BERICHT van ons lucht uit Moskou Haagsche Courant Wereld-Atlas Haagsche Courant van Woensdag 21 Februari 1940 De economische verdediging land STADSNIEUWS De Afleveringen 7 en 8 FEUILLETON. Invoer ontwikkelt zich beter dan uitvoer VIJFDE BLAD, PAGINA 1. VEERTIG JAAR BIJ DEN HOOGEN RAAD VASTSTELLING VAN VOORGEVELROOILIJNEN WEEKMARKT MET ATTRACTIES? I De voor defensie werden tot nu toe in het algemeen in voldoende hoeveelheden aangevoerd Jubileum J. J. R. Schmal Nota aan de Staten-Generaal Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. Bezwaarschriften. HONDENBELASTING. (Nadruk verboden.) alles, Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding ,,Voor Deel 7 en 8 Wereldatlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden Wereldatlas”. Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. TENTOONSTELLING VAN MODERNE ORGANISATIE-METHODEN. GESCHENKEN TEN BEHOEVE VAN DE GEMEENTELIJKE KUNST VERZAMELINGEN maatregelen geen princlpieele wijzigin gen zijn gebrachtdit geldt ook voor de visscherij. Rijkscommissies. Evenals in December is aan de nota een bijlage toegevoegd, behelzende een opsomming van de talrijke commissies, die werkzaam zijn op het gebied der economische verdediging. In den brief, waarbij de nota wordt aangeboden aan de Staten-Generaal, wordt opgemerkt, dat, teneinde de toezegging aan de Sta ten-Generaal zoo ruim mogelijk uit te voeren, van alle commissies tevens de samenstelling is vermeld. Ook is een taakomschrijving toegevoegd. Door een en ander is de bijlage zeer lijvig ge worden. naar overeenstemming met de tarieven van de vrije markt. van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld VRIJDAG 23 FEBRUARI A.S., van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor Wagenstraat 36—37, tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den BON, welke zal worden afgedrukt in ons nummer van DONDERDAG 22 FEBRUARI. DAME DOOR WIELRIJDSTER AANGEREDEN Reeds zijn verscheidene prijsregelin gen getroffen, onder andere voor che mische producten, aardolieproducten, metaalwaren, papier, glas, aardewerk, textiel, electro-technische producten, rubber, linoleum en bouwmaterialen. giek te houden voor de over het onderwerp het onderwijs”. Gisteravond is in de Korte Poten de 52-jarige mevr. P. H. van het Sta tionsplein aangereden door een onbe kend gebleven wielrijdster, tengevolge waarvan mevr. H. viel en het linker been brak. De Geneeskundige dienst vervoerde haar naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde. aanmerking komt. Uit een oogpunt van verkeer is het beloop van deze straat uiteraard minder gunstig dan de in het oorspronkelijke on tv. erp opgenomen ree hts treek sc he verbinding tusschen de Prinsegracht en den Zuid-Binnensingel, doch het plan beoogt in de eerste plaats ontsluiting van een oude, in stedebouw- kundig opzicht slechte wijk voor een meer moderne bebouwing, waarbij ver- keersbelangen geen rol spelen. Import beter dan export. De noodzakelijke voorraadvorming en de verschuivingen op de binnen- landsche markt hebben het vooralsnog onmogelijk gemaakt de stimuleering van den export met dezelfde intensiteit ter hand te nemen als met den import geschiedt Intusschen heeft zich, na de groote exportdaling in de eerste maan den van den oorlog, van November tot Januari eenig herstel afgeteekend, al kon het vooroorlogsniveau nog geens zins worden bereikt. Naar aanleiding van de terinzageleg- ging van het nieuwe ontwerp zijn drie bezwaarschriften bij den Raad in'ge diend; voorts is nog een bezwaarschrift tot den burgemeester gericht. B. 