Begrooting van voor 2 voor 5c. Onderwijs 1940 AKKERTJES 13en&dorp IB IR O S FINANCIEEL over De Eerste Kamer de plannen van minister Bolkestein TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. de Commentaar in Britsche kringen \'o DE NIEUWE LEENING De samenwerking der neutralen aan De handelsbesprekingen met Engeland 1 volle melk chocolade De ondergang van „Burgerdijk” De Fransche ambulance voor Finland Staatscommissie voor het ver leenen van financieelen steun het bijzonder hooger onderwijs verlangd INSCHRIJVING MAANDAG 26 DEZER Het aftreden van generaal Reynders In aan arantiel I Op doorreis te Amsterdam. voldoende vakken en bare overigens zoo ver- BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DE.POT5 De heer Wendelaar meent, dat de mobilisatieclubs het geschilpunt uitmaakten. den nog De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- Vitkeering op boter is. behoudens tus- over een De Nederlandsche stappen te Berlijn. Met den Parijschen trein is gister avond een groep leden van de ambu lance, welke in Frankrijk is uitgerust, om naar Finland gezonden te worden, te Amsterdam gearriveerd. Ondanks het feit, dat Frankrijk zelf in een oorlog gewikkeld is, had zich een groot aantal vrijwilligers en vrijwil ligsters aangemeld, om hulp te kunnen verleenen aan het tegen een zoo groote overmacht strijdende Finsche volk en zijn groote geldbedragen binnengeko men, om de ambulance van het noodige te kunnen voorzien, bedragen zoowel van vooraanstaande Franschen als van de in Frankrijk gevestigde Amerikanen en van het American Legion te Parijs. In de hal van het Parkhotel was een klein gezelschap Fransche dames, ele gant gekleed ook in haar khaki-uniform, en eenige Fransche dokters. In hun ge zelschap bevonden zich dr. K. Slotboom, chef van den geneeskundigen dienst der K.L.M., en de heer Charrier, vertegen woordiger van de Air France in Neder land. Leider van Deensche en Nederlandsche afkomst. De leider van de Fransche ambulance, dr. Tage van Holten Ellinger, is, zooals reeds uit den naam blijkt, zoowel van Deensche als van Nederlandsche af komst. Zijn adjudante, vicomtesse de la Rosière, die zelf zooveel heeft bijgedra gen aan de uitstekende uitrusting van de ambulance, bevond zich eveneens bij het gezelschap. onderwijs verbetering i 1 I i i I I i 1 I d 1 l 1 Met bevrediging hadden vele leden kennis genomen van de maatregelen, welke de Regeering weldra zal treffen om de kunstschatten van onze openbare musea tegen luchtaanvallen te bescher men. Zij hoopten, dat deze spoedig ten uitvoer zullen worden gebracht en de niet geheel veilige overgangstoestand, welke thans bestaat, weldra tot het ver leden zal behooren. Lager Onderwijs. De leerlingenschaal. Ten aanzien van de wenschelijkheid van verbetering der leerlingenschaal achtten versche dene leden het overbo dig opnieuw in beschouwingen te tre den. daar eenig nieuw licht op deze aan gelegenheid niet meer valt te werpen. Gisteren is gemeld, dat de Ned. Re geering naar aanleiding van de torpe- deering van de „Burgerdijk” reeds haar ernstige bedenkingen tegen deze daad aan de Duitsche regeering heeft kenbaar gemaakt in afwachting van het schrif telijk tot deze regeering te richten be toog. Men leze voor het laatste woord vertoog. Prachtige outillage. Onder de prachtige outillage, waar over deze ambulance beschikt, bevindt zich oun. een veldhospitaal van honderd bedden, een chirurgische afdeeling. waarin tegelijkertijd drie operaties kun nen worden verricht, een radiologische afdeeling, twaalf ambulance-auto’s en drie auto’s voor andere transportdoel- einden. De personeelbezetting bestaat uit twee Fransche chirurgen, een radio loog, een hoofdverpleegster met tien ge diplomeerde verpleegsters, van wie twee in het bezit zijn van haar vliegbrevet, en 26 chauffeurs en chauffeuses, de chauffeurs ten deele