KINDER- VERKOUDHEDEN GRIEP! a VICKS X BINNENLAND /J HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. w DINGEN DIE JE NOOIT VERQEETTV! 7 van van ging W VapoRub Werkloosheid in de week van 22-27 Januari Distributie van boonen, grauwe erwten en capucijners Dr. Ch. W. F. WINCKEL UIT FINLAND TERUG dubbel gevaarlijk bij Voorkoming van gevaren, voortvloeiende uit beschadi- waterstaatswerken Een schip in ’t zicht: de „Edam” Nerveuze marconist gaf verkeerde positie op Prins Bernhard naar I Jmuiden Kosten op 4 a 5 millioen geraamd Wat de passagiers te vertellen hadden De bemanning en passagiers Naar huis toe Geen onderwijzers bij lucht bescherming en Roode Kruis tot 15 Juni, a.s. Hun taak ligt op de school. Verlaagde prijs 90 ct Roode eenige Joh. Beeuwkes. ge- de van Nederland terug te Wetsontwerp betreffende de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht ingediend Raken de maatregelen de belangen van meer dan een provincie, dan zul len deze provinciën in de kosten bij dragen in verhouding, als door de Sta ten onder goedkeuring van de Kroon zal worden bepaald. Komen zij niet tot overeenstemming over de verdee- ling der kosten, dan geschiedt deze door de Kroon, den Raad van State ge hoord. me en Maatregel van tijdelijken aard. Daar de voorziening, welke het ont werp van wet wil geven, een gevolg is van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden en derhalve slechts van tijdelijken aard is, zal het noodig zijn, dat de mogelijkheid van het tref fen van maatregelen, als in het ont werp bedoelt, ook eindigt, wanneer die omstandigheden niet meer aanwezig zullen zijn. Het ontwerp van wet bepaalt ook, dat gedurende een jaar na het verval len van de wet, zoo noodig op dezelfde wijze als waarop de maatregelen ge nomen zijn en de werken zijn tot stand gekomen, herstel van den vorigen toe- Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees ▼oor maagbederven. Wrijf het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. stellen dat de zonder De kostenverdeeling over Rijk, provinciën en gemeenten Een belangrijk punt is de regeling van de kosten, aan de maatregelen verbon den. Het aandeel van waterschappen en gemeenten. Hoewel tusschenkomst van Gedepu teerde Staten gewenscht wordt geacht, voornamelijk ook teneinde bij de uit voering der werken het geheel te kun nen overzien, moet daarbij toch niet worden vergeten, dat de maatregelen dikwijls moeten worden genomen met het oog op de belangen van bepaalde onderdeden, zooals waterschappen en gemeenten. Het ligt dus in de rede, dat men het gewenscht kan achten een ge deelte der kosten ook ten laste van die bepaalde belanghebbenden te brengen. Aangezien het hier betreft maatre gelen van algemeen nut, wordt het ge wenscht geacht, onverminderd de be palingen van het Wetboek van Straf recht, welke daarin gedeeltelijk reeds zouden kunnen voorzien, op het voet spoor van artikel 15 van de Belemme ringenwet privaatrecht, door een straf bepaling uitvoering of instandhouding van de maatregelen en behoud van de ingevolge deze tot stand gebrachte werken te verzekeren. Naar raming zullen de verschil lende noodige maatregelen een be drag vorderen van 4 a 5 millioen. Teneinde vertraging in de uitvoe ring te voorkomen, is bepaald, dat de kosten van de maatregelen zoo noodig uit ’s Rijks kas tegen een vergoeding van 4 pet. ’s jaars kun nen worden voorgeschoten. Wegens het algemeen belang, betrokken bij de gedachte maatregelen bepaalde lijk voor de landsverdediging, wordt het billijk geacht, de helft der kosten door het Rijk te doen dra gen. De andere helft der kosten zal dan voor rekening van de provin ciën moeten zijn. Maar te veel „innemen” is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Nu meer dan ooit, kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis I Me* man en macht is men torn gaan roeien. Nederlandsche vlaggen werden in de masten