T KUNST EN LETTEREN STATEN-GENERAAL BLUF JON .OOK Mi UW KINDJE VERKOUDEN TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. 0 t BLEND AMERICAN WOLFGANG KANDER t __l BEGROOTING VAN HINNENLANDSCHE ZAKEN DANSAVOND HARALD KREUTZBERG FRITS WEILAND EN KEES ROOVERS EERSTE KAMER, Vergadering van Dinsdag 13 Februari. (Slot.) [ochtbescherming behoeft centrale leiding en -voorlichting ANTWOORD VAN DEN MINISTER Diligentia fluitist had de medewerking verzekerd (terecht) te goeder naam bekend staanden pianist VOORTZETTING BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN AM tl van den Dood over verschillende uitge- Frits Weiland: De botter Volendam. zeer Replieken. van Luchtbescherming. Het weren van vrouwen uit beroepen. Begrooting aangenomen. KUNSTZAAL „KUNST VAN ONZEN TIJD”. allerlei warden medegedeeld omtrent hetgeen, waarover de bevolking in te evacueeren streken moet worden inge licht. Particuliere bouw-industrie primair. Kees Roovers: Salomé met het hoofd van Johannes LEERLINGEN-CONCERT M1A HÜPER-BUFF. Dinsdag 20 Februari zal in Pulchri Stu dio een concert gegeven worden, uit te voeren door de leerlingen, de ensemble- klasse en het dameskoor van mevrouw Mia Hüper-Buff. Wrijf dan keel, rug en bor'tje in met Oempo Wonderlijk rooeh iit-Iptl .Pot 50 et. Tube 40 ct. Doei 30 et. dansers muzikaliteit om de CLAUDIO ARRAU. De Chileensche pianist Claudio Arrau zal op zijn afscheidsavond hier ter stede op Maandag 19 Februari a.s. in Diligentla o.a de Fantasie van Schumann ten ge- hoore brengen en sonates van Mozart en Beethoven. SONATEN-MATINÉ TI1IBAUD. Op de door den Franschen violist Jacques Thibaud in samenwerking met Tassa Janc- poulo te geven Sonaten-matinée Zondag middag 18 Februari in Diligentia, zullen genoemde kunstenaars de Sonate van Fauré, die van Debussy en de Kreutz» r Sonate van Beethoven ten gehoore bren gen. Veld (S.D.A.P.) merkte vervolgens o.m. het volgende Dat Frits Weiland een serieus en kundig schilder is, ziet men al dadelijk aan verschillende stillevens, goed van kleur, ruimte en stofuitdrukking, zooals het groote no. 18 met het mooie rood tegen de koperkleur van de pan, een moeilijke doch geslaagde kleurstelling: no. 10, met het rood van de kreeft no. 34. groene pot met roode bessen. Dat hij ook een vaardig aquarellist is, ziet men aan de twee in lichte kleur ge houden oude Volendammers, aan het breed gehouden zelfportret en aan enkele haven tjes en schuitjes. Naar deze laatste onderwerpen gaat de voorkeur van dezen Vlaardingschen schil der vooral uit. Hij blijft wel eens te veel aan de oppervlakte om belangwekkend te worden, maar verschillende van zijn haventjes, schuiten, gezichten op de breede Schelde e. d., verdienen waardeering om de vaak frissche. een andermaal tonige kleur en vaak eèn zekere stemming, even als dit met eenige landschappen het geval is. Wij vestigen de aandacht op de num mers 1. 4, 7, 19, 20, 23, 24, 27, 28. 31. 33, 40 42. 43 De begrooting werd daarna z. h. s. aangenomen, met aan'.eekening dat de N.S.B. wilde geacht worden te ic' en tegengestemd. Om 2.10 werd de vergadering ver daagd tot morgenochtend 11 uur. ..HET DUITSCHE BOEK”. De Duitsche kolonie hier ter stede zal van Zaterdag 17 dezer tot en met Woens dag d.o.v. in de zalen van Pulchri Studio, een tentoonstelling van „Het Duitsche Boek” organiseeren. Deze tentoonstelling omvat de afdeelingen Cultuur, Gedichten en Proza, Algemeene- en technische we tenschappen, natuurwetenschappen, wetei - schappelijke literatuur over genees- ei heelkunde, economie en arbeid, kunst en kunstgeschiedenis, huishoudelijke