van Opnieuw verliezen zware ter zee DnDuShkind Russen staan op 6 k. Wiborg III. Dampo Bonbons^ I ïenfesmiddelU II D Fransche legerherichten aan Gisteren trad een in het Finsche legerherichten pauze de Duitsch legerbericht Fransch-Britsche wapen- zendingen worden versneld Proclamatie van Mannerheim offensief op Landengte in Zeven koopvaardij schepen, 5 neutrale, gezonken Russisch legerbericht De Zweedsche weigering tot militairen steun Finland EERSTE BLAD, PAGINA 3. Deensch commentaar. der Poolsche luchtmacht in Frankrijk het geheele FRANKRIJK. „In er DENEMARKEN. Passagiersschip uitgebrand W.O. aantal ver zeer s.s. ZUID-SLAVIE. AZIË. Onbekend Duitsch vaartuig in brand Russische luchtaanvallen. het bijzonder met Roemenië en Rusland. Finsche reserves opgeroepen. Zie verder 2e blad, pag. 3 HAAGSCTTE COURANT VAN MAANDAG 19 FEBRUARI 1940. Duitschland zou druk hebben uit geoefend van daar- hlijft eendrachtig en vastberaden achter zijn leger staan. Laat het vertrouwen hebben in ons en in God.” der artillerie, betreft, ten werden dood en c Volgens heeft de Het Duitsche legerbericht van van daag luidt In het Westen geringe plaatselijke activiteit van de artillerie. doen zijn. Vernomen wordt, dat de Lufthansa, die den dienst Kopenhagen-Hamburg zou heropenen, tenminste honderd en vijftig vliegtuigen voor dit doel beschikbaar heeft. In dezelfde kringen is men van meening, dat met het voorjaar de Het Fransche legerbericht van gister avond luidt Na een zeer krachtige voorbereiding door mijnenwerpers heeft de vijand een van onze posten aangevallen ten Oosten van de Moezel. De aanval mislukte vol komen. Op andere punten van het front bedrijvigheid van patrouilles over en weer. Het Fransche legerbericht van heden ochtend zegt „Ten Oosten van de Nied is een on zer detachementen in een vijandelijke hinderlaag gevallen. Het heeft verlie zen geleden. Vuur uit de kazematten aan beide zijden van den Rijn". Het Deensche passagiersschip „C. F. Tietgen” is te Aarhuus tengevolge van kortsluiting in brand geraakt. Daar de waterleiding bevroren was, was redding onmogelijk. De commandant van de brandweer lieden en een der mannen zijn aan gas vergiftiging overleden. Een derde man is er ernstig aan toe. Bij de stad Petsj, niet ver van de Albaneesche grens, zijn twee arbeiders, een vrouw en een kind, door een lawine bedolven en om het leven gekomen. Een derde arbeider is gered, na drie dagen en drie nachten met gebroken beenen in de sneeuw gelegen te hebben. den toe- e Heropening Duitsche vlieg- diensten overwogen. United Press meldtHet departement van Handel verneemt uit Denemarken, dat Duitschland overweegt der vlieg- dienst tusschen Kopenhagen en Ham burg voor post en vrachtgoederen te heropenen teneinde de gevolgen van de Tienduizend Garibaldianen naar Finland? In de Poolsche ambassade te Parijs is door den Franschen minister van luchtvaart en Sikorski, den Poolschen minister-president een accoord gepara feerd, betreffende de oprichting van een Poolsche luchtmacht in Frankrijk. Dit accoord vult de overeenkomst aan, welke 4 Januari j.l. gesloten is tusschen de leiders der beide regeeringen, inzake de oprichting van een Poolsch leger in Frankrijk. Groot aantal opvarenden omgekomen en vermist Maarschalk afdeelingen De „Eika” werd zonder waar schuwing getorpedeerd De reeders van het Noorsche s.s. .,Eika” hebben thans van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat het schip op 19 Januari zonder waarschuwing getorpe deerd is en dat slechts twee opvarenden door een Duitsche duikboot gered zijn, cigarette Het Duitsche s.s. „Rostock” (2542 ton) is door Engelsche oorlogsschepen veoverd, en naar een Engelsche haven opgebracht. De „Rostock” is van de zes Duitsche schepen, welke uit Vigo zijn vertrok ken. Daladier heeft gistermiddag generaal Gamelin