het weer op zondag De oorlog Europa m I de winter zal nog niet wijken BUITENLAND de STADSNIEUWS TELEGRAMMEN BINNENLAND I De oorzaken van koudegolf VIJFDE BLAD. met DE AMBULANCE VOOR FINLAND PRINS BERNHARD ONAANGENAAM AVONTUUR van ^•onomisch, cultureel GöRING’S REDE I I I Kolenbijslag opnieuw verlengd Souvenir van de gebroeders de Witt in Johannesburg gevonden Officieele mededeeling Stockholm Tekst niet in de Duitsche ochtendbladen FINSCHE REGEER1NG VRAAGT MILITAIRE HULP ZWEDEN WIJST HET FINSCHE VERZOEK AF NIEUWE RUSSISCHE AANVALLEN AFGESLAGEN r r NA VERLOF NIET NAAR ZIJN GARNIZOEN TERUGGEKEERD DE IJSBAAN AAN DE SPORTLAAN I flOUNO" een week Dr. Winckel brengt rapport uit Twee divisies noodig STOCKHOLM, 16 Februari. (Reu ter). Naar „Aftenbladet” meldt, heeft de Finsche regeering ver klaard, dat Finland niet alleen stand kan houden en óf over 2 di visies vrijwilligers van Zweden of elders moet beschikken, óf zich om hulp tot de Westelijke mogend heden moet wenden. Volgens een Italiaanschen geleerde zijn het de zonnevlekken en de artilleriebombardementen De verhouding tusschen België en Nederland DOOR HET IJS GEZAKT KENNISGEVINGEN Hinderwet. WEDEROM DOOI van buitengewone or ELK BLIKJE BEVINDEN ZICH VELERLEI KNAX-RECEKTM UK'iO 07J* (Nadruk verboden.) gc- aan de zes VERKRIJGBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS BIJEENKOMST ANTI-VIVISECTIE STICHTING. De Anti-Vivisectie Stichting hield gis teren een bijeenkomst in haar gebouw aan de Stadhouderslaan alwaar de heer J G. Mieremet een causerie hield over „Aardstralen, wichelroede en onze ge zondheid”. Spr. eindigde met een op wekking aan de Nederlandsche Regee- ring om door maatregelen belangrijke oppervlakken stralingsvrij te maken, iets wat hij mogelijk achtte. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND De afdeeling den Haag van den Vrij zinnig Democratischen Bond had gis teravond een ledenvergadering belegd, welke zeer druk was bezocht en waarin de drie vrijzinnig-democratische Raads leden, de heeren mr. A. M. Joekes, M. Joëls jr. en ir. J. Lely, spraken over „De Haagsche gemeentepolitiek”. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door een zestal leden gebruik werd gemaakt. HAAGSCHE AFDEELING R. K. VOLKSBOND. BERLIJN, 16 Februari. (Eigen Tel.) De tekst van Göring's rede verscheen tot ieders verwondering hedenochtend niet in de Duitsche pers. Er liepen reeds geruchten over verschil van meening, vooral omdat de „Völkische Beobach- ter” mededeelde, zich morgen grondig met de rede te zullen bezig houden. De >,B.Z. am Mittag” heeft evenwel den tekst gebracht en de andere bladen zul len dit voorbeeld vanavond volgen. Men noemt hier de rede openhartig en over- u inningsbewust. Een den dat 7 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I k De banen van de Nieuwe ’s-Graven- hoogsche IJsvereeniging aan de Sport- laan waren heden den geheelen dag voor het publiek geopend. Ook vanavond is de baan open. 0 1 k 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 e. )1 i6 De minister van Sociale Zaken heeft besloten, den termijn gedurende welken de extra brandstoffenbijslag aan steuntrekkende werkloozen wordt verstrekt, nogmaals met een week te verlengen. naam Jan de Wit(t) heeft aangenomen. Gedurende den tweeden vrijheidsoor log zijn waardevolle familiepapieren en een boek over de geschiedenis van de de Witts, welke in het bezit waren van den vader van den thans tachtigjari- gen nakomeling, verloren geraakt. Oostersch instituut. Het bestuur van het Oostersch in- stuut te Leiden, is, na het overlijden van prof. Wensinck en het uittreden van mr. van Ossenbruggen en prof. Vogel, weer aangevuld en bestaat thans uit: jhr. mr. A. C. D. de Graeff, voor- zite, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysin- ga, mr. K. P. van der Mandele, pen- ningmeeester, prof. dr. J. H. Kramers, dr. A. D. A. de Kat Angelino en prof, dr. N. J. Krom, secretaris. Woonde vergadering bij van commissie uit den Economischen Raad. