een H uit Moskou jjAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 FEBRUARI1910 VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Het stoomschip „Ameland” op mijn geloopen en gezonken De aankomst van te De ramp is gebeurd ondanks de paravanen, die waren uitgezet de geredden Maassluis NEDERLANDSCH-INDIE Onderhoud met den de een naar Maassluis gebracht Zwarte Belgische geredden „Montferland kapitein van „Ameland” overige Zee naar Vlissingen, de door de sleepboot De 48 koppen tellende bemanning, waarvan drie leden werden gewond, door de i—J” gered. De gewonden zijn door loodsboot DE POSITIE VAN DEN VOLKSRAAD Rotterdam”, dat bij Schouwenbank door een VER BFNItil NGEN FEUILLETON. Hel s.s. „Ameland” van de Stoomvaart Maatschappij explosie werd getroffen en zonk. DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL NAAR SUMATRA DE HOLLAND-AMERIKA LIJN WEER IN INDIE W ieb le„. *ldeed nu maar elk verzet Jonstelljngsobje want zij had DE „TORENVALK” VERTROKKEN MET ÉÉN PASSAGIER VOOR EUROPA. zijn INCIDENT IN BIOSCOOP. negen l vol water te loopen en redd ingboo ten hingen De hoogtepunten van het programma. was ver- NED. REISVEREENIGING. Kapitein A. Kokkc (Nadruk verboden.) /.Wordt vervolgd.} Viermaal overgestapt. De havensleepboot „Argus” nam op haar beurt de geredden over, omdat de 19 voet diep liggende „Zwarte Zee”, bi.i laag water en dat was ’t omstreeks dat uur de eerste uren niet in de Maassluische haven zou kunnen komen Na derhalve viermaal te zijn overge- T Vet om de geredden over te nemen van de Belgische loodsboot, in korten tijd kon worden uitgevoerd. De „Zwarte Zee” vertrok hiertoe om elf uur uit Vlis- singen. Ontploffing ondanks de paravanen. afge- pers- of land De Alexei daan. kleur. De „Sommelsdijk” in Priok aangekomen BATAVIA, 19 Februari. (Aneta). De „Sommelsdijk” van de Holland-Ameri- ka-lijn. die met de „Sloterdijk”. „Noor* dam” en „Zaandam” zal deelnemen aan het vervoer van vracht en passagiers op de lijn Java-New York, is gisteren te Tandjong-Priok. aangekomen. Hiermede is de Holland-Amerika-lijn, na een af wezigheid van acht jaar, weer in Indië gekomen. cretaris, den heer Kiveron, den inten dant den heer de Bie en den adjudant de.i heer van Till, een van de freules van Starkenborgh en een gouvernante. 1 - stoomschip „A me de stoomvaartmaatschappij i De verlofsreizen voor het college van Gedelegeerden. Wij gingen allen met den meest mogelijken spoed in de boot, welke op 48 man was berekend en hebben daar- want momenten ik verlang SEMARANG. 19 Februari. (Aneta). De „Locomotief” verneemt, dat gister avond. tijdens een voorstelling, welke ten bate van Finland werd gegeven in het Rex-theater te Salatiga, de muziek plotseling het Horst Wessel-lied in zette, waarop door het publiek werd ge reageerd door geroep „schandaal" en gefluit. Daarna stond het publiek op en zette spontaan het „Wilhelmus" in. De oorzaak van het spelen van het Horst Wessel-lied is niet bekend, doch er bestaat een sterke indruk, dat dit door eenige personen werd gearran geerd. Een speciale verslaggever van het A. N. P. meldt: Op het bericht, dat de motorzeesleep- boot „Zwarte Zee”, van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst te Maas sluis, onderweg was met de geredde be manning van het op een mijn geloopen er. daarna gezonken vrachtschip „Ame land” van de N.V. Stoomvaart-maat- schappij „Rotterdam”, begaven wij ons Zondagmiddag van de residentie naar de haven van Maassluis, om de aan komst van de 