'en W. zijn van oordeel, dat de in gediende bezwaarschriften geen aanlei ding geven tot wijziging van het ont werp en geven mitsdien den Raad in overweging te besluiten de voorgevel- rooilijnen voor gronden, gelegen tus schen de Prinsegracht, de Brouwers gracht en den Zuid-Binnensingel, vast te stellen volgens het nieuwe ontwerp. Voor den Haagsch-Amers- foortschen Kring voor Wijsbegeerte spreekt dr. H. J. M. Oldewelt op Don derdagavond 29 Februari in Pulchri Studio over „De antimonie der vrijheid en de richting, waarin haar oplossing ligt. Op Dinsdag 9 April spreekt prof, dr. H. J. Jordan over „Het probleem van leven en dood”. Industrie. In de nota wordt een overzicht gege ven van de industrieele politiek der Regeering, waarbij uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Regeeringsmaatre- gelen op dit gebied niet mogen worden beschouwd als een eerste phase van een straffe planhuishouding onder Re- geeringsleiding. De industrieele politiek der Regee ring kan in twee deelen worden onder scheiden het tot stand brengen van een aantal regelingen en de opbouw van een aantal nieuwe staatsorganen (Rijksbureaux en Algemeene Neder- landsche Invoer Centrale). Zij is in haar geheel gebaseerd op een nauwe samenwerking tusschen de Regeering en het bedrijfsleven. Het onderhavige hoofdstuk bevat voorts een uitvoerig en gedetailleerd overzicht van de si tuatie in de diverse branches der nij verheid. Op Vrijdag 23 Februari zal de heer G. van Veen, adj .-directeur van het Nutsseminarium v. paeadago- Amsterdam, een voordracht voor de Volksuniversiteit „De ouders en Zeescheepvaart en Staatsver zekering. Tot vordering van zeeschepen be hoefde niet te worden overgaan. Bij de bevrachtingen voor Regeeringsaanvoe- ren werd rekening gehouden met de essentieele belangen van de wilde vaart resp. de lijnreederijen. De afscheping uit Ned.-Indië naar Nederland zal, na de aanvankelijke stagnatie, waarschijn lijk spoedig in meer normale banen zijn teruggeleid. Ten aanzien van de Staatsverzekering voor schepen, goe deren en luchtvaartuigen blijft de poli tiek der Regeering erop gericht, deze een aanvullend karakter te doen benou den, door zooveel mogelijk te streven Distributie. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de distributie. Gememoreerd wordt de instelling van den centralen levens- middelendistributieraad en verder wordt in détail melding gemaakt van de diverse maatregelen ter tegemoetko- koming aan de wenschen Van het be drijfsleven en ter voorziening in de behoeften van speciale categorieën ver bruikers. Een nieuw ontwerp. Hierbij is er van uitgegaan, dat ver- breeding van den Oliënberg en van het hierbij aansluitende gedeelte van de Spijkermakerstraat, tot aan de daarin voorkomende bajonetbocht, t.z.t. in ieder geval noodig zal zijn. Voor het overige gedeelte van de Spijkermaker straat zou verbreeding, voorloopig al thans, achterwege kunnen blijven, in verband waarmede de voor dit gedeel te aanvankelijk ontworpen nieuwe voor- gevelróoilijn thans is weggelaten. Ter verkrijging van een verbinding tusschen de Prinsegracht en den Zuid- Binnensingel. welke ook in het vorige ontwerp voorkwam, is thans een 13 m. voor ’n klein gedeelte 16 m. breede straat ontworpen in het verlengde van de Spijkermakerstraat en rechthoekig ombuigende naar den Zuid-Binnensin gel. Een belangrijk voordeel is. dat deze straat nagenoeg geheel is ontworpen overheen terrein, waarop zich thans een hofje bevindt, dat zeer waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd voor afbraak in en volkshuishouding vitale grondstoffen Landbouw en visscherij. Met betrekking tot de landbouw-cri- sis-maatregelen en de maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening zij volstaan met de mededeeling dat, blij kens de nota, in het apparaat dier Prijspolitiek. De prijspolitiek der Regeering is in het algemeen gericht op een zoo stabiel mogelijke prijsbeweging en op het voorkomen resp. tegengaan van een overigens onvermijdelijke prijs stijging de Regeering wil dus niet de vaststelling der prijzen geheel aan zich trekken, doch deze doen geschieden in overleg tusschen bedrijfsleven en Re geering. voeten gemaakt. Wat denkt u daarvan, meneer Eschberg? Een der gelijke gren- zenlooze ondankbaarheid had ik van Finschow toch werkelijk niet ver wacht. Ik heb hem altijd voor een zeer correcten kerel aangezien. Het spijt me te meer, dat dit gebeurd is, want bij zijn toestand is het eenvoudig levensgevaarlijk