STOP HINDERLIJKE MAACBEZWAREN ■g iff VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP .1 IB W-j ab - r lig Hn I I ■Sb -i STADSNIEUWS '31$ o» VIJFDE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. als en zoolang 10 Aardappelen Stijging ook in Januari 10 kisten Kool 20 kisten Fruit „DE NOOD DER TIJDEN” Wijziging Werkliedenreglement 1911. de residentie „DE WITTE NON” BEGRAFENIS A. M. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. —1^1—S— GRAFSTEEN WIJLEN DS. A. B. TE WINKEL. LOSSE WERKLIEDEN DIE LANGER DAN ZES MAANDEN IN DIENST VAN DE GEMEENTE ZIJN. HAAGSCHE ORGANISATIE OPGERICHT -. CENTRAAL COMITÉ NOODACTIE POLEN Huwelijk in TEILTJE MET KOKEND WATER OMGESTOOTEN KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD HIER TER STEDE Hoe en waar men zich kan melden. Iedere vrouw, die zich rechtstreeks bij het bureau aanmeldt, kan werkend '.4^ GEMEENTEPERSONEEL. B. en W. ster bij den Gèm. dienst schappelijk Hulpbetoon, Rieken, mej. M. P. Lammers, mej. A. J. A. Fokkens, mej. J. M. C. Kouw, mej. C. Aarts, mej. C. A. de Groot, mej. L. Allon en mej. G. van Heusden, tot tele foniste bij den Gem. Telefoondienst mej. M. A. C. van Swol; tot teekenaar A bij de Gemeenteplantsoenen W. F. Koppe- schaar en tot schrijver 2e kl. bij het Openbaar Slachthuis A. voor de Wind. BENOEMING EN OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL. B. en W. bieden den Gemeenteraad de volgende voordracht aan ter be noeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school Hemsterhuis- straat 154 (school C). 1. T. G. Bil- kert, kweekeling bij het o.l. onderwijs, alhier; 2. M. J. A. Bergman, onderwij zer bij het o.l. onderwijs te Amster dam; 3. C. Haverkamp, onderwijzer bij het o.l. onderwijs te Krimpen aan den IJsel. In de raadsvergadering van 5 Fe bruari 1940 werd het voorstel tot over plaatsing van den onderwijzer J. N. H. van Rest van de openbare lagere school Ketelstraat 21 naar die aan de Boylestraat 20 aangehouden. B. en W. stellen den Raad thans voor tot deze overplaatsing te besluiten. In de ouderlijke woning aan de Jou- bertstraat heeft gisteravond het 7-ja- rige jongetje A. van V. een teiltje met kokend water, dat op de kachel in de huiskamer stond, per ongeluk omge- stooten, tengevolge waarvan hij brand wonden aan beide beenen kreeg. Door den geneeskundigen dienst werd hij overgebracht naar den centralen post, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon worden gebracht. maar Nederland nog neutraal is en ge mobiliseerd Is hierbij een taak wegge legd voor de vrouw 2. Welke werkzaamheden moeten nu reeds georganiseerd en voorbereid wor den voor het geval, dat Nederland in den oorlog betrokken zou worden En is ook hierbij de hulp van de vrouw noodig Alleen reeds door den oorlogstoestand in Europa en door de mobilisatie komen tal van gezinnen voor ongekende moei lijkheden te staan. Goed georganiseerde voorlichting, bemiddeling en vrouwe lijke hulp kan hier dikwijls uitkomst brengen. Dit werk blijft noodig zoolang er geen vrede gesloten is, want zoolang zal Nederland gemobiliseerd blijven. Nog sterker klemt de noodzaak van vrouwelijke hulp in het geval, dat ook Nederland in oorlog zou geraken. De roeping der vrouw. Het is de roeping van de vrouw om leed zooveel mogelijk te verzachten. Doch dit werk zal nu reeds moeten wor den voorbereid en georganiseerd. Men zal zich moeten oefenen in allerlei werk zaamheden, cursussen moeten volgen en cursussen moeten herhalen. Voor vele vrouwen zou het een be zwaar kunnen zijn, dat zij niet weten welk werk noodig is en waarvoor zij geschikt zijn. Om haar hierbij behulp