DE KOUDE IN EUROPA DAUT MUTSEN DUH I VOERINGEN Eduard PELGER [de oorlog ter zee! «■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Deze kok maakt u)at smaakt Weer schepen getorpedeerd De Duitsch-Russische goederenruil Twintig personen in Roemenië doodgevroren Scandinavische verklaringen EERSTE BLAD, PAGINA 2. TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. 1 Hambro van ENGELAND. ITALIË. DUITSCHLAND. Een ZWEDEN. explosie na BELGIE. Engelsche tankboot gezonken Britsche kruiser redde bemanning der „Wakama” Duitsche koopvaarder door eigen bemanning tot zinken gebracht tegen verkoudheid, griep, keelont steking zijn Ook in de Oostzee-landen slacht offers van de koude ZWITSERLAND. Schepen in nood bij de Azoren Verliezen tengevolge van de blok kade worden er niet door opgeheven De torpedeering van de „Orania” Amerika wil ruiling van scheep vaartroutes met Engeland Rede van minister Göbbels over samenwerking van de kleine staten Een Italiaansch-Hongaarsche unie Bemanning van de „Graf Spee” wordt definitief geïnterneerd Ook Duitsche schepen uit Spaansche haven vertrokken? RECLAMES. de werd l te de in den, met name wanneer zulke feiten zich voordoen in de onmiddellijke na bijheid des lands. vriest het zelfs 18 graden Bovendien valt er overvloedig sneeuw. .Graf uniform Schip voor Britsche kust gekenterd. Een onbekend schip is voor de kust van Norfolk gekenterd. Het schip drijft met den kiel naar boven. Enkele over levenden zijn door een stoomschip opge pikt, doch het lot der overige opvaren den is niet bekend. LICHTINGEN ONDER DE WAPENEN GEROEPEN. Het Italiaansche militaire blad meldt, dat de lichtingen 1919 en 1920 voor be gin Maart onder de wapenen zijn ge roepen. HAVER zeer tus- KOOPVAARDIJVLOOT IN 1939 UITGEBREID. Den geleden verliezen ten spijt, is de tonnage der Zweedsche koopvaardij vloot gedurende het jaar 1939 eenigs* zins toegenomen. Einde 1938 bedroeg de gezamenlijke inhoud 1.605.902 ton, einde 1939 1.622.042 ton. pastiilkS' In het Noordelijk deel van Roemenië zijn tengevolge van de koude 20 perso nen doodgevroren. Vier van hen waren bedelaars, die in de straten van Czer- nowitz werden aangetroffen, de andere waren boeren, die op de landwegen werden gevonden. Twee treinen in de bergen zijn inge sneeuwd. DUITSCHE EDITIE VAN RAUSCHNING'8 BOEK VERBODEN. Naar aanleiding van een stap van den Duitschen gezant heeft de Bondsraad besloten de Duitsche uitgave van Her mann Rauschning’s boek ..Gesprekken met Hitler” in beslag te nemen. De houding van Denemarken. De „Nation Beige” publiceert een in terview met den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, Munch, die ten aanzien van den economischen toe stand van zijn land o.m. verklaarde, dat Engeland en Duitschland, de voor naamste afnemers, den Deenschen han del zouden willen monopoliseeren. De neutraliteit van Denemarken eischt echter handhaving van de verhouding van den handel met de oorlogvoeren den zooals die vóór den oorlog was. De transporten over zee zijn ernstig ge troffen door het verlies aan schepen. Voorts verklaarde minister Munch, dat de sympathieën uitgaan naar Fin land. Het Deensche volk, dat een groote vrijheid geniet, brengt Finland het maximum aan humanitairen steun. De neutraliteitspositie van den Deenschen staat verbiedt echter een interventie. in tweeën was gebroken, aan boord ge nomen en gisteren in Guadeloupe aan land gebracht. Naar United Press meldt, „Picardie” getorpedeerd. De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat het Britsche koopvaardij schip „Brodwall”. dat 3385 ton meet, noodseinen heeft uitgezonden Het schip bevindt zich in de nabijheid der Azoren. Onbekend