hem vry te laten rondloopen. Ik meende het u direct te moeten meedeelen, omdat u misschien nasporingen wilt doen naar zijn ver blijfplaats. Wat de schade betreft Die neem ik natuurlijk geheel voor mijn rekening, dokter en overi gens kan ik u gerust stellen: Alexei Finschow is geen dief. Ik ken zijn be weegredenen. Ik kom in den loop van den ochtend even bij u. Robert legde den hoorn op den haak en belde tegelijkertijd zijn secretares se. Juffrouw Küllers, hebben wy vanmorgen nog dringende besprekin gen? Mr. Stokes heeft zooeven opge beld; de vergadering van den raad van toezicht zou vanmorgen waar schijnlijk nog wel niet afloopen en hij had daarom geen gelegenheid te ko men. Hij verzocht u een ander tijdstip te willen noemen. Heel goed, uitstekend laten we zeggen morgenochtend op denzelfden tijd. Anders nog iets? Ik moest u er aan herinneren, dat juffrouw Lohr u vanochtend om half elf bij de meubelfirma verwacht. Belt u maar op en zegt u maar, dat me dat onmogelijk schikt. Ik heb een belangrijke zakelyke conferentie. Laat u den wagen voorkomen. Als er anders nog iets belangrijks mocht nen weg, d.w.z. door middel van de autoriteiten, Lisaweta’s verblijfplaats zou kunnen opsporen. Zij kan eigenlijk nergens lang blijven, piekerde Robert. Den pas met den naam Daisy Lohr kan zij niet laten zien en met haar Sovjetpas wordt zij overal uitgewezen. Niet overal, gaf Alexei Finschow ten antwoord. Frankrijk bijvoor beeld wijst geen vreemdelingen uit, wanneer het politieke vluchtelingen be treft. Frankrijk Robert keek verheugd op. Dat hij daaraan zelf niet gedacht had! Van Engeland uit was Frankrijk voor iemand als Lisaweta het beste toevluchtsoord. Frankrijk dus! Maar hoe moesten ze daar hun nasporingen beginnen? Hebt u er eenig idéé van, of Li saweta in Frankrijk nog relaties had? Nauwelijks echter had Robert deze vraag gesteld, of hij sloeg zichzelf voor het voorhoofd. Dat ik dat kon vergeten; ze noemde mjj eens den naam van een zekere Sofia Karégin!. Alexei knikte. Ja, dat was een vriendin van haar moeder, die al ja- ren geleden naar Parys gevlucht moet zijn. Onmiddellijk stond het by Robert vast: hy moest naar Parijs! Maar hoe zou hy dat inrichten? Hij stond kort voor zijn huwelijk. De dagen waren den laatsten tijd voorby gevlogen, voor hij het goed wist, zou hy met Daisy getrouwd zijn... Daar lichtte Alexei zich in zijn lig stoel op. Laat u my naar Parijs gaan. Maar Finschow, wat denk je wel? De minister is thans doende bij de verschillende takken van bedrijf een regeling te ontwerpen, welke aan genoemde voorwaarden beant woordt, waarbij uiteraard onder scheid wordt gemaakt tusschen voor het levensonderhoud belang rijke prijzen en uit dien hoofde minder belangrijke. Voor gronden gelegen tusschen de Prinsegracht, de Brouwersgracht en den Zuid-Binnensingel Teneinde voor de wijk, gelegen tus schen de Prinsegracht, dé Brouwers gracht en den Zuid-Binnensingel, meer gunstige bebouwingsmogelijkheden te scheppen, hebben B. en W. indertijd voor deze gronden een voorgevelrooilij- nenplan doen ontwerpen. Een tiental adressen, houdende be zwaren werden tegen dit ontwerp bij den Raad ingediend, terwijl voorts het College van B. en W. en de burgemees ter ieder nog een bezwaarschrift ont vingen. Het groote aantal bezwaren en de fi- nancieele consequenties, welke voor de Gemeente uit handhaving van het ont werp zouden kunnen voortvloeien, de den bij B. en W. de vraag rijzen, of dit op zichzelf alleszins logische plan wellicht zou kunnen worden vereenvou digd. Voorts werd nadere overweging van het ontwerp verzocht met het oog op b# het Rijk in voorbereiding zijnde plannen tot uitbreiding van het belas- tinggebouw aan den Zuid-Binnensingel. Een en ander leidde tot een nieuw ontwerp. Intusschen blijft de minister voort durend op de bevordering van den uitvoer attent. Wat den invoer be treft, deze heeft zich niet onbe vredigend ontwikkeld. De voor de fensie en volkshuishouding vitale grondstoffen werden in het alge meen in voldoende hoeveelheden aangevoerd. Opmerking verdient, dat de invoeren uit Ned.