HAAGSCHE COURANT LEGER EN MARINE STADSNIEUWS BINNENLAND MOEILIJKHEDEN BIJ DEN KOLENAANVOER Donderdag 15 Februari 1940 het De Volksraad en slagkruiserplan de „Roosje" 'van Ypenburg. Kleinhandelaren zonder voorraad HET BLIJFT MAAR SNEEUWEN Het déülé voor H .M. do Koningin. Een motie, die een snelle behandeling bepleit HET EENJARIG BESTAAN VAN HET KORPS LUCHTAFWEER- DIENST VAN DEN VR1J- WILLIGEN LANDSTORM NEDERLAND S POPULAIRSTE „AIR-HOSTESS” GAAT DE LUCHTVAART VERLATEN MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON DOET WAT HET KAN De Koningin naar de groote rivieren en het iet wetsontwerp zou in luidige zitting nog aan de orde kunnen komen Défilé voor H. M. de Koningin, den opperbevelhebber en den minister van Defensie KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen De Bilt verwacht lichten dooi be toestand der wegen Rijtijdenbesluit VIJFDE BLAD. YPENBURG ZAL KOOS MISSEN. van P. W. generaal H. G. een van :n> die als explicateurs van Hng door. mo- zal De Volksraad heeft dus zijn goeden wil getoond, wat de snelheid van be handeling betreft. En nu zijn dus ten deze weer het woord en de daad aan Holland. MUTATIES, Bij Kon besluit: is aan den luit, ter zee 2e kl. bij de Kon. marine-res. G. Degens, met ingang van 1 Februari j.l. eervol ontslag uit den reservedienst verleend; is benoemd en aangesteld, bij het res. personeel der landmacht, bij het dienst vak der res. officieren voor algem. dienst, tot- res. Ie luit, de heer C H. M. Hesse- ling voor en een d. No. 17494. H.M. de Koningin heeft heden middag per auto een tocht langs de groote rivieren gemaakt. Défilé voor H.M. de Koningin. Te half twaalf precies trad H.M. de Koningin in gezelschap van luitenant- generaal P. W. Best, commandant van de luchtverdediging; generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet. adjudant van H.M. en nog enkele officieren naar buiten en stelde zich tegenover het standbeeld op het plein voor het Paleis op. Direct daarop klonken de trommels en de muziek en het défilé nam een aanvang. Stram marcheerden de manschappen langs H.M., die minzaam groetend de eerbewijzen van de officieren in ont vangst nam. Na afloop van het défilé onderhield de Koningin zich nog gedu rende korten tijd met generaal Best en majoor den Hartogh. Toen H.M. zich in het paleis terugtrok, werd Zij door de talrijke toeschouwers hartelijk toege juicht. had opgesteld. Ook de opperbevelheb ber onderhield zich na het défilé een oogenblik met majoor den Hartogh. de Koningin”, waarmede allen instem den. Tevoren was het Wilhelmus ge speeld, dat door allen uit volle borst werd meegezongCTi. Vervolgens sprak majoor den Her- togh een kort woord, waarbij hij gene raal Best dankte voor de hem en het korps toegezwaaide lof. Daarna werden een drietal films vertoond over den Luchtwachtdienst, vervaardigd door de kapiteins Reedijk e Salomonson. Tusschen de films werd het,Luchtwachtlied”, een product van kapitein Salomonson en luitenant Ja gers, ten gehoore gebracht geworden. Zij heeft zich in de jaren, waarin ze nu al deel is van dc groote familie, en waarin ze meeleefde met veel „vliegers-lief” en „vliegers-leed", ontelbare vrienden en bekenden ge maakt. Want niet alleen met de sport- vliegerij had zij door haar positie nauw contact. Ook vliegtuigbouwers, mili taire- en marine-vliegers, die regelmatig op Waalhaven kwamen en nu vaak op Ypenburg zijn, bestuurders van K.L.M.