VbdtoxJe Duitschland’s economische toestand De koude het buitenland DE OORLOG TER ZEE I Rede Göring van in Beparel Uw tanden Britsch Aanval op een convooi over een Sneeuwstormen in Amerika De Duitsche strijd middelen Italiaansch schip op mijn geloopen Duitsch schip te Montevideo onder extra-bewaking Duitsche duikboot vernietigd Duitsch legerbericht MINTA Fransche legerberichten Duitsche persstem het begrip neutraliteit Ijsbrekers banen een weg voor de kolenbooten in het Kattegat TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. van DUITSCHLAND. Zie verder le blad, pag. 3 VAN BOOTZ Zes U-booten in een week tijds tot zinken gebracht? Autoriteiten vreezen vlucht der „Graf Spee”-bemanning Zwaar gepantserde tanks met vlammenwerpers „Zij is onvoorwaardelijk en ondeelbaar” Vier Polen ter dood veroordeeld Het aanhouden door Engeland de Amerikaansche mail Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 27 cent en in fleurige doo- zen van 38 cent. De verliezen van de Britsche luchtmacht BELGIE Russische olie via Constanza naar Duitschland Duitsche duikbootkapitein vertelt FRANKRIJK. Duitschers van Portugeesch schip gehaald De verkoop van Amerikaansche vliegtuigen aan Finland Het tot zinken brengen van de „Tempo” Tijdens aanhouding van Noorsche tankboot RECLAMES. Inz. L. S. te Bentveld, ontv. een fl. TIP de en mitrailleurvuur bemanning S.S. in- naar Volgens een niet-officieele schatting heeft de Britsche marine in een week tijds zes Duitsche duikbooten vernie tigd. Volgens een voorzichtige schatting zouden thans, sinds het begin van den oorlog, 40 a 45 duikbooten tot zinken zijn gebracht en misschien wel meer. zee be- Het Duitsche legerbericht van heden luidt: Geen bijzondere gebeurtenissen. VIJFTIG PERSONEN GEDOOD EN VELE HONDERDEN GEWOND. Tengevolge van de sneeuwstormen, welke gewoed hebben boven New York en het kustgebied van den Atlantischen Oceaan, zijn vijftig personen omgeko men en vele honderden gewond. De schade wordt op millioenen dollar ge raamd. Te New York zijn 3000 man nen aangewezen om sneeuw te ruimen, moed en volharding, waarvan zij blijk hebben gegeven door de redding se der het begin van den oorlog van 1500 menschenlevens. Zes-en-dertig graden vorst, in Hongarije. De temperatuur in Sub-Karpathisch Hongarije is gedaald tot meer dan 36 graden. Het geheele land is met een dikke sneeuwlaag bedekt. Afdeeling Italiaansche mili tairen door lawine verrast. De machinegeweerafdeeling van een regiment Alpenjagers is in de provin cie Cuneo door een lawine bedolven. Een officier en twee soldaten zijn ge dood. Twaalf soldaten hebben wonden opgeloopen. 1500 personen gered aan de Engelsche kust. Sir Archibald Carter, de secretaris van de Britsche admiraliteit, heeft na mens de Britsche marine de geluk- wenschen overgebracht aan de leden der bemanning van de reddingmaat- schappijen, met name aan de Engel sche Oostkust, voor hun voorbeeldigen KEPS De „Berliner Börsenztg” behandelt vandaag in het hoofdartikel het begrip neutraliteit en schrijft in dat verband „Neutraliteit laat zich, juist omdat het aanspraak maakt op internationale er kenning, niet pasklaar maken, rekken of verwateren, al naar gelang van de huiselijke wenschen naar geriefelijk- Plotseling hebben de havenautoritei ten te Montevidea extra wachtposten laten plaatsen bij het Duitsche vracht schip „Lahn”, nadat er geruchten op gedoken waren, volgens welke het schip zich gereedmaakte, een poging te doen de haven te verlaten. Men meent, dat deze maatregelen genomen zijn, omdat men wil voorko men, dat het schip de haven uitloopt, zonder aan de formaliteiten voldaan te hebben, doch vooral ook, omdat men de kans wil ontgaan, dat de ge ïnterneerden van de „Graf Spee” op die Het bijzondere gerechtshof te Posen heeft vier Polen wegens zware mis handeling van Duitschers ter dood ver oordeeld. Een heer uit de hoofd- straat van Lisse, Zei: ,Jn één ding kan [geen mensch zich [vergissen. Ook al heet-ie ,De Bilt" Be„weer” wat je wilt: TIP wint; dat kan haast [niet missen” DE POSITIE VAN DE BUITENLANDERS. In een brief, gericht aan het