geheschen en wie schetst de vreugde van de schipbreukelingen, toen zij om half acht ver aan de kim een schip zagen, waarboven een vlieg machine cirkelde. Men is toen met Ben- gaalsch vuur, aan latten bevestigd, gaan zwaaien. Later bleek, dat het schip niet het vuur maar wel de rookkolommen heeft gezien, die de fakkels ontwikkel den, wanneer de afgebrande einden in het water werden gegooid. Om acht uur veranderde het schip, ver aan den kim, zijn koers en voer op de sloepen aan. Zondagochtend om 8.20 uur was het de sloepen genaderd en konden de schip breukelingen, die gedurende veertien uur op zee hadden rondgezwalkt, zich als gered beschouwen. Het was echter niet eenvoudig om aan boord van de ..Edam" want deze was het, die de schipbreukelingen had opge merkt, te komen, omdat er een hooge zee stond. Eenige malen vreesde kapi- trein Scriwanek, dat de sloepen tegen ’t groote schip te pletter zouden slaan. Gelukkig liep alles goed af en konden allen langs een touwladder aan boord van de „Edam” klimmen. De ontvangst van de schipbreukelin gen was buitengewoon gul. Al was de plaatsruimte gering, want het schip was geheel volgeboekt, toch waren spoedig bedden, canapé’s en stoelen vrij voor de danig beproefde passagiers en beman ning van de „Burgerdijk”. De kapitein van de „Burgerdijk" zei- de ons, dat de positie, welke de mar conist op last van den U-boot-gezag- voerder geseind had, (15 mijl ten Zui den van Bishop Rock) wel als juist te beschouwen is: Toen men goed en wel in de booten was, heeft de heer Scriwanek den mar conist gevraagd, of hij het telegram goed verstuurd had, en toen bleek, dat de marconist zich, vermoedelijk door ^zenuwachtigheid, vergist had. Hij bleek n.l. In plaats van het woord „fifteen” het woord „six” te hebben geseind. Nu wil het toeval, dat het Engelsche radiostation te Landsend dit verkeerd geseinde telegram ook nog eens ver keerd heeft opgevangen. Men heeft n.l. dit laatste telegram vag de „Burger dijk” ontvangen als de opgaven van de posities op „sixty miles south of Bishop”. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden een bezoek gebracht aan IJmuiden, in verband met eenige marine-aango- legenheden. De Prins was daarbij vergezeld van den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling v an bepalingen ter beperking van gevaren, voortvloeiende uit beschadiging van Waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitengewone om standigheden. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat met het oog op het uitzon derlijk belang, niet alleen uit een oog punt van de landsverdediging, maar vooral ook voor de burgerbevolking zich de uenschelijkheid doet gevoelen, aan stonds maatregelen te kunnen treffen ter beperking voor zooveel mogelijk van gevaren, welke zouden kunnen voort vloeien uit beschadiging van water staatswerken door calamiteiten in ver band met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden. Toegenomen tengevolge van de strenge vorst. De directeur van den Rüksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt de volgende resulta ten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 22 tot en met 27 Januari j.l. Arbeidsbemiddeling. Op 27 Januari 1940 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 369.370 werkzoekenden (354.067 mannen en 15.303 vrouwen). Hiervan waren 295.383 (284.820 man nen en 10.563 vrouwen) werkloos en waren 58.486 personen geplaatst bij werkverruimingen ook al konden zij tij delijk wegens weers- of andere omstan digheden niet werken. Blijkbaar waren ei dus 15.501 personen als werkzoeken de ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 22 tot en met 27 Jan. 1940 waren bij gesubsidieerde vereenl- gingen met werkloozenkas aangesloten 594.250 personen, waaronder 75.273 landarbeiders. Van de 518.977 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 28.5 (in de vorige verslag- week van 