SI STADSNIEUWS Hoofdpijn - kiespijn - Gevatte Koude Handwerkende dames HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940. VIERDE BLAD, PAGINA 2. I JAN P. STRIJBOS OVER IJSLAND ONTSPANNING VOOR MILITAIREN UITREIKING VAN DIPLOMA’S AAN SLAGERS ZWARE BINNENBRAND AAN HET WESTEINDE LOU BANDY GEOPEREERD INTREDE Dr. J. SCHONEVELD CREMATIE MAJOOR G. K. H. DE BONT TERAARDEBESTELLING S. HUISMAN 1 wedstrijden de van Groote rook-ontwikkeling. gevolgd zeide, dat de officie- USFEEST NUTSSCHOOL LAAN VAN POOT 355. Voor de Nederlandsche Reisvereeniging 19 is, J. Huisman, ’EREENIGÏNG „NEDEÈLANDSCH FABRIKAAT”. de de SLIP- EN VALPARTIJEN. Omstreeks middernacht is in de Piet Heinstraat de 33-jarige mej. H. M., wo nende op de Suezkade met haar rijwiel geslipt en gevallen. Zij kreeg inwendige kneuzingen en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is op het Rijswijkscheplein de 21- arige mej. M. B. uit de Jacob Cats- straat tengevolge van de gladheid met haar fiets geslipt. Zij liep een hersen schudding op en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht KON. VER. „ONZE VLOOT’. Op 14 Maart zal luitenant ter zee mr. M. W. Mouten voor „Onze Vloot” een Een 70-tal dames in het Julianahuis te Wassenaar heeft zich onder leiding van de directrice de nooden der mede- menschen ter harte genomen. Onlangs ging een kist vol gebreide goederen naar de gemobiliseerden. Thans is het Leger des Heils aan de beurt voor papieren dekens. Steeds kan men in de linnen kamer talrijke dames aan het werk zien. Krantenpapier wordt zesdubbel op el kaar gespeld en dan spiraalsgewijze ge knipt. Andere handen zorgen inmiddels voor het wasschen en strijken van reeds gebruikte lappen, weer andere naaien deze tot nieuw gemaakte of werkelijk nieuwe lappen tot zakken met doorstik- sels en dan is er de stopster, die het papier in de verkregen holten stopt, waardoor lichte en toch warme dekens ontstaan. Zoo is het een heel werkje voordat een deken gereed is, maar er wordt met grooten ijver en dito enthou siasme gewerkt voor het goede doel. Mehl- Blom, Zooals reeds gemeld, heeft de be kende revue-artist Lou Bandy, giste ren in het Roode Kruisziekenhuis een operatie aan keel en kaak moeten ondergaan. Naar wij thans vernemen, is de ope ratie goed gelukt en de toestand van den heer Bandy wordt naar omstandig heden redelijk wel geacht. Het spre ken is hem, zoo het al mogelijk is, ten strengste verboden. De patiënt ondervindt in het zieken huis tal van blijken van medeleven. «in.. 5 Leger P. D. A. Frankamp. gep. luit.-kolonel Ned. Ind. Leger, W. A. Bras- gaat inzien, en uit zichzelf contact zoekt met het Rijksinkoopbureau. Het blusschingswerk bij den brand in het Westeinde. AUTO GESTOLEN Een inwoner van Sneek heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van dief stal van zijn „Mercedes-Benz” vracht auto B-19828, welke op de Lange Bees- tenmarkt onbeheerd stond. Maandagavond 19 Febr. wordt in het wijkgebouw der Ned. Herv. straat van den Bond van Prot. Christ. Ver- eenigingen voor Wijkverpleging in Ne derland, kring ’s-Gravenhage. Dr. G. K. Schoep zal spreken over: Moderne tu- berculose-bestrij ding. HINDERWET. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, ten behoeve van het door W. D. Valkis ingediende verzoek om vergun ning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een door electromotoren gedreven inrichting voor het vervaar digen van homoeopathische genees middelen met laboratorium en apotheek en van inrichtingen voor het bewaren en verwerken van de noodige vluchtige vloeistoffen in het perceel Frederik- Hendriklaan nos. 83a/85, voor zooveel noodig ontheffing te verleenen van het geen in de art. 1 tot en met 4 van de verordenng krachtens art. 4 onder 2° der Hinderwet is bepaald. van zijn leven gewijd heeft Joodsche en niet-Joodsche gingsleven. De belangstelling begraafplaats was groot. Ontspanning van het Marinepersoneel”, waarna de Marinefilm vertoond zal worden „Vier jaren aan boord der Nederlandsche torpedojagers”, opge nomen door den luit, ter zee le kl. C. E. baron van Asbeck, muzikaal ge ïllustreerd door de stichting I.N.E.F. In opslag- en werkplaats van meubelzaak met een óntstond. de tegen- Een eeresaluut voor deze dames, waaronder menige tachtigjarige voor haar „warme” medewerking aan dit warmtegevende en sympathieke werk. res.