Russische aanvallen afgeslagen mi ij Ide oorlog ter zee A ZWANENBERG Relaas van den gezagvoerder der „Altmark” HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 9 op Verscheidene stellingen door de Finnen bezet Duitsche luchtaanval Bntsche schepen Finnen spreken de Koivisto Weer drie Noorsche schepen verloren Fransche legerberichten Zes maal luchtalarm in Helsinki Duitsch legerbericht verovering van tegen Open brief van Deensche zeelieden Het Finsche legerbericht Russisch legerbericht F Noodlottige vergissing 3 maakt u)al smaakt Riek, hoe heb jij die be trekking kunnen aannemen dat verl°- Engelschen beschuldigd van gebruik van dumdumkogels Duizenden Italianen in Frankrijk melden zich aan Verzoek aan Londen en Berlijn o® de neutralen te ontzien blad- Parachutisten gedood of gevangen genomen Twee mijnenleggers en een gewapend koopvaardijschip zouden tot zinken gebracht zijn i w k/q. W Spoedige hulp aan Finland noodzakelijk werf®1 Zie verder le w RECLAMES. op zijn te manning U 1 en SOR Salmi een de tankschip -J" De gezagvoerder van de „Altmark” heeft in een radioverslag een uitvoe rig relaas gegeven van de belevenissen van zijn schip. De Duitsche lezing. Duitsche Nieuwsbureau deelt Russische /egeering een overeenkomst niet mo- van maar zouden helpen, maar ’wel, dat’ „alle c inclusief de tegen ten. Duitschland en eenen - deren neer, De vaart door de Noorsche wateren. sche divisie wordt opgericht, die zal vechten onder bevel van den comman dant van het Garibaldistenlegioen, Ca- millio Marabini. die zich binnen drie weken bij zijn troepen zal voegen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt Een kalme dag. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „Eenig artillerie- en infanterievuur op verschillende punten van het front, Thans zijn bijzonderheden bekend geworden omtrent het verlies van 20 man aan het Westfront, waarvan het legerbericht Maandag melding maakte. Dien dag ging een sectie onder bevel van 20 man aan het Westfront de an dere troepen af lossen. Tengevolge van een vergissing reden zij recht over den oorlogsschepen in Noorsche territoriale wateren gebouwde tank boot tus- ge- ge- eTulomj4rv( «3 >eld, gt“ Geruchten over charteren en requireeren van Noorsche en Deensche tonnage ontkend. De geruchten als zou de Noorschê regeering maatregelen voorbereiden om Noorsche handelsschepen te requiree ren om graan uit Argentinië te vervoe ren werden door Mowinckel, ex-premier en thans voorzitter van het officieele Noorsche scheepvaartbureau, tegenover den correspondent van United Press ontkend. Voorts ontkennen Noorsche en Deen sche scheepvaartkringen ten sterkste, dat de regeeringen van hun land sche pen in Amerika of elders gecharterd zouden hebben. Voortgaande vertelde de gezagvoer der hoe de Engelschen blindelings op de Duitsche matrozen hadden gevuurd. Naar volgens de wonden van de doo- den vastgesteld korf worden, hadden deze verwondingen een doorsnee van 5 tot 6 c.m., zoodat men moet aannemen, dat de Engelschen dumdumkogels ge bruikten. Geen ..plaatsen van Genève” in Finland. De Finsche regeering heeft de be trokken internationale commissie me degedeeld. dat zij verlangde de neutrale zónes (zgn. „plaatsen van Genève”) in te richten tot bescherming van haar burgerbevolking. De regeering van de sovjet-Unie heeft evenwel het meest absolute stilzwijgen in acht genomen, zoodat de commissie niets anders heeft kunnen doen, dan tot haar leedwezen meedeelen, dat door de negatieve hou ding van de wederkeerige gelijk was. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte heden bekend In het Westen geen gebeurtenissen van beteekenis. Verkennings- en grens- contrólevluchten van het luchtwapen leverden geen contact met den vijand op. In het kader van de verkennings vluchten, van ■niging den bond open de ih de Vereenigde Staten echter wordt onder de Italianen een krachtige pro paganda voor hulpverleening aan Fin land gemaakt. Het is de bedoeling, dat zoo in Finland een autonome Italiaan- Schotland den, werden 2 Britsche mijnenleggers door het uitwerpen van bommen tot I weg door de Fransche linie over Nie mandsland de Duitsche linies binnen De Duitsche voorposten openden een machinegeweervuur op de lorries en wierpen daarna handgranaten. 