De groote lucht- beschermingsoef erring Tal branden van en in onze bominslagen stad verondersteld HOE DE OEFENING VERLIEP LAATSTE BERICHTEN AGENDA ZESDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. F. TYMSTRAt de De resultaten van oefeningen DE „KVERNAAS” ZONK BINNEN VIJF MINUTEN GROOTE BRANDEN KLEINE BRANDEN Holland-lndië Postvluchten ROODE DUIVELS-ZWALUWEN BRIEFWISSELING HET BRUSSELSCHE SPORTPALEIS ZAL WORDEN HEROPEND OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant hedenavond. Oud-directeur van Tymstra’s scholen BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. veronder- De ontmoeting van de baan? Non" „De door Witte Non" WANDELEN. 8.15 u. van BILJARTEN. oud-directeur van Een kijkje in het Centrale punt Het plan van de oefening. ge- een den de OPBRENGST WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIE. Positie der vliegtuigen op 16 Februari: Uitreis: Rangoon (wordt 18 Febr. te fccndoeng verwacht). „Emoe” Alexandrië (wordt 21 Febr. te Bandoeng verwacht). Thuisreis: „Nandoe” Alexandrië (wordt 17 Febr. te Napels verwacht). „Wielewaal” Rangoon (wordt 20 Febr. te Napels verwacht). De H S. V. ,.D. A V.” (Siemens) geeft Zaterdag 24 dezer een feestavond in de Willemstraat. Het programma zal nog nader bekend worden gemaakt. te gasexplo- waterlei- Bij Kon. besluit: is benoemd tot burgemeester der meente Berghem: J. A. Linders. niet had aan achterschip een De schuilloopgraven. Wij hebben een kijkje genomen bij de verschillende openbare schuilgele- genheden, welke direct na het begin van het sirenengeloei waren openge steld voor het .publiek. De belangstel ling der burgerij was niet opvallend groot. De leden van den ordedienst zorgden voor de noodige voorlichting. zal plaats hebben Dinsdag a.s. te 2.15 uur op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. BRANDSTOF PER VLIEGTUIG NAAR AMELAND. Kort 'geleden werd van Ameland gemeld, dat er gebrek aan brandstof begon te komen, omdat verbinding zoowel over het water als over het ijs onmogelijk is. De K.L.M. heeft thans besloten een hoeveelheid kolen per vliegtuig naar het geïsoleerde eiland te brengen. Daartoe werd de D. C. 3 „Kemphaan” vanmorgen geladen met 2800 kilo ko len. Onder commando van Parmen- tier startte de machine om ongeveer 12 uur naar Ameland, waar de brand stof zou worden afgeleverd. Omstreeks Paschen een Zesdaagsche. De laatste weken werd gevreesd, dat het Brusselsche Sportpaleis gesloten zou blij ven. Thans wordt medegedeeld, dat het op 25 Februari a.s. heropend zal worden Omstreeks Paschen wordt er waarschijn lijk een Zesdaagsche gehouden. gesteld Noor- De blokhoofden hadden een verzegel de enveloppe ontvangen, welke zij, zoo- dra het alarmsein gegeven zou wor den, moesten openen en waaruit gezien kon worden, in welk perceel de ver meende brand zpu zijn. Het straathoofd moest daarop de ver- eischte maatregelen nemen. Veronder steld werd, dat het den bewoners van het perceel niet was gelukt zelf den brand te blusschen, zoodat de blok- brandweerspuit moest uitrukken. Zoo is een dergelijke oefening gehouden voor perceel Weissenbruchstraat 171, waar het bedieningspersoneel van de blokbrandspuit derhalve in actie kwam. Deze bleef in dit geval beperkt tot het schroeven van een slang aan de brand kraan, waarna even water werd gege ven. Een politieagent met een witten band om den arm, die als controleur fungeer de, maakte aante?keningen omtrent den tijd, die er verliep tusschen het alarm sein en het ter plaatse’verschijnen van de blokbrandspuit. Dergelijke oefe ningen met blokbrandspuiten zijn ge houden behalve in de Weissenburch- straat, ook