liter, - tuur, jeugdliteratuur, kunstdruk, plastieken en kunstnijverheid. Bij de voortzetting van de behande ling van de begrooting van Binnen landsche Zaken voor 1<MO bespraa «ej. Ribbius Peletier (S D A.P. ministerieele circulaire van 19 Maart 1934 aan Gedep. Staten ter doorzending aan de gemeentebesturen. en levendig. Wanneer de plaatsing mogelijkheid voor meisjes in hoogere functies ver mindert. zal de opleiding en de ontwik keling van vrouwen en meisjes er op achteruitgaan. In de gezinnen zal men minder gelegenheid geven aan de meisjes om een opleiding te volgen Uit des ministers antwoord is geble ken, dat dit inderdaad de bedoeling van de circulaire van 1934, van minis ter de Wilde, is geweest en dat het derhalve niet alleen een crisismaat regel is geweest. Deze ervaring noem de mej. Ribbius Peletier grievend. Minister van Boeijen beantwoord de vervolgens het debat. Hij betoogde dat vooral in dezen tijd de gemeente besturen behoefte hebben aan voorlich ting, hetgeen door circulaires geschiedt. De ervaring leert, dat dit op prijs wordt gesteld. Het departement heeft velerlei bemoeiingen op dit oogenblik^ ook met de militaire autoriteiten. Wie weet dat in de laatste maanden 15 wetsontwerpen het departement hebben verlaten, o.a. de Begrafeniswet en de Bioscoopwet, kan moeilijk volhouden, dat er iets uit handen van dezen minister komt. Bovendien vergden de twee genoemde wetten langdurig overleg. RESIDENTIE TOONEEL. In den Koninklijken Schduwburg geeft het Residentie Tooneel Vrijdag 16 en Zon dag 18 Februari een voorstelling van ..Toontje heeft een paard geteekend!” en Zaterdag 17 en Zondagmiddag 18 Februari een voorstelling van „Nummer zes”. OP' Het verschil van De heer I n Kees Roovers laat zich hier twee kanten zien. Het liefste is hij ons in zijn eenvoudige boschgezichten, met leven dige, harmonische groenen, soms door herfsttinten op gelukkige wijze geaccen tueerd, met een goede karakteristiek van stammen en takken, een aangenaam zacht licht en een onmiskenbare stemming. Het is prettig, naar zulk goed en pretentieloos werk te kijken (nos. 6, 7, 9, 11, 15, 16, 18). Ook de stadsgezichten zijn in hun eerlijke, sobere weergeving en vlotte schildering, te waardeeren (3, 8, 13). Waar deze schilder dieper grijpt, schiet hij o.i. te kort. Werken als Salomé met het hoofd van Johannes. Salomé en Hero- dus, missen, evenals de beeltenis van Sa vonarola, in kleur en expressie juist dat gene, dat hen interessant zou maken, ook al kan men in sommige gevallen de serieuze bedoeling waardeeren. Daarentegen heeft de schilder in zijn „Pauze van- het ballet" (2) iets aantrek kelijks bereikt door de typische compositie en vooral door de teerheid der figuurtjes. schoon er overheid bestaat. gen uitgevoerd. De gedachte van het on afwendbare wordt, door de heerschappij «rnn rjfln «,».*Ulll J— ..JA»..' heelde figuren, op een dergelïjke wijze in hem gepersonifieerd, dat wij deze nieuwe schepping door bijzondere zeggingskracht, als éen der beste dansen van Harald Kreutzberg mogen beschouwen. Daarnaast vermeldde het programma als herhalingen van reeds eerder uitgevoerde werken, o.a. „Dans van den beul”, „Engel der ver kondiging" beiden van Fr. Wilckens, ..Middernacht-tango" van Albeniz, en Hon- gaarsche dansen van Brahms De succes nummers bij uitstek t.w. „Tyl Eulen- spiegel" van Wilckens en „Vagebonden lied" van Smetana moesten de gebruike lijk geworden herhaling ondergaan. Al met al heeft het optreden van Herald Kreutzberg indrukken bij ons achterge laten, die onuitwischbaar zullen blijven Het publiek bracht