Zware verliezen ter zee Winter het buitenland m "^AKKERTJE J.v.WiLLiGEN en ZONEN JUWELIERS meer Twee U-booten vernietigd Het verscherpte Duitsche optreden tegen neutrale schepen Byrd’s ontdekkingen Kantoren en fabrieken in Berlijn krijgen geen brandstoffen Fransche legerberichten /lllijd blijft U lekker eten bij de Bock Harrisons. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 FEBRUAW 1940- EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. van ENGELAND. Amerikaansche meeningen Duitsche tegenspraak. er FRANKRIJK. Deensch Ook een BELGIE. protest heeft Zie verder le blad, pafl. 3 Na tot zinken brengen van Britsche schepen bracht, slechts De „Hawkins” blijft nog 24 uur te Rio. De Britsche kruiser „Hawkins”, welke zich thans te Rio de Janeiro ophoudt, zal zijn verblijf tot 48 uur verlengen voor de uitvoering van kleine herstel lingen aan de machines. Britsche minister van oorlog in Frankrijk. De rijkscommissaris voor de kolen distributie heeft aan kolenhandelaars opdracht gegeven, dat voor kolenleve ranties in de eerste plaats in aanmer king komen gezinnen met kinderen tot 2 jaar en gezinnen met meer dan 4 personen. Hernieuwde sneeuwstormen en een sneeuwval, zóó hevig als men in Ber lijn de laatste tientallen jaren niet heeft meegemaakt, hebben urenlange vertragingen op de hoofdspoorwegen tengevolge gehad. In de voorsteden van Berlijn ligt de sneeuw drie voet hoog op de wegen. Duizenden Joden zijn door de autori teiten gemobiliseerd als sneeuwruim- ploegen, om de straten in het centrum der stad schoon te maken. Het Duitsche gezantschap te Oslo verklaart, dat in officieele kringen te Berlijn niets bekend is van een door Duitsch optreden tot zinken brengen van het Noorsche schip „Snestad”, het Zweedsche schip „Orania” en het be schieten van opvarenden van het Noor sche vaartuig „Enid”, die zich in de booten hadden begeven. De kantoren en zaken in Berlijn hebben hedenmorgen de aanzeg* ging gekregen, dat van heden af geen steenkolen, cokes of ander stookmateriaal aan eenig kantoor* of industriegebouw mag worden geleverd. Van vele kantoorgebouwen zal he denavond de kolenvoorraad uitge put zijn. Een industrieel verklaar de aan de United Press-correspon dent, dat vele fabrieken, waaronder zelfs enkele van oorlogstuig, geen kolen krijgen en dat in vele de laatste veertien dagen niet ge stookt is. De laatste dagen zijn ook vele Berlijnsche schouwburgen ge sloten, klaarblijkelijk omdat men niet in staat is ze verwarmen. Koude in Noord-Spanje. Geheel Noord-Spanje wordt door de felle koude geteisterd. Te Pamplona, waar het overdag nog 14 graden boven het vriespunt was, is het kwik gedu rende den nacht tot 5 graden beneden het vriespunt gedaald. Afweergeschut op Britsche schepen in de Noordzee. Volgens een verklaring van minister Churchill, zal ieder schip in de Noord zee van afweergeschut worden voor zien. 19.— 45.— De Duitsche schepen in Zuid-Amerika Er is weer een Duitsch stoomschip uit een Zuidamerikaansche haven ver trokken, namelijk het vrachtschip Uru guay (5846 ton) van de Hamburg-Zuid- Amerika Lijn. Het schip is uit Pernam buco uitgevaren met een lading koffie, spek, katoen en graan. De „Uruguay” was het laatste van tien Duitsche sche pen, welke in de haven van Pernambuco lagen. Tegelijkertijd is het vrachtschip „Kö nigsberg” (6466 ton) van de Nord Deut- scher Lloyd uit Belem in de Amazone- delta vertrokken. Later stopte dit schip bij het eiland Gaivota in afwachting van instructies uit Duitschland. De po sitie van het passagiersschip „La Co runa” (7414 ton) van de Hamburg- Zuid-Amerika Lijn, dat op 3 Februari van Rio de Janeiro naar Duitschland was vertrokken, is nog steeds onbekend. Duitschland wijst Panameesch protest inzake veiligheidszone af De Duitsche regeering heeft in een nota aan den minister van buitenland- sche zaken van Panama het protest van de hand gewezen, dat door den presi dent van Panama op 24 December 1939 werd ingediend en dat verband hield met