L Groote Finsche overwinning \\olle -bolle- Qys Russische divisie meer bij het Ladoga- vernietigd THERMOGÈNE EERSTE BETD, P1VGTNA’ 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 FEBRUARI 1940. De Finsche tactiek A ch ttien d u izend genomen over O Persbeschouwingen het incident Bevrijdt U van SPIERPIJN door de warmte verwekkende man sovjet-troepen gedood of gevangen De „Altmark” nog in de Jössingfjord JI CAFETERIA BRASSERIE HOTEL (Kamer II. 1.77 p. persj Nog een Russische divisie in gevaar? geen Zie verder le blad, pag. 3 ’n TIP VAN BOOTZ Was de Britsche regeering niet volledig ingelicht? Het Duitsche schip wordt door Noorsche oorlogsbodems bewaakt Vliegtuigen boven Helsinki verjaagd CAFETERIA Amsterdam DEN HAAG Holle-bolle Gijs had zoo n honger, dat hij niet slapen kon! De moderne Holle-bolle Gijs gaat naar de Botjk Harrisons en is tevreden. Duitsche beschuldigingen tegen Engelsche vloot KOUVATTEN Arbitrage door neutrale deskundigen voorgesteld Had de Noorsche regeering recht handelend op te treden? De begrafenis der slachtoffers Verklaring van generaal Hagglund RECLAMES. Inz. A. v. d. K. te R’dam. ontv. n fl. TIP aan Britsche klacht ongegrond. «üttljarvi Kavantsaan iJuuïtil >11 ollal VHP! hski KOIVISTO 0 =narnf3v, „Sjöfartstidende” valt honderd staan >jtKorikJ<ala Tammisuo geen handeling^11 twee ê- te gis- een ten Nurnru Hovin.naa^*^ staan. openbare Na klaarde Centrale verwarming is [phenomenaai In deez’ dagen vast elks [ideaal. Zijn de druiven te zuur’ De installatie te duur? Neemt dan ’n TIP. die ver- warmt ook centraal! De geheele natie achter de regeering, aldus Hambro. Verklaringen goedgekeurd. Het Storting heeft de verklaringen van Koht en Hambro met algemeene stemmen goedgekeurd. ter zijn, Wat Duitschland van de neutralen verwacht. ^.aipasuo' •ummak Te Helsinki werd hedenmorgen drie maal iuchtalarm gegeven. De vliegtui gen die boven de stad verschenen bij de eerste twee alarmeeringen, werden door heftig vuur van het luchtafweer geschut verjaagd. Het bovenstaande be richt. dat uit Helsinki telefonisch naar Kopenhagen werd doorgegeven, is door -iet derde luchtalarm afgebroken. t be- hebben, evenmin' als von Rib bentrop. 'RÓL A (4OH) Lord Halifax gaf toe. dat technisch de neutraliteit was geschonden, doch hij redeneerde, dat dit weinig of niets beteekende vergeleken met het feit, dat de Duitschers 300 of 400 Britsche gevangenen vasthiel den onder meer dan hondsche om standigheden. Het schijnt, dat de Britsche regeering van oordeel was. dat zij in dit geval gerechtigd was, het internationale recht terzijde te stellen en zich niets aan te trekken van een klein land, dat in dezen oorlog geen ander doei had, dan zijn neutraliteit te handhaven. Hainjoki Kaukiala „Altmark” maakte geen misbruik van de radio. In strijd met de Engelsche bewering, da. de „Altmark”, toen zij langs de Noorsche kust voer, draadloos Duit sche oorlogsschepen wilde ontbieden, wordt, naar het Duitsche nieuws bureau meldt, van Duitsche zijde met nadruk vastgesteld, dat de „Altmark” geen ongeoorloofde radioseinen heeft uitgezonden. Voor de loyaliteit van den comman dant der „Altmark” spreekt het vol gende voorval: In het gebied der ves ting Bergen seinde de „Altmark” aan een Noorsch kuststation een telegram voor het Duitsche gezantschap in Oslo. Toen de kapitein vernam, dat deze weg niet geoorloofd was, maakte hij terstond excuses bij de bevoegde in stanties. Met Duitsche zeestrijdkrach- .er heeft de .Altmark” niet in verbin ding gestaan. De Russen hebben na verwoeden strijd