zaam te zijn, heeft de H.V.V.H. vragen lijsten opgesteld, die zoo uitgebreid zijn, dat men zooveel mogelijk een overzicht krijgt van de te verrichten werkzaam heden. Wie zich opgeeft moet zoo nauw keurig mogelijk deze vragenlijst invul len. En heeft men nog wat te vragen, dan vervoert U ’t meest economisch met een TEMPO wagen VRAAGT j TEMPO WAGENS IMPORT I DEN HAAG TEL. 115005 uit de gedachte de daad voortkomt. Bellamy staat buiten alle politiek en strijd. Bellamy kan alleen voorberei den den tijd van opbouw, maar dan moet de bodem ook vruchtbaar zijn voor dezen opbouw. Daarna nam de filmvertooning een aanvang. Een aantal afbeeldingen van dieren verschijnen op het witte doek. Uit deze opnamen blijkt, hoe het in stinct van het dier dwingt tot zelfbe houd. Zoo is het ook met den mensch. Hij zorgt voor de productie. Uit de productie ontstaat handel, welke zich uit in kapitalistische winst. Zoo richt zich deze economie slechts naar den enkeling. De mensch zoekt deze te handhaven. Het komt tot rationalisa tie, mechanisatie en werkloosheid. Thans is de nood grooter dan ooit te voren geworden, doordat de productie te groot is voor de vraag. Deze nood maakt, dat de mensch rijp wordt voor een gemeenschapsbe- sef met gelijkheid voor allen. Men moet komen en hiervan geeft de film een schematisch beeld tot één productieaparaat en één distributie- aparaat. Zoo werkt ieder mede aan de productie en profiteert ook van de distributie. Dit is in het kort de inhoud van de film, welke dit proces in een serie suggestieve beelden weergeeft. De re gie van de film had de heer F. v. Laeken, het gesproken woord is van Hans v. Meerten. Ten stadhuize werd heden het huwelijk voltrokken tusschen jhr. E. L. M. W. van Lintelo de Geer, handelsemployé eener erts malerij te Rotterdam, met mej. J. Lensvelt, dochter van den heer G. Lensvelt, directeur eener N.V. Getuigen bij deze huwelijks voltrekking waren de heeren G. Keij, directeur eener N.V. te Rotterdam, en jhr. E. van Lintelo uit Zeist. In den kring der Ned. Herv. Ge meente hier ter stede heeft zich een comité gevormd om gelden in te zame len teneinde op het graf van wijlen ds. A. B. te Winkel, den in November j.l. zoo plotseling overleden voorganger dier gemeente, een gedenkteeken t doen plaatsen. De familie van wijlen ds. te Winkel heeft met het plan haar instemming betuigd. De commissie van uitvoering wordt gevormd door de hee ren J. Krop, evangelist in de wijk van ds. te Winkel, en N. J. Bakker. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen de heeren H. van Boeijen, minister van Binnenlandsche Zaken; ds. P. J. Molenaar, oudste predikant der Haagsche Herv Gemeente; ds. D. A. v. d Bosch, voorzitter van den kerkeraad; dr. G. P. van Itterzon, voor zitter van het college van regenten der Herv. scholen; A. Henkemans, lid van het hoofdbestuur van de Confessioneele vereeniging. waarvan de overledene voorzitter was; M. A. Potter, directeur van de Boazbank en bestuurslid van de vereeniging „Tiende kerk”; A. M. v. d. Ven, ouderling in de wijk van den ontslapen predikant; J. van Gijn, dia ken in deze wijk; L. Bos Spronk, mede werker in deze wijk, en H. van ’t Hof en P. Rutgers, beiden oud-leerlingen van wijlen ds. te Winkel, Film voor de Internationale Vereeniging „Bellamy” In Boschlust aan het Bezuidenhout is gistermiddag voor een aantal ge- noodigden de film „De Nood der Tij den” gedraaid, welke door Profilti in opdracht van de Internationale Ver eeniging Bellamy is vervaardigd. Het scenario van deze film is van jhr. Raab van Canstein. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. P. Yssel de Schepper, sprak een inleidend woord. Het is heden een groote dag voor Bellamy, aldus spr., omdat wij heden niet de propaganda van het woord, doch van het gezicht inzetten. Spr. dankte den landélijken propagandaleider, den heer A. Zwier te Voorburg voor het vele, wat hij voor de totstandkoming van deze film heeft gedaan. Wij hopen, aldus ver volgde mr. dr. Yssel de Schepper met deze film den geest der menschen te beïnvloeden. Het huidige stelsel dreigt ineen te zakken. Daarop moet iets anders volgen, want de evolutie- wetten vervolgen hun weg. De grond moet vruchtbaar gemaakt worden voor het nieuwe. De menschheid moet innerlijk omgewerkt worden, opdat JUBILEUM W. K. MOUNIER. Gisteren heeft de heer W. K. Mou- nier, chauffeur bij het Staatsbedrijf der P.T.T., zijn zilveren dienstjubi- leum herdacht. De jubilaris is tevens bassist van het harmonie-orkest „De Postfanfare” en ook het bestuur van deze vereeniging heeft den jubilaris van zijn belangstelling doen blijken. Daartoe begaf het dagelijksch bestuur zich naar de woning van den heer Mounier aan de Soestdijkschekade 725, waar hij werd toegesproken door den voorzitter van de Postfanfare, den heer J. Keijzer. Spr. uitte den wensch, dat de heer Mounier nog vele jaren ook zijn krachten aan de vereeniging zou geven en bood hem namens de vereeniging een fraaie pendule met coupes en bloemen aan. Voor deze hulde heeft de jubilaris met hartelijke woorden dank gezegd. dus alleen in handen hij werkloos is. Financieele steun gevraagd Zooals bekend, zijn in verschillende steden organisaties voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp in het leven geroepen. Hier bestond zulk een organisatie tot nu toe niet. Wel zijn er pogingen toe in het werk gesteld, o.a. het vorige jaar, maar zonder succes. Na het uitbreken van den oorlog in September j.l., waar aan de mobilisatie in ons land reeds was voorafgegaan, hebben echter eenige Haagsche vrouwen het nogmaals gepro beerd en nu met meer succes. De tijden waren ernstiger, de bereidheid daardoor wellicht grooter. Na een paar maanden van voorbereiding werd op 24 Januari j.l. de H.V.V.H. opgericht. (Haagsche Vrouwelijke Vrijwillige Hulp). Op 19 Februari hoopt zij haar werkzaam heden te kunnen aanvangen. Wanneer men een dergelijke organi satie wil opzetten, dient men eerst na te gaan of er behoefte is aan vrouwe lijke vrijwillige hulp en zoo ja in welken vorm deze hulp gegeven dient te wor den. Men moet deze twee vragen stel len DE SNELSTE WIJZE is de oorzaak van het kwaad weg te nemen, d.w.z. overmaat van maagzuur. Onlangs genomen proeven bewezen, dat Gebismureerd Magnesium het snelst en zekerst werkend antizuur bevat dat de medische wetenschap kentHet is daarom het beste middel tegen indigestie en maag- bezwaren en absoluut onschadelijk. Ook als poeder verkrijgbaar in flacons af 1.-en f 1.75 (groote voordeelige maat) hebben benoemd tot help- voor Maat- mej. A. G. v. STIPRIAAN LUISCIUS In het administratiegebouw der Nederlandsche Israëlietische Gemeente aan de Nieuwe Molstraat heeft een bij eenkomst plaats gehad van een groot aantal Joodsche vereenigingen, werk zaam zijnde op godsdienstig, philantro- pisch en sociaal gebied te dezer stede, om te geraken tot een groote actie ten behoeve van de tienduizenden Joden, die uit Polen gevlucht zijn en thans verspreid leven tusschen verschillende volken. De waarnemende voorzitter, de heer J. M. Kleerekoper, wees op de groote ellende, waarin deze vluchte lingen verkeeren. Meer dan drie en een half millioen Joden uit Polen worden met den dood bedreigd. Ze zijn slacht offers van den