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden ochtend een vergadering bijgewoond van de commissie uit den Economi schen Raad, ingesteld ter behandeling van het verzoek om advies inzake het prijsvraagstuk, welke commissie heden een bijeenkomst hield. Vervolgens heeft Z.K.H. een vergade ring bijgewoond van den centralen raad van advies voor de ontwikkeling en ontspanning van militairen. Het communiqué zegt nog, dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken van Zweedsche zijde werd her innerd aan de richtsnoeren voor de Zweedsche hulp aan Finland, zooals die zijn uiteengezet in een rede van den eersten minister in den Rijksdag op 17 Januari en daar algemeen werden goedgekeurd. In dit standpunt, aldus het communiqué, is geen verandering gekomen. HELSINKI, 16 Februari. (Havas.) Alle nieuwe Russische aanvallen werden Woensdag op de landengte van Karelië afgeslagen. De Finsche luchtmacht heeft in 48 uur tijds 34 Russische vliegtuigen om laag geschoten. Naar men meldt, neemt de hevigheid van den Russischen aanval af. HELSINKI, 16 Februari. (U.P.) officieele woordvoerder deelde United Press-correspondent mede, de Russische aanvallen nergens werke lijk de Mannerheimlinie zelf getroffen hebben. Hoe diep de linie is van de vooruitgeschoven posities, is niet be kend. Zij worden met aanzienlijk min der moeite behouden dan de hoofdposi ties en de belangrijkste wapens zijn het anti-tankgeschut, de machinegeweren ejj de welbekende Finsche machincpisloleau United Press meldt uit Rome De weerkundige Refaelé Bendandi verklaarde, dat volgens hem de huidige koudegolf, welke Europa teistert door de zonnevlekken en de artillerie-bom- bardementen veroorzaakt werd. Hij voegde hieraan toe, dat de koudegolf nog wel eenigen tijd voort zal duren. .,Er zijn twee voorname oorzaken van de huidige koudegolf’, zoo zeide hij, „ten eerste de uitzonderlijke activiteit van de zon, welke de werkelijke rege laar van alle meteorologische omstan digheden is. De zonnevlekken, welke gedurende eenigen tijd zeldzaam waren geworden, zijn onlangs weer versche nen. De zonnestralen hebben bijzondere uitwerking op onze atmosfeer en uit breiding van het polaire front veroor zaakt. Koude stroomingen ontstaan Het gouden jubileum. Het gouden jubileum van de Haag sche afdeeling van den R. K. Volks bond zal Zondag 7 April behalve ker kelijk, ook herdacht worden in een feestvergadering in den Dierentuin. In deze bijeenkomst zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, het woord voeren. Soldaat door militaire politie aangehouden In de binnenstad is hedenmorgen eenige beroering gewekt door den 26-ja- rigen dienstplichtigen soldaat S., die, na dat hij eenige dagen verlof in de resi dentie had doorgebracht, niet naar zijn garnizoen was teruggekeerd. De militaire politie die van zijn weg blijven in kennis was gesteld liet in de residentie een onderzoek instellen, dat hedenmorgen tot resultaat had, dat men er achter kwam, dat S. in burger rond wandelde. Toen men inlichtingen kreeg, dat hij zich in een café aan de Varkens- markt bevond, trokken eenige man schappen van de militaire politie er op uit om hem aan te houden. S. bleek er echter weinig voor te voelen om zonder meer aan de uitnoodiging om mee te gaan, gevolg te geven en toen de korpo raal van de militaire politie hem wilde arresteeren, beging hij zelfs de dwaas heid dezen een stevigen klap te geven, waarna hij het op een loopen zette. De manschappen van de militaire politie plegen echter in