is of de scheepsrampen zijn veroorzaakt door vijandelijke actie hoeveelheid werd betreft Belgische trawler vergaan. De trawler ..Blankenberge 4” is Maan dagavond op 50 mijl ten Noordwesten van Zeebrugge gezonken, na gestoo'en te zijn op een voorwerp van onbekenden aard. De vier opvarenden werden, na zes uur in ’n boot te hebben rondgedobberd opgepikt door een Belgischen sloep uit Zeebrugge. Het Noorsche schip ..Samuel Bakke", heeft 28 opvarenden van de Fransche tankboot „Picardie” die bij de Azoren en Italië in vriendschappelij ke POOLSCHE VERKEERSAGENTEN IN HET GOUVERNEMENT-GENERAAL. In de steden van het gouvemement- generaal voor de bezette Poolsche gebie den zal de verkeersregeling voortaan uitsluitend nog door Poolsche politiebe ambten geschieden. Reeds sinds Novem ber van het vorige jaar, aldus het Duit sche nieuwsbureau, werden Poolsche po litiebeambten tot handhaving van orde en veiligheid onder de Poolsche bevol king weer in hun functies hersteld. In Krakau zijn 60 Poolsche politie-beamb- ten in dienst. 48 zware sneeuwstormen. Elk verkeer op de buitenwegen is on mogelijk geworden. Ook het spoorweg verkeer ligt grootendeels stil Het land ligt één tot drie meter dik onder de sneeuw. Niet alleen dorpen en gehuch ten, maar ook talrijke provinciesteden zijn geheel van de buitenwereld afge sneden. In het district Zemplen zijn zes wolven waargenomen. Twee daar van zijn door boeren neergelegd Uit alle deelen des lands worden gevallen gemeld van doodgevroren menschen. In Boedapest en omgeving is de laatste 24 uur 2J millioen kubieke meter sneeuw gevallen. In Boedapest zijn tal van on gelukken gebeurd. Gebrek aan kolen in Zweden. De kolenschaarschte in Zweden zal waarschijnlijk tot nieuwe beperkingen voor het verbruik van brandstoffen lei den. Men overweegt eenige kerken te Stockholm tijdelijk te sluiten, omdat zij te veel steenkolen verbruiken. De hooge raad van onderwijs werkt een ontwerp uit, krachtens hetwelk het onderwijs op lagere en middelbare scholen gedurende een maand zou wor den gestaakt. Met sleden over de Groote Belt. Over de dichtgevroren Groote Belt is gist< -en een goederentransport met ijs bonten en ijssleden van Korsoer naar Nyborg gegaan. In de laatste halve Na 28 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt, zijn elf leden der beman ning van den Britschen trawler „Togi- mo”, van wie drie ernstig gewond, in uitgeputten toestand in een haven aan de Zuidoostkust van Ierland aangeko men. De „Togimo” (290 tori) is tot zin ken gebracht door een Duitsche duik boot, die van een afstand van 500 meter twintig schoten had gelost, waardoor een lid der bemanning werd gedood. De overlevenden werden door het Spaansche schip „Monte Navajo" opge pikt. SPIONNEN GEARRESTEERD. Twee Zweedsche en een Engelsche burger zijn wegens spionnage gearres teerd vooral door hun activiteit in Zweedsche havens, meldt United Press. Voor welk land zij spionneerden maak te de politie niet bekend. Het betreft hier enkele in de Stockholmsche society zeer bekende persoonlijkheden met name de in scheepvaartkringen goed ingevoerde directeur Lindh, de En- gelschman Beach, die eigenaar is van een foto-atelier en ook in Britsche kringen te Stockholm bekend was en Jansson, die relaties onderhield met scheepvaartkringen en ettelijke malea in regeeringscommissies heeft gezeten. Lindh zat ook in het advertentie-be- drijf en onderhield relaties met Duitschland op dit gebied. Kort voor Kerstmis leed zijn firma onder finan- cieele moeilijkheden, maar verscheen daarna weer ten tooneele. De politie bewaart het stilzwijgen hangende het onderzoek, dat, naar men verwacht, wel eens een wijd vertakt