geconfereerd. mijnen door de ontruimde aanzienlijke hoeveelheid is buitenlandsche hulp tot ons gekomen” Een onbekend Duitsch stoomschip staat in brand buiten de Noorsche ter ritoriale wateren. Het schip werd ach tervolgd door Britsche oorlogsbodems. Het is nog niet bekend of het vaartuig in brand geraakt Is door schoten van de oorlogsbodems of dat de bemanning het schip zelf in brand heeft gestoken. De prefectuur van politie te Parijs was sinds verscheidene weken bezig met het instellen van een algemeen onderzoek in Trotzkistische kringen. Geconstateerd werd, dat zekere ele menten, die in het verleden lid waren geweest van de parti communiste inter- nationaliste en van de parti ouvrier internaticnaliste trachtten te komen tot vereeniging in een geheime organisa tie, die afhankelijk zou zijn van het internationaal comité tot opbouw van de vierde internationale, met het oog op het voeren van antimilitaristische en revolutionnaire propaganda. De po litie heeft belangrijk reproductie-mate- riaal en talrijke vlugschriften in beslag genomen en 16 leiders gearresteerd. Allen werden ter beschikking gesteld van het militair gerecht wegens aan sporing van militairen tot ongehoor- zaamheid. De opvarenden van de „Tacoma” en de „Graf Spee”. Ten aanzien van het interneeren van de bemanningen van de „Graf Spee” en de „Tacoma” heeft Guani, de Urugueesche minister van buitenland sche zaken, verklaard, dat hen te Montevideo een verblijfplaats is aan gewezen. Zij zullen toestemming krij gen elders te werken. EGEN HUIDAANDOENINGEN In Helsinki zijn officieele biljetten hngeplakt. waarbij de reserves van (e lichtingen 1897 tot 1919 voor her keuring worden opgeroepen. Dc minis- Te Parijs ontvangen inlichtingen be vestigen, aldus Havas, dat de weige ring der Zweedsche regeering, in te gaan op de verzoeken om militairen steun van Finland, een rechtstreeksch gevolg is van de houding van Duitsch land jegens Zweden en de Scandinavi sche landen in het algemeen. Duitschland heeft den Scandinavi- schen landen namelijk duidelijk te ver staan gegeven, dat het, indien zij Fin land rechtstreckschen steun zouden verleenen, zich op het standpunt zou stellen, dat zij zelf hun neutraliteit ten aanzien van Duitschland hadden opge geven. Met andere woorden de over eenstemming tusschen Duitschland en Rusland is van dien aard, dat de lan den, welke den door de sovjet-Uhie aangevallen buurstaat zouden helpen, geacht zouden worden niet alleen par tij te hebben gekozen tegen de sovjet unie, doch ook tegen Duitschland. In verscheidene gebieden ter zee werden weer vier vijandelijke con- vooien met succes door duikbooten aangevallen. Van drie dezer convooien werden stoom- en tankschepen en van het vierde convooi werd een torpedo jager tot zinken gebracht, die tot de bewakingsvaartuigen van dit convooi behoorde. Te Tokio is groote beroering gewekt door .een radiobericht, dat Zaterdag door het draadlooze station van Yaitsu was opgevangen van het Japanschu visschersschip „Fukuchi Maru", dat meldde, dat zijn zusterschip, de Tevens wordt gemeld, dat twee Deensch? schepen gezonken zijn Bijzonderheden ontbreken nog. Beide schepen werden Vrijdagnacht door de duikboot aangevallen. Zij voe ren dicht bij elkander en brachten kolen van een Britsche haven naar Zweden. Kort na elkander werden beide booten midscheeps door een tor pedo getroffen en de kapitein van de „Liana” vermoedt, dat velen bij de explosies om het leven zijn gekomen. Zij, die zich nog met de sloepen kon den redden, zijn tenslotte Zaterdag avond aan een der havens aan de Schotsche Noordkust aangekomen. De meeste geredden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden. Amerikaansche schepen aan Belgische reederi. verkocht. Acht schepen, o.m. de „President Harding” (13.869 ton) van de United States Line