den kunstenaar een welverdiende spontane applaus- en bloe menhulde. Op 22 Februari a.s. zal de kun stenaar nog een afscheidsavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen geven. HET THEATER VAN DUSSELDORF KOMT NAAR NEDERLAND. Zooals bekend komt het ensemble van het „Düsseldorfer Schauspielhaus" van 19 tot en met 21 Februari naar Nederland en brengt in Den Haag, Rotterdam en Amster dam het klassieke, dramatische werk „Don Carlos", „Infant van Spanje" van Frie drich von Schiller ten tooneele. De ensceneering van deze topprestatie van het Düsseldorfer Schauspielhaus, wel ke reeds vele volle zalen trok, ligt In han den van den, tot ver over de grenzen van Duitschland bekenden regisseur Peter Stanchina. De tafereelen geven een prachtig beeld van de schitterende Spaansche bouwwer ken en vormen het juiste tooneel voor een groote staats-tragedie. Het ontwerp hiervan is van Gustav Vargo. Het geheel staat onder leiding van prof. Otto Krauss, terwijl de hoofdrollen als volgt bezet zijn: Philips II, Erwin Faber; Koning van Spanje, Elisabeth van Valois, Annemarie Jürgens; zijn echtgenoote Dors Carlos, Otto Collin; de kroonprins Mar kies von Posa. Heinz Rippert, vriend var» Don Carlos, prinses von Eboli, Hertha Zietemann. Daarnaast zal de geheele technische staf van het „Düsseldorfer Schauspiel haus” de reis naar Nederland meemaken. Noodlijdende gemeenten. De speling in de begrootingen van de noodlijdende gemeenten valt nog wel mede de cijfers bewijzen dit. Tegen over den heer Bruineman betoogde de minister, dat het begrootingstoezicht vanwege Binnenlandsche Zaken niet overdreven kan worden genoemd. Hij moet zich verzetten tegen overheveling van gemeentelijke sociale uitgaven naar het Rijk. Inzake de financieele verhou ding tot het Rijk kan een radicale ver andering worden verkregen, al zullen niet alle desiderata der gemeenten kun nen worden vervuld. Men zal ook niet uit het oog mogen verliezen, dat de uit gaven van het Rijk thans tegenover die der gemeenten onevenredig hoog zijn geworden. De minister had niet veel lust op de aantijgingen van den heer von Bönning- hausen in te gaan. Met de kwestie van het ontslag van den burgemeester van Ambt-Hardenberg heeft deze minister niets te maken gehad. Er wordt met be leid. doch ook met kracht, tegen on waardige burgemeesters opgetreden. Zoodra in Tubbergen ingegrepen kón worden, is dit gebeurd. Evacuatie. De evacuatie die reeds moest plaats hebben, betrof 500 personen in 111 ge meenten en was derhalve zeer ingewik keld. De heer Bruineman heeft de moei lijkheden onderschathet is de vraag of de commissarissen der Koningin deze zaak vlotter zouden hebben opgclost dan de provinciale evacualie-commis- sies Binnenkort zal in een persconferentie welke een aanbeveling bevat om vrou wen alleen in specifiek vrouwelijke functies aan te stellen. Sommige gemeentebesturen hebben deze circulaire in een hoekje gedepo neerd, andere gaven er gaarne gevolg aan. Vele vrouwelijke sollicitanten zijn er door gedupeerd. Niet alleen in linksche, doch ook in rechtsche er neutrale kringen is deze circulaire ver oordeeld. Verzet kwam ook uit katho lieke kringen. Verschillende brochures zijn er over verschenen. In het voorloopig verslag is op d. intrekking van die circulaire aange drongen. maar het antwoord van den minister was teleurstellend. Welke zijn nu eigenlijk de specifiek vrouwelijke beroepen? Die van verpleegster, kleu- teronderwijzeressen, dienstboden en dan een aantal lagere functies, welke slecht betaald worden, allemaal beroe pen die overvoerd zijn? Daarvoor zijn de vrouwen blijkbaar goed genoeg. Het gevoel, dat er beslist wordt over haar zijn.prikkelt de vrouw zeer Het is niet in 't minst de bedoeling, dat de vrouwen zich gaan nestelen op plaatsen welke door gemobiliseerden moesten worden verlaten. De vrouwen, die steeds voor haar recht strijden, durven dat te doen, omdat zij besef fen ook een taak in deze maatschappij te hebben. Dat besef is ook in prot.