornaamste regels van het oorlogsrecht door Rusland roe keloos met de voeten zijn getreden, doordat zij behalve hun optreden tegen militaire krachten en militaire objec tieven ook gestreden hebben tegen open steden, kerken, hospitalen en humani taire instellingen, die behoorden te wor den gespaard. Voorts beschuldigt de nota de sovjet- Unie van het gebruiken van ontplofbare kogels tegen de burgerbevolking, terwijl de Russische vloot wordt beschuldigd van aanvallen op Finsche en neutrale schepen zonder rekening te houden met de regels van den oorlog. Finland heeft zich, aldus de nota, van repressailles onthouden, teneinde de vredeskansen niet te verkleinen en bo vendien dikwijls haar eigen bereidheid tot herstel van den vrede duidelijk ge maakt. maar de sovjet-Unie heeft hoog moedig geweigerd. Verder legt de nota nog den nadruk er op. dat ondanks het Russische over wicht aan manschappen en materiaal en hun onsportieve methoden, de sovjet- Unie slechts in staat is gebleken, een smalle strook te bezetten, waarvan som mige deelen nog vrijwillig door de Fin nen zijn verlaten om strategische rede nen. De nota besluit met den wensch uit te spreken, dat de publieke opinie in het buitenland haar stem zal verheffen te gen een dergelijke methode van oorlog voering. en dat Finland in dezen onge- lijken strijd zal kunnen reKenen op sym pathie en hulp uit het buitenland. De nota bevat tenslotte nog statistie ken over de bombardementen op our- gers en hospitalen, waarbij de Russen ervan beschuldigd worden, dat hun hoofddoel de territorisatie van burgers is. Ten Oosten van de Moezel is de strijd levendiger geworden. In den loop van den nacht heeft de Fransche artillerie een hevig vuur geopend op den Thammelsberg, hetgeen vanoch tend acht uur werd hervat. De Duit sche artillerie antwoordde en vuurde op Apasch en Kirsch. Den geheelen ochtend hebben de bewoners van het Moezelgebied het geronk van vliegtui gen gehoord. De Russen ondervinden groote moeilijkheden. het blad van het Roode leger, In antwoord op een vraag van lady Astor heeft onderstaatssecretaris BuW Ier in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeeringen van Engeland e» Duitschland hebben toegestemd in ee* ontwerp-accoord, krachtens hetwelk krijgsgevangenen wegens gezondheids redenen direct kunnen worden gerepa trieerd of in een neutraal land onder dak gebracht, zooals in de Geneefsciie conventie wordt aanbevolen. Op het oogenblik kan echter niet worden ge zegd, wanneer met de uitwisseling een begin zal worden gemaakt. Het Duitsche legerbericht luidt „Geen bijzondere gebeurtenissen”. De reis van Sumner Welles, den Amerikaanschen onderstaatssecretaris, naar Europa is gisteren door Chamber- lain in het Lagerhuis ter sprake ge bracht. De premier verklaarde MIk behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsche regeering harerzijds den vertegenwoordiger van den president zal verwelkomen en hem volledig in vertrouwen zal nemen met het oog merk den president er bij behulpzaam te zijn zich een oordeel te vormen van den tegenwoordigen toestand”. De Amerikaansche afgezant heeft, zooals bekend, tot taak in Europa een onderzoek in te stellen naar den toe stand, zoowel wat de oorlogvoerenden, als wat de neutralen betreft en na te gaan, welke de denkbeelden zijn over den toekomst igen vrede. Het eerste, dat Welles in Europa zal aantreffen, is een vast aaneengesmeed Britsch- Fransch blok, dat alle hulpbronnen van het Fransche imperium en van het Britsche gemeenebest heeft gemobili seerd om den oorlog tot een beslissend eind door te voeren, terwijl het plan zou zijn het Fransch-Britsche verbond ook na den oorlog in zoo’n omvang voort te zetten, dat het ’t uitgangspunt kan worden voor een reorganisatie van het oude Europa. Men gist in Amerika nog steeds naar de reden voor het plotselinge initiatief vin Roosevelt en men zoekt thans de wklaring ervan in de aan het einde van iet jaar te houden presidentsverkiezing, ïuropa komt voor de Amerikanen toch Seeds op de tweede plaats. Anderzijds volgt Amerika met arendsblikken de ontwikkeling van den toestand in de wereld. De kwestie van de leeningen aan oorlogvoerende staten is in finan- ceele kringen te New York opgewor pen. De Johnson-wet verbiedt echter leening aan landen, die bij het bes talen van de oorlogsschuld uit de laren 19141918, in gebreke zijn ge bleven. Men meent te New York, dat Amerika’s houding waarschijnlijk zal veranderen, indien er een groot voor jaarsoffensief komt en het crediet van ie geallieerden snel verdwijnt, tenge- •olge van de behoefte aan munitie en ‘vorraden Ten aanzien van de Finsche leenin- fen staat de zaak anders, daar Finland eer> duidelijke uitzondering vormt, daar het zijn schulden betaald heeft. Behalve Finland staat ook China in gunst van de Yankees. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de Senaat met overweldigende meerder heid het wetsontwerp goedgekeurd voor leiding van de circulatiemiddelen van ex. en jmportbank, hetwelk ten oei heeft credieten aan Finland, China. e Scandinavische landen en de Zuid- f^rikaansche landen te verschaffen. oewel noch over Finland, noch over gesproken was, herhaalden ver- *"ende senatoren met nadruk, dat e ank onmiddellijk aan het werk zou waan' °m zoodra het wetsontwerp tot e verheven was, aan China zoowel fjaln Finland een leening te verschaf- die d Da*or Reynolds was de eenige, aanveiV°Orgestelde Chineesche leening bohi °mdat deze „hulp aan het dat W'Srne'' zou beteekenen. Hij zeide, in d 6 ^eenigde Staten een „aandeel kocht" toe*tomsGgen oorlog hadden ge- Chinafd°°r 25 mill>oen dollar aan leenen. Andere tegenstanders hoeWe*jn tocl1 voor het wetsontwerp, Tiniar./'^ tegcn de leening waren aan hei4ia’ ingevolge van de mogelijk- Dg den oorlog betrokken te worden, den gynanders van de leening leg- rikaansou nadruk op, dat het Ame land v°lk; China, zoowel als Fin- kan An,, .^p‘‘n. De leening aan China kelen, d<r^a n*e' *n een oorlog wik- vetl‘ng isar het hier een commercieele ^ereeniad' Waard°or de export van de lijkt, Te e, Staten wordt vergemakke- UltclrUkkinijkertiJd geeft de leening r*ka voofnrkaan Bevoelen van Ame- beerde\?na’ ®arkley, de leider van r’ng van f d 'd' Verdt’digde de weige- °osten in «°osevelt om het Verre trpkken f.v neutrahteitswet te be- dan im^lrnin als Finland. Amerika J te d<„.„CrS g<‘dwongen worden af- T Z*^n rechten op vrije landen andel met de betrok- nesten in Niemandsland, onder den druk der Russische aanvallen verlaten. Verschillende dezer posten werden door Finsche tegenaanvallen veroverd, nadat de Russische aanval was gestrand op de krachtige verdedigingslinie, meldt United Press uit Helsinki. Veertig sovjet-divisies in Karelië. In Helsinki schat men, dat 40 sovjet- divisies geconcentreerd zijn op de Ka- relische landengte, o.m. bevindt zich 'i4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1