oorlog. Het is plicht van de geheele Joodsche gemeenschap hulp en steun te verleenen om te redden wat nog te redden valt. Vandaar, dat een grootscheepsche actie op touw moet worden gezet om deze ongelukkige' menschen te steunen. Vandaar ook, dat een beroep gedaan wordt op de Jood sche vereenigingen en particulieren om steun aan deze actie te verleenen. Opperrabbijn I. Maarsen noemde het niet alleen een Joodschen, maar ook een menschelijken plicht om zijn mede werking te verleenen. Spreker eindigde zijn rede met nog eens de noodzakelijk heid te bepleiten voor hulp en steun. Dr. A. Klee, die met den toestand der Poolsche Joden van nabij bekend is en met eigen oogen den erbarme- lijken toestand heeft aanschouwd, be val in een krachtige rede de noodactie aan. De penningmeester van het cen traal comité, de heer Z. Schmerler, deelde mede, dat reeds binnen korten tijd circa 70.000 gulden aan verschil lende comité’s voor daadwerkelijken steun is toegezonden. De regeering te Lithauen, naar welk land 50.000 Pool sche Joden gevlucht zijn, voegt aan alle bedragen, welke naar Lithauen ge stuurd worden, 50 procent bij. Ten slotte werd op uitvoerige wijze bespro ken op welke manier de actie gevoerd zal worden. De actie zal zich niet uit sluitend bepalen tot het verkrijgen van geld, maar ook van kleeren en schoei sel, waaraan voor de vluchtelingen groote behoefte bestaat. Uit de vereeni gingen zal een comité van negen leden benoemd worden, dat bereid is met het centraal comité samen te werken. In Scala Het Groot Nederlandsch Volkstoo- neel heeft weer eens het bekende dra ma van George Mentone „De witte non” ten tooneele gevoerd. Gister avond vond in Scala de eerste voor stelling plaats. Het is een sterk dramatisch stuk, een beetje uit den tijd. Het verhaalt van het Italiaansche meisje Nordon- na Angela, dat tegenslag op tegenslag in haar leven ondervindt. Als haar dan ook het bericht bereikt, dat haar verloofde bij een expeditie in Afrika den dood heeft gevonden, besluit An gela den gewichtigen stap te doen, om non te worden. Tijdens de kerkelijke plechtigheid naar aanleiding van de toetreding van Angela tot de orde der witte zusters, verschijnt plotseling haar doodgewaande geliefde. En nu krijgt men den innerlijken strijd van de witte non. Moet zij haar roeping verloochenen en gevolg geven aan de stem van haar hart? Ziehier de kern van dit drama, dat den toeschouwer in zes bedrijven wordt voorgezet. Het moet gezegd worden, dat de spelers met veel élan hun diverse rol len hebben uitgebeeld. Greta Goossens vertolkte de rol van de ongelukkige Nordonna Angela, Roosje Kohier was de hardvochtige Marchesa di Niola en Willem Goossens de verloofde van Angela, kapitein Severi. Ans v. d. Naaten was heel goed als de gouver nante, madame Bernard en Dirk Jan- se als de priester. Er waren enkele geslaagde décors: het tafreel van den Vesuvius was ech ter weinig overtuigend. De regie was in handen van Willem Goossens. Na elk tafreel klonk een hartelijk aplpaus op. Op de begraafplaaas Oud Eik en Duinen vond heden de teraardebestel ling plaats van den heer A. M. v. Stl- priaan Luïscius, zenuwarts te Utrecht. Van hun belangstelling gaven daarbij blijk ir. H A. v. d. Hout uit Haarlem, F. Jager, oud-hoo£dvertegenwoordiger Lindeteves in Indië, W. Reindersma, rec tor Ned. Lyceum alhier, C. J. E. Brutel de la Rivière, mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake subs, griffier arr. rechtbank te Haarlem, kapitein mr. dr. J. C. Maris ambtenaar O.M. te Arnhem, M. J. Menso uit Bennebroek, dr. W. J. H. Bungenberg de Jongh, dr. J. E. G. v. Emden, dr