zijn verkocht aan de Bel gische reederij »Société Maritime An- versoise te Antwerpen. De schepen zullen dienst doen op de route New York, België, Engeland en Frankrijk. De koopsom zou ongeveer 4 millioen dollars bedragen. - Men moet te Londen weten, dat de jagedie in de Jösingfjord het geheele jiitsche volk met dit eene besluit tervult: Wij zullen de rekening pre- jnteeren. Daar de Engelschen de zee niet meer Kbeerschen, aldus schrijft de „Deut sche Allg. Ztg.”, dringen zij neutrale territoriale wateren binnen en leggen itar niet, zooals soldaten, doch als piraten een overval op een Duitsch isopvaardijschip ten uitvoer. De En- (Men hebben hiermede de poging verbonden tot nu toe buiten den oor log staande landen te betrekken in den oorlog, welken zij niet alleen kunnen winnen. De „Berliner Börsenztg.” schrijft. In deze schandelijke en laffe handel wijze der Engelsche regeering leeft de geest van dien man, die op den eer- Het Russische legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zich gisteren overhaast te ruggetrokken onder den druk sovjettroepen. Hij begaf zich in de richting Wiborg en de streek ten Oosten van. De Finnen hebben zware verlie zen geleden en dorpen in brand gesto ken. De sovjettroepen hebben de stad Oinola, aan den Noordelijken oever van het Muolameer, het station van Sainio op 6 k.m. ten Zuid-Oosten van Wiborg, de versterkte zóne van Karhula, in het Westen van het district Summa en de steden Narja en Muuriia in het kust gebied bezet. De vijand wordt langs front achtervolgd. In de andere sectoren niets bijzon ders. De sovjet luchtmacht is opgetreden tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Kwestie van een rechtstreeksche actie nog niet opgelost Uit Londen wordt gemeld, dat nu gebleken is, dat de Russen langzaam maar zeker voorwaarts gaan en Scan dinavië geen directen materieelen steun kan leveren, Frankrijk en Enge land besloten hebben de zeer aanzien lijke verzendingen van materiaal te versnellen. Vliegtuigen worden niet meer per schip gezonden, maar direct door de lucht. Wat het materiaal anti-tankgeschut enz. betreft, sedert 2 weken zijn de zendingen bijzonder talrijk. Gedurende het weekeinde is de scheepvaart weer zwaar getroffen. Door optreden van duikbooten en het stooten op mijnen gingen niet minder dan 7 koopvaardijschepen verloren, w.o. 5 neutrale. De beide andere verliezen zijn een Iraneescb en een Britsch schip. Voorts wordt een Noorsch schip als ver loren beschouwd. De Nederland- sche koopvaardijvloot boekte het verlies van de ..Ameland”. Twee Zweedsche stoomschepen, de „Liana” (1656 ton) en de „Osmed” (1545 ton) zijn, naar de kapitein der „Liana” mededeelde, in de Noordzee zonder eenige waarschu wing door een duikboot getorpe deerd en tot zinken gebracht. Van de „Liana” zijn tien nienschen om gekomen. Van de bemanning der „Osmed” zijn slechts zeven men- schen gered de andere 31 opva renden, onder wie ook de kapi tein, worden vermist. In het Finsche legerbericht van Za terdag wordt o.a. medegedeeld: Op sommige plekken hebben de Fin nen zich in Karelië in nieuwe posities van de tweede linie teruggetrokken. De gevechten duren voort. De Finnen heb ben verscheidene aanvalswagens ver nield. Ten Noord-Oosten van- het Lado- gameer werd de vijandelijke aanval met groote verliezen voor de sovjet troepen afgeslagen. Op het ijs van het Ladogameer zijn verscheidene convooien met levensmid delen, in totaal 180 voertuigen, ver nield In de richting van Kuhmo is vandaag een gevecht ten einde geko men, dat drie dagen geleden door onze troepen begonnen was tegen drie vijan delijke bataljons er een afdeclir.g ver kenners bestaande uit skiloopers. De vijand is volkomen in de pan ge hakt. Tijdens die gevechten heeft hij 1800 man verloren, die allen gesneu veld zijn, en slechts een overblijfsel