48 geredden af te wach ten. Het verongelukte schip had een la ding stukgoederen aan boord. De vloot van de Stoomvaartmaatschappij „Rot terdam” bestond uit twee schepen, n.l. de „Ameland” en de „Marken”. Hoewel de „Ameland” een Rotterdam- sche boot was, werd het om practische redenen meer gewenscht geacht, de schipbreukelingen te Maassluis aan wal tc brengen, waar de „Zwarte Zee” die tot de sterkste zeesleepbooten ter we reld mag worden gerekend thuis be hoort. In verband met werkzaamheden van L. Smit en Co.’s sleepdienst was de „Zwarte Zee” te Vlissingen gestation- neerd, zoodat de opdracht aan kapitein CHERIBON. 19 Februari. (Aneta). Gisteren werd alhier een openbare ver gadering gehouden van de Parindra, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door het lid van den Volksraad den heer Thamrin, die sprak over het pro gramma van de Vaderlandsche Club. Hierbij moest de P.I.D. tweemaal in grijpen. De volgende spreker was het lid van den Volksraad de heer Wirjopranoto, die het onderwerp „Ambtenaren en vakvereenigingen” besprak, doch wien door den P.I.D. het woord werd ont nomen, terwijl de vergadering werd ontbonden. t *'-J en 138? BATAVIA, 17 Februari. (Aneta). In het afdeelingsverslag omtrent het voor stel tot wijziging van de positie an den Volksraad, wordt onder meer het vol gende gezegd: Van verschillende zijden betuigde men instemming met het openen der moge lijkheid dat leden van het College van Gedelegeerden een bezoek aan Neder land brengen. Men was echter vrij al gemeen teleurgesteld over de wijze, waarop dit principe was uitgewerkt. Ook het voorstel voor aftrek, indlett vergaderingen niet worden bijgewoond, werd uitvoerig besproken. Verscheidene leden zouden deze bepa ling geheel willen doen vervallen. Een boete-bcpaling. zooals is voorgesteld, werd voor leden van het hoogste verte genwoordigend college misplaatst ge acht. anderen Alexei. Maar hoe die man in 's hemelsnaam Misschien was hij niet alleen. ze geheele atmosfeer van arbeid, rijk dom en schoonheid. Gaat u zitten. Robert drukte zijn bezoeker in een der groote stoelen. Daar zat hij nu op den uitersten rand, zijn magere, witte handen onrustig op zijn knieën heen en weer schuivend. Rookt u? Alexei Finschow knikte en zoog di rect zijn longen vol. Maar plotseling deed een afschuwelijke hoest zijn ge heele lichaam schokken. Hij werd paarsrood in het gezicht en snakte naar adem. Robert stond er wat hulpeloos bij, maar eindelijk bedaarde de hoestbui. Uitgeput leunde Alexei Finschow ach terover in den stoel. Kleine zweetdrup pels parelden op zijn voorhoofd. Neemt u me niet kwalijk, hijgde hij, ik mijn vlucht hierheen het was te veel voor me. Zal ik misschien iets warms te drinken laten brengen? Als u zoo goed zoudt willen zijn ik had niet moeten rooken al leen hij glimlachte verontschuldi gend het is vaak zoo moeilijk om het te laten. Robert was al aan de huistelefoon. Juffrouw Küllers, een pot thee en een paar belegde broodjes, maar snel. Als u het hebt, belt u mij even op. Ik kom het wel bij u halen. Jawel, meneer Eschberg. Juf frouw Küllers in de aangrenzende ka mer haastte zich aan de opdracht te voldoen. Een paar minuten later nam Robert zelf bij de deur het tablet metl thee en broodjes van haar in ont vangst; zjjn gezicht stond ondoorgron delijk. BATAVIA, 19 Februari. (Aneta). Verschenen is het officieele program ma van het bezoek, dat de Gouverneur- Generaal van 4 Maart tot 27 Maart a.s. hoopt te brengen aan Sumatra’s