8 tot en met 13 Jan. 1940 was dit percentage 27,5). Voor de 594.250 verzekerden met in begrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 31,4 (vorige verslagweek 30,0). In de overeenkom stige verslagweek van Januari was het werkloosheidpercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren als volgt (tus- schen haakjes zijn vermeld de percen tages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 29.2 (28.0); 1933: 39.7 (36.8); 1934: 34.2 (31.8); 1935: 36.0 (35.2); 1936: 38.0 (36.8); 1937: 36.1 (34.4); 1938: 31.0 (30.3); 1939: 27.7 (26.9); 1940: 31.4 (28.5) Bij de beschouwing van deze percen tages moet men in aanmerking nemen, dat de verslagweek viel in een periode van aanhoudende strenge vorst. Zoo volledig mogelijke beheer- sching van den waterstand. In het bijzonder geldt zulks voor de waterstaatswerken, welke zijn gelegen in een of meer van de provinciën Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht. Het is duidelijk, dat zoo volledig mogelijke beheersching van den waterstand in bedoeld gebied een belang van de eerste orde is. Het is dus zeer gewenscht, mo gelijke ernstige nadeelige gevolgen van beschadiging van waterstaatswerken in deze tijden zooveel doenlijk te beper ken. Men denke zich het geval, dat door beschadiging van dijken een geheele wa- taerschapsboezem leegloopt en daardoor het water uitlaat vindt naar lager gele gen landen. Het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat sommige streken geheel van water zouden zijn verstoken en an dere streken geheel geïnundeerd zouden worden. Tezamen niet de besturen der drie provinciën en met de technische staven dier gewesten is een onderzoek ingesteld naar den aard van de maatregelen, welke thans genomen zouden dienen te worden om daarin te voorzien. Een wettelijke voorziening is echter noo dig gebleken, om in dezen de wensche- lijk geachte maatregelen, die het best in gemeenschappelijk verband worden ge nomen, te kunnen treffen. Aanbesteding. Vanwege den Rijkswaterstaat i» heden aanbesteed het uitvoeren van grond- en straatwerken tot verbetering van den rijksweg van Loosduinen naar Monster tusschen k.m. 10.400 en k.m. 11.350, in de gem. Monster, met bij komende werken. Raming 25.000. De laagste inschrijver was Y. Dikker- boom te den Oever, voor 23.990. /■ijl van de afgeloopen in de aflevering en peulvruchten hebben Omtrent het vertrek van de Neder landsche ambulance en degenen, die daaraan zullen deelnemen, kon dr. Winckel ons weinig zeggen, omdat men dit tijdens zijn afwezigheid waarschijn lijk bij ’t hoofdkwartier van 't Roode Kruis hier ter stede reeds heeft ge regeld. Bij zijn aankomst waren op Schiphol aanwezig om hem te verwelkomen dr. Colaco Belmonte, die onder leiding van dr. Winckel heeft deelgenomen aan de Nederlandsche Roode Kruis-expeditie naar Abessynië, kol. dr. H. K. Offer- haus, reserve dirigeerend officier van gezondheid le kl. en de heer G. Key, Finsch consul te Amsterdam. fl Wakend wachten X ngstgedachten. Aftrö aan 't handje- Eerste tandje1fl Initiatief berust bij de provin ciale besturen. Volgens het ontwerp berust het initia tief tot het nemen van de noodige maat regelen bij de provinciale besturen. Gedeputeerde Staten zullen de maat regelen nemen, welke zij noodig oordee- len. Evenwel zullen zij ter zake eerst in overleg moeten treden met den minister van Waterstaat of den door dezen aan te wijzen persoon of personen, opdat, wegens de groote algemeene belangen, bij de uitvoering mede overeenkomstig het inzicht van de Regeering zal worden gehandeld. Deze uitvoering zal in het al gemeen geschieden door de provincie. Zij, die voor publiekrecht als rechtheb benden zijn te beschouwen, of zeggen schap hebpen, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan water schappen, zijn verplicht de uitvoering van de maatregelen te gedoogen en moe ten daartoe voor zooveel noodig mede