-kapitein w.n. com- NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Op Woensdagavond 21 Februari wordt in het gebouw van de „Haagsche Courant” een vergadering van het departement ’s-Gravenhage der Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden. Door den heer W. J. de Langen zal worden gesproken over het onderwerp „De Winstbelasting”. sprak de Holthoon, In een goed bezochte bijeenkomst van de Haagsche afdeeling der Neder landsche Reisvereeniging, welke ge houden werd in „Excelsior”, heeft de heer Jan P. Strijbos gisteravond ver teld van zijn verblijf op Ijsland. In 1935 heeft hij deel uitgemaakt van een der door professor van Hamel georga niseerde studentenwerkkampen. Volgens den heer Strijbos bestaat er op Ijsland, dat drie maal zoo groot is als ons land en slechts 110.000 inwoners telt, een ideale samenleving. Er is geen vloot, geen leger en geen gevangenis. Geen volk is zoo democratisch. Op het oog is een minister er niet van eerj arbeider te onderscheiden. Vriend schap is er niet zoo aan klasse of stand gebonden als hier. Sterk leeft het besef van de gelijkwaardigheid van alle menschen. De cultureele ontwikkeling is er groot Geen boerderij zander een bibliotheek. Vele boeren halen er een of anderen academischen graad, ook al zijn zij van plan in het boerenbedrijf te blijven. De IJslander hechten sterk aan traditie, maar staan open voor al het nieuwe, dat de moderne beschaving hen brengt Van de geschiedenis, de taal en de levenswijze dor IJslanders, die regel recht afstaromen van de oude Vikin- gers, verteide spreker op de hem eigen vlotte en geestige wijze tel van bijzon derheden. En hij zou geen Strijbos hee- ten als in zijn voordracht de vogels vej-geten waren. Daar wist hij, bij cenige mooie lichtbeelden, ook allerlei wetenswaardigs van mee te deelen. Tijdens een der vorige studenten werkkampen had een Haagsch meisje kennis gemaakt met een jongen IJs lander. Zij zijn getrouwd en de jonge vrouw is geheel opgenomen in het IJs- landsche leven en zou niet meer terug willen. Haar moeder en zuster brach ten haar in 1935 een bezoek en toen heeft spreker ook kennis met haar ge maakt Na de pauze werd de IJsland-film van het museum voor het onderwijs vertoond. De voorzitter, de heer A. M. van Leeuwen, heeft den heer Strijbos dank gebracht voor zijn belangwekkende en onderhoudende voordracht. In de bovenzaal van Metropole aan de Veenestraat heeft gisteravond in tegen woordigheid van een groot aantel be langstellenden, de uitreiking van diplo ma’s plaats gevonden aan degenen, die met goed gevolg aan den opleidingscur sus van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging van plaatselijk slagersvak onderwijs tot het behalen van het diplo ma vakbekwaamheid van het slagers- bedrijf, hebben deelgenomen. Aanwezig waren o.a. de heeren dr. Warnecke, directeur van het Openbaar Slachthuis, N. Wolters, technisch amb tenaar van het slachthuis C., voor zitter van den Modernen Bond van Slagersgezellen, D. L. Buitenhuis en C. Reitsma, van den Christelijken Bond van Slagersgezellen, Huizer, leider van, de coöperatieve AvondpractijkschocA, Vonk, van de Coöperatie „De Volhar ding”, Niekerk, chef inkooper afd. Sla gerij van de Volharding en dr. L. J. Hakse, veearts aan het abattoir. De heer C. van Ginkel, vice-voorzit- ter der A.N.V.P.S., sprak een. Inleidend woord. Vervolgens sprak heer A. Swaan. Spr. wees