ECZEEM VALDA PASTILLES hei sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en B Griep Maor vraag naar de ECHTE VALDA GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN 1 HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 FEBRUARI 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. SPIONNAGE? Een geheimzinnige geschiedenis Het schip is verloren Geen gevaar voor de bemanning BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMS fijnexplosie in Dains veroorzaakte gat in den voorsteven JONGETJE DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN HET NOORSCHE TANKSCHIP „GALUA” TE AMSTERDAM AANGEKOMEN EEN HAARD DOOR EEN VLOER GEZAKT ZESHONDERD GULDEN UIT BRANDKAST VERDWENEN BOEKHANDELAAR BRACHT DETEC TIVEROMAN IN PRAKTIJK DE STRANDING VAN DE „ALKMAAR” KABI0-PR0GRAMMA De advocaat kwam niet aan zijn pleidooi toe Wederom een geval van gasvergiftiging Keulen. 12.20 Danmarks Rad,'°n -1-□,ZU ’■“S I hotel De oorzaak. gemeente". vergadering op de gebruikelijke in 10.40 Brand te Rotterdam Progr. 1 II Zooals reeds gemeld, is het 6982 ton metende Nederlandsche s.s. „Alkmaar” dat op weg was van Amsterdam naar La Plata, Zaterdag ten Noordoosten van Porta Santo op een rif geloopen. Een Portugeesch oorlogsschip is in de nabijheid van de „Alkmaar”. De directie van de K.N.S.M. deelt mede, dat er volgens haar geen enkele aanleiding bestaat te denken aan iets anders dan een stranding, waarvan zij de nautische oorzaak op dit oogenblik evenwel niet vermag te beoordeelen. Bemanning door Portugeeschen torpedojager gered. het verhaal te hoc- aan den i echter door de voorwerpen werden na- Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: E. Spee en G. C. Overvoorde. GETROUWD: A. C. J. Wagenaar en S, van der Enden. BEVALLEN: M M. Boersma geb. Götz, zoon. OVERLEDEN: M. W. P. Carpaij, wed. van A. J. van Schaijk, 72 j. A. P. La. destein, echtg. van A. van Kampen, 74 j. G. E. Th. Gulbransen, wed. van B. Hemkamp, 80 j-J. F. Bleichrodt, echtg, van I. J. G. Fros, 67 j. De „Stuyvesant” naar de „Alkmaar”. enjaukend* huidziekte beboeren afdoende behandeld te worden, andere komen ze telkens terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moei lijker wordt het haarte genezen. Daarom dient U In zoo’n geval naar den dokter te gaan. Om In het algemeen de Jeuk te verlichten, gebrulka men met vertrouwen Foster’s Zalf. Ze Is antiseptisch en geeft onmiddeillik verlichting. Foster’s Zalf Is alom verkrijgbaar a Fl. 1.25 pee groote dooe, tube FL 1.— kleine doos 50 o. 9 Dan- 12.50 ®r> 6.20 L”*' Lon- - j Br Boedapest Politie had tevergeefs gewaarschuwd Gisteravond om zes uur is te Amster dam een zesjarig jongetje, wonende in de Derde Wittenburgerdwarsstiaat op de Dijkgracht bij het Mariniersplein door het ijs gezakt en verdronken. De politie had in den loop van den dag de straatjeugd reeds eenige malen van het ijs moeten jagen, omdat dit in verband met de scheepvaart ter plaatse onbetrouwbaar was. Het knaapje is in een wak geraakt en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zaterdagavond is tijdens afwezigheid van de bewoners brand ontdekt in pand 37 aan de Willem Beukelszstraat te Rotterdam. Toen de brandweer zich toegang had verschaft, bleek de brand te zijn op de eerste étage. Men deed een zeer vreemde ontdekking de bran dende haard was, als gevolg van het in brand raken van den vloer, door dezen vloer heen gezakt, wat tenge volge had, dat ook het plafond van het benedenhuis in brand raakte. De haard is een geluk bij het ongeluk niet in de kamer van het benedenhuis te recht gekomen, maar is tusschen bin ten blijven hangen in het gat, dat er in vloer en plafond was ontstaan. De brandweer wist, meldt de „N. R. Crt”, de vlammen met een straal vrij spoedig te blusschen. Daarna moest de haard in veiligheid worden gebracht. Botsing