- en buitenlandsche verkeerslijnen, zij allen zijn wel eens in de Club gast ge weest. Dan zijn er nog de vele belang stellenden in de sportvliegerij, intro- ducé’s van leden, officieren van wapens welke samenwerken met de militaire luchtmacht artillerie en luchtwacht dienst in het bijzonder. Voorts niet te vergeten de vele buitenlanders, die per sportvliegtuig ons land bezochten en tijdens hun oponthoud in het Clubge bouw welkom waren. Zij allen kennen Koosje, omdat zij zulk een buitenge woon innemende verschijning is, omdat zij zulk een open blik, en voor ieder een vriendelijk woord heeft. Tot in de verste uithoeken van de wereld, in alle mogelijke landen, zeker in Indië, maar ook overal in Europa, in Amerika en in China, en onder de vrijwilligers in Fin land misschien zelfs wel, zullen zon der overdrijving menschen te vin den zijn, die zich de koffie van Koosje Défilé voor den minister van Defensie. Tenslotte werd tot besluit van de herdenking in de morgenuren gedéfi- leerd voor den minister van Defensie, Z.Ex. A. Q. H. Dijxhoorn, die met zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, het voorbijtrekken van de soldaten ga de sloeg. De mannen gingen vervolgens den inwendigen mensch versterken, waarna zij hedenmiddag het één-jarig jubileum van hun korps in de groote zaal van den Dierentuin verder gingen vieren. IWOiissie r J -'Uk e boter is heden k.g. (ecn Zondagmiddag afscheid. Aanstaande Zondagmiddag, zoo tegen den avond, vindt het afscheid van Koos in de Club Ypenburg plaats. Ieder, die haar een goed hart toedraagt, krijgt er de gelegenheid haar even de hand te drukken. De vliegfamilie komt er nog eens samen, en u kunt gerust aannemen, dat vele „grooten" uit de vliegerij er aanwezig zullen zijn. Niet om „groote” woorden te spreken of om er een cere monie van te maken, maar om haar, zoo over de geurige thee heen, nog eens te kunnen zeggen, hoe prettig men het altijd bij haar gehad heeft. En wanneer dan allen dien dag heen gegaan zijn, dan zal het wel langen tijd stil blijven in het* glazen zomerhuis, dat er gekromd ligt langs den rand van het groote vliegveld, omdat zonder Koos Ypenburg Ypenburg nu eenmaal niet meer is. Défilé voor Winkelman. Vervolgens werd gedéfileerd den opperbevelhebber van Land- Zcemacht, generaal H. G. Winkelman,- die zich in gezelschap van luitenant- generaal Best en dc generaals-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den Generalen Staf, en N. T. Car stens, chef van den Gen. Staf Hoofd, op het bordes voor het gebouw van den Generalen Staf aan het Lange Voorhout den Tempel bracht op de tentoonstel- herinneren als een geurige nectar. Sla er het „bezoekers-register" in de Acro- gebouwen maar eens op na, waarin naast namen van dc meest vooraan staande personen handteekeningen staan van menschen, die afkomstig zijn uit zeer verschillende steden, Bombay, Chicago, Buenos, en welke al niet meer Koos, uit de Club Ypenburg, gaat dan nu uit dc vliegerij stappen. Het schijnt, dat de groote familie haar ontwast. De eerste menschen uit de luchtvaart be ginnen oud te worden. En Koos, die zóó sterken zin heeft voor het gezinsver band, Koos voelt zich blijkbaar meer in het bijzonder nog aangetrokken tot de jeugd, en het jonge leven. Zij hoopt zich binnenkort te gaan bekwamen in de kinderverpleging en kinderverzor ging. Misschien verschijnt er van haar hand nog eens een nieuw „10.000 baby's", zij zou nu zeker reeds in staat zijn vele interessante wetenswaardig heden te verwerken tot een „10.000 luchtbaby’s’’. Het besluit van Ypenburg’s Koosje zal ongetwijfeld in broeden kring niet slechts