Oost kust. Atjeh, Nias en Tapanoeli. Tot de verschillende hoogtepunten in het programma behoort o.a. het leggen van kransen op het monument voor de marechaussee en op het van Heutsz- monument te Koetaradja op 11 Maart, gevolgd door een bezoek aan het At- jeh-legermuseum en het Atjeh-inter- naat. Op 13 Maart wordt een bezoek ge bracht aan het marechaussee-bivak te Djeuram, en op 15 Maart aan het mili taire kerkhof te Bakongan. Voor het overige bevat het program ma tallooze bezoeken aan instellingen op industrieel en cultureel gebied, zie keninrichtingen en onderwijsinstellin gen, recepties, aanbiedingen van ge schenken door volkshoofden, zanghul- des, défilé’s, inspecties van eerewach- ten, enz., terwijl zoowel de heenreis als de terugreis Batavia-Medan per vlieg tuig wordt gemaakt. Tijdens de reis wordt afwisselend gebruik gemaakt van auto, spoor, vliegtuig en scheeps gelegenheid. Het gezelschap bestaat, behalve uit den Gouverneur-Generaal, uit mevrouw van Starkenborgh, den algemeenen se- De beide klaar, maar we konden er slechts één gebruiken omdat de andere in het ongereede was geraakt. De ramp gebeurde ondanks de in ge bruik zijnde paravanen, voegde de kapitein eraan toe. De Haagsche afdeeling van de Neder- landsche Reisvereeniging houdt morgen in Excelsior een voordrachtavond. Nono zal een causerie met filmvertooning hou den over „Een uitstapje naar Amster dam”. uur zonk de „Ameland”. Het schip mat 4537 bruto en 2727 netto •egister Ion en werd in 1930 gebouwd, kapitein was de heer A. Kokké. Radio-sein van de „Mont ferland”. De „Montferland’’ van den Kon. Holl. Lloyd had Zondagochtend 9.45 het ra- diosein gebracht, dat dc „Ameland” op 51 graden 45 min. Noord en 3 gr. 18 min. Oost, ongeveer 14 mijl W.Z.W. van Schouwenbank, d.i. 28 mijl ten Zuidwes ten van den Rotterdamschen Waterweg, op een mijn was geloopen en dat de equipage van 48 man door de „Montfer land’’ was opgenomen. Drie hunner wa ren gewond. Intusschen was de Belgische loodsboot no 15, die eveneens te Vlissingen was gestationneerd, naar de plaats van de ramp gevaren, waar zij de schipbreuke lingen van boord van de „Montferland” overnam, zoodat de „Montferland” haar aanvankelijke route kon vervolgen. De Belgische loodsboot bracht vervol gens de 45 niet-gewSnden naar de „Zwarte Zee” en voer met de drie ge kwetsten door naar Vlissingen, waar deze in een ziekenhuis werden opge nomen. Om één uur kwam de mededeeling. dat de „Ameland” snel zinkende was en om half twee was van de 4537 ton groote Nederlandsche vrachtboot niets meer te zien. De „Zwarte Zee” aanvaardde nu met dc schipbreukelingen de reis naar Maas sluis. Om kwart over 5 was zij aan Hoex van Holland en nadat hier eenige for maliteiten waren vervuld, kon te half zes op de reede van Maassluis worden gemeerd. bescheiden maaltijd scheen Finschow goed te hebben ge- Zijn wangen kregen weer wat Onwillekeurig moest Robert I aan zijn eerste ontmoeting met Lisa- weta denken; ook bij haar hadden een paar belegde broodjes wonderen ver richt. Als u mij nu eens een en ander wilt vertellen, meneer Finschow. Hoe bent u hier gekomen? Ik heb het aan u te danken, me neer Eschberg, dat ik Sovjet-Rusland den rug kon toekeeren, antwoordde Alexei Finschow zacht. Robert keek hem vragend aan. Mij? Hoezoo? U hebt toch mr. Hixlcy verzocht mij te helpen? Dat is zoo, ja. Heeft meneer Hixley u mee hierheen genomen? Alexei Finschow glimlachte droef geestig. Dat zou niet goed mogelijk geweest zijn, meneer