tusschen auto en tram. Hedenmorgen kwart over 9 kwam een auto, bestuurd door H. B. over de Laan van Nieuw Oost Einde uit de richting den Haag en wilde bij het verkeersplein den weg naar Gouda inslaan toen hij werd gegrepen door een electrische tram den „sneldienst” van de Blauwe tram komende uit de richting den Haag. De auto werd geheel omgekanteld. De bestuurder en een inzittende, die er on der uit kropen, bleken niet gewond te zijn. De auto werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto meende, dat de seinlichten niet tijdig gebrand zouden hebben. 10.” i uUl 2.” I Br- Nederlandsche Reis Vereeniging. Zaterdagavond hield de jeugdclub, afd den Haag van de Ned. Reisvereeniging een propaganda-feestavond in de boven zaal van Hotel Kuijs Witsenburg. De heer van Leeuwen, voorzitter van de afd. den Haag, deed in zijn openings woord uitkomen hoezeer een jeugdafdee- ling den band tusschen de leden der ver eeniging kan versterken, terwijl de voor zitter van de Jeugdclub de voldoening uitsprak over de groote belangstelling voor dezen avond. Hierna werd met het programma aange vangen, dat een groote verscheidenheid van voordrachten, muziek en dans bood. Was de conferencier verdienstelijk, ook de jeugdige Charly Chaplin, de amateur-ac- cordeoniste, verdienen ook in het bijzon der een woord van lof. Door deze groote verscheidenheid vloog de avond om, ongetwijfeld bij allen een aangename herinnering achterlatende. Naar de gezagvoerder van het s.s. „Crijnssen” radio-telegrafisch meldde, zou de „Alkmaar” gestrand zijn nabij het eiland Fogo, hetwelk deel uitmaakt van de Kaap Verdische eilanden. De gezagvoerder van het s.s. „Stuyve sant”, dat omstreeks Dinsdagmiddag op de strandingsplaats kan aankomen, heeft radiotelegrafisch opdracht gekre gen, zich naar het s.s. „Alkmaar” te begeven, teneinde zoo noodig te assistee- ren. Het s.s. „Crijnssen” vervolgt zijn reis langs de gebruikelijke route. Vrijdag a.s. wordt in de bene denzaal van het gebouw Forum een leden vergadering gehouden van de afd. Voor burg van het Nederl. Roode Kruis. Door het uit de rails loopen van een bijwagen van de blauwe tram aan den Parkweg, had gistermiddag het tram verkeer een half uur vertraging. Verlaging Drinkwatertarief. Door het bestuur van de drinkwaterlei ding ..De Vlietstreek”, welke de gemeen ten Voorburg, Rijswijk en Leidschendam (gedeeltelijk) van drinkwater voorziet, is tot een verlaging van het tarief voor de beide laagste klassen van verbruik beslo ten. Bij een toegestaan verbruik van 23 M per jaar, zal per kwartaal 1.63 ver schuldigd zijn in plaats van ƒ2.50 en 30 ct voor elke kub. meter meer in plaats van 40 ct., terwijl bij een toegestaan verbruik van 40 kub. meter per jaar ƒ2.60 per kwartaal verschuldigd zal zijn in plaats van ƒ3.121 en 28 ct. voor elke kub. me ter meer in plaats van 30 ct. De kosten van deze verlaging worden geschat voor het bedrijf op 10.000 per jaar geschat. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten aan deze tariefverlaging thans hun goed keuring gehecht. Gevonden voorwerpen: Inlichtingen op het politiebureau: Sleu tel van een rolschaats, parapluie, belas- tingplaatje, paardedeken, donkerblauwe portemonnaie met ritssluiting, foto van twee militairen. De hordnekkigste^^^^^^ HOEST bedoon ©ogenblikkelijk bi| gebruik van W Holiondsche 50 cent Bestuurder niet ernstig gewond Gisteravond omstreeks kwart over zes zijn te Amsterdam twee motor wagens van lijn 7 op de Wetering schans, nabij het Rijksmuseum, met el kaar in botsing gekomen. De eene wa gen kwam uit de richting Vijzelstraat, de andere van het Leidscheplein. Eerst genoemde wagen liep uit eet» wissel op het oogenblik, dat de andere passeerde. Met een hevigen klap botsten de wa gens tegen elkaar, waardoor de voor- balcons ernstig wérden beschadigd. De bestuurder van den wagen, ko mende van het Leidscheplein, kreeg enkele verwondingen van glasscherven. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materieele schade was echter zeer aanzienlijk. Het tramverkeer, ondervond een ver traging van ruim dertig minuten, door dat een der wagens met vier wielen uit de rails was geloopen. Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: W. M. Kamhoot en M. W. den Toom. BEVALLEN: C. M. van Kampen geb. Verdouw, d. H. E. Koerts, geb. Busse, laar, d. A. Verhagen geb. v. Leeuwen, d C. P. v. d. Meer geb. Bierhuis, z, M. C. C. van Egmond geb. v. d. Wete. ring, d. J. Th. Blokland, geb. van der Meer, d. In het gymnastieklokaal van de Herv. School aan de Julianastraat wordt Woensdag een ouderavond gehou den. De dameskrans „Bethel” komt morgenavond bijeen in de zaal van de Bethelkerk. De C h r. V r o u w e n v e r. „Si Vis” vergadert morgenavond in het Rusthuis van de Ned. Herv. Kerk. De biljartclub van de St. Jo- sephgezellen houdt morgenavond een club avond in het Gezellenhuis aan de Kijk- duinschestraat. Woensdagavond houden al daar de gezellen na het lof-congregatie een vrije bijeenkomst. De M. V. „Principia Arno” houdt morgenavond een vergadering in „De Schuilplaats” Mej. N. van Dalen zal in leiden het onderwerp: „Ned. Gel. Belijde nis art. 4" en mej. S. van Kamp het onder werp: „Het sociale vraagstuk”. Burgerlijke Stand van Loosduinen. ONDERTROUWD: P. C. Struik en E. G. de Vos. BEVALLEN: W. H. Alsemgeest geb. Marcusse, z. A. Koene geb. Beuker, z, E. M. Duivestein geb. v. d. Bos, d. Een raadselachtig geval Op het kantoor van een handel regenjassen, gevestigd Keizersgracht 370, te Amsterdam, is op raadselachtige wijze een bedrag van 608.50 uit de brandkast verdwenen. Er zijn n.l. geen sporen van braak gevonden, noch in het gebouw, noch aan de brandkast, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat men door opensluiting het kantoor is binnenge drongen. De brandkast is, zoo meldt het „Hbl.”, eveneens gewoon „openge sloten”, maar hoe de dader een sleutel ter beschikking heeft gekregen, is nog niet opgehelderd. In de brandkast stond een geldkistje, dat opengebroken en van zijn inhoud 608.50) beroofd werd. Voorts is in het souterrain een lessenaar openge broken en daaruit een bedrag van f 20 gestolen. Van de(n) dader(s) tot dus ver geen spoor De directie van de K.N.S.M., heeft bericht ontvangen van de „Alk maar” dat de bemanning het schip verlaat. Aangenomen kan worden, dat het schip verloren is. RIJSWIJK. Rijswijksche Kunstkring. Zaterdagavond gaf de Rijswijksche Kunstkring onder leiding van Hans Feekes een tooneeluitvoering in de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal. Opgevoerd werd: „Broeders Vrijmetselaars” een blijspel ddor C. Laufs en C. Kraatz De voorzitter, de heer Mansfeld Beek, heette de vele opgekomenen van harte welkom. Nadat de band eenige vroolijke num mers ten gehoore had gebracht, werd een aanvang gemaakt met dit geestige blij spel. Reeds dadelijk vielen de goedgespeel- de rollen op van den heer Mansfeld BecK en in het bijzonder van den heer Aart Dupker, die op bijzonder amusante wijze ook in het verdere verloop van het stuk een jongedame imiteerde. Onnoodig te zeggen, dat het stuk zeer de lachlust op wekte door de vele malle gevallen, die zich voordeden. Ook de damesrollen waren in zeer goede handen. Een gezellig bal besloot den avond. United Press meldt nader uit Lis sabon: De Portugeesche torpedojager „Aviso Vouga” heeft de leden van de bemanning van het Nederland sche stoomschip „Alkmaar”, dat op de rotsen is geloopen, gered. Zondagmiddag om twee uur is het Noorsche 10.000 bruto ton metende tank schip Gallia” van de Texacomaatschap- pij te Oslo, in de petroleumhaven te Amsterdam aangekomen. Zooals dezer dagen reeds kort werd