in de Bussumschestraat 205, Jan Wapstraat 107, Schlegelstraat 111, Moerbeiplein 67. In het kader van de oefening waren ook drie groote branden verondersteld, n.l. aan het Dr. de Visserplein te Sche- veningen, Jan van Riebeekstraat, boek Daendelsstraat en de Vaalrivierstraat. DE EERSTE AUTO OVER HET IJS VAN NOORD-HOLLAND NAAR FRIESLAND. Om kwart over 3 hedenmiddag is de eerste personenauto over het ijs uit Noord-Holland te Stavoren aangeko men. Het was de wagen van den heer H. Bultsma, die vergezeld was van 3 passagiers. Men was om half drie uit Andijk vertrokken. Luchtgevaar geweken. Om half 4 precies werden van het centrale punt uit de sirenes wederom in werking gesteld. De langgerekte hooge toon gaf aan, dat het luchtge vaar voor de burgerbevolking blijkens ingekomen mededeelingen van den luchtafweerdienst en de andere uitge zette posten als geweken kon worden beschouwd. Na zich op verschillende punten op de hoogte te hebben gesteld, keerden de burgemeester, de hoofdcommissaris en commissaris Rieken te omstreeks 4 uur weer op het centrale punt terug, om zich ook hier weer van den gang van zaken op de hoogte te stellen. De diensten die ingeschakeld waren. Ingeschakeld waren bij deze oefe ning behalve het personeel van de po- litie-brandweer van de 14 sectoren waarin de residentie is verdeeld het G.E.B., de Duinwaterleiding, de genees kundige dienst, het Gasbedrijf, de dienst van Gemeentewerken en de Te lefoon. Ditmaal werkten de Reinigingsdienst en gemeenteapotheek niet mede, im mers verondersteld werd ditmaal, dat slechts brandbommen en geen gasbom men waren neergedaald. Ook de hulp ploegen van de H.T.M. werkten niet mede, daar verondersteld was, dat het tramnet niet gestoord werd. Naast de auto’s van den geneeskun digen dienst, waarmede de gewonden werden vervoerd had men de beschik king over twee, aan het bedrijf der P.T.T. toebehoorende hulpziekenauto’s. Het publiek, dat zich op straat be vond werd niet gedwongen onderkomen te zoeken in een der houten of beton nen schuilplaatsen, wel was er gelegen heid tusschen half vier en half vijf deze te bezichtigen. De schuilplaatsen werden bewaakt door leden van den ordedienst. CHR. WANDELSPORTVEREENIGING „STEEDS VOORWAARTS”. Bovengenoemde wandelsportvereeniging hoopt a.s. Dinsdag om 8 uur in gebouw „Musica”, haar 3e jaarlijksche groote pro- paganda-uitvoering te geven als inzet van het komende wandelseizoen. Door de leden zal worden opgevoerd: ,,’t Verjaardagscadeau van Marieke” klucht in één bedrijf van K. S. Pomp en de „Gekroonde Strijd” in drie bedrijven van E H. Duin. De regieleiding berust bij den heer Chr. Schollaardt, terwijl de mond- orgelclub van Steeds Voorwaarts marsch- liederen zal spelen, onder leiding van den heer C. Oost, die tevens tusschen de be drijven door eenige fluitsoli zal geven met pianobegeleiding Voor en tijdens de pauze zal een tom bola worden gehouden. 50 pCt. der op brengst zal bestemd worden voor het Fin- sche Roode Kruis. Prijzen voor dit doel worden gaarne ingewacht bij het secre tariaat der vereeniging Trembleystraat 26. der scholen in ken- intreden van den Naar wij vernemen, is het niet zeker, dat de ontmoeting tusschen Roode Duivels en Zwaluwen die aanvankelijk was vastge steld op 6 Februari j.l„ nog doorgang zal kunnen vinden Zooals men weet, moet deze wedstrijd, die in den regel op Mardi Gras plaats vindt, op een avond of dag in de week worden gehouden en dèarom is het niet zeker, of dit nu nog vóór den België—Nederland-wedstrijd, die wellicht ook uitgesteld wordt, zal kunnen geschie den. Courant”. „Een reis Alvorens de oefening