verwondering, maar ook wee moed wekken. Want men zal haar kwa lijk missen kunnen in de vliegerij, en het is alles zoq plotseling. Maar in den- zelfden kring wordt stellig met groote belangstelling Koosje’s toekomst ge volgd, en haar talrijke vrienden zullen zich verheugen in haar slagen. Gisteren Is te Scheven! n- gen binnengekomen de motorlogger KW. 163 Prinses Juliana van dc reederij Lammens. Deze motorloggcr wordt op de helling van de Slecphelling Maatschappij „Scheveningen" met enkele meters ver lengd. Ook bij Maatschappelijk Hulpbe toon bleek men een open oog te heb ben voor de moeilijkheden, welke zijn ontstaan. Dat men er niet lijdelijk toeziet hoe de zaken zich ontwikkelen bleek wel uit het feit, dat men zoowel met de Staatsmijnen als met het de partement van Waterstaat telegra fisch in verbinding is, om ervan ver zekerd te zijn, dat niemand genood zaakt zal zijn in de kou te moeten blijven zitten. Aan de mijnen heeft men gevraagd om nieuwe leveranties, terwijl men aan Waterstaat maatre gelen vroeg om het transport moge lijk te maken. Het is echter niet noodig, zoo verzekerde men, dat iemand ook maar één dag zonder brandstof zit Wanneer de gesteunden zich met hun bon bij hun kolenhande laar vervoegen en deze zegt geen cokes of eierkolen te hebben, dan doet men het best aanstonds naar de afdeeling distributie Noord- wal 62 te gaan, waar de bonnen worden geruild voor een andere brandstof, welke wél voorradig is. Nadrukkelijk verzekerde men ons, dat alles in het werk wordt gesteld om te voorkomen, dat men in deze dagen zonder verwarming zou zit ten. De vorst heeft ernstige gevolgen gehad voor den aanvoer van brand stoffen, waardoor tal van kleinhande laren zonder eierkolen en cokes zit ten. Het zijn vooral de werkloozen, die daarvan de onaangenaamheden on dervinden, al doet Maatschappelijk Hulpbetoon al wat mogelijk is om de moeilijkheden zoo veel mogelijk te be perken. Tal van werkloozen, die zich met hun kolenbonnen bij de kleinhan delaren vervoegden, moesten dc teleur stellende ervaring opdoen, dat men hen niet kon helpen. Zij werden heen gezonden en alhoewel zij ook op an dere adressen poogden zich van de zoo hoognoodige brandstoffen te voorzien, meestal liep het op een teleurstelling uit. Eenige grootere ondernemingen, die wel over voorraad beschikten, wei gerden aan nieuwe klanten te leveren. Zij zeiden op de eerste plaats voor hun vaste klanten te moeten zorgen. Blijk baar hield men er geen rekening mee, dat een werklooze in deze barre win- tersche dagen ook graag een kachel heeft, die brandt, vooral nu onvoldoen de kleeding het meestal niet mogelijk maakt zich er op te kleeden. Filmvoorstelling in den Dierentuin. Hedenmiddag werd voor de vrijwil ligers van het korps luchtafweerdienst in den Dierentuin een filmvoorstelling gegeven. Aanwezig was luit.-generaal Best, commandant van de luchtver dediging. Generaal Best hield bij het begin van den middag een korte toe spraak, waarin hij herinnerde aan de oprichting van het korps, nu juist' een jaar geleden. Alles ontbrak er toen nog aan. Thans zien wij een landstormkorps van 5 a 600 leden volledig uitgerust. Dat is een prestatie en spr. betoogde zijn dank aan majoor den Hertogh, voor de toewijding en ijver waarmede hij dit alles heeft gewrocht. Ook offi cieren en onderofficieren hebben hier bij medegewerkt. Ook den velen par ticulieren die gezorgd hebben voor de fondsen en den vrijwilligers werd dank gebracht. Met het voorbeeld van Fin land voor oogen, blijft er