-christelijke katholieke vrouwenkringen Bovengenoemden fluitist had zich van de medewerking verzekerd van den (terecht) te goeder naam en faam bekend staanden pianist Mari- nus Flipse en opende het programma met een Sonate in G-dur van Joseph Haydn. Het is niet de eerste maal, dat deze als „jeugdig” aangekondigde fluitist zich hier laat hoeren. Het schijnt ons, in verband met die jeugd en hetgeen er nog te leeren valt, gewenscht. met een volgend concert maar eens een flinken tijd te wachten. Bij de goede kwaliteiten (weeke toongeving en een zekere vaardigheid) welke het spel vertoont, verkeert het toch nog steeds te zeer in het stadium der ontwikkeling om er in de concertzaal indruk van beteeke- nis mede te kunnen maken. De klank is niet steeds gaaf, de intonatie nogal eens wankel. De phraseering vertoont evenmin een volgroeid begrip, terwijl in het alge meen artistiek van persoonlijkheid nog niet gesproken kan worden. De prestaties zijn nog te ongelijk. Het is noodig om de virtuositeit in de eerste plaats verder op te voeren en zekerder te maken. Te erkennen is. dat er reeds veel bereikt werd. Niet het minst toonde de weergave van Schubert’s Variaties opus 160 dat. Het passagewerk liet soms ach- tenswaardige bekwaamheid constateeren. Maar om met de fluit als soloinstrumet.t in de concertzaal een buitengewonen in druk te maken, is er een superioriteit noc- 1 dig, welke zelden wordt waargenomen en I die toch een absolute eisch is. Wij hopen, dat Kander's talent de ontwikkelingsmoge lijkheden zal blijken te bezitten, waardoor later aan genoemden eisch beantwoord zal kunnen gaan worden. In Flipse had de fluitist een uitmunten den begeleider. Vooral door zijn pittige rhythme ging van den pianist, in dit ge val wel in het bijzonder, een stimuleerence werking uit Wat wij van een paar soil van Chopin en Debussy hoorden, kenmerkte zich als gewoonlijk door zoowel technische en muzikale verzorgd- en beheerschtheid als karakter. De heer In ”t Veld (S.D.A.P.) re pliceerde en maakte nog eenige aan vullende opmerkingen over de lucht bescherming. Met name zal het kosten- vraagstuk van de openbare schuil plaatsen nader moeten worden be keken. De heer Reynalda (S.D.A.P.) zeide met voldoening de mededeelingen over de volkshuisvesting te hebben ge hoord. Zün bedoeling is geenszins den particulieren woningbouw stop te zet ten. Daarvan kan geen sprake zijn, wil men niet voor groote gevolgen komen te staan. De minister zal maatregelen nemen vóórdat we in het moeras zitten, maar we zitten er al in'. De huren voor arbei derswoningen moeten betaalbaar zijn. Dat er in de laatste 13 maanden 11 mil- lioen aan voorschotten zijn verleend, wijst al dat er in 1935 en 1936 niet vol doende voor den woningbouw is ge schied. De heer Bruineman (R.K.) be streed het betoog van den heer de Rijke inzake het geheim van de stemming. Dit is over ’t algemeen voldoende ge waarborgd. maar wellicht kan er aan het stemhokje iets veranderd worden, zoodat men van het lokaal uit niet zien kan, naar welke plaats op het papier het potlood zich beweegt. Wat de gasmaskers betreft, kan men moeilijk zeggen, of deze beslist noodig zullen zijn.. De heer d e