van de groep heeft zich door de grens te overschrijden in veiligheid weten te brengen. Onder de gesneuvelde Russen bevond zich een officier met den rang van kolonel. Het Finschê legerbericht van giste ren luidt: Op de landengte van Karelië is de door den vijand uitgeoefende druk tusschei. de Finsche Golf en Vuoksi Zaterdag verminderd. Afgezien van plaatselijke schermut selingen en de activiteit in de lucht was het een kaïme dag. Verscheidene tanks werden vernield. In het gebied van Suvanto en Taipale de gebruikelijke activiteit der artillerie. Aan den Noordoostelijken oever van het Ladogameer hebben onze troepen vijandelijke aanvallen afgeslagen en steunpunten weggenomen. De door de Finnen gemaakte buit omvat acht kanonnen, automatische wapens en an der oorlogsmateriaal. Drie tanks en ongeveer 70 voertuigen werden ver nield. De vijand liet 570 dooden op het slagveld achter. In de richting van Kuhmo ontmoe tingen tusschen patrouilles, loop waarvan de vijand Maarschalk Mannerheim, de Fin sche opperbevelhebber, heeft Za terdag de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer alleen. In aanzienlijke hoeveelheid is er buitenlandsche hulp tot ons gekomen en dagelijks stroomen nieuwe contingenten on der onze vanen. Het Finsche volk ter van bevoorrading heeft de burger bevolking verzocht uiterst zuinig te zijn met varkensvleesch, daar groote hoeveelheden voor het leger bestemd zijn. De vorige week viel in Helsinki ook een tekort aan boter waar te nemen. blokkade ter zee zoo klein mogelijk te „Ryushin Maru” (130 ton) met een be manning van ongeveer 60 koppen aan boord, door een oorlogsschip van on bekende nationaliteit, ter hoogte van de Philippijnen, in den ochtend van den 13den Februari was aangehouden. Manschappen van het oorlogsschip hebben zich toen aan boord van de handelsluchtvaart zeer zal toenemen In „Ryushin Maru” begeven. Van de beide visschersschepen heeft men niets meer vernomen en men ver keert in groote bezorgdheid over hun lot. De beide schepen waren einde Ja nuari uit Yaltsu vertrokken en zouden einde Februari terugkeeren Te oordeelen naar verschillende om standigheden gelooft men, dat het oor logsschip een bodem der Vereenigde Staten is. sten dag van den oorlog als zijn parool uitgaf: Ik hoop den dag te beleven waarop Hitler zal worden vernietigd. Duitschland neemt het geval „Alt mark” zeer ernstig op. Wij hopen, dat ook Noorwegen de oogen niet zal slui ten voor den ernst van de gebeurte nis. feit is. bevin dende Russische troepen zich in een zeer moeilijke situatie, daar zij met hun 15 divisies enorme voorraden noo- dig hebben. Deensche metaalbewerkers naar Finland. De uitzending van Deensche vrij willige arbeidskrachten naar Finland, waarvoor een speciale commissie zorg draagt, is gisteren begonnen. Drie honderd (jonge metaalbewerkers zijn vertrokken. Tezelfdertijd is gisteravond een nieuw contingent Deensche vrijwilli gers naar Finland vertrokken. Tijdens gisteren te Kopenhagen ge houden autoraces hief een menigte van 170.000 menschen het Finsche volks lied aan. Het Iraneesche s.s. „Armanistan", dat van België op weg was naar Iran, is door een Duitsche duikboot getoi pedeerd. Het Britsche s.s. „Baron Ailsa” (3656 ton) is Zaterdag tengevolge van een ontploffing in de Noordzee ge zonken. Vier en dertig leden der bemanning zijn in een haven aan de Oostkust van Engeland aangekomen, met de lijken van den kapitein en een Arabischen stoker. De schipbreukelingen waren door een marinetrailer opgepikt, na een uur in hun reddingboot te hebben rondge zwalkt. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in de Jösingfjord schrijft „Ber- lingske Tidende" „Niets zou ongepas ter zijn, dan dat Noorwegen, welks wil tot onpartijdige neutraliteit algemeen erkend wordt, in ernstige internatio nale moeilijkheden gewikkeld zou wor den, omdat zijn rechten buiten zijn schuld geschonden zijn. De positie der neutralen zal waarlijk niet benijdens- waardig zijn, als gevolgen van schen dingen door een oorlogvoerende partij represailles of schendingen door de an dere partij met zich brengen. In het volkenrecht kan daarvoor onmogelijk een rechtvaardiging gevonden worden. Intusschen zijn de werkelijke belangen der oorlogvoerenden er niet mede ge diend, wanneer alle overwegingen uit het oog worden verloren en een met moeite tot stand gebrachte orde door een volledige anarchie wordt ver vangen.” 17 dezer namen De verliezen in de afgeloopen week In de week van 11 tot 17 Februari zijn door het optreden van de Duitsche zeestrijdkrachten 32 Britsche, Fran sche of voor den vijand bruikbare neu trale schepen tot zinken gebracht. Het totale tonnage bedraagt 128 174 ton, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Honderden in het Finnen gebied bemoeilijken den opmarsch De Noorsche Middellandsche Zee- Lijn deelt mede, dat het motorschip „Segovia", dat sedert lang wordt ver mist, met een bemanning van 22 kop pen en een passagier, thans als gevolg van de oorlogsmaatregelen als loren beschouwd moet worden. Tienduizend Garibaldisten zullen naar Finland vertrekken, onder bevel van Marabini, president van de Gari baldisten, die den slag in de Argon- nen in den wereldoorlog overleefd hebben. Russische vliegtuigen, welke dicht ^Helsinki voorbij zijn gegaan, heb- *n bommen geworpen op het dorpje ^«kia. Ook hebben zij van geringe Ste met mitrailleurs op de burger- ^olking geschoten. Het aantal Russi- khe vliegtuigen, dat Zaterdag boven luid, en Zuidwest-Finland heeft gevlo tte wor(jt op 300 geraamd. Het bom- ’Jrdwnent was zeer krachtig, doch de khade gering 10 personen werden Mood. Het tweede probleem, dat opgelost moet worden, is, of, ingeval de bijstand in dezen vorm voldoende mocht blijken en de Finsche weerstand mocht drei gen in te storten, de toestand ernstig genoeg is om een rechtstreeksche actie in een of anderen vorm tegen Rusland te rechtvaardigen. Met andere woorden, moet men het zoo zien, dat de strijd in Finland een onafscheidelijk deel uitmaakt van het conflict van den eersten graad, dat door de geallieerden wordt uitgevoch ten, en moet het Duitsch-Russische samengaan als één geheel worden be schouwd? Deze kwestie is te ernstig om licht vaardig te kunnen worden opgelost. Het eenige, dat categorisch op dit oogenblik gezegd mag worden, is, dat de Engelsche en Fransche leiders op die vraag niet ontkennend hebben ge antwoord, dat de kwestie epenblijft en het voorwerp vormt van onafgebro ken besprekingen tusschen Parijs en Londen met heel het technische onder zoek. dat een dergelijk onderwerp met zich mede kan brengen van den kant der specialisten en generale staven. Mannerheim heeft Eroote afdeelingen infanterie, nmien van geschut, naar de Fin- sc|k stellingen gezonden. De linie, die de Finnen thans bij Summa be nt houden, is even sterk als de ontruimde stellingen. Op deze twee de linie volgt een groot aantal an dere. die onafhankelijk van de voorgaande linie» aangelegd zijn. De Finnen hebben in Februari 140 Russische vliegtuigen neergeschoten. Volgen^ in Parijs ontvangen berich- '■«n brengt het orgaan van het roode *ter de .Krasnaia Zveszda” hulde aan is dapperheid der Finsche soldaten. In it verOverde stellingen aldus dit blad, Mt men de lijken van Finnen gevon- k,. die letterlijk door kogels door kid waren. doch niettemin de hand \Jan de machinegeweren hielden. Marabini heeft aan de „Intransi-I - geant” verklaard: - «elfHVM’' „De Garibaldistische traditie maakt 13?