Noorsche Deensche en protesten te Berlijn Karelië De strijd m DE OORLOG TER ZEE I WIE 100° o WAARDE BEGEERT, ROOKT TRIUMPH DE 1?SIGARET DIE OVERAL TRIUMPHEERT! Koude neemt af Russisch legerbericht Engelsch schip in den grond geboord Auto rijdt op een groep personen in Duitsch legerbericht Fransche legerberichten Weer een Duitsche duikboot vernietigd Het Finsche legerbericht Verontwaardiging over torpedeering van schepen duurt voort EERSTE BLAD, PAGINA 2. Bruggen in België beschadigd van meening, dat de onze De ge- Britsche tankboot vermist Zie verder le blad, pag. 3 HAAGSCRE COURANT VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. Overlevenden 56 uur in een open boot Twee Finsche houtbooten door Duitschers buitgemaakt Groot aantal dooden en vermisten bij Deensche scheepsrampen FRANKRIJK. Na 56 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt zijn 15 overlevenden van het Britsche s.s. „Langleeford”, groot 4622 ton, gisteravond in Ierland in uit- geputten toestand aan land gekomen. De „Langleeford”, die van Boston op weg was naar Engeland, is door den vijand Woensdagmorgen tot zinken ge bracht Een man overleed in de redding boot Een tweede boot met den kapitein en de overige leden der bemanning wordt vermist Officieel wordt te Oslo medegedeeld, dat Noorwegen onlangs tot drie keer toe te Berlijn heeft geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van Noorsche schepen. Het behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen voor de verliezen van levens en eigendom men. strekkende concessies toe te zeggen op voorwaarde, dat dit land zijn invloed aanwendt Rusland’s aanval te doen sta ken. De Duitsche gezant is uit Berlijn te Helsinki teruggekeerd. Duitsche gezant te Helsinki teruggekeerd. De radio van Helsinki heeft medege deeld, dat de Duitschers twee voor Enge land bestemde Finsche schepen met een lading hout opgebracht en verbeurd verklaard hebben. Gisterochtend is bij Niort een vracht auto van 24 ton op een groep lieden ingereden, acht werden op slag ge dood, twaalf ernstig gewond. Minister Eden is gisteren uit Egypte op Malta aangekomen. Een groote me nigte te Valetta juichte hem geestdrif tig toe. Voordat het schip tot zinken werd ge bracht riep de U-boot-commandant „Indien je geen kanon aan boord had gehad, zouden we je niet tot zinken hebben gebracht”. De „Langleeford” had in convooi ge varen, doch was afgedwaald. Drie op varenden zijn aan boord omgekomen en een stierf in de reddingboot. Slechts 15 van de 35 opvarenden zijn tot dusver gered. In een haven aan de Noordoostkust van Engeland zijn 39 overlevenden aan gekomen van de Donderdagavond voor de Schotsche kust getorpedeerde en ge zonken Deensche stoomschip „Rhone” (1064 ton) en „Sleipner” (1066 ton). Er worden 22 man vermist. De reederij van het tot zinken ge brachte Deensche stoomschip „Martin Goldschmidt” deelt heden mede, dat vijf leden der bemanning door een Noorsch schip zijn gered. Vijftien man, o.w. de kapitein en alle officieren, zijn om het leven gekomen. In officieele Deensche kringen ver luidt, dat Denemarken te Berlijn een demarche heeft ondernomen naar aan leiding van het torpedeeren van het Deensche s.s. „Chastine Maersk”. Naar te Londen werd medegedeeld, is Donderdag in de Noordzee een Duitsche duikboot door een Britsch vliegtuig ge bombardeerd en mogelijk vernietigd. Het vliegtuig bereikte de duikboot, juist toen de periscoop onder water ver dween. Twee bommen vielen vlak voor de periscoop. Er verschenen daarop olievlekken en luchtbellen aan de oppervlakte. Hoewel het vliegtuig geruimen tijd bleef uit kijken, werd van de duikboot geen spoor meer gezien. Canadeesche hulp aan Finland In het parlement van de provincie Toronto (Canada) hebben eenige leden gevraagd Finland te helpen. Kolonel Hunter stelde voor, in de begrooting een belangrijk bedrag ter beschikking te stellen voor het opleiden en zenden van troepen naar Finland. Een millioen dollar zou volgens hem voldoende zijn, om een divisie, welke reeds is opge- Het Duitsche legerbericht van heden luidt „In het Westen zijn bij een verken ningstocht aan de Warndt, ten Zuid westen van Saarbrücken, verscheidene gevangenen gemaakt. Aan het front langs den Boven-Rijn hier en daar le vendig machinegeweer- en geweervuur van beide zijden. Boven de Noordzee heeft een Duitsch jachtvliegtuig een Britsch Bristol-Blenheimtoestel neerge schoten.” DENEMARKEN. Prinses Caroline Mathilde, gemalin van prins Knud, een der zoons van koning Christiaan, heeft even na mid dernacht het leven geschonken aan een zoon. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: Activiteit van onze verkennings- detachementen. Een van deze leed eenige verliezen bij het oversteken van een vijandelijk mijnenveld. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Niets'te melden”. Groot aantal dooden en vermis ten bij Deensche scheepsrampen Deensche consul te Edinburgh heeft tegenover den United Press-cor respondent verklaard: „Beide schepen waren met het Malthezerkruis gemerkt, zooals met de Duitsche regeering in het begin van den oorlog was overeenge komen. Dit merkteeken geeft aan dat het schip slechts zuivelproducten ver voert en dus riiet tot zinken zal worden gebracht. Dit is voor het eerst dat schepen met dit merkteeken getorpedeerd werden. Protest van Noorsche zeelieden. De bonden van Noorsche zeelieden hebben een gemeenschappelijke resolu tie overhandigd aan den minister van buitenlandsche zaken, Koht, waarin wordt gedreigd de leden van de bonden te verzoeken „te weigeren te varen op schepen, welke lading brengen naar „dat land” dat tot trotsch doel stelt, weerlooze zeelieden te dooden”. De bonden protesteeren met kracht tegen den huidigen vorm van oorlog voering ter zee, waarbij wordt gewezen op een aantal Noorsche schepen, dat door Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht. Verklaring van Stanley De Britsche minister van oorlog Oliver Stanley, heeft gisteren wederom een inspectietocht gemaakt langs de vooruitgeschoven posten van het Brit sche expeditieleger. Op de vraag van een oorlogscorres pondent over de waarschijnlijkheid van een Duitschen aanval aan het Westelijk front, antwoordde Stanley „De beslissing berust bij één man. Ik denk, dat Hitler niet verlangend is, een uiterste beslissing te forceeren en alles op één kaart te zetten. Doch uw mee ning is zoo goed als de mijne.” De minis ter verklaarde voorts niet den minsten twijfel te koesteren omtrent het resul taat van den strijd, doch hij voegde er aan toe „Het is beslist onzinnig, te meenen, dat de Duitschers onder zullen gaan, zonder van hun oorlogsmachine, die zij gedurende vier jaar in gereed heid hebben gebracht, ten volle gebruik te hebben gemaakt”. leid, naar Finland te zenden. Ook wilde hij het recruteeren van vrijwil ligers voor Finland niet geheim hou den. Het departement van landsverdedi ging deelt mede, dat de Luxemburger Jean Kuhn, die op 16 December 1939 door den krijgsraad wegens spionnage ter dood veroordeeld werd, gister morgen te Chalons-sur-Marne is te recht gesteld. President Lebrun had geweigerd zijn verzoek tot gratie in te willigen. Kuhn stond reeds lang in dienst van den Duitschen inlichtingendienst en werd door de Fransche politie ge zocht. Hij werd aangehouden, toen hij op 28 Juli 1939 in het geheim Frank rijk trachtte binnen te komen. De ramp van de „Giorgio Ohlsen”. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Milaan, dat naar de reederij van de „Giorgio Ohlsen” mededeelt, het schip is gezonken, terwijl het door een Engelschen loods langs de Britsche mijnenvelden bij de Oostkust gebracht zou worden. Het staat dus vast, aldus de mededeeling, dat het schip op een En- gelsche mijn is geloopen. Het Russische legerbericht van giste ren luidt „Op 16 Februari hebben de sovjet troepen hun actie op de Karelische landengte met succes voortgezet. De vijand trachtte tegenaanvallen te onder nemen, doch werd in alle sectoren van het front met groote verliezen terug geslagen. De Russische troepen hebben de stations Lejpasulo en Kamara be zet. Gedurende den 16en Februari heb ben de sovjettroepen 22 vijandelijke versterkingen, waaronder twee kanon