blad „der Bund”, beklaagt een Zwitsersch onderdaan, die in Duitschland woont, zich bitter over het isolement, waarin de in Duitschland verblijf houdende Zwitsers leven ten aanzien van hun vaderland, tengevolge van het verbod om te luisteren naar de radio-u’.tzen- dingen van buitenlandsche stations. Op die manier worden de Zwitsers ge speend van de uitzendingen, welke spe ciaal bestemd zijn voor de in het bui tenland wonende Zwitsers. Ik ben er zeker van aldus de briefschrijver, dat de Duitschers in het buitenland een dergelijken toestand onduldbaar zou den vinden Bovendien kunnen dc Zwit sers in Duitschland geen enkel dag blad uit hun land ontvangen. De „Bund” vestigt de aandacht op dezen toestand op een oogenblik. waar op „het buitenland zich bemoeit met wat de Zwitsers wel en wat zij niet mogen lezen in hun eigen land”. Engeland gedwongen tot beperkingen. In den economischen strijd is Duitsch land niet te treffen. De hoop, het uit te hongeren en daardoor zijn weerstands kracht te breken, hebben de Engelschen blijkbaar zelf reeds opgegeven. Een bijzondere hoon is het, wanneer Engeland thans van de vetblokkade tegen Duitschland spreekt en zelf ge dwongen is een vetkaart in te voeren, die den Engelschman elk voor zich min der vet toebedeelt, dan de Duitscher heeft. De Engelschen beroemen zich op de reusachtige levensmiddelenreserves van hun wereldrijk en vergelijken deze met den engen Duitschen bodem. Een andere vraag is echter of deze reserves den En gelschen even zoo ter beschikking staan, als ons de zeven milioen ton graan, die ah nationale reserve in pakhuizen en silo’s zoo veilig zijn als in brandkasten. De ergernis over het feit, dat Enge land de post uit de Vereenigde Staten doorzoekt en eventueel in beslag neemt, zal naar men verwacht in den Senaat tot uiting komen bij het debat over financiën en posterijen, waarvoor een suppletoire begrooting wordt be sproken. Thomas Q. Beesly, de president van de „National Council Business Mail” heeft gisteren al aangekondigd, dat deze „raad” een formeel en heftig pro test in voorbereiding heeft gericht tot Huil. Bennett Clark heeft een wetsvoor stel bij den Senaat ingediend om te verhinderen, dat de vliegtuigen van de Panamerican Clipper maatschappij op Bermuda landen. Dit zou een repres- saillemaatregel zijn voor het feit, dat Engeland de Amerikaansche post door zoekt. Uitbreiding van de productie noodig. Voor de verdere oorlogvoering mogen wij echter niet alleen op onze voorra den rekenen, doch wij moeten alles doen om de productie op te voeren. Göring besprak daarop de maatrege len, waardoor de landbouwproductie op bepaalde gebieden moet worden ver groot. Hij deelde o.m. mede, dat meer dan een millioen Poolsche landarbeiders boven de reeds te werk gestelde krijgs gevangenen, naar Duitschland zullen komen. De eerste honderdduizend zijn reeds in Duitschland. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren, zal de prijs van melk met twee pfennig per liter en die van boter met 20 pfennig per pond worden ver hoogd. Dit geschiedt echter onder voor waarde, dat door besparing van melk in de bedrijven, 2 milliard liter melk bo ven de hoeveelheid van thans aan de consumptie wordt toegevoegd. Wordt deze extra levering niet vervuld, dan zal de prijsverhooging weer ingetrokken worden. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Niets bijzonders te melden. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In het gebied van de Blies beschieting door de artillerie over en weer. heid van haar drager. Zij is onvoor waardelijk en ondeelbaar of in het ge heel niet aanwezig. Daar wij duidelijke fronten wenschen en niet voor alle eeuwigheid kunnen afzien van een zui vere scheidslijn tusschen vriend, vijand en niet-deelnemende derden, heeft dr. Göbbels onlangs de buitenlandsche cor respondenten te Berlijn ontvangen en hun in den breede uiteengezet, dat het onmogelijk is en onvereenigbaar met het begrip neutraliteit een verschil te construeeren tusschen openbare mee- ning en staatsmeening en ons van staatswege neutraliteit te