Eschberg. Langs legalen weg kan niemand Rusland verlaten. Maar als men geld heeft mr. Hixley heeft ontzettend veel voor me gedaan kort en goed, het is my gelukt over de grens te komen. Overigens hij schraapte zijn keel heeft die vlucht nogal wat van myn krachten gevergd. Mijn gezond heid laat al sinds jaren veel te wen- schen over, ik heb nachten achtereen in de open lucht geslapen, wanneer ik niet af en toe onderdak vond in een andere boerderij. Men is in Rus- zeer hulpvaardig, men kent el kanders nooden en zorgen maar men is ook ontzettend bang. Elk kind weet, wat er op staat als men iemand helpt vluchten. Ik heb*wat kou gevat, BATAVIA, 19 Februari. (Aneta). De „Torenvalk” is heden van Tjililitan vertrokken. Eén passagier vliegt mede naar Europa, terwijl dertien passagiers werden geboekt voor tusschentrajecten. De hoofdzaak is, dat jullie weer bij elkaar zijn, Daisy en jij, had hij gezegd, maar de verdrietige trek op zijn gerimpeld gezicht bewees, dat de ze pijnlijke geschiedenis hem meer had aanbegrepen dan hij wilde doen blijken. Ik heb niemand meer dan Daisy, had hij er daarna met onzekere stem nog aan toegevoegd. Zij is nu een maal mijn eenig kind en in jou, Ro bert, had ik gedacht nog een zoon voor mijn ouden dag te krijgen. En nu spreken wij er niet meer over, Robert, de tijd zal ook dit wel weer heelen. Op een ochtend zat hij op zijn kan toor, geheel verdiept in berekeningen en dictaten. Hij had strenge opdracht gegeven hem in geen geval te storen. Toen dan ook de telefoon op zijn schrijfbureau zoemde en hij de stem van zijn secretaresse hoorde, snauw de hij haar geërgerd toe: Ik heb u toch uitdrukkelijk gezegd, dat ik voor niemand te spreken ben, juffrouw Küllers. Neemt u mij niet kwalijk, me neer Eschberg, maar beneden bij den portier is een man, die u dringend wenscht te spreken. Hij laat zich niet afschepen. Het is een Rus hij noemt zich Alexei. Onmiddellyk boven laten komen! Zijn eigen stem klonk Robert volko men vreemd in de ooren. Alexei? De broer van/Lisaweta? Het kon niemand anders zijn. Hij ken de geen kwam hier? Wie weet, had hij Lisaweta wel bij zich? Hij bekommerde zich niet om het maar het zal toch wel niet ernstig zijn, nietwaar? Angstig hechtten zijn donkere oogen zich aan Robert. Dezen viel onmiddellijk weer de eigenaardige gloed op. Nu had Fin schow ook van die typisch teringach tige vlekken op zijn wangen. Hij pro beerde hem gerust te stellen. Dat is alleen maar een gevolg van over vermoeidheid, meneer Finschow. Als u een paar dagen behoorlijk hebt uit gerust, zal dat wel weer over gaan. U hebt er toch geen bezwaar tegen, dat ik daarvoor zorg? U bent al te goed, meneer Esch berg, mompelde Alexei dankbaar. Ik weet, niet, waarom u dit alles doet ik ben niet naar u toe geko men om te bedelen. Ik weet immers wel, waarom u hier gekomen bent, meneer Finschow. U weet dus iets van haar? Alexei Finschow boog zich met een ruk voor over; zijn felle blik verloor Robert geen seconde uit het oog. Van uw zuster? Ik had gehoopt van u iets te zullen vernemen. Finschow’s gezicht was een groot vraagteeken. Neemt u mij niet kwalijk, meneer Eschberg, van wie spreekt u eigenlijk? Wel, van uw zuster Lisaweta von Bernekamp, natuurlijk. Zij heeft my verteld, dat u beiden om begrijpelijke redenen van politieken aard den naam Finschow hebt aangenomen. Dat is toch zoo, niet waar? Er was iets in Finschow’s gezicht, dat Robert deed aarzelen. stapt, namelijk van de „Ameland" op de „Montferland”, van daar