een aanvang nam zijn wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in het hart van den Luchtbeschermingsdienst, het z.g. centrale punt, dat „ergens in den Haag is gevestigd. De huisvesting is van dien aard, dat alle diensten, die tot de luchtbescherming behooren, nor maal kunnen blijven functionneeren in tijd van gevaar. Het is een soort schuil- gelegenheid in het groot, geheel van beton ópgetrokken. Hier bevindt zich o.a. een radjo- ontvang- en zendinstallatie, die, wan neer de telefoondienst eventueel ge stoord zou zijn, voor het doorgeven van berichten, gebruikt kan worden. Men gebruikt hier een dubbele apparatuur zoodat bij het uitvallen door een of andere reden van het eene toestel on middellijk het andere kan worden in geschakeld. Wij kwamen er juist op het oogenblik, dat de sector-comman- danten zich door middel van de radio bij ’t hoofd van den luchtbeschermings dienst meldden. Een en ander ging zeer vlot in zijn werk en gezegd kan worden, dat. wat dit onderdeel van de oefening betreft, dit geslaagd is. Hier bevindt zich ook een microfoon, die is aangesloten op de radio-centrales door middel waarvan de burgerbevolking door het hoofd kan worden toegesproken. Voorts troffen wij hier aan de schakelaars voor het in werking stellen van de sirenes, een groot aantal telefoontoestellen, waarmee contact kan worden gekregen met de directeuren der diverse gemeentelijke instellingen en de diensten bij de lucht bescherming betrokken. Voor elke melding, ook wanneer het ernst zal worden, wordt een eenvoudige administratie bijgehouden, zoodat het hoofd van den dienst een overzicht heeft op welk tijdstip er gealarmeerd werd, hoe de diverse maatregelen wer den getroffen, kortom op welke wijze de luchtbeschermingsdienst function- neert. Er is een aparte schelinstallatie, welke de hoofden nis stelt van het alarmtoestand. Geen tijd om S.O.S. te geven. Met het strijken van de motorred- dingboot en van de reddingsloep waren slechts drie minuten gemoeid. Rustig, maar toch bijzonder snel, gingen allen in de booten. Het moest heel vlug gaan, want het schip, dat 3000 ton meet en geladen was, zonk buitengewoon snel. We waren nog maar enkele tientallen meters weggeroeid, toen van de „Kvernaas” niets meer was te zien. Binnen 5 minuten had het geheele drama zich afgespeeld. Zoo snel had zich alles voltrokken, dat de marconist zelfs geen tijd had gehad S.O.S.-seinen te geven. Geen der opvarenden had ook kans gezien iets van zijn bezittin gen te redden. U kunt zich voorstellen, dat het in dcf open booten buitengewoon koud was. Er woei een stevige Z.O.- VAN DE HAAGSCHE CLUBS. De algemeene vergadering van Zuid-Holland wordt Woensdag gehou den bij van Stralen, van Ravensteinstraat hoek Parallelweg, des avonds om 8 uur. Vooral het overkomende ijskoude wa ter, dat met groote golven in de booten sloegen, was heel onaangenaam. Na tuurlijk keken allen goed uit naar schepen, die misschien zouden kunnen voorbijvaren. Intusschen zetten wij koers naar de kust. De navigatiemiddelen waren uiter aard zeer gebrekkig en veel hoop, spoe dig de kust te bereiken, hadden wij allerminst. De reddingsloep hadden wij aan de motorreddingboot vastgemaakt. Drie uur rondgedobberd. Drie uren dobberden we op deze wijze op de woelige zee, toen we een schip in de gaten kregen. Het was op dat moment half zes en nog donker. Met lichtkogels n met behulp van een sein lamp wisten we de aandacht van de bemanning van dit schip te trekken. Korten tijd later was deze boot bij ons. Het bleek het Nederlandsche s.s. „Oran jepolder” te zijn. De kapitein had het buitengewoon op