verzekeren, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistischen uitwas te veroorloven tegenover het Duitsche volk en zijn leiding. Het blad haalt in dit verband als voorbeeld aan Noorsche bladen, die zich boos maken over de Duitsche oor logvoering ter zee en schrijftGeen woord voeder, dat Engeland’s, in strijd met het volkenrecht zijnde, honger- blokkade en niet Duitschland’s afweer strijd de oorzaak is van de verliezen van Noorsche schepen, geen woord er over, dat een in Britsch convooi varend schip niet op verschooning mag rekenen. Wij willen vrede met de neutralen en mogen verwachten, dat zij hun bij drage daartoe leveren door met de rechten ook de plichten van eerlijke neutraliteit op zich te nemen. Bismarck heeft gezegd„Ieder land moet de vensterruiten betalen, welke het in gooit”. Op den langen duur kan geen enkele berekening opgaan, welke met deze waarheid in strijd is. Het Britsche departement van luchtvaart publiceerde gisteravond een lijst van officieren, onderofficieren en manschappen der luchtstrijdkrachten, die gedood zijn in actieven dienst en die in den strijd met den vijand ge dood of vermist geraakt zijn. Op die lijst komen de namen voor van vier officieren en zes onderofficieren en manschappen, die in den strijd met den vijand zijn gedood, drie soldaten die vermist worden en die naar men gelooft in den strijd met den vijand gedood zijn, twee officieren en vijf onderofficieren en soldaten, die vermist worden, vijf officieren en zeven on derofficieren' en soldaten, die gedood zijn in actieven dienst en ten slotte een officier en zestien onderofficieren en soldaten, die in actieven dienst zijn overleden, Gisteravond heeft generaal-veldmaar- schalk Göring te Berlijn een rede ge houden, die door de radio is uitgezon den. „De o»nog, zeide hij, stelt thans de hoogste eischen aan de landbouwers. Het laatste jaar bracht een recordoogst aan graan, aardappelen en suikerbieten. D< veestapel heeft zich op alle gebieden op verheugende wijze ontwikkeld. De door Engeland georganiseerde eco nomische blokkade van Duitschland in dezen oorlog noemde Göring zwak en vol leemten. In het Oosten, Zuiden en Noorden staan Duitschland de toevoer- wegen open. Daarenboven stuit deze zware blokkade op een Duitsche volks huishouding, die in tegenstelling met 1914 met haar grondslagen diep in den vaderlandschen grond rust. Dat geldt niet alleen voor den landbouw, doch ook voor industrie en handel. Wij hebben de ons ontbrekende grondstoffen door in- heemsche materialen vervangen. Voor zoover zulke natuurproducten niet ge mist kunnen worden, hebben wij groote voorraden aangelegd. Economisch zijn wij niet te overwin nen, militair zeer zeker niet en door onze houding in geen geval. VROEGE ZOMERTIJD. De zomertijd zal in België ingevoerd worden in den nacht van 24 op 25 Februari. Naar „United Press” meldt, wordt dezer dagen de eerste Russische tank boot te Constanza verwacht om Duitschland van olie te voorzien. Ver leden week heeft een Duitsche com missie deze haven bezocht en er twee groote oliereservoirs gehuurd, welke gebezigd zullen worden om de Russi sche olie op te slaan welke over den Donau naar Duitschland zal worden verscheept als deze rivier ontdooid is. Zoodra het weer het toelaat zal een vloot Duitsche olielichters den Donau afzakken. De meeste zullen te Giur- giu blijven liggen, waar zij uit een buisleiding zullen worden gevuld. Urenlang lagen we in ons operatie- terrein ergens in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan op den uitkijk aldus luidt volgens het D.N.B. het relaas van een Duitschen duikbootka pitein wiens schip onlangs met een buit van 38.000 ton tot zinken gebrach te scheepsruimte naar Duitschland is teruggekeerd. Ik sta in de ochtendschemering op de brug, zoo gaat het verhaal verder. Plotseling komen in het Zuid-Oosten verscheidene rookwolken in zicht. Dat kan slechts een Engelsch convooi zijn. Nu gaat het met volle vaart op den vijand af. Het zijn ongeveer 12 sche pen. Juist als ik tot den aanval wil overgaan, wendt het geheele convooi den steven en komt recht op me