op de bebcekenis, die het diploma voor de betrokkenen heeft De vakbekwaamheid stond niet meer op het peil van vroeger, \ferhooging daar van, vooral in een tij<l van vervlakking, is noodzakelijk. Vooral in het slagersbe- drijf is de vakbek waamheid een eerste vereischte, teneinde de herinnering aan den cursus levendig te houden, heeft het bestuur tot uitreiking van diploma’s be sloten. De heer van Ginkel ging daarna tot uitreiking van de diploma's over. Spr. dankte bet bestuur van de Volharding voor de ondervonden medewerking en de leeraren voor het gegeven onderwijs, wier taak door den betoonden ijver der cursisten gemakkelijk werd gemaakt. De geslaagden van dezen cursus zijn: G. Meems, J. van Staden, S. Stolk, D. Niekerk, H. Walburg, C. Hoogland, N. Timmers, L. van Krieken, A. Vogel, P Keukenmeester, G. Crooy, J. B. Groe- neveld, J. Tangel, W. Ponsen en A. van Hoorn. Laatstgenoemde sprak namens de cur sisten een dankwoord en bood aan en kele heeren een stoffelijk blijk van erkentelijkheid aan. Dr. Warnecke sprak woorden van ge- lukwensch tot de geslaagden en de leeraren met het bereikte resultaat. Spr hoopte, dat de ambitie der cursisten, ook nu zij in het bezit zijn van het diploma niet zou verslappen en dat zij van ver dere daadwerkelijke belangstelling voor hun vak zouden blijk geven. Verslapping van kennis ten aanzien van een bepaald onderwijs van het ge geven onderricht mag niet optreden. Door vergrooting van vakbekwaamheid za' in het bedrijf groot profijt worden getrokken. Namens de Volharding sprak de heer Vonk enkele woorden en wees eveneens op het groote belang der vakbekwaam heid. Goed geschoold personeel is on misbaar in het bedrijfsleven. In denzelfden geest spraken nog de heeren Sluiters en J. v. d. Put; ook de cursusleider, de heer Niekerk, heeft het woord gevoerd. Na het officieele gedeelte oleef men nog lang in gezellig samenzijn bijeen In zaal plaatselijke commissie O. en den Alg. Ned. Dilettanten Tooneelbond Dinsdagavond den eersten van een zestal avonden voor de gemobiliseer den gegeven, waaraan door de Joodsche Tooneelvereeniging Kunst naar Krach ten belangelooze medewerking werd verleend. De voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van den A.N.D.T., de heer P. Hartman, opende deze eerste bijeenkomst met een woord van wel kom. Spr. heette de Joodsche Too neelvereeniging Kunst naar Krachten welkom en gaf aan hen dadelijk het woord. Nadat de aanwezigen het be kende liedje Prikkeldraad hadden ge zongen, trad het geheele ensemble op met een aardigen „Paardendans”. Achtereenvolgens traden op de heer A. Lens (cabaretliedjes), mej. S. Dan ser (zang), mevr. Prins-Poons en de heer M. Poons (voordracht, mej. B. Fresco (vroolijke liedjes), mevr. Hak- ker-Danser (soldatenliedjes), de heer A. Lens, de heer D. Wolff met de K.N.K.-girls, de jongedames J. Lelie veld, R. Lampert en M. v. d. Kloot (dansen) en anderen. De heer Max Poons verzorgde op uit nemende wijze aan de piano, de bege leiding. De heer A. Hakker jr. kweet zich verdienstelijk van zijn taak als conferencier. Het was een geslaagde avond. Onder groote belangstelling heeft dr. J. Schoneveld, gekomen van Groningen, gisteravond in de Groote Kerk zijn in trede gedaan bij de Haagsche Ned. Herv. Gem. als opvolger van dr. E. J. W. Posthumus Meyes, aan wien om ge zondheidsredenen eervol emeritaat is verleend. Dr. Schoneveld opende den dienst met votum, zegengroet en Schriftlezing en koos als tekst voor zijn intreepredicatie Joh. 6:5 en 6 „Jezus dan de oogen opheffende en ziende, dat een groote schare tot Hem kwam, zeide tot Filip- pus: Vanwaar zullen wij brooden koo- pen opdat dezen eten mogen? Doch dit zeide hij hen beproevende, want hij wist zelf wat hij doen zoude”. Een persoonlijk woord richtte dr. Schoneveld, alvorens hij tot de bedie ning van het Woord overging, tot zijn