lid van het Ameri can Legion, de chauffeuses allen in het bezit van het diploma hulpverpleegster, en leden van de auto-transportafdeeling van het Fransche Roode Kruis. Behalve deze uitrusting beschikt de expeditie voorts over een door het In stituut Pasteur te Parijs geleverden voorraad van 60.000 ampullen, met een inhoud van 20 kubieke centimeer elk, verschillende sera en vaccines, voldoen de om het geheele Finsche leger in te De delegatie thans naar Parijs. De Nederlandsche handedsdeLegatie die reeds vier maanden te Londen on derhandelt over een regeling van het Nederlandsche handelsverkeer in tijd van oorlog, zal aan het eind van deze week naar Parijs oversteken, om daar de besprekingen voort te zetten. De on- derhandelingen met Londen zijn voor- loopig voltooid. Het gaat er nu om, om enkele punten die van speciaal belangvoor Frankrijk zijn, met de Fransche onderhandelaars te regelen, zoo meldt de „N.R.Crt.”. Hoe wel men zich nog niet aan voorspellin gen mag wagen, betreffende den tijd, die hiervoor noodig zal zijn, is er toch reden te hopen, dat overeenstemming zal worden bereikt. Het lijdt n.l. weinig twijf» 1, dat de groote lijnen van de met de Engelsche onderhandelaars over eengekomen regeling reeds de goedkeu ring van Parijs hebben ontvangen. Dat het te Parijs slechts om detail punten zal gaan, mag blijken uit het feit, dat de Nederlandsche delegatie het onwaarschijnlijk acht, dat zij na haar besprekingen te Parijs weer opnieuw met Londen zal moeten onderhandelen. Daaruit zal men wellicht mogen opma ken. dat er over de principieele punten van de regeling overeenstemming met beide oorlogvoerenden is bereikt. Geheel onafhankelijk met het voren staande, volgen hier nu nog de mede- deelingen, die de heer Lamping, direc teur van de Handelsaccoorden, gister- Sumner Welles ook naar ons land? De Amerikaansche gezant heeft ten departemente van Buitenlandsche Zaken toelichting gegeven betreffende de beteekenis van de reis naar Europa van onderstaatssecretaris Sumner Wel les, aldus de „Tel.”. De gezant heeft bij dit bezoek de denkbeelden van mi nister Cordell Hull om met de neutra len de voorwaarden te bestudeeren, welke als basis zouden kunnen dienen bekend varen Nederlandsche nimmer in buitenlandsch con- middag aan de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers te Londen heeft verstrekt. Na verteld te hebben dat hij aan het eind van deze week naar Parijs hoopt te vertrekken, zette hij het doel waarmee de delegatie naar Londen is gekomen, als volgt uiteen. De bedoeling van de onderhandelin- gen is een regeling te treffen, om: le, den aanvoer van de vo<r het Nederland sche bedrijfsleven noodige grondstoffen en voedingsmiddelen te verzekeren; 2de. den Nederlandschen handel met bellige- renten en neutralen in stand te houden; 3de de moeilijkheden die de Nederland sche scheepvaart door de maatregelen van de oorlogvoerenden in den weg worden gelegd, zooveel mogelijk te re- duceeren. Bij het nastreven van deze doelein den werden de onderhandelaars geleid door twee directieven; aan den eenen kant te zorgen, voor de handhaving van de Nederlandsche neutraliteitspolitiek; aan den anderen kant erkenning van de belligerente rechten, zooals die zijn vastgelegd in het internationale recht betreffende den oorlog ter zee. In ver band met de eerste van deze richtlijner de zorg voor onze neutraliteitspolitiek, legde de heer Lamping er den nadruk op. dat het resultaat van de onderhan- delingen niet belichaamd zal worden in een drievoudig verdrag met Engeland en Frankrijk. De heer Lamping verklaarde tevens, dat de regeling, wanneer zij eenmaal tot stand komt, niet zal raken aan de pro blemen. die uit de Engelsche controle op den Duitschen uitvoer zijn gerezen. Wat betreft den langen tijdsduur, dien de onderhandelingen in beslag hebben genomen, wees hij er nog