A. Waterman, mevr. dr. A. Blok, mr. W. baron van Haersolte uit Amsterdam, dr. A. Endtz mede namens het Medisch Opvoedkundig Bureau, jhr, mr. A. v. d. Does de Bije, L. L. A. v. Roosmalen, I. M. Laurillard, N. H. Krans, W. H. Gispen directeur eener N.V., dr. H. Boom en zeer vele dames. In de rouwkapel bracht de organist, de heer C. D. Littooy, Meditation van Guilmant ten gehoore, waarna eerst een oom en daarna de schoonvader van den ontslapene een kort woord spra ken. Vervolgens heeft mr. W. baron van Haersolte namens de Leidsche clubgenooten de gevoelens van deelne ming vertolkt. Hij zal in ons aller geest blijven voortleven. Vervolgens heeft dr. W. J. H. Bungenberg de Jongh namens het bestuur van de Ned. Vereen, voor psychoanalyse de scherpzinnigheid en het helder inzicht dat den thans over ledene sierde, geschetst. De vereeniging zal hem steeds dank baar blijven voor hetgeen hij gedaan heeft. Onder het spelen van een tweetal ko ralen van Bach werd de kist, waarop vele bloemstukken waren gelegd, graf waarts gedragen. Registratie van alle arbeiders. Deze registratie moet algemeen zijn beperking tot de ingeschreven werk- loozen is niet mogelijk. De registratie, zooals de commissie zich die voorstelt, zal in de eerste plaats de arbeidsbemiddeling in be langrijke mate ten goede komen. Zij maakt ook de zoo noodige scheiding mogelijk tusschen hen, die inderdaad gis werkloos zijn te beschouwen en de genen, die in het geheel niet (of niet meer) voor tewerkstelling in het be drijfsleven in aanmerking komen, maar thans op grond van de steunbepa- lingen nog steeds ten onrechte on der werkzoekenden worden meege rekend. Behalve voor arbeidsbemiddeling zullen de registerkaarten en arbeids- boekjes mede een grondslag vormen voor de steunuitkeering aan werkloo- zen. Met behulp van deze registratie zal de uitvoering van de steunregeling In belangrijke mate verbeterd en ver gemakkelijkt kunnen worden, terwijl de nog maar al te vaak voorkomende steunfraude door verzwegen arbeids- jnkomsten, enz. er practisch onmogelijk door zal worden. Ook voor andere doeleinden zal het materiaal, dat de centrale registratie bijeenbrengt, met vrucht gebruikt kun nen worden. De commissie denkt hier aan de belastingheffing, de statistiek, de uitvoering van de sociale verzeke ring en bovendien ziet zij de mogelijk heid om de boekjes dienstbaar te ma ken aan voorziening in bijzondere be hoeften van belangrijke bedrijfstakken. Bij de uitwerking van haar voorstel len heeft de commissie er naar ge streefd zoo veel mogelijk aan te sluiten aan reeds bestaande regelingen en de door de werkgevers in te vullen gege vens te beperken tot die, welke reeds thans door hen voor verschillende doel einden. zij het meer incidenteel, en niet in onderling verband, verzameld en verstrekt moeten worden. Daarbij zal natuurlijk ook van overheidswege op doeltreffende wijze samenwerking ver zekerd moeten worden van alle diensten, die zich thans met documen tatie op dit gebied bezig houden. Het hoofdbestuur der maatschappij heeft zich met de algemeene strekking van het rapport kunnen vereenigen en het officieel aangeboden aan den mi nister van Sociale Zaken. lid worden. Zij zal daartoe moeten zijn van Nederlandsche nationaliteit. Uit gesloten van het lidmaatschap zijn alle door de overheid voor rijksambte- naren verboden vereenigingen en per sonen, die lid van een zoodanige ver eeniging zijn. De organisatie heeft de verwach ting, dat voor de vrouwelijke vrijwil lige hulp op sociaal gebied na afloop van den oorlog zooveel belangstelling zal blijken te bestaan, dat onze ver eeniging