de instelling van de veiligheidszone van 300 mijl langs de Amerikaansche staten. In het Duitsche antwoord op de nota, die na de onlangs gehouden Pan-Ameri- kaansche conferentie aan alle oorlogvoe renden is gezonden en waarin de aan dacht wordt gevestigd op het instellen van een veiligheidszone van 300 mijl rond de Amerikaansche staten, wordt naar Reuter meldt, o.m. gezegd, dat de Duitsche schepen zich zorgvuldig gehou den hebben aan de tot dusver geldende bepalingen van het .internationale recht en dat bijgevolg de Duitsche regeering de op 24 December j,l. door de Ameri kaansche regeeringen ingediende pro testen niet als gerechtvaardigd kan be schouwen. Gemeenschappelijk der Oslo-staten? In een artikel „gevaarlijke wateren” bespreekt „Dagens Nyheter” de tor- pedeering van het Zweedsche stoom schip „Dalaro”, dat uit een neutrale haven naar een neutrale haven ver trokken was, en het lot van de „Burger dijk”. Het blad herinnert aan het pro tocol van Londen van 1936, dat Duitschland onderteekend heeft en in beginsel erkend is door een jongste Uiteenzetting van de „Deutsche Allg. Ztg.” Het blad beveelt aan een ge meenschappelijk protest der Oslo-staten, gebaseerd op de Duitsche erkenning van het protocol van Londen, tegen de Duitsche oorlogsmethoden ter zee. Voorzorgen te Londen. Spoorwegstations en postkantoren in Londen en omgeving hebben een extra- bewaking gekregen en alle reservisten voor de bewakingsdiensten zijn vanmor gen vroeg opgeroepen. De oorzaak hier van is gelegen in het feit, dat de politie van Birmingham bij haar onderzoek naar de bomaanslagen vannacht ontdekt heeft, dat er bij het lersche republikein- sche leger plannen bestaan voor soort gelijke aanslagen in de hoofdstad. Leden van de bemanning van het Noorsche stoomschip „Enid”, dat drie weken geleden in de Noordzee is ge zonken, zijn in hun vaderland terug gekeerd. Zij verklaren, dat hun schip, dat van Noorwegen op weg was naar Ierland, zonder waarschuwing was ge torpedeerd, en dat zij zich in gevaar hebben bevonden, nadat zij hun schip met de booten hadden verlaten, daar deu duikboot granaten afvuurde. ten Een koopvaardijschip is buitge maakt en naar een Fransche haven op gebracht. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Gisteren bij het vallen van den nacht plaatselijke bedrijvigheid in de afdee- lingen, welke met den vijand in con tact zijn ten Oosten van de Saar.” De Engelsche controle ter zee. Shinwell heeft in het Lagerhuis aan Churchill gevraagd, of deze wist, dat begin Januari te Rotterdam vijf Duit sche schepen waren geweest en dat zich thans nog slechts een schip in de haven bevindt. Deze schepen vervoeren Duit sche steenkolen naar Noorsche en Zweedsche havens en keeren met ijzer erts terug. Churchill antwoordde hierop, dat de kustlijnen van Nederland en Duitsch land aan elkander grenzen. Het is geen gebrek aan ijver of inzicht, waardoor vijandelijke schepen tot nu toe aan be slag of vernietiging zijn ontkomen. Interneering van Duitsche vliegers in Denemarken. Vier Duitsche vliegers, die eenigen tijd geleden een noodlanding hebben gemaakt op de Faröer-eilanden, zijn met een regeeringsschip in een Deen- sche haven aangekomen. Reeds 24 vlie gers hebben op Deensch gebied nood landingen gemaakt. Zij zullen in een kamp geïnterneerd worden. Op de reede van Brest is een vis* schersvaartuig in botsing gekomen met een ander schip, tengevolge waarvan het met zijn vijf opvarenden in de diepte is verdwenen. RUU UW OUDE HORLOGE EENS IN! DE NIEUWE. WELKE WIJ UIT ZWITSER- W LAND ONTVINGEN ZIJN ZOO SIERLIJK GOED EN VOORDEELIG. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip van Philadelphia op weg was naar Rotterdam, toen het door een duikboot werd aangehouden. De com mandant van de duikboot heeft vluch tig de papieren nagezien en gezegd, dat het schip, dat een gemengde la ding aan ftoord had, ook contrabande vervoerde. Hij vroeg den Noorschen kapitein een verklaring te ondertee- kenen, dat de helft der goederen uit contrabande bestond. De kapitein wei gerde dat en voegde daaraan toe, dat de „Songa” van een neutrale haven kwam met een neutrale lading en op weg was naar een neutrale haven. De Duitsche commandant antwoord de, dat de „Songa” een Britsche con- trólehaven zou moeten aandoen en dat de lading aldaar ongetwijfeld zou wor den gelost. De kapitein antwoordde, dat hij geen bevelen had ontvangen een Britsche haven aan te doen, doch de Duitsche officier verklaarde, dat het schip zou worden getorpedeerd. Nadat de „Exeter” de haven was bin- nengekomén, begaf minister Churchill zich aan boord en sprak de bemanning toe. Ook de vlootbes. elhebber sir Dudley Pound en minister Simon waren aan wezig. De Britsche minister van oorlog, Stanley, is in het Britsche hoofdkwar tier in Frankrijk aangekomen. Hij zal daar enkele dagen als gast van den opperbevelhebber blijven. Engeland verwacht spoedig tweede phase van den oorlog Amerika en de gevolgen van de blokkade United Press meldt uit Washington: De ontstemming van de Vereenigde Staten over het vasthouden door Enge land op de blokkade contróle-plaatsen wordt thans gelijktijdig naar Duitsch land gericht, nadat laatstgenoemd land aankondigde, dat zulke schepen theoretisch als prooi voor de U-booten konden worden beschouwd. Men duid de aan, dat indien Duitschland welk schip van de Vereenigde Staten ook, dat door de Engelsche blokkade in bel- ligerente wateren gedwongen wordt, torpedeert, de Vereenigde Staten En geland zoowel als Duitschland daar voor verantwoordelijk zullen stellen. Nauwelijks had het Duitsche drei gement tot het nemen van represail les de Vereenigde Staten bereikt of Huil hield ijlings een conferentie met den Britschen ambassadeur, lord Lo thian, welke een uur duurde. De am bassadeur verklaarde, dat hij met Ca nada de mogelijkheid van de vestiging van een contrabande-contröle voor schepen van de Vereenigde Staten te St. Johns zou bespreken. Over een der- gelijken stap liepen reeds eenigen tijd geleden geruchten. Hij verklaarde, dat hij met Huil het geheele contrabande- probleem besproken had, doch dat er geen beslisingen bereikt waren. Senator Pittman beschreef de Duit sche verklaring als gewelddadig en illegaal, maar voegde eraan toe „het lot ligt binnen de macht van Engeland dit zeer ernstige gevaar te bezweren door er van af te zien, onze schepen te dwingen zich naar Engelsche ha vens te begeven”. Magnetische Zuidpool verschoven United Press meldt uit Washington: Van Byrds Zuidpool-expeditie werd radiotelegrafisch bericht ontvangen, dat in de omgeving van Queen Victo rialand waarnemingen gedaan zijn. Medegedeeld werd, dat de magnetische Zuidpool sinds de onderzoekingen van 1909 in Westelijke richting was gescho ven. Nadere mededeelinge.n hierom trent werden nog niet gegeven, daar men eerst nog verdere onder zoekingen en berekeningen hieromtrent wil doen. Er zij echter aan herinnerd, dat geleerden het er over eens zijn, dat de magnetische pool zich beweegt in een gebied van ongeveer 10 vier kante mijl en blijkbaar elk jaar een weinig verschuift. Verder deelde Byrd mede, dat hij ten Westen van klein-Amerika twee uitge doofde vulcanen ontdekt heeft. In Denemarken verwacht men ernstige gevolgen. De Deensche bladen brengen breed voerige berichten van hun Berlijnsche correspondenten, dat Duitschland door te beweren, dat het zinken van de „Burgerdijk” rechtmatig geschiedde daarmede alle neutrale schepen, welke van de eene neutrale haven naar de andere varen, gewaarschuwd heeft, dat zij indien zij een contróle-haven van de De uitlevering van Duitsche passa giers op Japansche schepen Tijdens de begrootingsdebatten in het Huis van Afgevaardigden te Tokio, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Arita, in antwoord op een inter pellatie verklaard, dat volledige goed keuring gehecht wordt aan de instruc ties, die door den Japanschen consul- generaal te San Francisco gegeven zijn aan den gezagvoerder