prijs gesteld, dat de gezagvoerder van de „Oranjepolder” naar Hoek van Holland had willen terugkeeren om hem en zijn mede-schipbreukelingen aan land te zetten. Kapitein Sörensen roemde de gastvrije ontvangst aan boord van de „Oranjepolder”, waar allen spoedig weer op verhaal waren gekomen. Later op den dag zijn de schipbreu kelingen doorgereisd naar Rotterdam, waar zij onder de hoede zijn van den consul-generaal van wegen. S.R.C. „DE KAMPIOEN”. Donderdag is de laatste recordrit ,JDe Kampioen” verreden over 1 en 3 k.m. De uitslagen luidden: 1. H Bovet, 37.6 sec., 2, J. L. Ferber, 38 sec.; 3. B. A. v. d Touw, 39.4 sec.; 4. P. Eindhoven, 40.2 sec 5 L. de Roode, 42.4 sec.; 3 k.m.: 1. J. L. Ferber, 1 min. 57 sec.; 2. P. Eindhoven, 1 min. 57.5 sec.; 3. F. Kröller, 2 min. 8.8 sec. Recordhouder 19391940 over 1 k.m. B A. v. d. Touw in 37.2 sec. Recordhou der 19391940 over 3 k.m.: P. Eindhoven. 1 min. 54.6 sec. Morgenochtend, aanvang 10 uur, wordt een begin gemaakt met de voorwedstrijden voor het clubkampioenschap, waarvan de finale wordt verreden op het jaarfeest op Maandag 4 Maart. Voor dezen wedstrijd te houden in de theeschenkerij „West- broekpark”, heeft een groot aantal renners ingeschreven. H.W.V. „DE PEDAALRIDDERS”. In den rT:jzelendoorn-memoriam-rit is de beste pres,atie geleverd door J. Deijs, die in het bezit van den beker kwam. Morgen wordt zoo mogelijk een begin gemaakt met de voorjaarscompetitie over 5 weken. Bijeenkomst te 10 uur in de club- tent, Vi.etweg. VOETBAL. Apotheken. Voor spoedeischende hulp zijn van he denavond 17 Februari 8 uur tot 24 Febr ’s morgens 8 uur de volgende apotheken geopend: Bezuidenhout 131, Adama, tel. 770366 Denneweg 1, Vigelius, telef. 110649; Huygensplein 3, van Beest, telef. 110907) Vaillantlaan 157, Davo-apotheek. telef' 332487; Zoutmanstraat 55, Vechtmann e® van Eeden, telef. 392218; Ruychrocklaa» 60 Oorthuys, tel. 774122; Regentesselaan 105, Wakkie, telef. 333083; Laan v. Meer- dervoort 862, Branderhorst, telef. 339093 Distelvinkenplein 6. Nieboer-apotheek. tel 331667; leplaan 110, Nuysink. tel. 33522® Statenlaan 40, van Greuningen, telef- 551343; Havenkade 3a, Speltie, telef- 550252; Lorentzplein 58. Lorentz-apotheeK- tel 119631; Kon. Wilhelminalaan 471c- Lakke, tel. 720275. Buiten deze dienstregeling vallen de volgende apotheken: Altijd geopend de apotheek van dr. J- Blomberg, Spui 113a, tel. 180123*; de apotheek van de firma Duymaer v. Twist- Spui 237, tel. 111175 de Koedoe-apotheek, Antonie Duyckstraat 112, tel. 554850; eI1 de apotheek „de Koedoe”, Parkweg 30 te Voorburg. De apotheek te Wassenaar „de Burcht Non”, (apotheker Gomperts), Joh. de Wittstraat no. 9J, tel. 7-17877, is morgen geopend. Van de vijf-en-twintig branden, welke bij deze luchtbeschermings- oefening werden geacht te zijn uitge broken, waren er vijf verondersteld te zijn branden, welke gebluscht zouden Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. (Tel. 116306.) „Onderwerp: „Een reis naar de maan”. 8.15 u. Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Num mer zes”. 8.15 u. Geb. v. K. en W. (Tel. 115630.) Mengelberg- concert o. 1. v. Ernest Ansermet. 