20 Fran-I schen werden gedood met inbegrip van I den luitenant. jTLoimota I Uuksujirvl^1 f ter Oslo, vanwaar het op 20 Januari naar New York vertrok. Er werd niets meer van het schip gehoord tot het een week geleden New York bereikte. H Het was je toch om je aambeien ver boden een zittende bezigheid te hebben’ Dat is zoo, maar toen kreeg ik den raad een tijdlang POSTERINE, zalf en zetpillen, te gebruiken en nu gaat het schitterend. Pijn en jeuk zijn verdwe nen. Ik kan zoolang zitten als ieder an der en ik heb weer plezier in mijn werk Uitsluitend in Apotheken verkrijgbaar Posteripe-zalf, per tube 1.60 Posterine-zetpillen, per poosje 2.25 Radio Moskou meldde gisteravond ‘dat de Russen de stad en de vesting Koivisto op de Landengte hebben ge nomen en de Finsche troepen van de streek om die stad hebben verdreven. ^Jams =\rn, Sutstami Het mede Duitsche vliegtuigen hebben weder om verkenningsvluchten ondernomen aan de Britsche en de Schotsche kust Hierbij kwam het tot aanvallen op be wapende, in Britsch convooi varende schepen. Alle vliegtuigen zijn welbe- houden op hun bases teruggekeerd. Twee Engelsche mijnenleggers en een gewapend koopvaardijschip zijn tot zinken gebracht. zinken gebracht, en werd een bewa pend koopvaardijschip zóó zwaar ge troffen, dat te rekenen valt met ver lies van dit vaartuig. Alle vliegtuigen zijn ongedeerd op hun thuisbases ge land. Na middernacht vlogen verscheidene vijandelijke vliegtuigen uit het Westen en Noordwesten, onder schending van het Nederlandsche territoriale gebied, de Duitsche Bocht binnen. Een van een langdurigen tocht terug gekeerde duikboot heeft gerapporteerd 27.795 bruto registerton tot zinken te hebben gebracht. welke ondernomen werden tegen de Oostkust van Engeland en tot aan de Shetland-eilan- Bovenstaand kaartje geeft de positie van de Finnen weer ten Noorden van het Ladogameer, nadat zij hun front hadden geconsolideerd na den slag bij Syskyarvi. Hier werd de 18e Russische divisie omsingeld en vernietigd ten Noorden van Kitela verkeert de 164ste Russische divisie in ernstige moeilijkheden. Aanvankelijk waren de Russen ten Noorden van Loimola opgerukt. Zij be vonden zich tusschen Ruokojarvi en Syskyjarvi toen de Finnen hen stelsel matig wisten te omsingelen en terug te dringen. Kitela was ernstig bedreigd, ook hier wisten de Finnen de Russische een heden te verspreiden en vele gevange nen te maken. De pijltjes geven de plaatsen aan waar de Finnen oprukken. Naisteniarvi Radioluisteraars aan de kust van Norfolk hebben noodseinen gehoord van een aangevallen schip. De red dingboot van Norfolk is uitgevaren, na dat een nader bericht was ontvangen, dat op 50 k.m. van de kust schepen werden gebombardeerd. In Zuid-Essex werd machinegeweervuur gehoord. In dit district werd luchtalarm gemaakt, waarna de bevolking zich naar de schuilplaatsen begaf; vijf minuten later volgde het signaal alles veilig. Hot Dogs borre/M'OKt/a KHorstt'oeuvre worstjes *Brebantsche I tafe/worstjes Knakworstjes Augurken zoetzuur i De achttiende Russische divisie werd hier in de pan. gehakt. De volle dige overwinning op' deze divisie wordt wel duidelijk bewezen door de enorme hoeveelheid buitgemaakt ma teriaal. Het aantal veroverde anti- tankkanonnen en veldkeukens is gelijk aan dat, hetwelk bij Raate werd buit gemaakt, toen de 44ste divisie werd verslagen. De vernietiging van de achttiende divisie vergde echter juist zooveel we ken als de slag bij Raate dagen in be slag nam. De Russen zijn bij Sysky jarvi niet bij Naar de „Journal” meldt, geven duizenden Italianen zich bij het Gari baldistenlegioen op voor dienstneming in Finland. Er zijn Italianen, die zich op eigen gelegenheid verbonden heb ben in Finland te strijden, doch dezer dagen zal het eerste belangrijke deta chement, bestaande