werken. Dit laatste kan door Gedepu teerde Staten aan hen worden bevolen, waarbij is gedacht aan die gevallen, dat het gaat om werken, bij de water schappen in beheer en onderhoud en waarbij dus de waterschappen gemak kelijker zelf de werken kunnen uitvoe ren, zij het dan in het gemeenschappe lijk verband. Voor een komisch intermezzo zorgde de vierde stuurman, die van zijn heb ben en houden alleen zijn portable-ra- diotoestel had meegenomen en af en toe een nummertje gaf. De moed leefde op, toen de dag aan brak. De kapitein schatte dat men toen nog tien mijl van Bishop Rock verwij derd was. Om zeven uur in den ochtend was die afstand tot twee mijl vermin derd. Maar tot schrik van kapitein Scriwanek bleken de sloepen nogal ver Noordwest gedreven te zijn en de ka pitein vreesde ervoor, dat de sloepen terecht zouden komen in de hevige branding, die daar dicht bij de kust stond. op de „Edam”. De geredden hebben het er best gehad. De „Boskoop” bevond zich op het oogenblik, dat de „Burgerdijk” getor pedeerd werd, ongeveer 70 mijl ten Westen van de door de kustradio ver keerdelijk opgevangen positie van de „Burgerdijk”. Bij zijn verdere vaart naar het Oosten heeft de „Boskoop”, toen het schip ongeveer zestig mijl ten Westen van Bishop Rock kwam, goed uitgekeken, maar natuurlijk niets ge zien van de sloepen met opvarenden van het getorpedeerde schip. UITZENDING VAN NEDERLAND SCHE AMBULANCE NAAR FIN- LAND VERZEKERD. Met het Zweedsche Douglas-vliegtuig is gistermiddag te kwart over twee op Schiphol teruggekeerd dr. Ch. W. F. Winckel, lid van het dagelijksch be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, die een bezoek van een week aan Finland heeft gebracht, om daar de mogelijkheid te bestudeeren voor een door het Nederlandsche Roode Kruis uit te zenden ambulance. Zooals men weet, was dr. Winckel leider van de Nederlandsche Kruis-expeditie in Abessynië, tijdens den Italiaansch-Abessijnschen oorlog, doch hij verzekerde ons, dat hij dit maal niet aan de thans uit te rusten expeditie zal deelnemen. Tijdens zijn afwezigheid was het evenwel vast komen te staan, dat het Nederlandsche Roode Kruis een volledig uitgeruste ambulance naar Finland zal zenden. De besprekingen, welke dr. Winckel te Helsinki gevoerd heeft, hebben in de eerste plaats ten doel na te gaan, hoe de Nederlandsche ambulance moet worden samengesteld, op welke wijze zij moet worden uitgerust, en waar zi, zal worden gevestigd. Hij heeft daarbi; overleg gepleegd met prof. Suolakti, leider van den Finschen militairen ge neeskundigen dienst. Het resultaat is, dat de Nederland sche ambulance zal worden gevestigd in een plaatsje ten Noorden van het Ladogameer, 60 a 80 kilometer achter de lijn, welke, althans nog eenige dagen geleden, het frontvormde. De ambulance zal worden onderge bracht in een bestaand ziekenhuis, dat bij het uitbreken van de vijandelijkhe den geëvacueerd is. De outillage zal zooveel mogelijk in Nederland verzorgd worden en slechts die onderdeden, welke hier niet te krij gen zijn, of die moeilijk van Nederland naar Scandinavië verzonden kunnen worden, zal men in Zweden aanschaf fen. Er werken op het oogenblik in Fin land reeds vier buitenlandsche ambu lances, namelijk twee Zweedsche, een Noorsche en een Deensche. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eeremedaille in goud aan A. Visser, hoofdwerkman bij de N.V. Hal- bertsma’s fabrieken voor houtbewer king te Grouw, gemeente Idaarderadeel. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in goud aan A. Visser, hoofdwerkman bij de N.V. Halbertsma’s fabrieken voor houtbewerking te Grouw, ge meente Idaarderadeel; Een drievoudig jubileum 1 Maart a.s. bestaat de firma Spliet- hoff, Beeuwkes en Co. N.V., Rotter dam, één der oude re en be kende fir ma’s op het gebied van werk tuigma chines en gereed schappen voor taal- houtbe- werking, 40 jaat Voorts herdenkt men dien dag het 40-jarigo directeurschap van den heer Joh. Beeuwkes en de 40-jarige dienstver vulling van den heer H. van Leeuwen, chef der afdeeling houtbewerkingsma- chines. Des morgens vindt ten kantore der maatschappij een intieme herdenking plaats, terwijl des namiddags van 3 tot 5 uur door de directie in het gebouw der Technische Scheepvaart Cluta^ Westnieuwland 12, voor zakenrelaties een receptie wordt gehouden. Wat is een ambulance? Er is eenig misverstand ontstaan, doordat, wat wij in Nederland een am bulance noemen en waaronder wij be grijpen een volledige uitrusting van een ziekenhuis met instrumenten voorra den en medisch en verplegend perso neel, in het Fransch een „mission sani taire” heet. Onder een ambulance ver staat men in het Fransch en het En- gelsch een ambulance-auto. Daardoor is in de pers het misverstand ontstaan, dat er ook Fransche en Engelsche am bulances in Finland werken. Dit is niet het geval. Wel hebben de Franschen en Engelschen vrij groote aantallen ambulance-auto’s naar Finland gezon den. Een der nieuwste aanwinsten op dit gebied zijn 25 prachtig uitgeruste ambulance-auto’s van de Quakers, waarbij 50 chauffeurs en chaufieuses zijn meegekomen. Men heeft dan ook niet direct behoefte aan verdere ambu lance-auto’s en de Nederlandsche am bulance zal daarvoor dan ook niet be hoeven te zorgen. Gedurende de eene week, dat dr. Winckel in Finland was, heeft hij geen enkel luchtalarm meegemaakt. Wel was des nachts, voordat hij in Abo aan kwam, deze stad zwaar gebombardeerd waardoor vijftig huizen verwoest wa ren. Van alle kanten verzekerde men hem, dat het gedrag van de bevolking ook onder de zwaarste bombardemen ten, voorbeeldig was. De vrouwen namen haar breiwerk voor de soldaten mee naar de schuilkelders en gingen daar rustig verder. Hoe de oorlog zal afloopen, kan men niet zeggen, maar de bevolking ondergaat hem met een grimmige verbetenheid. De heer Blommers vertelde ons, dat hij de duikboot heel goed gezien heeft. Met een kijker kon hij ook het merk- teeken „X 2” onderscheiden en hij heeft met zijn fototoestel een opname van de boot gemaakt. Het fototoestel is echter verloren gegaan, evenals zijn overige bezittingen, met uitzondering van een schrijfmachine. Hij bevestigde de mededeelingen van den kapitein en den eersten officier, dat alles rustig en ordelijk was verloopen. Van zee ziekte in de sloepen had hij in het ge heel geen last gehad. Trouwens, de stemming was vrij goed te noemen. Zoo herinnerde hij zich bijvoorbeeld, dat, toen er vuurpijlen werden afge schoten, één van de matrozen droogjes had opgemerkt: „Jongens, het lijkt wel Koninginnedag”. Natuurlijk was hij buitengewoon verheugd, dat de „Edam” de sloepen had opgemerkt. De 77-jarige heer van den Bosch, voor wiens gedrag allen, naar zij ons verklaarden, hun petje afnamen, sprak heel rustig over de avonturen, welke hij beleefd had. Zijn vitaliteit bleek in het geheel niet onder dit avontuur ge leden te hebben. Ook hij was alles kwijt wat hij medegenomen had, maar de heef van den Bosch treurde er in het geheel niet om. De tweede officier, de heer W. van Beers, en de assistent-machinist C. de Neef hebben beiden eveneens de ramp met de „Binnendijk” medege maakt, ook een schip van de Holland- Amerikalijn, dat op 8 October op een mijn is geloopen. De derde officier, de heer J. Reedijk, was aan boord van de „Spaarndam”, het tweede schip van de Holland-Amerikalijn, dat op een mijn was geloopen, n.l. 27 November j.l. Nederlandsche vereeniging voor sociale tandheelkunde. De Nederlandsche vereeniging voor sociale tandheelkunde zal op Zater dag 17 Februari te Arnhem haar zes de jaarvergadering houden. Na afloop van de huishoudelijke agenda volgt het wetenschappelijk ge deelte, waarin behandeld zal worden het vraagstuk der sociaal-tandheel- kundige voorziening na den schooltijd. Inleiders zijn de voorzitter der ver