kazematten, bezet. In de versterkingen, welke gedurende de zeven dagen van het Russische offensief genomen wer den, verloor de vijand 420 machine geweren en 170 kanonnen. In andere sectoren bedrijvigheid van verkenners en op enkele plaatsen bot singen tusschen infanterie-afdeelingen. De sovjet-luchtmacht heeft geslaagde aanvallen op vijandelijke troepen en militaire objecten gedaan. Bij luchtge vechten zijn vijf vijandelijke vliegtui gen neergeschoten”. De vorst van de laatste dagen heeft scheuren doen ontstaan in den onder bouw van de brug over de Leye. Her stelwerkzaamheden zullen verricht worden. Ijsschotsen, die door den dooi op de Schelde wegdreven, hebben de stutten van een noodbrug weggerukt. De brug is gedeeltelijk ingestort. De koude is op de meeste plaatsen in Zuid-Slavië verminderd. Men is er in geslaagd het spoorwegverkeer tus schen Dalmatië en Zagreb te herstellen. Te Donje, Milano en Watz zijn tenge volge van overstroomingen de steen koolmijnen beschadigd. In de laatste 48 uur is de Donau vijf meter gestegen. De Engelsche tankboot „Creshfields” (830 ton) is veertien dagen over tijd. Het schip wordt als verloren be schouwd. De actie van de Fransche marine De Fransche marine is bij het con- vooieeren van troepen in de Middel- landsche Zee op geenerlei verzet van den vijand gestuit en tot dusver is geen Duitsche duikboot er in geslaagd in de Middellandsche Zee te komen, aldus heeft een hooge Fransche autoriteit tegenover den diplomatieken medewer ker van Reuter verklaard. Van dezelfde zijde werden nog meer dingen onthuld De Fransche marine heeft vele duik booten tot zinken gebracht en evenals de Britsche heeft de Fransche marine kennis gemaakt met de magnetische mijn, want Duitsche vliegtuigen zijn er in nachten met heldere maan op be trapt, dat zij deze magnetische mijnen door middel van parachutes in de Fransche wateren legden. Het convooi, dat het tweede Cana deesche troepentransport naar Enge land begeleidde, stond onder bevel van een Franschen admiraal en een Fran sche kruiser maakte deel uit van het convooi, dat onlangs de Australische en Nieuw-Zeelandsche divisies naar Egypte heeft gebracht. De Fransche marine verleende haar medewerking bij de jacht op de „Graf Spee” en Fransche divisies torpedoboo- ten patrouilleeren langs de toegangs wegen naar de Noordzee. De Fransche marine heeft geen ver liezen geleden tengevolge van vijande lijke actie. Op de Karelische langdengte is de toestand ernstig, meldt Havas uit Hel sinki. De Russische troepen zijn er in geslaagd zich in de eerste linie te nes telen, en w»el in het Westelijk gedeelte van den Summa sector en op twee pun ten tusschen Muolaasjarvi en Vuoksen. Tegelijkertijd hebben zij nieuwe aanval len op het front tusschen Hatjalahden- jarvi en Mucksen ondernomen. In den Taipale-sector werd uiterst hevig ge streden. Het Russische offensief wordt onverminderd voortgezet, zoodat de Fin sche soldaten dag en nacht tegen een overweldigende overmacht moeten vech ten. Intusschen behoeft de bezetting van de voorposten door de Russen niet als een ramp te worden beschouwd, omdat deze stellingen aan beide flanken onder het Finsche vuur liggen en de Russen daartegen geen voldoende bescherming hebben. In Finsche militaire kringen is men Russen bij de krijgsverrichtingen in Finland 20 pro cent van de geheele hoeveelheid be schikbare tanks hebben verloren. Waar de Russen zijn binnen gedrongen. United Press meldt uit Helsinki Indien de Russen den huidigen druk kunnen volhouden, dan kan de toe stand op de landengte ernstig worden. Dat de vijand op verscheidene punten 3 a 4 k.m. in de verdedigingslinie is doorgedrongen is op zichzelf niet van vitaal belang, doch mocht zulks ge schieden in de zware verdedigingslinies, dan zou zulks anders zijn. De Finsche verdedigers zouden thans in het centrum van het Summa-front in de nabijheid van het dorp zelf eenige verlichting krijgen. Het groote gevaar zou thans liggen in de mogelijkheid, dat de druk op dit punt door colonnes van het Westen en Oosten uit voortge zet zou worden. De zinsnede in het communiqué