Summa veroverd en zijn nu op weg naar de tweede Finsche linie. Na een geslaagden aanval hebben de sovjet-troepen de plaatsen Laipasuo. Kamara en Saimc ingenomen Zij zijn thans op ongeveer 6 k.m. vóór de Fin sche stad Viipuri (Wiborg). Ten Zuiden van Koivisto is de plaats Muurila in handen der Russen gevallen De Finnen handhaven hun posities nog steeds bij Koivisto (Bjorko) en be stoken met hun batterijen de Russen in den rug en bestrijken eveneens de kust strook. SPUISTRAAT l6 Aan den ingang van de Jössingfjord wordt de „Altmark” door drie Noor sche oorlogsschepen bewaakt Het ijs in de fjord is ongeveer 10 c.m. dik de laatste veertien dagen hadden geen verschepingen meer plaats. De „Alt mark” had echter geen moeite om dooi deze ijslaag heen te breken. De bree- de vaargeul, welke de „Altmark” door het ijs gebroken had, toonde den En- gelschen torpedojager den weg, zoodat hij zonder hulp van loodsen kon sturen naar de „Altmark” in de fjord. zinken brachten. Ik heb reeds eerder in het Storting een verklaring hierom trent af gelegd Wij hebben geen enkel bewijs kunnen vinden, waaruit blijkt, dat deze schepen in de Noorsche terri toriale wateren zijn getorpedeerd. De Duitsche regeering heeft in een nota aan Noorwegen medegedeeld, dat hiervan geen sprake is geweest. Dé premier verklaarde voorts den Britschen gezant: „Ik verzoek u, aan uw regeering mede te deelen, dat hetgeen zich heeft voor gedaan, ons en mij persoonlijk uiterst pijnlijk getroffen heeft. Bijzonder pijn lijk is, dat een land als Engeland, waar mede wij altijd vriendschappelijke be trekkingen willen handhaven, een klein en neutraal land op zulk een manier behandelt. Noorwegen is een klein land en wij kunnen aan onze eischen niet met mili taire machtsmiddelen kracht bijzetten, doch wij kunnen protesteeren tegen ongerechtvaardigd gebruik van geweld en dat hebben wij gedaan. Wij kunnen zulk een zaak ook voor den Volkenbond brengen, teneinde aan de geheele wereld duidelijk te maken, wat werkelijk geschied is en wij kun nen een beroep doen op de wereldmee- ning. Wij hebben geprotesteerd tegen alle sc' endingen van onze neutraliteit, die te onzer kennis zijn gebracht”. Amerikaansche bladen keuren Engeland’s hou ding goed. staat en het protest Bij de ernstige bezorgdheid, al- Hambro, welke naar aanleiding de schending van Noorsch gebied Britsche zeestrijdkrachten wordt Het Duitsche nieuwsbureau meldt: N« het onmenschelijke optreden legen de weerlooze bemanningen van de Duitsche schepen „Altmark” en „Wa- kama”, wordt nog een derde geval be kend, waarin Duitsche zeelieden in reddingbooten door de Engelschen zijn beschoten. Er zijn thans verklaringen van ooggetuigen binnengekomen, dat de reddingbooten van het Duitsche s.s. „Watussi” dat op 2 December 1939 ter hoogte van Kaap de Goede Hoop door Engelsche bommenwerpers aangevallen werd en door de bemanning tot zinken werd gebracht, door Engelsche vlieg tuigen met machinegeweren werden beschoten. Ofschoon de Engelsche vlie gers duidelijk zagen, dat de passagiers en de geheele bemanning van het schip in de booten gingen, openden zij een levendig machinegeweervuur op de booten en zetten dit ook nog voort, nadat deze reeds een flink stuk van het zinkende schip verwijderd waren. In de reddingbooten bevonden zich zelfs vrouwen en kinderen. Iets dergelijks gebeurde ook bij Syskyjarvi. Hier was het echter geen kwestie van „Tannenberg techniek”, zooals die bij Suomussalmi werd toe gepast om de samenvoeging van twee kr^htige vijandelijke legermachten te voorkomen