uit verscheidene honderden Italianen, uit Frankrijk ver trekken. Men verwacht, dat 5000 tot 6000 Italianen in Frankrijk zich bij de vrij willigers in Finland zullen voegen. Ook Zwanenberg maakt voor U van die echte pikant .bitterhapjes”.pittige, malsche worstjes naar diverse recepten waar U wat zoetzure, heerlijke Zwanenberg s augurken bij klein snijdt I Hef Finsche legerbericht van giste ren luidt De vijand heeft de aanvallen tus schen de Finsche Golf en Moulajarvi voortgezet, doch deze werden afgesla gen. In het Oostelijk deel van de land engte trachtte de vijand over het Su- vantomeer op te rukken naar Voosuula, doch hij werd op het ijs tot staan ge bracht en trok terug met zware verlie zen. Te Taipale werden sterke aanval lende sovjet-troepen met zware verlie zen teruggedreven. Ten Nóord-Oostep van het Ladogameer gingen de Finsche troepen door met het vernietigen van vijandelijke steunpunten en zij sloe gen alle Russische tegenaanvallen af. Te Kuhmo namen de Finnen verschei dene Russische stellingen. De Finsche kustbatterijen verspreid den een vijandelijke afdeeling, die, ge steund door tanks en andere gemecha niseerde wapens, over het Ladogameer trachtte op te rukken, teneinde om de Finsche stellingen rond Taipale te trek ken. De vijand verloor tweehonderd man, een tank en een slede. Ten Noord oosten van het Ladogameer vernietig den de Finsche kustbatterijen munitie- bergplaatsen en een batterij zware Rus sische artillerie. De Finsche luchtmacht ging dcor met het aanvallen van vijandelijke colonnes en troepenconcentraties. De vijande lijke activiteit in de lucht werd op groote schaal voortgezet. Naar tot dus ver werd gemeld, zijn slechts zeven personen gedood en zes gewond. Zes Russische vliegtuigen zijn neergehaald, doch naar verluidt zijn nog zes an dere Russische toestellen verloren ge gaan. Vermiste opvarenden van de „Sleipner” terecht. De reederij van het Donderdagavond gezonken Deensche s.s. „Sleipner” deelt mede, dat de zeven leden der bemanning en zes Grieksche passa giers, die nog vermist werden, in een Britsche haven zijn aangekomen. Het schip aan den grond gezet. „Het schip ligt thans met zijn ach tersteven op de kust, met gebroken roer en een beschadigde schroef. Wi zullen probeeren het schip vlot te krij gen en dan overwegen wat er gedaan moet worden,” besloot de kapitein. Over het aan den grond zetten van de „Altmark” zeide hij nog: ,.Ik manoeu vreerde de „Altmark” zoodanig, dat zi; op de rotsen moest loopen, om het den Engelschen onmogelijk te maken het schip te nemen en er mee weg te va ren. Ik gaf bevelen dat er geenerlei wearstand moest worden geboden.” Het zou wel eens kunnen zijn, dat die andere tot de ontdekking komen, dat zij te laat handelend optreden.” Meer soldaten noodig. United Press meldt uit Helsinki De bitterheid, welke hier tegen Zwe den gevoeld werd omdat men de op vatting van de neutraliteit als be krompen beschouwt, is iets verzacht door de rede van den Zweedschen ko- ning. Het Finsche volk tracht de Zweedsche redenen om de neutraliteit te handhaven, te begrijpen, maar men wijst er tevens op, dat veel meer hulp noodig zal zijn, indien de oorlog een maal beëindigd en een duurzame vre de zal zijn verzekerd. In een oproep van de Finsche agra rische partij, gericht tot de Zweedschs landbouwers unie-partij, wordt gecon stateerd, dat Finland méér soldaten noodig heeft. De overwinning, zoo zegt het beroep, kan niet bereikt worden door materieele en humanitaire hulp alleen. Zwitsersch koopvaardijschip in Chili aangekomen. Te Santiago de Chili is het eerste Zwitsersche koopvaardijschip „Le Co ral” aangekomen. Het is een Grieksch schip, dat aan de Zwitsersche regee ring verhuurd is en thans de Zwitser sche vlag voert. Het zal een lading voor Zwitserland innemen. Commandant van de „Exeter” onderscheiden. De commandant van de „Exeter”, kapitein Bell, is door den Engelschen koning ontvangen. Deze overhandigde hem de versierselen van de „Order of Bath”. Het enteren in de Jössing- fjord. De