-Indië wat de hoeveelheden betreft, in 1939 nog iets grooter waren dan in 1938; die uit Suriname en Curacao zijn niet ver onder het peil van 1938 gebleven. Van het overleg met de belligeren- ten, dat sinds de vorige nota be langrijke vorderingen heeft ge- I maakt, verwacht de minister bin- i nenkort concrete resultaten. De minister van Economische Zaken heeft aan Staten-Generaal een tv ee- de nota aangeboden de eerste tverd 11 December j.l. uitgebracht over de economische verdediging van ons land. Uit de nota blijkt, dat de Regeering van den betrekkelijk stabielen toestand, die na den eersten schok was ingetreden, gebruik heeft gemaakt om haar com plex van maatregelen te voltooien en te consolideeren. Wat de financierings methode betreft echter, zal de organi satie der economische verdediging nog verder moeten worden versterkt in dit verband herinnert de minister aan het wetsontwerp tot instelling van een fonds voor economische verdèdiging. Daar de oorzaak van de economische storingen in den vreemde is gelegen, blijft voor de beoordeel ing van de si tuatie de ontwikkeling van den buiten- landschen handel van groote beteekenis. De nota behelst dan ook mededeelin- >en over den loop der handelspolitieke onderhandelingen, de hanteering van het contingenteeringsapparaat, de rechtstreeksche regeeringsaankoopen, de inschakeling van de A.N.I.C., de be vordering van het contact met de over- zeesche gebiedsdeelen, en de verzeke- ringsmaatregelen ter bescherming van het transport. Uit den inhoud stippen wij hieronder slechts enkele punten aan. Het zal a.s. Vrijdag 23 Februari 40 jaren geleden zijn, dat de heer J. J. R. Schmal, bureelchef ter griffie van den Hoogen Raad, bij ons hoogste rechts college in dienst trad. De heer Schmal kwam toen eigenlijk in persoonlijken dienst van den grif fier, want het personeel bij de rechts colleges was in dien tijd nog niet in dienst van het Rijk. De griffier zelf bezoldigde dit per soneel en genoot daartegenover ver scheidene revenuen, welke thans aan het Rijk vervallen, zooals griffie-rech- ten e.d. Toen in 1911 het personeel bij de gerechten ovérging in Rijksdienst werd de heer Schmal Rijksklerk 3de klas. Hij klom geleidelijk op en sinds 1934. toen nu wijlen de heer van den Dool den Hoogen Raad verliet, werd de heer Schmal diens opvolger als bureauchef der griffie. Een groot deel van de ruim 100 jaar, welke de Hooge Raad bestaat, heeft de heer Schmal medegemaakt en daarbij heeft hij in de zeer moeilijke cassatie rechtspraak een kostbare ervaring op gedaan. Daarbij komt, dat de aanstaande ju bilaris over een ijzeren geheugen be schikt en een onnoemelijk aantal ar resten in het hoofd heeft. Het spreekt daarom vanzelf, dat hij voor de balie steeds een vraagbaak is en reeds menigeen geholpen heeft uit moeilijkheden, welke zich in de cassa- tie-procedure, welke vol voetangels en klemmen is, voordoen. Weet je niet, wat de dokter gezegd heeft? De eerste veertien dagen is er nog geen sprake van uitgaan. Finschow was evenwel niet tot rede te brengen. Laat u mij gaan! smeekte hy. Misschien is het voor het laatst, dat ik Lisaweta zie. Dat is dwaasheid, Finschow. Wij hebben haar immers nog niet eens! Dan wordt het hoog tijd, dat ik haar ga zoeken! antwoordde Alexei hartstochtelijk. Robert kon zeggen, wat hy wilde, Finschow luisterde eenvoudig niet meer naar hem. De mogelijkheid, zoo terloops door Robert ter sprake ge bracht, liet den zieke niet meer los en van dat oogenblik af hield hij zich in gedachten met niets anders meer be zig. Twee dagen later werd Robert in zijn kantoor opgebeld. De geneesheer- directeur van het sanatorium was aan de telefoon. Meneer Eschberg, een zeer on aangename tijding: meneer Finschow is verdwenen. Gisteravond heeft de zuster hem het laatst op zijn kamer gezien. Vanochtend was hy nergens meer te vinden. Maar hoe is dat dan mogelijk? Waar kan hy dan zijn? Hij had im mers geen geld meer? Dat heeft hij zich weten te ver