en hen in gescheiden slagen te verslaan. Waarschijnlijk was de achttiende di visie even goed uitgerust als de twee in het Noorden vernietigde divisies. De overwinning is het resultaat van geduld en volharding. Gedurende een week hebben de Finsche troepen, welke niet sterk genoeg waren om de Russen rechtstreeks aan te vallen, met skipa- trouilles rond de Russen gecirkeld en de ravitailleering onderschept. Convooien van vijftig tot wagens werden vernietigd. De overwinning is behaald zonder grooten slag en vooral door het goed gebruik maken van het terrein. De Finnen hebben geen groote verlie zen aan manschappen geleden, hetgeen voor het Finsche leger van groot belang is. Tegenover iederen Fin stonden min stens 70 Russen. Hooge Russische militaire persoonlijkheid gevangen genomen. Door de vernietiging van de 18de Russische divisie ten Noorden van Ki- tela verkeert ook de 164ste divisie in ernstig gevaar. Deze is reeds langen tijd door Finsche troepen omsingeld, terwijl andere Finsche strijdkrachten de 18de divisie aanvielen. Nu deze laat ste in de pan gehakt is, kunnen de Fin nen zich met al hun krachten op de 164ste werpen. Bescherm U tegen I~\c warmte, die door de *-J' Thermogène wordt op. gewekt, kalmeert rheuma- tlsche gewrlchts-, spier- en zenuwpijnen. In de lende nen. de.heupen.de gewrlrh. - -ten en In den nek - overal waar de kwellende pijn optreedt, kunt U deze bestrijden door de pijnlijke plek eenvoudig te' bedekken met een vel Thermogène. Niet alleen ’s nachts, doch ook overdag onder uw werk blijft de Thermogène de pijn krachtig bestrijden. Het Is een eenvoudige, doeltreffende methode om in den kortst mogelijken tijd de pijnen te verdrijven. Het (stevens een uitstekend middel om uw gezond heid te beschermen tegen de wissel vallige weersinvloeden. Thermogène is verkrijgbaar bij Apothekers en Dro- .gisten in doozen van 40 en 60 eent. Men moet evenwel niet gelooven, dat thans alle Russische troepen ten Noor den van het Ladogameer zijn verdwe nen. nog steeds bevinden zich hier on geveer twee Russische divisies. Zij Het Belgische blad „Dernière Heure” (liberaal) schrijft: „De luidruchtige en dreigende protesten van Berlijn werpen een schril licht op hetgeen Duitschland van de neutralen ver wacht. Noorwegen zou niet alleen de oogen hebben moeten sluiten voor den aard en de lading van het gewapende Duitsche schip en hebben moeten toe staan, dat het zijn krijgsgevangenen hield, maar bovendien zou het den strijd hebben moeten aanbinden met de Engelsche vloot om een eerste schen ding van zijn neutraliteit door de Duitsche vloot te blijven dekken. De eerste achteloosheid, de eerste zwak heid sleept toenemende eischen met zich mede.” Volgens de „Neue Zürcher Ztg.” heeft de eerbiediging der Noorsche terri toriale wateren door de Britsche vloot ongetwijfeld groote voordeelen ver schaft aan de Duitsche bevelvoering. Duitschland heeft, door zich daarvan te bedienen, zich niet alleen zonder groot gevaar den invoer kunnen ver zekeren van ijzererts, maar er zijn nog steeds Duitsche schepen, welke er in geslaagd zijn te ontsnappen aan de Engelsche controle en naar hun thuis haven te komen, door langs de Noor sche kust te varen. Toen verder de neutralen gedwongen werden zonder doeltreffend protest de steeds talrijker wordende torpedee- ringen hunner schepen te aanvaarden, verklaarde Berlijn, dat Duitschland de suprematie over deze zee bezat. De Engelsche regeering heeft het geval der „Altmark” aangegrepen om ener giek op te treden en van antwoord te dienen, zelfs