R ij k e (N.S.B.) zeide een enkele opmerking welke hij, ten on rechte op de samenstelling van het voor loopig verslag had gemaakt, terug te nemen. Hij handhaafde zijn critiek op de z.i. niet doelmatige inrichting van de stemhokjes; tot zijn verrassing was de heer Bruineman, een burgemeester, hem bijgevallen. Hij had geen ant woord gekregen op zijn vragen betref fende de Amsterdamsche burgerwacht. De vrijwillige burgerdienst moet prae- valeeren boven plaatselijke belan getjes. De heer de Jong (R.K.) bestreed het betoog van den heer Reinalda over den toestand op de woningmarkt. Deze is niet zoo ongunstig als hij voor stelde. Minister van Boeyen dupliceerde. Hij wees er den heer Reinalda op, dat d.1 volkshuisvesting vooral een practi- sche kwestie is. Met redelijke hulp zal het particulier initiatief een taak kun nen vervullen, ook ten aanzien van de woningen in de lagere huurklassen. De gemeentebesturen zijn geheel vrij die menschen voor de luchtbescherming te nemen, welke zij 't meest geschikt achten. De minister zal de van burge meesters ontvangen adviezen over de stemhokjes nog eens nagaan en zien of daarbij ook is het advies van den heer Bruineman. Inzake de vorming van vendels van bepaalde politieke kleur in den Am- sterdamschen burgerwacht, voert de minister correspondentie met de bur gerwacht. meening omtrent de schuilplaatsen maakt het moeilijk beslissingen te nemen. Er is een com missie ingesteld, welke het geven van algemeene richtlijnen zal onderzoeken. Het vraagstuk zou 't eenvoudigst zijn als men zich tot de bescherming in huis kon beperken. Hoe ontwijken wij het gebrek aan belangstelling eener- zijds en het gebrek aan financieele middelen anderzijds. In Zaandam neeft men 'f trachten te vinden in een baat belasting deze heeft men echter aan gehouden, maar de heer In 't Veld be twijfelde of hij die belasting er in den raad nog door zou krijgen. Er zou een algemeene belasting geheven moeten worden ten behoeve van de geheele burgerij, van welke belasting afge trokken wordt hetgeen men zelf al heeft verricht. Ook zal een oplossing moeten worden gevonden voor de aan schaffing van materiaal voor de be strijding van brandbommen. Hulp der overheid is noodig, al wilde de heer In 't Veld niet beweren, dat zij alles moet betalen. Wanneer de burgerij on verschillig blijft, zal zij tot mede-helpen moeten kunnen worden gedwongen. Er moet een groote voorraad van gas maskers worden aangelegd aan min der draagkracht! gen behooren zij ook te kunnen worden verstrekt. Vrouwelijke arbeidskrachten. Wat de aanstelling van mannelijke in plaats van vrouwelijke arbeidskrachten betreft, de circulaire van Maart 1939 had de strekking van een crisismaat-1 regel. Principieel heeft de minister deze zaak niet bezien, mag hij thans niet doen. Op tal van secretarieën heeft men in de tegenwoordige omstandigheden vrouwelijk personeel benoemd. Wan neer de circulaire nu werd ingetrok ken, zou dit op de gemobiliseerden een verkeerden indruk maken. Betreffende de samenvoeging van gemeenten kon de minister zich ge heel bij het betoog van prof. Kranen burg aansluiten. Inzake diens opmer kingen betreffende de arbeidscontracten voerde de minister aan, dat met de commissie van georganiseerd overleg besprekingen worden gevoerd. Men wachtte eerst haar rapport af. Het geheim van de stemming wordt in het algemeen door de voorgeschre- ven inrichting van de stemhokjes vol doende gewaarborgd. Er is geen reden voor ons de gemeenten op nieuwe kos ten te jagen. Hoe weinig lijk én technisch HHB MB kracht der klanken door het gebaar "te