waarin gezegd wordt, dat de vijand „op verscheidene punten tot onze posities Is doorgedrongen”, heeft veel stof tot veronderstellingen gegeven. In militaire kringen verklaart men, dat dit slechts beteekent, dat de Rus sische aanvallen de vooruitgeschoven posten vóór de eigenlijke Mannerheim- linie hebben veroverd en dat zij thans eerst voor de zware versterkingen van de linie zelf staan. Sovjet-troepen hebben het Finsche front nog niet kun nen doorbreken. Van de Finsch-Zweedsche grens wordt vernomen, dat de indruk, welken men krijgt na de laatste twee weken van strijd, is, dat de Russen, niettegenstaan de hun verwoede pogingen, er niet in zijn geslaagd, het Finsche front, dat in de diepte is georganiseerd, te doorbre ken. Zij hebben zich slechts kunnen nes telen in enkele punten van de eerste verdedigingslinie. Zij schijnen zich thans erop toe te leggen een voor een de steun punten van de Finnen, welke voor hen het meest lastig zijn, te nemen. Finsche vliegtuigen bombardeeren sovjet-spoorlijnen Uit Helsinki wordt gemeld, dat Fin sche vliegtuigen den spoorweg, die Le ningrad verbindt met de Karelische landengte hebben gebombardeerd. Ver scheidene stations zouden in brand staan. De Finsche jachtvliegtuigen worden steeds lastiger voor de Russen. In de laatste 3 dagen zijn 34 Russische vlieg tuigen omlaag gehaald. Dit wordt vooral verklaard door het gebruik van de jachtvliegtuigen, welke Finland uit het buitenland heeft ontvangen. De Russen behouden echter nog een groote supe rioriteit in de lucht.Wiborg is heftig ge bombardeerd en in de stad, welke reeds door vorige bombardementen is geteis terd, woeden vele branden. Nieuwe Russische wapens. De speciale correspondent van Stefani aan het Finsche front meldt, dat tijdens de laatste gevechten de Finnen verschei dene wapens buit gemaakt hebben, die voor de eerste maal door de Russen zijn gebruikt. Onder deze wapenen bevindt zich een stuk veldgeschut, dat ook als luchtafweerkanon gebruikt kan worden Voorts een op ski’s gemonteerde zware mitrailleur. Dit laatste wapen is weinig doeltreffend gebleken, aangezien de loop snel vol sneeuw raakt. Summa in puin geschoten United Press meldt uit Helsinki Summa, dat de twee eerste weken van het Russische offensief het brand punt vormde van den strijd, is thans in een ruïne herschapen. Het is geheel verlaten en wordt door geen van de strijdende partijen meer verdedigd of aangevallen. De Finsche linie, welke oorspronke lijk midden door Summa liep, is, vol gens militaire kringen, thans achter de ruïne van het stadje gelegen. Nieuwe Finsche lichting opgeroepen. In de hoofdstad zijn nieuwe plaka- ten aangeplakt, waarin de mannen, die in 1896 geboren zijn, worden opgeroe pen zich 23 Februari bij de recrutee- ringscentra te vervoegen. Verder heeft de regeering een com missie in het leven geroepen, welke het vraagstuk van de industrieele be hoeften van het land, moet bestudee- ren. De commissie moet zich bezig hou den met de beschikbare hoeveelheid werklieden en de mogelijkheid werk lieden uit het buitenland te verkrijgen, die eventueel over de industrieën der landsverdediging moeten worden ver deeld. Fransche generaal zou opperbevel hebber van het Finsche vreemde lingenlegioen worden Het Finsche legerbericht luidt Te land Op de landengte van Ka relië duren de aanvallen van den vijand voort, vooral tusschen Hatja- ladenhari en de Vuoksi, alsmede aan de Taipale-rivier. Ten Oosten van de Summa en op twee punten op de land engte tusschen Muolajarvi en de Vuoksi, is de vijand er in geslaagd in de vooruitgeschoven stellingen van de Finnen door te dringen. Elders werden de aanvallen afgeslagen. Ten Noord oosten van het Ladogameer worden de aanvallen voortgezet, zoowel op de eilanden in het meer als langs de kust. De Finsche troepen hebben zich hier meester gemaakt van een steunpunt van den vijand. De verliezen van de Russen zijn aanzienlijk. Bij Kuhmo zijn verscheidene Russische detachementen omsingeld. Verder valt niets bijzonders te melden. In de luchtDe Finsche jachtvlieg tuigen hebben met succes een aantal