op, dat de vraagstukken, waar men zich doorheen had moeten werken, uiteraard even tal rijk als gecompliceerd waren. Dat ver klaart ook, waarom tot nu slechts drie van de vele landen, die gelijksoor tige onderhandelingen met Engeland voeren, definitieve resultaten hebben bereikt. Een transport Duitsche locomotieven. United Press meldt uit Rio de Ja neiro Aan boord van het Nederland sche stoomschip „Zeeland” zijn in Bahia aangekomen dertien locomotie ven ven het weg, boord waarvan zij zich bevonden, moest naar Hamburg terugkeeren. uit Duitschland. Deze locomotie- waren oorspronkelijk reeds voor uitbreken van den oorlog onder- doch het Duitsche schip, aan waarvan zij zich Steun aan kunstenaars. Met belangstelling hadden verscheide ne leden gelezen, wat de minister in zijn memorie van antwoord op het voorloo- pig verslag van de Tweede Kamer mededeelt over den steun aan kunste naars. Met waardeering voor hetgeen geschiedt, waren zij niettemin van oor deel. dat Nederland ten deze nog steeds zeer weinig doet. Zij dachten aan het in stellen van een officieelen prijs voor letterkunde. De bezwaren, welke de mi nister tegen dit denkbeeld heeft geop perd. zijn naar hun meening. geenszins beslissend. Voorts vestigden zij de aandacht op de omstandigheid, dat de overheid aan- mcrk'-iiik meer zou kunnen doen en naar hun oordeel zou behooren te doen voor de ontwikkeling van de Neder landsche filmkunst. Aan het voorlooping verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is het volgende ontleend: Algemeen erkende men gaarne ’s mi nisters uitgebreide ervaring en groote verdiensten op het terrein van het on derwijs, terwijl ook verschillende le den hun instemming betuigden met vele zijner denkbeelden omtrent ver beteringen op dit gebied, alsook om trent de rechten van het bijzonder on derwijs. Deze leden betwijfelden echter of het den minister, gezien den slechts tweejarigen duur der loopende regee- ringsperiode en den toestand van ’s Rijks financiën zou zijn gegeven zijn denkbeelden te verwezenlijken, wes halve zij hem geen deelgenoot wilden maken van hun illusies op dit punt. Onderwijsvernieuwing. Naar verschillende leden opmerkten, zijn door het optreden van den minister inzonderheid twee algemeene vraag stukken sterker op den voorgrond ge treden: ten eerste dat van de „onder wijsvernieuwing” en ten tweede dat van de verhouding van openbaar en bij zonder onderwijs, van het karakter van het eerste en de financieele houding der overheid ten aanzien van het laat ste. Wanneer deze leden in dit ver band ook de door den minister in de vergadering van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond op 26 November j.l. gehouden rede hier ter sprake brach ten, dan wilden zij niet uit het oog verliezen, dat die rede geen ambtelijk karakter droeg en men verkeerd zou schentijdsche wijziging, voor de week doen haar als een soort van program van Ij LIZL 80 cent per k.g. (onveranderd). w zijn dikwijls het gevolg van kouvatten Goed zweelen en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zekert Door hun bijzondere samen stelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwij deren tevens de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Op elk "AKKERTJE" staat t AKKER-merk: Uw q Let U daarop vooral en laat U toch géén waardelooze na maak of imitaties aanoraten. Nog andere leden merkten op, dat de voorgenomen wettelijke regeling slechts een formeel karakter zal dra gen, en dus niet uitsluit, dat ten slotte de oplossing zal worden gezocht in aanvaarding van de zoogenaamde spel- ling-Marchant hetgeen zij ernstig zou den betreuren. De destijds met machts misbruik gestichte verwarring dreigt thans te worden bestendigd. i enten, 20.000 ampullen morphine en vele andere medische hulpmidde'en. De voorbereiding van deze expeditie heeft drie maanden geduurd. Een aantal