8 u. Scala. <TeL 117714.1, „De Witte F 8.15 u. De biljartvereeniging „Kras” deelt ons mede, dat als bate van den wedstrijd Ne derland NederlandBelgië, een bedrag van ƒ820.30 aan O. en O. kon worden ge zonden. terwijl de opbrengst der program ma’s voor het Finsche Roode Kruis 107 heeft bedragen. Bominslag Daendelsstraat. Het is omstreeks 3 uur als een bom blijkt te zijn ingeslagen in een huis op den hoek van de Daendelsstraat en de Jan v. Riebeekstraat. Het wijkhoofd werd hieromtrent in zijn bureau in de H.B.S. aan de Derde v. d. Boschstraat telefonisch gewaarschuwd en nam on verwijld de noodige maatregelen, zoodat aldra verschillende diensten op het ter rein van den bominslag verschenen. Als eerste arriveerde de motorpolitie te 3 uur 2 aldra gevolgd door het G.E.B. en een wagen van de Gem. Telefoon, daar de telefoon- en lichtleidingen klaarblij kelijk beschadigd waren. Om 3 uur 6 arriveerde een wagen van Gemeentewerken met een ploeg mannen voorzien van werktuigen om de noodige opruimingswerkzaamheden te verrichten. Buitendien waren ook een aantal ziekendragers zoomede leden van de hulppolitie aanwezig. Een paar auto’s van den geneeskun digen dienst arriveerden, in één waar van da directeur, dr. Putts was gezeten. De veronderstelde gewonden werden naar de meest nabij zijnde verband- plaats getransporteerd. Inmiddels bleek, dat de gevolgen van den inslag van dien aard waren, dat ook blok- en wijkbrandweer moest wor den gealarmeerd, welke echter niet ver schenen zoodat de sector-brandweer in den vorm van een motorspuit en ladder wagen er aan te pas kwam. De zwaarst getroffen plaatsen. Het veronderstelde bombardement van de stad betrof, zooals men weet, 25 punten, waarvan sommige zeer zwaar en andere betrekkelijk licht. Wij hebben enkele van de zwaarst getrof fen plaatsen bezocht, o.a. het pleintje in de Vaalrivierstraat, bij de Brandt- straat, waar om 3 uur een zware bom werd geacht te zijn ingeslagen. In tegenstelling met hetgeen wij za gen op het Dr. de Visserplein, waar de verschillende hulpdiensten zeer snel ter plaatse waren en in de goede volg orde, bleek er in het Zuidelijk stads deel een lacune te bestaan, immers van de twee wijkspuiten. die onmid dellijk na het alarm ter plaatse be hoorden te zijn, verscheen er maar één. En ook de E.H.B.O. werd gemist. Of zij later nog verschenen is konden mnefen worden door dekiok.br and weer., wij niet nagaan. Daarentegen was het Wed. K. T. Bij een inkomen van 1313 zou de aanslag bedragen 24.24. A. v. W. Op uw lot viel geen prijs. Maria G. J. M. Uw loten zijn nog niet uitgeloot Mej. A. H. U kunt op iederen datum opzeggen. A. P. te E. K. Bedoelde dienstplich tige moet zich uit eigen beweging mel den in het door u gestelde geval. In het tweede geval zou hij, indien hij zich onttrekt, inderdaad deserteur zijn. In het derde zou stellig interneering volgen. Hoe lang zou van allerlei omstandig heden afhangen. Volgens internationaal recht heeft geen uitlevering plaats. H. J. H. Op uw lot viel geen prijs. M. J, B. U vergat te schrijven van welke verloting u een lot hebt. F. Beeklaan. Ga eens met het dier naar een kliniek. Brand- en bom-inslag Dr. de-Visserplein. Te 2 uur 40 kwam een melding bin nen van het Dr. de Visserplein (West zijde) te Scheveningen. Reeds 9 min. na de melding ver scheen de eerste wijkspuit met volle dige bezetting, een min. later gevolgd door de tweede wijkspuit. De mannen begonnen direct in vlug tempo de slan gen af te wikkelen om de spuiten be- drijfsvaardig te maken. Met korte tus- schenpoozen arriveerden de overige diensten, te weten de E.H.B.O., de op ruimingsdienst, het gasbedrijf, de wa terleiding en het G.E.B. Reeds na 6 min. kon er water gegeven worden. Alles had een zeer vlot verloop en de mannen gaven den indruk zeer goed geoefend te zijn en volkomen voor hun taak berekend. Tien minuten na de wijkspuiten arriveerde met loeiende sirene de sectorspuit Duin straat. De geoefende beroepsbrand weermannen waren in enkele minuten klaar met het uitleggen der slangen. Ondertusschen was de burgemeester, die ook een