gemeld, is de .Gallia” in Engeland door een mijr. explosie ernstig beschadigd. Het bleek thans, dat de averij zich be perkt had tot den voorsteven, aan welkt bakboordzijde eenige meters schuin onder het anker een deel v an het bij de ontploffing ontstane gat zichtbaar was. Waarschijnlijk loopt het gat onder de waterlijn tot de kiel van het schip door, doch dit kan pas na de lossing worden vastgesteld. De bruin-geschroeide ga pende wond aan den boeg steekt wel schrijnend af tegen de glanzend witte romp van het fraaie, slanke schip, dat pas korten tijd in de vaart is. Op 20 Juni van het vorige jaar liep de .Gallia” te Hamburg van stapel en maakte thans, naar de kapitein, de heer Olson uit Oslo, aan een redacteur van het A.N.P. .vertelde, zijn vijfde reis. Het schip was op weg van Port Arthur in Texas naar Amsterdam, toen het de vorige week, in den nacht van Zondag op Maandag. voor anker liggen de in Duins. door een explosie werd ge troffen. welke door een drijvende mijn moet znn veroorzaakt Twintig minuten na middernacht werden de opvarenden door een geweldigen knal ongeschrikt. De kapitein was op dat oogenblik in zijn hut. doch had zich nog niet ter rus*e be geven. Op de brug bevonden Z'ch de tweede stuurman en eenige leden van de bemanning. Zij zagen aan de voor zijde van het sch;p vlammen en een rookzuil, terwijl het water tot boven de mast omhoog spoot. De kaoitein, die naar de brug gesneld was. gaf onmiddel- lijk het bevel, dat ieder zich naar de reddingbooten begeven moest. Tezamen met de andere officieren begaf hij zich daarop naar het voorschip om een on derzoek in te stellen. Het gat was ont staan aan den bakboordboeg, ter hoog te van het voorste laadruim, waarin zich geen tanks bevinden. Slechts waren hier eenige kisten met machineolie opgesla gen, doch deze zijn gelukkig niet in brand geraakt. Hoewel er water in het ruim was doorgedrongen, bestond er voor het schip geen gevaar, zoodat het signaal kon worden gegeven, dat alles veilig was. Bij de explosie is een deel van de ankerketting verloren gegaan. Den volgenden dag is de Gallia” zon der assistentie dicht langs de kust naar de monding van de Theems opgevaren, waar nog eem'ce formaliteiten moesten wprden vervuld. De overtocht naar IJmuiden ve.’lieo vlot. Het is de tweede maal, dat het schip de Amsterdamsche haven aandoet. De reederij zal nog nader beslissen, waar de „Gallia” zal repareeren. De 38 opvarenden mogen van geluk spreken, dat dit ongeluk zoo goed is af- geloopen. Ware het schip, dat volgela den was met olie en benzine, op een minder gunstige plek getroffen, dan is het de vraag, of zij er het leven zouden hebben afgebracht. IV o uur v.m. rveuren. 9.30 Keulen. 9.50 Duitschlandzender Pauze. 11.20 en 12.— 1 n.m. Br. VI. 2.20 ---- Keulen. 4.30 Duitschlandzende VI. 7.05 Gem. Radio Diste 7.50 en rijs. 10.05 Motala. 10.20 Br. H- Duitschlandzender. Eventueel ander station. Zaterdagmiddag werd de 66- jarige P. D. uit den Haag op het Bak kérslaantje aangereden door den wielrijder D de K. uit den Haag. D. kwam te vallen, liep een hoofdwond op en verloor het be wustzijn. Per ziekenauto werd hij naar het verbandlokaal overgebracht. Per auto werd hij vandaar naar zijn woning ver voerd. Vrijdag werd op den vanVre- denburchweg door de politie aangetroffen een heer op leeftijd, die mét een wond aan het hoofd op den weg lag. Hij leed aan geheugenzwakte. Bij onderzoek bleek het te zijn D. S. uit den Haag. Na op het politiebureau te zijn verbonden, kon hij door zijn familie worden afgehaald. Donderdag 29 Februari geeft het Rijswijk’s Christel. Mannenkoor on der leiding van den heer Mar Egberts, te Rotterdam, een concert in de Ned. Herv Kerk. Medewerking zal worden verleend door Anny Andersen, alt, den Haag, Franz Andersen, piano, den Haag, Eduard Rönt gen, cello, den