leden is reeds naar Finland vertrokken, de anderen zullen dezer dagen uit Frankrijk vertrekken. De kerngroep, welke thans in Amsterdam gearriveerd is, zou hedenochtend vroeg per K.L.M. doorvliegen naar Stockholm, om van daar naar Finland te reizen. thans openlijk verkondigen. Deze kringen zijn van meening, dat het de bedoeling der Duitschers is, alle neutrale schepen op 1 de Noordzee, het Kanaal, de Golf van Biscaye en den Atlantischen Oceaan bevreesd te maken, Frankrijk en Groot- Brittannië aan te doen. Dit komt neer op het stellen van den eisch, dat de Scandinavische landen, alsook Nederland. België en landen, die handel drijven, via de Middelland- tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou sche Zee, er volkomen mede ophouden, Doos: 13 stuks-12 stuivers; 2stuks 2stuivers schepen uit te zenden, omdat de Duit sche bedreiging zóó ruim is, dat zij de scheepvaart op alle zeeën, welke toe gang geven tot de Westersche mogend heden, bedreigen. Zij wilden slechts blijk geven van hun ernstige teleurstelling over het feit, dat de minister in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer volstond met mede te deelen, deze kwestie vóór het ontwerpen van de begrooting voor 1941 onder de oogen te zullen zien hetgeen uiteraard ook zonder deze mededeeling zou moeten geschieden en ten deze op geenerlei wijze zelfs de geringste toezegging deed. Wat voorts de positie van de kwee- kelingen met akte betreft, die zelfstan dig een klasse waarnemen, merkten deze leden op. dat. indien de minister op dit punt geen voorstellen tot verbe tering wil doen, om niet aldus een on- gewenschten toestand te consolideeren, dit op zichzelf is toe te juichen, doch dan toch des te meer de verplichting zich opdringt, om op andere, meer doel treffende wijze, maatregelen tot verbe tering van den huidigen wantoestand te nemen. Andere leden konden het onder de huidige financieele omstandigheden ook dit kabinet moeilijk euvel duiden, dat het een verlaging van -de leerlingen schaal, welke, wil zij voldoende effect hebben, zeer belangrijke kosten zou medebrengen, niet verantwoord acht. Bescherming van kunstschatten tegen luchtaanvallen. Spellingregeling urgent. Met voldoening namen verschillende leden ervan kennis, dat een wetsont werp staat te worden ingediend om aan de regeling van de schrijfwijze der Nederlandsche taal een wettelijke ba sis te geven. Verscheidene leden verklaarden, in afwachting van dit wetsontwerp zich van beschouwingen over deze aangele genheid te willen onthouden, beschou wingen, welke trouwens, na al wat daarover reeds is geschreven en ge sproken, niets nieuws zouden kunnen bevatten. Huns inziens is deze materie „doodgepraat” en rest slechts het ne men van een beslissing. Mede met het oog op de komende examens achtten zij de kwestie zeer urgent. Andere leden merkten op. dat een wet. welke de Regeering zou machti gen de huns inziens bedenkelijke aan tasting van de spelling der Nederland sche taal te bestendigen, hun voor alsnog weinig aantrekkelijk voorkwam. officieel® kringen te Londen is geen verrassing gewekt door de Duit sche bedreiging, alle neutrale schepen te torpedeeren, welke den schijn heb ben, zich naar Groot-Brittannië te be geven of Britsche contrólehavens te doen. Langen tijd hebben de Duitschers neutrale schepen blootgesteld aan deze procedure, welke zij De mogelijkheid in convooi te varen. Te Londen heeft men alle vertrou wen, dat geen enkele neutrale mogend heid in feite zal worden afgeschrikt door een dergelijke bedreiging, welke slechts de Britsche opvatting versterkt, dat het grootste percentage veiligheid voor de geheele scheepvaart slechts ge legen is in geallieerde convooien. Naar aanleiding hiervan merkt men in bevoegde Nederlandsche kringen op „Zooals schepen vooi”. 