alle opzichten lichame lijk goed getraind te zijn, zoodat de voorsprong spoedig was ingehaald. Sa men met een politie-agent slaagde de korporaal er in S. te arresteeren, waar bij deze een nieuwe poging om verzet te plegen aanstonds moest bekoopen met eenige rake tikken, die hem alle verdere lust tot verzet wel ontnamen. Hij werd geboeid naar het politiebu reau aan de Prinsestraat overgebracht, vanwaar hij later per auto verder is ge transporteerd. Het gebeurde trok veel belangstelling. volkskunst mee- dezen avond ver- vele wetenswaar- InHotel de Oude Doelen heeft zijn intrek genomen mr. C. G. W. H. baron van Boetselaer van Ooster- hout, gezantschapsraad bij Hr. Ms ge zantschap te Berlijn. Op den ontspanningsavond voor militairen in Musica door de plaat selijke commissie O. en O. van den Alg. Ned. Dillettanten Tooneelbond gegeven, werd de begeleiding aan de piano ver zorgd door -den heer Henk Pccreboom. Dr. Winckel heeft vanmorgen in de hoofdbestuursvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis, welke door Z.K.H. Prinses Juliana werd bijgewoond, rapport uitge bracht over zijn reis naar Finland. Mededeelingen over het besprokene waren niet te verkrijgen. Wij verne men echter, dat zeer binnenkort in een vergadering van de speciale ambulan- ce-commissie een beslissing over de samenstelling van den staf van de uit te zenden ambulance zal worden geno men. Prinses Juliana is vanmiddag naar Baarn teruggekeerd. k— gAAüSCHE COURANT Vrijdag 16 Februari 1940 No. 17495. Merkwaardig erfstuk. Ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van een zekeren Dirk Jo hannes de Witt te Johannesburg is aan het licht gekomen, dat deze een zeer merkwaardig familie-erfstuk in zijn be zit heeft, n.l. een bronzen medaille in houten étui, welke de heidenloopbaan en het tragische einde van de gebroe ders de Witt in herinnering roept, al dus verneemt het te Johannesburg ver schijnende blad „Die Vaderland”. Een opschrift in het latijn op de me daille luidt aldus: „Cornelius de Witt natus 1623. Johannes de Witt natus 1625. „Hic armis. ille toga maximus”. het geen wil zeggen: Cornelis de Witt, geboren in 1623, Jan de Witt, geboren in 1625, de een was groot met de wa penen, de ander was groot als staats man. Op de keerzijde van de medaille zijn twee mannen afgebeeld, liggende op den grond, terwijl een veelhoofdig monster hen vertrapt, een voorstelling van den smadelijken dood der gebroe ders in 1672. De raadspensionnaris Jan de Witt was een rechtstreeksche voorzaat van den zegsman van genoemd blad, die bezitter is van het kostbare gedenk stuk. Een zoon van Jan de Witt was n.l. later scheepskapitein in Engelschen dienst en in het begin der 18e eeuw heeft John White, een zoon of klein zoon van den raadspensionnaris, zich met zijn vrouw, Maria Adriaanse, aan tUeel Op het Taatste ®en zij bericht, r ’er8*Mng niet door Zoodoende* weten atnbtenaren i peering inneemt, naderend einde dan eenigen tijd geleden, oorzaak den winter in Midden-Europa vast houdt, net zoolang, totdat men zal gaan inzien, dat wij niet slechts met een opmerkelijk koudon winter, maar met een natuurkundig verschijnsel beteekenis hebben te doen. Het is overigens moeilijk te zeggen, wat meer indruk maakt, de lange duur van den winter, de buitengewoon lage temperaturen of de enorme hoeveelheden sneeuw, welke over Europa vallen, of uiteindelijk de gevolgen van den strengen winter. Nog steeds kan men op grond van den algemeenen weerstoestand ver wachten, dat de vorst voorloopig zal aanhouden. Wel zullen wij daarbij rekening moeten houden met het vrij gevorderde jaargetijde, waarin twee nieuwe elementen invloed krijgen op het verloop van de tempera tuur, n.l. de langer wordende dag. welke meer invloed geeft van