complot aan het licht zou kunnen brengen. DE HANDELSOVEREENKOMSTEN MET FRANKRIJK EN ENGELAND. De onderhandelingen, welke sedert eenige weken werden gevoerd ter vol tooiing der handelsovereenkomsten, welke op 11 December j.l. met Frank rijk en Engeland waren tot stand ge komen. thans zijn beëindigd. Gisteren zijn te Parijs de nieuwe regelingen ge- teekena. Deze beoogen de door vroe gere overeenkomsten vastgestelde rege ling uit te breiden tot een zeker aantal bijzonder belangrijke industrieën, zoo als de textielindustrie de lederwaren industrie, chemische bedrijven en be drijven voor de bewerking van andere metalen dan ijzer. De Britsche tankboot „Triumph” (8501 ton) is na een explosie in de Noordzee gezonken. Kapitein Gaffney is met twintig leden van de bemanning in een haven aan de Oostkust van En geland geland. Van de overige opvarenden is niets bekend, hoewel men gelooft, dat 25 an dere overlevenden opgepikt zijn. Schout-bij-nacht Harwood, die aan boord van den Britschen kruiser ..Haw kins” te Rio de Janeiro is aangekomen, heeft den correspondent van Havas ver klaard, dat het Duitsche vrachtschip „Wakama” gisteren door de eigen be manning tot zinken is gebracht. Naar de Britsche admiraliteit mede deelt, werd de „Wakama” in het Zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan waargenomen, door een vliegtuig van een Britsch oorlogsschip. Toen het schip van het vliegtuig order kreeg te stop pen. stak de bemanning het in brand en bracht het tot zinken. He! Britsche oor logsschip heeft later de 46 opvarenden opgepikt. United Press meldt uit Berlijn Hoewel de Duitsche autoriteiten de bijzonderheden van de economische overeenkomst met Rusland beschouwen als een militair geheim, wijst het commentaar in nationaalsocialistische handelskringen er op, dat beide landen een zekere beperking van het binnen- landsch verbruik als onvermijdelijk voor een goede functionneering van het verdrag hebben aanvaard. Alge meen wordt aangenomen, dat het op voeren van het uitwisselen der goede ren tot een bedrag van een milliard een honderd millioen mark het onmid dellijk doel van de overeenkomst is. Daardoor worden echter de verliezen door de blokkade niet vergoed, alleen al om het feit, dat Duitschland niet kan verwachten voldoende hoeveel heden rubber, wol, koper en andere niet ijzerhoudende metalen uit Rusland te krijgen Het transport van Rusland naar Duitschland wat katoen betreft, waarvan Rusland in 1938 slechts de ge ringe hoeveelheid van 3600 ton uitvoer de, zou waarschijnlijk oorzaak zijn van moeilijkheden voor het verbruik in Rusland. Naar het Zweedsche Telegraaf-agent- schap mededeelt, was het Zweedsche schip „Orania” dat in de Noordzee is getorpedeerd, van Buenos Aires op weg naar een haven in Zuid-Zweden met een lading graan. BEPERKING VAN DEN HANDEL MET RUSLAND. De minister van Handel, Duncan, heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat het niet mogelijk is geble ken hout te ruilen tegen rubber en tin, zooals was overwogen bij de overeen, komst, welke in October j.l. was getee- kend met de gedelegeerden van de sovjet-Unie. Zwanen berg 's koks hebben ver stand van hun vak. Dat proeft U aan alles, wat Zwanen berg maakt: groenten, vleesch- waren, jams, soe pen. enzoovoortl Havens van Riga en Tallinn niet meer bereikbaar. Tenminste 5 personen zijn in de Oost zee-landen aan de koude gestorven. De koudegolf begon na Kerstmis en be reikte een keer een temperatuur van 54 graden Fahrenheit onder nul voor de eerste maal sinds 60 jaren. Voor den eersten keer sinds jaren kunnen on danks de pogingen van de ijsbrekers, geen schepen de havens van Riga en Tallinn bereiken