geen twijfel meer over omtrent de nuttigheid van het korps. H.M. de Koningin en de opperbevel hebber hebben na het défilé generaal Best hun groote 'tevredenheid over het korps betuigd. Spr. besloot met een driewerf „Leve Door de leden van den Volksraad, de heeren Roep (P.E.B.), Verboom (Vad. Club), Soekawati (P.E.B.) en Blaauw (I.E.V.), werd, naar Ancta ons heden uit Batavia seint, een motie ingediend van den volgenden inhoud De Volksraad, ten eerste, overwegende, dat volgens persberichten het Opperbestuur zou hebben besloten tot bevordering van de versterking der Koninklijke Marine met slagkruisers ten tweede, dat het spoedig doorloo- pen van verschillende stadia van behan deling van het eventueele wetsontwerp noodzakelijk is, verzoekt de regeering a. Den Volksraad mede te deelen of inderdaad het Opperbestuur’het voor nemen als hoogerbedocld kenbaar heeft gemaakt b. In het bevestigende geval te willen bevorderen, dat de Volksraad nog in de a.s. buitengewone zitting, aansluitend aan de momenteele gewone zitting, om trent het wetsontwerp van advies zal kunnen dienen c. Van het resultaat van het te dezen te houden overleg met het Opperbestuur aan den Volksraad mededeeling te doen. In de toelichting op deze motie wordt door de voorstellers gezegd 1. De Volksraad zal het op prijs stel len terzake een officieele mededeeling van de regeering te ontvangen. 2. Over de noodzakelijkheid van een spoedige behandeling bestaat prachtisch geen verschil van meening. Bij radio- ■telefonische of radio-telegrafische.over brenging van het wetsontwerp naar Indië zal, naar het voorkomt, de Volks raad in staat zijn binnen een kort tijds bestek advies uit te brengen, 3. De behandeling in de a.s. buitenge wone zitting zal een buitengewone zit ting in Maart of April voorkomen, en derhalve aan de leden van den Volks raad een reis en aan het Land reis kosten besparen. 4. Een mededeeling aan den Volks raad als aan het slot van de motie be doeld, ware uiteraard zoo spoedig mo gelijk te doen, aangezien de Volksraad nog slechts kort bijeenblijft, De voorzitter van den Volksraad deelde mede, dat deze motie zoo gelijk op Zaterdag 17 Februari worden behandeld. Wij hebben in ons blad van gisteren, schrijvende over den slagkruiserbouw, met nadruk gewezen op het snelle tempo, dat bij de aanstaande behan deling van het betreffende wetsontwerp in de beide Kamers en later bij den aanbouw, naar onze meening noodza kelijk in acht zal moeten worden ge nomen. Wij hebben daarbij de vraag gesteld of 't onder de huidige omstandigheden niet wenschelijk zou zijn ter bespoediging van de behandeling het wetsontwerp niet ter advies aan den Volksraad voor te leggen, waarbij wij, goed te ver staan, allerminst de beteekenis en de positie van den Volksraad hebben wil len kleineeren echter wél tijd gewon nen zouden willen zien, nu toch reeds bij verschillende gelegenheden is ge bleken dat de Volksraad ten volle in stemt met de uitbreiding van Indië’s maritieme defensie. Uit bovenstaande motie blijkt nu, dat de Volksraad zelf ook heeft inge zien van hoe buitengewoon groot be lang het hier door ons gisteren be pleite snelle tempo is, waarin het on derhavige wetsvoorstel wet behoort te worden. Inderdaad kan, wanneer in Holland de noodïge spoed wordt be tracht, de Volksraad, welke thans zit ting houdt, nog in deze zitting of een daarop aansluitende buitengewone zit ting, het voorstel behandelen, zoodat dan dus geen kostbare maanden ver loren behoeven te gaan. In de jaren, waarin zij