de zonnewarmte, en de kortere nachten, waarin de warmte-uitstraling een geringere rol gaat spelen, en eindelijk de omstandigheid, dat in dezen tijd van het jaar de Noordewinden de overhand krijgen, hetgeen tot een verzachting van de vorst, vooral aan de Noordzeekust aanleiding geeft. Noordenwind is n.l. in den winter niet zoo streng koud als Oostelijke wind. Tevoren hadden wij strenge vorst door de samenwerking van uit straling en aanvoer van Siberisch koude lucht uit het Oosten. Aan het einde der week zullen Noordelijke winden zeker een rol gaan spelen, hetgeen aan het weer een min of meer buiig karakter zal geven, zoodat we nog meer sneeuw en vrij sterke temperatuurschommelingen kunnen verwachten. In het midden van de week was de vorst in het Oosten weer zeer streng geworden, hetgeen voor ons beteekent, dat de winter nog lang niet uit is. BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN. B. en W. bevelen den Gemeenteraad aan ter benoeming tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de hoogere burgerscholen met 5- jarigen cursus J. Dek, te Leiden tijdelijk leerares in de handelsweten- schappen aan de hoogere burgerschool voor meisjes mej. M. H. van Mieren Loovenstijn, alhier. Voorts stellen B. en W. den Raad voor, aan A. H. Hattink op zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van tijdelijk leeraar in het boekhouden en het handelsreke- nen aan de gemeentelijke handels- avandscholen met ingang van 16 April 1940. SKI’S VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Het Finsche Roode Kruis heeft drin gend behoefte aan ski’s. Wie voor dit goede werk nog een paar stevige lat ten beschikbaar mocht hebben, moge woten, dat de heeren Ruys en Co., Korte Vijverberg 5 alhier, zich bereid verklaard hebben op verzoek, de al daar af te leveren ski’s voor het Fin sche Roode Kruis gratis en belange loos te expedieeren. Twee broertjes, de 7-jarige Bartje en de 12-jarige Jaap, wonende op de Slachthuiskade, hadden zich vanoch tend omstreeks 8 uur op het ijs in het Laakkanaal, ter hoogte van de Gou- driaankade, gewaagd. Het ijs hield op een gegeven oogenblik de jochies niet meer. Zij gingen kopje onder. Drie burgers schoten te hulp en moesten zich ten deele te water begeven. Met behulp van een ladder konden de jon gens gered worden. Een brugwachter bracht Jaap naar huis, terwijl Bartje in een huis aan de Goudriaankade werd binnengebracht en in bed werd gestopt. STOCKHOLM, 16 Februari (Reuter). Vanmiddag is een officieel Zweedsch communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd „De Zweedsche regeering heeft bij verschillende gelegenheden verzoeken van de Finsche regeering om levering van benoodigdheden ontvan gen. In het algemeen zijn deze verzoe ken ingewilligd. Het vraagstuk van de verzorging van gewonden en invaliden uit Finland in Zweden en van het over brengen van burgerarbeiders van Zwe den naar Finland heeft geleid tot zekere maatregelen, die reeds zijn genomen. Tijdens hun bezoeken aan Stockholm hebben leden van de Finsche regeering het vraagstuk van hulpverleening door het beschikbaar stellen van manschap pen opgeworpen. Het laatst gebeurde dat op 13 Februari, toen de Finsche mi nister van buitenlandsche zaken over dit onderwerp een bespreking had met den Zweedschcn minister-president, mi nister van buitenlandsche zaken, en mi nister van defensie. Bij die gelegenheid sneed Tanner de kwestie van het zen den van Zweedsche troepen naar Fin land aan”. Het communiqué vervolgt dan met de mededeeling, dat Zweden het verzoek om directe militaire hulp heeft afgewezen. Handwerkende dames. Gisteren publiceerden wij een foto van handwerkende dames, die eveneens van papier, dekens vervaardigen. Het betreft hier inwonendyn van het Johan- nahuis aan den Schouwweg te Wasse naar. en W tnaken bekend, dat zij aan C. .noorne jr. vergunning hebben verleend het uitbreiden van de door electromo- ren gedreven boek- en handelsdrukkerij ^.tigd in het perceel van Limburg ^tuinstraat no. 213a. 