ook dan zal kunnen blijven bestaan. Voor al dit werk is geld noodig. Het spreekt vanzelf, dat de leden en werkende leden bereid zijn te con- tribueeren. Deze contributies, welke uiteraard niet hoog kunnen zijn, zullen echter niet voldoende zijn. Alleen de post drukwerk en porto’s zal al heel hoog zijn. Propaganda en acties zullen gevoerd moeten worden. Het bureau zal moeten worden ingericht. De or ganisatie hoopt, dat ieder, die met het werk instemt, ook bereid zal zijn fi nancieel te steunen. Het gironummer der penningmeesteresse is 376900. B. en W. hebben toegestaan, het bu reau voorloopig in het gebouw Kerk plein 3 te vestigen, waar op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11 tot 3 uur en Maandagavond van 8 tot 9 uur zit ting wordt gehouden. De leden van het werkcomité zijn dan aanwezig om inlichtingen te geven en besprekingen te houden zoowel met de diensten en vereenigingen, welke hulp vragen als met de gewone werkende leden, dus met vrouwen en organisaties, die haar hulp aanbieden. Het Werkliedenreglement 1911 is in gevolge artikel 1 niet van toepassing op de losse werklieden, die nog geen zes achtereenvolgende maanden in dienst der Gemeente zijn. Hun arbeids voorwaarden zijn door B. en W. in een afzonderlijke regeling vastgesteld. Gewoonlijk worden losse werklieden, aan wier dienst de Gemeente geen blijvende behoefte heeft, na zes maan den door andere losse werklieden ver vangen. Toch kan het in verband met de ervaring, welke zij bij hun werK hebben opgedaan vooral voor af- loopende werkzaamheden in het be lang van de Gemeente zijn, indien zij langer dan zes maanden in dienst van de Gemeente zouden kunnen worden gehouden. Dit kan wel geschieden, doordat die losse werklieden dan in tijdelijken dienst worden aangesteld, doch daar door vallen zij onder andere regelin gen, hetgeen in de practijk somtijds bezwaren blijkt op te leveren. Daarom zouden B. en W. de moge lijkheid willen openen om losse werk lieden in bijzondere gevallen langer dan zes maanden in dienst te houden, zonder dat die andere regelingen, wel ke uit het Werkliedenreglement voort vloeien, op hen van toepassing worden. Dit doel zou door een wijziging van het bepaalde in artikel 1, onder b, van het Werkliedenreglement 1911 bereikt kunnen worden. De Centrale Commissie van Over leg heeft verzocht haar in kennis te stellen met de gevallen, waarin het losse dienstverband langer dan 12 maanden zal duren; hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. den Raad voor te beslui ten in bovengenoemden geest. NED. HERV. GEMEENTE De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente hier ter stede heeft een door het ministerie van predikanten voor gestelde andere indeeling der wijken goedgekeurd. Wijk 11, waarin ds. S. van Dorp voorheen arbeidde, wordt opgeheven. In deze wijk is thans een wijkvereeni- ging, genaamd Kloosterkerk-Benoor- denhout. Voorts zal rondom het Zuiderpark een nieuwe wijk worden gevormd, ter wijl een d^el van het Bezuidenhout tot zelfstandige wijk wordt gevormd met als grens de Laan vai N.O. Indië. Als wijkpredikant zal aldaar optreden dr. W. J. de Wilde, die tot heden werk zaam is in de Oranjekerk-wijk (een stuk van den Haag-Zuid). Als zijn op volger zal hier optreden ds. C. J. Laar man te Velp, die in April a.s. zijn in trede doen zal. Dr. J. Schoneveld, die deze week zijn intrede gedaan heeft, heeft als arbeids veld ontvangen de wijk 17 (wijkver- eeniging Rustenburg), welke voordien aan de ambtelijke zorgen van ds. G. B. Westenburg, die eveneens om ge zondheidsredenen met emeritaat is ge gaan, was toevertrouwd, De