kunnen accentueeren en te versterken. Muziek is daarbij bovenal de kunst der fantasie en het abstracte. En wanneer dus voor ons haar grootste bekoring, haar sluier der geheimzinnigheid, door een be paald realiseeren wordt ontnomen, dan dient de visie van den danser ons ideeën te openbaren, die voor ons nimmer be reikbaar zouden zijn, indien wij het al met dankbaarheid zullen willen en kun nen aanvaarden Die artistieke bescha ving. peesteü'ke kracht en dat bovenmen- sehe'ijk inzicht zijn echter Harald Kreutz- h„rn elpen Gefascineerd door de expres- «iviteit er vrootschheid van zijn kunst, hebben wij die ook gisteravond met den d'epsten eerbied als een gave aanvaard. .De eeuwige kringloop" <ecn legende van den .dood), van Fr Wilckens. was een cyclus dansen, die wij voor het eerst za- Komend tot de luchtbescherming, zeide de minister er van overtuigd te zijn dat er meer eenheid in de verschil lende hulporganisaties moet zijn. Bij de organisatie van den vrijwilligen burgerlijken dienst moet men rekening houden met het historisch gegroeide; men zal hier of daar een burgerwacht niet kunnen overnemen. Gelijk reeds is gezegd zal en een centrale leiding zijn, bijgestaan door provinciale inspecteurs. Als over enkele weken dat nieuwe cen trale apparaat in functie is, zal aan verschillende wenschen betreffende centrale leiding kunnen worden vol daan. De minister dankte voor de op bouwende critek. Met de luchtbescher ming zijn we nog lang niet waar we wezen moeten. Nieuwe feiten en nieu were gegevens maken soms nieuwe in structies noodig waardoor het beleid een indruk van wisselend maakt. Toch is er veel bereikt in ons land dat zelfs de aandacht van het buiten land heeft getrokken. Naar meer vol making en meer oefening moet worden gestreefd. Onvoldoende medewerking bij de zelfbescherming. Een van de zwakke plekken zou nog de zelfbescherming zijn. Maar dat is niet allemaal de schuld der Regeering. Er zijn groote voorraden gasmaskers, doch de bevolking schaft ze niet aan. Ook is ze op ander gebied der zelfbe scherming nog niet actief genoeg. Vrij willigers zijn niet in voldoende mate voor diverse hulpdiensten beschikbaar. De gemeentebesturen hebben niet overal voldoende gebruik gemaakt van de bevoegdheid om de bevolking te verplichten tot het nemen van die maatregelen, welke voor de zelfbe- I scherming noodig zijn. De minister I schroomt zelf nog om van dit middel gebruik te maken, daar hij nog ver trouwen heeft, dat het publiek nog bij tijds zal medewerken. Doch als het niet anders kan. zal dwang moeten worden gebruikt. Niet alle jongelui zullen zooals de heer Bruineman wilde tot burgerlijken dienst kunnen worden verplicht, om dat het niet vaststaat, wie van hen nog eens als buitengewoon dienstplich- I tigv zal moeten opkomen. Maar gehandhaafd moet worden het standpunt, dat de particuliere industrie een primaire, de overheid een aanvul lende taak heeft. Waar die particuliere industrie tekortschiet, moet de over heid in haar plaats treden, doch zij zal niet wachten totdat de boel in het moe ras is ge'oopen. De woningtoestanden in ons land, waarop al onze nabuur- staten jaloersch zijn, zijn voor 80 pCt. aan de particuliere bouwers te danken. Deze kunnen gestimuleerd worden door een bevredigende tweede hypotheek- regeling. Daarnaar zal de minister streven. Hoe zal ”t gaan met de huren voor de nieuwe arbeiderswoningen? De mee- ningen verschillen hieromtrent; zeker heid bestaat er uiteraard nu niet. Voor de tweede hypotheekregeling behoeft de Regeering den steun der ge meenten in dien zin, dat de particu liere