'dat aan 6- K Dreyer vergunning whben verleend tot het uitbreiden van het 'itsbedrijf met door electromotoren ge- Cen werktuigen gevestigd in het per- r [^an '-an Meerdervoort no. 287. k dat zij aan de N.V. „Thabur” Industrieele Technische Handelsmaatschappij N.V Lanning hebben verleend tot het uit- van de door electromotoren gedre- metaalbewerkingsinrichting. galvani- jr-inrichtinS en verfspuiterij in de per- £len WaMorpstraat nos. 38 en 40. Gevonden voorwerpen AanweziJ? aan het hoofdbureau van po litie Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen OP alle werkdagen, telefonisch al- i-en tusschen 10 30 en 12 uur en monde- tusschen 12.30 en 2.30 uur: eet br. ledige kinderportemonnaie met -itsiiiiting’ een zw. vulpen, een autobus- hjrttnv mej E. M. Zuur, Wassenaar; een lorgnet (hoornen montuur), een „Ven- jex" vulpen, een ongemerkt damesrijwiel, l Kjksdistributieküarten. een bl. school- étui tne( tohoud, 12 rol closetpapier een jeerenrijwiel J.RC, een aquarel een paar lage damesschoenen, een br actetasch jj! damesregen.ias, diverse handschoenen, ceintuurs sleutels en rijwielbelastingmer- de Kaap gevestigd, waar hij weer den ten. Bij de navolgende ingezetenen: een bl. zeemlederen heerenhandschoen, Keizer, Sneeuwbalstraat 131; een dames- iMHHWie met inhoud, v. Zwet, Val- tenboschkade 540; een sleutelring met 2 sleutels, Litzouw, Kortenbosch 102; een jeerenrijwiel merk Gazelle, Hoenstok, K Haven 472; een ongemerkt heerenrij- ,nel 12391, Kramer, Wapenveldestraat 32; een bouvier Schwarts, Tak v. Poortvliet- straat 70: een sleetje, Endlich, Engelen- burgstraat 159: een met. broche model pro- peller, Camfferman, Ger. Doustraat 30; ea ongem. heerenrijwiel 52033, Frens, geoftskade 70; een heerenhandschoen ijechts), Blom, Kootwijkstraat 181; een rig met 3 sleutels w.o. een Lips No. (1(56, Gerrits, v Bassenstraat 44; een kl. inaportemonnaic inh. ƒ0.17, Zwartlaan, Ddagoastraat 16; een led. bivakmuts, Hayes, Terwestenstraat 98; een rood led prtemonnaie met inhoud, Sagel, Braga- straat 50; een ongem. heerenrijwiel 56289, Vonk, v Ravesteynstraat 232; 3 katten, Dierenkliniek. Wesselsstraat 34; een kop van benzinelamp, v. d. Rest, Fisherstraat 176; een bankbiljet, v Vloten, v. Miere- veltstraat 6c, een ongemerkt heerenrij wiel, Verbeek. Hattemlaan 134; 3 katten, Rossujölder, Calandplein 19; 2 paar bruin wollen sokken, Dessing, Lekstraat 171; een zw. hond met witte vlek op borst. Zwier, v. GaeAekestin >t 19, Voorburg; een rij- widbelastingmei k, Wissenburgh, v d. Ca- pellenstraat 8; een Maltheser leeuwtje, Domerik, Damsigtstraat 68, Voorburg; een bruinbtawerk. v. Heusden, Goudenregen- straat 81; een paar schaatsen, Vrouwen- velder,Hendrik v Deventerstraat 168; een slede, v Hbergen. Malakkastraat 96; een nieuw rjnnelbnitenband merk „Globe- trotter”. Rwr phorst. Newtonstraat 371; een fetWfPrtemonnaie inh. ƒ0 16 en tram- kaart, Jwtit r gebouw „Petrolea”; een spa niel, bruin met wit (teef). Hoos, Alexan- derplein Sa; een ring met 3 sleutels, w o. een Ltosieutel 11528. Kuyt, Koppelstok- straat M2: een sleutel (Jowil), Berends. Roerstraat 1; een donkerblauw kinder bedje E.D, Nauta Badhuisstraat 9; twee taiwritte spaniels, v. Boven, sousterrain tafelhoek weg 59 (van 7 uur); een ml koralen armband, verm. gouden slot, M, Gev Deynootstraat 13; een br acte- üseh, inh schoolboeken, v. d. Vegt, Dnatstraat 329; 3 honden en een kat, Isyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden; Voor inlichtingen, tawe Haven 