kijkje had genomen in het centrale punt en daar verwelkomd was door den hoofdcommissaris van politie, den heer N. G. van der Mey, in gezel schap van wethouder Feber, gearri veerd. De burgemeester stelde zich persoon lijk bij de verschillende spuitcomman- danten op de hoogte van het verloop van het werk. Mr. de Monchy verklaar de zich zeer tevreden over de snelheid waarmee de diverse diensten waren ge arriveerd en over de geoefendheid van d? manschappen. Speciaal is ons op dit punt opgevallen de kalmte en vaardigheid waarmee de mannen van de spuit hun werk uitvoer den een bewijs hoezeer zij van de be langrijkheid van hun taak zijn door drongen. Van hun optreden toch hangt het voor een belangrijk deel af, hoe snel een brand wordt gebluscht of, zoo dit niet mogelijk is, althans uitbreiding op af doende wijze kan worden tegenge gaan. Vanmiddag is in onze stad een groote luchtbeschermingsoefening gehouden, welke ten doel had na te gaan, of de bij de lucntbescher- ming ingeschakelde gemeentelijke hulpdiensten snel en doeltreffend functionneeren. EEN RELAAS VAN DEN KAPITEIN. De opvarenden van het Noorsche s.s. „Kvernaas”, welk schip vannacht in de Noordzee als gevolg van een ont ploffing is gezonken, werden vanoch tend, nadat zij door het s.s. „Oranje polder” te Hoek van Holland aan land waren gezet, op de meast gastvrije wijze ontvangen in het gebouw van het loodswezen. Hier werd hun koffie, si garen en sigaretten verstrekt en op de gezichten van de Noren was duidelijk te lezen, dat zij overgelukkig waren, dat geen hunner is verdronken of op andere wijze om het leven was geko men. De wonden van enkele opva renden zijn van geenerlei beteekenis. Zij beperkten zich tot enkele lichte kneuzingen of ontvellingen, als gevolg van de groote haast, waarmede men in de reddingsbooten had moeten gaan. In het gebouw van het loodswezen namen de marineautoriteiten, alsmede de Noorsche consul-generaal te Rotter dam, den kapiitein, den heer I. Sören sen het eerste verhoor af. Na afloop hiervan gaf de gezagvoer der een sober relaas van de scheeps ramp. ZONDAG 18 FEBRUARI. Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". (Tel. 116306.) „Algemeene demonstratie van den Planetariumhemel”. 11.45 u. Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Num mer zes”. 2 u. „Toontje heeft een paard geteekend”. 8.15 u. Geb. v. K. en W. (Tel. 115630.) „Toen wij trouwden”. 8.15 u. Diligentia. (Tel 117647.) Concert door Jacques Thibaud, viool. Aan den vleu gel Tasso Janopouïo. 2.30 U. Scala. (Tel. 117714.) „De Witte 2 u. en 8.15 u. MAANDAG 19 FEBRUARI. Zeiss-Planetarium „Haagsche (Tel 116306.) Onderwerp: naar de maan”. 8.15 u. Kon. Schouwburg. (Tel. 116270.) „Schijn en werkelijkheid”. Volksvoorstelling. 8 15 u Geb. v. K. en W. (Tel. 115630.) Gala-voor- stelling Düsseldorfer Schauspielhaus Don Carlos”. 8 u. Dlïigentia. (Tel. 117647.) Concert Claudio Arrau, piano. 8 u. -J j-)e materiaal der brandweer en van gas fabriek en waterleiding op den ge stelden tijd op de plaats des onheils om daar den zwaren brand te be strijden en het gevaar van sies en overstrooming door dingbreuk te verhinderen. Het electriciteitsnet werd steld hier niet gestoord te zijn. Wethou der Feber en ir. J. F. van Hoytema sloegen hier de hulpverleening gade. De burgemeester, die vergezeld van den hoofdcommissaris en den inspecteur der Luchtbescherming, generaal de Ridder, eenige andere punten bezocht, nam ook eenige kleine objecten in oogenschouw, o.a de Weissenbruchstraat, waar alleen de blokbrandweer en de opruimings- en E. H. B. O.