gastvrouw was in de Aero-Club, heeft zij een inter nationale bekendheid gekregen. Men schrijft ons: „Koosje de altijd vriéndelijke en voorkomende gastvrouwe in dc Aero- Club op het vliegveld Ypenburg nabij de residentie Koosje, die vele jaren de vliegerij trouw is geweest en in dien tijd in de luchtwereld een onschatbare bekendheid en populariteit gekregen heeft, welke tot ver in het buitenland reiken Koosje, die welhaast Neder land’s meest geliefde „vliegpionierster” genoemd mag worden Koosje gaat de vliegerij verlaten. De „oudsten” in de luchtvaart ver halen, dat „Koosje” ingeschreven staat als Jacoba Stadhouders. Maar er zijn er nog slechts weinigen, die dat bevestigen kunnen. Men kent haar tegenwoordig niet anders dan als „Koosje”’, van dc Club Ypenburg. Koos heeft op Waalhaven, nu al vele jaren geleden, in de vliegwereld haar intrede gedaan. Ze was daar in het kleine clublokaal meer misschien nog op haar plaats dan nu de laatste jaren in het ruime, naar nieuwste eischen in gerichte gebouw op Ypenburg. Het was in dien tijd in de vliegerij nu eenmaal alles veel intiemer, de kring was nog niet zóó groot en men voelde zich veel sterker op elkaar aangewezen. Daar in het vliegloodsje van de Rotterdamsche Aero Club, waar de ééne instructeur „de baas”, de tweede „paps” was, en menig ander een vertrouwelijken naam voer, waar men nog de eieren gezamen lijk bakte en kastanjes pofte, daar voel de Koos zich recht thuis. Later, toen het nieuwe vliegveld Ypenburg nabij den Haag in gebruik genomen werd, is Koos daarheen over geplaatst, omdat het succes van de nieuwe Club nu eenmaal verzekerd was, wanneer zij er den scepter ging voeren. Koos is in de vliegerswereld inder daad een algemeen graag geziene figuur Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op ^Ue werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een koperen armband, waarop gele, poene en blauwe bloempjes, een kappers- Xnipkaart, oen zwart zeil, een bril met hoornen montuur in étui, een schoolagenda pi.v, C. Smits, een zakmesje, een Engelsch leesboek, een étui met foto’s, een blauwe linker kinderpantoffel, een portemonnaie zonder inhoud, een Fongers damesrijwiel, een zilveren poederdoos, plat model met inscriptie W- v W., een lederen radiateur- beschertner, een ongemerkt heerenrijwiel, een zilveren beursje, een bundel briefpa pier met het hoofd „Nederlandsche Econo mische Hooges h<>ol”, waarop notities betr Italiaansche Geschiedenis, diverse sleutels handschoenen rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Gevonden in taxi: een paar dameshand- schoenen met bontrand. Bij de navolgende ingezetenen: een br. dameshandtasch, aan de rug zijde astrakan. Mauvestraat 41; een paar regenbroekspijpen, Setier, Reimwardtstraat 52; een zilveren damesarmbandhorloge met schakelbandje, v. Dilgt, Binckhorststraat 23 b; een ring met sleutels. Piket, Rede rijkersstraat 203; een blauw gevlamde vul penhouder, Scharroe, Loosduinschekade 10; een „Swan" vulpenhouder, Simons, Hel- mersstraat 34; een doublé armbandje, Hen driks, Weimarstraat 317; een bruin bont, Voermans, Rozenburgstraat 119; een bon voor h.l. eierkolen van Maatsch. Hulp betoon, Moederscheim, Snoekstraat 12; een verm. gouden collier met witte steenen, v. Stempvoort, Dierenschelaan 159; kolenbon van Maatsch. Hulpbet., v. Spek, Loosduinschekade 492; een ring met 4 sleutels, v. Vliet, Loosduinschekade 236; een Geleide-biljet voor suiker t.n.v Hil- vers. Kranenburg, Stieltjesstraat 26; eenig zilvergeld, Jasper, Rembrandtstraat 