73. Enkele uren in toilet opgesloten Een moeder, die gisteravond met haar 20-jarigen zoon een vermaaksge- legenheid in onze stad bezocht, heeft ter plaatse een ietwat angstwekkend avontuur beleefd. Na afloop van de voorstelling begaf de vrouw zich naar het toilet en ver zocht den zoon buiten op haar te wil len wachten, hetgeen deze dan ook deed. De jongeman had al eenigen tijd bi; den uitgang „gepost”, maar wie ook naar buiten kwam, moeder niet. Zoonlief, die in de meening verkeer de, dat hij mama had misgeloopen, be sloot naar huis te gaan, doch tot zijn verwondering was moeder ook daar niet. Hij wachtte en wachtte, maar er kwam niemand. Als een braaf zoon be taamt keerde de jongeman op zijn schreden terug. Aangekomen op het punt van uitgang bevond hij alles in duisternis gehuld. De nachtportier van de bedoelde gelegenheid werd in den arm genomen en getweeën toog men op onderzoek uit. En met succes. Want toen men bij het toilet arriveerde, klonk er zwak hulpgeschrei. Wat was er gebeurd? De toiletjuf- frouw had in het geheel niet meer aan de dame gedacht, was vertrokken na de deuren hermetisch te hebben afge sloten. De deur werd geforceerd en na eenige uren van gevangenschap (het was inmiddels 2 uur geworden) kon moeder bevrijd worden. De temperatuurstijging, welke giste ren al viel waar te nemen, heeft zich gisteravond en vannacht voortgezet. Vanmiddag om 12 uur dooide het 2 graden. In den ochtend viel er nog sneeuw, echter niet van beteekenis. Of de ingevallen dooi het definitieve einde van den strengen winter betee kent, zal moeten worden afgewacht, ten aanzien daarvan stemt het weerbe richt zeer zeker hoopvol. Voor de kust strook wordt regen verwacht met ma tigen wind uit Westelijke richtingen. In enkele woningen heeft men door het springen van waterleidingbuizen of het optreden van daklekkages, de onaan gename gevolgen van den dooi onder vonden. De politie-brandweer heeft zoo wel gisteravond als vannacht verschil lende malen assistentie moeten ver leenen. U k ic uit verschillende mededeelingen reeds gebleken, dat de winter Sans'alle voorafgaande strengste winters achter zich heeft gelaten. En nog steeds heerscht de strenge koude in hetzelfde gebied, dat den geheelen winter daaronder geleden heeft, terwijl er eigenlijk nog min der voorteekenen zijn van een Het is of een buitengewone Belgisch begrip voor Nederlandsch standpunt. Het Belgische katholieke dagblad „La Metropole” komt terug op het probleem vanmilitaire betrekkingen tusschen Ne- oedttd en België. Daarbij geeft het Wad een uiteenzetting van de omstan digheden en de duidelijkheid der nega- aevf politiek van Nederland in dit op- hchL De Nederlandsche opvatting, zoo JWt het, is nooit gewijzigd. Dit ^odpunt van volstrekte onafhankelijk- Jwd heeft stellig zijn redenen en voor delen. Het blad citeert dan een artikel van wijlen generaal Snijders, waarin be- Pleit werd het in het leven roepen van ^Wedesfalanx, en geen voorbereiding Van een oorlogsfront, benevens weder- Whe hulp, die beperkt zou blijven ^conomisch, cultureel en sociaal ge- vervolgens en beheerschen het geheele Europeesche continent. Dit is de eerste oorzaak van het meteorologische phe- nomeen, dat een inval in Europa heeft gedaan. Er zij aan herinnerd, dat de cyclus van de zonneactiviteit zich elke elf jaar herhaalt Om dit te bewijzen gaan we terug tot 1906 en vindon een uitzonderlijk kouden winter, hetgeen zich in 1917 herhaalde. 