bouwers den grond krijgen tegen denzelfden prijs als de woningbouw verenigingen. De statistieken wijzen het uit dat tegen redelijke prijzen nog arbeiders woningen gebouwd kunnen worden. We moeten niet te hard van stapel loopen, wil men niet een opjagen van de bouw prijzen bewerken. Tenslotte zeide de minister nog te overwegen, of aan de circulaire van 6 Januari j.l. ten behoeve van de krot- opruiming op het platteland eenige ver ruiming kon worden gegeven. Aan den vleugel; Friedrich Wilckens De wereldberoemde danser Harald Kreutzberg trad gisteravond ten tweede male in dit seizoen en wel in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, hier ter stede ten tooneele. En vanzelf sprekend was daartoe ook thans de groote zaal bijna volkomen uitverkocht. Harald Kreutzberg is waarschijnlijk wel de geniaalste en zeker de meest veelzijdige manlijke danser van onzen tijd, en heeft dus recht op zoo’n bijzondere belang stelling De scheppingen, die wij van hem ontvangen, zijn in ieder genre uitingen van een genie, dat de zeldzaqie vereeni- ging der vele, voor dans vereischte ta lenten bezit. Zijn opvallende muzikaliteit, gevoel voor dramatische handeling en hu moristisch effect, schenken ons die mees terlijke visueele herscheppingen van com posities, die de toondichter Friedrich Wilckens, Haiald Kreutzberg's vaste me dewerker, hem verschafte. Het is een eigenaardig feit, dat de ware, enthousiaste muziekliefhebber vaak geen of zeer matig bewonderaar van de danskunst is. Doch het ig begrijpelijk! dansers bezitten name- de muzikaliteit en het kunnen, om de zeggings- Arbeidscontractanten. Sa menvoeging van gemeenten. De heer Kranenburg (V.D.; sprak over het groote aantal arbeids- contractanten. Het vraagstuk heeft de aandacht der Regeering. zoo heet het, maar dc positie dezer menschen blijft juridisch onduidelijk. Volgens den minister vallen zij niet onder het Wetboek van Strafrecht. Of- een civiele band met de Deze toestand is hoogst onwenschelijk, vooral wanneer het politie-agenten op arbeidscontract betreft, gelijk er in Gouda zijn aange steld. Wanneer zij zich aan ambtsmis drijven schuldig maken, komt men voor moeilijke gevallen te staan In 't algemeen is de positie der arbeids- contractanten zeer onbevredigend gere-1 geld. Wat de wenschelijkheid van samen voeging van gemeenten of wijziging van gemeentegrenzen betreft, was prof. Kranenburg het met den minister eens. dat slechts daartoe in zeer dringende gevallen moet worden overgegaan én liefst alleen als de inwoners dit wen schen. Het door den heer ter Laan in de Tweede Kamer verkondigde standpunt was weinig democratisch. De heer von Bönninghausen (N.S.B.) besprak enkele burgemeesters- ontslager, in Overijsei. Hij wees er op, dat de vroegere burgemeester van Ambt-Hardenberg, ondanks een ver duistering van 100.000 gld. eervol ont slag kreeg Er is niet tijdig ingegrepen tegen de burgemeesters van Tubbergen en Vriezenveen. De feiten betreffende den burgemeester van Tubbergen staan vast; hij is tenslotte wegens zedenmis drijf veroordeeld door de rechtbank van Almelo, die een verpletterend vonnis heeft geveld. Doch een vervolging tegen dezen beschermeling van de R.K. Staatspartij is eerst ingesteld, nadat de ontslagen chef-veldwachter den minister met krasse maatregelen had bedreigd. De oorzaken van die ontslagen, zijn I niet aan toevallige omstandigheden te I wijten De heer von Bönninghausen I zeide. dat er verschillende zedenschan dalen in Overijsel zijn, in verband waar mede hij ook den commissaris der Ko ningin in Overijsel noemde. De voorzitter