Haag en M. J. Visser, or gel, alhier. Voor de St. Jozefgezellea zal de heer C. H. Smulders Donderdagavond a.s. in het Patronaatsgebouw spreken over het onderwerp: „De sociale taak van de ppmppntp” LOOSDUINEN. De onderafdee1 i n g van den Ned. Chr. Werkmansbond, de vereeniging „Evangelie en Arbeid” alhier, hield in het gebouw van de bouwvakarbeiders onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Stel haar jaarvergadering. Verslagen werden uitgebracht door den secretaris den heer H. van Veen en den penning meester den heer P. Pauptit. Het leden tal bleef vrij stabiel. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de heeren P. Pauptit, J. v. d. Stel en Z. Merkesteyn herkozen. Tot commissaris werd in de vacature Nijsen gekozen de heer Vrij- bloed. - 12.20 u. n.ifli 7.30 Orkest. 1.50 tot concert. 7.35 Jazzmuziek 8.20 S^voor- daten. 8.50 Radio-orkest. 9.40 Pianovoor dracht. 10.30 tot 11.20 Gram muzie*- DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. n.m. Omroeporkest. 8.35 Solisten. p 9.50 tot 10 20 Kruger's orkest pi™- Concert. 11.20 Ber.. Hierna tot 12 30 co Dinsdag 20 Februari. Hilversum I 1875 en 414.4 m. A.V.R.O. 8.— uur v.m. ANP. 8.10 Gram.muziek. 10.— Morgenwijding. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. (11.tot 11.30 Huishoudelijke wenken). 12.35 uur n.m. Spezialetti en zijn orkest. (12.45 ANP.) 1.30 Omroeporkest. (2.— tot 2.10 Voor de vrouw). 2.45 Knip- en naai cursus. 3.45 Zang. 4.05 Pianovoordracht 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Aeolian-orkest. VOORBURG. Christ. Hist. Kiesvereeniging. Vrijdag j.l. heeft de Christ. Hist. Kies vereeniging afd. Voorburg, met de Christ Hist. Jongerengroep, haar jaarvergadering gehouden in het Dienstgebouw der Ned Herv. kerk te Voorburg. De voorzitter, de heer Stemerding, open de de vergadering op de gebruikelijke wijze. Het sociaal gevoel, aldus spreker, is zui ver medelijden. Het voelt het lijden van de armoede aan, gezien de groote tegen stelling tusschen rijk en arm, waar door de klassenstrijd ontstaat. Spreker zet te dit uiteen aan de hand van het door hem voorgelezen Bijbelgedeelte, Matth. 6: 3137. De aardsche dingen moeten wij zien in het licht van het Koninkrijk Gods Nadat de heer Kleijze, secretaris der afdeeling, het jaarverslag over 1939 had uitgebracht, waarvoor de voorzitter hem dank bracht, vergastte de heer P. Oos- terom, bestuurslid der Chr. Hist. Jonge rengroep de vergadering op een pakkende declamatie, die met zeer veel belangstel ling werd aangehoord. Hiervan getuigde het hartelijk applaus aan het einde. De aftredende bestuursleden, de heeren J van Goor en W. Tollenaar werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze werden enkele liederen ge zongen, onder leiding van den heer H Luidens. De heer C. E. Klink, hield hierna een zeer gewaardeerde inleiding over het „Ontwerp Sociaal Program", hetwelk in behandeling komt op de algemeene ver gadering te Amsterdam, op Woensdag 27 Maart a.s. Na, deze inleiding werden door de aanwezigen verschillende vragen ge steld, welke door spreker werden beant woord. Dinsdagavond 27 Februari wordt in het Wijkgebouw een ledenverga, dering gehouden van de plaatselijke afd. van het Groene Kruis. LEIDSCHENDAM. Donderdagavond had de eindwedstrijd plaats in de cantine van de alhier gelegerde militairen, tusschen biljartvereenigingen K.D.O., V.I.O.S. erf O. en O. Na een spannenden strijd won K.D.O. den eersten, V.I.O.S. den tweeden en O. en O. den derden prijs, terwijl de persoonlijke prijzen, voor het hoogst aan tal punten ten deel vielen aan A. v. d. Zalm, K.D.O.Aben. V.I.O.S., en J. Florie, van de militairen. Wegens verhindering van burgemeester Keijzer werden met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt door een der officieren, die daarbij de hoop uitsprak, dat