van het mail schip „Asama Maru”, inhoudende, dat Duitsche passagiers moeten worden uit geleverd in geval Engelsche oorlogssche pen hun uitlevering met geweld van wa pens eischen Voorts verdedigde Arita het optreden van den gezagvoerder der „Asama Maru”, toen deze 21 Duitsche passagiers uitleverde, zooals dat door een Britschen kruiser werd geëischt. In Amerikaansche regeeringskringen werd gisteren verklaard, dat Duitsche duikbooten alleen dan Amerikaansche schepen, die noodgedwongen Britsche contrólehavens moesten aanloopen, wet tig tot zinken konden brengen, nadat vastgesteld was, dat de lading voor meer dan de helft bestond uit contra bande bestemd voor de vijanden van Duitschland. De Amerikaansche autoriteiten ma ken zich weinig ongerust over de ver klaring van Berlijn, waarin het torpe- deeren van de „Burgerdijk” wordt ver dedigd en gezegd wordt, dat Ameri kaansche schepen, welke in hetzelfde geval verkeeren, als slachtoffer zouden vallen. Op buitenlandsche zaken te Washing ton weigert men commentaar te geven op de berichten, dat Duitschland zich het „theoretisch recht” voorbehoudt Amerikaansche schepen op weg naar ge allieerde havens voor contrabande con trole te torpedeeren, meldt United Press. In diplomatieke kringen is men de meening toegedaan, dat deze Duit sche verklaring werd gedaan om het effect van het tot zinken brengen van de „Burgerdijk” te verkleinen. In offi cieele kringen is men van meening, dat waar zulk een handelwijze de oorzaak zou kunnen zijn van een verhaast deel nemen van Amerika aan den oorlog, Duitschland er wel voor zal oppassen een dergelijke daad te herhalen. Grieperig Leden van de bemanning van de „Enid” terug. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee der Duitsche duik booten, welke betrokken waren bij het tot zinken brengen van de Britsche schepen „Gretafield”, „British Triumph” (niet „Triumph” zooals eerst gemeld) en „Sultan Star”, vernietigd zijn. De U-boot, welke de „Sultan Star” tot zinken bracht, heeft haar slachtoffer slechts een half uur overleefd. Churchill over hulpverleening aan verongelukte Duitsche vliegers. Minister Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis, in antwoord op de vraag „of hij met het oog op het vermoor den van ongewapende zeelieden door Duitsche vliegers zou willen overwegen op te houden schepen te zenden om deze Duitsche vliegers op te pikken, wanneer hun vliegtuigen op zee om laag zijn geschoten”, gezegd: „Gewone instincten van menschelijkheid ver- eischen de redding op zee van man nen, indien zij door Britschef schepen tijdens hun dienst worden opgemerkt”. Hetzelfde gold, naar Churchill hier aan toevoegde, voor het uitzenden van schepen om hulp te verleenen. DE EVACUATIE VAN DE BURGER BEVOLKING. De minister van volksgezondheid, Jaspar, heeft gisteren in de Kamer het vraagstuk der evacuatie van de bur gerbevolking uiteengezet Hij verzekerde, dat de regeering all® maatregelen genomen heeft of nemen zal, welke in verband met ontruiming gen vereischt zouden zijn. De streketL waar de verplaatste bevolking zou overgebracht worden, zijn thans reed! afgebakend. Als er voldoende tijd is, zal het plan worden uitgevoerd. De minister wees op de groote moei lijkheden, verbonden aan de ontruimii>' gen, voornamelijk in geval van een onverhoedachen aanval. Immers, d® wegen en spoorlijnen mogen dan niet ingenomen worden door vluchtelingen. Bij een onverwachten aanval zou het trouwens practisch onmogelijk zijn tot bevolkmgsverplaatsingen over te gaan. De minister uitte tenslotte de hoop, dat België bulten het conflict zal kun nen blijven. Sneeuwstormen in Amerika. De zwaarste sneeuwstormen in Ame rika sedert tientallen jaren, hebben gisteren gewoed in de Atlantische sta ten. Bijna alle verkeer van schepen, vliegtuigen en spoorwegen was rtilge- legd. Duizenden auto’s strandden in de meters hoog opgewaaide sneeuw op de landwegen, talrijke personen worden vermist. In de stad New York alleen reeds zijn