ICTORIA MIJNHARDT’S 7 NEDERLANDSCH-INDIE sitcwt HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. DAT GIJ UW KIND KUNT GEVEN 3=* COUPON voor Inlichtingen aan de N.V. Verz. Bank Victoria, Keizersgracht 124, Amsterdam^ en U ontvangt zonder eenige - verplichting volledige inlichtingen. Wijziging Kinderrecht De officiersopleiding DE INVOER VAN JAVA EN MADOERA De Maastunnelwerken DE HAVEN VAN BELAWAN DE SCHEEPVAART OP INDIE Overtreding uit onwetendheid NAAR DE KOLONISATIE Bond tegen verontreiniging van natuur en stad WELVAARTSWERK UIT HET 25-MILLIOENFONDS DE OORLOGSWINSTBELASTING Toepassing van de mobilisatie- vergoedingsbeschikking Het miltvuur onder het vee Vader ik zou zoo graag Propaganda. Vrouwen benoembaar tot kinderrechter Spoedige inwerkingtreding Jaarvergadering te Utrecht. floor Engr.GOEDHART HOLS. N. V. Den Hmk Tel. 773353 Adres vervangt de „Huygens”. Van van Weer 208 gezinnen naar de Latnpongs. werd door 'W de oorzaak is .van deze overtreding en van Hoek te ZEDENMISDRIJF BERECHT. DE ACTIE VOOR EEN PARLEMENT. voor eu’SJt r-XCF- Betonningswerk ligt stil door de vorst. Nog steeds ligt het werk aan de Beantwoording van vragen aan Kamerleden Afdoening van verzoekschriften zal worden bespoedigd. Bezit van hoofdakte blijft voor gegadigden-onderwijzers eisch. ONDERHANDELINGEN OVER POLITIEK CONTRACT MET SULTAN VAN DJOKJA. MUTATIE AAN DE MEDISCHE HOOGESCHOOL. I van geen den burgemeester ter plaatse vragen. BATAVIA, 20 Febr. (Aneta.) Ten vervolge op de resolutie van de P.S.I L, om ook op geestelijke wijze de actie voor een parlement te steunen, werd gisteren op Asjoera (de eerste maand van het Mohammedaansche jaar) tot vrijwillig vasten besloten, terwijl te middernacht de zegen van Allah ten behoeve van het beoogde doel werd af-' gesmeekt Prof. A. de Waart zal tot het einde van den cursus optreden als voorzitter van de faculteit der Medische Hooge- school. BATAVIA, 20 Februari (Aneta). De afvaarten van de „Christiaan Huygens” van Batavia naar Genua op 1 Juni en van Genua naar Batavia op 6 Juli, zul len worden waargenomen door de „Mar» nix van St. Aldegonde”. BATAVIA, 20 Febr. (Aneta.) Aan prof. J. A. M. Verbunt is drie maan den binnenlandsch verlof verleend we- N.V. VERZEKERINGSBANK BATAVIA, 20 Februari (Aneta). Het Hooggerechtshof van Ned.-Indië veroor deelde een uit Semarang afkomstigen beklaagde wegens een zedenmisdrijf tot vier maanden gevangenisstraf. Het von nis van den Raad van Just’ ie te Semarang luidde desujds acht maanden gevangenisstraf. Het werkboekje. Het Rijtijdenbesluit vergt van iede- ren autobestuurder bij goederen- en personenvervoer, dat deze een werk boekje invult, kalenderjaar, serieletter en nummer worden aangeteekend op het rijbewijs. Daar echter het Rijtijdenbesluit eerst half Augustus 1939 in werking is getre den en de werkboekjes dus nog lang niet vol zijn, vindt een politieagent, die naar een rijbewijs vraagt, bij tallooze bestuurders alleen het jaar 1939 op het rijbewijs aangeteekend, hetgeen reeds tot tallooze processen-verbaal heeft ge leid. De bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland heeft- zich thans tot de desbetreffende autoriteiten gewend, er op wijzende,dat onwetendheid dat 1 Januari 1.1. alweer een nieuw werk boekje gevraagd had moeten worden, mogelijk een kostwin- ?5rsonen te kun- noo- DJOKJAKARTA, 20 Febr. (Aneta.) De Gouverneur van Djokjakarta heeft in de afgeloopen week voor de eerste maal met den aanstaanden Sultan on derhandeld over het politiek contract. Aangezien in Maart nog een tweede bespreking zal worden gehouden, is om trent den datum van verheffing nog niets met zekerheid te zeggen. erop