omdat de geheele Oost zee is bevroren. In geen vier weken is er post, behalve de luchtpost, in Riga aangekomen.'Het is nog niet mogelijk om na te gaan hoe erg de boeren hier onder hebben geleden, maar men ver wacht, dat de wijngaarden, die Letland in cultuur trachtte te brengen, dit jaar een slechten oogst zullen opleveren. Overigens heeft de bevolking geen moei lijkheden met het verwarmingspro- bleem, omdat men niet afhankelijk is van den aanvoer van kolen, daar hier algemeen hout wordt gestookt, dat in overvloed verkrijgbaar is. Ook de spoor wegen lijden betrekkelijk weinig hier onder, omdat de verbindingen door sneeuwploegen open worden gehouden, storingen doen zich alleen voor geduren de een korte periode na sneeuwstormen. Dv ziekenhuizen hebben het meer dan druk met gevallen van bevroren neu zen, vingers, enz. Ook België in de kou. In geheel België is de koude weer toe genomen, in Brussel heerscht een tem peratuur van ruim 14 graden onder nul. in het hooger gelegen deel der lands eeuw is dit niet meer voorgekomen. ALLE COMMUNISTISCHE LEIDERS ACHTER SLOT. De arrestaties van communisten worden in het geheele land voortgezet. De politie heeft medegedeeld, dat alle vooraanstaande communisten in Zwe den zich thans in hechtenis bevinden. Twee communistische Rijksdagleden hebben geprotesteerd tegen de huiszoe kingen en eischten van de regeering te ruggave van al het in beslag genomen materiaal. Eveneens protesteerden zü tegen het oprichten van interneerings- kampen, hetgeen onlangs in Noord- Zweden is geschied, voor ongewensch* te elementen. De Amerikaansche ambassadeur te Londen Kennedy heeft medegedeeld, dat hij naar Londen een voorstel zal metne- men, tot ruiling van bepaalde Britsche en Amerikaansche scheepvaartroutes, waardoor de thans stil liggende Ameri kaansche schepen weder in gebruik ge nomen zouden kunnen worden. Na een conferentie met Hull zeide Kennedy, dat hij hoopte, de Engelschen er toe te kun nen brengen, aan de Vereenigde Staten de routes over te dragen, die thans uit sluitend worden bevaren door Britsche schepen, welke reeds aan enkele dezer routes worden onttrokken om op andere routes oorlogsmateriaal te vervoeren. De routes, welke Kennedy voor de Amerikaansche schepen op het oog heeft, liggen ver van het Europeesche oorlogsterrein. De ambassadeur verklaarde voorts, dat zijn plan mogelijkheden inhield voor een vergrooten uitvoer van Ameri- kaansch hout naar Engeland. Hij ver klaarde dat Engeland hout noodig heeft doch voor het vervoer ervan moeilijk schepen kan vinden, terwijl de noodlge tonnage beschikbaar zal zijn, als Brit sche schepen in andere deelen der we reld door Amerikaansche schepen zou den kunnen worden vervangen. Kennedy vertrekt op 24 dezer uit de Vereenigde Staten. Hij gaat eerst naar Italië en daarna naar Frankrijk. Hij verwacht in Londen te zijn wanneer Summer Welles daar aankomt Gisteravond is te Oostende radio-tele- fonisch bericht ontvangen, dat de uit Oostende afkomstige trawler O. 164, 30 leden der bemanning van het Zweed sche stoomschip „Dalaro” (3927 ton) heeft opgepikt. De „Dalaro” zou volgens dit bericht nabij de Noordelijke kust van Ierland getorpedeerd zijn. De trawler heeft koers gezet naar een Schotsche haven, waar de schip breukelingen ontscheept zullen worden. De kapitein van het Zweedsche schip is kort na de ramp overleden. Zware sneeuwstormen Hongarije. In heel Hongarije woeden sinds uur ongekend voor Engeland bestemde lading aan boord. De waarde van de lading van de ..Wangoni” wordt geschat op 50.000 pond sterling. Alle schepen zijn een groot bedrag aan havengelden schul dig gebleven. VRIJ DOUANEVERKEER MET HET