256; een ongem heerenrijwiel, Kettenis, Hob- bemastraat 314; een ring met 7 sleutels, Hadam, Zuiderparklaan 108; een grijze kinderwagen. Dijkhuizen, Langnekstraat 26; een double armband, Vermeulen, Beijersstraat 6; een br actetasch met ge reedschap, Vermolen Hooftskade 84; eeni ge .kaarten Westlandsche Stoomtr. Mij., Verheij. v. d Gaagstraat 39 (Loosd.i; eenige postzeeels van 1} cent. Blok, van Limburg Stirumstraat 46, gev. 9/2 '40: een zeskleuriR vulpotlood. Verschelden, Pomp straat 5; een huissleutel, v. d. Spek, Lin- naeusstraat 90; een huissleutel, v. Gilst, v. Imhoffplein 16; een lichtgrijze gabar dine regenjas, v. d. Berg, Zijdeweg 57a, Wassenaar; een toppen eendje, Dieren park Wassenaar; een ongem. zwart hee renrijwiel, Egberts Regentesselaan 245, te bevr tusschen 88 uur; een vulpen (zwart) met inscr. Hoover. Zijdeman, Co- pernicusstraai. 165; een sierspeld met inscr. W.S. a/S 830 S. v. d. Gaag, Obrecht- straat 30b; een zwarte hond met korten staart. Undgreen, L. v. Poot 232; een br. led. étm inh. 3 sleutels, w.o. een gemerkt 215, Toko Bogor. Suezkade 122; een slede, Ferwerdt, Valkenboschkade 449; een gou den zegelrir Geerlings. Celebesstraat 46; een grijze da mespor tem met ritssluitingen inhoud. Croiset, Javastraat 112; een groote witte nugharige hond met bruine stippen, Kompier v Zuylen v. Nijeveltstraat la, teWimenaar; een sleutel No. 206. systeem Lips, aar, ketting, de Groot, Tamarinde- straat 28; een zakmes, v. d. Zwan, Mau- ntskadi 29, van 96 uur; een ring met 3 sleutels Pronk, W. Beukelsz.straat 28; «J pakje, verm inh. „Terachit” lever- traan Pronk, Ankerstraat 61; een „Crown” heerenrijwiel, Hulsentop, Roerstraat 57; een overall met -behangersgereedschap en een stalenbcek v behangselpapier, Stre- litskie. Ant. Duijckstraat 43, tel 553824; (katten en 4 honden, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevance.1 honden. Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Oorspronkelijk was het plan om ’s morgens te 10 uur van den Dieren tuin af te marcheeren en via de Laan van Nieuw Oost-Indië en de Juliana van Stolberglaan naar het Paleis aan het Noordeinde te gaan. Tengevolge van den sneeuwval werd het uur van vertrek verlaat tot half elf en de route gewijzigd in dien zin, dat men rond het Malieveld marcheerde en zich via de Bosehlaan en den Bezuidervhout- scheweg naar het Paleis aan het Noord einde te begeven. Het bevel over het geheel berustte bij majoor A. den Hertogh, corpscom mandant. Voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel onder bevel van kapi tein dr. C. L. Walther Boer, werd in een dichte sneeuwbui afgemarcheerd. Ongeveer 500 man en een viertal tractors met luchtafweergeschut namen aan den marsch deel, welke van de zijde van het publiek overal veel be langstelling ondervond. Boternoteering. ««lands(-h(ni‘^te ”oteerln« voor Ne- °P 82 c«it per k 7 vast8cst’’,d d»n vorige week uen °®nt hooger Onafgebroken dwarrelden vandaag sneeuwvlokken uit het loodgrijze wol kendek. Vooral in de straten, waar geen bijzonder druk verkeer is, hoopt de sneeuw zich weer op en met angst in het hart vragen de bewoners in de buitenwijken zich af. hoe lang zij de ongeneugten van dezen echt winter- schen winter nog zullen moeten onder vinden. Men bezit zijn ziel in lijdzaam heid. vooral nu de ervaring op het ge bied der sneeuwruiming door den be trokken Gemeentelijken dienst aller minst tot enthousiasme stemt. De Rei niging had vandaag 650 man extra per soneel in dienst; met de vaste ploeg