aangedrongen voor het ppgeri- blik slechts met een waarschuwing te volstaan. Tegelijkertijd raadt de B.B.N. iederen bestuurder in het autovervoer aan ten spoedigste een nieuw werkboekje bij aan te Heh Op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van Sleen betreffen de de officiersopleiding, heeft de mi nister van Defensie als volgt geant woord In West-Tjilatjap. TJILITJAP, 20 Febr. (Aneta.) Een grootsch welvaartswerk is gereed ge komen in West-Tjilatjap, waardoor het district Sidaredja uit zijn isolement is bevrijd. De kosten van aanleg van we gen, ten bedrage van 113.000 over een lengte van 33 kilometer, werden Ge streden uit een bijdrage van het 25- millioen-fonds. De vrouw als kinderrechter. Enkele leden der commissie zijn van oordeel, dat aan het bezwaar, dat het bij sommige rechtbanken niet steeds gemakkelijk zou zijn rechters te vin den, die het kinderrechterschap am- bieeren en daarvoor geschiet zijn, ware tegemoet te komen door dt mogelijk heid te openen, dat ook vrouwen tot kinderrechter worden benoemd. De mi nister is van oordeel, dat onder de vrouwelijke juristen zeker enkelen te vinden zullen zijn, die a! die* eigen schappen van gemqed en verstand in zich vereenigen, die haar voor het kinderrechterschap -geschikt maken, en hij ziet niet in, waarom cezulken uit gesloten zouden moeten zijn van een ambt, dat zij met eere zouden kunnen vervullen. De „Marnix” TJILATJAP, 20 Febr. (Aneta.) Van daag vertrok een kolonisatie-transport bestaande uit 208 gezinnen met in to taal 905 zielen, naar de Lampongs. De kolonisten zijn afkomstig uit de resi dentie Banjoemas Vele rnheemsche ambtenaren van het Binnenlandsch Be stuur deden hen uitgeleide. Over de maand Januari. BATAVIA, 18 Februari (Aneta.) Volgens opgave van het centraal kan toor voor de statistiek bedroeg de in voer van Java en Madoera over de maand Januari 130.000 tons met een waarde van 38.300.000, tegenover in Januari 1939 68.400 tons met een ■waarde van 19.500.000. Bij Apoth.en Drogisten REGENT OVERLEDEN. LOEMADJANG. 20 Febr. (Aneta.) Vanmorgen is overleden de regent van Loemadjang, Raden Adipati Ario Kartodiredjo. - De minister van Economische Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamer-lid Dieters in verband met het heerschen „miltvuur” onder het vee. worden, zoo meldt het „Handeisblad”. geus gewichtige redenen. Een bekende uitvinding was voorts de poolwisselaar, welke naar hem werd genoemd. Niet slechts op technisch, ook op muzikaal terrein heeft ir. van Kesteren zich verdienstelijk gemaakt. Hij was een begaafd fluitist. Den laatsten tijd verleende hij geheel belangeloos zijn steun aan de Arnhemsche Orkestver- eeniging. nrOR.PA-RA1"'1 De vijftienjarige ziet zijn toekomst voor zich, maar de opleiding kost geld. Weigeren? Zijn leven ver wringen, omdat er geen geld is? Neen! Een spaar-verzekering van de Victoria, afgesloten in zijn kinderjaren, geeft U de mogelijk- heid te zeggen: GOED!” Evenals zulks vóór het afkondigen van de algemeene mobilisatie het ge val was, kunnen ook gedurende de mobilisatie slechts die gegadigden voor de officiersopleiding voor plaatsing in aanmerking komen, die de eerste oefe ning nog niet hebben volbracht. Menige onderwijzer, die vroegtijdig de studie voor de hoofdakte opneemt, vraagt en verkrijgt uitstel van eerste oefening tot hij zijn studie heeft be ëindigd. Gedurende den mobilisatietijd wórdt echter voor deze studie geen uftstel verleend en zullen er inderdaad slechts weinig dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichting, zijn, die reeds op zoo jeugdigen leeftijd de hoofdakte hebben verworven. -,. De minister vindt in een en ander geen