met schending van de Noorsche neutraliteit. In een gesprek met den correspon dent van „Dagens Nyheter” heeft ge neraal Hagglund, de commandant der Finsche troepen, die de 18de Russische divisie hebben vernietigd, gezegd: Indien wij ten Noorden van het La dogameer tegen een Europeesch leger gevochten zouden hebben, zouden wij het allang over de grens teruggedron gen hebben, omdat Europeesche solda ten met eenig gezond verstand, indien zij in kleine groepen omsingeld waren, zooals de Russen, zich zouden hebben overgegeven, of getracht hebben zich een doortocht te vechten. De Russen doen geen van beide: Zij graven zich in en wachten, tot wij hen uithongeren. Soms werpen zij barricaden op en verdedigen zij zich dapper, maar op sommige plaatsen hadden zij zich zóó diep ingegraven, dat zij zelfs niet kon den vechten. Op één punt hadden aJj de toegangen tot hun schuilplaats versperd: zij ble ven twee dagen binnen zitten, tot wij hen moesten opblazen. Het Finsche plan de campagne bij de gevechten ten Noorden van het La dogameer. aldus vervolgde de generaal, was eenvoudig maar doeltreffend Bij het begin van den oorlog had Finland in deze streek slechts enkele grenstroe pen De Russische divisie den weg in marschcolonne Finsche grenswachters terug. Toen kwamen de Finsche skitroepen in actie. Zij trokken aan beide zijden van de Russen en evenwijdig met hen op. Toen zij de achterhoede bereikt hadden, sneden zij den Russen den te rugtocht af Dat was het eerste stadium. De Finnen lieten slechts weinig man schappen ter bewaking van deze divisie achter en deze soldaten maakten veel vertoon van bedrijvigheid om de Rus sen te doen gelooven. dat zij door een sterke strijdmacht omringd waren. Intusschen rukte het gros der Fin sche troepen verder naar de grens op. Deze troepen zuiverden den sector van Russen, die over de grens kwamen om de vooruitgeschoven stellingen te steu nen. De geisoleerde divisie heeft de Fin sche tactiek nooit begrepen en zelfs nooit getracht door te breken De Fin nen consolideerden hun stellingen voorzichtig en stelselmatig en omsin gelden de Russen in kleine groepen Dat verklaart, dat zij in vergelijking met de Russen zoo weinig manschappen verlo ren. Bij deze typische Finsche zuive ringsactie werden 160 Russen gevangen genomen, terwijl er 300 sneuvelder- de Finnen hadden 3 dooden en 6 gewonden. De grootste Finsche verliezen ten Noorden van het Ladogameer zijn ver oorzaakt door de Russische bombarde mentsvliegtuigen. waartegen de Finnen niet genoeg gevechtstoestellen in het vuur kunnen brengen. van de „Altmark” De „New York World Telegram” schrijft: De „Alt mark” is stellig geen koopvaardijschip. Het is een hulpoorlogsschip... Duitsch land schreeuwt t „Houdt den moor denaar” en belooft represailles. Wat zou Duitschland dan hebben gedaan, wanneer een van zijn eigen oorlogsschepen een Engelsch schip vol Duitsche krijgsgevangenen buitgemaakt had, dat zich dekte in neutrale wa teren dank zij een meineed De „New York Sun” prijst de be kwaamheid der Engelsche marine en spreekt de meening uit, dat Duitsch land de eerste is geweest in het schenden van de Noorsche neutraliteit. verkeeren echter in uiterst neteligen toestand en lijden aanzienlijke verlie zen. Een dezer divisies verkeert in een toestand, welke in zekere mate herin nert aan dien van de achttiende, welke geheel vernietigd is. De verbindingen met de bases zijn afgesneden en de be voorrading geschiedt door de lucht. De moeilijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt, dat de temperatuur