toe. Het mooie 6 a 7000 ton groote stoom schip, dat ik reeds had uitgezocht, doemt dicht in mijn nabijheid op en schijnt het op mij te hebben gemunt Ik draai wat terzijde en maak me ge reed tot den aanval. De buizen worden gericht. Iedereen aan boord wacht in ademlooze spanning. Tot het schot valt. Een vreemde stil te treedt in, waarin slechts het tikken van de stopwatch wordt gehoord. Wij wachten en tellen de seconden. Een oorverdoovende slag dreunt door het heele schip. De torpedo is raak geweest. Door de periscoop zie ik nu. dat de Enselsch- man midscheeps getroffen is. Een reusachtige waterstraal spuit omhoog, de schoorsteen springt uit elkaar. De vernietiging van het slachtoffer vol trekt zich met zoo’n kracht, dat wij duidelijk het barsten en kraken kun nen hooren. Het convooi vaart in groote opwinding alle kanten uit. Na nauwelijks drie minuten dringt het geluid van een schroef boven de boot tot ons door. Een tweede schroef komt snel nader een torpedojager. Twee minuten later ontploffen reeds de eer ste dieptebommen. De vraag gaat door de boot alles dicht? En het antwoord van de eerste centrale luidtalles dicht. Slechts een paar lampen en peilglazen zijn gesprongen. Na 5 minu ten komt er een tweede serie diepte bommen. Alles trilt en beeft. Maar een ieder staat rustig en gelaten op zijn post. Het moet daar boven ons een geweldig tumult zijn. Langzaam ech ter komen we uit de gevaarlijke zóne. De derde serie bommen komt al een stuk achter ons terecht. Na een tijdje wil ik toch nog eens zien, wat er nu eigenlijk aan de hand is. Van het con vooi is geen spoor meer te ontdekken. We kunnen dus weer aan de opper vlakte opduiken, maar we geven het nog niet op. Het convooi moet verder achtervolgd worden. Tegen den avond halen we twee bewapende stoomsche pen in, die van het convooi zijn los geraakt. Zij varen in zigzagkoers voor ons uit. Ik zoek de grootste van de twee uit en nu ontstaat er tusschen ons een stom duel hij steeds maar zigzag varend en wij boven water achter hem aan. Eindelijk klinkt het commando torpedobuis klaar vuur Een ont zaglijke slag, dan een groote steek vlam, een waterzuil en tenslotte de ontploffing. Klaarblijkelijk is de muni- tiebergplaats van het schip in de lucht gevlogen. Langzaam loopt het vol wa ter, brengt dan met den boeg een laat- sten groet aan den hemel en zinkt in de diepte. Het drama heeft zich in nog geen 15 minuten af gespeeld. Het 5649 ton metende Italiaansche vrachtschip „Giorgio Ohlsen” is voor de Oostust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Er bevonden zich 32 man aan boord. Het wrak van de „Giorgio Ohlsen” is gevonden buiten de Oostkust nabij de stad, waar een reddingboot in was gegaan. Zeventien leden der manning zijn gered. Trein in Zuid-Zweden gesneeuwd. In Zuid-Zweden is in de nabijheid van Ystad, een trein ingesneeuwd. Met ski’s is men de passagiers te hulp ge komen. Op het eiland Oeland, ter hoog te van de Zweedsche kust, woedde een sneeuwstorm, zooals men die daar in deze eeuw nog niet gekend heeft. Op sommige plaatsen hoopte de sneeuw zich 5 meter op. Generaal-majoor Swinton heeft gis teravond een radioredevoering gehou den, waarin hij o.m. zeide, dat zwaar gepantserde tanks van aanzienlijke af meting volgens ontvangen inlichtingen vlammenwerpers zouden bevatten even als stukken geschut. Deze tanks worden door de Duitschers geproduceerd, om den speerpunt te vormen van den blik- semoorlog. Drie divisies zijn speciaal gevormd om als speerpunt op te treden in den bliksemoorlog, zooals gebleken is bij de opmarschen in Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen. Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de speerpunt komen te staan tegenover iets, dat overeenkomt met de Maginotlinie. Om tegen een dergelijken hinderpaal op te treden, produceeren volgens Swinton’s inlichtingen de Duitschers de zwaar ge pantserde, vlammenwerpende machines. Nieuw Duitsch oorlogsgas? De Britsche minister van binnen- landsche zaken, Anderson, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag over een mogelijk gebruik door de Duitschers van een nieuw oorlogsgas gezegd, dat hij vermoedde, dat de vra ger het oog had op een hydrogeen arse- nicumverbinding. De eigenschappen van dit gas waren bij alle bevoegde schei kundigen reeds lang bekend. Hij voeg de hieraan toe, dat het tegenwoordige gasmasker voor de burgerij bescher ming tegen dat gas bood, zoodat voor het oogenblik geen verdere maatregelen noodig waren. oefend hadden op het wetsvoorstel om leeningen aan Finland en China te ver schaffen, hetwelk een „ontwijkende” methode werd genoemd om Finland te helpen. Een andere afgevaardigde Eaton verklaarde indien we Finland wenschen te helpen, laten we dit dan zeggen”. Onder dit voorstel krijgen de Finnen geen hulp van beteekenis.. De Britsche vrijwilligers voor Finland. Reuter verneemt met betrekking tot de Woensdag in het Lagerhuis gedane mededeeling over het besluit der regee- ring aan Britsche onderdanen toe te staan in Finland te gaan strijden, dat de bevoegde regeeringsdepartementen thans overwegen, welke stappen verder noodig zouden kunnen zijn. Tot nu toe zijn individueele vergun ningen verleend om naar Finland te gaan, waarbij rekening werd gehouden met den leeftijd van den gegadigde en de vraag of hij in Engeland kon wor den gemist. Nu de recruteering te Londen is opengesteld, is een meer algemeene toepassing noodig. ZEVEN EN TWINTIG TSJECHEN GEARRESTEERD. De politie van het departement Seine-et-Oise heeft 27 vreemdelingen van Tsjechoslowaakschen oorsprong gearresteerd, die werkzaam waren in fabrieken, welke voor de landsverde diging werken en waar zij een voor Frankrijk gevaarlijke activiteit ont wikkelden. Bovendien hadden deze vreemdelin gen geweigerd antwoord te geven op een oproep van het nationale comité inzake hun inlijving bij het in Frank rijk gevormde Tsjechoslowaaksche legioen. Het Portugeesche s.s. „Colonial” is ter hoogte van Siera Leone aangehou- dat zes Duitsche passagiers van boord haalde. Later werd het schip nog eens door een Fransch patrouillevaartuig aan gehouden, dat vier andere Duitschers van boord haalde. De bemanning verliet het schip in twee booten en toen zij ongeveer 30 meter van de „Tempo” verwijderd waren, keerde één van de vliegtuigen terug en begon met zijn mitrailleurs te schieten. Twintig of dertig kogels kwamen op ongeveer een meter afstand van een der booten in het water terecht. Een van de leden van de bemanning van de „Tempo” heeft tijdens het on derzoek, hetwelk de marine-autoritei- ten instellen naar het tot zinken bren gen van dit schip, verklaard, dat de reddingbooten van een hoogtè van tweehonderd meter onder machinege- weervuur wenden genomen. De red dingbooten werden echter gelukkig niet getroffen. bommen wierpen openden. Een bom ontplofte in de ma chinekamer. In tuben van 60, 40 en 25 cl. en dooien ven 20 et. den oorlog, die haar land is opge drongen, de vraag stellen Hoe lang zal de wereld dit laten voortduren? Moet een klein, vreedzaam volk alleen tot het bittere einde vechten tegen een vele malen sterkeren vijand? Wij zijn diep geroerd door de sympathie, welke de wereld ons toont, maar wij hopen, dat allen zullen beseffen, dat elk gevechts vliegtuig, elk stuk luchtdoelgeschut, dat men ons schenkt, er toe bijdraagt den vijand te beletten de burgerbevolking uit te moorden. Wij zijn dankbaar voor de hulp der vrijwilligers, maar daar wij wenschen, dat het ongeluk der wereld niet nog grooter wordt en het geweld over onze grenzen niet ook onze zusternaties zal treffen, doen wij een beroep op u la ten uw mannen en zonen ons te hulp komen, helpt ons de overwinning be vechten in den strijd voor de vrijheid en de menschelijkheid. Finsche vluchtelingen in Zweden. Vierduizend Finsche vluchtelingen, bestaande uit vrouwen en kinderen kwamen gisteren in Zweden aan. Drie honderd van hen werden onderge bracht in leegstaande huizen. „Dsor het verkoopen van vliegtuigen aan Finland zijn de Vereenigde Staten reeds in oorlog met Rusland”, aldus verklaarde de New Yorksche afgevaar digde Daniel A. Reed. Hij onder schreef daarmede de critiek die andere republikeinsche leiders reeds