op de Belg! sche loodsboot en hierna op de „Zwarte Zee”, kwamen de 45 geredden tenslotte te zeven uur met de „Argus” te Maas sluis binnen. heer Kokké, ben ik aan het einde van wat ik op het oogenblik vertellen kan. Terwijl in de duisternis de mannen van de „Ameland” aan wal stapten, waar een belangstellende menigte hen opwachtte, vroegen wij hun kapitein een kort onderhoud. Het was de heer A. Kokké uit Rot terdam, een stevige vijftiger, met wien wij op den aanlegsteiger kennismaak ten. Hij verklaarde zich, verheugd als hij was, dat allen er zoo goed komen waren, wel tot een kort onderhoud bereid. Veel kan ik u niet vertellen, alles heeft zich in enkele afgespeeld, en bovendien, naar moeder de vrouw, zoo voegde ka pitein Kokké er aan toe. We wisten hem toch even mee te krijgen naar het kantoor van L. Smit en Co., waar hij, omringd door diverse medebelangstellenden, een verhaal van zijn ervaringen gaf, na onze gelukwen- schen met de behouden aankomst in ontvangst te hebben genomen. Hoe staat het met de gewonden zoo vroegen we. Dat valt wel mee, antwoordde de kapitein. De bootsman Huibregtse heeft eenige ribben gebroken, de ma- troos-onder-gage Bal en een Chinee- sche schepeling hebben niet-ernstige wonden aan het hoofd. Zij worden te Vlissingen verzorgd. (De laatstge noemde schijnt er toch erger aan toe te zijn volgens een later bericht Red. H. C.) Voor het overige hebben nog vier leden van de bemanning lichte kwetsuren bekomen, maar die zijn van zoo weinig beteekenis, dat zij zonder bezwaar met de sleepboot naar Maassluis zijn meegegaan. Hoe laat en op welke wijze werd de „Ameland” getroffen Dat was omstreeks negen uur vanochtend, aan stuurboord tbr hoogte van ruim 5 (achter de machinekamer). Was het een mijn, welke de ramp veroorzaakte Dat vermoed ik, maar met zeker heid valt dat niet te zeggen. Doch het was in ieder geval 'n -hevige ontplof fing. Toen ik omkeek, vlogen de stuk ken mij om de ooren. Het achterschip begon direct te zinken. verbaasde gezicht van zijn secretares se hij rende de gang af naar de lift. Bedienden kwamen voorbij, spron gen onderdanig opzy en keken hem verwonderd na. Wat had de baas nu weer? Sinds hij zoo onverwacht uit Londen was teruggekeerd, deden de zonderlingste praatjes de ronde. Daar was de van beneden komende lift. Een bleeke, zeer sober gekleede man, door den liftboy met eenig wan trouwen opgenomen, trad naar buiten. Mijn naam is Alexei Finschow. De bezoeker keek den vol spanning wachtenden Robert deemoedig aan. Kom mee! Robert nam hem bij den arm en duwde hem zachtjes in de gewenschte richting. Juffrouw Küllers, die achter haar schrijfmachine troonde, vergat van verbazing haar mond te sluiten. Wie bracht de baas daar nog wel per soonlijk in het allerheiligste? Maar nog vóór haar nieuwsgierige oogen den vreemdeling goed en wel hadden kun nen opnemen, duwde Eschberg de deur reeds achter zich in het slot. Alexei Finschow’s donkere oogen, waarin een koortsachtige glans lag, dwaalden schuw door de ongewone omgeving: de groote werkkamer, waarvan de vloer geheel bedekt werd door een kostbaar tapijt, de bruin be timmerde muren met eenige mooie schilderstukken, het fraai gebeeld houwde schrijfbureau met de enorme stapels boeken, acten en andere pape rassen en het onnoemelijk aantal wit ivoren schelknoppen, de zware fau teuils, in een der hoeken rond een laag tafeltje gegroepeerd, de geurende bloe men in een lage dryfschaal, kortom de- Gelukkig werd hem maar wei- lif