15 tot 22 Februari vastgesteld op j te beschouwen. Het streven naar onderwijsvernieu- eveneens evenwel overtuigd, dat, zoolang de leer lingenschaal niet is herzien, tot de verwezenlijking van dit ideaal geen po gingen kunnen worden ondernomen. Sterke vereenvoudiging van de leer plannen, in dezen zin, dat het aankwee- ken van velerlei parate kennis wijkt voor degelijk onderricht in de hoofd- lichamelijke oefening op alle scholen, achtten en kele leden voorts dringend noodig. Naar aanleiding van de wisseling in het opperbevel van land- en zeemacht zegt in „Het Liberale Weekblad het Kamerlid mr. W. C. Wendelaar, dat er een meeningsverschil was, niet zoo zeer van technisch-militairen aard, maar vallende onder het begrip militair be leid. Dat verschil liep, naar de heer Wendelaar zegt, over het beleid te voe ren ten aanzien van de mobilisatie clubs, dat zijn vereenigingen van socia listische militairen, gesticht op initia tief van en geleid door de voormannen der S.D.A.P Van verschillende zijden werd den heer Wendelaar medegedeeld, dat gene raal Reijnders bezwaar gemaakt heeft tegen de oprichting van mobilisatie clubs, maar de Regeering zou de toe lating verlangd hebben. Het is niet aan te nemen, zegt het Kamerlid, dat mi nister Dijxhoorn uit zichzelf daarvan een vóorstander was. Men moet z.i. dus wel aannemen, dat, als het kabinet deze zaak heeft doorgezet en op de spits ge dreven. dit dan een gevolg is geweest van het optreden der sociaal-democra- tische ministers. Het is, naar de inlichtingen van den heer Wendelaar, deze zaak, die den emmer deed overloopen en tot het ont slag op verzoek leidde: Voorts schrijft de heer Wendelaar: „In welke richting de mobilisatie clubs zullen werKen, is het beste te zien uit een vragenlijst, welke de A.J.C. de socialistische jeugdorganisatie op 9 Januari j.l. aan haar gemobiliseerde leden heeft doen toekomen. In de lijst staat o.a.: Vraag 1. Wat heb je meegemaakt van het officieele O. en O.-werk? Vraag 2. Hoe is daarover je oordeel? Vraag 8 Op grond van welke feite lijke gegevens zou je kunnen pleiten voor verbetering van de geldelijke ver goeding voor ongehuwden? Vraag 12. Over welke zaken heb je ernstige klachten en waarom? Vraag 13. Wat heb je ons over geest in je onderdeel mede te deelen? Vraag 14. Kun je je oordeel voeding, kleeding en ligging met enkel woord geven? Het vragen naar klachten, klaart mr. Wendelaar, kweekt ontevre denheid en overigens komt dit alles in strijd met de handhaving van een goede krijgstucht. Het rapport van den duik- bootcommandant is nog niet binnen. Men telefoneert ons uit Berlijn: Over de „Burgerdijk” werd hedenmiddag in de persconferentie nog van bevoegde zijde opgemerkt, dat het verhaal van den kapitein, dat hij de duikboot voor een rots had aangezien, erg onwaar schijnlijk klinkt. De lezing van den eer sten officier werd evenwel geprezen. De Duitsche duikboot is nog niet terug en men wacht dus op het Duitsche ambte lijke rapport. i wing verdient huns inziens sympathie, vooral wanneer men ’t zoo formuleert als de minister deed in zijn bovenbedoel de rede en de noodzakelijke verbete ring van het onderwijs allereerst be schouwt als een langzaam voortgaand proces van practische hervorming. In het algemeen meenden zij er te gen te moeten waarschuwen, dat men bij het noodzakelijke en toe te juichen streven naar verbetering van het on derwijs zijn verwachtingen te hoog spant en niet voldoende rekening houdt met wat zoowel van den gemid delden leerling als van de gemiddel de leerkracht kan worden gevorderd. Het streven van den minister het Onderwijs meer te individualiseeren dan tot heden mogelijk is, vond bij een aantal andere leden waardeering. Zij waren er van Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs. Eenige leden, die ook ten vorigen jare hun geringe voldoening uitspra ken over de resultaten van het mid delbaar onderwijs, dat de leerlingen