gevechten geleverd met Russische vliegtuigen, terwijl andere toestellen concentraties van den vijand in sta tions en op spoorwegen achter het front hebben gebombardeerd, waardoor bran den zijn ontstaan. Wat de actie van de Russische luchtmacht betreft, deze was krachtige boven de landengte van Ka relië. Meer dan 500 Russische toestel len werden geteld. Behalve troepen concentraties werden Wilmanstrand, Kexholm en Wiborg gebombardeerd en in het achterland Rihimaki. Volgens gecontroleerde berichten zijn acht Russische vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl vermoedelijk nog twee zijn neergeschoten. Verder werd bevestigd, dat op 14 Februari nog een Russisch toestel omlaag is geschoten, het wrak is gevonden. Omtrent de Noorsche protesten te Berlijn, wordt vernomen, dat het eerste protest, dat op 8 Februari te Berlijn is overhandigd, betrekking had op het tot zinken brengen door Duitsche vliegtui gen van het s.s. „Tempo”, waarbij de reddingbooten, waarin de bemanning had plaats genomen, werden beschoten. Het gezantschap heeft het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken ver zocht een onderzoek in te stellen en de noodige stappen te nemen tegen dege nen.. die voor deze schendingen van het internationale recht verantwoorde lijk zijn. Op 12 dezer protesteerde de legatie tegen het tot zinken brengen door een Duitsche duikboot van het s.s. „Songa”, waarbij de bemanning in open booten midden op den Atlantischen Oceaan aan haar lot werd overgelaten, zoodat zij het vijf dagen zwaar te verduren had, alvorens zij in veiligheid was. Dit beteekent een schending van het Lon- densche protocol van 6 Nevember 1936. De legatie heeft het ministerie verzocht de noodige stappen te nemen tegen den duikbootcommandant. Tenslotte heeft het gezantschap op 13 dezer gepro testeerd tegen ’t tot zinken brengen zon der waarschuwing van de „Enid”, ter wijl dit schip zocht naar overlevenden van een Britsch schip. Ook was het in strijd met het internationale recht, dat de Duitsche duikboot het schip be schoot, terwijl de reddingboot met de bemanning in het schootsveld was. De legatie heeft om een verklaring van den duikbootcommandant verzocht. Braziliaansch protest tegen achter volging van de „Wakama” Brazilië heeft den regeeringen der andere Amerikaansche republieken een nota doen toekomen, waarin wordt ge protesteerd tegen de achtervolging van het Duitsche stoomschip „Wakama” in de neutraliteitszóne van 300 mijl door een Britsch oorlogsschip. De niet-offi- cieele opvatting is, dat deze nota een indirect protest bij de Britsche regee ring beteekent, omdat men het waar schijnlijk acht, dat de andere republie ken zullen toestemmen in het zenden van een gemeenschappelijke nota naar Londen. Aan de kust van den staat Rio de Janeiro hebben visschers een leege sloep drijvende gevonden. Slechts eenige levensmiddelen en wat munitie lagen in de sloep. De politie stelde vast, dat de sloep teekenen van projec tielen vertoonde, vermoedelijk afkom stig van mitrailleurvuur. Men neemt aan, dat de sloep afkomstig is van het Duitsche vrachtschip „Wakama”, dat Maandag j.l. door de bemanning tot zinken is gebracht. LUXEMBURG. Twee Luxemburgsche gemeenten hebben de communistische raadsle den uitgesloten. De Fransche steun aan wa pens en vliegtuigen. Van welk belang de geallieerde, met name de Fransche, materieele steun voor Finland is, werd gisteren voor de eerste maal van gezaghebbende zijde te Parijs toegelicht. De jongste Finsche successen in de lucht, waarbij in twee dagen 34 Rus sische vliegtuigen zijn neergeschoten, zijn voornamelijk te danken aan de Fransche jachtvliegtuigen. Aan de ge allieerde anti-tank-kanonnen is het voor een groot deel te danken, dat vele der 70-ton tanks, welke de Russen bij het offensief op de Karelische land engte gebruiken, zijn vernietigd deze werden door het geschut gemakkelijk doorboord. United Press meldt uit Parijs Uit gezaghebbende bron wordt meld, dat de 67-jarige Fransche gepen- sionneerde generaal Grandcourt, die thans in Finland vertoeft, tot opperbe velhebber van het