eeniging, prof. dr. G. C. Heringa en de heeren S. J. Fabricius, tandarts te Amsterdam, mede namens den heer Pitsch aldaar en J. T. Stuy, tandarts hier ter stede. De verzorging van lichamelijk en geestelijk onvolwaardige vluchtelingen. In de dezer dagen gehouden vergade ring heeft de permanente commissie tot de algemeene zaken van het Nederl. Israël, kerkgenootschap de commissie ingesteld in de buitengewone vergade ring van 22 October 1.1., ter blijvende verzorging van de lichamelijk en geeste lijk onvolwaardige vluchtelingen installeerd. Voorzitter van de commissie is heer A. Hertzberger. stand bewerkstelligd zal kunnen wor den. Gedurende een tijdvak van zes maan den zal aan rechthebbenden, die de uit voering van de bijzondere maatregelen hebben moeten gedoogen, het recht moeten worden toegekend herstel in den vorigen toestand te vorderen. Door toekenning van dit recht wordt vast gelegd, dat van het goed in het alge meen slechts een tijdelijk gebruik ge maakt wordt, hetgeen van invloed zal zijn op de verleening van schadeloos stelling. Er kan zich echter het geval voor doen, dat het gewenscht wordt geacht werken in stand te doen blijven. Ten einde te voorkomen, dat die werken dan zouden moeten worden opgeruimd, is in het wetsontwerp bepaald, dat aan het verzoek geen gevolg wordt ge geven, indien binnen het genoemde tijdvak van zes maanden de admi nistratieve procedure voor toepassing van de Belemmeringenwet privaatrecht of van de Onteigeningswet ten aan zien van de betrokken onroerende goe deren is aangevangen. De bemanning bestond uitsluitend uit Nederlanders, in totaal 40 koppen, en de acht passagiers, die de reis van New York af meemaakten, waren even eens alle Nederlanders. De passagiers waren de 77-jarige heer van den Bosch, eigenaar van het kasteel de Hooge Vuursche, dat onlangs door brand verwoest is, de heer C. C. Blom mers, een Nederlander, die in New York woont, en zes matrozen van de „Djambi”, die uit Amerika naar het vaderland terugkeerden. De minister van Binnen! andsche Zaken heeft de volgende circulaire gericht tot de burgemeesters Zooals U bekend is, genieten de on derwijzers, die zich in werkelijken mi litairen dienst bevinden, verlof krach tens artikel 4 van het Verlofsbesluit, eveneens zij, die zijn verbonden bij het reservekader of op andere wijze mili taire plichten vrijwillig op zich hebben genomen. Beide groepen behouden ge durende een maand het volle salaris, terwijl daarna de militaire inkomsten met de burgerwedde worden verrekend. Betreft het verplichte onderwijzers, dan worden de hun uitgekeerde bedra- gen en de wedden van hun plaatsver vangers door het Rijk aan de gemeen te- en de schoolbesturen vergoed. Nu hebben verscheidene onderwij zers en onderwijzeressen zich vrijwil lig voor andere, niet-militaire diensten verbonden (luchtbescherming, Roode Kruis e.d.). De artikelen 4 en 5 van het verlofsbesluit zijn hier dus niet van toepassing. Deze personen hebben, in dien hun voor het verrichten van die werkzaamheden verlof is verleend voor langer dan acht schooltijden per kalenderkwartaal, geen aanspraak op uitbetaling van hun onderwijzers!», zoldiging. Rijksvergoeding voor dei» jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft dan ook niet plaats. Het is den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gebleken, dat de hierbedoelde onderwijzers hun verbintenissen bij de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aan gegaan zonder voorkennis van hun werkgevers en zonder zich van te voren behoorlijk rekenschap te hebben gege ven van de consequenties van hun daad. Nu deze hun duidelijk zijn ge worden, wordt in vele gevallen ge vraagd, de verloven alsnog, krachtens artikel 6, tweede lid, onder a van het verlofsbesluit, goed te keuren, opdat uitbetaling van hun salarissen en Rijks vergoeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen geschieden. Mijn