in vele gevallen met onvoldoende ver werking van de leerstof en weinig zelfstandigheid in hun denken aan de practijk of het hooger onderwijs af levert, herhaalden hun klacht tegen over den tegenwoordigen bewindsman, met wiens inzichten, zooals deze voor zijn optreden herhaaldelijk ter open kennis zijn gebracht, zij in het algemeen instemden. Zij drongen opnieuw aan op verbe tering van het onderwijs in het Neder- landsch. Verscheidene leden betreurden, dat ook het middelbaar en het voorberei dend hooger onderwijs lijden onder de te sterke bezetting van de klassen, terwijl bovendien vele leeraren met een overmatig aantal lesuren zijn be last. Zoodra, aldus deze leden, de nood zakelijke verlaging van de leerlingen schaal voor het lager onderwijs wordt ingevoerd, zal ook bij het middelbaar en voorbereidend hooger een daarbij aansluitende moeten worden bevorderd. voor den economischen wederopbouw van Europa na den oorlog, nader uit eengezet. In bevoegde kringen wordt er rekening mede gehouden, dat Sumner Welles, evenals Brussel, ook den Haag zal aandoen tijdens zijn rondreis door Europa, welke zooals men weet in Rome zal aanvangen en loopen over Berlijn, Parijs en Londen. In het prospectus van de vrijwillige 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening 1940 II uitgegeven krachtens de zoo juist aange nomen Leeningwet 1940, groot nominaal 300 millioen, staat vermeld, dat de lee- ning is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder van 1000, 500 en 100. De cou pons zijn betaalbaar 1 April en 1 October. Dc leening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren. Te beginnen met het jaar 1941 wordt telken jare op 1 April een aantal schuldbewijzen, bij loting aan gewezen, a pari afgelost. Jaarlijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 2,5 pCt. van het bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan ten allen tijde plaats hebben. De koers van uitgifte is 100 pCt. De schuldbewijzen met de daarbij be- hoorende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belastin gen, welke van schuldbewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoo- rende coupons mochten worden geheven. (Deze bepaling sluit niet in eeqrvrijstelling van de persoonlijke belastingen naar in komen en vermogen). De inschrijving wordt opengesteld Maan dag 26 Februari bij een aantal der voor naamste banken te Amsterdam, Rotterdam en hier ter stede en bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore van inschrijving op Vrijdag 8 Maart 1940, vóór 12.30 uur nam. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het landsbelang eischt, dat de vrijwillige leening zal slagen. Het prospectus bevat een aanbeveling, waarin er op gewezen wordt, dat dit het grootste bedrag is, dat in 20 jaar aan „nieuw geld” door de Regeering aan het publiek gevraagd is. De mobilisatie, die bestemd is ons land voor de vreeselijkste rampen te behoeden, verslindt dagelijks schatten geld. De uit gaven, waartoe zij noopt, kunnen niet lan ger op ook maar eenigszins bevredigende wijze gefinancierd worden, indien de top zware vlottende schuld, welke de achter liggende crisisjaren ons nagelaten hebben, niet aanmerkelijk wordt gereduceerd. Daarom zullen wij thans allen onze schouders er onder zetten om, al kost het dan inspanning, het gevraagde geld bijeen te brengen. Daar het aangevraagde geld er in ieder geval komen moet, heeft de wetgever be sloten, dat, indien onverhoopt de vrijwil lige leening niet tot een bevredigend resul taat mocht leiden, een gedwongen 3 pCt. leening zal worden uitgeschreven, waar aan zij zullen moeten deelnemen, die niet of niet voldoende in de vrijwillige leening hebben ingeschreven. Daartoe mag het echter niet komen. Het landsbelang eischt, dat de vrijwillige lee ning zal slagen. De 26ste Februari bevestige de paraat heid van ons