in dit verlaten gebied nog steeds dertig graden onder nul is. Aantal dooden gestegen tot acht. Een Duitsch radiobericht meldt, dat het aantal dooden bij het gevecht met de „Altmark” is gestegen tot acht. Ge vreesd wordt, dat nog eenige der vijf zwaargewonde Duitschers het leven zullen verliezen. De commissie van buitenlandsche zaken van het Storting heeft vergaderd met leden der regeering en deskundi gen op het gebied van het internatio nale recht. Naar verluidt, werd de kwestie van de .Altmark" besproken. anajan r LHIparo’ .Rokkaia lohannes Si 1 Kukkota De Noorsche regeering heeft er te allen tijde naar gestreefd, haar neu traliteitsverplichtingen in elk opzicht na te komen en wij hebben tegen elke schending, ongeacht de partij, gepro testeerd. De regeering moet wel aan nemen. dat de Britsche regeering, wanneer zij het voorgevallene zorg vuldig heeft overwogen, zal toegeven, dat hetgeen gebeurd is in strijd is met hetgeen Engeland zelf bij vele gelegen heden plechtig heeft verklaard. Noorwegen is een klein land en het kan zijn rechten niet baseeren op ge weld, doch wij nebben gedacht, dat de groote mogendheden het als een eere- zaak zullen beschouwen de rechten van de kleine naties evenzeer te eer biedigen als de rechten van de groote naties. In elk geval zal Noorwegen zoo lang het kan zijn stem verheffen voor de verdediging van de rechtvaardig heid en het hoopt, dat de wereld, als zoo vaak in het verleden, Noorwegen gelijk zal geven. Noorwegen kan een beroep doen op den Volkenbond of op een internationaal hof, doch wij zijn ér zeker van, dat in beide gevallen zulk een schending der neutraliteit als die waaraan wij thans hebben blootge- berecht zal worden door de meening in alle landen. De Amerikaansche bladen keuren bijna eensgezind de houding goed van de Engelsche admiraliteit in de zaak trok langs op en de trokken zich de politiek van het Hitlerisme, de Noorsche en alle andere neutrale vlag gen van de zee te doen verdwijnen.” De „Deutsche Diplomatische Politi- sche Korrespondenz” zegtDe Engel sche overval in den Jössingfjord had in wezen ten doel de neutralen er op nieuw aan te herinneren, dat Engeland zijn overmacht tegenover kleineren ten allen tijde weet te doen gelden. Het Geneefsche besluit, waarin de Weste lijke mogendheden met het doel den oorlog uit te breiden de ondersteuning van Finland doordreven, staat onge twijfeld innerlijk in verband met het Britsche optreden in de Noorsche wa teren. Het geheele Noorden is' reeds vervuld van geruchten, dat Engeland besloten heeft het recht tot doortocht op grond van artikel 16 van het Vol- kenbondshandvest af te dwingen Alle kleine staten, die thans getuigen zijn van den aanslag op de Noorsche neu traliteit, weten nu. wat gedacht moet worden van de aanspraken van Enge land om op te treden als „beschermer van de kleine volken”. Zij zullen nu ook de „Finsche missie” van Engeland met nuchterder oogen kunnen door zién. Het Finsche legerbericht van teren maakt melding van groote Finsche overwinning Noord-Oosten van het Ladoga-meer. De achttiende Russische divisie werd bij Syskyjarvi geheel in de pan gehakt. Achttienduizend Russen werden gedood of gevangen genomen. A het oorlogsmateriaal is den Finnen in handen gevallen. Deze vernietiging heeft voor gerui men tijd een eind gemaakt aan de bedreiging der Russen om door een omtrekkende beweging achter de Mannerheimlinie te komen. De slag bij Syskyjarvi herinnert aan de beroemde Russische neder laag bij Suomussalmi, waar een be trekkelijk geringe Finsche