gezagvoerder gaf vervolgens een beschrijving van het binnendringen der Britsche oorlogsschepen in de en de eerste pogingen om de .Altmark” met geweld te enteren. Hij kwam daarbij te spreken over de gebeurtenissen in de Jössingfjord en schilderde hoe de Engelschen de geheele bemanning van de „Altmark” bijeengedreven en met pistolen in bedwang gehouden hadden, terwijl de Engelsche gevangenen aan boord van den torpedoboot jager „Cos sack” gebracht werden. „Ik zelf, aldus de kapitein, beleefde het, dat een zeer groot deel van deze gevangenen met woorden van dank voor de goede be handeling afscheid nam van mij en den naast mij staanden officier, wiens speciale taak het geweest was de ge vangenen te bewaken en te verzorgen. Zeer velen zochten ook vóór zij het schip verlieten den scheepsdokter op om hem in het bijzonder dank te be tuigen”. De Duitsche schepen in Mexico. De Duitsche vrachtbooten „Idar- walk” en „Phrygia”, liggende in de haven van Tampico, zijn begonnen te laden en brandstof in te nemen. Blijk baar ligt het in de bedoeling, dat de schepen zullen trachten de Britsche blokkade te breken. Dit bericht wordt echter door Hel sinki tegengesproken. Verklaard wordt, dat van het ge heele Finsche defensiesysteem op de Karelische landengte Taipale en Koi visto de meest onoverkomelijke hin dernissen voor de sovjet-offensieven zijn gebleken. „Toen de oorlog uitbrak, zoo ver telde de gezagvoerder, bevonden wij ons onderweg van de Golf van Mexico naar Rotterdam met een lading olie. Wij kregen het bevel de reis niet voort te zetten, maar de „Altmark” als ver- zorgingsschip ter beschikking te stel len van een Duitsch oorlogsschip. In den loop van September kwam de „Altmark” toen in contact met de „Graf Spee”, welke oorlogsboden zij tijdens den geheelen duur van haar op treden in den Atlantischen Oceaan diende als verzorgingsschip. Toen de Engelschen, evenals in den vorigen oorlog, begonnen bemanningen van Duitsche schepen, welke zij kaapten, weg te halen, ja zelfs Duitschers van neutrale schepen haalden, om ze te in- terneeren, kreeg de „Graf Spee” bevel op gelijke wijze op te treden tegen over Engelsche bemanningen. De ruimen der „Altmark” werden met stoffen en dikke tapijten, welke van het tot zinken gebrachte Engel sche stoomschip „Huntsman” afkom stig waren, als woonruimte voor de gevangenen ingericht. Bij het verne men van den ondergang van de „Graf Spee” zag ik mijn taak erin mijn schip naar huis te brengen. 7 /l Q Suo^rvF i verrassing verslagen. Integendeel, de slag voltrok zich ondei de oogen van twee andere divisies, die de achttiende tevergeefs trachtte bevrijden. Dit waren de 168ste en de elfde di visie. De eerstgenoemde bereikte Pit- karanta aan den oever van het Ladoga meer, de laatstgenoemde kwam niet verder dan ten Zuiden van Loinola. Bij den slag tegen de elfde divisie zou haar commandant, kolonel Borisof gesneuveld zijn. Geen van deze beide divisies slaagde er ook maar in, con tact met de bedreigde achttiende di visie tot stand te brengen. De Russen van de ongelukkige achttiende divisie hebben tot het laatste toe tegenstand geboden. Het gevaar, dat de Russen een om trekkende beweging om het Ladoga meer zouden maken, is door dit Fin sche succes afgewend. De eenige streek, waar de Russische „stoomwals” nog in gang is, is de Landengte, waar de Rus sen hun aanvallen uitgebreid hebben. Ook hebben zij nogmaals getracht om massa’s manschappen te sturen over het ijs van het meer Suvanto, dat twee tot vier mijl breed is en nergens ook maar de geringste dekking biedt. Men kon dan ook gisteravond waarnemen, hoe het ijs bezaaid lag met doode Rus sen. Hongaarsche sympathie. De gemeenteraad van Boedapest heeft een bedrag van 50.000 pengö ter beschikking van het Finsche Roode Kruis gesteld. mijl van de kust, toen drie Engelsche verkenningsvliegtuigen verschenen. Hierin kon men reeds een eerste ern stige schending van de neutraliteit van Noorwegen zien.” De pogingen van het Russische opperbevel, de 164e divisie, welker