aanleiding om den hoofdakte- eisch te doen vervallen en derhalve de opleiding tot onderwijzer, met betrek king tot plaatsing bij de officiersoplei ding, gelijk te stellen met die aan de H.B.S. Het voldoen aan dien wensch zou neerkomén op het genoegen nemen met lagere eischen, waartoe te minder aan leiding is, aangezien er een overvloed is aan gegadigden, die in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoen. De minister acht het gewenscht aan de voorwaarde, dat de eerste oefening nog niet is volbracht, strikt vast te houden, aangezien er zich een ruim voldoende aantal jonge mannen, die aan genoemde voorwaarde voldoen, voor officiersopleiding aanmelden. De minister antwoordt ontkennend op de vraag of'het juist is, dat aan een of meer fabrieken van mengvoeders ontnomen is de haar door het Rijks- bureau voor veevoedervoorziening in oorlogstijd verleende mengvergunning, op grond van het feit, dat niet ontlijmd beendermeel zou zijn verwerkt in mengvoeders. Wel is aan de docr de Nederlandsche Meelcentrale erkende fabrikanten van mengvoeders verboden, hun voor de vervaardiging dezer mengvoeders voor geschreven mineraalmengsels te be trekken van een bepaalden fabrikant van mineraalmengsels, die, in strijd met de geldende voorschriften, zijn mineralen met niet ontlijmd beender meel in plaats van met ontlijmd been dermeel had samengesteld. Het staat niet met absolute zekerheid vast, dat de thans heerschende besmet telijke veeziekte „miltvuur” is veroor zaakt door de verwerking van niet I ontlijmd beendermeel in mengvoeders. Wel staat vast, dat alle gevallen van miltvuur met uitzondering van enkele gevallen zijn voorgekomen op bedrijven, waar mengvoeders, waarin mineralen (waaronder beender meel) waren verwerkt, afkomstig van het bovenbedoeld bedrijf, aan het vee waren verstrekt. Maatregelen, waarbij de invoer van beendermeel en bloedmeel, ook al is dit bekend voor besmettingsdoeleinden, wordt verboden, zijn reeds getroffen (Kon. besluit van 16 Januari 1940). In antwoord op de laatste vraag of een maatregel in overweging is ge nomen, welke den eigenaren van aan miltvuur gestorven dieren een vergoe ding verzekert wegens deze niet uit I eenig normaal bedrijfsrisico voort vloeiende schade, wijst de minister op de mogelijkheden, welke de Veewet ten aanzien van schadeloosstelling geeft Daarnaast zullen de voorraden be smette stoffen ter vernietiging tegen de waarde worden overgenomen. Nu is de vraag, of het rechtersambt voor vrouwen openstaat, nooit beslist. Bij den twijfel, welke hieromtrent be staat. zal de Regeering evenwel niet licht tot de benoeming van een vrouw tot lechter overgaan. Stelt men prijs op de practische mogelijkheid van de benoeming van vrouwen tot kinder rechter, dan verdient het dus aanbe veling dienaangaande een uitdrukke lijke bepaling in de wet op te nemen. De minister is daarom te rade ge worden aan artikel 911 RV (ontw.) een tweede lid toe te voegen luidende. „Tot het ambt van kinderrechter zijn ook vrouwen benoembaar”. werken zonder s kramp of pijn. Doos 60 cent. Uitbetaling van menagegeld. Op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid Wijnkoop, of het waar is, dat bij verlpf geen menagegeld uitbetaald wordt aan hen, die voor eer ste oefening zijn opgekomen en tevens, dat in het algemeen eerst van 1 Dec. af menagegeld wordt uitbetaald, heeft de minister van Defensie bevestigend geantwoord. Aan het verzoek van den heer Wijn koop om menagegeld ook aan dienst plichtigen voor eerste oefening onder de wapenen, te verstrekken, kan de minister niet voldoen. Hierbij merkt hij op, dat ook vóór het afkondigen van de algemeene mobilisatie aan deze