voorganger, dr. E. J. W. Posthumus Meyes, zijn bevestiger, dr. D. A. v. d. Bosch, den consulent van spr.’s wijk, ds. Jac. Poort en diens hulp, ds. A. Hoger- zeil, zijn voorganger in de wijk, ds. G- B. Westenburg, de collega’s, ds. J. Ro denburg, van Voorburg, spr.’s vriend, die hem reeds een en andermaal be vestigde, de leden van den kerkeraad, van die van het college van kerkvoog den en notabelen, de godsdienstonder wijzers, het college van collectanten, de organisten en kosters, allen die in de Herv. scholen werkzaam zijn, de aan wezige vrienden uit Groningen, en tot zijn nieuwe gemeente, wier gebed hi, vroeg, speciaal de gemeenteleden in wijk 17. Na de predicatie ging dr. Schoneveld voor in dankgebed, waarna hij de ge meente deed zingen van het Gebed des Heeren het derde vers. De dienst werd bijgewoond door de trie meer en meer haar eigen belang collega’s ds. K. H. E. Gravemeyer, ds. J. Ravesloot, ds. I. Voorsteegh, ds. A. K. Straatsma, dr. W. J. de Wilde, ds. A. J. Wormgoor, dr. G. E. v. Itterzon, dr. L. D. Terlaak Poot, ds. G. Bos en ds. H. J. Dijckmeester, de bevestiger, ds. D. A. v. d. Bosch, de em. dr. J. E. de Bie en ds. J. v. d. Wiel van Rijswijk. tastte het daarbij O. en O.-avond in Musica. de tot de laatste plaats bezette van gebouw Musica, heeft de O. van De uitslagen waren Eerste prijzen Agnes van Bijlert, Kees Korporaal, Tineke Moereels. Jan Duykers, Marianne Beijdals, Theo Moorman. Millie van Houweningen, Cees van Emmenes, Thea Gentis, Frits van den Hout en Jan Hanff. Tweede prijzen Christane Gerrit sen, Jan van Dorsten, Mady baum, Ferry van Swieten de Imy Boulan, André ten Oever Bouw meester, Toosje van Woerkom, Hans Bardowicks, Emmy v. d. Mieden v. Opmeer, Frits van Oyen en Bob Prijs. Derde prijzenFlip Adrian, Keetie Smits. Dick de Veer en Herman de Bats. Vierde prijs Wim Stoel. Voor den Maranathakring zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153 spre ken de heer L. W Dubbeldam, evan gelist te Rotterdam over het onder werp „Het verzegelde boek” (Open baring 5). RIJWIELBERGPLAATS. De rijwielbergplaats van de hooger» brugerschool met vijfjarigen cursus 3e Van-den-Boschstraat 22 biedt niet vol doende ruimte om de rijwielen van de daarvoor in aanmerking komende leer lingen te stallen. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, hier te voorzien door op de plantsoenstrook, welke aan de Noord westzijde van het voorplein langs den gevel is gelegen, een rijwieï- bergplaats te maken. De kosten van deze voorziening, welke noodzakelijk is, raamt de direc teur der Gemeentewerken op 660. GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. Ingevolge de algemeene verordening op het beheer van bedrijven der Ge meente, moet na elk tijdvak van 5 jaren de waarde van de in het Grondbedrijf ingebrachte gronden, met uitzondering van de „Uitgegeven terreinen” opnieuw door den Raad worden vastgesteld. Ten behoeve van deze vaststelling hebben B. en W. bedoelde gronden per 1 Januari 1939 doen schatten door de com missie van taxatie voor het Grondbe drijf. B. en W. vinden geen aanleiding om af te wijken van deze taxaties, zoo- dat zij den Raad in overweging geven, de waarde van de in het Grondbedrijf ingebrachte eigendommen, voor zoover betreft de rubriek „Gronden” vast te stellen op 5.643.269 en voor zoover be treft de rubriek „Bouwterreinen” op 13.611.520, zijnde in totaal 832.540 hooger dan de gezamenlijke boek, waarde. LOGGER WORDT VERLENGD. De motorlogger „Insulinde” K.W. 163 is van IJmuiden naar Scheveningen ver trokken, waar het schip verlengd zal wordena i Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. I Proefdoos 10 ct. -851 uit” gaf de heer W. Cune uiting aan zijn diepe gevoelens van dankbaarheid voor den grootschen arbeid, welke de overledene 10 jaar lang als voorzitter verricht heeft voor de winkeliers in het Bezuidenhoutkwartier. Eveneens