PROTECTORAAT. De Führer heeft bepaald, dat het protectoraat tot het douanegebied van het Duitsche Rijk behoort en aan diens douane-souvereiniteit is onderworpen. De opheffing van de economische be lemmeringen tusschen het protectoraat en het oude rijksgebied in het douane- en het betalingsverkeer, zal geschieden met ingang van 1 April a.s. Hiermede zal het protectoraat de mogelijkheid verkrijgen tot een buitengewone uit breiding van afzet en aankoop. UITKNOOPBARE KAMEELHAREN JASSENVOERINGEN V.AF 19.79 ENGELSCHE WOLLEN VESTEN MET LANGE MOUWEN. PRINSESTRAAT 35 DEN HAAG Naar te Rio de Janeiro verluidt is het Duitsche vrachtschip „Wolfsburg”, (6201 ton) voor de noordelijke kust van Brazilië door de bemanning tot zinken gebracht. Naar men gelooft, heeft de beman ning van de „Wolfsburg” de buiten- boordskranen opengezet op het zien van hetzelfde Britsche oorlogsschip, dat de bemanning van de „Wakama” aanlei ding gaf, dit schip tot zinken te bren gen. van overzeesche voerd. Wat Duitschland verwachten, dat ongeveer de helft van zijn invoer door de Scan dinavische landen wordt geleverd, hoe wel het transport op het oogenblik ten zeerste wordt bemoeilijkt door het feit, dat de Oostzee is dichtgevroren. Of Rusland dit zal kunnen aanvullen en eveneens voor den invoer van mangaan kan zorg dragen zal voornamelijk af hangen van het feit of dit land in staat is zijn productie uit te breiden en het transportprobleem op te lossen. Wat hout betreft neemt men aan, dat Rus land voor een groot deel de Duitsche behoeften zal kunnen bevredigen door transporten over de Oostzee. Duitschland wordt, wat de leveran ties aan Rusland betreft in hooge mate gehinderd door de inspanning, die sinds lang van de Duitsche industrieele ma chine wordt geëischt, door de eigen be wapening en het tekort aan grondstof fen. Aan den anderen kant blijven de Duitsche fabrikanten door het verval len van overzeesche markten zitten met producten, die thans naar Rusland kunnen worden gezonden. Daaronder zijn alle mogelijke industrieele en optische instrumenten en b.v. ook de uitrusting voor synthetische rubber fabrieken. Naar verluidt zal Duitsch land bovendien marine- en koopvaardij schepen voor Rusland bouwen. Evenmin wordt verwacht, dat Rus land naar Duitschland groote hoeveel heden boter, eieren en vleesch zal uit voeren. Enkele producten kan Rusland aan Duitschland leveren, zooals graan en petroleum, maar de juiste cijfers zijn nog niet verkrijgbaar. Het normale Duitsche petroleumver- bruik bedraagt jaarlijks ongeveer zes millioen ton. hetwelk wanneer de oor log in een actiever stadium treedt wel eens verdubbeld zou kunnen worden. In 1938 leverde Rusland aan Duitsch land echter slechts 33.000 ton. Roeme nië leverde minder dan een half mil lioen ton, terwijl ongeveer 80 procent de benoodigde hoeveelheid uit gebieden werd aange- ijzerertsen betreft mag Temperatuur in Italië zeer gedaald. In Noord-Italië is de temperatuur opnieuw zeer gedaald. Te Milaan heeft een storm gewoed, welke een snelheid van 90 k.m. per uur bereikte. Er is veel schade aangericht, terwijl er ook een menschenleven te betreuren is. Vele personen werden door vallend gesteente gewond. Te Triest maakt de storm het verblijf op straat ondrage lijk. Te Venetië, Cremona en Ancona is weer sneeuw gevallen. Te Venetië is een visschersvaartuig vergaan, twee opvarenden worden vermist. De „Diplo” over het Duitsch- Russische verdrag. De economische zijde van den oorlog, welken de Westelijke plutocratieën tegen het Duitsche rijk voeren, heeft. Zoo schrijft de „Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz", door de Duitsch-Russische economische over eenkomst