dienst plichtigen geen menagegeld werd uit gekeerd. De minister is niet bereid terugwer kende kracht aan den op 1 December 1939 ingeganen maatregel te geven. A. S. J. van Kesteren f In den ouderdom van 64 jaar is te Nijmegen overleden de heer A. S. J. van Kesteren. oud-hoófdingenieur der Telegrafie en Telefonie van het bedrijf der P.T.T. De heer van Kesteren was een inge nieur van groote bekendheid, die ver scheidene. uitvindingen, waarvan er een óver dó geheele wereld toepassing heeft gevonden, op zijn naam had staan. Hij was n.l. de uitvinder Van het vierdraadsverkeer voor lange afstands- verbindingen. een systeem, dat overal in hét buitenland navolging vond. Door zijn bemoeiingen met het verkeer over langen afstand moet ir. van Kesteren een pionier op dit gebied genoemd Vul hier in: Uw naam Op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van Sleen. betreffen de toepassing van de mobilisatiever- goedingsbeschikking heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord Het is den minister inderdaad ge bleken dat sommige burgemeesters nadere aanwijzingen hebben afgewacht, alvorens de vergoedingsbedragen voor hen, die voor hun opkomst werklozen steun genoten, te herzien in verband met de verhooging, die de steunbedra gen met ingang van 17 December 1939 hebben ondergaan. Hierin is, inmiddels voorzien bij een aan de burgemeesters gericht rondschrijven, dat tevens nog enkele andere voorzieningen treft. De ingang van de verhooging is ook voor de kostwinnersvergoeding gesteld op 17 December 1939. s Er is alle reden om aan te nemen, dat de mobilisatievergoedingsbeschik- king over het algemeen op juiste wijze wordt toegepast. Het ligt echter- voor de hand, dat tengevolge van het groote aantal vergoeding-vragenden, van de schier onbegrensde verscheidenheid van omstandigheden, waarin zij ver- keeren, alsmede van het groote aantal gemeenten, welke de beschikking moe ten toepassen, zich wel eens gevallen voordoen, waarin aanvankelijk de be schikking niet op de juiste wijze wordt toegepast. Indien dit blijkt, wordt van voorlichting gediend. De Bond tegen verontreiniging van natuur en stad heeft op Zaterdag j.l. te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, dr. Joh. H. van Bur- kom. Naast de afgevaardigden van de aangesloten vereenigingen waren ter vergadering mede aanwezig de heeren kapt. B. R. P- F. Hasselman, vertegen woordiger van het ministerie van De fensie, ir. H. W. Mouton voor het mi nisterie van Waterstaat en E. A. Kui pers voor het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. In z'jn verslag over het afgeloopen jaar, deelde de voorzitter o.a. mede, dat de rechtskundige commissie van den bond gereed gekomen is met een ontwerp gemeente-verordening, waarin het stre ven van den bond is belichaamd. Reeds geven verschillende gemeenten op ver heugende wijze blijk van begrip voor dit streven. Zoo is b.v. in de residentie bepaald, dat zij, die op straat strooi biljetten uitreiken ook aansprakelijk zijn voor het opruimen daarvan voor zooverre de biljetten door het publiek op straat worden geworpen. vorming en ontwerpen. De tweede dag was gewijd aan de nerszakën van het betonneeren geheel stil. Het sloopwerk van den muur tusschen het ventilatiegebouw aan den rechteroever en de landtunnel aldaar, is gereed gekomen en de werklieden zijn thans bezig een soortgelijken muur aan den linkeroever af te breken. Voorts maakte de aannemer een aan vang met het stellen van de kademuur- constructie boven het eerste gezonken tunnelstuk vóór het ventilatiegebouw. Ten behoeve van het zinken van het eerste stuk is de kademuur weggebro ken. Deze moet boven op de’ tunnel