de burgerij met de militairen, onder dezelfde verstandhou ding moge voortgaan. Tot slot werden on der de militairen nog eenige doozen siga ren en mobilisatie-pakketten verloot. Als humorist trad op de heer C. Nieu wenbroek, terwijl de muziek werd ver zorgd door eenige leden van V.I.O.S. Al met al, een buitengewoon gezellige avond. In afwachting van zijn pen- sioengerechtigden leeftijd, wordt de heer M. Wijtzes, magazijnbediende bij de Ned. Spoorwegen, depót Leidschendam, met in gang van 1 Maart a.s. op wachtgeld ge steld. Gevonden: bruin dekzeil, huissleutel, vulpenhouder en een kelder- wind. Inlichtingen bureau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur. De jaarlljksche algemeene vergadering van de afd. van het Roode Kruis zal morgen gehouden worden in café „De Zwaan”. Op Woensdag 21 Februari a.s. houdt de C. J M V. een vergadering in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk. De agenda vermeldt o.m. verkiezing van het bestuur, De afd. van den R.K. Bond van groote gezinnen houdt a.s. Donderdag haar jaarvergadering in het Patronaatsge bouw. Donderdag a.s. wordt een ouderavond gehouden in de school met den Bijbel. Het werk der kinderen zal worden tentoongesteld. Donderdag a.s. komtdebiljart- club A D. O., uit de St. Josephgezellen in het Patronaat bijeen. In de omgeving van Amersfoort en over een belangrijk deel van midden- Nederland wordt sedert verscheidene weken des avonds gewerkt met licht- kogels, rood, groen of geel van kleur. Vermoedelijk bedoelt men daarmede signalen te geven, maar tot nu toe kon men niet vaststellen, voor wie deze seinen bestemd zijn en wie ze de lucht in stuurt. Ook de legerleiding stelt, zoo meldt de „N.R.Crt.”, veel belang in deze geheime lichtsignalen en doet alles wat maar mogelijk is, om de „daders” in handen te krijgen. Wie dat zijn, is moeilijk te gissen. De lichtsignalen wor den meestal bij wijze van estafette doorgegeven tot zelfs heel ver in een naburig land. Om de kans tot aanhouding der schuldigen grooter te maken, hebben de militaire autoriteiten een premie uitgeloofd voor hen of hem, die de be drijvers van dit staatsgevaarlijke ge doe weet aan te wijzen of aan te hou den. Kort geleden is die premie zelfs belangrijk verhoogd. Een paar dagen geleden was er een kans, in die richting een goeden slag te slaan. Vermoed wordt, dat een paar burgers, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, de officiersuniform van het Nederlandsche leger dragen, zich aan het uitzenden der lichtsignalen schuldig maken. En toen kort geleden uit de ge meente Doorn, waar lichtkogels waren omhoog geschoten, een waarschuwing kwam tegen een auto, waarin drie of ficieren en een dame zouden zitten, en toen zelfs later de route werd aange geven, waar die auto langs zou ko men, toen kwam de kans. Bij Oud Leusden gaf een militaire pa trouille met een rood licht den bestuur der van de naderende auto een stop- teeken. De vaart werd wel verminderd, doch vlak bij de patrouille werd vol gas gegeven. Een der soldaten schoot en toen stopte de auto. Een paar offi cieren stapten uit en waren zeer ver ontwaardigd, dat ze moesten stoppen. Dit psychologische oogenblik had door de patrouille moeten aangewend wor den om de heeren onmiddellijk te arresteeren. Want een weldenkend offi cier moet juist een soldaat prijzen, die zijn plicht doet. De patrouille liet zich van zijn stuk brengen en de hee ren reden weg. Op den Utrechtschen weg herhaalde zich hetzelfde spel en ook daar is op dezelfde auto geschoten, zonder succes evenwel. Men dacht houvast te hebben aan het autonummer 1 Doch al gauw bleek ook dat valsch te zijn, want de eige naar van de auto, welke dat nummer voerde, heeft met 1 Januari zijn auto van de hand gedaan en is zelf ver huisd van Rotterdam naar den Bosch. Een Amsterdamsche