-ploeg aanwezig zouden zijn. Wij arriveerden er gelijk met den burgemeester, doch merkten van geen van beide hulpdiensten iets op. tenzij inmiddels reeds geacht moest zijn, dat de brand gebluscht en de ontploffings- schade opgeruimd was. Voor het eerst werd voor de alar mee ting der betrokken diensten gebruik gemaakt van de radio. Zoowel op het centrale punt van den luchtbescher mingsdienst als op diverse andere pun ten, waren radio zend- en ontvang- installaties opgesteld, zoodat bij een optredende storing in het telefoonnet de meldingen aan de posten toch kon den worden doorgegeven. Sirenegeloei luidde de oefening in. Onmiddellijk na het intreden van den alarmtoestand begaf de burgemeester zich naar het centrale punt van den luchtbeschermingsdienst om het hoofd van dezen dienst ervan in kennis te stellen, dat door bomaanvallen van vijandelijke vliegtuigen, op niet min der dan 25 plaatsen in onze stad branden waren uitgebroken, terwijl zich ook instortingen van gebouwen hadden voorgedaan. In vijf gevallen werden de uitgebro ken branden, nadat de huisbrandweer het vuur niet meester kon worden, door de zelfbeschermingsblokbrand- weer gebluscht. Van de resteerende branden werd verondersteld, dat deze zich ernstiger lieten aanzien, waartoe de wijkbrandweer uitrukte en het vuur aantastte, hetgeen naar veronder steld werd, haar in 9 gevallen gelukte. Inmiddels echter hadden 11 branden een dergeljjken omvang aangenomen, dat assistentie moest worden ingeroe pen van de wijkbrandweer uit een ne- venwijk, met het gevolg, dat op een gegeven oogenblik 31 wijkbrandspui- ten in actie waren. Nog ernstiger werd het in 3 dezer gevallen, zoodat daar de sectorspui- ten (de groote motorspuiten der poli- tiebrandweer) moesten worden ontbo den. De reeds omvangrijke ramp verondersteld zich als een - te breiden, want gen het vuur --werd 1 i olievlek uit behalve de strijd te- moest tijdens deze oefe ning ook op instortingen worden gere kend, en wel op niet minder dan H plaatsen. Een geweldige explosie. Hij vertelde, dat de „Kvernaas" vannacht te circa half twee zich be vond ter hoogte van Schouwenbank, circa 25 mijl uit de kust. Aan dek en in de machinekamer waren 12 man aan het werk, de andere acht leden van de bemanning lagen te kooi. Tot deze laatsten behoorde ook de kapi tein, die evenals de andere sla pende schepelingen plotseling wak ker schrok door een geweldige explo sie. Allen renden naar het dek en reeds aanstonds was te zien, dat het schip in zeer korten tijd in de diepte zou verdwijnen. Tot mijn groote blijd schap zoo vertelde kapitein Sören sen zag ik, dat alle leden van de bemanning zich in een oogenblik tijd aan dek bevonden. De explosie waardoor deze is veroorzaakt weet ik stuurboordzijde in het groot gat geslagen. Hier ter stede is gisteren in ouderdom van 76 jaar overleden heer F. Tymstra, Tymstra’s scholen. De begrafenis Zondag doorl. voorst, van 12 uur af: Ca sino, Cineac, Rex. Roxy; van 1 u. af: Cen trum; van 1.30 u. af: Flora, van 2 u. af: Apollo, Asta, Capitol, City, Corso, Metro pole. Odeon, Passage, Princesse, Rem brandt. Studio, West-End; van 6.15 u. at: Amicitia. Dunne Bierkade 16. Woensdag 21 Febr., 8 u„ Maranatha-lezing. Spr.: J. A Bruyn, onderwerp: „Israëls geschiede nis in het licht der profetie"; Bellamy, Soefi-huis. Maandag 19 Febr., 8.15 u. Spr.: A. Manussen, onderwerp: Bellamy en Christendom”. Gebouw „Excelsior", Zeestraat 57. Maan dag 19 Februari 8.15 uur openbare bij eenkomst voor den middenstand. Spr- de heer F L. van der Zeeuw. Onder werp: „De moeilijkheden van den mid denstand in dezen tijd”. Spr. de heer C. de Pie. Onderwerp; „Plantenleven in Indië”. A.VUU waa. XJA wvtA teil Stevige Zj.LJ.