*^ v het ons tot ten plicht, aan de zijde f der Finnen tegen de sovjct-aanvallers te strijden. Wij doen thans een beroep op alle in het buitenland wonende - - - Italianen. Wij zeggen tot hen; als gees telijke erfgnamen van Giuseppe Gari baldi hebt gij niet het recht, een vrij en trotsch, doch zwak volk te laten wurgen door een 50 maal zoo sterken tegenstander. Wij gehoorzamen, zoo verklaarde Marabini nog, aan een oude traditie, zonder op welke wijze ook te handelen in tegenstelling met de regeering van ons land." Van de Zweedsch-Finsche grens wordt gemeld, dat de Russische in fanterie gisteren haar aanvallen gestaakt heeft. Artillerievuur werd nog slechts gehoord in de sectoren van Suvanto en de Taipale. In Fin sche militaire kringen te Parijs is men van meening. dat men hier te doen heeft met een pauze voor de hervatting van het offensief, even hevig als het geweest is. De Russen die op een punt 6 k.m. van Wiborg verwijderd zijn, kunnen namelijk de operaties niet in hetzelfde tem po voortzetten, zonder dat zij trach ten in de door hen bezette nieuwe stellingen versterkingen aan te leggen. Zij ondervinden bovendien moei lijkheden bij het betrekken van de eerste linie De Finnen hebben de vooruitgeschoven posten zoo goed vernield. dat het lang zal duren, voor de Russen een voldoende be schutting genieten. De Finsche genietroepen zijn er ver der in geslaagd in het ontruimde ge bied honderden mijnen te plaatsen. Volgens zeer betrouwbare berichten hebben de Russen door ontploffingen aanzienlijke verliezen geleden. Onder tter zijn 15 tanks door miinen ver' nield. Op de Karelische landengte is de be- drijvigheid der Finsche luchtmacht de laatste dagen toegenomen. De Finsche vliegers die nieuwe buitenlandsche toestellen hebben gekregen, opereeren met veel succes. Zij streven er niet al leen naar de actie der Russische bom bardementsvliegtuigen te verlammen, maar ook de verbindingen der Russi sche troepen met de voorraadbases te verbreken. Volgens bepaalde berichten zijn de Finnen er zelfs in geslaagd de spoorlijnen van de landengte naar Le ningrad op verscheidene punten te be schadigen. Indien dit een f_.. -- in den l 130 dooden verloor. Elders aan het front is niets belangrijks te melden. Onze luchtmacht was op zeer actief. De jachtvliegtuigen met suces deel aan talrijke gevechten, waarbij vijandelijke escadrilles uiteen werden gejaagd. Met goed gevolg wer den verkenningsvluchten gemaakt en vijandelijke convooien met mitrailleurs beschoten. In de legerzöne was het optreden van de Russische luchtmacht het krach tigst op de landengte van Karelië. In het binnenland werden aanvallen ondernomen op Zuid- en Zuidwest-I in land De eilanden Pori, Isalmi en Pam- pere werden gebombardeerd, aismede Riihimaki en Kouvola. Gedurende den nacht ging de vijand door met het bom- bardeeren van enkele plaatsen in Zuid west Finland. Volgens tot dusver ontvangen bench- L.i omstreeks 40 burgers ge- eenigfc andere gewond. gecontroleerde gegevens Finsche luchtmacht in loop van den dag 24 vijandelijke stellen neergehaald, voor het meeren- deel bombardementstoesteilen. Bovendien zijn volgens een niet ge controleerd bericht nog drie vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche schepen buitgemaakt Een Duitsch stoomschip, welks naam opgegeven wordt als „Morea”, groot 3000 ton, met een lading man- gaanerts, is door een Britsch oorlogs schip buitgemaakt en gisteren in een Westelijke haven des lands binnenge bracht. De zeven officieren en 23 manschap pen worden geïnterneerd, met bet VIER PERSONEN DOOR EEN LAWINE GEDOOD. TWEE BRANDWEERMANNEN OMGEKOMEN. i t t f i t t A f t t i t t t t e e e e e I t t 4 D D D dool do Jeuk bedaren •n doodt de ilektekiemen. goodat de huid Rich kan horstellen. Flacon» 6 75 ct t 1.90 en f. 2.90. DALADIER CONFEREERT MET GENERAAL GAMELIN. TROTZKISTEN GEARRESTEERD. JAPANSCHE VI8SCHERSSCHEPEN DOOR AMERIKAANSCH OORLOGS SCHIP AANGEHOUDEN?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3