over de laatste maanden van 1939 waargenomen stijging van de totale kosten van het levensonderhoud voor arbeiders- en ambtenaarsgezinnen en van die voor eetwaren en dranken afzonderlijk heeft zich, blijkens de op gaven van het Statistisch Bureau der Gemeente, in Januari 1940 voortgezet. De verhooging van de totale kosten van ’t levensonderhoud is ditmaal bo. vendien grooter dan die voor de maan, den September, November en Decent ber 1939 en bedraagt voor de arbei ders- en de ambtenaarsgezinnen onder, scheidenlijk 1,9 en 2,2 pCt.; de kos ten van eetwaren en dranken afzon derlijk stegen onderscheidenlijk 2,5 en 1,9 pCt. In belangrijke mate zijn de vermel de verhoogingen een gevolg van prijs stijgingen in de maand Januari voor- gekomen. Gestegen zijn voor beide groepen van gezinnen, wat de eetwaren en dranken betreft, de posten brood (vnl witmelkbrood, prijsstijging met ingang van 15 Januari), vleesch (in geringe mate), suiker, koffie thee en cacao (thee), chocolade, koekjes, gebak enz. (koekjes), aardappelen (prijsstijging van 5 op 6 cent per k.g. gemiddeld) en groenten (in belangrijke mate); bij de ambtenaarsgezinnen werd boven- dien de post andere kruidenierswaren iets hooger. Tegenover de vermelde stijgingen vertoonen voor beide groepen van ge zinnen de posten grutterswaren (boo- nen), eieren, visch en fruit eenige ver. laging. Bij de overige posten zijn uitsluitend verhoogingen voorgekomen. Gestegen zijn voor beide groepen van gezinnen de posten kleeding, schoeisel, belasting (heffing van Rijksopcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting, over de eerste vier maanden van 1940 15), huisraad, ontspanning enz. en tabak, sigaren enz. (sigaren); bij de arbeidersgezinnen werd bovendien de post wasch- en poetsartikelen en bij de ambtenaarsgezinnen de post toilet- benoodigdheden, kapper en baden iets hooger. Het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud voor Januari 1940, berekend op den grondslag van het jaar 1937-1938, bedraagt voor de arbeidersgezinnen 105,7 (December: 103,7) en voor de ambtenaarsgezinnen 106.6 (December: 104,3), dat voor de kosten van eetwaren en dranken af zonderlijk onderscheidenlijk 107,8 (105,1) en 107,9 (105,8). kan dit altijd op de zittingsdagen der organisatie geschieden. Een of meer der comitéleden zullen hier op die dagen aanwezig zijn. Groote behoefte aan vrou welijke hulp. Dat er genoeg behoefte aan vrou welijke hulp is moge blijken uit het feit, dat de Vereeniging voor Luchtbe- scherming nog eenige duizenden vrou wen noodig heeft voor allerlei werk. De vrouwenorganisatie hoopt er in te slagen deze duizenden vrouwen te vinden. Hiervoor is noodig voorlich ting en bemiddeling, terwijl er zooveel mogelijk gebruik dient gemaakt te worden van datgene, wat de vrouwen door opleiding, door dagelijksche bezig heden reeds weten en kunnen. Het bureau hoopt een centrum te worden van deze voorlichting en bemiddeling. De vorm waarin dit werk is geor ganiseerd verschilt essentieel van dien in andere steden. Artikel 3 van de statuten begint aldus Vereenigingen of plaatselijke afdeelingen van ver eenigingen, geheel of grootendeels ge vormd door vrouwen, welker werk kring zich geheel of voor een belang rijk gedeelte beperkt tot de gemeente ’s-Gravenhage, en die minstens 50 leden tellen, kunnen zich als gewoon lid bij de vereeniging aansluiten. Reeds zijn twintig van deze vereenigingen als gewone leden toegetreden. Twee vragen. 1. Wat moet er gedaan worden, nu de Europeesche oorlog is uitgebroken, -'.i I w te, - - K W le E'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18