land. Aan elk recepis, dat bij storting van het verschuldigde bedrag zal worden uitge reikt, bevindt zich een stortingbewijs tot het bedrag van dat recepis. In geval tot een gedwongen leening wordt overgegaan, kunnen deze stortingsbewijzen worden af gescheiden en dienen ter voldoening aan de verplichting tot storting op die leening, tot het bedrag daarin vermeld. Beleening bij de Neder» landsche Bank. Naar wij van de Nederlandsche Bank vernemen, is zij, in verband met het bij zondere karakter van de uit te geven lee ning, bereid voor hen, die bij de te ver richten stortingen liquiditeitsmoeilijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen, het verkrijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De bank heeft hieraan de voorwaarde verbonden, dat de gegadigden vooraf schriftelijk een verklaring afleggen. Betaling met recepissen der vorige leening. Bij de storting op deze nieuwe Staats leening, zullen recepissen der 4 pCt Nederlandsche Staatsleening 1940 (uitge geven krachtens de Leeningwetten 1936 en 1939) voor hun nominaal bedrag in betaling worden aangenomen. Wegens op- geloopen rente op deze stukken zal wor den uitgekeerd per recepis van 1000 /?.44, van ƒ500 ƒ3.72 en van ƒ100 ƒ0.74. De tot storting te bezigen recepissen moe ten naar volgorde vermeld worden op een onderteekende nummerlijst, bij de in- schrijvingskantoren kosteloos verkrijg baar. Belastingbetaling met schuldbewijzen. Naar wij vernemen, zal een speciale regeling worden ontworpen voor de uit voering van het bij amendement in de zoo juist aangenomen Leeningwet aange brachte artikel 7 lid 2, waarin wordt be paald, dat aan houders van schuldbewij zen van de 4 pCt. Staatsleening 1940, die deze schuldbewijzen hebben verkregen krachtens persoonlijke inschrijving, op hun verzoek op de nieuwe schuldbewijzen wordt aangeteekend, dat deze in beta ling worden aangenomen ter voldoening van de aanslagen in de vermogensbelas ting en de verdedigingsbelasting I. Hoogerv Onderwijs. Verschillende leden hadden met leedwezen kennis genomen van ’s mi nisters afwijzend standpunt omtrent het in overweging nemen van het vraagstuk van het verleenen van financieelen steun aan het bijzonder hooger onderwijs. Zij wilden den minister ernstig in overweging geven, de instelling te be vorderen van een Staatscommissie, die op niet te langen termijn dit vraag stuk onder de oogen zou kunnen zien. dit voorbehoud volkomen juist. Het spreekt vanzelf, dat hierbij alleen ge dacht is aan saldi, waarover men de vrije beschikking heeft. De leden, die zich aansloten bij het betoog, door het lid der Tweede Ka mer. den heer Rost van Tonningen, bij de openbare beraadslaging over het wetsontwerp gehouden, kan de mi- minister niet geheel in hun gedachten gang volgen, al is hij het wèl ééns met hun opmerking, dat het thans plicht is te bezuinigen, de consumptie in te perken, de productie van kapitaalgoe deren te bevorderen en belastingver- zwaring in te voeren. Tegen het opnemen in de leening van een conversieverbod gedurende een aantal jaren zou de minister ernstig bezwaar gehad hebben. Het Rijk heeft van de gelegenheid tot con versie nooit anders dan een redelijk gebruik gemaakt. Bij deze leening zal, zooals de mi nister in de Tweede Kamer reeds mee deelde. de provisie van ¥4 moeten worden gehandhaafd. De toepassing van artikel 16 ten aan zien van hen. die bezitters zijn van een vermogen in blooten eigendom, zal niet tot moeilijkheden behoeven te leider. In de gevallen, waarin deze positie in derdaad tot onbillijkheid zou aanlei ding geven, stelt dé minister zich voor, indien het onverhoopt tot een gedwon gen leening mocht komen, van de ver plichting tot deelneming ontheffing te verleenen. Imp.-.Nederlond HART NIBBRIG GREEVE N v DEN HAAG PARKSTRAAT 91o TEL 117642

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10