getuigde de heer A H. van Heerwaar- den van zijn erkentelijkheid jegens den overledene voor de wijze waarop hij steeds het bestuur van den Bond van Rijwielhandelaren in Nederland ter zijde heeft gestaan. Tenslotte namen de heeren L. Huisman en A. Huisman als familieleden afscheid van den overledene. Onder de gebruikelijke ceremoniën werd het stoffelijk overschot graf waarts gedragen en aan den schoot der aarde toevertrouwd, waarna dank werd gebracht voor de groote hulde den overledene bewezen. Van eenige vereenigingen werden vervolgens bloemstukken op het graf gelegd. Bij het sterfhuis aan de Francois Valentijnstraat ging aan den begrafe nisstoet vooraf het omfloerst vaandel van de Joodsche gymnastiekvereni ging ,,’s-Gravenhage”, gevolgd door het voltallige bestuur. Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder veel be langstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den gep. majoor van het Kon. Ned.-Indische Leger G. K. H. de Bont, sinds de mo bilisatie commandant van een grens- bataljon Grenadiers te velde, overleden alhier. Namens den commandant, luit.-generaal van Andel en de officieren van het staf- kwartier van het Westfront door Vesting Holland, was aanwezig kolonel dr. G. J. de Groot Verder waren er luit.-kolonel F. Beets, luit.-kol. J. P. de Borst en de le-luit. J. G. Smit van de groep Haarlem van het Regiment Grenadiers, res.-kapitein dr. H. W Talen, namens den commandant van het Regiment Grenadiers, verder vele of ficieren, onderofficieren en manschappen van het regiment^de^ gep. kolonel van het Ned, Ind. jy,-auiui.v. —uw. -O-* pot, gep. luit.-kolonel der intendance C. J Kools te Wassenaar, de heer F. van Peski, vice-voorzitter Kon. Vereeniging Oost en West, de heeren F. Marguarie, G Polls, beiden alhier, L. Ruyter uit Echt en anderen Allereerst R. A. van mandant van het grensbataljon Gre nadiers, die ren van het regiment Grenadiers hier met droefheid stonden, omdat een der hunnen was heengegaan. Maar wij staan hier ook met een gevoel van dank baarheid, om de rust, de kalmte en flinkheid, die steeds van den overledene zijn uitgegaan. Wij willen ook uiting geven aan de gevoelens van hoogach ting, die wij hem toedroegen, omdat hij de man was van groote plichtsbetrach ting en werklust en ook van toewijding. Kolonel dr. G. J. de Groot sprak na mens den commandant van het West front der Vesting Holland en namens de officieren van het stafkwartier en bracht namens allen den overledene den laatsten groet. Wij hebben in hem een goed kameraad verloren. Luitenant-kolonel F. Beets zeide, dat men hier gekomen was om een laatsten groet te brengen aan den gestorven kameraad. Wij missen in hem een bataljonscommandant en trouw kame raad, wiens lichtend voorbeeld zal blijven nawerken. De heer F. van Peski zeide te spreken als oud-Indischman en vriend en als voorzitter der afdeeling ’s-Gravenhage van de Kon. vereeniging „Oost en West”. Het was moeilijk, zeide spr., om afscheid te nemen van den overledene, met wien hij altijd prettig had samengewerkt en van wien spr. nog veel voor de vereeni ging had verwacht. Spr. herdacht verder, hoe hij, met medewerking van den overledene, het initiatief had geno men om ook van de zijde der gep. Indi- sch-menschen wat voor de uitwikkeling en ontspanning der militairen te doen. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Wilhelmus, dat alle aan wezigen staande aanhoorden. De offi cieren van het grensbataljon der Grena diers hadden een grooten krans gezon den. Reeds gistermorgen vroeg verkon digde de wapperende schoolvlag, dat op de banen van de Nieuwe 's-Graven- haagsche IJsvereeniging, welke daar toe welwillend waren ter beschikking gesteld, het ijsfeest zou plaats vinden voor de leerlingen van de Nutsschool aan de Laan van Poot 355. De leer lingen der school, die reeds dagen lang naar den feestmorgen hadden ver langd, waren al heel vroeg aanwezig, zoodat de wedstrijdleiders allerminst op de kleine en grootere deelnemers behoefden te wachten. Allen deden hun uiterste best om den strijd te winnen en zoo werd er gereden in de beste stemming. Die werd niet weinig verhoogd door de belangstelling van vele puders en door de verwarmende chocolade, welke werd aangeboden. De leerlingen hebben ongetwijfeld een heerlijken morgen gehad. Kerk „Rehoboth”, Hobbema- 1, een bijeenkomst gehouden Gistermiddag had op de Israëlieti- sche begraafplaats te Wassenaar de teraardebestelling plaats van den heer S. Huisman, die het grootste gedeelte aan het vereeni- op Vooral vereenigingen waarvan de ontslapene oprichter, bestuurder of oud-bestuur- der is geweest, waren sterk vertegen woordigd. Onder hen, die gekomen waren om hem de laatste eer te bewijzen bevonden zich o.m. de heeren S. Velleman, J. Huis man, M. Fresco en C. van Leeuwen, be stuursleden en mej G. de Vries, eerelid van de Joodsche gymnastiekvereeniging ,,’s-Gravenhage”, de heeren I. Gij seis, F. J. Vischer H. Alberts, K. Barendsen, J. van Roon, bestuurders en F. Kolk man, inspecteur >'an het district den Haag en omstreken van den „Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders” (B.OV.A.G.W, B. J. Broers, N. P. Vlasveld en S. Wijnschenk, bestuurs leden van de 's-Gravenhaagsche Wlnke- liersvereeniging, J. Huisman, Ph. van Einde, B. I. van Creveld, H. Bobbe en A. van Leeuwen, bestuur van „Schomer Israël”, W. Cune, voorzitter en O. J. v. d. Stuurt, secretaris en de oud-bestuurs- leden de heeren P. C. Romijn, C. J. van Campen, Aug. Dormolen en J. B. Seters van de winkeliersvereeniging „Bezuiden- hout Vooruit", voorts de heeren H de Hartog en Andries Koekoek van de voetbalvereeniging „de Ooievaars", eerst genoemde tevens namens de „Unie van Joodsche Vereenigingen”, de 'heeren E. Rietbergen, commissaris Hartog Koppels fonds en A. H. van Heerwaarden, voor zitter van den „Bond van Rijwielhande laren in Nederland” afd. den Haag, voorts vele vrienden en belangstellenden. In de geheel gevulde rouwkapel hield rabbijn 1. J. van Gelder een tref fende rouwrede naar aanleiding van de woorden uit Salomo’s Spreuken lezing houden over „Ontwikkeling en „Wanneer gij dan ziet een man vaar dig en ijverig in zijn arbeid, weet dan wel, dat zoo iemand geplaatst wordt in de hoogere sfeeren”. De heer S. Velleman, voorzitter van ,,’s-Gravenhage”, dankte het overleden bestuurslid voor den grooten arbeid, welken hij voor deze vereeniging heeft verricht. De heer B- I. van Creveld sprak woorden van diepe erkentelijk heid voor hetgeen de overledene als voorzitter tot stand heeft weten te brengen voor de Joodsche liefdadig- heidsvereeniging „Schomer Israël" De heer J. van Roon voerde het woord voor B.O.V.A.G. en wees op den grooten bloei, welken deze bond on der het voorzitterschap van den heer Huisman heeft bereikt. De heer W. J. Broers, secretaris van de „s-Gravenhaagsche Winkeliersver eeniging”. wees op den trouw waar mede de ontslapene zijn lidmaatschap vervulde. Namens „Bezuidenhout-Voor- De afdeeling ’s-Gravenhage van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat' vergaderde Dinsdagavond in Excelsior. Aangekondigd was, dat de heer O. van Tussenbroek zou spreken over het onderwerp: „Kunst en industrie”. Daar de heer van Tussenbroek niet ver scheen. sprak de heer ir E. C. Ver schoor, directeur van het Rijksinkoop bureau. geheel onvoorbereid over het onderwerp„Nederlandsch fabrikaat en het Rijksinkoopbureau”. Men pleegt te zeggen, aldus spreker, als het Rijk gaat inkoopen, gaat het den verkeerden weg op, omdat dan een ambtenaar met het inkoopen belast is en zulk een functionaris nu meestal geen koopman is. Sindi 1921 wijdt het Rijksinkoopbureau zich aan zijn taak. Vlak na den oorlog is men tot het inzicht gekomen, dat zulk een lichaam noodig was. De