worden herbouwd, waarbij eenerzijds er voor moet worden gezorgd, dat er een constructie van voldoende stabili teit wordt gebouwd, terwijl anderzijds moet worden vermeden, dat deze te zwaar zou worden en daarvoor een groote plaatselijke belasting op de tun nel zou geven, waarop deze niet is be rekend. Daarom wordt hier een soort betonnen steigerwerk, bestaande uit van te voren klaargemaakte betonnen jukken aangebracht Deze jukken zijn op den wal gemaakt en worden door drijvende bokken neergezet op daartoe gemaakte ondersteuningspunten op het tunneldak. Toen eenmaal het werk in de korte dooiperiode was begonnen, moest ondanks de vorst en de verbon den moeilijkheden dit werk worden voortgezet. Deze betonnen constructie is thans grootendeels opgebouwd en men is bezig de drie stalen instijgschachten, welke dienen om in de holle ruimte van het eerste tunnelstuk af te dalen, te stellen. Deze groote ijzeren buizen, die een diameter van ca. 2.50 m. hebben, komen te staan in de openingen, welke tusschen het betonnen steigerwerk van den kademuur overblijven. Nadat een duiker de instijgkokers op de ingebetonneerde randen had vast- gebout, konden deze kokers worden drooggepompt en kon een aan vang wor den gemaakt met de doorboring van het tunneldek binnen dezen koker, zoo- dat daarna het inwendige van het tun nelstuk toegankelijk zal worden. Nota van wijzigingen en Memorie van Antwoord. BATAVIA, 17 Februari. (Aneta.) De regeering diende bij den Volksraad eert nota van wijzigingen in op het ontwerp inzake heffing van een oor- logswinstbelasting. Verschenen is voorts at memorie van antwoord op het voorloopig ver slag van den Volksraad inzake het wetsontwerp tot heffing van een oor logswinstbelasting. De regeering handhaaft haar stand punt, dat bij excessieve prijsstijgin gen,’ voor een extra-heffing in den vorm’ van een z.g. oorlogsuitvoerrecht, naast de geheven O.W.-belasting, een deugdelijke grond aanwezig kan zijn Tijdens de voorbereiding van hel ontwerp is voldoende zekerheid ver kregen omtrent de in Nederland, met terugwerkende kracht in te voeren oorlogswinstbelasting. MEDAN, 18 Februari. (Aneta.) De jaarcijfers van de haven van Belawan over het jaar 1939 geven een gunstig beeld. Voor de eerste maal boekt het havenbedrijf een batig saldo van 19.093, tegenover een nadeelig saldo van 380.424 het jaar daarvoor. De uitvoer nam toe met 47.100 tons tot 415.900 tons en de invoer daalde met 3900 tons tot 190.900 tons. De totale waarde van den uitvoer over 1939 was ƒ93.423.000 (87.381.000). De uitvoer van vezel vertoonde een zeer belang rijke toename, terwijl ook meer palm olie rubber en latex werd uitgevoerd. Een gunstig beeld van het haven bedrijf. behandeling van onderwerpen van al- gemeenen aard. Tengevolge van het groot aantal verzoekschriften, dat tegen de verwachting in nog dagelijks bij het departement blijft inkomen, alsmede van een groot aantal zie ken bij de desbetreffende afdeelin- gen van het departement, is ver traging in de afdoening van de verzoekschriften ontstaan. De mi nister hoopt, door deze afdeeling uit te breiden, binnen redelijken tijd dit bezwaar te hebben over wonnen. Het begrip „schadevergoeding” in de wet op de militaire inundatiën Het Tweede-Kamerlid Mes had be treffende het begrip „schadevergoeding in de wet op de militaire inundatiën”, een schriftelijke vraag aan den minis ter van Defensie gericht. Deze heeft geantwoord, dat krachtens artikel 5 van de wet van den 15den April 1896 (militaire inundatiën) slechts aan spraak op schadevergoeding bestaat, wanneer door het voorbereiden of het stellen van militaire inundatiën eigen dommen worden beschadigd