verbindingen zijn afgesneden en die nabij Kitela wanhopigen tegen stand biedt, te ontzetten, zijn tot dusver mislukt. De Russen trach ten deze divisie te ravitailleeren door middel van vliegtuigen, doch het gebrek aan levensmiddelen en munitie is zóó groot, dat de weer standskracht der divisie er aan zienlijk door geschaad wordt. Na de slagen bij Kuhmo en Sysky jarvi zijn de Russen langs het 1600 k.m. lange front van de Witte Zee tot den Noordelijken oever van het Ladoga-meer tot staan ge bracht of teruggedreven Zij be zetten thans vrijwel dezelfde stel lingen als bij het begin van den strijd. Indoen zij een nieuwe poging willen wagen, zullen zij van voren af aan moeten beginnen, meldt United Press uit Helsinki. Op hetzelfde oogenblik dat de strijd op de Karelische landengte hevigst was, en de Russen de eene di visie na de andere tegen de Manner- heimlinie in het veld zonden, zijn de Finnen aan de andere zijde van het Ladoga-meer langzaam maar zeker voortgegaan de Russische stoottroepen tt vernietigen. De vernietiging van de 18e divisie, achttiende vaart niet naar het leven wil houding tegenover de neut vaart zoodanig wijzigt, d- neer i schen neutrale landen niet zal dé schul<J wanneer er va° 'dt m1 ind Op welke wijze dat gebeurd is kan ik natuurlijk niet verraden. Ik kan alleen zeggen, dat ik op 14 Februari bij den Halten-vuurtoren in Noorsche wateren aankwam en bij Christian- sund een loods kreeg om verder te varen door de scheren. Tegelijk met dezen loods kwam een Noorsch marineofficier aan boord, die de verlangde inlichtingen kreeg en uit drukkelijk verlof gaf tot varen in de territoriale wateren. Op 16 Februari bevond het schip zich aan de Zuidkust van Noorwegen, ongeveer op 1,2 zee- Het Noorsche stoomschip „Sangstad”, 7850 ton metende, is Zondag in de Noordzee tot zinken gebracht, terwijl het op weg van Argentinië naar Noor wegen was. De geheele lading bestond uit graan, bestemd voor de Noorsche regeering. De bemanning van 28 kop pen en een blinde passagier werden gered. Gisteren is in de Finsche hoofdstad zes maal luchtalarm gegeven, waarvan eenmaal na het invallen der duisternis. Tijdens het tweede alarm sprong enkele k.m. ten Westen van Helsinki een aantal parachutisten omlaag, de meeste van hen werden gedood, drie werden gevangen genomen. In de om geving van Helsinki werden tachtig vijandelijke vliegtuigen gezien, welke op groote hoogte in formatie vlogen, drie bommenwerpers gingen telkens vergezeld van twee verkenners. Het scherpe vuur der luchtafweer- batterijen en de bekwaamheid der Finsche gevechtspatrouilles hebben belet, dat de Russische bommenwer pers bij de overvallen van gisteren het centrum der hoofdstad bereikten. De buitenwijken werden echter zwaar be stookt. In een enkele wijk kwamen minstens 60 bommen neer. De trein van Abo naar Helsinki is op 40 k.m. van de hoofdstad door vij andelijke vliegtuigen gebombardeerd. Hij moest zes maal wegens luchtalarm stoppen, waarop de passagiers een goed heenkomen zochten in de langs de spoorlijn gelegen bosschen. Twee personen werden door splinters van brekende treinruiten gewond. Ook het •station Karis, op de lijn Pilku, werd aangevallen. Verder is ook Wiborg verscheidene malen hevig gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gistermiddag ter hoogte van de kust van Northumberland. Norfolk, Lincoln shire en Suffolk aanvallen gedaan op schepen, meldt Reuter. Het Russische legerbericht yan gisteren luidt De sovjettroepen gingen met succes voort het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. Zij bezetten de stad en het fort Koi visto, zuiverden het gebied er omheen van vijanden en maakten een groot aantal trofeeën buit. In de andere sectoren deed zich niets van belang voor. De sovjetluchtmacht deed met succes aanvallen op vijandelijke troepen militaire doelen 47 vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtge vechten omlaaggehaald. Vertegenwoordigers van de Deen sche zeeliedenorganisaties, der ver* eeniging van Deensche stuurlieden, van