voornoemde ambtgenoot acht het niet wenschelijk deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats omdat dit aanzienlijke uitgaven ten laste van de begroeting van diens de partement zou medebrengen, maar voor alles omdat deze uitgaven niet gemoti veerd zouden zijn. Juist in tijden als deze, en ook in oorlogstijd is het drin gend noodig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blijven. Zijn plaats is in de school en niet daar buiten, hoe nuttig het werk op zichzelf ook is, dat hij elders zou kunnen ver richten. In verband met het vorenstaande moge ik u in overweging geven, het onderwijzend personeel niet als lid van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst toe te laten of te handhaven. In de Downs aangekomen, kreeg ka pitein Scriwanek verlof om van boord te gaan en hij heeft toen van het plaatsje Deal uit de agenten van de HollandAmerika-lijn te Londen op gebeld, Phs. van Ommeren. De agenten meenden, dat kapitein Scriwanek naar Londen moest komen voor het afleggen ▼an een scheepsverklaring. Kapitein Scriwanek echter meende, dat hij zulk een verklaring beter in Nederland kon afleggen en de heer ’s Jacob van onze legatie te Londen deelde deze meening. Ook de Engelsche zee-officieren, die den kapitein van de „Burgerdijk” naar de admiraliteit in Londen verwezen, wist de heer Scriwanek te overtuigen, dat het ’t beste zou zijn, wanneer hij zoo gauw mogelijk in Nederland terug zou keeren. Aangezien de „Edam” niet onmiddellijk door mocht varen, kreeg kapitein Scriwanek toestemming van de Engelsche autoriteiten, om met de passagiers en de bemanning van de „Burgerdijk” aan boord te gaan van de „Boskoop” van de K.N.S.M., welke klaar lag naar keeren. Aan boord van de „Boskoop” was bet onthaal niet minder gastvrij dan In dagen tan spanning gevolgd door dat moment van opluchting, waarbij den mensch 'n pak van 't hart valt - verkwikt een glas goede witte Vermouth. Tweern eens 1 sola bel la (fl. 1.60 per L.flesch). In witteVermouth 't toon beeld van aroma, geur en smaak. lsolabella.de klassieke Italiaan- sche Vermouth - een naam dien ge nooit vergeet. Indologische leergang, De achtendertigste Indologische leergang van de Koninklijke vereeni ging „Koloniaal Instituut” te Amster dam wordt, bij voldoende deelneming, gehouden in het gebouw van de af deeling volkenkunde aan de Linnaeus- straat 2a te Amsterdam van 18 Maart Voorloopig geen nieuwe toewijzing. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de ongunstige weers omstandigheden weken stagnatie het vervoer van veroorzaakt. Ten gevolge hiervan zijn de hoeveel heden peulvruchten, welke de telers hebben ingeleverd, slechts gering ge weest. Het grootste gedeelte van den mo menteel aanwezigen voorraad dient gereserveerd te worden voor de weer macht. Het resteerende gedeelte is niet groot genoeg om aan alle aan vragen van den handel te kunnen vol doen. In verband hiermede komt het nood zakelijk voor de tweede distributie- periode niet op 16 Februari te doen aanvangen, doch deze uit te totdat de zekerheid bestaat, voorziening van den handel moeilijkheden zal kunnen geschieden, hetgeen, indien de weersomstandighe den gunstiger worden, vermoedelijk in de eerste helft van Maart het geval zal zijn. Van 16 Februari af zal derhalve het publiek geen boonen, grauwe erwten en capucijners kunnen koopen. Zij, die op medische gronden deze producten noodig hebben, kunnen zich op de gebruikelijke wijze met een attest van hun behandelenden genees heer, benevens een verklaring van de controleerende medische instantie, tot de distributiediensten wenden. De detaillisten zullen dus voorloopig geen tweede toewijzing ontvangen. De instellingen zijn in het algemeen reeds voorzien tot einde Februari. Het ligt in de bedoeling hun de volgende toe wijzing zoo spoedig mogelijk na 1 Maart te doen toekomen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10