of aan de vrije beschikking van rechthebbenden of huurders onttrokken en wel voor zoover de schade als het onmiddellijke en’ dadelijke gevolg van het voorberei den of het stellen der inundatiën moet worden beschouwd. Op den grondslag en binnen de grenzen, als in voornoemd wetsvoor schrift aangegeven, kan voor vergoe ding in aanmerking komen zakelijke schade aan de eigendommen zelf, als mede schade, welke verder b.v. in on derneming of beroep mocht worden Aanbesteding. De Ged. Staten hebben aanbesteed: het maken van een vaste brug over de Noordeloos en de fundeering voor de opritten met bijkomende grondwerken op het gedeelte van km. 18.690 tot km. 19.060 van den provincialen weg Pa- pendrechtMeerkerk (no. 36 van het provinciaal wegenplan 1936). Laagste inschrijver was G. B. Delft voor ƒ232.400. Maastunnel wegens de onmogelijkheid I Het stemt tot voldoening, dat de verandering, welke het ontwerp brengt door te bepalen, dat de ouderlijke macht door de ouders gezamenlijk wordt uitgeoefend, doch dat bij ver schil van inzicht de wil des vaders beslissend is, door de commissie als een verbetering wordt beschouwd. Het verheugt den minister, dat de gedachte om in enkele uitzonderings gevallen de ontheffing van de ouder lijke macht ondanks verzet van den betrokken ouder mogelijk te maken, bij de commissie over het algemeen instemming heeft gevonden. Het verheugt den minister, dat de commissie zich in beginsel vereenigen kan met de wijze, waarop het ont werp streeft naar verbetering de* gel dende regeling van het voogdijbeheer. met name, door den voogd te verplich ten periodiek van zijn beheer rekening en verantwoording af te leggen ten overstaan van den kantonrechter. Niet temin verwacht de meerderheid der commissie van de voorgestelde regeling op enkele punten moeilijkheden. Zij vreest, dat de voorgestelde rege ling van het voogdijbeheer hun werk zaamheden in niet geringe mate zal verzwaren. Zij acht dit des te beden kelijker, omdat in de laatste jaren het aantal der kantonrechters zoo sterk is ingekrompen. Zullen nu de voorstellen, de werk zaamheden van den kantonrechter in eenigszins belangrijke mate vermeer deren? Er is aanleiding, aldus de mi nister, deze vraag ontkennend te be antwoorden. Immers, zoolang hun va der en moeder beiden leven, komt het uiters zelden voor, dat minderjarigen staande het huwelijk hunner ouders of na echtscheiding vermogen be zitten, en hoe gering is bovendien niet het aantal der minderjarigen, die na den dood van een of beide ouders een noemenswaard vermogen erven. geleden. Degenen, die in verband met het voorbereiden of het instellen van mi litaire inundatiën werkgelegenheid of broodwinning geheel of ten deele ver liezen. dan wel in eenig ander opzicht nadeel ondervinden, zonder dat daarbij eigendommen worden aange tast, waarop zij eenig zakelijk recht hebben of waarvan zij huurder zijn, kunnen op grond van meergenoemd wetsvoorschrift geen aanspraak op schadevergoeding doen gelden. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen betreffende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek, en wijziging en aanvulling van de andere boeken van dat Wetboek, alsook van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering en van andere wetten, zegt de minister o.m., dat hij met kracht wil bevorderen, dat het zoo spoedig mo gelijk tot wet verheven wordt. Ouderlijke macht meent hij -» gelden, toevertrouwd, >n handen te betwijfelt hij zou zoo Voorts is een propaganda-commissie opgericht en is het bestuur in overleg getreden met prof, van Poelje, secre- taris-generaal van het dep. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, over de mogelijkheden van propaganda onder ie jeugd. Prof, van Poelje, adviseert de propaganda te voeren in de jeugd organisaties en op de ouderavonden. In het algemeen werd uit de verga dering aangedrongen op een krachtiger propaganda-actie. De eenige maanden geleden geïnstalleerde propaganda-com missie zal binnenkort voorstellen dien aangaande indienen. In dit verband drong de voorzitter aan op grooteren financieelen steun van de aangesloten vereenigingen. Na eenige discussie werden als de of- ficieele kenteekenen voor de natuur- wachters definitief vastgesteld, een legi- timatiekaart, armband en draagpen- sing. Uit de vergadering werd nog ver zocht aandrang uit te oefenen op de gemeeentebesturen om marktkooplieden te verplichten de achtergelaten papie ren en ander afval aan het einde van de markt op te ruimen. Ir. W. Burdet, hooldleider van de natuurwachten en rentmeester van het Gooische natuurreservaat, hield een causerie over den winter in het bosch, die verlucht werd door gekleurde lichtbeelden. De minister heeft er bezwaar tegen om provinciale beroepscolleges in het leven te roepen. Niet alleen n de beschikking over ’s lands voor zoover die hem is zooveel mogehjk zelf moeten houden, maar ook m sterke mate, dat het zrin. de beschikking over groot aantal, door en door in -1 onderlegde - £n£xals v°“de“ Internationaal jeugdverkeer. Zaterdagavond en Zondagmiddag hield de vereeniging voor internatio naal jeugdverkeer voor de tweede maal in de residentie een congres van haar leden. Het was zeer druk bezocht. Een door mevr. Nieuwenhuis-von Uexhuell uitgebracht rapport over de totstandkoming van de samenwerking op het gebied der ieugdcorrespondentie met andere thans 36 landen trok zeer de aandacht, er bleek wel uit, hoe groote belangstelling der corres pondentie vindt, o.a. door aansluiting van zeer vele landen bij de Parijsche centrale, de correspondance scolaire in ternationale, die thans een staatsinstel ling geworden is. Den hoofdschotel van het congres vormden de besprekingen van de vor ming van groepen van leden der ver eeniging in vele plaatsen van ons land. De organisatie en de werkwijze dezer groepen werden druk besproken, Een commissie uit het hoofdbestuur. bestaande uit mej. dra. J. de Boer, mr. G. F. L. Touckens en mr. P. S. 1 van der Lely zal een leiddraad voor de i werkwijze van groepen De vragen van dr. Bierema Vervolgens heeft de minister een aantal vragen van het Tweede Kamer lid dr. Bierema over hetzelfde onder werp beantwoord, waaraan we het vol gende ontleen en: Met betrekking tot de vraag of vol doende is verricht om uitbreiding van de ziekte zooveel mogelijk te voor komen, kan de minister mededeelen, dat dadelijk na het bekend worden van de eerste gevallen van miltvuur een onderzoek is ingesteld naar den haard der besmetting. Dit onderzoek leidde naar bepaalde mengvoederbedrijven en van daar uit naar een bepaalde fabriek van mineraalmengsels. Naar aanleiding van dit onderzoe heeft de minister maatregelen ge nomen om te voorkomen, dat de e smette stoffen uit de bedoelde fabriex werden vervoerd en dat mengvoe er fabrikanten hun mineraalmengse s va die fabriek konden betrekken. Ree voor het ter algemeene kennis r van de oorzaak en de bron van i tie zijn de veehouders op de hoog bracht van het gebaar, davan 17riraen den kon dreigen. Gezegd kan w n’ dat hierdoor veel onheil is vo Hetzelfde geldt voor de serum^ behandeling, welke in de e ,eurs stapels op advies van de niEpecteuis van den veeartsenijkundigen groote schaal is toegepast. andere innert de minister nog a maatregelen, welke zijn genom

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10