verscheidene honderden voetgangers gewond. In Pennsylvanië heeft een zware sneeuwstorm gewoed, de zwaarste sinds 38 jaar. Binnen en kele uren was Pittsburgh bedekt met een sneeuwlaag van een halven meter. In de staten New England en New York woei de sneeuw op sommige plaatsen tot een dikte van zeven meter op. In Ohio moesten de steenkoolmijnen ge sloten worden. In de streek tusschen Maine en Virginia zijn alle platteland- scholen gesloten. De fabriek van de Jubilee Metal Works in de Londensche voorstad Hounslow is door brand verwoest Het vuur ontstond, doordat werklieden, die aan het lasschen waren, witgloeiend metaal op een band magnésium lieten vallen, waardoor een regen van vonkel het gebouw snel in brand zette en de aanwezige magnesium en chemicaliën vlam vatten. De brand was binnen een omtrek van 16 k.m. waar te nemen. De brandweer geholpen door de hulp* brandweer bestreed het vuur, waar uit gesmolten metaaldeelen in de om geving neerkwamen. De bewoners van de huizen in de omgeving moesten uit foorzorg hun huizen verlaten. Er is geen officieele verklaring om trent de oorzaak van den brand, hoe wel deze met een zware explosie be gon, welke alle ruiten van de aangren zende huizen vernielde. Vier brand weerlieden werden gewond en in het ziekenhuis behandeld. Er wordt een onderzoek ingesteld of sabotage in het spel is. De parlementaire secretaris van het departement van voorlichting, sir Ed ward Grigg, heeft gisteren in een rede te Altrincham gezegd, dat spoedig een tweede phase van den oorlog zal begin nen. Het is mogelijk, dat Duitschland een groot offensief op touw zal zetten en indien dit zoo is, dan zal het Brit sche volk toonen wat het kan, evenals het vroeger heeft gedaan. Duitschland heeft het voordeel, dat het langer tijd heeft gehad zich voor te bereiden en zijn munitievoorraad is zeker zeer groot. Het zou van groote beteekenis zijn, wanneer de zorgvuldig voorbe reide hevige slag zou mislukken. Grigg zeide verder, dat indien de mi litaire macht van Duitschland niet wordt vernietigd, er geen toekomst voor Europa en Engeland bestaat, doch alleen vernedering en duisternis. Om te overwinnen heeft Engeland vier dingen noodig lo. een snelle uitbreiding van de strijdmacht, welke reeds zeer groot is 2o. een groote toename van de munitie-productie 3o. een sterken nationalen financieelen toe stand 4o. een levendigen uitvoer handel. DE BESPREKINGEN VAN ZALESKI TE LONDEN. Het korte verblijf van Zaleski, den Poolschen minister van buitenlandse!)® zaken, te Londen, is met volledig succes bekroond geworden, aldus meldt het Poolsche telegraafagentschap. Zaleski heeft belangrijke besprekin gen gevoerd met Chamberlain, Halifax, Churchill, Stanley en generaal Iron side. De „Exeter” te Plymouth teruggekeerd De Britsche kruiser „Exeter”, die heeft deelgenomen aan het gevecht te gen de „Admiral Graf Spee”, is van ochtend te Plymouth aangekomen. De minister van marine Churchill, was bij de aankomst tegenwoordig. De kruiser, die nogal gehavend uit den strijd is gekomen, werd door een groote menigte op de kade zeer enthou siast begroet. Verkeer tusschen Deensche eilanden thans over het ijs Uit Kopenhagen wordt gemeld Na dat het ijs de scheepvaart in alle Deen sche wateren onmogelijk heeft ge maakt, begon men het verkeer tus schen de landsdeelen over het ijs te organiseeren. Een stoombootmaatschappij Van de opvarenden zijn er gister avond 42 in een haven aan de Oost, kust van Engeland aan land gebracht, terwijl er, naar men gelooft, nog vijf vermist worden. De „British Triumph” was twee weken geleden ook al door een vijan delijk vliegtuig aangevallen. Twee-en-zeventig opvarenden van de „Sultan Star” zijn in een haven van de Westkust van Engeland aan land gebracht De kapitein verklaarde, dat een man, die zich in de machinekamer bevond, het leven verloren heeft, terwijl twee anderen licht gewond werden. De rest van de bemanning is veilig in Enge land teruggekeerd. Noorsch en een schip