schaffen, meneer Eschberg. Het schrijfbureau in het kantoor was open gebroken. Finschow wist wel, dat daarin vaak kleinere bedragen, voor de betaling van rekeningen e.d., wer den bewaard. Kort en goed: er wordt ongeveer honderdtachtig mark ver mist. Daarmee heeft hjj zich uit de In de bovenzalen van restaurant Pic cadilly, Lange Poten 24, wordt tot en met morgen een tentoonstelling gehouden door Veenman’s Kantoor In stallatie Bureau van moderne organi- satie-methoden. De laatste snufjes op het gebied der boekhoud- en reken machines zijn hier geëxposeerd. Van de uitgebreide collectie noemen wij o.a.: de Marchant rekenmachine, welke de snelste ter wereld wordt genoemd de M 10 maakt 1200 toeren per mi nuut en de C.T.M. niet minder dan 1350. Een van de verdiensten van dit rekenwonder is, dat het volkomen ge- ruischloos werkt. Ook de Ormig en Astra apparaten (o.m. volautomati sche boekhoudmachine) zijn voor de ingewijden zeer interessant. Op voordracht van den directeur van den Dienst voor Kunsten en Weten schappen stellen B. en W. den Gemeen teraad voor eenige geschenken onder bijzondere dankbetuiging te aanvaar den: van dr. Vitale Bloch alhier, door be middeling van de Vereeniging van Haagsche Museumvrienden een aqua rel, „Duinlandschap” van J. H. Weis- senbruch; van de Vereeniging van Haagsche Museumvrienden, een olieverfschilderij „Bloemstuk” van Jan Sluyters, en een kristallen fluit (1814) vervaardigd door Laurent te Parijs; van mr. P. W. Bonthuis de Vries alhier, een aquarel .Boomstudie” van J. H. Weissenbruch; van mevrouw dr. H. NijhoffSell- dorff alhier, een olieverfschilderij „Da- mesportret van K. Liszt; van Dr. H. Burg te Haarlem, een zwart twee-oorig Grieksch bekertje (4e eeuw vóór Christus). U zult Lisaweta vinden en zij zal ook u kunnen liefhebben. Ik zal u niet in den weg staan. Ik heb immers niet zoo lang meer te leven? Dan is er laatste hinderpaal uit den weg ge ruimd. U moet niet probeeren mij te troosten, meneer Eschberg. Ik heb in mijn leven veel voor Lisaweta mogen doen... en als ik sterf, zal dat de laat ste dienst zijn, dien ik haar bewijzen kan. Robert legde zyn hand op die van den zieke. Zoo moet je niet spre ken, Finschow. Leven of dood is hier van geen beteekenis. Ik ben geen vrij man en ik zal Lisaweta dan ook nooit kunnen trouwen... ik ben aan een ander gebonden. Alleen zou ik haar willen vinden en ik geloof, dat wij beiden haar ook zullen vinden. Robert Eschberg hield zijn betrek kingen tot Alexei Finschow voor ieder een geheim. Daisy mocht er in geen geval iets van vernemen, want anders zou haar wantrouwen opnieuw worden opgewekt. Finschow zou voor haar niet meer veilig zyn en elke poging om door zyn medewerking Lisaweta’s verblijfplaats te weten te komen, ware dan bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Aanvankelijk werd Robert’s geduld wel ep zeer zware proef gesteld. Alexei kon voorloopig nog niets onder nemen. Eerst veertien dagen later werd hjj uit het ziekenhuis ontslagen, zy het dan slechts om naar het sana torium te worden overgebracht. Robert bezocht hem bijna dagelijks en daar bij overlegden zij dan, wat hun te doen stond. Er was natuurlijk geen sprake van, dat men langs den gewo- Alle aanslagbiljetten der hondenbe lasting voor het belastingjaar 1 Jan.— 31 December 1940 zijn thans verzonden aan hen, die aangifte deden en aan de personen, die geen wijziging van den aanslag verzochten. Houders van honden, die geen aanslag ontvangen hebben, wordt in hun eigen belang verzocht, hiervan kennis te geven aan den directeur der gemeentebelastingen, Noordeinde 43. Bij aanschaffing van honden moet binnen 1 maand aangifte geschieden. Jonge honden zijp vrij, beneden den leeftijd van 4 maanden, mits zij ge durende dien tijd nooit op de open bare straat komen. Indien bij aanhou ding door de politie of de controlee- rende ambtenaren blijkt, dat niet tijdig aangifte is gedaan, wordt een ver hoogde aanslag opgelegd. zijn, dan kunt u me bereiken in Sana torium Rode in Grinzing. De wagen bracht