handel en industrie vooral waren sterk tegen dit bureau. In deze bijna „vijandige” stemming moest het bureau zijn werk beginnen. Het principe van het bureau is al tijd geweest, bestaande en bekende merk-artikelen te koopen. Ongeveer 3500 Rijksdiensten worden bediend. .Het heeft vrij lang geduurd voor het evenwicht tusschen de verschillende bedrijven was gevonden. Een behoor lijk opgezette orde-concentratie bij de afnemers moest geschapen worden, zoodat in het begin eenige ..wrijving’ niet uit kon blijven Spr. heeft er altijd naar gestreefd, het Nederlandsche fabrikaat te plaat sen. De heer Verschoor noemde eenige voorbeelden van artikelen, welke eerst uit het buitenland werden betrokken en nu door Nederlandsch fabrikaat zijn vervangen. Nederlandsch fabrikaat wordt niet onvoorwaardelijk gebruikt, maar er wordt naar gestreefd het product op te heffen. Ongeveer 60 pCt. (ongeveer ƒ9.000.000) van den omzet van het bu reau, wordt uit Nederland betrokken. Het bureau heeft verscheidene af- deelingen schrijfwaren, brandstoffen, textielgoederen, technische artikelen en chemische artikelen. De mobilisatie heeft den omzet van het bureau sterk doen stijgen door de inrichting van kazernes, e.d. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het werk van de verschillende af- deelingen. hetwelk een groot gebied be slaat. Het contact met de industrie moet zoo zijn, dat de prompte aflevering van de artikelen steeds verzekerd is. Spr. besloot zijn rede, met te consta- teeren, dat de Nederlandsche indus- Hedenmorgen omstreeks elf uur heeft een zware binnenbrand gewoed in een achter het pand Westeinde 206 gelegen opslag- en werkplaats, toebe- hoorende aan de meubelzaak van de firma L. Buisman. Op dat tijdstip waren op de eerste étage van het gebouwtje twee jongens bezig met het zoogenaamd „kloppen” (vorm geven) van kindermatrassen. Door het dreunen is op een gegeven oogenblik een van de drie balen apen haar dat voor de vulling gebruikt wordt tegen een roodgloeiende pot kachel gevallen. Het licht brandbare apenhaar vatte onmiddellijk vlam, waardoor in een ommezien een groote vuurzee, gepaard gaande hevige rookontwikkeling, Eén van de jongens had woordigheid van geest, uit het raam van de le étage te springen na eerst met z’n handen aan het kozijn van één der beide ramen gehangen te hebben door een zich daar be vindend slopje naar het Westeinde te rennen en d» brandweer te alar- meeren. Door een omwonende werd ijlings een ladder aangedragen, welke tegen de werkplaats werd geplaatst en waarlangs de andere jongen zich naar buiten in veiligheid kon brengen. Door de vlammenzee en den enormen rook was het hem namelijk niet meer mogelijk geweest, om via de trap naar beneden te gaan. De brandweer rukte, onder leiding van. inspecteur de Graadt, onmiddellijk uit. Ter plaatse verschenen de motor- spuiten van het bureau Prinsestraat en van de Archimedesstraat, welke met twee slangen en den kleinen straal water gaven. Qp de eerste étage, als werkplaats ingericht, bevonden zich bedden en matrassen, welke een ge makkelijke prooi werden van het vuur, dat zich inmiddels een weg had gebaand door den vloer van de tweede étage, waar voor een aanzienlijk be drag aan meubelen stond opgeslagen. Hiervan kon slechts een stoel worden gered, terwijl van de le étage aheen wat beddegoed en een enkel geraamte van een bed in veiligheid konden worden gebracht, De brandweer tastte het vuur krachtig aan en moest daarbij van rookmaskers gebruik maken. Door de groote kracht, waarmee het water op de brandende stoffen gespoten werd, werden ook vrijwel alle ruiten ver nield. Licht brandbaar materiaal werd naar buiten geworpen. Te ruim twaalf uur had men den brand, welke veel helóingstelling trok, onder de knie. De schade, welke vrij groot wordt door verzekering gedekt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14