van 11 Februari een nieuwen zwaren slag gekregen Evenals met het Europeesche Zuidoosten, heeft Duitschland thans ook met het groote rijk van het Oosten een economisch verbond aangegaan, dat aan elke partij zal geven, wat zij noodig heeft tot be houd van haar welvaart en tot den bloei van haar bevolking. De Duitsch- Russische economische verbondenheid streeft het doel na. beiden partijen de veiligheid van haar bestaan in zooverre te bevorderen, dat in zoo groot moge- lijken mate een eind gemaakt wordt aan de afhankelijkheid van de Wester Ache plutocratieën Deze aaneensluiting moet ook voor de toekomst een waar devolle en concrete bijdrage vormen voor het latere herstel van geordende economische betrekkingen. Het verblijf van de „Haw kins” in Rio. De Britsche kruiser „Hawkins” moest hedenmorgen om acht uur uit Rio de Janeiro vertrekken. Het schip was een verblijf in de haven van 24 uur toegestaan, teneinde de machines na te kijken. Onderwijl patrouilleerden detectives in de omgeving van het dok en werd daar geen enkele burger toe gelaten. Ministers Göbbels heeft gisteren Berlijn het woord gevoerd op een con ferentie van 500 leiders der N.S.D.A.P. In zijn rede zeide hij o.m., dat het niet mogelijk is, en zich niet laat vereenigen met het begrip neutraliteit, een onder scheid te construeeren tusschen open- oare meening en staatsmeening en Duitschland b.v. van staatswege de ver zekering van neutraliteit te geven, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch exces tegen het Duit sche volk en zijn leiders te veroorloven. Spreker keerde zich scherp tegen de Engelsche uitlegging van het begrip hu maniteit, dat namelijk voor de oorlog voering ai datgene humaan zou zijn, waarin de Engelschen zich de meerde ren voelden, terwijl het als inhumaan gekenmerkt wordt, wanneer Duitsch land gebruik maakt van de wapens, waarin zijn kracht ligt. „De blokkade b.v. aldus spreker, moet voor humaan doorgaan, omdat de En gelschen ae grootste vloot bezitten. In humaan daarentegen zou de vliegeraan val zijn, omdat onze luchtmacht vele malen de meerdere is van de Engelsche. De wereld moet begrijpen, dat de tegenwoordige oorlog een principieele strijd is tusschen den Duitschen socia len staat en de Britsche plutocratie. Wat Frederik de Groote begonnen is en Bis marck voortgezet heeft, nadert thans zijn voltooiing. Het nationaalsocialisme heeft eenvoudig voor de keus gestaan, voor Engeland te capituleeren en daar mede zijn historische taak op te geven of aan den aanval van Engeland het loofd te bieden”. De voorzitter van het Noorsche Stor ting. Hambro, heeft gisteravond te Ko penhagen een rede gehouden over de samenwerking tusschen de kleine na ties. Hambro noemde de Oslo-staten en zeide, dat deze zich nog nauwer moesten aaneensluiten, want krachtens hun cultuur en ontwikkeling Waren zij één macht. Er wras een krachtig toene mende neiging aanwezig, geestelijke en materieele samenwerking te zoeken met andere staten, die zich tegenover dezelfde gevaren geplaatst zagen, en de samenwerking tusschen deze kléine staten zou van het allergrootste belang kunnen worden. Een klein land is geneigd, de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrach ten, doch dit kon overdreven worden. Er zijn bepaalde handelingen, waarvan iedere moreele staat en iedere moreele persoon moet afzien. Met iederen kleinen staat, die ver dwijnt, zoo verklaarde Hambro verder, worden de omstandigheden voor de an dere ongunstiger. Het is iederen staat, die zijn zelfrespect wil behouden, mp- gelijk. iedere crisis te boven te komen en toch op bescheiden wijze uiting te geven aan zijn opvatting omtrent be paalde