leger macht een groote Russische colonne wist af te snijden. De aanvallen van de Russen duren op de landengte van Karelië voort, wel niet zoo hevig als te voren, doch met aanzienlijk meer manschappen, dan waarover de Finnen beschikken. Wiborg wordt nog wel niet onmidde- lijk bedreigd, doch de stad ligt dicht bjj het front en op de landengte van Karelie hebben de Finnen manschap pen en materiaal noodig. Hier heeft Finland hulp noodig De Russen voelen het verlies van een di visie nauwelijks. Het Noorsche blad „Sj oef arts Tiden- de” dringt er op aan, dat de regeering zal voorstellen een hof van arbitrage te benoemen onder voorzitterschap van Roosevelt en samengesteld uit neutrale deskundigen, hetwelk uitspraak zal hebben te doen omtrent de rechtmatig heid van de gebeurtenissen met de „Altmark”. Het blad voegt hieraan toe, dat een weigering om de uitspraak van dit l. scheidsgerecht te erkennen, gelijk zou met het toegeven van schuld. Indien, zoo zegt het blad verder. Halifax meent, dat Engelands houding in deze zaak juist is, dan kan hij tegen een dergelijk scheidsgerecht geen_L- zwaar 1-- Bij de vernietiging van de 18de di visie hebben de Finnen een zeer hooge Russische militaire persoonlijkheid, die een bekenden naam heeft, gevangen genomen, tezamen met een deel van zijn generalen staf. De begrafenis van de om het leven gekomen opvarenden van de „Alt mark” te Sogndal is onder groote be langstelling geschied. Terwijl de zes kis ten aan land gebracht werden, bracht een detachement van het Noorsche oorlogsschip „Olav Tryggvason” de eer bewijzen. Ongeveer 75 auto’s volgden dé lijkauto’s op weg naar het kleine kerkhof van Sogndal, waar zich een groote menschenmênigte had verza meld. Een plaatselijk koor zong liede ren, terwijl de Duitsche predikant van Oslo den dienst leidde. Er werden korte redevoeringen ge houden door den Duitschen gezant te Oslo, den kapitein van de „Altmark” en een kapitein van de Noorsche ma rine, die namens zijn land een laatsten groet bracht en een krans met de Noor sche kleuren legde. Voorts waren er kransen van Hitler en van de Duitsche marine. Het Noorsche ..Dagbladet” (liberaal) schrijft, dat de Britsche regeering schijnbaar niet ever volledige inlich tingen heeft beschikt, hetgeen in het bijzonder blijkt uit de Britsche bewe ringen over het z.g onderzoek te Ber gen. Het blad vertrouwt, dat, wan neer de Britsche regeering volledig zal zijn ingelicht, zij zal toegeven, dat Noorwegen geen reden heeft gegeven voor deze grove schending van zijn neutraliteit. Evenmin heeft Duitsch land volgens het blad eenige reden tot beklag daar Noorwegen gedaan heeft, wat het kon. Het Noorsche schrijft Zoowel Duitschland als Groot-Brit- tannie hebben een nieuwe toepassing van net internationale recht ingevoerd, welke voor hen zelf passend was. Groot-Brittannië valt Noorwegen aan, omdat twee Britsche schepen en een Grieksch stoomschip ter hoogte van Noorwegen gezonken zijn, doch kan Groot-Brittannië bewijzen, dat deze schepen binnen de Noorsche ter ritoriale wateren door middel van tor pedo’s zijn tot zinken gebracht? Noor wegen verdedigt zijn lange kust op de best mogelijke wijze met zijn beschei den middelen, terwijl tientallen Noor sche schepen binnen de Britsche terri toriale wateren zijn tot zinken ge bracht. De zaak met de „Altmark” is te betreuren, doch in de eerste piaats ,te wijten aan de oorlogvoerenden. „Arbeiderbladet” het voornaamste orgaan van de Noorsche arbeiders partij, schrijft, dat Duitschland zich niet correct heeft gedragen, doch