maakte bezwaar er tegen, dat de spreker hierop doorging, omdat dit niet in het voorloopig verslag is behandeld, waarna de heer von Bön ninghausen zijn rede beëindigde. Volkshuisvesting. Komend tot de volkshuisvesting, merkte de minister op, dat de heer Reinalda hem eenige „zweepslagen" heeft toegediend, om hem voort te ja gen. Maar waren die zweepslagen wel noodig? De minister gaf een overzicht van de door hem in 1938 en 1940 geno men maatregelen, welke stimuleerend op den woningbouw moeten werken (de premies voor verbetering van ar beiderswoningen renteverlaging voor le woningbouwvoorschotten bijdragen a fonds perdu voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnenvoorts de circulaires van Januari j.l.). De mi nister gaf toe, dat de Regeering in September even geaarzeld heeft, maar zij wil actief blijven en voorkomen, dat wij toestanden krijgen als in de vorige oorlogsjaren. Centrale leiding en voor lichting. Wat de organisatie van de luchtbe scherming aangaat vroeg de heer In ’t Veld inlichtingen over de aanstelling van rayon-inspecteurs. Centrale leiding en centrale voorlichting zijn van 't grootste gewicht In die richting zijn we reeds een eind gevorderd. De in stelling van een centraal keur voor hichtbeschermingsmaterieel moet wor den toegejuicht. Actieve luchtverdediging zal de pas sieve luchtverdediging moeten aan vullen. maar eerstgenoemde zal Rijks taak moeten zijn deze zal men niet aan particulieren mogen overlaten. Is de Regeering verantwoord als de burgerij in deze in gebreke blijft Ge bleken is, dat de actieve luchtverdedi ging in Polen en Finland het zwakke punt is geweest. De Regeering moge wat ons land betreft de Kamer gerust stellen. Er kan geen voordeel in worden ge zien als de splijtzwam ook in de bur gerwachten haar intrede doet De heer Heldring (Lib.) achtte den toestand in zake de luchtbescher ming allerminst bevredigend. De voor lichting is op essentieele punten zeer weinig positief de woningen zijn nog onvoldoende beschermd. Voor de werk zaamheid van vrijwillige organisaties mag men lof hebben, maar van ge meentewege ontbreekt te vaak de cen trale organisatie, welke leiding kan geven. Van belang is ook het weer standsvermogen van verschillende ma terialen te kennende minister zal proeven bevorderen, hetgeen moet wor den toegejuicht. De indeeling van ons land in rayons, welke onder leiding staan van inspec teurs van de luchtbescherming, zijn aanbevolen- De particuliere woningbouw. De heer de Jong (R.K.) zette uiteen, dat de krotopruiming door samenwerking van Rijk en gemeenten moet worden bevorderd. Particuliere volkswoningbouw is alleen dan moge lijk als een bevredigende regeling vuor de tweede hypotheek wordt getroffen Door het verstrekken van premies kan de particuliere woningbouw ook wor den bevorderd. De toestand op woning bouwgebied is niet verontrustend, maar er is alle reden om actief te zijn Aan particuliere bouwers moeten dezelfde faciliteiten worden verleend als aan de woningbouwvereenigingen. Het leegstaan van woningen in groote steden is o.a. veroorzaakt door het "ustrekken van huurtoeslagen aan Mtloozen. die üleven wonen, waar zij waren en overigens niet omaagen naar goedkoopere. geschikte woningen. Dat ook mogen zij wel eens bedenken, die ng aandringen op den bouw van ïnedkoope arbeiderswoningen De vergadering werd te 4.15 uur verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. Vet<adering op Woensdag 14 Februari. G«open<i te 11.10 uur. Voorzitter; rnr. w. L. baron de Vos van Steenwijk.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3