Finsche vreemdelin genlegioen zal worden benoemd. De Zweden behooren niet daartoe, maar vormen een afzonderlijke eenheid. Grandcourt heeft, toen de oorlog uit brak, opnieuw dienst genomen in het Fransche leger, maar is op eigen ver zoek uit den dienst ontslagen om Fin land te gaan helpen. Derde zitting van prijzenhof te Hamburg De derde zitting van het Hamburg- sche prijzenhof heeft zich bezig gehou den met het opbrengen van vijf bui tenlandsche schepen. Allereerst werd de zaak behandeld van het 2747 ton metende Letlandsche stoomschip „Kon- sul P. Dannenberg”. Het schip werd onderweg van Riga naar Rotterdam wegens zijn uit hout bestaande lading op 26 October in de Oostzee opge bracht. Na ontvangst van een garantie der Nederlandsche regeering, dat de lading alleen in Nederland zou worden gebruikt, stelde de voorzitter een ver gelijk voor, dat aangenomen werd. Schip en lading werden vrijgegeven, waarbij de betrokkenen afstand deden van schadevergoedingseischen. Van de 4 andere schepen, die be stemd waren voor Engelsche en Egyp tische havens, werd de lading ver beurd verklaard. De Kamer heeft gisteren de inter pellaties over de berichtgeving, pro paganda en censuur behandeld. Tijdens het debat zette Blum uit een, dat de Kamer eensgezind wijzi ging dezer diensten wenschte. Hij be pleitte een eenhoofdige leiding, waar door een einde zou kunnen komen aan onderlinge afwijkingen en alle diensten op een zelfde doel gericht zouden zijn. De propaganda, aldus Blum, heeft tot taak, uiting te geven aan den onwrik- baren wil van Frankrijk den strijd, die het is opgedrongen, tot de overwin ning toe voort te zetten. Xavier Vallat laakte de wijze van toepassing der censuur. Aan de hand van voorbeelden toonde hij afwijkin gen en tegenstrijdigheden in de cen suur aan. Hij sprak zich uit voor in stelling van een commissie van be roep voor de censuur, bestaande uit een klein aantal journalistieke figu ren en schrijvers. Deschizeaux stelde de krachtige Duitsche propaganda tegenover de onvoldoende Fransche propaganda. Hij wenschte even krachtige radio stations als die van den vijand om de wreedheden, welke in de verover de landen bedreven zijn, bekend te maken. België wil buitenlandsche schepen charteren. In België is men voornemens een nationale maatschappij voor scheep vaartverkeer op te richten voor het huren van buitenlandsche schepen ENGELAND. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de overeenkomsten ter be vordering van een gunstige ontwikke ling van den Fransch-Britschen handel, onlangs gesloten door de ministers van handel van Frankrijk en Engeland, ten uitvoer worden gelegd. De maatregelen zullen leiden tot een aanzienlijke verzachting der beperken de bepalingen, welke bij het uitbreken van den oorlog werden afgekondigd. Bij de verwezenlijking van hetzelfde doel met betrekking tot andere deelen van de Britsche en Fransche rijken zijn eveneens belangrijke vorderingen ge maakt Tezelfdertijd worden zekere for maliteiten, vooral die, welke betrekking hebben op de controle op den buiten- landschen handel, de gangen van parti culieren en de post-, telefonische en telegrafische verbindingen, zooveel mo gelijk vereenvoudigd. .iigste dat daarbij „druk” is uitge- efend Men gaf wel te kennen, dal Duitschland een sterk tegenstander is van Scandinavische interventie in wel ken vorm ook, welke zou kunnen lei den tot uitbreiding van den oorlog en invloed zou kunnen hebben op den han del tusschen Duitschland en Zweden. Het Finsche soc.-democratische blad wijst erop, dat de mededeeling, dat Finland indien er geen hulp van de Scandinavische landen komt, „elders” hulp zal zoeken, in sommige kringen de vraag heeft doen rijzen, of Finland misschien overweegt, Duitschland ver- -y f OOR BRITSCH VLIEGTUIG. ACHT VAN HEN GEDOOD, TWAALF ZWAAR GEWOND. EDEN OP MALTA AANGEKOMEN. PRIN8 GEBOREN. LUXEMBURGER WEGENS SPIONNAGE TERECHTGESTELD. UITSLUITING VAN COMMUNISTISCHE RAADSLEDEN. DE KAMER BEHANDELT INTERPELLATIES. DE FRANSCH—BRITSCHE SAMENWER KING OP HANDELSGEBIED.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2