dat dit geen verontschuldiging is voor de flagrante schending van de Noorsche neutraliteit door Groot-Brittannië. De Noorsche autoriteiten hebben zich volgens het blad correct en onpar tijdig gedragen. Naar aanleiding van het verwijt, dat de Engelschen niet voldoende begrip voor de moeilijkheden der neutralen hebben, zegt de „Daily Telegraph” ,.De Duitsche vloot heeft reeds ge bruik gemaakt van alle moorddadige middelen, welke zij kon bedenken, om de Noórsche scheepvaart te vernie tigen. Van ons nebben de Noorsche zeelieden alle bescherm! >g. welke wij konden geven en welke Noorwegen wilde accepteeren, onU angen. Hel js De minister noemde vervolgens de instructies, welke aan den Noorschen gezant te Londen gegeten zijn voor het indienen van een protest. De ge zant werd 17 Februari door lord Hali fax ontvangen. Deze klaagde er ever, dat de Noorsche autoriteiten de „Alt mark” niet nauwkeurig doorzocht en de Britsche gevangenen niet gevonden hadden. Hij meende ten onrechte, dat de „Altmark” Bergen had aangedaan, doch in werkelijkheid had het schip geen enkele Noorsche haven aange- loopen. Hij voerde aan, dat Noor wegen zijn plicht als neutrale staat niet had vervuld, omdat het de „Alt mark” niet nauwkeurig had doorzocht. Ik heb reeds eerder aangehaald wat het internationale recht hieromtrent zegt en ieder kan begrijpen, dat deze klacht ongegrond is. De bewoners van Jössinghavn konden in het heldere licht der schijnwerpers den aanval der Engelschen op de „Alt- r ark”, het enteren en het verdere ge beuren tot in alle bijzonderheden vol gen. De onbewapende Duitschers konden den Engelschen geen tegenstand bie- _vn en sprongen over boord, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Een red dingboot, welke men van de „Alt mark” had neergelaten, sloeg om. De Duitsche zeelieden moesten zwemmend en deels loopend over het ijs naar land komen, terwijl hun de kogels der En gelschen om de ooren floten. Op den korten afstand van den oever tot den landweg kan men overal duidelijk bloedsporen zien. Het Duitsche schip zit op het oogen blik nog steeds aan den grond. Van Noorsche zijde verneemt het A.N.P., dat het niet juist is, dat de „Altmark” een Noorsche haven heeft aangedaan. Het Duitsche schip is al leen maar door de Noorsche wateren heen gevaren en daar dit volgens het internationale recht geoorloofd is aan handelsschepen, oorlogsschepen, hulp- vaartuigen en prijzen, had de Noor sche regeering zelfs niet het recht om handelend op te treden in het geval, dat zij mededeeling had ontvangen, dat er aan boord gevangenen waren en dat deze slecht behandeld werden. De Noorsche regeering, zoo wordt verder opgemerkt, kan niet de rol van een rechter op zich nemen in een ge schil tusschen oorlogvoerenden en zich nog minder belasten met het ten uit voer leggen van een oordeelvelling. De „Altmark” was een regeerings- schip en voerde de Duitsche „Reichs- dienstflagge”. de rede van minister Koht ver- ■j de leider der conservatieven, Hambro, dat de geheele Noorsche natie in de zaak van de „Altmark” achter de regeering staat en steunt, dus van d°or hebben wij, evenals de minis- geVOevan buitenlandsche zaken nog teF dat deze kalme en onpartijdige b°°£’ ring onzerzijds bij het groote yeIw begrip za1 ontmoeten. In een tijd, ï^zelfs het begrip van internationale menwerking gegrondvest op goede samenwe g bedreigd wordt, be- verstand wljiekeurige militaire hoorden 8^ ou(Je vriendschap van democratische volken in gevaar brengen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2