onderneming met een filiaal te Rotterdam nam de auto over, doch deed hem later weer van de hand en de wagen is inmiddels ge sloopt. pe nummerborden liggen nog in de garage en hetzelfde nummer is nog vrij, d.w.z. nog niet opnieuw uit gegeven. Het onderzoek duurt voort. Dat het instituut der plaatsvervan gende kantonrechters gebreken aan kleven. mag bij elkeen, die eenigszins in de rechtspraak thuis is, bekend wor den geacht. Onbekendheid met het ambt bij hen. die den kantonrechter soms te elfder ure moeten vervangen, is vaak oorzaak, zoo meldt de „N. R. ■Crt.”, dat vergissingen worden begaan, welke de rechtspaak ten plattelande in een eigenaardig licht stellen en de vraag doen rijzen, of het thans toege paste systeem der plaatsvervangende kantonrechters, die, bij gebrek aan vol doende rechtsgeleerden, meestal uit rijks of gemeente-ambtenaren worden gerequireerd, niet eenige herziening behoeft. Een zonderling geval deed zich Vrij dag voor bij het kantongerecht te Al- phen aan den Rijn, waar de plaatsver vangende kantonrechter een melkver- valschingszaak te behandelen kreeg. Verdachte in deze zaak was een vee houder uit Boskoop, die melk zou heb ben afgeleverd, waarin zich 10 pet. wa ter bevond. De veehouder werd bijgestaan door mr. C. M. Loef, die er bij het verhoor op wees, dat de melk, welke verd. af levert, voortdurend wordt gecontro leerd door de C.M.C., welke instelling geen enkele reden tot klachten heeft. De ambtenaar van het O.M. achtte echter het ten laste gelegde bewezen en eischte een geldboete van 200, subs. 2 maanden hechtenis. Onmiddellijk hierop deed de waar nemende kantonrechter uitspraak, verd. veroordeelend tot 150 boete subs. 50 dagen hechtenis, zulks tot groote ver bazing van den verdediger, die zich daardoor de gelegenheid voor het hou den van zijn pleidooi zag ontnomen. jür. Lovf protesteerde: „Krijg ik geen gelegenheid meer om wat te zeg gen, meneer de kantonrechter Waar op de waarnemende kantonrechter ant woordde „U hebt blijkbaar niets meer te zeggen.” „U hebt mij de gelegenheid niet ge laten”, aldus de verdediger. „Waar kom ik hier dan voor Zooiets heb ik nog nooit bij de hand gehad Het was voor allen, die er bij be trokken waren, een ietwat pijnlijk mo ment, maar het vonnis was gewezen en den verdediger bleef derhalve niet veel anders over dan zijn stukken bij een te pakken en te trachten in hoo- ger beroep bij de Haagsche rechtbank gehoor te vinden voor z^a pleidooi. R.V.U. 6.30 Cyclus ,De wereld kreeg radio”. A.V.R.O. 7. Voor kinderen. 7.05 Zang en orgel spel 7.30 Engelsche les. 8.ANP. 8.15 In ternationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobili- satietrein. 9.45 Causerie over dr. P. C. Bouters en declamatie. 10.15 Gram.muz. 11. ANP. 11.10 Dansorkest Hilversum II 301.5 m. KRO. 8. — uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 en 10.- Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12. uur n.m. Ber 12.15 Rococo-octet 12.45 ANP., gram.muziek 1.10 KRO-Melo- disten. 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. H.I.R.O. 4.Lezing „De waarde van onze spiritis tische overtuiging, juist nu!" 4.25 Causerie „De nood der tijden en de Bellamy-ge- dachte”. 4.45 Ber. 4.55 Causerie „Door Co öperatie tot welvaart”. KRO. 5.10 Musiquette. (5.45 tot 6.05 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7.Ber. 7.15 Lezing I „De grondlijnen van het sociaal-economi sche toekomstbeeld”. 7.35 Militaire mu ziek 7.50 Reportage. 8.ANP. 8.15 Lij densmeditatie. 9.30 KRO-Symphonie-or- kest 10.30 ANP. 10.50 B. van Dinterens kest. 11.15 Gramofoonmuziek ENGELAND, 391 en 449 m. 12.20 tot H.50 uur n.m. Gram.muziek. 1.30 tot 2.05 Solis-1 ten. 3.20 Billy Cotton’s band. 3.50 Piano-1 voordracht. 4.20 Declamatie. 4.40 tot 5.20 Dansmuziek. 6.20 tot 6.35 Ber. 6.50 Gevar. progr. 