gelegenheid gelaten om over dit fana te denken. Hu leefde in een Estroorn van werk, verplichtingen plannen. Bovendien legde Daisy ®eer en meer beslag op den weinigen lijen tijd, die hem restte. Ze wen kte zijn gezelschap bl) modeshows Ifive o’ clock-teas in elegante hotels. Wie hem b^^TenTnc't pres XXr S hebban 1 J steeds 8a"on en deed al het mo- Z1Jmet hem in het openbaar te Mukeommetn waarom zij Jartegen was nuttt volkomen in Het ergst waren De gewonden te Vlissingen in een ziekenhuis opge- nomen. Gisteravond tegen zes uur is de Bel gische loodstender nr. 15 met aan boord drie gewonden van de „Ame land" in de haven van Vlissingen aan gekomen. Onmiddellijk begaven zich een geneesheer en een verpleegster aan boord, waarna de gewonden per ziekenauto naar het St. Jozefziekenhuis zijn overgebracht. Het zijn de 36-jarige bootsman M. Huibregtse, wonende te Rotterdam, die een ribfractuur heeft opgeloopen, de 26-jarige matroos F. Bal, wonende te Vlaardingen, die een schouderfractuur en een hoofdwonde kreeg en een Chineesche voorman, die een schedelbasisfractuur heeft beko men. De wonden van den bootsman en den matroos zijn niet ernstig, die van den Chinees wel. macht. nog 2Ün maatschap- huize van Lohr Wyke plichten gasten Dai- 1{,f Bijna eiken ,cheen werkelijk ka- ’beperkt. Hei avondjes was Jkter van derge^jt v nen. Nu vroeger een pijnlijk gevoel ’*,am daarbÜ n°^t.nOver zijn schoon- 'an schaamte ^.a9 een hoogstaand '•der. Eugen Loh r wpord over Senich. Hij had met ge gebeurde gerei Het Nederland sche IïmT mh Jo/fentim”dat gistermorgen om half tf/ uit Hoek van Holland met bestem- fa Nederlandsch-lndië trokken, is omstreeks 9 uur op 14 myl F. I. IV. uan het lichtschip Schouwen- op een mijn geloopen. De beman- uf begaf zich in een reddingboot en ttrd door de in de nabijheid varende Jlontferland” van den Kon. Holl. Lloyd fared. Drie leden, de bootsman Hui bregtse, de matroos Bal en een Chinee- tche schepeling werden gewond en door ie Belgische loodsboot no. 15 naar Vlissingen gebracht. De overige geredden werden aan boord van de sleepboot lee" genomen en in Maassluis tan wol gezet. Omstreeks één in een half uurtje gedobberd. Er was maar een lichte deining en het was helder weer. De „Montferland” voer op eenigen afstand voor ons uit en keerde onmid dellijk na de ontploffing den steven naar ons toe. In korten tijd waren de meeste leden van de bemanning aan boord van de „Montferland” in veiligheid. Met eenige officieren van de „Mont ferland” en van ons getroffen schip ben ik, toen ik zag, dat dit op de waterdichte schotten nog bleef drijven, in dezelfde boot naar de „Ameland” teruggeroeid omdat er „jutters” in de buurt van het schip aasden. Ik ben toen nog even aan boord gegaan om de voornaamste scheepspapieren van de „Ameland” te halen. Dat heeft niet meer dan 5 minuten geduurd. Daarna zijn we naar de Belgische loodsboot geroeid, welke inmiddels de beman ning van ons schip overnam, om de „Montferland” gelegenheid te geven, door te varen. Om elf uur ongeveer waren we allen aan boord van de Belgische boot, welke in de buurt is gebleven tot de „Ameland” inderdaad naar den kelder ging. En dat was omstreeks één uur, toen intusschen de „Zwarte Zee” was ge komen, waarop we met uitzonde ring van de drie gewonden, die op de Belgische boot bleven en naar Vlis singen zouden worden gebracht de thuisreis konden aanvaarden. En hiermee, zoo besloot de VERGADERING ONTBONDEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17