uitge- Het wrak van het Italiaansche „Giorgio Ohlsen” is aan de oostkust aan land gedreven. De „Morgenposten” heeft ee;n der officieren van het op 3 Februari voor de Britsche kust tot zinken gebrach te Noorsche schip „Tempo” geïnter viewd. De officier deelde mede, dat zijn schip in den ochtend met een aan tal andere neutrale schepen de haven van Methyl had verlaten, doch tenge volge van het slechte weer verloor het de andere schepen spoedig uit het ge zicht. Het schip werd door drie Duit sche vliegtuigen aangevallen, welke wijze het land zouden kunnen verlaten. Hetzelfde geldt voor de bemanning van de „Tacoma”. De „Lahn”, een schip van 8498 ton. is op 22 November de haven van Montevideo binnengeloopen, denzelfden dag dus als de „Tacoma” Naar verluidt, is de „Lahn” op het oogenblik boordevol geladen met wol. Men acht hier evenwel de kansen voor een ontsnapping zeer gering, daar de Britsche kruisers „Shropshire „Dorsetshire” en „Hawkins” nog altijd voor de kust patrouilleeren. Duitsch schip opgebracht door Brazil iaansch oor logsschip. Het Duitsche vrachtschip „Königs berg, dat uit een Braziliaansche haven is uitgevaren, is door een Braziliaan sche kanonneerboot naar een haven opgebracht. Het Duitsche schip heeft door het gebruik van de radio binnen de vast gestelde grens, de neutraliteit ge schonden. Vijf ijsbrekers hebben dagenlang gewerkt om eenige schepen met een lading kolen door het Kattegat naar Kopenhagen te leiden. Gisteren is het gelukt 8 kolenbooten naar Kopenhagen te brengen. De ijsbrekers zetten direct daarop weder koers naar het Noorden, daar nabij de Noorsche kust nog 6 tot 8 booten met een lading kolen voor Kopenhagen liggen, welke niet op eigen kracht door de ijsmassa’s kunnen ko men. De belangrijkste veerdienst tusschen de Deensche landsdeelen, namelijk die over de Groote Belt, is thans reeds se dert een week in verband met het ijs gestaakt. Op beide oevers hoopen zich groote hoeveelheden goederen op. De kortste afstand tusschen de landsdee len Funen en Seeland is 20 k.m. Men zou van plan zijn, daarover een autoweg aan te leggen. Over enkele andere bevroren wate ren, welke echter aanzienlijk smaller zijn, zijn reeds wegen uitgezet, waar van auto’s gebruik kunnen maken. Twee veerbooten in het ijs vastgevroren. Een vliegtuig heeft gisteren een vlucht van 2 uur gemaakt om hulp te bieden aan 2 veerbooten, welke tus schen Sassnitz en Tralleborg in het ijs zijn vastgeloopen. Het toestel heeft een twintigtal zakken met levensmiddelen uitgeworpen. Behalve de bemanningen bevinden zich 70 personen aan boord der veerbooten. Een Zweedsche ijsbreker zal zoo spoedig mogelijk uitvaren om de boo ten te bevrijden. Hij zal deze, men denkt, morgen bereiken. Drie-en-dertig overlevenden van het Noorsche motorschip „Snestad”, dat 11 Februari j.l. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aangekomen. Het „Bergens Aftenblad” verneemt, dat het schip is getorpedeerd na waarschuwing en na dat de bemanning in de booten was gegaan. De schipbreukelingen werden aan boord genomen door de Noorsche tankboot „Albert Ellsworth”, welke van de Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden van de „Snestad” aan boord van de tankboot waren genomen, werd deze aangehou den door een Duitsche duikboot. De bemanning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad” verdronken, toen zij over boord spron gen om naar een vlot te zwemmen. De onderzeeër maakte zich gereed het schip tot zinken te brengen, toen zich plotseling aan boord van de duikboot een ontploffing voordeed, waardoor deze zonk, voor de gelegenheid be stond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn niet be kend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen torpedojager. De Noorsche zeelieden begaven zich wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. Nader wordt gemeld, dat zich op de tankboot twee ontploffingen hebben voorgedaan. Waarschijnlijk werd het schip getroffen door granaten van den torpedojager. Het Noorsche schip zou onbescha digd zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2