de vereeniging van Deensche stewards, van de vereeniging machinisten, van de veree: van radiotelegrafisten, van bond van stokers en van den van zeelieden, hebben in een brief een verzoek gericht aan Engelsche en Duitsche regeering- In den open brief aan de Enge regeering wordt gezegd: k het De neutrale zeelieden wier we is de voor het Deensche volk vita eJf deren te transporteeren, protestce^^erf- tegen, dat zij in hun wettig en regee- zaam bedrijf door de Engelsche £nes ring in contrólehavens en °°r^° jg, dat worden gedwongen met het ëc^° -in schepen en vele menschenleven® ren gaan. a3n de Daarom veroorloven wij °nS -og hooggeëerde Engelsche regeee oyer- overweging te geven, dat zij ,eijjK eenstemming met haar herhaa ^ordt publiceerde proclamatie, waari ^eep- gezegd, dat Engeland de neutra* paar -u-a wil --ltrale 1 dat deZYt voor .yens de on- is- dat -;dw^en’ £’aegede Generaal-majoor John Ryan, voor zitter van het Amerikaansche „Strijd- fonds voor Finland’’^' heeft aan den correspondent van United Press ver klaard,: „Vliegtuigen en munitie moe ten binnen drie maanden verscheept zijn naar Finland, anders is het te laat.” Ryan, die gedurende den wereldoor log een’divisie commandeerde, is vroe ger bovendien lid van den generalen staf der Vereenigde Staten geweest. Hij weigerde toe te geven, dat de Finsche zaak verloren zou zijn, tenzij de Scandinavische landen en de geal lieerden zouden helpen, maar ^zeide democratische landen Vereenigde Staten, zich Rusland zouden moeten verzet- n Rusland slaan den democratischen staat na den an- terwijl de andere toezien. Het te Bergen thuisbehoorende stoomschip „Hop” (2250 ton) is, naar men gelooft, verloren gegaan. Alle opvarenden, zeventien man, vooral in de Vogezen en aan den Rijn”, zouden zijn omgekomen. De „Hop” was op 3 Februari van Bergen naar de Tyne vertrokken. De 11 overlevenden van een Noorsch schip, dat vorige week Donderdag voor j de Westkust van Ierland getorpedeerd werd, zijn na 5 dagen in een open boot op zee te hebben rondgedreven geland. De overlevenden verhaalden, dat hun schip den geheelen Woensdag nacht door een onderzeeër werd ge volgd Donderdagmorgen kreeg de be- bevel om het schip te ver laten. 13 leden der bemanning worden vermist. Zij bevonden zich in een an dere reddingboot, welke niet meer ge zien werd. Als naam van het schip wordt „Teenstad” opgegeven, doch deze naam komt in het register van Lloyds niet voor. HET OOSTFRONT T N VAN HET LADOGA MEER O X) 20 km Fmsch front— spoorweg -.-- Loimola' De Duitsche kolenexport naar Italië. In het Lagerhuis heeft de minister van economische oorlogvoering, Cross, toegegeven, dat een aantal Italiaansche j schepen, welke in Rotterdam Duitsche I steenkolen hadden geladen, deze naar 1 Italië hebben vervoerd, zonder dat zij door de Britsche contrabande-contróle waren aangehouden. De minister ver- j klaarde, dat, toen de uitbreiding van het contrabande-contróle-systeem op den Duitschen export werd afgekon- digd, de regeering had medegedeeld, dat het haar bedoeling was, deze met zoo weinig mogelijk ongerief voor de neutralen door te voeren. In dit bij zondere geval, aldus spreker, werd een termijn gegeven, waarbinnen Italië on- derhandelingen zou kunnen voeren, teneinde het in staat te stellen zijn steenkool in het vervolg uit verschil lende bronnen te betrekken. Deze periode loopt nu ten einde. In Duitschland Amerikaansche afgeleverd. Het 10.444 ton groote „Scandinavië”, dat in Hamburg ge bouwd is, is aan de eigenaars de „Texas Company” te New York over gedragen. Het schip, een van de grootste tank- booten, welke ooit gebouwd werden, was bemand met Noorsche zeelieden en voerde de Noorsche vlag. Het schip heeft Hamburg een maand geleden verlaten en bereikte weinige dagen la vaarlijke oorlogszone dwongen. Het is soms moeilijk de vele verliezen aan en schepen te verdeelen, dejrgang een direct gevolg een schip in een zóne w°r' waaromtrent tevoren is dat schepen er in den gr°

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2