7.20 Muz. causerie 7.50 Tooneel 8.50 Muzikale show. 9.20 tot 9.35 Ber. 9.50 BBC-orkest. 10.35 Kerkdienst. 10.50 Revue. 11.20 Variété. 11.35 BBC-Theaterkoor en -orkest. 12.20 Berichten. PARIJS, 1648 m. 12.35 uur n.m. Cello- voordracht. 1.05 Pianovoordracht. 1-3® Zang. 2.05 Blaastrio. 3.20 Parijs’ Blaas- kwintet. 3.50 Tooneel. 4.50 Zang. 5.35 Ka mermuziek. 6.05 Zang. 6.35 Pianovoordr- 7.20 Bailly-orkest. 7.50 en 9.05 Nationaal orkest. 10.35 Duetten. 11.05 R. Legrand s jazzorkest. KEULEN. 456 m. 12.20 uur n.m. Concert 1.15 Muz. tusschenspel. 1.35 Populair con cert. 2.45 Gram.muziek 3.20 Philharmon- orkest en -koor. 4.30 Pianoduetten. 4'5“ Folkloristisch progr. 5.20 Gram.muzie 6.05 Zang en piano 6.50 Libiszowski s kest. 7.35 Gram.muziek (7.50 tot 8.20 He denkingsprogramma). 9.50 Zie Duitscn- landzender. BRUSSEL, Vlaamsch, 322 m. 12.20 u. n.m- Gram.muziek. 12.51 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 tot 2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Toe neel 5.50, 6.50 en 7.20 Gram muziek. Voor soldaten. 8.50 Revue 10.30 tot ti- Operette „Die Fledermaus” BRUSSEL, Fransch, 484 m„ Gram.muziek. 12.50 en O 2.20 Gram.muziek. 6.35 Zang. Insluiper gepakt De heer Ottenhof, eigenaar van een boekhandel in de Emmastraat te den Helder, kwam enkele dagen geleden tot de ontdekking, dat de sleutel van zijn achterdeur verdwenen was. Vermoe delijk had een onbevoegde den sleutel weggenomen en omdat de boekhande laar een voorgevoel had, dat de nieuwe eigenaar nog wel eens terug zou ko men, besloot hij meel te strooien in de kamer, opdat hierop eventueele voet sporen afgedrukt zouden worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag kwam, zoo meldt het „Han- delsblad”, de onbekende inderdaad den winkel binnen. Hij verrijkte zich met enkele boeken, eenig geld, een paar schoenen en enkele andere voorwer pen en verdween. Den volgenden mor gen toonde de boekhandelaar de poli tie de voetsporen. Maar tevens was hij er van overtuigd, dat de inbreker nog wel eens terug zou komen en daarom stelde hij zich Vrijdagavond na slui ting van zijn winkel, verdekt op. Juist toen hij bedacht, dat hij wel tot des morgens vroeg zou moeten blijven zit ten, werd de deur geopend 'en schoof iemand binnen. In het duister zag de wakende boek handelaar slechts een silhouet. Plotse ling sprong hij uit zijn schuilhoek en greep den insluiper bij den kraag. Dt man schrok hevig, doch herstelde zich spoedig. Op de vraag van den ama teur-detective, wat hij kwam doen, zei de bezoeker, dat hij vernomen had, dat er een poging tot inbraak in den boek winkel was geweest, en omdat -hij reeds geruimen tijd bij den boekhan delaar in het krijt stond, meende hij moreel verplicht te zijn, op den loer te gaan liggen, en zoo den inbreker op hppterdaad te betrappen. De heer Ottenhoff geloofde mets van dit - xanT.7zr^™.n„ndu is. Ook deze kreeg l... -berehe "■Ten I'S S X -^evoudea. Het ongeveer 60-jarig echtpaar van den B., te Onderdendam, gemeente Bedum, is Zaterdagavond in bewuste- loozen toestand in zijn woning aange troffen. Zij bleken bedwelmd te zijn door het uitstroomen van gas van een straatlantaarn, welke bij den gevel van het huis stond. Het mocht een ont boden geneesheer na veel moeite ge lukken met behulp van een zuurstof apparaat de levensgeesten bij het echt paar ^weer op te wekken. Zij zijn thans buiten gevaar. Programma Gem. Radiodistributi». Dinsdag 20 Februari. Progr. I- Alle uitz. van Hilversum Progr. II: Alle uitz. van Hilversum Programma Hl 8 uur v.m. Br. VI. 9.20 Eng. 11-20 marks Radio. 12.20 uur n.m. Eng. Fr. 2.20 Londpn Reg. 5.35 Parijs. 6-- den Reg. 6.F Beromünster. 7. - den Reg. 7.20 Br. VI. 8.20 Br.#Fr VI. 9.20 Beromünster 9.30 Boedal 10.20 Br. VI. 11.20 Eng. Programma 8 uur v.m. Keulen 8.20

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6