1929 Levert weer een koudegolf en thans is het 1940. De huidige oorlog is ook echter van invloed op den atmosferischen en me» teorologischen toestand. Sedert het begin van de twintigste eeuw heeft men experimenten uitgevoerd om den invloed van geluidsgolven op de at mosfeer te ontdekken. Bij deze expe rimenten werd een reusachtig kanon gebruikt en men vond, dat de explosies van grooten invloed op de weersom standigheden waren. Het weer in Europa wordt dientengevolge direct be ïnvloed door de oorlogsexplosies. Indien we denken aan de vele bombardemen ten in een groot gebied in Europa, is het eenvoudig in te zien, dat de hui dige bombardementen van physischen en mechanischen invloed moeten zijn en dus de atmosferische instabiliteit vergrooten. De zonnestralingen en oor- logsbombardementen hebben ons de huidige koudegolf bezorgd, welken volgens mij, nog wel eenigen tijd aan zal houden." De ambtenarensalarissen. twaalf gedelegeerden der zes «centrales van rijksambtenaren heb- en Woensdag een teleurstelling on landen. Zij waren uitgenoodigd tot bespreking met den regeeringsver- e8enwoordiger in het georganiseerd verleg voor rijksambtenarenzaken en 1 hoopten dan de beslissing der Re- seermg te mogen vernemen over de riikV et in de traktementen der kn^mbtenan '1 66,1 verbetering zou K°n*n, resp. in welke mate dit even- zou gebeuren. moment echter kre- zoo meldt de Tel., dat - zou gaan, de vakcentrales der nog niet, welk standpunt SIERADEN RONDOM DE WERELD Voor een klein gezelschap heeft gis teravond in Boeatan mevr. Groskamp- Voüte een causerie gehouden over Sie raden rondom de wereld. Overal ter wereld worden sieraden door de vrouwen gebruikt, voor op schik, bij de mannen zijn zij meer van practisch nut of het teeken hunner waardigheid. Spr. heeft tal van landen bereisd en van deze reizen een groot aantal spe cimen van ware gebracht, welke zij toonde en daarvan digheden vertelde. Zoo liet zij zien een eenvoudigen hou ten ketting met kruis uit Europa; een gouden speld in den vorm van een vraagteeken, waarmede de jongeling bij zijn uitverkorene naar het jawoord dong. Uit Birma bracht zij fraaie bewerkte voetringen, armbanden, teenringen en enkelringen mede. De vrouwen zijn eenvoudig gekleed, de sieraden zijn meest van zilver of koper. In Kashmir waar het voor de vrouwen verboden is om te kijken, worden duimringen met spiegels gebruikt. De Tibetaansche vrouwen dragen prachtige oorbellen, met turquoisen, welke daar de heilige steenen zijn, ook gespen, en hangers met doosjes waarin amuletten geborgen zijn. Op den linkerschouder sieren zij zich met metalen platen bezet met steenen, voorzien van een geheel toi- letgamituur. Ook de priesters tooien zich daar met sieraden en schelpen armbanden, welke in deze gebieden zeer zeldzaam zijn. Eveneens buiten gewoon zeldzaam zijn de pagodastee- nen, waarmede zij er een in geslepen en een in ongeslepen staat had mee gebracht. De reis ging voorts naar Sumatra, waarvan zij uit Padang een zilveren waaier bezat, een kris door den Palem- bangschen gebruikt als haarspeld, ges pen en koelieringen en slangenarmban den uit Java. In China vond spr. tal van symbo lische sieraden voor kinderen, bruidjes, beschilderde waaiers en na- gelbeschermers. Japansche vrouwen dragen hoegenaamd geen sieraden; zij tooien zich met kimono's. Tenslotte, vertoonde mevrouw Groskamp nog ringen uit Santa Fé. het Indianen reservaat, welke evenals de ringen in Tibet der zegen symboliseeren. Met hartelijke bewoordingen dankte mevrouw van Beresteyn-Tromp de spreekster voor haar interessante causerie. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE- DAG. De gemeentedag der Remonstranten op Zondag 18 Februari zal worden be sloten met een korten wijdingsdienst, des avonds om 8 uur in de Remonstrant- sche Kerk, waarin ds. W. S. Wiardi Beekman voorgaat en waarin leden der gemeente onder leiding van Carel Pleij- sier een cantate uitvoeren van Jakob Weckmann over Psalm 126 voor mengd koor, strijkorkest en orgel.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17