feiten, waarvan het gevoel zegt, dat daartegen geprotesteerd moet wor- Bemanning van een Britsch vliegtuig gered. De kapitein van een Deensch schip, dat in een van de havens aan de West kust van Jutland is aangekomen, heeft medegedeeld, dat hij de bemanning van een Engelsch vliegtuig heeft gered. Hij zag het vliegtuig in zee vallen, waarna de bemanning in een rubber boot ging. Zij werden door het Deen sche schip aan boord genomen en over gegeven aan een Engelsch oorlogs schip. United Press meldt, dat de aanwezig heid van een Hongaarsche militaire missie bij het Italiaansche leger een aanduiding is, dat een Italiaansch- Hongaarsche unie onder den Italiaan- schen koning, op dezelfde wijze als de Italiaansch-Albaneesche unie, op han den is. Naar men gelooft, is deze unie be- sproken tijdens de conferentie tusschen Ciano en Csaky te Venetië. Naar ver luidt, is de goedkeuring van ’t Hongaar, sche parlement noodzakelijk voor 't tot stand komen van een unie, welke voor den huldigen oorlog zou gelden, doch slechts een voorloopig karakter zou dragen. Voorts verluidt, dat Horthy het plan voor een permanente unie onder de Italiaansche kroon gunstig gezind is. Te Boedapest worden, volgens United Press, deze uit Italië afkomstige ge ruchten belachelijk genoemd. De allian tie is des te onwaarschijnlijker op dit oogenblik, nu er een verkoeling is in de Italiaansch-Hongaarsche verhouding tengevolge van Hongarije’s onvriende lijke houding tegenover Roemenië. De tegenwoordigheid van een Hon gaarsche militaire missie in Italië is niets nieuws en heeft geen bijzonder» beteekenis. Besprekingen tusschen de generale staven van beide landen zijn wel zeer onwaarschijnlijk, nu Honga rije al het mogelijke doet om Berlijn te vriend te houden. Waarnemers te Boedapest wijzen er op, dat vóór eenige alliantie mogelijk zou zijn, Italië eerst de toestemming van Zuid-Slavië zou moeten verkrij gen, daar dit land tusschen Hongarije ligt. Ondanks de betrekkingen schen Belgrado en Rome is het toch wel aan te nemen, dat Zuid-Slavië zich tegen een dergelijk Italiaansch-Hon- gaarsch verbond zou verzetten uit vrees, dat Italië iets van plan zou zijn tegen Dalmatië. Na incidenten op straat tusschen Duit sche matrozen van de ..Admiral Graf Spee” en Engelsche en Amerikaansche onderdanen, hebben de Argentijnsehe autoriteiten, die schenen toe te stemmen in vrij verkeer voor de in uniform ge- kleede Duitsche marinemanschappen, besloten tot hun definitieve internet ting. teneinde een herhaling der inci denten te vermijden. De Duitsche ambassadeur heeft met den minister van binnenlandsche zaken een onderhoud gehad, waarna de minis ter verklaarde, dat de ambassadeur nem een nota heeft overhandigd, met een lijst van Duitsche en neutrale firma’s, die den matrozen van het oorlogsschip werk zouden willen geven. De opvarenden van de Spee” zullen voort a an geen meer mogen dragen. Naar de „Evening News” meldt, zijn volgens een te Londen ontvangen tele gram Zaterdagavond onder begunstiging van de duisternis zes Duitsche schepen uit de Spaansche haven Vigo vertrokken om te trachten door de Britsche blok kade te komen. De Duitsche schepen, die bij het uit breken van den oorlog een toevlucht in een neutrale haven hebben gezocht, zouden order gekregen hebben, pogin gen te doen om naar Duitschland terug te keeren en, indien deze pogingen mis lukken. moeten zij tot zinken worden gebracht. De zes Duitsche schepen zijn de „Wangoni” (7848 ton), „Wahehe (4709 ton). „Orizaba” (.4354 ton), „Arucas" (3369 ton). ..Rostock (2542 ton) en ..Mores” (1927 ton). De eerste drie schepen hebben een

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2