vergaan Een Duitsche duikboot is in Wil helmshaven aangekomen met twee overlevenden aan boord van het Noor sche stoomschip Eika”, groot 1503 ton, waarvan niets vernomen is sinds het buiten Kaap Finisterre was gezien op 27 Januari. De „Eika” was op weg van Spanje naar Noorwegen met een lading zout. Het schip had een be manning van 18 koppen aan boord. Volgens een draadloos bericht van een Noorsch schip, welks naam niet bekend gemaakt wordt, zijn vijf op varenden gered van het Deensche s.s. de tusschen enkele kleinere eilanden een passagiers- en goederendienst per auto geopend. Het verkeer over het ijs is geenszins van gevaar ontbloot. Tot dus ver zijn reeds drie automobielen in wakken terechtgekomen en verloren gegaan. Verliezen aan menschenlevens zijn echter niet voorgekomen. België heeft voldoende kolen. Sedert twee dagen heerscht in Bel gië opnieuw een koudegolf met tem peraturen van 20 graden vorst, terwijl ook sneeuw valt. Sinds December is het normale spoorwegverkeer niet her steld, het verkeer is echter niet on derbroken, behalve op de kanalen. De steenkoolvoorziening is verzekerd, aangezien er groote voorraden zijn, hoewel daar reeds een groot gat in is geslagen. In Januari is de steenkool- productie gestegen vergeleken met de vijf voorafgaande maanden. De nieuwe arbeidsregeling zal de maande!ijksche productie met 100.000 ton verhoogen. chroom v.a. 9.50 staal v.a. 23. goud v.a. 19.75 Ook de waterdichte zijn elegant UITSLUITEND GOEDE MERKEN. Ook het Britsche tankschip „British Triumph” (8500 ton), waarvan gis teren werd gemeld, dat het na een ex plosie was gezonken, blijkt te zijn ge torpedeerd. Twee bomontploffingen te Birmingham Kort voor middernacht deed zich 4 het centrum van Birmingham een s. plosie voor, welke aan de lersche ter. roristen toegeschreven wordt. Een per. soon werd gewond en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden, De explo. sie vond plaats bij een schoenwinkel De politie zette onmiddellijk de omge. ving af en ondervroeg de voetgangers en automobilisten. Het bleek, dat achter een vitrine van den schoenwinkel een tijdbom was geplaatst. Glasscherven vlogen tientallen meters in het rond In de voorstad Aston ontplofte een tweede bom, terwijl door de politie nog drie bommen, Welke niet geëxplodeerd waren, werden ontdekt. Het Fransche legerbericht gisteravond luidt Een aanval van den vijand Westen van de Saar is mislukt. Duitsch Onderzoek naar den ondergang van de „Songa” Te Bergen is een gerechtelijk onder zoek ingesteld naar aanleiding van de tot zinken brenging van het Noorsche s.s. „Songa” door een Duitsche duik boot. geallieerden onderweg aandoen reek, matig door een onderzeeër kunnen n,Olw den aangevallen. De correspondenten wijzen erop, dit een nieuw precedent schept, dat er naar doet uitzien, dat alle Scand^ vische handel hiermede is afgesn^ De scheepvaartmaatschappijen wor^ geklemd tusschen de met elkaar in str^ zijnde opvattingen van Duitschland f, de geallieerden met betrekking tot blokkade. Dientengevolge zal volgent correspondenten dit geval ernstige volgen voor de toekomst hebben. Protesten der Noorsth» bladen. De Noorsche bladen blijven scbcrp! protesteeren tegen de oorlogvoering ter zee in het bijzonder ten aan^ van de tot zinken brenging van sche. pen, welke op weg zijn van een neu- trale haven naar een andere neutrale haven. De „Sultan Star” (12.306 ton) werd gistermiddag getorpedeerd. Het Ame rikaansche radiostation Mackayradio ontving een S.O.S., waarin werd ge seind, dat de bemanning, bestaande uit 70 koppen, het schip verliet. „Martin Goldschmidt” buiten Noordwestkust van Schotland. ^afeteria*| brasserie DEN HAAG I 1 BRASSERIE (Achterom-ingang Passage) CAFEIERIA-HOTEL (Kamer fl. 1.77 p.p.) heeren 9.50 VIJF OPVARENDEN VAN VIS8CHBR8* VAARTUIG VERDRONKEN. FABRIEKSBRAND NA ONTPLOFFING. dames HOEK PIET HEIN-ZOUTMANSTRAAT HOEK PASSAGE SPUISTRAAT. HOTEL j AMSTERDAM

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2