mee werd met een kleine 1000 man in totaal geruimd en gepekeld. Het fietsverkeer komt zoo langza merhand weer vrijwel stil te liggen. Men waagt zich niet meer zoo gauw op zijn fiets, nu de straten door het sneeuwdek gevaarlijk glibberig begin nen te worden. Van deze omstandig heid profiteert de H.T.M., die gisteren ontvangst boekte van 15.700 te gen over 12.100 op denzelfden dag van het vorige jaar. Er kan nog slechts gelukkig van „lichte” vorst gesproken worden. Van ochtend wees de thermometer buiten aan ons gebouw 2 graden vorst aan, terwijl om 12 uur vanmiddag het kwik l'ó graad beneden het nulpunt stond. Voor de kuststrook luidt de weerver- wachting; temperatuur om het vries punt tot lichten dooi, meest zwaarbe wolkte lucht met eenige sneeuw en matige tot zwakke meest Noordelijke wind. De lichte dooi, die voorspeld wordt vooral stemt ons hoopvol. Maar men kent de grilligheid van het klimaat ten onzent.1 De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat voor bestuurders van vrachtauto’s in alle gemeenten des Rijks van 18 Februari tot en met 2 Maart 1940 ontheffing wordt verleend van het bepaalde in de artikelen 25, 26 en 30 van het Rijtijdenbesluit, voor Mover de toestand der wegen in ver g'd met de weersgesteldheid afwij king noodig maakt, met dien verstan- te, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en ge deelten van werktijden niet meer dan Muren en een diensttijd niet meer 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee opeenvolgende dienst- Wen gelegen onafgebroken rusttijd minste H uren moet bedragen. Ruister van den Tempel op de tentoon- «telling Rotterdam-Batavia Vanmorgen heeft de minister JWeZakcn, dr. J. van den Tempel, swi' 8ebracht aan dc tentoon- Rotterdam-Batavia. De minis- van*pS Ver8czeld van prof. dr. G. A. van het departement van pen^5’ Kunsten en Wetenschap- bezoek gold niet alleen dc lezing lling 2elf’ doch ook een maal ”elk' roeds ongeveer honderd houden T •choolkinderen werd ge- N a°or dcn heer Th' H°eRm»n. kers ziek P hlcrvan begaven de bezoe- 2ii WPM naar de tentoonstelling, waar werSen rondgeleid door de jonge den °Zvn’ die als explicateurs optre- Minister van dc drle kwartier Stagnatie door de weersom standigheden. Gebleken is, dat de kolen-aanvoer door de weersomstandigheden stil legging van de scheepvaart en ge brek aan spoorwegmateriaal ernstig wordt gestagneerd. De kolenhandelaren betrekken hun cokes weliswaar van de gasfabriek. Deze kan echter maar een beperkte hoeveelheid fabricecren. De lang durige vorstperiode heeft aan deze capaciteit hooge eischen gesteld. Het gevolg is, dat de voorraad is inge krompen, waardoor het noodig is met overleg te werk te gaan, zoodat verschillende handelaren, die de contractueel overeengekomen hoeveel heden reeds hebben afgenomen, voor- loopig niet meer voor levering in aanmerking komen. Aan de gasfabriek deelde men zelfs mede, dat het wel eens tot April zou kunnen duren, voordat deze handelaren van de gasfabriek weer nieuwe voorra den zouden kunnen betrekken. Men verzekerde echter, dat wan neer werkloozen of armlastigen met steunbonnen bij de gasfabriek komen, aanstonds cokes wordt verstrekt Heden bestond het Korps Lucht afweerdienst van den „Vrij willigen Landstorm één jaar. De afdeelin- gen Delft Zaanstreek en ’s-Gra- venhage hebben ter gelegenheid hiervan hedenmorgen gedéfileerd voor H.M. de Koningin, den opper bevelhebber van Land- en Zee macht en den minister Defensie.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17