Robert snel buiten de stad, waar reeds een zomersche warmte hing. De velden ter weerszij den van den grooten straatweg prijk ten reeds in frissche, groene tinten. Het viel hem nu eerst op, hoe mooi de zomer was. Hij had er eigenlijk nog niet by stil gestaan, dat het jaar alweer zoo ver gevorderd was; sinds Lisaweta van hem was weggegaan, leek alles hem zoo grauw en kleur loos. Robert voelde zich ten prooi aan een toenemende onrust. Alexei Fin schow bevond zich op weg naar Pa rijs. Als hy zelf ook maar eerst zoo ver was... Daisy Lohr had het reeds sinds den vroegen ochtend druk gehad met aller lei besognes. Bij de modiste wilde het niet vlotten; haar bruidsjapon was nog niet eens geheel pasklaar. Zij keek op de klok. Kwart voor elf. Eigenlijk kon ze Robert wel van kan toor gaan halen om vandaar samen het voorgenomen bezoek aan de meu belzaak te brengen. Na kort beraad keerde zij haar kleinen witten sport wagen, om naar Eschberg’s bureau te rijden. Meneer Eschberg aanwezig? vroeg zij den portier, die haastig en gedienstig op haar toetrad. Meneer Eschberg is een half uur geleden met den wagen weggegaan. Weet u ook, wanneer hij terug komt? Nee, tot mijn spijt niet. Brengt u mij dan even met de lift naar juffrouw Küllers. [.Wordt vervolgd^ 15) Gezamenlijk hebben wij er ons toen te goed mogelijk doorheen geslagen, teamen hebben wij honger en kou ge iden en alle zorgen gedeeld. En toen lisaweta oud genoeg was, bestond ter haar de eenige uitweg daarm, «lijn vrouw te worden. Ik was niet ’an adellijken bloede, ik was immers tear een arm mensch, wiens vader te burgerlijke betrekking had be deed. Ik had dus van de bolsjewieken ■tets te duchten. Als myn vrouw kon lisaweta een Sovjetpas krijgen en )srmee werk en brood. Zoo is het toornen. Maar overigens was er niets toschen ons. Het is mij niet altijd >te gemakkelyk gevallen in Lisaweta Hechts myn zuster te blijven zien, al *Uten wij dan van onze prille jeugd *1 niet beter. Ik houd van Lisaweta, teneer E»chberg meer nog aan een zuster... De laatste worden, die nauwelijk testaanbaar waren geweest, ’wgezeld van een snik. Alexei Fin- teiow zweeg. j Robert nam met zachten dru 'temagerde handen van den zie de zijnen. - Ik dank u voor alle tet u me verteld hebt. Ook myn hef de is hopeloos. hoofd. Alexei schudde bedroefd h Amusementsbedrijf dient een verzoek in bij den directeur-marktmeester In het vakblad voor het amusements bedrijf „De Komeet” wordt het idee geopperd, aan de weekmarkten attrac ties te verbinden. De aandacht wordt gevestigd op het buitenland, waar men de menschen door middel van verma kelijkheden naar de markt lokt. Is er vermaak op de markt, dan lokt dit de menschen uit huis of kantoor. Door de vele bezoekers is er allicht ook meer te verdienen voor de markt kooplieden. Ouders nemen vaak en ook gaarne hun kinderen mee naar de markt en een draaimolen is juist iets voor het kind. Ja, zelfs de ouderen houden ook nog wel van een gijntje, vervolgt „De Komeet”. Op 13 Januari 1940 is er een schrij ven ingediend bij den directeur- marktmeester van het terrein Her man Costerstraat alhier, met het verzoek tot plaatsing van eenige ver makelijkheden, zonder concurrentie voor de marktmenschen, te beginnen met het tweejarig jubileum-marktfeest in Mei. Een maand als proef tot plaat sing van kleine vermakelijkheden tegen normaal markttarief. Lukt de proef- maand, dan zou het in de toekomst voor winter en zomer kunnen zijn, drie marktdagen per week, een maand lang, voor nette inrichtingen, zooals een draaimolen met boekorgel, kijk- en attractietentje, poppenkast, schietsa- lon, fotografietentje, ballenwerptentje, kleuterdraaiwerk en iets dergelijks als aantrekkelijkheden. De tentjes mogen niet dieper zijn dan 3.50 a 4 meter, een draaimolen 8 a 10 meter. Mocht ’t verzoek ingewilligd worden dan is er weer een uitbreiding van ’t arbeidsveld van ’t amusementsbedrijf en in den Haag zal de eerste amuse- ments-volksmarkt in Nederland zijn. B

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17