- Ciauaiu ntiau, wind en er was een behoorlijke deining. Scala. (Tel. 117714.) - - - 8.15 u. Bioscopen. Van 16 Febr. tot en met 22 Febr. Amicitia-theater. _(Tel-, ’^!e vanaene van het haaieneiland met Warner Baxter. (Eng.) - StaI8 !?eu S(B]ai8 j ZondaV mating eJïlv8 lucky ster” u„ 2.45 u en 4.30 u. Apollo-theater. (Tel .11726GeorËeeBrmt dans” met Bette Davis en George Bient (Eng.) 2.30 u., 6.45 u. en 9 u- <B. 18 jA Asta-theater. (Tel. 116200.) „Wie heeft Madeleine gekust” met Magda bchnjU der en Albert Matterstock. (Duitsch.) 2.30 u. en 8.15 u. (B. 18 j.) Capitol-theater. (Tel 3340403 --Trad» horn” met Harry Carey en Edwina Booth. (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 14 j.) Zondagm. 12 u. „De witte non (B. 14 j.) Casino-theater. (Tel. 111486.) „Inspectew Vlijmscherp op avontuur met Gordon Harker. (Eng.) - .ArUsten en mode!- len in Parijs” met Joan Bennett. (Eng.) 2 u en 8.15 u. Zaterdags van 2 uur af doorloopend. <B. 14 j.) Centrum-theater. (Tel. 1154<8.) t Zit in de lucht” met George Eprmby. (En^)-• .The Gang show met RalPh Reader. (Eng.) 2.30 u. en 8.15 u. Zaterdags van 7 uur af doorloopend. (B. 14 JJ Cineac. (Tel. 115452.) Gekleurde him van Ned -Indië. Doorl. voorst van 9.30 tot 24 u (Elk. leeft.) City-thcater. (Tel. 115700.) „De negen vrn. gezellen” met Sacha Guitry (Fransch.) 2.15 u. en 8.15 u. (B. 18 j.) Corso-theater. (Tel. mannen en één meisje met Deanne Durbin. (Eng.) ”E^Sr,osfa9nI!®n^ avond” met June Lang. (Eng.) 2 u. en 8 15 u. (Elk. leeft.) Flora-theater. (Tel. 180205.) „De vermiste gast" met Paul Kelly. <Eng.) Zwarte Azen” met Buck Jones. (Eng.) 2.30 u. en 8 u. Zaterdag van 6.30 uur af doorloopend. (B. 14 j.) Metropole-theater. (Tel. 392244.) -Kouwe drukte” met George Formby. (Eng.) 2.15 u. en 8.15 u. (Elk. leeft.) Odeon-theater. (Tel. 117740.) „Maja s dub bele huwelijk” met Peter Petersen en Lil Dagover. (Duitsch.) 2.15 u. en 8.15 Olympia-theater. (Tel. 330814.) „Drie ka meraden” met Robert Taylor. (Eng.) - „Renate in het kwartet met Kathe von Nagy. (Duitsch.) 2 u. en 8 u. (B. 18 j.) Passage-theater. (Tel. 1173703 „Vier man nen der duisternis” met Hugh Smclair en Griffith Jones. (Eng 2.30 u. en 8.15 Princesse-theater. (Tel 116377.) Onver wacht Vader” met Baby Sandy en Mi- scha Auer. (Eng.) 2.30 u. en 8.15 u. (Elk. leeft.) Rembrandt-theater. (Tel. 118430.) „Haven kwartier” met Jean Gabin. (Fransch.) „Drie man in de sneeuw” met Robert Young. (Eng.) 2 u. en 8.15 u. (B. 18 Rex-theater. (Tel. 115569.) „Het leven van Louis Pasteur” met Paul Mum. (Eng.) 10—24 u Aanvangsuren hoofdfilm: zu, 12.05, 1.50, 3.35, 5.20, 7.05, 8.50, 10.35 (Elk. leeft.) Roxy-theater. (Tel. 1124923 „Jesse James de wreker” met Tyrone Power. (Eng.l „Men is maar eenmaal jong met Mickey Rooney. (Eng.) 2 u. en 8 U. (B 18 j Seinpost-theater. (Tel. 553718.) „Es war eine rauschende Ballnacht met Zarah Leander (Duitsch.) 8.15 u. (Behalve heden- en Maandagavond). (B. 18 j.) i Zondag- en Woensdagmiddag 2.15 uur matinée. Studio-theater. (Tel. 1115723 „De zon gaat nooit onder” met Basil Rathbone en Douglas Fairbanks. (Eng.) 2.30 u. 7 u. en 9 15 u. (B. 18 j.) Zondagm 12 u. Cin. Volksuniversiteit „Bedreigde levens^ (B. 18 j.) v Thalia-theater. (Tel. 111675.) „De twee lingbroers” met Laurel en Hardy. (En- gelsch.) „De zoon van Tarzan’. (Eng Eiken dag doorl. voorst, van 2— 11 u (B. 14 j.) Zondag matinée 1 uur, (Elk. leeft.) West-End-theater. (Tel. 3338003 „Maria Ilona” met Paula Wessely en Willy Birgel. (Duitsch.) 2.15 u. en 8.15 u. (Elk. leeft.)

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 22